Общата външна политика на ес е нещо реално, категоричен е Хавиер Солана



Дата24.10.2018
Размер77 Kb.
#95449

Общата външна политика на ЕС е нещо реално,

категоричен е Хавиер Солана


21 април 2013 17:53

От 1999 до 2009 г. Хавиер Солана е генерален секретар на Съвета на Европейския съюз и Върховен представител по общата външна политика и политиката на сигурност. © снимка: БГНЕС, архив  


Създаването на обща европейска армия е малко вероятно, но провеждането на единна външна политика не е невъзможно. Общата европейска външна политика е напълно реална. Това е мнението на Хавиер Солана, генерален секретар на Съвета на Европейския съюз и Върховен представител по общата външна политика и политиката на сигурност до 2009 г., което той споделя в пространно интервю пред РСМД. 

„В действителност преди икономическата криза Европейският съюз беше много близко до това да изработи общ външнополитически курс. Когато започна кризата на Европейския съюз му се наложи да положи много усилия за решаването на икономическите въпроси, което в някаква степен забави движението в посока изработването на по-интегрирана външна политика. На някои от членовете на ЕС им е по-лесно да приемат и провеждат общата външна политика, в други страни положението е по-различно и на тях им е по-трудно да се решат на общоевропейската външна линия”, изтъква Солана.

„Европейският съюз се движи в правилната посока и на нас ни е нужен лидер, който да може да оглави това движение. Той или тя трябва да са достатъчно силни, за да подкрепят намерението на страните-участнички и да ги убедят в това, че всяко решение ще бъде по-полезно, ако бъде прието от името на целия ЕС, отколкото от името на две-три държави. Ние също желаем да имаме глас, който да бъде чут на международната сцена”, коментира още испанският политик, цитиран от БГНЕС.

„Създаването на общи въоръжени сили на ЕС е по-труден въпрос. Смятам, че обединените въоръжени сили могат да съществуват, защото те са по-ефективни и по-лесно се управляват. Не става дума за армия, маршируваща под знамето на ЕС, но добре управлявани европейски въоръжени сили от различни страни е напълно възможно да бъдат създадени. Те могат да бъдат използвани за поддържането на мира или осъществяването на миротворчески мисии в съответствие с мандата на ООН, но не за участие във войни. Европейските страни вече имат опит от съвместното участие в урегулирането на конфликти: ние участвахме в операциите в Африка и други горещи точки. Европейската армия също така би могла да си сътрудничи с въоръжените сили под командването на НАТО. Но,повтарям, необходимостта от създаването на европейска армия, която да марширува под знамената на ЕС, буди съмнение. В близко бъдеще това няма да се случи”, твърди пред РСМД Солана.



По думите му в момента е трудно да се коментират въпросите около приема на нови страни членки в съюза. „Защото едно нещо е да бъдеш член на ЕС и съвсем друго да бъдеш част от еврозоната, която ще излезе от кризата далеч по-сплотена. Да станеш член на тази група ще бъде по-трудно, защото изискванията за членство след кризата ще бъдат ожесточени, но това ще помогне за по-бързото отваряне на само на еврозоната, но и на Европейския съюз”, споделя Солана.

„Днес трябва добре да помислим върху съотношението Европейски съюз - еврозона, представляваща много мощна част от ЕС благодарение на единната валута, която по-нагледно показва степента на достигнатата интеграция. Тук има още един проблем, над който трябва да работим през следващите години. Анализирането на този въпрос може да отнеме няколко години и това също може да промени подходите към останалите страни, претендиращи за членство в ЕС. Вътрешното ядро ще бъде еврозоната и Великобритания ще се намира извън неговите предели, което ще открие възможност за изграждането на отношения с някои други страни, например, с Турция и вероятно в бъдеще с Русия”, анализира още политическата обстановка днес Хавиер Солана.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница