Общество и технология на бедите



Дата25.10.2018
Размер78.44 Kb.
#98842
ОБЩЕСТВО И ТЕХНОЛОГИЯ НА БЕДИТЕ


Журналистиката е една комуникативна професия. Ползувайки медийното пространство, тя широко осведомява обществото в наши дни с пагубните наводнения най-напред във Варна, Добрич, после във Великотърновско, Мизия, Берковица, Бургас, Димитровградско. Щетите са огромни. Те можеше да бъдат минимализирани, ако хората бяха предварително подготвени за заплахата от водната стихия.

Освен с метеоданните гражданите трябва да знаят какво трябва да се прави при възникването на такава екстремна ситуация, ако се наложи и евакуация, откъде и как ще се изведат пострадалите?

Анализирайки геополитическото и физико-географско положение на България на Балканите, в Европа и света и нарасналите рискови фактори от различно естество за територията на страната са възможни:

• бедствия;

аварии – в рисковите обекти, работещи с ядрени, взривоопасни и пожароопасни материали, промишлени отровни вещества и токсични газове;

катастрофи – космически, авиационни, железопътни и пътно-транспортни;

трансгранични замърсявания;

терористични действия;

етнически конфликти;



Стихийните бедствия са природни явления от такива мащаби, които предизвикват критична обстановка и се характеризират с внезапно нарушаване на нормалния ритъм на живот на хората, с унищожаване на материални средства, културни ценности и възникване на жертви сред населението.

По данни на ООН годишно от стихийни бедствия загиват 250-300 хиляди души, а материалните загуби възлизат на повече от 30-40 милиарда долара.

Към стихийните бедствия се отнасят земетресенията, наводненията, тропическите циклони, пожари, свлачища, урагани, суша и др.

Четирите годишни сезона при нас дават възможност за възникването на различни природни бедствия, като снегонавявания и обледенявания през зимата, наводнения през пролетта и есента, градушки и силни дъждове през лятото, ветрове и бури, свлачища и различни огнища на заразни болести съпътстват ежедневната ни дейност.

Земетресенията у нас се водят на отчет от 1872 г., а наблюденията от 1905 г. Научните изследвания по сеизмология се съсредоточават в геофизичния институт към БАН.

Заметресението е природно бедствие, което не може да бъде предсказано. Неговата продължителност не е голяма, но последствията са тежки. На територията на нашата страна най -опасните сеизмични зони с възможен максимален магнитут 7.0 по скалата на Рихтер, са Кресненската,Пловдивската, Софийската, Горнооряховската и Шабленската. За недопускане на човешки грешки и тежки материални загуби, държавните органи предприемат мерки, свързани с антисеизмичното строителство,спазването нa строителните норми, създаване на готовност за адекватно реагирани и ликвидиране на последиците.Не трябва обаче да се забравя ,че правилното поведение на всеки от нaс може да бъде животоспасяващо.

по време на бедствия нараства престъпността и затова трябва да бъдем много внимателни към имуществото си и да недопускаме кражби.

С характер на бедствия са и наводненията. Те могат да възникнат при обилни валежи, снеготопене, при частично или пълно разрушаване на стени на язовири. Наводненията в страната възникват най-често при продължителни или кратки, но интензивни валежи от дъжд или снеготопене по високите части на планините /обикновено в периода март-май/. С катастрофални последици могат да се окажат наводненията по поречията на основните язовири в страната, в които попадат 910 кв. км. площ с около 646 000 души население и по поречието на малки реки с голям водосборен район. Значителни наводнения могат да настъпят по поречието на река Дунав, при обилно топене на снеговете в Алпите, при което са застрашени около 515 000 души и около 73 000 дка земеделски площи. Частични наводнения по бреговата ивица на Черно море възникват от приливни вълни при бури, приливни вълни и продължителни източни ветрове или силни земетресения с епицентър в морето.

От направен 10-годишен анализ на възникналите бедствия е видно, че броят на наводненията е средно по 37 годишно, а само през 1999 г. у нас те са били 157. Щетите от наводненията през лятото на 2014 г. в България са пагубни. След Варна пострадаха Добрич и Велико Търново, с. Първенец, Съединение, Мизия, Бургас, Димитровградско. По данни на експертите оценката на щетите възлиза на 300 милиона евро.

За сега пострадалите от наводненията ще бъдат подпомогнати освен от държавата и дарители и с 18,1 милиона евро от Фонд «Солидарност» на ЕС.

Можеха ли да се минимизират щетите от водната стихия в България тази година?

Безспорно да, тъй като наводненията са природни бедствия, които в известна степен могат да се прогнозират. Специализираните държавни органи и други ведомства водят на отчет, наблюдават и предприемат мерки за обезопасяването на потенциалноопасните водоеми на територията на цялата страна. Ето защо при опасност от наводнения трябва да знаем, че ще бъдем известени. След съобщенията по радиото, телевизията и интернет комуникациите, стриктно трябва да спазваме указанията, съобразно създадената ситуация.

Не случайно природните бедствия са в полезрението на учените от световната общественост. След обнародването през 2007 г. на докладите от Панела за климата на ООН тревогите относно това до какво може да доведат климатичните аномалии се увеличиха, увеличи се обаче и песимизмът.

В своята книга забележителният норвежки геоморфолог Хенри Свенсен - доктор по геология от Университета в Осло, който през последните 10 години е бил на горещите места по света, иска да ни напомни, че съвременния човек е силно подвластен на природата там, където тя демонстрира силата си. Той цитира 144 светила на науката от целия свят, които се занимават с най-голямата заплаха от природни катаклизми. Това е книга, заредена не със заплахи, а с предупреждения. Разумното и навременното оповестяване на населението за евентуална заплаха е грижа и задължение за всяко правителство на всяка държава по света.

Като общество нас най – много ни вълнуват наводненията, силата на водата при цунами и излизането на реките от коритата, както и огромните поражения при такива катаклизми. Периодът от 2005 г. до 2015 г. бележи в хидроложко отношение високи стълбове на водите, т.е. водни хидроложки редици, които се редуват циклично.

Пример за това са сушата в Москва и горещата вълна, която обхвана Русия през август на 2010 г. Тогава термометрите показваха 39 и 40 градуса, с високо атмосферно налягане и при ниски атмосферни налягалия в Централна Европа и Азия, имаше обилни валежи и наводнения. Наводненията бяха драматични в областта на Черно море (Русия), Румъния, Украйна, България, Австрия и Чехия. Според експертно мнение и оценка на инж. Андрей Калоферов, член на Обществения съвет по сигурност на Фондация „Помогни на нуждаещите се” последните проливни дъждове у нас са екстремни в хидроложко отношение и затова се запушват мостове, образуват се свлачища и се заливат домове. Необходимо е в страната да се забрани всякакво строителство в заливните тераси на реки и дерета; да се почистват от дървета и храсти районите на край язовирите, по дигите и по отводнителните канали. Всеки кмет да бъде задължен да изгради защитни поясни канали в населеното място за приемане на повърхностните скатови води. Освен това да се търси строга отговорност за почистването в населени места на речните корита и прилежащите мостове, особено, когато има писмени сигнали от местните власти и граждани. Най-важна е превенцията при борбата с водната стихия, тъй като последствията са фатални. Това се видя от всеки българин. Областните и общински власти би трябвало по-често да търсят мнението на хидроспециалистите, хидролозите и хидрогеолозите за всеки конкретен случай.

Независимо, че в по-голямата си част язовирите в България са регулируеми с основни изпускатели и преливници. Най-опасни се считат общинските язовири, които не са под непрекъснато наблюдение, а са предоставени за риборазвъдници. По сведения на наши доброволци главните отводнителни канали в страната, построени преди 25 години, са затлачени, пълни с растителност, шавар, тръстика и др.

Искам да поднеса съболезнованията на Фондация „Помогни на нуждаещите се” и нейните асоциирани структури - Граждански форум „Съвет на нацията”, Колеж „Източен европейски образователен център” и Пловдивското журналистическо дружество „Европрес” към близките на 24-те загинали от природната стихия и за 15-те жертви след взрива в завода за боеприпаси в Горни Лом. Да изразя съпричастност към усилията на засегнатите от потопа във Варненско, с. Първенец, Добрич, Дебелец, Бисер, Килифарево, карловското село Климент, Съединение, Мизия, Харманли, Димитровград и Симеоновград , село Странско, Берковица, село Райново в борбата им с последиците от обилните водни потоци.

Ако експертите от НАОА-МС си бяха свършили професионално своята работа още през 2006 г. и по достойнство бяха оценили програмата за обучение на специалисти по управление на кризи и конфликти различни от война и проекта на Фондация „Помогни на нуждаещите се” за разкриване на висше училище колеж с тази уникална специалност, сега щетите щяха да бъдат минимизирани.

Завършилите специалността Управление на кризи и конфликти щяха да работят по общини, на телефон 112, към структурите на Противопожарна безопасност и защита на населението, в комисиите по бедствия и крупни производствени аварии или щяха да ръководят при нужда спасителните операции.

А, проектът на Фондация „Помогни на нуждаещите се” за Висше училище – Колеж, с уникалните специалности, като „Управление на кризи и конфликти различни от война”, „Управление и развитие на регионите” с административно високомерие бe отхвърлен.

Една древна ирландска легенда разказва за заговора на демоните против хората. За да ги накарат да им продадат душите си, те решават да използват глада и страха. Демоните предизвикват суша и природни бедствия, настъпва глад и страх за оцеляване, който обзема млади и стари. Мнозина напускат нещастната страна, а демоните застават на кръстопътищата и започват да купуват душите на уплашените и отчаяни хора. Само малцина устояват на страха и помагат с богатствата си на гладуващите.

Тази приказна алегория звучи толкова актуално днес и ни разкрива, както дълбоката същност на ситуацията и процесите в съвременната ни действителност, така и основните мотиви на човешкото поведение. Казано по друг начин, става дума за криза на ценностите, когато хората са манипулирани и доведени до страх и отчаяние. Погледната обаче от друга гледна точка, всички събития в нашия живот могат да се приемат като вид изпитание. Трудните задачи пред нас, в които ние ще изберем как да постъпим – дали да продадем душата си за парче хляб и паница леща, или да запазим човешкото си достойнство като потърсим друг път за спасение. В Светото Писание се казва, какво ще спечелиш, ако завладееш целия свят, а повредиш душата си? (Ев. от Марка 8:36).

Колко актуално е това сега, когато нашите сънародници във Варна, Добрич, Велико Търново, Бургас, Димитровград, Мизия и т.н.,а други като част от човечеството са обзети от ужасите и убийствата на джихадистите. И в този момент невинни хора в Украйна, Сирия гинат под бомбите, а други са заплашени от глад и мизерия.

Кризите в наше време могат да бъдат най-разнообразни.

Почти няма бизнес или област в обществения живот, които да са застраховани от настъпването на кризисни или аварийни ситуации. Като се започне от природните бедствия – пожари, наводнения, земетресения, суша, нашествия на насекоми, изригване на вулкани и т. н. и се стигне до катастрофи на кораби и самолети, фалити, производствени аварии, изпускане на отровни вещества.

Ние – журналистите и медиите в случая само като очевидци неволно се превръщаме в свидетели на една грандиозна контрадикция, чиято крайна цел е отнемането на привидните свободи на човешката личност и целенасочено създаване на единна световна авторитарна държава с изключително мощна система за контрол. Тотален контрол, глобализирана икономика...



Пловдив-2014г. dr Георги Найденов PhD





Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница