Обща и приложна микробиология



Дата01.05.2018
Размер37.76 Kb.
#67018
Обща и приложна микробиология

  • Получени са оригинални доказателства за промени във фината структура на моделни Гр.+ и Гр.– бактерии под влияние на рамнолипид- биосърфактант с повърхностно-активни свойства.

  • Установени са ултраструктурните особености, а също така способността за растеж и размножение на имобилизирани в различни матрици (полисулфонови мембрани, агаров гел и наноматериали) продуценти на термостабилна екзоинулиназа, циклодекстрин глюканотрансфераза и α-галактозидаза

  • За първи път е установена ултрацитохимичната локализация на кисела фосфатаза в непрорастнали и прорастнали конидии, като е изяснено разпределението на ензима в клетките на Humicola lutea 120-5.

  • Получени са нови доказателства за връзката между оксидативния стрес и стресът, предизвикан от тежки метали, висока и ниска температура и имобилизирането на клетки. Определено нивото на биомаркерите на оксидативния стрес и промените в ензимите от антиоксидантната защита

  • Доказано е нетрадиционното разпределение на Cu/Zn-съдържаща супероксди дисмутаза в междумембранното пространство на митохондриите (МПМ). За първи път е идентифициран природно гликозилиран ензим, изолиран от МПМ.

  • Разработен е метод за микробна трансформация на стероидните съединения ситостерол и андростендион от клетки на of Mycobacterium sp. and Rhodococcus sp.

  • Изолирани и охарактеризирани са биосърфактанти от микробен произход с приложение в медицината, биоремедиацията и биотехнологията.

  • Идентифицирани са катаболитни гени, кодиращи ензими с фенол-оксидазна активност при оригинален щам дрожди Trichosporon cutaneum R57, притежаващ висока активност при разграждане на ароматни съединения.

  • Разработени са оригинални подходи за молекулярно-таксономично характеризиране на млечно-кисели бактерии и бърз мониторинг на Lactobacilii, изолирани от различни екологични ниши.

  • Проучени са генетични, физиологични и други фактори, контролиращи сексуалния процес при дрожди Hansenula polymorpha. Открити са два специфични типа хомотализъм: възможности за копулация на всички възможни комбинации и спорулация на хаплоидни щамове.

  • Разраотен е метод за получаване на α-глюкозидаза при дълбочинно култивиране на Aspergillus niger M47 , Penicillium chrisogenum LN33 and Humicula lutea 1205 върху среда, съдържаща отпадни продукти от хранителната индустрия.

  • Разработено е детайлно “know-how” за получаване на L-лизин и както и лабораторни биотехнологии за получаване на L-валин, L-леицин и други аминокиселини

  • Разработени са стартерни култури за приготвянето на ферментирали млека със здравни ползи като резултат от продукцията на бактериоцин от Lactobacillus bulgaricus BB18 и Lactobacillus lactis BCM5 и съвместими с тях щамове Streptomyces thermophilus 11A и Lactobacillus bulgaricus LX1

  • Чрез хемотаксономични и генетични методи е идентифициран Streptomyces iakurus DSM 41873, продуцент на антибиатичен комплекс с 5 нови съединения, които са характеризирани по молекулна маса и химична сруктура

  • Изследвани са колоидните свойства на глюкоманан, синтезиран от психрофилен щам дрожди.юсравнението между кремовите емулсии на глюкоманана и тези на емулгаторите рофетан и арлацел (използвани в козметичната промишленост) показва, че те са с еквивалентна стабилност.

  • Охарактеризиран е ензима фитаза, изолиран от антарктически щам дрожди.

  • Разработена е лабораторна биотехнология за получаване на галантамин чрез Leucojum aestivum шут-култури. Това е първият съобщен биореакторен процес за получаване на галантамин чрез in vitro растителна система

  • Чрез метода на проточна цитометрия е определен размера на генома на клетки от растението Beta vulgaris и на клетки от получените от него генетично трансформирани коренови култури.Установено е, че за разлика от растителните тъкани, получените коренови култури са миксоплоидни,което се дължи на няколко цикъла на ендоредупликация. Такива разлики до сега не са съобщавани в научната литература.

  • Разработена и имобилизирана система за отстраняване на Cu (II), Co (II) и Fe (III) йони от трикомпонентни смесени водни разтвори чрез използването на гъбна биомаса, включена в хидрофилен органичен полимер.

  • Разработена е високо ефективна технология за получаване на Cu/Zn-съдържаща супероксди дисмутаза от щам Humicola lutea 103. Новият ензим е детайлно охарактеризиран и е доказана неговата протективна роля в експериментален туморен модел и грипна инфекция. Този ензим запазва жизнеспособността на мъжки гамети от селско-стопански животни при съхранение и криоконсервация

  • От горещи български извори са изолирани и охарактеризирани нови бактериални видове (Anoxybacillus rupiensis, Anoxybacillus bogrovensis), притежаващи значим биотехнологичен потенциал.

  • Изолираният от български термален извор представител на вида Bacillus stearothermophilus е описан като единственият съобщен в литературата продуцент на термостабилна гелан лиаза. Неговата термостабилност позволява протичането на индустриалните процеси при температура по-висока от 60°С, температура при която геланът е разтворим.

  • Изолирани са два нови облигатни алкалофилни щама Bacillus, които показват не повече от 98% секвенционна идентичност на 16S rRNA гени с тези на най-близкородствените организми от групата на алкалофилните Bacillus видове. Продуцираните от тях алкални термостабилни циклодекстрин глюканотрансферази са с индустриално значение, тъй като конвертират нишестето в много търсените на световния пазар бета и гама-циклодекстрини.

  • Разработени са модели (детерминистични и невронни) и алгоритми за оптимизация и управление на анаеробното разграждане на органични отпадъци, съпроводено с добив на биогаз.

  • Разработени са лабораторни технологии за получаване на биогаз, основани на анаеробното разграждане на органични отпадъци (специфични и в смеси).

Каталог: IMB%20web%20page -> microbio -> web%20IM-BAS -> IM-star%20web -> brochure'08
IM-star%20web -> Г. Бончев” Бл. 26 София 1113 България
IM-star%20web -> Получаване на розмаринова киселина от растителна клетъчна суспензия Lavandula vera mm област на приложение
IM-star%20web -> Антибактериална и антигъбна активност in vitro на различни видове и щамове микроводорасли
IM-star%20web -> Секция Имунология
IM-star%20web -> Секция: “Микробен биосинтез и биотехнология” Ръководител секция
brochure'08 -> Department of morphology of microorganisms and electron microscopy


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница