Обща стратегия за прилагане на директива (2000/60/EC) наръчник №11 процес на планиране



страница1/22
Дата30.11.2018
Размер2.99 Mb.
#106524
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
ОБЩА СТРАТЕГИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ДИРЕКТИВА (2000/60/EC)

НАРЪЧНИК № 11

ПРОЦЕС НА ПЛАНИРАНЕ
ОБЩА СТРАТЕГИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА РАМКОВАТА ДИРЕКТИВА ЗА ВОДИТЕ

(2000/60/EC)

НАРЪЧНИК № 11

ПРОЦЕС НА ПЛАНИРАНЕ
Изготвен от Работна група 2.9 – Процес на планиране

Правно условие:


Настоящият технически документ е разработен чрез програмата за сътрудничество, включваща Европейската комисия, всички страни-членки, присъединяващите се страни, Норвегия и други участници в проекта и неправителствени организации. Документът следва да се разглежда като представляващ неформалната консенсусна позиция по добрите практики, съгласувани между всички партньори. Документът обаче не представя задължително официалната формална позиция на нито един от партньорите. Следователно гледните точки, изразени в него, не отразяват задължително гледните точки на Европейската комисия.


EUROPE DIRECT е служба, която ви помага да намерите отговорите на Вашите въпроси за Европейския съюз
Нов телефонен номер:

00 800 6 7 8 9 10 11

Огромно количество допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в Интернет.

Достъпът до нея е възможен през сървъра (http://europa.eu.int).
Люксембург: Служба за официални публикации на Европейската общност, 2003

ISBN 92-894-5614-0

ISSN 1725-1087
Възпроизвеждането е разрешено, ако източникът е признат.

ПРЕДГОВОР
Страните-членки на ЕС, Норвегия и Европейската комисия разработиха съвместно обща стратегия за подкрепа на прилагането на Директива 2000/60/ЕС, установяваща рамка за дейностите в Общността в областта на водната политика /Рамкова директива в областта на водите/. Основната цел на тази стратегия е да осигури последователно и хармонизирано прилагане на тази Директива. Ударението е поставено върху въпросите на методологията, свързани с общото разбиране на техническите и научни заключения на Рамковата директива в областта на водите.

Една от основните краткосрочни цели на стратегията е разработването на необвързващи юридически практически документи – ръководства по различни технически въпроси от Директивата. Тези Ръководства са насочени към такива специалисти, които директно или индиректно прилагат Рамковата директива в областта на водите в речните басейни. Поради това структурата, представянето и терминологията са адаптирани за нуждите на тези специалисти и, където е било възможно, формалният юридически език е избягван.

В контекста на тази стратегия бе създадена неформална работна група, посветена на най-доблите практики по въпросите на планирането на речните басейни в Директивата. Основната цел на тази работна група, която започна да работи през 2001 г., е разработването на необвързващи юридически практически Ръководства по четирите елемента на Рамковата директива в областта на водите: Определяне на районите на речните басейни, процес на планиране, обществено участие и планиране на интегрирано управление на речния басейн. Испания и Комисията имат отговорността на секретариат и да движат работната група, съставена от технически специалисти от правителствени и непръвителствени организации.

Настоящият документ е окончателна версия на Ръководството за процеса на планиране. Той представлява общ преглед на целия цикъл на планиране и съдържа някои препоръки за успешното му прилагане. Той се основава на начална информация и обратна връзка от голям кръг експерти и участници от страните-членки на ЕС и държавите-кандидати.

Ние, директорите по водите на Европейския съюз, Норвегия, Швейцария и страните, кандидатстващи за присъединяване към Европейския съюз, разгледахме и утвърдихме настоящото Ръководство с писмена процедура през март 2003 г. Бихме искали да благодарим на участниците в Работната група и, в частност, на ръководителите, за подготовката на този висококачествен документ.

Ние твърдо вярваме, че този и другите Ръководства, разработени в светлината на общата стратегия за прилагане, ще изиграят ключова роля в процеса на прилагане на Рамковата директива в областта на водите.

Настоящото Ръководство е жив документ, който ще се нуждае от непрекъснато постъпване на нова информация и усъвършенстване, тъй като приложението му и опитът ще се натрупват във всички страни на Европейския съюз и извън него. Ние обаче сме съгласни този документ да бъде обществено достъпен в неговата настояща форма, за да го представим на по-широка публика като основа за провеждане на последващи работи по непрекъснатото му приложение.

Освен това, ние приветстваме онези неколцина доброволци, които се посветиха на това да тестват и узаконят този и други документи в тъй наречените пилотни речни басейни в цяла Европа през 2003 и 2004 г., за да гарантират, че Наръчникът е приложим на практика.

Ние също така се ангажираме да оценим и да вземем решение относно необходимостта от ревизиране на този документ след пилотните тестове и след първоначално натрупания опит на началните етапи от прилагането му.
СЪДЪРЖАНИЕ
Раздел 1. ВЪВЕДЕНИЕ – РЪКОВОДСТВО: ЗА КАКВО?

Раздел 2: ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДИРЕКТИВАТА: ОПИСАНИЕ НА ОБСТАНОВКАТА

Раздел 3: ПРИНЦИПИ, ОТНАСЯЩИ СЕ ДО ПЛАНИРАНЕ НА ВОДИТЕ И НУЖДИТЕ НА ПРОЦЕСА

НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ



    1. Въведение

    2. Основен обхват, функции и типове процеси на планиране

    3. Планиране на управлението на водите и връзки с другите процеси на планиране

Раздел 4: НЯКОИ СЪОБРАЖЕНИЯ, КАСАЕЩИ ОБОСНОВАНИЯ ПРОЦЕС НА ПЛАНИРАНЕ




    1. Дългосрочна визия за ОРБ

    2. Познание и управление на информацията. Необходимост от укрепване на потенциала

    3. Интеграция на оперативно ниво. Връзки с другите процеси на планиране

    4. Правилно определяне на сроковете

    5. Подходящ инструментариум

Раздел 5: СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ В РАМКОВАТА ДИРЕКТИВА ЗА ВОДИТЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРОЦЕСА НА ПЛАНИРАНЕ




    1. Общи положения

    2. Първи елемент: Оценка на съществуващото положение и анализ на предварителните разлики

    3. Трети елемент: Определяне на програми за мониторинг

    4. Четвърти елемент: Сравнителен анализ

    5. Пети елемент: Определяне на програма от мерки

    6. Шести елемент: Разработване на планове за управление на речния басейн

    7. Седми и осми елемент: Изпълнение на програмите от мерки и оценка

    8. Девети елемент: Информиране и консултиране на обществеността, активно включване на заинтересованите страни.

Раздел 6: ОБЩ ПРЕГЛЕД И ОБОБЩЕНА ДИАГРАМА НА ПРОЦЕСА НА ПЛАНИРАНЕ




    1. Въведение: Защо и как да се използват диаграмите в процеса на планиране?

    2. Законово задължителен график на Рамковата директива за водите

    3. Процесът на планиране

    4. Обобщаваща диаграма на процеса на планиране

    5. Тесни места в процеса на планиране

ПРИЛОЖЕНЕ 1 – Списък на съкращенията


ПРИЛОЖЕНИЕ 2 – ПРЕАМБЮЛ И ТЕКСТОВЕ НА РАМКОВАТА ДИРЕКТИВА ЗА ВОДИТЕ, ИМАЩИ ОТНОШЕНИЕ КЪМ НАСТОЯЩИЯ НАРЪЧНИК
ПРИЛОЖЕНИЕ 3 – ЧЛЕНОВЕ НА РЕДАКЦИОННАТА ГРУПА НА НАСТОЯЩИЯ НАРЪЧНИК И СПИСЪК НА ЕКСПЕРТИТЕ ОТ РАБОТНА ГРУПА 2.9

РАЗДЕЛ 1. ВЪВЕДЕНИЕ – РЪКОВОДСТВО: ЗА КАКВО?
Този документ има за цел да предложи ръководство на компетентните органи, натоварени с прилагането на Директива 2000/60/ЕС, регламентираща рамката на действията на Общността в областта на водната политика /Рамкова директива за водите – РДВ/. Документът разглежда дейностите и задачите, отнасящи се до взаимодействието и планирането за изпълнение на изискванията на РДВ. Настоящото Ръководство има претенциите да представлява инструмент за ръководство по прилагането на РДВ на национално ниво.
Към кого е насочено това Ръководство?
То е насочено преди всичко за компетентните органи, които отговарят за прилагането на Директивата на ниво райони на речните басейни, макар да съдържа също така информация в други мащаби на планиране: подбасейново, национално и международно.
Документът може да помогне също на правителствата при вземане на решения относно разпределяне на отговорностите и на ресурсите на изпълнителните органи. Освен това той може да представлява интерес за участници в проекта и неправителствени организации с оглед по-доброто разбиране на процеса на планиране.
Какви са целите на това Ръководство?
Целта на това Ръководство е да информира практикуващите специалисти за въпросите и дейностите, които ще се организират и координират в процеса на планиране, както и да предостави процедурно ръководство по изработването и развитието на планове за управление на речния басейн. Това ще осигури последователност в подхода и ефективност при тяхната подготовка. Тези насоки нямат за цел да бъдат свръх-нормативни и подробни, а по-скоро да предоставят концептуалната рамка, която може и трябва да бъде изработена специално за характера и нуждите на отделните речни басейни.
Това ръководство се опитва:

  • Да създаде общо разбиране по отношение на процеса на планиране в Директивата;

  • Да предостави насоки чрез изясняване на изискванията на Директивата по отношение на стъпките по прилагането и етапите при планирането на управлението на речния басейн и като анализира възможностите, които Директивата предлага;

  • Да даде препоръки и да сподели опита как процесът на планиране да стане работещ;

  • Да обясни как да се организира процесът на планиране, давайки информация за какво, кой и кога.

Това Ръководство няма за цел:

  • Да даде упътване по специалните технически елементи на процеса на планиране. Други Работни групи са направили това /Виж Приложение 3 към настоящото Ръководство/.

Какво можете да намерите в това Ръководство?
В основни линии това Ръководство е разделено на четири раздела:

  • Раздел 3, който представя концепцията за планиране в областта на водите;

  • Раздел 4, който предлага добрите практики в планирането на водите;

  • Раздел 5, който описва изискванията на Директивата по отношение на процеса на планиране; и

  • Раздел 6, който съдържа технологични схеми, обобщаващи основните задачи, които трябва да се изпълнят в този процес.

Във връзка с това Ръководството отговаря на следните въпроси:

Концепцията за процеса на планиране




  • Какво означава планиране?

  • Кои са основните типове процеси на планиране?

  • Отношение към другите концепции за планиране и връзки с други процеси на планиране

  • Какъв е пространственият обхват на процеса на планиране?

Добрите практики в областта на планиране на водите



  • Кои са най-важните елементи за добре обоснован процес на планиране?

  • Как тези елементи се съотнасят към цялостния процес на планиране на речния басейн от Директивата?

  • Препоръки за успешно планиране.

Изисквания на Директивата и основни задачи, които да се извършат



  • Кои са основните дейности и кога трябва да бъдат разработени в процеса на планиране?

  • Къде в Директивата тези дейности са ясно формулирани или се споменават?

  • Какви са връзките между основните дейности?

  • Кои са основните ограничения и трудности при подготвката?

  • Кои са целите и функциите на плана за управление на речния басейн?

  • От планиране към план; Какво трябва да се вземе предвид по време на процеса на планиране, за да се изпълнят изискванията, определени от Директивата за Плана на речния басейн?

  • Как трябва да се отразят различните резултати от процеса на планиране в цялостния План?

... и Къде е основното съдържание на Ръководството?


Концепцията за процеса на планиране


Раздел 3: Принципи, отнасящи се до планиране на водите и нужди за процеса на вземане на решения – 3.1 Въведение – 3.2. Общ обхват, функции и типове процеси на планиране – 3.3. Планиране на управлението на водите и връзки с другите процеси на планиране

Добри практики в областта на планиране на водите


Раздел 4: Някои съображения относно добре обоснован процес на планиране – 4.1 Дългосрочна визия за ОРБ – 4.2. Управление на познанията и информацията. Необходимост от строителни възможности – 4.3. Интеграция на оперативно ниво. Връзки с други политики за планиране – 4.4. Правилно определяне на сроковето – 4.5. Подходящ инструментариум.

Изисквания на Директивата и основни задачи за изпълнение

Раздел 5: Специални изисквания в РДВ по отношение на процеса на планиране – 5.1 Общи положения – 5.2 до 5.9 Основни елементи на процеса на планиране

Раздел 6: Общ преглед и цялостна технологична схема на процеса на планиране – 6.1 Въведение – 6.2 Обвързващ график-разписание на РДВ – 6.3 Нива на планиране и цикъл на планиране – 6.4 Обобщаваща технологична схема на процеса на планиране – 6.5 Основни трудности в процеса на планиране – 6.6 Препоръки за подготвяне и използване на технологични схеми.





Внимание! Методологията от настоящия Наръчник трябва да бъде адаптирана към регионалните и националните условия в рамките на директивата.

Ръководството предлага цялостен методологичен подход. То описва принципите и процесите в цикъла на ръководенето. Поради разнообразието на условията в рамките на Европейския съюз логическият подход и отговорите на въпросите ще се различават от един речен басейн до друг. Така предлаганата методология следователно ще се нуждае от специално приспособяване към специфичните обстоятелства и условия.

Какво няма да намерите в това Ръководство?


Това Ръководство не разглежда:

  • Специални методологии за процеса на планиране: хидроложко моделиране, системи за покрепа на решенията и др.;

  • Определяне на програми от мерки. За тях има специален документ – Ръководство.



РАЗДЕЛ 2. ПРИЛАГАНЕ НА ДИРЕКТИВАТА: ОПИСАНИЕ НА ОБСТАНОВКАТА
Този раздел ви въвежда в цялостния контекст за прилагане на Рамковата директива за водите и ви информира за инициативите, довели до изработването на настоящото Ръководство.


Декември 2000: Важна дата за политиката по водите


Дълъг процес на преговори
22 декември 2000 г. ще остане важна дата в историята на политиките по водите в Европа. На тази дата Рамковата директива за водите /или Директива 2000/60/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета от 23 окмоври 2000, определящ рамка за дейността на Общността в областта на политиката по водите/ е публикувана в Официалния дневник на Европейската общност, като по този начин влиза в сила!
Тази директива е резултат на процес, продължил повече от пет години обсъждания и преговори между широк кръг експерти, участници в проекта и създателите на политиката. Този процес очерта споразумение на широка основа по ключови принципи на модерното управление на водите, което днес представлява основата на Рамковата директива за водите.


Рамкова директива за водите: нови предизвикателства в политиката на ЕС по водите

Каква е целта на Директивата?


Директивата определя рамка за защита на всички води /включително вътрешните повърхностни води, преходни води, крайбрежни води и подземни води/, която:

  • Предотвратява по-нататъшното влошаване ва мозвине ресурси, а също защитава и подобрява тяхното състояние;

  • Съдейства за устойчиво водопотребление на базата на дългосрочна защита на водните ресурси;

  • Има за цел да повиши защитата и подобряването на водната среда чрез специални мерки за прогресивно намаляване на изхвърлянията, емисиите и загубите на приоритетни опасни вещества;

  • Осигурява прогресивното намаляване на замърсяването на подпочвените води и предотвратява по-нататъшното им замърсяване; и

  • Допринася за смекчаване на влиянието на наводненията и засухите.

... и каква е основната цел?
Като цяло, Директивата има за цел постигане на добро състояние на всички води до 2015 г.
Кои са основните действия, които трябва да предприемат страните-членки?



  • Да установят отделните речни басейни, намиращи се на техните национални територии и да се отнесат към отделните райони на речни басейни /РРБ/ и да се определят компетентните органи до 2003 г. /Член 3, Член 24/;

  • Да се охарактеризират областите на речните басейни по отношение на налягане, влияние и икономическите показатели на водоползването, включително регистър на защитените зони, намиращи се в даден район на речен басейн до 2004 г. /член 5, член 6, Приложение ІІ, Приложение ІІІ/;

  • Да се извърши съвместно и заедно с Европейската комисия унификация на системите за класификация на екологичното състояние до 2006 г. /Член 2 /22/, Приложение V/;

  • Да станат работещи мрежите за мониторинг до 2006 г. /член 8/;

  • На базата на задълбочен мониторинг и анализ на характеристиките на речния басейн до 2009 г. да определи програма от мерки за рентаблино постигане на екологичните цели на Рамковата директива за водите /Член 11, Приложение ІІІ/;

  • Да изработи и публикува Планове за управление на речния басейн /ПУРБ/ за всяка ОРБ, включително определяне на силно променените водни обекти до 2009 година /член 13, член 4.3/;

  • Да прилага политики за ценообразуване на водата, които да укрепят стабилността на водните ресурси до 2010 година /член 9/;

  • Да направят мерките от програмата да работят до 2012 година /член 11/;

  • Да приложат програмите от мерки и да постигнат екологичните цели до 2015 година /член 4/.






Внимание!

Възможно е страните-членки не винаги да могат да постигнат добро състояние на водите във всички водни обекти в района на речния басейн до 2015 година поради техническа невъзможност, непропорционални разходи или природни условия. При тези условия, които ще бъдат специално обяснени в ПУРБ, Рамковата директива за водите предлага възможност страните-членки да се ангажират в две допълнителни шестгодишни цикли на планиране и прилагане на мерките.


Промяна на процеса на прувление – информация, консултация и участие
Член 14 от Директивата регламентира, че страните-членки ще насърчават активното участие на всички заинтересовани страни в прилагането на Директивата и разработването на планове за управление на речния басейн. Също така страните-членки ще информират и консултират обществеността, включително потребителите, в частност относно:

  • Графика и работната програма за изработване на планове за управление на речния басейн и ролята на консултирането най-късно до 2006 година;

  • Преглед на значимите въпроси, свързани с управлението на водите в речния басейн най-късно до 2007 година;

  • Проекто-план за управление на речния басейн най-късно до 2008 година.

Интеграция: ключова идея, лежаща в основата на Рамковата директива за водите


Основната идея на Рамковата директива за водите е концепцията за интеграция, която се разглежда като ключова за управлението на защитата на водите в района на речния басейн:


  • Обединяване на екологичните цели, съчетаваща качествените, екологичните и количествените цели за защита на високозначимите водни екосистеми и осигуряване на общо добро състояние на другите води;

  • Обединяване на всички водни ресурси, съчетаваща пресните повърхностни води и подземни водни обекти, блата, крайбрежни водни ресурси в мащаба на водния басейн;

  • Обединяване на всички водни ресурси, функции и стойности в обща рамка на политиката, а именно проучване на водите за екологични нужди, вода за здравни нужди и за човешка консумация, вода за икономическите сектори, транспорта, отдиха, водата като социална стока;

  • Обединяване на дисциплини, анализи и знания и опит, съчетаваща хидроложки, хидравлични, екологични, химически и почвени проучвания, технологично проектиране и икономически обосновки за оценка на актуалното въздействие и влияние върху водните ресурси и определяне на мерки за постигане на екологичните цели на Директивата по по-рентабилен начин;

  • Обединяване на водното законодателство в обща и кохерентна рамка. Изискванията на някои стари нормативни документи по отношение на водите /например Директивата за водите за риболов/ са преформулирани в Рамковата директива за водите, за да бъде приведена в крак с модерното екологично мислене. След един преходен период тези стари Директиви ще бъдат отменени. Други норматични актове /например Директивата за нитратите и Директивата за пречистването на градските отпадни води/ трябва да бъдат координирани в планове за управление на речния басейн, където ще формират основата на програми от мерки;

  • Обединяване на всички значими управленски и екологични аспекти, имащи отношение към устойчивото планиране на речния басейн, включително такива, които са извън обхвата на Рамковата директива за водите, като например защитата от наводнения и предотвратяването им;

  • Обединяване на широка гама от мерки, включително ценообразуване и икономически и финансови инструменти в единен управленски подход за постигане на екологичните цели на Директивата. Програмите от мерки се определя от Плановете за управление на речния басейн, разработени за всеки район на речен басейн;

  • Обединяване на участниците в проекта и гражданското общество в процеса на вземане на решения чрез утвърждаване на прозрачност и информиране на обществеността, както и чрез осигуряване на уникалната възможност за включване на участници в проекта в разработването на планове за управление на речния басейн;

  • Обединяване на различни нива на вземане на решения, оказващи влияние върху водните ресурси и състоянието на водите, независимо дали са местни, регионални или национални, за ефективно управление на всички води;

  • Обединяване на управлението на водите от различните страни-членки, за речни басейни, принадлежащи на няколко страни, съществуващи и/или бъдещи страни-членки на Европейския съюз.



КАКВО СЕ ПРАВИ, ЗА ДА СЕ УЛЕСНИ ПРИЛАГАНЕТО?

Дейности, целящи да съдействат за прилагането на Рамковата директива за водите, протичат както в страните-членки, така и в страните, кандидатстващи за присъединяване към Европейския съюз. Като примери за такива дейности могат да се посочат консултирането на обществеността, разработването на национални Ръководства, пилотни действия за тестване на определени елементи на Директивата или на цялостния процес на планиране, дискусии по институционалната рамка или стартирането на научни програми, посветени на Рамковата директива за водите.


Май 2001 – Швеция: Страните-членки, Норвегия и Европейската комисия договориха Обща стратегия за прилагане
Основната цел на тази стратегия е да осигури подкрепа на прилагането на Рамковата директива за водите чрез разработване на последователно и общо разбиране и ръководство по ключовите елементи на тази Директива. Основните принципи в тази обща стратегия включват обмен на информация, знания и опит, разработване на обща методология и подходи, включване на експерти от страните-кандидатки и включване на участници в проекта от местната общественост.
В контекста на тази обща стратегия за прилагане бяха създадени серия от работни групи и стартираха съвместни дейности за развитието и тестването на незадължително Ръководство. Стратегическа група за координация наблюдава тези работни групи и докладва директно на директорите по водите на Европейския съюз и комисията, които играят ролята на тяло за вземане на всеобщи решения за общата стратегия за прилагане.
Работна група по добрите практики в планирането на речния басейн
Бе създадена работна група по общата стратегия за прилагане на Рамковата директива по водите, която да се занимава по-специално с въпросите на планирането на речния басейн. Основната краткосрочна цел на тази работна група е разработването на незадължително и практическо ръководство за подпомагане на внедряването на процеса на планиране, както е предвидено в Рамковата директива по водите. Членовете на групата са експерти и участници в проекта от страните-членки на Европейския съюз и от ограничен брой страни кандидати за Европейския съюз /Виж Приложение 4/.
Основните комплекси от работи, включени в групата, са както следва:
Комплекс от работи 1: Ръководство за определяне на районите на речния басейн;

Комплекс от работи 2: Ръководство за процеса на планиране;

Комплекс от работи 3: Ръководство за обществено участие;

Комплекс от работи 4: Наръчник за разработване на интегриран план за управление на речния басейн и на програма от мерки.


Този документ е последна версия на Комплекс от работи 2, „Ръководство за процеса на планиране”.

Проведените срещи на работната група и на редакционната група след приключване на комплекса от работи 2 „Ръководство за процеса на планиране” са, както следва:




Дата

Дейност

16 април 2002

Първа среща на редакционната група на тъй наречения Коплекс от работи 2 /КР 2/ - „Ръководство за процеса на планиране” в Мадрид

25 юни 2002

Техническо задание и проекто-документ по първоначалните стъпки

4-5 юли 2002

Среща на работната група. Дискусия по техническото задание и проект на първоначалните стъпки. Преработка на съдържанието и графика на КР-2.

14-15 октомври 2002

Среща на редакционната група и на работната група в Брюксел.

25 октомври

Вариант на Ръководството в CIRCA, отчитащ изводите от срещата на работната група и новите коментари.

7-8 ноември 2002

Представяне на първия вариант на „Ръководство по процеса на планиране” и новата работна програма на групата за стратегическо координиране.

21-22 ноември 2002

Представяне на първия вариант на „Ръководството по процеса на планиране” на срещата на директорите по водите в Копенхаген

2 декември 2002

Среща на редакционната група /по текста/

9 декември 2002

Среща на редакционната група /по таблиците и схемите/

20 декември 2002

Ревизиран вариант в CIRCA

20-21 януари 2003

Семинар с други работни групи и специалисти по водно планиране в Мадрид

21 февруари 2003

Окончателен вариант на Ръководството по процеса на планиране, който да се представи на групата за стратегия и координация.

март 2003

Окончателен вариант на Ръководството, който да се утвърди от директорите по водите с писмена процедура.

На срещата на директорите по водите, състояла се в Копенхаген /21-22 ноември 2002/ бяха определени четири теми в плановия отчет на Общата стратегия за изпълнение. Сред тях тъй нареченото в изводите от срещата на РГ 2В „Ръководство на интегрирания речен басейн” ще продължи работата, която вече е извършена от предишната РГ 2.9. Подробен мандат за новата РГ е в процес на подготовка, като се очаква да включва като ключови работни области разработката на пилотен модел на речен басейн и разработката на нови документи-наръчници, като „Подготовка на планове за управление на речния басейн и програми от мерки, включително интеграция на различни планове за управление на речния басейн”.



Каталог: docs -> Zakoni -> EURukovodstva
EURukovodstva -> Рамкова директива за водите (2000/60/ЕС) Ръководство №1 Икономиката и околната среда
EURukovodstva -> 1. обхват на насоките
EURukovodstva -> Наръчник №10 реки и езера – типология, изходни условия и системи за класификация
EURukovodstva -> На рамкова директива за водите (2000/60/ЕС) Ръководство №3 Анализ на натиска и въздействията
EURukovodstva -> Ръководство №8 Публично участие във връзка с Рамковата директива за водите
EURukovodstva -> Доклад 2009 025 обща стратегия за прилагане на рамковата директива за водите
EURukovodstva -> Доклад 2009 040 обща стратегия за прилагане на рамковата директива за водите (2000/60/ЕС)
EURukovodstva -> Доклад 2009 030 обща стратегия за изпълнение на рамковата директива за водите (2000/60/ЕО)


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница