Община Долни чифлик, област Варна Общинска стратегия и план за действие за развитие на социалните услуги (2011 – 2015)



страница1/7
Дата22.10.2018
Размер0.71 Mb.
#92060
  1   2   3   4   5   6   7

Общинска стратегия за развитие на социалните услуги – община Долни чифлик (2011 – 2015)

Община Долни чифлик, област Варна

Общинска стратегия и план за действие за развитие на социалните услуги (2011 – 2015)

1Въведение



1.1. Общи сведения.

Социалната политика е част от управлението на обществото, отнася се и влияе на социалния статус и жизнените шансове на социалните групи. Провеждането й предполага, че някаква част от индивидуалните качества на живот е независима, както по отношение на пазара, така и по отношение на традиционните връзки - семейство и общност, но е зависима от политическия процес и производните му решения.


Реформите в социалната сфера, започнаха през 1998 година с приемането на Закон за социално подпомагане и последващите го подзаконови нормативни актове. В резултат на този закон и последвалите промени през 2002/2003 г. е създадена правна рамка за предоставяне на социални услуги. На общините като местни органи на самоуправление и съответните общински администрации се възлагат отговорности, свързани с планирането, разкриването, финансирането и договарянето на социалните услуги, които се предоставят на територията им. Дисбаланса в развитието на социалните услуги между отделните общини и проблемите, свързани с качеството и ефективността на предлаганите услуги са част от основанията да се търси регионален подход в планирането на социалните услуги. С промяната на закона през 2010 година се въведе задължителното изработване на Областни стратегии за развитие на социалните услуги за 5 годишен период и съответно- общински стратегии за развитие на социалните услуги.

Екипът, сформиран със заповед на Областния управител, постави основите на устойчив механизъм, който да координира и интегрира процесите в социалната сфера, зад които стоят реални ресурси и действия. Този екип събра и обработи голям обем информация, която послужи за създаването на областната стратегия . На база заложените социални ангажименти на общините в нея, всяка една община разработи общинска стратегия.

Общинската Стратегия е основен програмен документ за единен подход към предоставянето на социални услуги на територията на община Долни чифлик и Варненска област, за постигане на ефективно планиране, разкриване, финансиране и договаряне на социалните услуги. Основание за това ни дава разбирането, че социалните услуги са един от основните инструменти по пътя на изпълнение на основните направления: деинституционализация и социално включване на уязвими групи и лица. Надяваме се, че настоящата Стратегия ще даде възможност да изградим мрежа от устойчиви, необходими и желани услуги в общината.

Стратегията е основана на визията за достъпни, качествени и ефективни социални услуги, отговарящи на нуждите на потребителите. Ангажираното участие на всички заинтересовани страни осигуряват социално включване, живот в подкрепяща общност и пълноценна реализация.

Стратегията представя основните насоки за развитието на социалните услуги на територията на община Долни чифлик и Варненска област в периода 2011 - 2015 г. Това гарантира времева обвързаност с всички политически и стратегически документи, които пряко или косвено се отнасят до развитието на социалните услуги.
1.2. Национални приоритети в развитието на социалните услуги

Възприемането на определени социално-политически практики и установяването на конкретен модел на социална политика е следствие от сложно взаимодействие между политически, икономически, културни и международни фактори. България направи своя избор - възприемане на модерна социално-политическа регулация на пазара и на модерни системи за социална защита. Това стана необходимо със задълбочаване на негативните процесите, свързани с обедняването и социалното изключване на лица и трупи, и забавянето на реформите.

Реформите по отношение на развитието на модерни социални услуги започна през 2000 година в сферата за услуги за деца, а след това се премина към предоставяне на услуги за възрастни. Разкриването на първата услуга за деца в областта бе в община Долни чифлик през 1999 година. На пазара на социалните услуги се появяват такива, които индивидуализират подхода към индивидите и групите в риск с основна цел - интегриране в социалните общности. Въведени са отговорности на общините при управлението на социалните услуги на местно ниво. Последователната практика на децентрализация намери израз и във въвеждането на регламентите на публично-частното партньорство.

В последните години стартираха редица социални услуги. Част от тях не успяха да осъществят устойчивост. Причините са: неизведени нужди, неравномерно разпределение по територията и др. Тестването на всяка услуга става на пазара на услугите и зависи изцяло от потребителите нейното оставане на пазара. Друг съществен проблем се явява отсъствието на

връзки с другите системи, съпричастни към проблема - образование, здравеопазване, жилищна политика, инфраструктура.

Националният план залага на:



  • Превантивните мерки;

  • Подкрепата на децата и семействата чрез мерки за подобряване материалното състояние на семействата и развиване на качествени и разнообразни социални услуги;

  • Деинституционализацията като процес и водещо направление в развитието на социалните услуги;

  • Връзката със системите на образование и здравеопазване като компоненти на концепцията за борба с бедността и социалното изключване сред децата.

1.3. Институционална рамка на предоставянето на социалните услуги

В процеса на планиране са включени основните институции с отговорности по отношение на планирането, създаването, предоставянето и управлението на социалните услуги. Тук са взети предвид следните им компетенции:



  • Министерство на труда и социалната политика (МТСП) – създава държавната политика в сферата на социалното подпомагане и социалните услуги, определя националните приоритети, заедно с Министерство на финансите определя държавно- делегираните дейности в социалните услуги и разработва разходните стандарти за финансиране на социалните услуги.

  • Министерство на финансите – определя разходните стандарти и тавани за финансиране на социалните услуги в страната.

  • Агенцията за социално подпомагане разрешава откриването и закриването на социалните услуги – държавно-делегирана дейност след изразено становище от РДСП по местонахождение на услугата, разработва методики за социални услуги, упражнява контрол върху изпълнението на социалните услуги, поддържа регистър на доставчиците на социални услуги. Чрез местните си структури дирекции “Социално подпомагане”, прави оценка на всеки индивидуален случай и насочване към съответния доставчик на социални услуги.

  • Държавната агенция за закрила на детето – лицензира доставчиците на социални услуги за деца, контролира стандартите и критерии за социални услуги за деца и семейства.

  • Областен управител и Областен съвет за развитие - имат отношение към планирането във всички сфери, в т.ч. и на социалните услуги.

  • Общините – създават общинската политика по отношение на социалните услуги, създават и предоставят социални услуги; възлагат и договарят предоставянето на социални услуги с доставчици, контролират тяхното качество.

  • Доставчици социални услуги: общини, физически и юридически лица.

  • Обществените съвети за социално подпомагане в общините, ангажирани с обществения контрол.

  • Организации с нестопанска цел и представители на рисковите групи.

1.4. Стратегически документи

1.4.1. Международни документи

При разработването на стратегическите документи на местно и областно ниво се прилагат принципите, утвърдени в международни нормативни актове, в сферата на социалното развитие, като:



  • Всеобща декларация за правата на човека на ООН;

  • Конвенция на ООН за правата на детето;

  • Конвенция за правата на хората с увреждания на ООН;

  • Международния пакт за социални, икономически и културни права.

1.4.2. Национални документи

  • Национален доклад по стратегиите за социална закрила и социално включване 2008 – 2010 година.

  • Национална стратегия за детето 2008 – 2018 година.

  • Национална стратегия за демографско развитие на Република България 2006 – 2020 година.

  • Стратегия за осигуряване на равни възможности на хората с увреждания 2008 – 2015 година.

Съответствие с общински политики, стратегии и планове за развитие на община Долни чифлик участници в процеса на планиране .... .

1.4.3. Документи на областно и общинско ниво в област Варна

  • Областна стратегия за развитие на област Варна (2005 – 2015 г.).

  • Общински план за развитие 2007-2013 година.

  • Общинска стратегия за развитие на социалните услуги 2009-2013 год.

  • Общински програми за закрила на детето.

  • Областни и общински програми и стратегии за интегриране на малцинствените общности.

Общинската стратегия както Областната стратегия следва принципите на законосъобразност и обвързаност с нормативната уредба на Република България – Конституция, Семеен кодекс, Кодекс на труда, Наказателен кодекс, Закон за закрила на детето, Закон за социално подпомагане, Закон за местното самоуправление и местната администрация, Закон за интеграция на хората с увреждания, Закон за закрила от дискриминация и др., както и съответните подзаконови нормативни актове.

Реформите в социалната сфера кореспондират с препоръките на Европейския съюз в сферата на социалната политика.

Сред основните задачи в сферата на социалната политика са стимулирането на децентрализацията и разработването на общински стратегии за развитие и предоставяне на социални услуги в общността, отговарящи на местните приоритети.
1.5. Обхват и фокус на Общинската стратегия в община Долни чифлик

В териториално отношение Стратегията обхваща територията на община Долни чифлик и представя развитието на социалната политика в общината за периода 2011-2015 година, дефинира целите и задачите на местната власт, НПО и местната общност към разрешаване на нарастващите потребности на жителите на общината от социални услуги и подкрепа.

Областното планиране има за цел да преодолее неравномерното развитие на социални услуги и достъпа до тях. Развитието на социалните услуги в отделните общини не отговаря на потребностите, без достатъчно проучване на нуждите на рисковите групи и без да се отчита ситуацията в съседните населени места и общини. Това предопределя ограничения достъп на нуждаещите се до различни социални услуги.

Въпреки развитието на социални услуги в общността, продължават да действат и значителен брой специализирани институции, каквито имаме и на територията на община Долни чифлик - ДВХУИ с.Горен чифлик и ДДУИ с.Рудник..


На базата на анализа на наличните услуги, общинското планиране има за цел да очертае насоките за създаване на мрежа от социални услуги, която да отговаря на нуждите на рисковите групи и да бъде ефективна в своето действие от управленска и икономическа гледна точка. Стратегията задава общинската рамка и параметрите на социалните услуги в община Долни чифлик.

Стратегията включва социални услуги, които предстои да бъда разкрити, както и съществуващите вече услуги (посочва се дали те трябва да бъдат запазени в техния настоящ вид или преструктурирани). Формулирани са дейностите в сферата на социалното подпомагане и свързани сфери (здравеопазване, образование, заетост, жилищна политика и инфраструктура), които са във връзка с функционирането на социалните услуги и имат ключово значение за социалното включване, деинституционализация и възможности за решаване на проблемите на рисковите групи и индивиди.

Включените в стратегията социални услуги се отнасят за всички рискови групи на територията на общината. В рамките на стратегията са изведени приоритети както по отношение на целевите групи, така и по отношение на видовете услуги за периода на действието й.

1.6. Описание на ситуацията в община Долни чифлик

1.6.1. Обща характеристика на община Долни чифлик


  • Географско положение

Община Долни чифлик се намира в Североизточна България, в подножието на Източна Стара планина разположена по поречието на р. Камчия, в югозападната част на Варненска област. Обхваща близо 487 кв. км., която включва Камчийската долина, Лонгоза, северните склонове на Камчийския балкан и черноморската брегова линия с прилежащия й шелф. Има благоприятно географско разположение, което определя в голяма степен възможностите и за развитие. На изток общината граничи с Черно море, която е и държавна граница с дължина 10 км, на запад с община Дългопол и община Руен, на север с община Аврен, на северозапад с община Провадия, а на юг с общините Бяла, Несебър и Поморие.

Център на общината е град Долни чифлик. Община Долни чифлик включва 17 населени места/ 1 град и 16 села/, като обща площ е 487.2 кв.км., което представлява 13 % от територията на област Варна и я нарежда на трето место във Варненска област след община Провадия. Релефът на общината е благоприятен за развитието на земеделска дейност, гражданско и промишлено строителство. Пясъчно-плажната ивица при устието на р. Камчия и р. Фъндаклийска е най дългата на Българското черноморие, което предопределя развитието на морския туризъм. На територията на общината за разположени два резервата и една защитена зона, две горски стопанства което я прави особено привлекателна дестинация за развитието на морски, селски, еко и ловен туризъм. Община Долни чифлик е с добре развит сухопътен транспорт. Разстоянието до София е 450 км, а до Варна 38 км. От населените места до общинския център може да се достигне в рамките на 25 минути, неговата достъпност е благоприятно условие за навременното осведомяване и снабдяване на населението.

В община Долни чифлик има 13 кметства: Шкорпиловци, Рудник, Старо Оряхово, Детелина, Солник, Голица, Пчелник, Венелин, Горен чифлик, Гроздьово, Нова Шипка, Ново Оряхово и Булаир и 3 кметски наместничества: Кривини, Бърдарево и Юнец. До с. Шкорпиловци се намира Курортен комплекс “Шкорпиловци”. В територията на общината изцяло се включва Държавно дивечовъдно стопанство “Шерба” с.Горен чифлик и 2/3 от Горско стопанство с.Старо Оряхово.


  • Население – демогравска характеристика

Населението на община Долни чифлик към 2010 г. наброява 20598 жители, разпределени в 17 населени места. Териториалното демографско разпределение е следното: в град Долни чифлик живеят 7488 жители, което е 36,39% от жителите, а останалата част – в съставните села. От този показател е видно, че една трета от демографския потенциал е съсредоточен в административния център на общината. Обяснението е, че населението в по-малките села непрекъснато намалява и застарява, поради миграция, ниска раждаемост и по икономически причини. Над 60 % от населението е във възрастовата група 18-65 години. За разлика от тенденцията за застаряване на населението в страната в общината, населението в подтрудоспособна възраст и надтрудоспособна възраст има почти равни стойности, като през последните години има превес населението в подтрудоспособна възраст, което говори за подмладяване и добър потенциал за работна сила.

Възраст

Общ брой

Мъже

Жени

В подтрудоспособна възраст: 0 – 17 год.

4452

2201

2251

В трудоспособна възраст: 18-60 год.

11987

6409

5578

В надтрудоспособна възраст: над 60 год.

3687

1436

2251

Етнически състав на населението по официални данни от преброяване на населението през 2001г.:

българи – 12857, турци – 5390, роми – 717, друг етнос – 1089 и не се самоопределят – 164.

  • Икономическо развитие на общината

Икономиката в Община Долни чифлик се определя от отраслите: промишленост, търговия, строителство, туризъм и селско стопанство.

Промишлеността е представена в следните подотрасли: Хранително–вкусова промишленост, шивашка промишленост, дърводобив, преработваща промишленост и строителство.

Търговия – на територията на общината развиват своята дейност часни търговски фирми, които осъществяват търговия на едро и дребно.

Туризъм - община Долни чифлик разполага със съхранена природна среда, екологично чисти райони, защитени територии и резервати, което обуславя развитието на туризма. Излазът на общината на Черно море благоприятства развитието на сезонния морски туризъм в КК с. Шкорпиловци. Селски туризъм се развива в с. Солник и с. Венелин.

Земеделските територии в община Долни чифлик са 170080 дка, от тях обработваемата земя е 81,9 %, пасищата 9893 дка, горският фонд 285331 ха. Най-голям дял в обработваемата земя имат нивите 129307 дка, ливадите и пасищата 9893 дка и трайни насаждения 15510 дка. Отглеждането на трайни насаждения в общината е стара традиция, която в съчетание с почвено-климатичните условия дава отличен резултат. Природо-климатичните условия в общината позволяват развитието на различни видове животни, което определя животновъдството като втори основен подотрасъл на селското стопанство в общината. Горските територии са 285331 ха, което е 58 % от общата територия на общината. Това обуславя както развитата дърводобивна и дървопреработваща промишленост, така и развитието на ловния туризъм. На територията на общината развиват дейност две лесничейства : ДЛ “Старо Оряхово” и Държавна Дивечовъдна Станция “Шерба” с. Горен чифлик.

На територията на община Долни чифлик са регистрирани около 700 фирми. Най-голям е броя на активните фирми в търговията, хотелиерсто и ресторантьорство, следват фирмите в селското, ловното и горското стопанство. Периодът след 2000 г. се характерера с макроикономическа стабилизация, но въпреки това се наблюдава спад в икономиката на Община Долни чифлик. Причините за това са комплексни. Наред с ограничената възможност за реализация на продукцията на вътрешния пазар, основната причина е в загубата на пазарни позиции в страните от бившия соц. лагер и невъзможност за излизане на нови пазари.



  • Доходи, заетост и безработица:

Основният проблем в социалната област в условията на икономическа криза, характерен не само за община Долни чифлик, но и за цялата страна, е свързан с намаляването на реалните доходи на домакинствата и преструктурирането на потребителската кошница. В резултат на икономическата криза, както е видно и от изнесените по-долу данни за берзаботицата в община Долни чифлик, се е увеличил броят на хората, които са останали без никакъв доход. Друга причина за увеличаване броя на хората без доходи е намаляване капацитета на програмите за временна заетост. Спадането на реалните доходи доведе до нарастване на броя на лицата, нуждаещи се от социална защита и подпомагане, както и до изострянето на проблемите, свързани с увеличаващата се бедност.

Равнището на безработица в целия регион, обслужван от ДБТ Долни чифлик/община Долни чифлик, община Аврен и община Бяла/ към 31.12.2009 г. е 12.87%, в сравнение с м.декември 2008г- 7.63%, с разлика от 5.24 пункта.

Към 31.12.2008 г. регистрираните безработни лица в Дирекция „Бюро по труда” - Долни чифлик за община Долни чифлик са 747, което е 8.75% безработица, докато към 31.12.2009г. броят им е 1302 или 15.24%, а към м.април 2010 г. - съответно 1502, което е 17.58%. Наблюдава се трайна тенденция на повишаване броя на безработните лица и увеличаване % на безработицата, като леко тази тенденция се променя за м.Март и Април 2010г. във връзка със сезонното наемане на лица за комплексите по Черноморието.

Продължително безработните лица са с регистрация в ДБТ повече от две години. По професионална структура основно безработните са без специалнос и професия - 70% и работници – 23.60% по данните за м.март 2010г. През последните месеци се наблюдава рязко повишаване броя на безработицата сред мъжете.



  • Здравеопазване

Сградния фонд е амортизиран, стопанисва се от наематели- общопрактикуващи лекари. В общината съществува недостиг с медицински кадри. На територията на Община Долни чифлик осъществяват дейност 15 частни медицински практики, повечето, от които на територията на града, както и специализирани лекарски кабинети и 1 медицинска лаборатория.

За спешните случаи работи филиал на «Бърза медицинска помощ».

За най-малките функционира една детска яслена група. Заетите в нея са четири, като двама са медицински и двама непедагогически персонал. Поради високата безработица голяма част от жителите на Общината, най-вече в малките населени места са с неплатени здравни осигуровки и нямат право на безплатна първична медицинска помощ и болнично лечение.

Здравно осигуряване – На територията на община Долни чифлик към 31.03.2010 година здравнонеосигурените лица са около 35% след обобщаване на данните от личните лекари

Здравни медиатори – В общината има назначен човек гл.специалист "Интеграция на малцинствените общности към обществото" като по длъжностна характеристика задълженията му съвпадат с длъжността "Здравен медиатор"


  • Образование

Образователната мрежа на Община Долни чифлик включва 9 училища, разположени в различни райони. 8 от тези училища са общински, от тях едно СОУ , шест основни училища , 1 начално училище и 1 професионална гимназия по селско стопанство към министерството на земеделието и храните .

Във всички от тях са изградени по няколко съвременни компютърни кабинети свързани с глобалната мрежа Интернет.

Паралелките с профилирано обучение дават възможност за подготовка на децата в съответствие с техните желания в пълния спектър на чуждоезиковото обучение, природните науки, изкуството и спорта.

Като цяло мрежата от образователни заведения на територията на Община Долни чифлик може да се определи като много добре развита.

Мрежата от детски градини на територията на Общината се състои от 4 ЦДГ и 1 ОДЗ с повече от 590 деца разпределени в 27 целодневни групи и 1 яслена група, които обхващат децата от всички населени места на общината.

Задължителната предучилищна подготовка на децата (преди постъпване в първи клас), съгласно нормативната уредба се осъществява в подготвителни групи в детските градини или подготвителни класове в училищата. През учебната 2010/ 2011 година тези групи са 10 в училищата и 3 в ЦДГ.

Сградният фонд е в сравнително добро състояние. Ежегодно се отделят средства от общинския и държавния бюджет, с които се извършват ремонтни дейности по обновяване на материалната база и енергоефективното саниране на сградния фонд. И към настоящиямомент има одобрени проекти за енергийно-ефективно саниране на сгради на училища и детски градини.

За учебната 2010/2011 год. броя на учениците в общинските училища е 2058 ученика и 589 деца в Детските градини.



  • Жилищни условия

Благоустроената улична мрежа е около 70 % за общината, 90 % за гр. Долни чифлик и над 60 % за селата. Осветените улици на общината са около 80 %. Зелените площи край улици и площади имат санитарно-защитно предназначение в чертите на населеното място. Зелената площ средно на човек от общината е 13 кв.м/човек. Характерна за общината е ниска степен на изграденост на канализационните системи. В 10 населени места водоснабдяването се извършва чрез захранване от магистрален водопровод “ Камчийски пясъци “, 6 населени места се водоснабдяват от местни водоизточници, а за 5 от общо 17-те населени места има изготвен проект за водоснабдяване. Вилно селище с. Шкорпиловци е без водоснабдяване. Състоянието на главната водопроводна мрежа е сравнително добро.

1.6.2. Анализ на групите в риск в община Д.чифлик

        1. Анализ на рисковите групи деца и семейства в община Долни чифлик през 2010г.

При определянето на рисковите групи деца, които се нуждаят от помощ и подкрепа се идентифицираха следните категории:

  • Младежи, напускащи специализираните институции, които в повечето случаи се оказват неподготвени за самостоятелен начин на живот.

  • Деца, настанени в ДМГГД - през 2009г. - 1; 2010г. - 2.

  • Деца, настанени в ДДУИ - с.Рудник през 2009г. - 5; 2010г. - 4.

  • Общият брой на настанените деца в ДДУИ - с. Рудник - 35.

  • Деца, вписани в Регистъра за пълно осиновяване в РДСП - Варна са 10. Осиновяването ще допринесе за пълноценното изграждане на децата като личности.

  • Деца, настанени за отглеждане при роднини и близки в община Долни чифлик – 21 за 2010г. Отглеждането им в семейна среда преодолява риска от институационализаци.

  • децата с увреждания в община Долни чифлик са 109 за 2010г. Големият брой на деца с увреждания налага разкриването на социална услуга в общността - Дневен център за деца и младежи, с цел тяхното интегриране.

  • деца на самотни родители – 166

  • деца в многодетни семейства- 284

  • деца със зависимости - 0,

Съществуващите реалности в община Долни чифлик налагат създаването на центрове за социална рехабилитация и интеграция за ползватели с различни потребности – деца, деца с увреждания и семейства в риск.

Налага се необходимостта от предлагане на нов вид социална услуга за деца, която ще удовлетвори техните нужди.   Предоставяне в общността на медицински, социални и образователни услуги за деца”- с целева група деца и семейства в риск (деца, лишени от родителски грижи, жертви на тормоз и насилие, изоставени деца, деца с увреждания, бременни жени, за които има риск да изоставят децата си след раждането и др.); деца, живеещи в специализирани институции; деца, напускащи специализираните институции.



        1. Фактори които пораждат риск за различните групи от населението

  • Лица и семейства в неравностойно социално положение.  

Към тази група се включват:

- социално слаби лица и семейства;

- лица от ромски произход;

- самотни родители;

- сираци.

Самотни родители (най-често майка) също са с висок риск. Те са поставени в лоша стартова позиция, което намалява шансовете им за успешна реализация в живота.

Лицата /сираци/, които навършват пълнолетие  се оказват на улицата, поради липса на Дом за временно настаняване и достатъчно жилища за целево настаняване. Съществува потребност от разкриване на едно «Защитено жилище за лица, напускащи институции».


  • Хора с увреждания.

По данни на Дирекция “Социално подпомагане” лицата с увреждания са над 1264, деца с увреждания - 70. Това е една разнообразна сложна целева група, тъй като обединява лица с физически, умствени, психически, сензорни и множество увреждания.

По модул “Личен асистент” на Националната програма «Асистенти за хора с увреждания» Община Долни чифлик е активен партньор на Дирекция «Социално подпомагане», а по модул „Домашен помощник” е работодател за 2010г. За предходната 2009 година и за 2010г. броят на „Домашните помощници” - 32,

Домашен социален патронаж – обслужва 137 души с или без увреждания. Осигуряват се комплексни грижи и цялостно обслужване на потребителите през деня;

Домашните помощници - 15 на брой, обслужват 32 потребители за 2010г.

Дневен център за стари хора с капацитет – 20 лица;

Защитено жилище – с. Горен чифлик с капацитет 8 лица;

Дом за възрастни хора с УИ – с. Горен чифлик с капацитет 92 лица.

Анализът показва, че предлаганите социални услуги не обхващат всички групи на лица с увреждания. Капацитетът на съществуващите е недостатъчен, а отдалечеността пречи на ползването на предлаганите услуги от лицата, живеещи в други населени места. По тези причини голяма част от тях остават необхванати от мрежата на вече съществуващите социални услуги.



  • Възрастни хора

В община Долни чифлик живеят – 2279 жени над 59 г. в. и 1408 мъже над 64 годишна възраст възрастни хора. Повечето от тях, които са  тежко болни подават молби за настаняване в специализирани институции, което е в противовес с основния приоритет на държавната политика в социалната сфера, а именно деинституционализация, чрез предоставяне на услуги в семейна или близка до семейната среда. Предоставяните към момента услуги нямат достатъчен капацитет и не задоволяват наличните потребности.

  • Лица жертва на насилие и трафик

Групата на лицата - жертви на насилие може да се раздели на две подгрупи, тъй като се нуждаят от различен тип грижа и услуга. Това са жертвите на насилие:

- в семейството;

- извън семейството.

Характерно за първата група е, че насилието се извършва главно в семейството. Броят на жертвите вероятно е много по-голям, но оплакванията са малко, поради сложните емоционални връзки и семейната зависимост.

За втората група все по-актуален става проблемът с трафика на деца и жени за проституция и използването им за просия. В гр.Долни чифлик имаше организиран трафик на жени към град Ница, който беше премахнат през първото полугодие на 2010г.

В общината липсва Кризисен център за възрастни и деца, претърпели насилие и Кризисен център за жени и деца, жертви на трафик.



1.6.3. Социалните услуги в общ. Д.чифлик

1.6.3.1. Социални услуги предоставени в специализирани институции

  • Дом за възрастни хора с умствена изостаналост – с. Горен чифлик

Услугата е делегирана от държавата дейност. Домът е разположен върху площ от 25 декара, състои се от 5 масивни сгради и 25 спални помещения, обособена столова и кухня, както и обособени помещения за трудотерапии и културни развлечения. Персонала на дома се състои от 49 човека и осигурява денонощно обгрижване на потребителите като задовалява техните ежедневни нужди и потребности.

  ползвателите на услугата са:



Година

2009

Към април 2010

пол

мъже

жени

мъже

жени

от общината (брой)




8




8

от областта (брой)




53




52

от други области в страната (брой)




31




31

Общ брой

92

91

  Към 31.12.2010 год. ползвателите на услугата са 90

Профил на ползвателите за 2009 г.



10.1. Възраст

Общ брой

мъже

Жени

19-30 год.

16




16

31-60 год.

41




41

Над 61 год.

34




34

Общо

91




91

Предвижда се реформиране на институцията чрез преструктуриране и намаляване капацитета от 92 на 70 места в периода 2010/2011год. и разкриване на нови социални услуги като ЗЖ за хора с увреждания и ЦНСТ за възрастни хора с увреждания.

Изграждане на ЗЖ за възрастни хора с УИ с капацитет 8 места



Изграждане на ЦНСТ за възрастни хора с УИ с капацитет 12 места

  • Дом за деца с умствена изостаналост – с.Рудник

Селото се намира на главния път Варна- Бургас. Района на Дома е в зеленина и с много цветя: около басейна и като цветни лехи. Домът разполага с овощна и зеленчукова градина, детска площадка и алеи за отдих, разположен е върху площ от 7 декара, състои се от една основна сграда и една помощна, в която в момента се помещава Центъра за социална рехабилитация и интеграция за 34 деца от община Долни чифлик. Отоплява се с локално парно отопление.

Профил на ползвателите за 2009 г.

10.1. Възраст

Общ брой

Мъже

Жени

0-3 год.

-

-

-

4-7 год.

5

2

3

8-18 год.

29

18

11

Общо

35

20

15



Година

2009

Към април 2010

пол

мъже

жени

мъже

жени

от общината (брой)

2

-

2

-

от областта (брой)

16

14

15

15

от други области в страната (брой)

3

-

3

-

Общ брой

35

35

Важно: След извършена оценка на състоянието на специализираната институция екип от експерти на ДАЗД, РИО, РЦЗ, Общинска администрация, Дирекция “Социално подпомагане” препоръча ДДМУИ да се реформира.

Идейният проект включва предоставяне на следните услуги:

- изграждане на център за настаняване от семеен тип за 12 деца които да се изведат от ДДУИ.

- изграждане на преходно жилище за деца с увреждания



  • Защитено жилище за лица с умствени увреждания

Капацитет: 8 места

Открито е през 2007год. с цел извеждане на потребители от специализираните институции –ДВХУИ с.Горен чифлик и ДДУИ с.Рудник и постепенното им социализиране в обществото. Потребителите в него са 2 от ДВХУИ с.Г.чифлик и 1 от ДДУИ с.Рудник и 5 потребителя от домът в с.Могилино. Една от потребителите е назначена на работа в кухнята на ДВХУИ като работник кухня.



1.6.3.2. Социални услуги предоставени в общността

  • Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания с.Рудник” – Проект BG 051PO001-5.2.03-0002-C001 реализиращ се по ОП ”РЧР”, а от 01.01.2011 год. като делегирана дейност.

Капацитет – 34 потребители на социалната услуга от община Д.чифлик.

  • Дневен център за възрастни хора на пенсионна възраст ” –открит със Заповед на ИД на АСП № РД 01-552 от 05.05.2010 г.

Общата цел на проекта е свързана с подобряване качеството на живот на хора на пенсионна възраст в Община Долни чифлик, като им се позволи да продължат да водят независим начин на живот.

  • “Помощ за възрастни чрез създаване на нова професия „Домашен помощник” в община Долни чифлик”- Проект реализиращ се по ОП “РЧР”

15 лица обслужват 31 потребителя.

  • Личен асистент по ОП „РЧР” по Проект „Социална услуга за качествен живот – фаза 2” – 15 ЛА обслужват 15 потребителя.

  • Личен асистент по НП „АХУ” – общо 29 лични асистенти.



  • Домашен социален патронаж

Представлява комплекс от социални услуги, предоставяни по домовете, свързани с доставката на храна, поддържане на личната хигиена и хигиена на жилищните помещения, обитавани от ползвателя, съдействие за снабдяване с необходимите помощно-технически средства при ползватели с увреждания, битови услуги и др. Структурата на Домашния патронаж в Долни чифлик е с капацитет 70 места. Към 31.05.2010 година предлага социални услуги на 137 абоната.

Анализа на състоянието към момента констатира  недостиг на услугите за възрастни в общността. Услугите, които предлагаме да бъдат създадени целят решаване на основните проблеми на рисковите целеви групи. Основна идея е управлението и предоставянето на услугите да се възлагат на неправителствени организации на конкурсен принцип.

1. Разкриване на едно “защитено жилище” за лица, напускащи специализираните институции;

2. Разкриване на Център за общественна подкрепа;

3. Изграждане на център за настаняване от семеен тип за 12 деца с увреждания които да се изведат от ДДУИ

4. Изграждане на Център от резидентен тип за жени с психични разстройства.

5. Изграждане на Център за социална рехабилитация и интеграция за стари хора

6. Разширяване капацитета на Домашен социален патронаж; - изпълнена

7. Разширяване капацитета на услугата “домашни помощници” на общинско ниво;

Предстои и реформиране на специализираните институции на територията на община долни чифлик:

За ДВУИ с.Горен чифлик - Предвижда се реформиране на институцията чрез поетапно намаляване на капацитета и от 92 на 70 места чрез разкриване на социални услуги в общността като:

- Изграждане на ЗЖ за възрастни хора с УИ с капацитет 10 места

- Изграждане на Център от резидентен тип за хора с УИ с капацитет 12 места

За ДДУИ с.Рудник - След извършена оценка на състоянието на специализираната институция екип от експерти на ДАЗД, РИО, РЦЗ, Общинска администрация, Дирекция “Социално подпомагане” препоръча ДДМУИ да се реформира. Идейният проект включва предоставяне на следните услуги:

Изграждане на център за настаняване от семеен тип за 12 деца с увреждания

Към настоящия момент към домът в с.Рудник съществува «Център за социална рехабилитация и интеграция»



Каталог: assets -> Prezentacii
assets -> От Закона за туризма уважаеми хотелиери
assets -> 143 основно училище “георги бенковски”; град софия район “подуяне”; улица “тодорини кукли” №9
assets -> 143 основно училище "георги бенковски"; град софия
Prezentacii -> Програма за опазване на околната среда на община Долни чифлик Период на действие: 2008-2013 г. Декември
Prezentacii -> Община Долни Чифлик 3 Въведение 3 1 Обхват на програмата 3
Prezentacii -> Приложение 1 система за събиране и транспортиране на битовите отпадъци от територията на община долни чифлик


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница