Обща политика в рибарството на Европейския Съюз



Дата28.10.2018
Размер108.73 Kb.
#103466
Обща политика в рибарството на
Европейския Съюз

Съвкупността от правила и механизми по експлоатацията, преработването и търговията с риба и водни организми формират Общата политика в рибарството (ОПР) на Европейския съюз

. Тя има същата правна основа, както и ОСП на ЕС. Въпреки че двете политики имат обща база, двата сектора все пак са доста различни. За разлика от свръхпроизводството в селското стопанство, рибарството е изправено пред недостиг на ресурси и пред ОПР стои предизвикателство от друг вид – ресурсите да се опазват и разпределят така, че риболовът да може да продължава и в бъдеще по устойчив начин.
Рибарството и аквакултурите са важен икономически сектор в ЕС. Като цяло на тях се пада около 1% от брутния национален продукт на държавите членки и представляват значителен източник на работни места в райони с малко алтернативи на рибарството. Те също така осигуряват рибни продукти на пазара на Общността, който е един от най-големите пазари в света. С производство от около 8 млн. тона риба ЕС е третият по обем производител на риба след Китай и Перу. Независимо от това ЕС е най-големият вносител на риба с годишен търговски дефицит от 7 млрд. евро. Риболовният флот на Европейската общност също е значителен. Той се състои от 100 хил. съда с различни размери, риболовен капацитет и мощност. През последните години общата вместимост на флота бе намалена. С реформата от 2002 г. тази тенденция ще се засили. ЕС работи за подобряване на баланса между риболовния капацитет и рибните ресурси, тъй като сегашният тонаж е твърде голям спрямо наличните рибни ресурси. Това намалява рентабилността на риболова и увеличава опасността от изчерпване на ресурсите.

Целта на ОПР е постигането на устойчиво развитие на отрасъла чрез отговорен риболов и опазване на рибните ресурси, осигуряването на добър жизнен стандарт за рибарската общност, стабилизирането на пазарите, обезпечаването на достатъчно предлагане на рибни продукти на разумни цени.


ОПР се състои от следните основни раздели:

Опазване и управление на ресурсите


Организация на пазарите
Структурна политика
Отношения с трети страни и международни риболовни организации

По-долу разглеждаме по-важните от тях.



а.) Опазване и управление на ресурсите

• Европейският съвет ежегодно определя Общи допустими улови за основните видове риба за всяка страна. Те са съобразени с възможностите за устойчиво възстановяване на рибния ресурс. Държавите членки след това разпределят тези квоти между своите риболовни съдове. Държавите членки могат да разменят своите риболовни квоти помежду си. Съветът взима решения също така по предоставяне на риболовни възможности на трети страни, имащи достъп до водите на Общността.

• За да могат да упражняват риболов, съдовете трябва да имат и да носят на борда разрешително за риболов, да имат система за идентификация и да водят отчетност за претоварването на други съдове и разтоварването на уловите. В ЕС съществува система за сателитно наблюдение на риболовните кораби дълги над 24 м. Изградени са бази данни, позволяващи кръстосано засичане на информацията за уловите. Държавите членки отговарят за контрола, инспекциите и санкционирането на нарушенията. Европейската комисия от своя страна е отговорна за правилното и добросъвестно прилагане на правилата на ОПР в целия ЕС.

• Устойчивото възстановяване и експлоатация на рибните ресурси се осъществява чрез изпълнението на многогодишни планове за възстановяване за застрашените видове и многогодишни планове за управление на ресурсите за другите запаси. Тези планове се изготвят на базата на научни консултации. Те включват показатели за устойчивото управление на рибните ресурси и ограничаването на риболовното усилие. За щадяща експлоатация на ресурсите се прилагат технически мерки като определяне на по-голямо око на риболовните мрежи и насърчаване на селективния риболов.

• С оглед да се осигури устойчивата експлоатация на ресурсите държавите членки са задължени да ограничат капацитета на риболовния си флот. За всеки бруто регистър тон нов тонаж, изграден с публична субсидия, те трябва да изтеглят от експлоатация същия тонаж за съдове до 100 бруто регистър тона или 1,35 БРТ за съдове над 100 БРТ. Страните са длъжни да съблюдават тези условия за да могат да кандидатстват за структурни помощи. Между 01.01.2003 г. и 31.12.2004 г. държавите членки трябва да намалят риболовния си капацитет с 3%.
б.) Организация на пазарите

Целта на общата организация на пазарите е да допринесе за устойчивото управление на рибните ресурси, като въведе общ пазар за рибните продукти който да даде възможност в интерес на потребителите и производителите да се постигнат ценова стабилност, баланс между търсенето и предлагането и адекватно снабдяване на един пазар, който изпитва нарастващ недостиг на суровини за преработвателната промишленост.


Организацията на пазарите обхваща следните елементи:

-Общи пазарни стандарти

-Информация за потребителите

-Организации на производителите

-Ценова подкрепа на базата на интервенция

-Механизми за търговия с трети страни


Рибните продукти могат да се продават на пазара само ако отговарят на пазарни стандарти по отношение на качество, размер или тегло, като се класифицират в зависимост от тези критерии. Съществуват изисквания относно опаковката, представянето и етикетите. Държавите членки трябва да проверяват съответствието на продуктите с пазарните стандарти.

Жива, прясна и охладена риба може да се продава на крайния потребител само ако съответната маркировка или етикет показва:

1) Търговското наименование на вида.

2) Метода на производство (сладководни, уловени в морето или отгледани във ферма)

3) Района на улова.




в) Организациите на производителите в рибарството (ОП) могат да се учредяват от рибари и фермери на аквакултури, които се сдружават доброволно, за да осигурят оптимални условия за реализация на своята продукция. Организациите на производителите имат следните функции:



а/ Планиране на производството и привеждането му в съответствие с търсенето – напр. чрез план за уловите;

б/ Да се спомогне за концентрация на предлагането;

в/ Стабилизиране на цените

г/ Поощряване на методи за устойчив риболов.

Държавите членки признават за организации на производителите сдружения, които кандидатстват да бъдат признати за такива и отговорят на определени изисквания.
Където една ОП представлява преобладаваща част от производството и реализацията на едно или повече места за първа продажба правилата, които тази организация е определила за своите членове, могат да бъдат обявени за задължителни и за останалите рибари в тези райони.
Всяка организация на производителите следва да изготвя и представя пред компетентния орган в страната оперативна програма за риболовната година, която включва:

1) Стратегия за реализация на продукцията за адаптиране на нейния обем и качество към изискванията на пазара

2) План за уловите или план за производството за различните видове продукти.

3) Санкции за членовете, които нарушават взетите решения

Държавите членки могат да предоставят безвъзмездни помощи на ОП в течение на 5 години, за да ги подготвят да изпълняват задълженията си във връзка с планирането на продукцията и нейната реализация. Освен това може да се предоставят допълнителни помощи за подобряване на организацията и маркетинга на продуктите, така че да се постигне по-добър баланс между търсенето и предлагането.

След присъединяването към ЕС за някои видове риба у нас ще може да се прилага интервенция на пазара.

Целите на интервенцията са:
1/ да се смекчат негативните ефекти от дисбаланса между търсене и предлагане

2/ стабилизиране на цените на продуктите и доходите на рибарите

При интервенцията продукцията се изтегля от пазара, когато цената спадне под определено равнище. В този случай рибарите получават парична компенсация от организацията на производителите, към която принадлежат. Изтеглените продукти трябва да отговарят на пазарните стандарти и да бъдат с нормално качество. Те могат да се използват за благотворителни цели, за храна на животните, но не и да се продават за консумация.

Съществуват два вида интервенция – общностна и независима. При общностната интервенционната цена зависи от единна за Европейската общност ръководна цена за дадения вид риба и не трябва да превишава 90% от съответната ръководна цена.

Някои рибни продукти, представляващи значителна част от дохода на регионални и местни производители, може да на са включени в механизма на общностните интервенционни цени поради големите разлики между отделните регионални или национални пазари, или пък съвкупното ниво на производство на тези продукти на пазара на Общността може да е твърде ниско. За тях се прилага така наречената независима интервенция. При независимата интервенция Организациите на производителите определят интервенционната цена. Финансовата компенсация за изтеглените от пазара продукти е в размер на 75% от независимата интервенционна цена. Съществуват максимални количества за изтегляните от пазара продукти, които не трябва да се надвишават.
Освен това съществуват възможности за временно изтегляне на продукция от пазара.

С оглед смекчаване на последствията от неравномерния характер на риболова във времето се прилагат следните два механизма.

1) Прехвърляне;

2) Частно складиране

1) При прехвърлянето се отпуска финансова помощ за преработка и съхранение на продуктите по начин, гарантиращ тяхното качество, така че впоследствие продуктите да могат да бъдат пуснати отново на пазара, като отговарят на съответните пазарни изисквания.

Размерът на помощта за прехвърляне не трябва да превишава техническите и финансови разходи за преработка и складиране. Разрешените методи за обработка и консервиране включват: замразяване, осоляване, сушене, мариноване, варене и пастьоризация. Също така може да се приложи филетиране, нарязване и отстраняване на главите. Минималният период за съхранение е 5 дни.

2) Помощта за частно складиране се прилага за продукти, замразени на борда на риболовните съдове. Продуктите се изтеглят временно от пазара и се съхраняват минимум 5 дни. Условията за складиране и връщане на пазара трябва да са такива, че да се гарантират стандартите за качество. Помощ за частно складиране може да се отпуска за максимум 15% от производството на една ОП.

г.) Структурна политика в рибарството

Целта на структурните мерки в рибарството е да направляват и улесняват преструктурирането на отрасъла с оглед на необходимостта да се преодолее продължаващият дисбаланс между наличните рибни ресурси и риболовния капацитет.


Понастоящем рибарският отрасъл в ЕС получава финансова помощ от Финансовия ориентационен инструмент за рибарството. От 2007 г. той ще бъде заменен от новия структурен инструмент, наречен Европейски фонд за рибарството (ЕФР). ОПР понастоящем е в процес на голяма реформа, одобрена от Съвета на министрите на ЕС през декември 2002 г. Европейският фонд за рибарството ще подпомогне изпълнението на промените, произтичащи от реформата, насочени към изграждане на устойчив сектор на рибарството и аквакултурите.

Принципите, върху които е изграден новият структурен фонд, са:

а/ многогодишно програмиране

б/ партньорство и съфинансиране

в/ концентрация на помощта в изоставащите райони.

Подходът при разработването на фонда цели опростяване изработването на програми и механизми за подпомагане и концентрация върху ограничен брой приоритети.


Основните приоритети на Европейския фонд за рибарството са:

- Намаляване интензивността на риболова и по-добра защита на морската среда;

- Аквакултури, преработка и маркетинг на рибни продукти;

- Мерки от колективна изгода;

- Устойчиво развитие на крайбрежните риболовни райони;

По-долу разглеждаме всеки един от тях:
1.) Намаляване интензивността на риболова и по-добра защита на морската среда

Европейският фонд за рибарството ще предоставя помощ за рибари и корабособственици засегнати от мерки по многогодишни планове за възстановяване на застрашени рибни запаси в рамките на национални планове за приспособяване на риболовните флоти. Засегнатите рибари ще могат да се възползват от помощи в случай на временно преустановяване на дейността си поради извънредни мерки, неподновяване на риболовни спогодби или природни бедствия. Ще се отпускат финансови помощи за преквалификация и ранно пенсиониране на напускащите риболовния сектор.


Използването на риболовно оборудване и методи, щадящи морската среда също ще подлежи на финансово подпомагане, например в случаите на риболовни съдове, от които се изисква да променят методите си на риболов в рамките на план за възстановяване на ресурсите или ако се прехвърлят към риболов на други видове риба. Ще се отпускат също така средства за окончателно извеждане от строя на риболовни съдове.

Ще се дават помощи за подобряване безопасността на труда и хигиенните условия на борда на риболовните съдове.

Малкият риболовен флот ще може да се възползва от по-високо ниво на подпомагане по редица мерки.
2.) Аквакултури, преработка и маркетинг на рибни продукти

Европейският фонд за рибарството ще оказва финансова подкрепа за устойчивото развитие на аквакултурите.

Фермерите, отглеждащи миди и ракообразни, които поради непредвидени обстоятелства не могат да приберат временно продукцията си, ще подлежат на подпомагане.

Ще могат да се финансират мерки по разработването и прилагането на методи и практики, намаляващи въздействието на аквакултурите върху околната среда, както и приложението на мерки за подобряване на хигиената и защита на общественото здраве. Ще подлежат на подпомагане също така инициативи за подобряване маркетинга и условията за реализация на продуктите на аквакултурите. Ще се дава приоритет на проекти, повишаващи заетостта, като няма да се окуражават свръхинвестициите. Финансовата подкрепа ще се фокусира върху малките предприятия. От тези насоки ще се ръководи също така отпускането на средства за преработка и маркетинг на продуктите от аквакултури.


3.) Мерки от колективна изгода

Ще се отпуска финансова помощ също така за проекти, предприети от лица или организации в сектора на рибарството и аквакултурите, които съдействат за устойчивото управление или опазването на рибните ресурси, укрепват прозрачността на пазарите и стимулират партньорството между научната общност и сектора на рибарството.



Някои примери за такива проекти са: защита и развитие на водните ресурси, модернизация на риболовни пристанища, промоция и развитие на нови пазари за рибни продукти и пилотни проекти за обучение и разпространяване на знания по защита на рибните ресурси.
4.) Устойчиво развитие на крайбрежните риболовни райони
Изтощаването на рибните запаси води до намаляване на уловите, спад на доходите и загуба на работни места, което оказва отрицателен ефект върху риболовните райони, имащи често недостатъчно източници на алтернативна заетост. Затова ЕФР предвижда да играе по-голяма роля за подпомагане на риболовните райони да намалят икономическата си зависимост от риболова. Финансовите помощи от фонда ще насърчават разработването и изпълнението на мерки, насочени към специфичните нужди за развитие на риболовните райони. Ще се отпускат помощи на хора, заети в рибарството или в дейности, свързани с него. Ще се подпомагат мерки за повишаване ролята на жените в рибарските общности.
Понастоящем

у нас усилено се изгражда административният капацитет за прилагане механизмите на Общата политика в рибарството на ЕС, а сближаването с европейското законодателство в сектора е в напреднала фаза. Присъединяването на България към ЕС през 2007 г. и прилагането на европейските фондове ще доведат до подем в сектора на рибарството и аквакултурите и до допълнително развитие на крайбрежните райони, разчитащи на рибарството.
Каталог: doc -> aktualno
aktualno -> Споразумения и договорености в търговията със селскостопански стоки
aktualno -> Плодове и зеленчуци
aktualno -> Физически блок
aktualno -> Министерство на земеделието и продоволствието
aktualno -> Основни елементи на Общата организация на пазара в сектора
aktualno -> Регламент на Съвета 1208/1981 относно класификацията на кланичните трупове. Частно и публично складиране (интервенция): частно складиране
aktualno -> Важен елемент с отражение върху винопроизводството е класифицирането на лозарските терени в България, в определени лозарски зони на базата на комплексни фактори като: географско разположение на страната, почвено-климатични условия, разположение на лозовите


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница