Община черноочене актуализация на общински план за развитие 2007-2013



страница1/6
Дата24.10.2018
Размер357.5 Kb.
#96612
  1   2   3   4   5   6



ОБЩИНА ЧЕРНООЧЕНЕ


АКТУАЛИЗАЦИЯ НА

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ 2007-2013

  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Нуждата от актуализация на ОПР на община Черноочене е следствие от новата европейска и национална политика в областта на регионалното развитие и социално сближаване, както и новата политика в областта на европейските структурни фондове.


След последното разширяване през януари 2007 г. различията в състоянието на 270-те региона на ЕО определено се задълбочиха. Тяхното преодоляване стана основна задача на ЕС. Три са приоритетните цели, върху които се фокусират действията на европейските институции през 7 годишния период използвайки потенциала на СФ и Кохезионния фонд. Това са:
Цел 1. Сближаване/конвергенция/, е насочена към подкрепа на растежа и сближаване на работни места в най-слаборазвитите страни членки и региони. Финансирането на тази цел е от ЕФРР, ЕСФ и от Кохезионния фонд. Обект на интервенции са районите на ниво NUTS 2.
Цел 2. Регионална конкурентноспособност и заетост, предполага укрепване на конкурентноспособността на регионите извън слаборазвитите (по цел 1), чрез подкрепа на предприемачеството, насърчаване на икономическите промени в индустриални, градски, селски области.
Цел 3. Териториално сътрудничество, е насочено към подкрепа на кооперирането между отделни региони по важни за тях и Общността въпроси. Чрез кооперирането се цели да се създадат транснационални и трансрегионални мрежи. Източник на финансиране е ЕФРР.
Документи на ЕС представящи кохезионната политика включват:
• Лисабонската стратегия, акцентираща върху растежа на заетост и ролята на местните и регионалните власти като ключови актьори в стратегията;
• Стратегически насоки за развитие на Общността (2007-2013) са методическите указания за съставянето на документи на страните членки, описващи принципите и приоритетите на кохезионната политика. Подчертават връзката на териториалното сближаване и на териториалното сътрудничество и активизирането на регионалното сътрудничество;
• Четвъртия доклад за икономическо и социално сближаване на ЕС

/септември 2007/ обръща внимание върху необходимостта от по-

балансирано разпределение на БВП с носно ЕСФ;


Основната цел на регионалната политика на ЕС е да насърчи ускореното социално и икономическо сближаване в Съюза. Регионалната политика на ЕС се основава на финансовата солидарност, доколкото част от приноса на страните-членки към бюджета на Общността се насочва към по-малко проспериращите региони и социални групи. Страните-членки прилагат европейска регионална политика финансирана, чрез средствата на ЕС (Структурните Фондове и Фонд "Сближаване"), която отразява тази солидарност между гражданите на Общността. Структурните Фондове са механизма, посредством който финансовите ресурси са пренасочват към по-слабо развитите региони в страните-членки. Ролята на ЕС обаче не се свежда само до финансовия принос. Чрез своята регионална политика ЕС налага своето виждане за развитието, планирано на местно ниво. Когато е необходимо, тя се намесва и допринася за развитието на вътрешния пазар, икономическия и валутен съюз. След приемане на регламентите за регионална подкрепа за периода 2007-2013 г., Европейската Комисия представи своите приоритети за стратегическото планиране в областта на икономическото и социално сближаване.
Ръководният принцип на регионалната политика на ЕС към настоящия етап, е да продължи концентрацията върху подкрепата за регионите, които изостават в своето развитие, т.е. тези които имат най-големи проблеми от гледна точка на инфраструктура, създаване на икономическа активност и обучението.

Периодът 2007-2013 г. е първата седемгодишна времева рамка, в която в България като страна – членка на Европейския съюз се прилага на национално, регионално и местно ниво европейската политика за регионално развитие. Нейната нормативна основа е Законът за регионално развитие.


Общинският план за развитие на община Черноочене представлява стратегически документ за развитие на общината, обхваща периода 2007 - 2013 г. и е разработен на основание чл. 14 от Закона за регионалното развитие. Планът определя стратегията за развитие на общината в посочения период, съдържа средносрочните цели и приоритетите за развитието на общината, както и финансовите ресурси за реализация на проектите за този период.
Съгласно ЗРР (чл. 30, 31 ) стратегическите планове подлежат на наблюдeние и оценка с оглед постигане на ефективност и ефикасност на планирането, програмирането, управлението и ресурсното осигуряване на развитието. Чл. 33 на ЗРР регламентира извършването на междинна оценка не по-късно от 4 години от началото на периода на действие на стратегическите планове, и в частност на Общинския план за развитие.

Съгласно чл. 33 ал. 2 на ЗРР Междинната оценка включва:


1. Оценка на първоначалните резултати от изпълнението;
2. Оценка на степента на постигане на съответните цели;
3. Оценка на ефективността и ефикасността на използваните ресурси;
4. Изводи и препоръки за актуализация на съответния документ.
Настоящият доклад е изготвен в изпълнение на договор за услуга, сключен между Община Черноочене и „УПРБ” ООД за „Изготвяне на Междинна оценка и актуализация на Общинския план за развитие на община Черноочене” .
В обхвата на Междинната оценка на ОПР влизат оценка на изпълнението, релевантност на стратегията и капацитет за координация.
Целите на тази оценка са да подпомогне управлението и наблюдението на ОПР. Фокусирана е върху аналитичен преглед и сравнителен анализ на резултатите и въздействието от прилагането на ОПР на Община Черноочене с оглед отразяване на настъпилите социално-икономически промени на местно, регионално и национално ниво, както и на реформата на кохезионната/регионалната политика на ЕС и

ефектите от прилагането на оперативните програми за България с европейско съфинансиране за периода след 2007 г.



Методика
Методика - описание на използвания при оценката подход и описание на извършените изследвания, както и на източниците на данни и информация
При избора на методи за осъществяването на оценката бяха използвани Насоките на Eвропейската комисия, описани в Инструмент за оценка на социално-икономическото развитие EVALSED и Работен документ на ЕК № 5 „Индикативни насоки върху методите за оценка: оценка по време на програмния период”.
Междинната оценка (МО) насочва вниманието си върху изпълнението и подобряването на качеството на планирането. Фокусът върху изпълнението се постига чрез оценка на ефикасността и ефективността, докато фокусът върху подобряването на качеството и съотносимостта на планирането се постига чрез:

a. актуален преглед на изпълнението на ОПР;

b. изследване на промените в контекста на плана за развитие;

c. извършване на необходимите промени, за да се максимизира въздействието на ОПР.

Основната функция на МО е препрограмирането - промяната на плановия документ въз основа на оценката на първите резултати от неговото изпълнение, подобряване на самия план и на отделни негови части. МО има ограничени възможности за оценка на въздействията, тъй като не само има изместване на проявлението на въздействията във времето, но и самата интервенция не е приключила. Затова екипът си постави за цел изготвянето на ясен документ с изводи и препоръки за актуализация на ОПР с оглед на оставащото време за неговата реализация.
Методологията на междинната оценка се основава на структуриран и систематичен подход при събиране, анализиране и представяне на информацията и може да бъде обобщена по следния начин:

1. Избор на логика на интервенцията;

2. Разработване на оценителна методика;

3. Събиране и оценка на първоначални данни;

4. Събиране на подробна информация посредством анкетиране и фокус – групи:

5. Оценка на основните количествени и качествени данни.


След възлагане на дейността беше определена първичната информация, която е необходима да бъде събрана и, в последствие, анализирана. Дейността включваше преглед на документацията по поръчката и оценка на наличната информация. В тази фаза се извърши определяне на обхвата и ограниченията на МО на ОПР. В края на фазата се изготви встъпителен доклад, който беше представен на Възложителя за одобрение. Този встъпителен доклад специфицира работната програма за изготвяне на междинната оценка и детайлизира методически и емпирични подходи при подготовката й.

При изготвянето на МО се приложи подход на комбиниране на външна експертна оценка и консултиране със заинтересованите страни – администрация, социално-икономически партньори, общински съветници, кметове на населени места.

Методите на изпълнение на МО бяха:

• Работа на терен – анкетиране, интервюиране, срещи и консултации, фокус-група:

• Анкетиране на кметовете на изборна длъжност в общината, служители и общински съветници, директно ангажирани в планирането и изпълнението на ОПР.

• Фокус – група с представители на общинска администрация, кметове на населени места и представители на заинтересованите страни за обсъждане на ефективността и ефикасността, за постиженията и резултатите от досегашното действие на ОПР.

• Работа с документи – подбор, съпоставяне, анализ, оценка и екстраполация, синтез:

• Документална оценка на изпълнението на ОПР и преглед на всички съпътстващи документи на Община Черноочене, които съвместно с ОПР допринасят за изпълнението на ОПР;

• Анализ на средата, преглед и оценка на първоначалните резултати от изпълнението на ОПР, оценка на изпълнението на целите и оценка на ефективността и ефикасността на използваните ресурси.
Фигура 1: Преглед на методическия подход и работната програма

Седмица 1

Седмица 2

Седмица 3

Седмица 4

Подготвителен етап


Етап на разработване на

оценката



Етап на съгласуване на

оценката



Резултати




Критерии за междинна оценка за изпълнението на ОПР

Методическият инструментариум на междинната оценка включва използването на определени критерии за оценка, които характеризират потенциала за реализация и качеството на резултатите при изпълнението на Общински план за развитие на Община Черноочене 2007 – 2013 г.:

• Стратегическо съответствие и хармонизация с целите и приоритетите на политиката за регионално и местно развитие за текущия планов и програмен период;

• Нормативно съответствие с принципите, правилата и стандартите за планиране на регионалното развитие, залегнали в националното законодателство за регионалното развитие;

• Отразяване и влияние върху състоянието и промените в социално-икономическия профил на общината за наблюдавания период след 2007 г.;

• Постигнати резултати, въздействие и цялостна ефективност на досегашното изпълнение на ОПР;

• Ефективно и ефикасно използване на ресурсите за развитие на територията на общината;

• Политическа и социална ангажираност, административен и институционален капацитет за прилагане на политиката за устойчиво интегрирано регионално и местно развитие;

• Устойчивост на постигнатите желани ефекти – ще продължат ли те да съществуват и отвъд времевия хоризонт на ОПР.
Междинната оценка обхваща времевия период 2007 - 2010 г., като анализите, констатациите и експертните преценки се отнасят до тенденции или ключови и характерни за периода факти и данни, без да се достига до детайли по години или по отделни компоненти на икономическите, социалните и екологичните сектори.

Основните индикатори за наблюдение на ОПР, определени в самия план за развитие, не осигуряват достатъчна база за изготвяне на Междинна оценка, затова съгласно техническото задание, междинната оценка е направена въз основа на предварително дефинирани критерии за оценка на изпълнението на ОПР, които определят качеството и степента на изпълнение на целите и приоритетите.

Използвани са описателни формулировки като рамкови качествени критерии за описание на напредъка по отношение на изпълнението на целите и приоритетите на Общинския план за развитие, така както са определени в ОПР, в контекста на целите и

приоритетите на националната и европейската политика за сближаване.




Критерий за оценка

Определение

Обоснованост /съответствие и съгласуваност/


Целите на ОПР съответстват ли на установените силни/ слаби страни и проблеми на общината?


Ефективност

Постигнатите резултати водят ли до изпълнение на поставените цели?

Ефикасност

Съответстват ли вложените материални, човешки и финансови ресурси на постигнатите резултати?

Полезност

Постигнатите резултати и вложените ресурси отговарят ли на поставените цели?

Устойчивост

Въздействието на постигнатите резултати

стабилно ли е във времето?



При подготовката на междинната оценка беше събрана информация, която характеризира качеството на изпълнение на целите и приоритетите на ОПР. Междинната оценка дава отговор на следните основни въпроси:




Въпрос

Критерии

До каква степен целите, специфичните

цели и резултатите, записани в проектните предложения на Община Черноочене, съответстват на тези, определени в ОПР?




Наличие на ефективни механизми за

координация и съгласуване




Ефективна ли е институционалната

организация за развитие на местно ниво?



Наличие на взаимосвързаност и

позоваване




Ефективна ли е ролята на всеки от

участниците в процеса на планиране,

изпълнение и мониторинг на развитието

на местно ниво?




Наличие на правомощия

Наличие на правила и ресурси




Как е организиран информационният

обмен във връзка с изпълнението на ОПР?



Наличие на ефективни системи, правила и

процедури



До каква степен механизмите за събиране

на данни подкрепят мониторинга на ОПР?



Наличие на база данни / проверими данни.

По време на междинната оценка не бяха срещнати трудности в процеса на работа, като Възложителят и неговите представители оказаха пълна подкрепа за осигуряване на необходимата информация и документи, касаещи предмета на оценката.

Представители на Комисията за регионално развитие, кметовете на населени места и общинска администрация отговориха на предоставената анкетна карта и участваха във проведените фокус – групи за консултации с оглед изготвянето на междинната оценка на ОПР.

До известна степен трудност за самата оценка представлява липсата на система от измерими индикатори за изпълнение на ОПР, което е и една от препоръките в настоящия доклад.


Основните източници на информация за МО на ОПР включват:

♦ Общински план за развитие /ОПР/ на Община Черноочене (2007 – 2013 г.);

♦ Бюджети на община Черночене

♦ Отчетни документи на кмета, предоставени пред Общинския съвет;

♦ Актуални стратегически документи от по-високи нива: Стратегия „Европа 2020”

♦ Официалните страници на УО на оперативните програми;

♦ Текуща статистика на НСИ;

♦ Методически указания за актуализиране на действащите стратегии и планове за регионално и местно развитие - 2009 година;

♦ Концепция за програмиране на развитието на Р България, приета от Съвета за развитие към МС, 8 юли 2010 г.

♦ Информационна система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН).

♦ Официалната страница на Европейския съюз.



  1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
    2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
    2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
    2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
    2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
    2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
    2013 -> Йордан колев ангел узунов
    2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
    2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
    2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница