О в о с за „Централа за производство на електрическа енергия от биомаса“ в упи XVIII, пи 62 в кв. 34 по плана на кв. Устово гр. Смолян



Дата25.02.2017
Размер308.86 Kb.
#15756

З А Д А Н И Е

ЗА

О В О С
за


Централа за производство на електрическа енергия от биомаса“ в УПИ XVIII, ПИ 62 в кв.34 по плана на кв. Устово гр.Смолян

инвеститор: „БАРА ГРУП“ ООД, ул. „Деспот Слав” № 1, бл. „Иглика“ гр. Смолян, обл. Смолянска, представлявано от Косьо Василев Барбудов и Ивайло Данаилов Райчев, гр. Смолян, ПК 90
2011г.

Настоящото задание за обхват на ОВОС на инвестиционно предложение „Централа за производство на електрическа енергия от биомаса“ в УПИ XVIII, ПИ 62 в кв.34 по плана на кв. Устово гр.Смолян, е изготвено съгласно Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

Заданието е изготвено и на основание Решение по преценяване на необходимостта от ОВОС № СМ-002-ПР/2011 от 27.01.2011 г. на РИОСВ – Смолян. С което е решено да се извърши оценка на въздействието върху околната среда.

Заданието за обхвата и съдържанието на доклада за ОВОС е изготвено в съответствие с чл.95, ал.3 на ЗООС и чл.10, ал.1 на Наредба за условията и реда за извършване на ОВОС и е в обхват съгласно чл.10, ал.3 на наредбата за ОВОС.

Засегнатото население е уведомено чрез обява във вестник “Родопски вести” бр.62/2010г. с кратко описание на инвестиционното предложение. Възложителя е провел консултации с компетентните органи във връзка с процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС.

До момента са постъпили писмени възражения от населението на кв. Устово, гр. Смолян. Възложителя е необходимо да проведе среща с възразилите граждани, за която предварително ще бъдат уведомени. От РИОКОЗ-Смолян са изразили опасения за евентуалния риск за човешкото здраве, като са предложили да се изготви доклад по ОВОС.

Всички писмени становища следва да бъдат приложени към Доклада за ОВОС, както и протоколите от консултациите с РИОСВ - Смолян и другите специализирани и контролни органи, както и протоколите от срещата със засегнатото население.

С Доклада за ОВОС да се определят и оценят възможните въздействия – преки, косвени и кумулативни, при разполагането на инвестиционното предложение върху разглежданата територия и да се определи техния размер и характер въз основа на:



  • местоположението на инвестиционното предложение, чувствителността на средата, качеството и регенеративната способност на компонентите на околната среда, използване на природните ресурси;

  • възможните за реализация алтернативи;

  • алтернативи по отношение на прилаганите начини и методи за реализация на предложението;

  • алтернативи за режимите на работа на инсталацията, по отношение на капацитет, времето за работа и др. ;

  • състоянието на околната среда в района на реализация на предложението;

  • кумулативен ефект от реализацията на предложението с други обекти реализирани в близост и връзката му с други предложения процедирани преди настоящото предложение;

  • алтернативи за избора на основен склад за подготовка и съхраняване на биомасата - дървесината;

  • влияние на инсталацията върху населението в кв.Устово;

  • способност на екосистемата за асимилация и др;

При изготвянето на Доклада за ОВОС на инвестиционното предложение за „Централа за производство на електрическа енергия от биомаса“ в УПИ XVIII, ПИ 62 в кв.34 по плана на кв. Устово гр.Смолян да се вземат впредвид следните документи:



  • Разрешение за проектиране и реконструкция на съществуващо хале от Община Смолян;

  • Становище от ВиК ЕООД, Смолян – изх.№ПТ-14-425/03.11.2010г.;

  • Писмо от ОПУ - №53-00-1422/12.11.2010г.;

  • Предварителен договор от EVN – България №550038/10.12.2010г.;

  • Решение по преценяване на необходимостта от ОВОС № СМ-002-ПР/2011 от 27.01.2011 г. на РИОСВ – Смолян.

  • Становище на РИОКОЗ- Смолян №5083/27.12.2010г.

  • Други документи касаещи инвестиционното предложение.



1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

а) описание на физичните характеристики на инвестиционното предложение и необходими площи (като усвоени терени, земеделска земя, горски площи, други) по време на фазата на строителство и фазата на експлоатация;

Предложението предвижда изграждането /преустройството на съществуваща сграда/ в централа за добив на електрическа енергия, използваща отпадна дървесина като първичен енергоносител с инсталирана мощност до 4800 kW в урегулиран поземлен имот /парцел/ ХVІІІ, в квартал 34 по регулационния план на квартал Устово на град Смолян /имот с идентификатор 67653.928.62 по кадастралната карта на град Смолян/.

Имотът е с площ от 8 750 м2 , собственост на възложителя и е закупен от „Товарни превози – Смолян” ЕООД – Нотариален акт за прехвърляне право на собственост върху недвижими имоти № 50, Том І, Рег. № 500, Дело № 46/2003 година, вписване в служба по вписванията град Смолян Вх.рег. № 162,/20.03.2003 г., Акт № 93, том І, дело 128/2003 г., партидна книга том 109, стр. 141.

Имотът граничи с други УПИ – ХХ, ХХІ, ХХІІ и ХХІІІ, както и с улична регулация. Площадката е изцяло асфалтирана и заградена с трайна ограда. Неразделна част от имота е масивна „Сграда сервиз моторни превозни средства” с обща застроена площ 3 746 м2. Конструкцията е сглобяема стаманобетонна. Към нея съществуват помощни сервизни обособени помещения – гаражни клетки, работилница за автомобили, сграда гаражи.


Възложители на инвестиционното предложние са:

  • „БАРА ГРУП“ ООД, ул. „Деспот Слав” № 1, бл. „Иглика“ гр. Смолян, обл. Смолянска, представлявано от Косьо Василев Барбудов и Ивайло Данаилов Райчев, гр. Смолян, ПК 90

  • Ръководител от страна на екипа, изготвил доклада за ОВОС: Лидия Борисова Петрова, експерт по ОВОС – тел. 0889-625234


б) описание на основните характеристики на производствения процес, например вид и количество на ползваните суровини и материали

Предложението предвижда преустройството на съществуващото масивно хале в собствения ни УПИ ХVІІІ, в квартал 34 по регулационния план на квартал Устово на град Смолян в централа за добив на електрическа енергия. Като първичен енергоносител ще се използва биомаса от отпадна дървесина. Имотът е с площ от 8750 м2, от които обща застроена площ 3746 м2. Масивната сграда в миналото е използвана като сервиз за моторни превозни средства. Конструкцията е сглобяема стоманобетонна. Към нея съществуват обособени масивни помощни сервизни помещения – гаражни клетки, работилница за автомобили, сграда гаражи.

Биомасовият газогенератор и останалите компоненти на централата ще се ситуират в масивното хале. Масивната конструкция е в добро състояние, височината и е от 6 метра и значимата площ от 3.746 дка позволяват разполагане на инсталацията. Всички елементи са от модулен тип и след минимални подготвителни дейности – усилване на фундамента, различни технологични решения по закрепване и свързване, ще се монтират в халето.
Най-общо технологичната схема включва:

Газификатор, в който се подава биомаса и се трансформира в газообразно гориво (Произведен газ). На изхода той е премесен с известно количество перел и частици от въглени и ще е с температура над 400°C.

Циклон (два броя). Той се използва за прихващане на големите частици, които се съдържат в газа, генериран в газификатора.

Газопромивна колона (два броя). Използва се за охлаждане на газа до температура, близка до тази на обкръжаващата среда. В същото време, газът също така се почиства с вода.

Мокър обдухвател Той осигурява задвижваща мощност на цялата система и създава всмукване в газификатора, което позволява контролираното навлизане на въздух в системата. По този начин биомасата частично изгаря и частично се редуцира за да генерира “Произведен газ”.

Разделителна кутия (броят на тези кутии зависи от броя на обдухвателите). В мокрия обдухвател ще се използва струя вода. Разделителната кутия служи за разделяне на водата и въздуха.

Топлообменник (два броя). Използва се за охлаждане на газа като по този начин премахва влагата от него. Увеличава вече волуметричната ефективност в двигателите тъй като газът е с по-ниска температура.

Активен фин филтър. Това е филтър за стърготини, който в значителна степен ще прочиства газа и ще позволява стърготините да се обновяват периодично.

Пасивен фин филтър. Това е друг филтър за стърготини, който заедно с първия спомага за прочистването на газа. Той няма активен механизъм. Стърготините трябва периодично да се подменят .

Предпазен филтър - текстилен филтър, действащ като защита преди газът да навлезе в двигателния отсек.

Газификация на биомаса е по принцип конверсия на твърда биомаса в горяща газова смес - „произведен газ”. Процесът на частично изгаряне възниква, когато подаването на въздух (по-точно кислород) е по-малко от необходимото количество, за да се извърши горене на биомасата. При условие, че тя съдържа въглеродни, водородни и кислородни молекули, пълното й изгаряне би довело до получаване на въглероден двуокис (CO2) и водна пара (H2O). Частичното изгаряне води до получаване на горящите въглероден окис (CO) и водород (H2). Ще се използва газификатор от серия за дървесна биомаса /по-груба фракция/ или от серия, която позволява използването както на дървесна, така и фина биомаса в два отделни режима, като за преминаване от единия на другия режим е необходимо време от едно денонощие.



Захранващата система /Корпус за съхраняване на биомаса в сектор със сгъстен въздух преди да бъде изсипана във фунията на газификатора. Корпусът има две врати с пневматично управление – една отгоре и една отдолу. Те служат за предотвратяване на влизането на излишен въздух /О2/ в газификатора. За пневматичните цилиндри се изисква работно въздушно налягане 5–7 kg/cm2. Когато биомасата се подава в корпуса, вратата отдолу е затворена, а вратата отгоре е отворена. Когато биомасата се подава към газификатора, вратата отгоре е затворена, а вратата отдолу е отволена. Има вибрационен мотор, монтиран към корпуса, който сработва само когато долната подаваща врата е отворена, като чрез вибрациите подпомага изсипването на биомасата във фунията.

Фунията изпълнява три функции за газификацията, а именно сушене, пиролиза и горене. Тя има пневматични, ръчно управляеми въздушни дюзи за индукция на въздух в зоната на горене. В зависимост от режима на системата, работят до два сензора за ниво на дървесината, които дават сигнали и контролират подаването на биомаса, както и надеждното изключване на газификационната система. Предвиден е и вибрационен мотор за равномерно подаване на биомаса. Предвиден е датчик за налягане с цел отчитане спада на налягането през дюзите (ΔрN) за управление притока на въздух.

Реакторът /горивна камера/ извършва редукционна функция и по този начин произвежда т.н. „произведен газ”. Реакторът се пълни с въглени с препоръчания размер. Реакторната табла с патентован ротор държи скарата за въглените и комб роторът помага за поддържане на постоянно въглищно легло чрез отстраняване на пепелта от него. Комб роторът е куплиран със скоростна кутия и двигател. Датчик за налягане е монтиран на реактора за отчитане спада на налягането по въглищното легло (т.e. ΔPG), което определя състоянието на въглищното легло.

Който е свързан е манометър воден стълб / трансмитер за налягане за измерване пада на налягането в газификатора, известен като ΔPG. Системата за отделяне на пепелта от реактора може да бъде с отделяне на мокра пепел или с отделяне на суха пепел. В случая на мокра система за отделяне на дъното на реактора има воден канал, по който пепелта се отвежда от циркулиращата вода към вибриращото/стационарно сито. Водата се отвежда към охладителната кула и се рециркулира.

В случай на суха система за отделяне, има два клапана с пневматично/ръчно управление и кутия за събиране на пепелта на дъното на реактора. Докато газификаторът работи, горният клапан, монтиран преди кутията за събиране на пепелта, трябва да се държи в положение ОТВОРЕНО, а долният клапан, след кутията за събиране на пепелта – в положение ЗАТВОРЕНО.

За периодично изхвърляне на горещата пепел в реално време от газификатора, горният клапан се затваря най-напред и едва тогава долният може да бъде отворен, за да се предотврати навлизането на въздух в системата и пепелта може да бъде събрана в шахта/контейнер, който се поставя отдолу. След като пепелта падне, долният клапан на кутията за събиране на суха пепел се затваря и след това горният се отваря. В никакъв случай не трябва и двата клапана да бъдат отворени едновременно. Така сухата пепел може да бъде събрана или в шахта и след това преместена в подходящо място за съхранение или може да бъде прекарана през винтов конвейер водна риза за пълнене в чували и съхранение на подходящо място.



Системата за почистване и охлаждане на горещия газ се състои от циклон, промисер, мокър обдухвател, топлообменник, елиминатор за мъгла, фини филтри и гофриран касетъчен филтър.

Въглеродните частици от горящия газ се отлагат, когато преминат през циклона и се събират в кутията за събиране на пепел. Има два пневматични клапана и кутия за събиране на пепел на дъното на циклона. На линията за горещ газ от циклона към промисера има температурен сензор, който измерва температурата на горещия газ. Когато газификаторът работи, горният клапан, монтиран преди кутията за събиране на суха пепел, трябва да се държи в положение ОТВОРЕН, а долният клапан, след кутията за събиране на суха пепел, трябва да се държи ЗАТВОРЕН. Линията за горещ газ отвежда горещия произведен газ с температура от 400°C до 500°C от изхода на газификатора до входа на промисера.



Промисерът е устройство, което е предназначено да охлажда и почиства произведения газ. Входът за произведения газ е отгоре, а изходът за произведен газ е от долната му страна. Патентованият дизайн използва относително много малка част от работната вода, която влиза в директен контакт с газа. Голяма част от температурата се отдава на чистата циркулираща вода така, че тази температура може да се използва за някои специфични приложения или водата може да се охлади с помощта на охладителни кули и да се върне обратно в промисера. Целият дизайн е базиран на супермодерна и патентована разработка, която използва процесите на изпарение – кондензация за значителни охлаждания и очистване на газа при използването на ограничено количество от работната вода, която може да бъде прекарана през подходяща водопречиствателна станция и върната за рециркулация.

По принцип, температурата на газа от 400-500°C се понижава до около 400°C (в зависимост от температурата на водата и обкръжаващите условия). От промисера произведеният газ се отвежда към мокрия обдухвател. Той помага за всмукване на контролирано количество въздух в газификатора за частичното горене и всмукване и провеждане на произведения газ до точката на крайно ползване.



Мокрият обдухвател контролира притока на газа и допълнително му очистване чрез впръскване на вода. Има сачмен клапан, който контролира впръскването на вода в обдухвателя. Произведеният газ и водата се отвеждат към разделителната кутия, където водата и произведеният газ се разделят. Има контролен клапан за газа между обдухвателя и кутията за отделяне. Той може да бъде настройват да задава ΔPN/ΔPV в зададен лимит. Линиите за дрениране на вода от обдухвателя са свързани към сепараторната кутия и изходът на дренажната тръба е свързан към водно запечатващия резервоар.

Студената вода от охладителя циркулира в топлообменника и произведения газ преминава през тръбите в топлообменника. Температурата на охладената вода трябва да се поддържа около 100-120°C. Охладената вода влиза от дъното на топлообменника, циркулира през тръбите и излиза от горната страна на топлообменника. Водните пари и следите от лек катран кондензират и се изтичат от дренажната тръба в дъното на топлообменника. Нормалното работно налягане е 35 – 40 mmwc, но ако това налягане достигне 90 – 95 mmwc, тогава тръбите трябва да бъдат почистени.



Елиминаторът на мъгла спомага за отстраняването на мъглата, която е в произведения газ след мокрия обдухвател или топлообменника, но преди финия филтър. Произведеният газ влиза от долната входна тръба и излиза от горната изходна тръба след като е преминал през филтърната среда.

Елиминаторът на мъгла е запълнен с дървесни изрезки (размер: 25 mm x 25 mm x 10 mm) или парчета дървесина (размер: 25 mm диаметър X 25 mm дължина). На дъното на му има дренажен изход за отстраняване на конденза и дренажната тръба е свързана с хедъра за работна вода. Когато падът на налягането достигне 70-80 mmwc, филтърната среда трябва да бъде изпразнена чрез отваряне на фланеца на долния порт за почистване и трябва да бъде заредена нова филтърна среда през горната врата. Средата (изрезки или парчета дървесина), която е извадена от елиминатора на мъгла, може да бъде подадена към газификатора след изсушаване.



Фини филтри изпълняват функцията за допълнително почистване на газа. Запълнени са с оразмерени стърготини, които служат за филтърна среда. Фините въглеродни частици от произведения газ се захващат от филтърната среда.

Произведеният газ навлиза в тях през входа от горната страна и след филтриране излиза от изхода на дъното, долната страна. Всички филтри са снабдени с датчици за налягане, които измерват спада на налягането във финия филтър. Той има горна люлееща врата, която може да бъде отваряна ръчно или автоматично чрез механизъм. Филтърната среда е специално доставена от фирмата - производител, и не е желателно да се използва друг материал за филтъра, освен определеният от компанията материал на базата на стърготини. Материал, който не отговаря на спецификациите на компанията, не трябва да се използва. Когато ΔP на фините филтри достигне до 80 mm, горните 50 – 100 mm слой филтърна среда, замърсен с въглеродни частици, трябва да бъдат отстранени след отваряне на горната врата. Слоят може да бъде отстранен или ръчно, или чрез използване на подходящо всмукващо устройство (като прахосмукачка). В зависимост от работните условия, биомаса и други, това може да се случи след 200 или повече часа работа на газификатора. Нивото на филтърната среда трябва да бъде поддържано с прясна или обновена среда. Изсушената използвана филтърна среда се пресява през сито 0.5 X 0.5 mm, за да се отделят фините въглеродни частици. Пресятата филтърна среда може да се използва отново във финия филтър.



Гофрираният касетъчен филтър изпълнява функцията за окончателно очистване на произведения газ и също действа като контролен филтър, който да блокира притока му, ако замърсен газ е достигнал тази точка. Състои от шест гофрирани касетъчни филтъра, затегнати с 3 крилчати гайки.

Предпазен възвратен клапан е монтиран на главната фаза на запалване, за да се избегне обратно запалване. В случай, че главната фаза бъде запалена и се прояви обратно запалване, то възвратният клапан ще се затвори и няма да допусне огънят да се върне назад. След главната фаза на запалване, е осигурен байпас вентилатор. Биомасата се подава чрез товарач / конвейер към корпуса с две врати с плъзгащ механизъм и се съхранява във фунията. Ограничено и контролирано количество въздух за частично изгаряне навлиза през въздушните дюзи. Гърлото (или сърцето) осигурява производството на относително чист газ с добро качество. Реакторът запазва въглените за продукция на продуктите от частичното горене, а пепелта се отсява през перфориран лист в реактора, като на свой ред се отвежда от циркулиращата вода в камерата за отделяне на пепел и дренажната тръба с улей.

Газът преминава през пръстеновиден канал в реактора от горната част на перфорирания лист и двата изхода за газ са свързани с изходните кутии на реактора (2 бр.), мембранни кутии (2 бр.), съединения за мембранните кутии (2 бр), смесителна кутия, съединение за циклон, циклон, промисер, мокър обдухвател, отделителна кутия с клапан за контрол на газа, топлообменник, елиминатор на мъгла, два фини филтъра + гофриран касетъчен филтър и комплект фини филтри + паралелен гофриран касетъчен филтър, хедър кутия, главна фаза на запалването с тестово запалване и двигател за улесняване работата на системата в режим ултра чист газ.

Газификаторът е предвиден да работи в непрекъснат режим само в 80 % от времето, тъй като за оптималното му функциониране са необходими определени проверки на всеки 100, 400 и 1000 часа. Съгласно инструкциите е предвиден престой от 1752 часа за обслужване на системата, а работния режим обхваща 7008 часа. – 292 денонощия на година.

Производството на електрическа енергия ще се извършва в газови двигатели с вътрешно горене. Предвиждасе до 6 броя със следните основни характеристики:

Номинална мощност( kW) 400

Номинална скорост( r/min) 1000

Номинален ток( A) 902

охладителна система

Вентилатор охладител /Охлаждаща кула

Размери (L*W*H, mm) 5506×1970×2698

тегло (празен, kg) 12 500 ~ 13 600

Около машината не трябва да има пясък, прах и корозивни газове, а останалите изисквания към средата, в която ще работи са

Барометрично налягане kPa <100

Температура на окръжаващата среда <50°С

Надморска височина m <2000

Относителна влажност % <90 (при 35°С)

Минималните изисквания за качеството на газа на разстояние от 1 метър от входнищия фланец са:

температура на газта ≤40°С

налягане kPa 3-10

Флуктуации на налягането на газа kPa/минута ≤1

H2S концентрация mg/Nm3 ≤200

NH3 концентрация mg/Nm3 ≤20

Гранулираност на праха μm ≤5

Общо съдържание на прах mg/Nm3 ≤30

Съдържание на H2O g/Nm3 ≤40

Стойност на температурата MJ/Nm3 >4


Около и над двигателите ще се проектира и изгради шумоизолираща стена и таван. Биомасовите газификатори се използват за производство на енергия в режим 100% произведен газ. Произведеното електричество ще се подава в електроразпределителната мрежа.

Дървесна биомаса, като всякакъв вид клони, корени, пънове, дървесни изрезки, орехови, бадемови или лешникови черупки, както и отпадъци от селското стопанство - царевични кочани и стъбла от различни култури, и др., ще или могат да се използват в системата, разбира се чисти от примеси, влакна, почва и други чужди тела. Те трябва да са нарязани до препоръчаните размери и със съдържание на влага по-малко от 20%.



Стационарната дробилня и сушилнята също ще са разположени в изграденото производствено хале. Раздробената и изсушена до необходимата степен биомаса няма да се складира, а ще постъпва директно чрез шнекова система в газификатора.

В дворното пространство, изцяло бетонирано и асфалтирано, ще се обособи приемна площадка, складови зони за осигуряване на централата с биомаса и противопожарен басейн.

Предвиждаме инсталирана мощност до 4800 kW.

Присъединяването към националната електроразпределителна и електропреносна мрежа ще се извърши съгласно подписан предварителен договор с ЕVN „България Електроразпределение” АД - чрез трафопост в имота ни, от там КРУ 20 kV към нов ЖР - към последния нов ЖР стълб преди ТП „Бяла” на ВЛ 20 kV "Черна", подстанция 110/20 kV „Смолян”.


в) определяне на вида и количеството на очакваните отпадъци и емисии (замърсяване на води, въздух и почви; шум; вибрации; лъчения - светлинни, топлинни; радиация и др.) в резултат на експлоатацията на инвестиционното предложение

  • отпадъчни води

Отпадъчните води от обекта ще имат битово-фекален характер. Тяхното количество е в пряка зависимост от броя на работниците, които ще бъдат около 6 човека. Да се определи тяхното количество и степен на замърсеност. Да се проучи възможния водоприемник, в който могат да се заустят пречистените отпадъчни води.

Отпадъчни производствени води от обекта ще са оборотни и ще се пречистват и използват отново. Не се предвижда заустването им във водоприемник. Да се оцени риска от аварийни ситуации и да се предложат мерки за тяхното предотвратяване.



  • атмосферен въздух

Потенциални източници на замърсяване на атмосферния въздух са следните групи: строителна механизация, автомобилният транспорт за доставка на суровината и емисиите от горивната инсталация. Да се оцени замърсяването на въздуха, причинено от прахови частици и токсични газове от транспорта по време на експлоатацията на обекта.

Съгласно технологичната схема и технологичния процес да се определят очакваните емисии от изгарянето на “производствения газ”, замърсяващ атмосферата. Да се предложат мерки за намаляване на емисиите.



  • Почви

Площадката е бетонирана и застроена. Не се очаква въздействие върху почвите.

  • Шум, вибрации, лъчение

С въвеждането в експлоатация на обекта се очаква генериране на по-високи шумови нива от транспорта и работата на инсталацията. Да се оцени въздействието на шума и създаването на дискомфорт на населението в близост. Да се предложат мерки за намаляване на шумовите нива и елиминиране на дискомфорта на населението.

    • Вибрации

По време на експлоатация на обекта не се очакват вибрации над допустимите норми. Инсталацията ще бъде обезопасена посредством специални съоръжения. Да се предложат мерки за намаляване на вибрациите.

    • Лъчения

От обекта не се очакват електромагнитни, светлинни или радиоло­гични лъчения.

  • Отпадъци

В резултат от реализирането на проекта се очакват следните отпадъци:

-Строителни отпадъци

Строителните отпадъци ще са минимални предвид урбанизацията на площадката. Точното количество не може да се определи. Да се предложат мерки за тяхното третиране.



-Битови отпадъци

Предвид малобройния персонал за експлоатация на инсталацията, тяхното количество ще е минимално. Да се предложат мерки и начини за тяхното третиране.



-Производствени отпадъци

Съгласно представената технологична схема отпадъчните продукти ще са пепел от газификатора и продукти от филтрирането на газа. Да се определят производствените отпадъци, техния характер и свойства. Да се предложат начини за третирането им.



2. АЛТЕРНАТИВИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

При избора на настоящият вариант за изграждане на централа за производство на електрическа енергия от биомаса да се разгледат алтернативни варианти по отношение на:



  • Местоположението на площадката;

  • Вид на предлаганото оборудване и технологични процеси.

Многообразието от отпадъчни продукти на горскостопанската и селскостопанска дейност в района е дало основание на инвеститорите да търсят алтернативни площадки, разположени в близост до източниците на биомаса, използвайки наличните данни, водени и от желанието за усвояване на по-големи площи, необходими за складиране на суровината. По-голяма част от разглежданите алтернативи са в площадки, разположени на урбанизирани или увредени от антропогенно въздействие до известна степен терени, но без сменено предназначение на земите. В съседство най-често се намират съхранени природни дадености, характерни и даващи облика на района. В този е прието за неуместно от екологична гледна точка разработването на проекти за тяхното усвояване, което съвпада и с предварителните разчети за икономически изгодното транспортно отстояние от централата.

В идейния проект е предвидено експлоатацията на две дробилни машини – едната стационарна, позиционирана на избраната технологична площадка и една мобилна, посредством която се увеличава плътността на материала и се снижават транспортните разходи в приемливи за производството граници.

Разглеждани са задълбочено различни технологични варианти по отношение на използваните и достъпни за момента видове биомаса:


  • Енергийни селскостопански култури – рапица, слънчоглед и др.;

  • Отпадъчни продукти от селското стопанство – слама, царевичак, оборски и птичи тор.

  • Производствени отпадъци

  • Битови отпадъци

  • Утайки от пречиствателни станции.

В крайна сметка предвид спецификата на района, акцентуваме на използването на биомаса от отпадна дървесина, получена при дърводобива и дървопреработването, просветляване на пътни отсечки, почистване на канали, сервитути на електропроводи.

Разглеждани са и различни технологични варианти по отношение на начина на оползотворяване:



  • Индиректно изгаряне;

  • След термохимично разлагане /пиролиза/;

  • След преработка в течни биогорива – биоетанол, биометанол, биодизел, растителни масла.

Избраната технология е с директно изгаряне на биомасата след надробяване и дозирано изсушаване. Не се предвижда пресоване и химични обработки на суровината.

Съществуват и много технологични алтернативи по отношение на ситуирането на елементите на централата на терена, вида и избора на система на газификатора, броя и вида на газовите генератори



По отношение на местоположението:

Да се предложат алтернативи, като се обърне внимание на оптимално оформление на външния вид на сградите с цел максимално вписване в околната среда. Да се съобрази реализирането на инсталацията със сградите на площадката и близостта до населено място. Да се оценят алтернативите от избора на площадка за подготовка на суровината.



Относно технологията и експлоатацията

По отношение на използваните технологии да се посочат най-съвременните, ориентирани към спестяване на енергия и съответно косвено влияещи върху намаляване замърсяването на околната среда технологии. Като се акцентира на минимизиране на газовите емисии, отпадъчните продукти и намаляване на шумовите нива. Да се разгледат и оценят алтернативи, като се предложи оптималната по отношение на:



  • Алтернативи по отношение на местоположението и строителството;

  • Алтернативи по отношение на използваните технологии;

  • Алтернативи по отношение на използване на водите;

  • Алтернативи по отношение на третиране и оползотворяването на отпадните продукти;

  • Алтернативи по отношение на намаляване на газовите емисии

Критерии за избор на най-добро решение:

Критериите да се основат на избора на оптимални технологии и начини за решаване на нуждите на инвестиционния процес. Всички алтернативи да са мотивирани, да се разгледа и обсъди и "нулева алтернатива".


3. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОКОЛНАТА СРЕДА, В КОЯТО ЩЕ СЕ РЕАЛИЗИРА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ И ПРОГНОЗА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

  • АТМОСФЕРЕН ВЪЗДУХ

Да се направи анализ на състоянието на въздуха в района и прогноза на праховото замърсяване в резултат от работата на инсталацията, както и от транспорта на суровината.

Да се определи значимостта на въздействието върху атмосферния въздух по време на експлоатацията на съоръжението.

Да се оценят кумулативните въздействия от реализацията на инсталацията и всички съпътстващи с нея дейности.


  • ПОВЪРХНОСТНИ И ПОДЗЕМНИ ВОДИ

Основен източник на въздействие върху компонента води ще бъдат отпадъчните битови води и производствени води.

Да се направи количествена и качествена оценка на отпадъчните води.

Да се определи начина на пречистването и евентуалния приемник на пречистените води, както и прогноза на въздействието върху приемника. Да се предложат разумни алтернативи за третиране на отпадните води. Да се предпочете оптимален вариант.


  • ГЕОЛОЖКА СРЕДА (ЗЕМНИ НЕДРА)

Сградата е съществуваща и не се очаква въздействие върху земните недра.

  • ВРЕДНИ ФИЗИЧНИ ФАКТОРИ

Да се оцени наличието на вредните физични фактори - шум, вибрации и лъчения.

Да се прогнозира тяхното въздействие върху околната среда и здравето на хората.



ПОЧВИ

Поради урбанизирания характер на площадката не се очаква да се нарушат почви.



  • БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И НЕГОВИТЕ ЕЛЕМЕНТИ

Растителен свят

Площадката е бетонирана и урбанизирана.

Да се направи прогноза за въздействието върху растителния свят, както при реализацията, така и по време на експлоатацията в близост до обекта.

Животински свят

Да се прогнозира въздействието от обекта върху животинския свят.

Да се направи оценка за въздействието върху животинския свят в близост до предложението.


  • ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

Обекта се намира на голямо отстояние от защитени територии и защитени зони. Не се очаква да има пряко въздействие върху такива територии.

  • ЛАНДШАФТ

Ландшафтът е типично урбанизиран. Да се направи прогноза за въздействието при отчитане на всички антропогенни фактори.

  • КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО

Да се направи проучване за наличните паметници на културата, за регистрираните находки в обхвата на площадката и района около нея.

  • ЗДРАВЕН РИСК

Да се направи оценка на здравния риск върху персонала и населението от кв.Устово.
4. ЗНАЧИМОСТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЯТА ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА, ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НЕИЗБЕЖНИТЕ И ТРАЙНИТЕ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА ОТ СТРОИТЕЛСТВОТО И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ОБЕКТА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ, КОИТО МОГАТ ДА СЕ ОКАЖАТ ЗНАЧИТЕЛНИ И КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ РАЗГЛЕДАТ ПОДРОБНО В ДОКЛАДА ЗА ОВОС


  • АТМОСФЕРЕН ВЪЗДУХ

Да се изясни значимостта на въздействието върху атмосферния въздух. Да се прецени неговата значимост и предложат мерки за ограничаване на неблагоприятните последствия.

Да се оценят измененията в качеството на въздуха по време на строителството и експлоатацията на бъдещия обект.

Да се предвиди какво ще е евентуалното въздействие върху атмосферния въздух, като се оцени по:


  • териториален обхват; •

  • степен на въздействие;

  • продължителност;

  • кумулативни и комбинирани въздействия.




  • ПОВЪРХНОСТНИ И ПОДЗЕМНИ ВОДИ

Да се оцени въздействието върху близко разположения водоизточник р.Бяла.


  • ГЕОЛОЖКА ОСНОВА (ЗЕМНИ НЕДРА)

Реализацията на обекта няма да предизвика възникване на свлачищни явления и процеси.

Да се оцени въздействието върху геоложката основа и земните недра.




  • ОТПАДЪЦИ

Да се направи анализ на въздействието от отпадъците върху околната среда както по време на строителството, така и по време на експлоатацията, като се оцени по: •

  • териториален обхват; •

  • степен на въздействие;

  • продължителност;

  • кумулативни и комбинирани въздействия.




  • ВРЕДНИ ФИЗИЧНИ ФАКТОРИ

Да се оцени степента и наличието на вредни физични фактори.


  • ПОЧВИ

Въздействието върху почвите се определя като незначително. Да се направи оценка на евентуалните въздействия върху почвите в района около обекта.


  • БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И НЕГОВИТЕ ЕЛЕМЕНТИ

Растителен и животински свят

Да се предвиди какво ще е евентуалното въздействие върху растителния и животински свят, като се оцени по:



  • териториален обхват;

  • степен на въздействие;

  • продължителност;

  • кумулативни и комбинирани въздействия.




  • ЛАНДШАФТ

Да се оцени каква ще бъде промяната на ландшафта и какво ще е въздействието върху него предвид новата му функция.


  • ОЦЕНКА НА ЗДРАВНИЯ РИСК

Да се отчетат всички евентуални възможни рискове за хората както по време на строителството, така и по време на експлоатацията. Да се предложат мерки за тяхното ограничаване.


  • МАТЕРИАЛНО И КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Да се проучи наличието на материалното и културното наследство в района и евентуалното въздействие върху него от реализацията на предложението.
5. СТРУКТУРА НА ДОКЛАДА ЗА ОВОС С ОПИСАНИЕ НА ОЧАКВАНОТО СЪДЪРЖАНИЕ НА ВКЛЮЧЕНИТЕ В НЕГО ТОЧКИ

Увод

Обща информация


1. Информация за Възложителя

2. Необходимост и цел на инвестиционното предложение

3.Местоположение на инвестиционното предложение – физически характеристики. Обвързаност с техническата инфраструктура на района

4. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствени планове или други дейности

5. Засегнати от инвестиционното предложение физически и юридически лица


  • Анотация на инвестиционното предложение

1.Основни технически и технологични характеристики на инвестиционния обект

2. Използвани суровини и материали, природни ресурси и енергийни източници

3. Необходимост от разрешителни, свързани с инвестиционното предложение


  • Проучени алтернативи за местоположение и/или алтернативи за технологии и мотивите за направения избор за проучването, имайки предвид въздействието върху околната среда, включително и „нулева алтернатива”

    1. Алтернативи по отношение местоположението и строителството

    2. Алтернативи по отношение отоплението

    3. Алтернативи по отношение на водоснабдяването и пречистването на отпадъчните

води

    1. Алтернативи по отношение събирането и оползотворяването на изкопаните земни маси

    2. Алтернативи по отношение събирането на отпадъците

6. „Нулева” алтернатива

  • Описание и анализ на компонентите и факторите на околната среда и на материалното и културно наследство, които ще бъдат засегнати в голяма степен от инвестиционните предложения, както и взаимодействието между тях

1. Атмосферен въздух

- Кратка характеристика и анализ на климатичните и метеорологични фактори, имащи отношение към конкретното въздействие и качеството на атмосферния въздух

- Налични данни за замърсяването на атмосферния въздух в района на обекта. Оценка на качеството на атмосферния въздух по налични данни

2. Повърхностни и подземни води

- Кратка характеристика на хидроложките и хидрогеоложките условия и фактори на водните ресурси в района на инвестиционното предложение

- Състояние на повърхностните води в района на инвестиционното предложение

3. Геоложка среда

- Кратка характеристика на геоложките условия

4. Земи и почви

- Характеристика на видовете почви в района на инвестиционното предложение

- Състоянието на почвите. Нарушени земи. Замърсени земи. Деградационни процеси

5. Растителен и животински свят

- Характеристика на растителния свят в обсега на инвестиционното предложение

- Характеристика на животинския свят в обсега на инвестиционното предложение

- Защитени територии. Чувствителни зони. Елементи на Националната екологична мрежа

6. Физични фактори

- Шумова характеристика на зоната, в която ще се реализира инвестиционното предложение

7. Ландшафт

- Кратка характеристика на главните черти на ландшафта в района на инвестиционното предложение

- Описание на главните черти на структурата и функционирането на ландшафта в разглеждания район

8. Културно наследство – наличие на паметници на културата и архитектурата в обсега на инвестиционното предложение


  • Описание, анализ и оценка на предполагаемите значителни въздействия върху населението и околната среда в резултат на реализацията на инвестиционното предложение, ползването на природните ресурси, емисиите на вредни вещества при нормална експлоатация и при извънредни ситуации, генерирането на отпадъци и създаването на дискомфорт

1. Атмосферен въздух

- Източници за замърсяване на атмосферния въздух, свързани с реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение

- Оценка на въздействието върху атмосферния въздух съобразно действащите в страната норми и стандарти.

2. Повърхностни и подземни води

- Източници на формиране на отпадъчни води от новото инвестиционно предложение. Начин на отвеждане. Заустване

- Предвидени за изграждане пречиствателни съоръжения. Оценка на въздействието съобразно действащите в страната норми и стандарти

3. Геоложка среда

- Оценка на измененията в геоложката среда в резултат на реализацията на инвестиционното предложение

- Прогноза и оценка на очакваните въздействия на изменената геоложка основа върху съществуващите строежи, други обекти и компоненти на околната среда

4. Земи и почви

- Размер на нарушенията на земите и почвите. Оценка на въздействията

- Замърсяване и деградация на почвите. Оценка на въздействията

5. Растителен и животински свят

- Оценка на въздействията върху растителния и животинския свят от реализацията на инвестиционното предложение

- Оценка на нарушенията на местообитания на животинския свят.

- Въздействия върху елементи на Националната екологична мрежа и чувствителни зони

6. Отпадъци

- Очаквани по вид и количество генерирани отпадъци по време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение. Класификация на отпадъците

- Събиране, извозване, оползотворяване, депониране на отпадъците

7. Физични фактори

- Прогноза и оценка на шумовото натоварване на околната среда по време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение.

- Оценка на въздействието съобразно действащите в страната норми и стандарти

- Вибрации и лъчения

8. Ландшафт

- Оценка на очакваните изменения на ландшафта

9. Оценка на здравно-хигиенните аспекти на околната среда и риска за човешкото здраве

- Определяне на потенциално засегнатото население и територии, подлежащи

на здравна защита

- Идентифициране и характеристика на рисковите фактори по отношение

влиянието им върху човешкото здраве

- Оценка на здравния риск по време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение и мерки за здравна защита


  • Информация за използвани методики за прогноза и оценка на въздействията върху околната среда. Проектни материали, нормативни документи, други източници




  • Описание на мерките, предвидени да предотвратят, намалят или, където е възможно, да прекратят значителните вредни въздействия върху околната среда. План за изпълнение на мерките



  • Становища и мнения на засегнатата общественост, на компетентните органи за вземане на решение по ОВОС и други специализирани ведомства и заинтересовани държави в трансграничен контекст, в резултат от проведените консултации




  • Заключение

Докладът да се изготви в 3 екземпляра на хартиен и 3 на електронен носител и нетехническо резюме, приложения.

Към доклада за ОВОС да бъдат приложени: карти, ситуации, скици на имотите, фотоматериали, писмени становища от проведените консултации, материали и документи, касаещи инвестиционното предложение и др.
6. СПИСЪК НА НЕОБХОДИМИТЕ ПРИЛОЖЕНИЯ

А. Графична част


  • Ситуационен план на района

  • Скица от служба кадастър

  • Скица на имота

  • Геоложка карта на района

  • Карта с месторазположението на ХМС в района

  • Снимков материал

Б. Текстова част

  • Разрешение за проектиране и реконструкция на съществуващо хале от Община Смолян;

  • Становище от ВиК ЕООД, Смолян – изх.№ПТ-14-425/03.11.2010г.;

  • Писмо от ОПУ - №53-00-1422/12.11.2010г.;

  • Предварителен договор от EVN – България №550038/10.12.2010г.;

  • Решение по преценяване на необходимостта от ОВОС № СМ-002-ПР/2011 от 27.01.2011 г. на РИОСВ – Смолян.

  • Становище на РИОКОЗ- Смолян №5083/27.12.2010г.

  • Справка за проведените консултации и получените становища.

  • Задание за ОВОС

  • Други документи касаещи инвестиционното предложение.


7. ЕТАПИ, ФАЗИ И СРОКОВЕ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ДОКЛАДА ЗА ОВОС

Докладът за ОВОС за инвестиционно предложение, да се разработи едноетапно.

Сроковете за разработването на доклада за ОВОС са съгласно необходимото време за цялостно провеждане на процедурата и постигнатата договореност между инвеститори и екипа от експерти по ОВОС, представляван от инж. Лидия Петрова.

Да се проведат консултации със специализирани ведомства и представители на засегнатата общественост, съгласно чл.95, ал.3 от ЗООС и чл.9 от Наредбата за ОВОС.

Изготвяне на предложение за задание за обхват и съдържание на доклада за ОВОС съгласно чл.95, ал.2 от ЗООС и чл.10 на Наредбата за ОВОС

Съгласуване и одобряване на предлаганият обхват и съдържание от компетентния орган, съгласно чл.10, ал.5 на Наредбата за ОВОС

Изготвяне на доклада за ОВОС в срок уточнен с Възложителя

Предоставяне на доклада за ОВОС на компетентния орган за оценка качеството му съгласно чл.13 на Наредбата за ОВОС

Обществено обсъждане на доклада за ОВОС, съгласно Глава пета на Наредбата за ОВОС

Предоставяне на компетентния орган на материалите от общественото обсъждане, становище от Възложителя и експертите по направените предложения, препоръки, мнения, възражения, по смисъла на чл.17 от Наредбата за ОВОС

Решение на компетентният орган по доклада за ОВОС, съгласно Глава шеста на Наредбата за ОВОС

При разработване на доклада по по ОВОС да се имат в предвид указанията дадени в Решение по ОВОС № СМ-002-ПР/2011 на РИОСВ – Смолян.

управител:

Косьо Барбудов




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница