Община Пазарджик м юли 2014 г. Глава първа общи положения



страница1/5
Дата23.10.2018
Размер0.87 Mb.
#93459
  1   2   3   4   5


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - ПАЗАРДЖИК

Н А Р Е Д Б А

за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на

община Пазарджик

м. юли 2014 г.



Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл. 1. С тази наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на предоставяни на гражданите услуги, реда и срока на тяхното събиране на територията на община Пазарджик.

Чл. 2. (1) На територията на община Пазарджик се събират следните местни такси:



1. за битови отпадъци;

2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

3. за ползване на детски ясли, детски градини, домове за социални грижи, лагери, общежития и други общински социални услуги;

4. за добив на кариерни материали;

5. за технически услуги;

6. за административни услуги;

7. за откупуване на гробни места;

8. (отм. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2)

9. други местни такси, определени със закон.

(2) На територията на общината се събират приходи от услуги и права, с изключение на тези по ал.1, по цени, определени с Наредбата.

(3) Не се определят и събират цени на услуги и права за общински услуги за всеобщо ползване.
РАЗДЕЛ 1

Определяне на размера на общинските такси и услуги
Чл. 3. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги и права се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово, в брой или с общински таксови марки.

(2) Местните такси и цени на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които сроковете са уредени със закон.

Чл. 4. Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:

1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси;

4. ефективно разпределение на общински ресурси чрез определяне на такси и цени на услуги;

5. насърчаване на частния сектор в предоставянето на регламентираните в Наредбата услуги, без да го поставя в неравностойно положение;

6. за услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.

Чл. 5. (1) Пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга включват:

1. преките и непреките трудови разходи (работна заплата, допълнителни плащания, здравни, пенсионни и осигурителни вноски);

2. материални, режийни и други непреки разходи (доставки на материали и услуги, застраховки, командировъчни и наеми);

3. разходи за управление и контрол;

4. инвестиционни разходи.

(2) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и други актове по неговото прилагане.

Чл. 6. (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес, като в този случай разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.



(2) Не се допуска разликата между разходите и размера на таксата да е за сметка на държавните приходи (споделени данъци, допълваща субсидия, целеви субсидии, заеми и други трансфери от републикански бюджет).

Чл. 7. Общинският съвет, с приемането на бюджета на общината, може да освобождава отделни категории граждани изцяло или частично от заплащане на отделни такси и услуги, като в този случай разходите са за сметка на общинските приходи с изключение на приходите от такси и услуги.

Чл. 8. В случаите, когато предоставянето на права и услуги се извършва и от други субекти при пазарни условия, основа за определяне размерите на цените на правата и услуги могат да бъдат пазарните стойности . В този слручай размерът на цените не се ограничава до размера на пълните разходи.

Чл. 9. (1) Събирането на местните такси и цени на права и услуги се извършва от и за сметка на общината.



(2) Службите и лицата, които събират таксите и приходите от предоставените права и услуги, се определят с тази Наредба.

(3) Приходите по ал.2 постъпват в общинския бюджет.

(4) Местните такси се събират от общинската администрация.
РАЗДЕЛ ІІ

Промяна на размера на местните такси и цени на услугите и правата
Чл. 10. Промяна на размера на местните такси и цени на услугите и правата се извършва по реда на тяхното приемане.

Чл. 11. (1) Кметът на общината внася в общинския съвет анализ на прилаганите такси и цени на услуги и права не по-малко от веднъж годишно и/или при промяна размера на таксите и цените.



(2) При необходимост общинският съвет променя размера на местните такси и цени на услугите.

(3) Анализът по ал.1 задължително съдържа:

1. оценка доколко съществуващите такси и цени отразяват измененията в разходите или пазарната цена;

2. преглед на всички други програми на общината за вземане на решение дали основанията за предоставяне на услугата са все още налице;

3. препоръки за подобряването на администрирането на таксите, които се внасят за обсъждане от общински съвет.

4. информация за привлечени средства от проекти, донорски програми, дарения и завещания.

Чл. 12. Общинската администрация поддържа данни за:

1. услугите и дейностите, за които има определени такси и цени;

2. ползватели на предоставената услуга;

3. изключенията от общата политика;

4. използваната информация за въвеждане на такси и цени и конкретната методика/методики, използване за определяне на размера им;

  1. събраните средства от всяка потребителска такса и/или цена на услуга и права.


Глава втора

МЕСТНИ ТАКСИ
Раздел І

Такси за битови отпадъци
Чл. 13. Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно – сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.

Чл. 14. (изм. с решение № 214/2003 г.) (1) (нова. –решение № 214/2003 г., изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) Таксата се заплаща от лицата по чл. 11 от ЗМДТ.

(2) (изм. с решение № 186/2005 г.) Собственикът на новопридобит имот дължи такса от началото на месеца, следващ месеца на придобиването на имота.

(3) (изм. с решение № 214/2003 г.) Когато ползването е започнало преди окончателното завършване на сградата, таксата се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който ползването е започнало

(4) (предишна чл.19 (3), изм. с решение № 214 от 2003 г.) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването им.

Чл. 15. (изм. с решение № 214/2003 г.) (1) (нова, решение № 214/2003 г.) Таксата се определя в годишен размер с решение на общинския съвет, въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на необходимите съдове за съхраняването на битовите отпадъци – контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депа или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;

3. (изм. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2) проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 71а и 71е от Закона за управление на отпадъците;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии на населените места, предназначени за общо ползване.

(2) (нова, решение № 214/2003 г., изм. и доп. с решение № 186/2005 г., изм. и доп. с решение №127/2009 г., Протокол №12) Размерът на таксата се определя в левове, както следва:

1. /отменена с решение №477/04.12.2008 г. на Административен съд – Пазарджик/

1а. /нова, решение №127/2009 г., Протокол №12/ за жилищни, вилни и нежилищни имоти на граждани, както и за жилищни имоти на предприятията, таксата се определя пропорционално в промили върху данъчната оценка на имотите;

2. за нежилищни имоти на предприятията, таксата се определя според количеството на битовите отпадъци за годината на стандартен съд;

(3) (изм. и доп. с решение № 186/2005 г., изм. с решение №247/2012 г., Протокол 17) Когато таксата се определя според количеството на битовите отпадъци, ползвателите подават декларация в отдел “Местни данъци и такси” към Община Пазарджик за имотите, находящи се на нейна територия, в срок до 20 февруари на текущата година.

В декларацията се посочват видът и броят на съдовете за изхвърляне на битовите отпадъци, които ще се използват през годината, съобразно обявената със заповед на кмета на общината честота за извозването на битовите отпадъци

(4) (нова, решение № 214/2003 г.,доп. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2) Когато лицето не е подало декларация в срок, декларирало е по-малко от необходимият му брой от съответният вид съдове за битови отпадъци или не изхвърля битовите отпадъци в определените за целта съдове, то заплаща годишна такса върху данъчната оценка или отчетната стойност, съгласно Решението на Общинския съвет за определяне размера на ТБО. От размера на дължимата годишна такса се приспада платената част, като върху разликата се дължат лихви, съгласно сроковете за плащане.

(5) (нова, решение № 186/2005 г.) За придобитите през годината имоти, декларацията се подава в двумесечен срок от датата на придобиването им.

(6) (нова, решение № 214/2003 г.) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал.2, т.3, размерът на таксата се определя в левове на ползвател върху данъчната оценка на имотите.

(7) (нова, решение № 214/2003 г.)Таксата за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване се определя в левове пропорционално върху данъчната оценка на имотите.

(8) (отм., решение № 24/2005 г.)

(9) (нова, решение № 214 от 2003 г.) При определяне размера на таксата в зависимост от количеството на битовите отпадъци, се включват разходите по чл.15, ал.1, т.т.1, 2 и 3.

Чл. 16. (изм. с решение № 214/2003 г,изм. идипълнена с решение №242/2013 г., Протокол №14.) Не се събира такса за:

(1) (предишна т. 1) поддържане чистотата на териториите за обществено ползване, когато услугата не се предоставя от Общината;

(2) (предишна т. 2) сметосъбиране и сметоизвозване за имотите, извън районите на обслужване;

(3) (предишна т. 3) сметосъбиране и сметоизвозване на незастроени нежилищни имоти на гражданите в районите на обслужване;

(4) (нова, с решение №242/2013 г., Протокол №14) Сметосъбиране и сметоизвозване, ако имотът не се ползва през цялата година, не е деклариран като основно жилище по смисъла на ЗМДТ и е подадена декларация по образец от собственика или ползвателя до края на предходната година в общината по местонахождението на имота.

1. при подаване на декларацията се представят документи, които удостоверяват последните отчетени показатели на водоподаването и електрозахранването на имота.

2. при промяна на някое от обстоятелствата, което има значение при определянето размера на таксата за битови отпадъци, задължените лица уведомяват писмено органите по приходите в общината в 7-дневен срок от възникването им.

3. за имотите, които няма да се ползват през цялата година и има подадени декларации се начислява само такса за обезвреждане на битовите отпадъци в депа и други съоръжения и такса за почистване на местата за обществено ползване.

4. за новопридобити имоти, които няма да се ползват до края на текущата година и данъчно задълженото лице е подало декларация за това в отдел МДТ в двумесечен срок от датата на придобиване.

5. не се извършва освобождаването от заплащане на такса за сметосъбиране и сметоизвозване, ако имотът или част от него се ползва от съсобственик или ползвател през посочения в декларацията период или част от него, както и ако през декларираният период или част от него в имота се извършват строителни или довършителни дейности.

6. декларацията трябва да бъде подписана от всички собственици и ползватели, при учредено вещно право на ползване.

7. задължените лица дават изричното си съгласие за извършване на проверки относно декларираните от тях факти и обстоятелства от общинска администрация и декларират, че за вписване на неверни данни носят наказателна отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс.

8. декларации, подадени извън срока, определен в ал. (4) или некоректно попълнени декларации без задължителни реквизити, в т.ч. партиден номер, вид и точен адрес на имота, имена и подписи на всички съсобственици и ползватели на имота и пр., не пораждат правни последици.”



(5) (нова, решение № 10/2006 г., предишна т. 4) битови отпадъци за имотите – публична общинска собственост, с изключение на отдадените под наем или на концесия.

(6) (нова, решение № 18/2008 г., предишна т. 5, изм. и доп. с решение №242/2013 г., Протокол №14) битови отпадъци за услугите, предоставени на молитвените домове, храмове и манастири, в които се извършва богослужебна дейност от законно регистрираните вероизповедания в страната, ведно с терена към сградата.
Чл. 17. (изм. с решение № 214/2003 г.) Границите на районите и видът на предлаганите услуги в съответния район, както и честотата на сметоизвозване се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година.

Чл. 18. .(1) (изм. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2) Таксата се заплаща по реда и сроковете за заплащане на ДНИ регламентирани в ЗМДТ за съответната година.

(2) (изм. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2) На предплатилите в първия срок /съгласно ЗМДТ/ за цялата година се прави отстъпка от 5 на сто.

(3) (изм. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2) Установяването, обезпечаването и събирането на местните такси се извършват по реда на чл. 4, ал. 1 – 5 от ЗМДТ.

Чл. 19. (изм. с решение № 186/2005 г.) Уведомяването на лицата по чл.14, ал. 1 за дължимите от тях такси и за сроковете на плащане се извършва от отдел “Местни данъци и такси” към общинска администрация.

Чл. 19а. (нов, решение № 186 от 2005 г.) Таксите по този раздел се изчислявят от отдел “Местни данъци и такси” на Общината.

Чл. 19б. (нов, решение № 186 от 2005 г.) Таксите се заплащат в брой на касите на общинска администрация или безкасово по сметката на Общината.

Чл. 19в. (нов, решение № 191 от 2008 г., Протокол № 18) (отм. решение №11/26.01.2012 г., Протокол №1)
Раздел ІІ

Такса за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и

улични платна
Чл. 20. (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

(2) Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица ползващи услугата в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в ал.1.

(3) Зоните по ал. 1 се определят от общинския съвет.

Чл. 21. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., доп. с решение № 24/2005 г., изм. с решение № 6/2007 г., изм. и доп. с решение №18/2008 г., изм. и доп. с решение № 124/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)За преместваеми съоръжения за търговия, поставени върху общински терени, при които дейността се извършва на закрито, се заплаща такса на кв.м. на месец, в размер на:



1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр.Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3– 12.20 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 9.80 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 6.10 лв.;



  • (нов, решение № 24/2005 г.) в училища (вкл. до 10 м. от училищната осграда) – 5.00 лв.;

2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата от ІV и V категория – 3.70 лв.

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 2.50 лв.

Чл. 22. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., доп. с решение № 10/2006 г., изм. с решение № 6/2007 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За преместваеми съоръжения, (търговски колички /маси/, кабини, стелажи, витрини, машини за сладолед, пуканки и кафе, /с площ до 4 кв.м./) за търговия, поставени върху общински терени, при които дейността се извършва на открито, се заплаща такса на кв.м. на месец, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр. Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3 – 15.30 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3– 11.60 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 8.60 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата от ІV и V категория – 7.40лв.

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 5,20 лв.

Чл. 23. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г. и изм. с Решение № 10/2006 г., изм. с решение № 6/2007 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1, изм. и доп. с решение №77/2013 г., Протокол №5) (1) За ползване на тротоари, площади, улични платна и други терени за поставяне на маси (една маса с четири стола се приема за 4 кв.м.), столове, витрини, бар-плотове и слънцезащитни съоръжения през активния сезон (от 1 март до 30 ноември), се заплаща такса на кв.м. на ден, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр. Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” – по Приложение № 3 – 0,16 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 0,13 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” – останалата част от града – 0,08 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата от ІV и V категория – 0,09 лв.

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 0,06 лв.

(2) (нова, с решение №77/2013 г., Протокол№5) За ползване на тротоари, площади и други терени за поставяне на слънцезащитни съоръжения, при условие, че е осигурен свободен достъп до публичното пространство под тях, за периода извън активния сезон (от 1 декември до 1 март) се заплаща 30% от определената месечна такса.”



Чл. 24. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., изм. с решение № 6/2007 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За ползване на места, върху които са организирани панаири, събори и празници, за поставяне на съоръжения за търговия се събира такса на кв.м. на ден, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр.Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3– 1,90 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 1,70 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 1,40 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата от ІV и V категория – 1.00 лв.

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 0.80 лв.

Чл. 25. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За ползване на места за поставяне на панорами, стрелбища, моторни лодки , въртележки, детски колички и други, се събира такса на кв.м. на ден, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр.Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3– 0,70 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 0,50 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 0,40 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата – 0.30 лв.

Чл. 26. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., изм. с решение № 6/2007 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За преместваеми съоръжения за услуги, поставени върху общински терени, при които дейността се извършва на закрито, се заплаща такса на кв.м. на месец, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр.Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3 – 8,00 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 6,10 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 5,00 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата от ІV и V категория – 3,70 лв.

  1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 2,50 лв.

Чл. 26а. (нов, решение № 187/2005 г,. изм. с решение № 6/2007 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За преместваеми съоръжения на Български спортен тотализатор поставени върху общински терени, при които дейността се извършва на закрито, се заплаща такса кв.м., на месец, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр. Пазарджик:

  • пешеходна зона “Център” – по Приложение № 3 – 1,30 лв.

  • пешеходна зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 1,10 лв.

  • втора зона “Крайни квартали ”-останалата част от града – 1,00 лв.

2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата от ІV и V категория – 0,80 лв.

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 0,60 лв.

Чл. 27. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., изм. с решение № 6/2007 г., изм. с решение № 18/2008 г. ) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)За преместваеми съоръжения за услуги, поставени върху общински терени, при които дейността се извършва на открито, се заплаща такса на кв.м. на месец, в размер на:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За гр.Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3– 6,10 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3 – 5,50 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 4,30 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За селата ІV и V категория – 3,70 лв.

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За останалите села – 2.00 лв.

Чл. 28. (изм. и доп. с решение № 119/2004 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За ползване на тротоари, площади, улични платна и други общински терени за разполагане на строителни материали се събира такса на кв.м.за месец или част от месеца:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) В гр. Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3 – 1,40 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3– 1,30 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 1,00 лв.;



  1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) В селата – 0,70 лв.

Чл. 28а. (нов, решение № 10/2006 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За ползване на общински терени, върху които се поставят метални стълби, се събира такса на кв. м. на месец:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) В гр. Пазарджик:

- пешеходна зона “Център” - по Приложение № 3 – 4,40 лв.;

- първа зона “Широк център” – по Приложение № 3– 3,30 лв.;

- втора зона “Крайни квартали” - останалата част от града - 2,00 лв.;



2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) В селата – 1,60 лв.

Чл. 29. Таксите се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период.

Чл. 30. В разрешението за поставяне задължително се посочва местоположението, таксата и дейността на преместваемото съоръжение.

Чл. 31. Разрешението се отнема, когато мястото не се използва по предназначение, когато не се използва от лицето, на което е предоставено, или когато обществени нужди налагат това.

Чл. 32. Чл. 32. (изм. и доп. с решение №24/2005г., изм. с решение № 18/2008 г., изм. с решение №203/2013 г., Протокол №12) При ползване на мястото повече от месец, таксите се плащат месечно, до 30-то число на предходния месец.

Чл. 33. (изм. с решение № 93 от 2003 г., изм. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За ползване на пазари се заплаща такса на кв.м. на месец или на ден, както следва:




I. Централен пазар









Сектор

на месец

/ лева /


на ден

/ лева /




Сектор 3 – зеленчуци

NN 1 – 34; NN 68 – 78

NN 35 – 67

40,30


50,10

1,60


2,10




Сектор 4, 5 – зеленчуци

NN 79 – 198

NN 199 – 212

/нова/ метални маси



54,10


41,00

41,00


2,10


1,60

1,60





Сектор – цветя

41,00

1,60



Сектор –зеленчуко-производство

50,70

1,90



Сектор – промишлени стоки

67,10

3,30



Сектор – железария

54,90

2,50



Сектор – промишлени стоки

/около парка/



67,10

3,30



Сектор – кинкалерия

24,40

2,20



Метална клетка

24,40

1,30




II. Квартални пазари







1.

Селскостопански стоки

24,40

1,30

2.

Промишлени стоки

35,20

2,00



ІІІ. (нова, решение № 24/2005 г. и отменена с решение № 10/2006 г.)
Чл. 34. (изм. и доп. с решение № 18/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)За ползване на пазари и тържища с цел търговия със селскостопанска продукция се заплаща такса на кв.м.на месец или на ден, както следва:

1. За търговия със селскостопанска продукция:

1.1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) в гр. Пазарджик:

а) централен пазар

- на месец – 18.30 лв./кв.м.;

- на ден – 1,30 лв./кв.м.

б) квартални пазари

- на месец – 8.60 лв./кв.м.;

- на ден – 0,70 лв./кв.м.

1.2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) в селата:

- на месец – 8.60 лв./кв.м.;

- на ден – 0,70 лв./кв.м.

1.3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За продажба с кола, впрегната с добитък:

а) (отм. с решение №18/2008 г.);

б) в селата - 3.70 лв. на ден.

1.4. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За продажба с лек автомобил:

а) в гр. Пазарджик:

- (отм. с решение №18/2008 г.);

- квартални пазари – 6.10 лв. на ден.

б) в селата – 3.70 лв. на ден.

1.5. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За продажба с лек в автомобил с ремарке:

а) в гр. Пазарджик:

- (отм. с решение №18/2008 г.);

- квартални пазари – 8.60 лв. на ден.

б) в селата - 5.00 лв. на ден.

1.6. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За продажба с товарен автомобил или ремарке на товарен автомобил:

а) в гр. Пазарджик:

- (отм. с решение №18/2008 г.);

- квартални пазари – 11.00 лв. на ден.

б) в селата - 11.00 лв на ден.

2. За търговия с промишлени стоки таксата се събира в увеличен размер – два пъти по-висок от размера на таксите по точки 1.1 и 1.2.

Чл. 34а. (нов, решение №24/2005г. и изм. с решение № 10/2006 г., изм. с решение № 18/2008 г., изм. и доп. с решение №219/2009 г., Протокол №19) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)

(1) За паркиране на лек автомобил на общински паркинг и на места за кратковременен престой:

а) (изм. с решение №219/2009 г., Протокол №19) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) за всеки час - 1,20 лев;

б) (отм. с решение №219/2009 г., Протокол №19)

в) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) за паркинги с брояч на минута след първия час – 0,03 лв. за минута.

г) (нова, с решение №219/2009 г., Протокол №19) (отм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)
(2). (изм. с решение №219/2009 г., Протокол №19) Месечен абонамент за целодневен престой за 1(едно) паркоместо в централната градска част за части от улици, обособени за паркинги, по списък (Приложение №2) – 80,00 лв.

(3). (отм. с решение №219/2009 г., Протокол №19)

(4). (нова, решение № 10/2006 г., отм. с решение №18/2008 г.).

Чл. 35. (изм. с решение № 10/2006 г., изм. с решение №18/2008 г., изм. с решение №203/2013 г., Протокол №12) Таксите по чл. 22, т. 1, чл. 23, т. 1, чл. 24, т. 1, чл. 25, т. 1, чл. 27, т. 1, чл. 28, т. 1, чл. 33 и чл. 34 се събират от БМ “СУОПКД”, съответно за селата - от администрацията на кметствата.

Чл. 35а. (нов, решение № 137 от 2004 г.,изм. с решение №10/2006 г., изм. с решение №18/2008 г., изм. и доп. с решение № 124/2008 г.) (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) За ползване на автопазара в кв. Стадиона, с цел търговия на промишлени стоки, се заплаща такса на ден, както следва:

1. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) продажба от МПС 5,00 лв

2. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)продажба от МПС с ремарке 6,10 лв

3. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)продажба от БУС 6,10 лв

4. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)продажба от БУС с ремарке 7,40 лв

5. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)продажба от товарен автомобил 10,00 лв

6. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)продажба от трактор 10,00 лв

7. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1)продажба в клетка 5,00 лв

8. (изм. с решение №6/2010 г., Протокол 1) продажба в клетка от:

- лек автомобил 5,00 лв

- БУС 6,10 лв

- товарен автомобил 10,00 лв



Чл. 35б. (нов, решение № 10/2006 г.) Таксите по чл. 34а се събират от БМ “Паркинги и охрана”.

Чл. 35в. (1) (нов, решение № 217/2006 г.) За ползване на спортен терен – футболно игрище, находящо се в СОУ “Георги Бенковски” от лица над 18 години от 16.00 часа до 22.00 часа - всеки делничен ден и почивните дни - целодневно, се заплаща такса на час – 20.00 лева.

(2) За ползване на спортен терен – футболно игрище, находящо се в СОУ “Георги Бенковски”, такси не се заплащат от всички лица до 18 годишна възраст, от служителите на СОУ “Георги Бенковски” и от Община Пазарджик.

РАЗДЕЛ ІІІ

Такси

за детски ясли, детски градини, домове за социални грижи, лагери и други общински социални услуги
Чл. 36. (изм. и доп. с решение №24/2005г.) За ползване на детски ясли и детски градини родителите или настойниците заплащат месечни такси в размери:

1. За седмични детски заведения – 45.00 лв.

2. За целодневни детски заведения:

а) в гр.Пазарджик – 35.00 лв.;



б) в селата – 30.00 лв.

3. (отм. с решение № 214 от 2003 г.)

Чл. 37. (изм. и доп. с решение № 50 от 2003 г.) Петдесет процента от месечната такса заплащат:

1. Социално слаби родители, удостоверяващи това обстоятелство с документ от Дирекция “Социално подпомагане”.

2. Родители, на които две или повече деца от едно семейство са приети в детско заведение.

3. (изм. с решение № 77/2013 г., Протокол № 5) За деца с един родител – дете с починал родител, с родител с отнети родителски права или с неизвестен баща.”

4. (изм. с решение № 77/2013 г., Протокол № 5) За деца, на които един от родителите е студент в редовна форма на обучение.”

5. (нова, с решение №77/2013 г., Протокол №5) За деца, настанени в семейства на роднини или близки, както и за деца, настанени за отглеждане в приемни семейства и социална услуга – резидентен тип, съгласно чл. 26 или чл. 27 от Закона за закрила на детето.”

Чл. 38. (изм. и доп. с решение № 50 от 2003 г) Не се заплаща такса за:

1. (изм. с решение №77/2013 г., Протокол № 5) деца, на които единият от родителите е със 50 на сто и с над 50 на сто трайно намалена работоспособност;

2. (нова, решение № 50 от 2003 г.) деца с 50% и над 50% инвалидност;

3. деца без родители (кръгли сираци);

4. деца на загинал родител при производствени аварии, природни бедствия и в изпълнение на служебния дълг;

5. (нова, решение № 137 от 2004 г.) трето и следващо дете на многодетни семейства.

Чл. 39. При отсъствие на децата, такса не се заплаща за времето на отсъствие, при условие, че родителите предварително са уведомили директора на детското заведение.

Чл. 40. Учениците, които ползват общежитие, заплащат месечна такса – 10.00 лв.

Чл. 41. (изм. с решение № 50 от 2003 г.) Не се заплаща такса за ползване на общежитие от:

1. ученици, на които единият от родителите е първа или втора група инвалидност (над 50% нетрудоспособност);

2. ученици без родители (кръгли сираци);

3. ученици на загинал родител при производствени аварии, природни бедствия и в изпълнение на служебния си дълг;

  1. ученици с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от Министъра на здравеопазването.

Чл. 42. (отм. с решение №180/2009 г., Протокол №15, нов, решение №180/2009 г., Протокол №15). (1) Настаняването в специализираните институции /държавна отговорност/ “Дом стари хора” се извършва със Заповед на Директора на Дирекция „Социално подпомагане”, съгласно ППЗСП и във връзка със ЗСП.

(2) Копие от заповедта за настаняване и копие от доклада – предложение, съгласно ППЗСП се предоставят на Кмета на Община Пазарджик.

(3) Настаняването в специализирана институция се допуска само след изчерпване на всички възможности за предоставяне на услуги в общността. Необходимо е да бъде извършена оценка на потребителя на услугата по следните основни потребности:

  1. ежедневни потребности;

  2. здравни потребности;

  3. образователни потребности;

  4. рехабилитационни потребности;

  5. потребности в свободното време;

  6. потребности от контакти със семейството, приятели, близки и др. лица.

Чл. 42а. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Необходимите документи за постъпване в специализираните институции ДСХ в Община Пазарджик са:

  1. писмена молба по настоящ адрес до Директора на Дирекция „Социално подпомагане”;

  2. копие от документ за самоличност;

  3. копие от личен амбулаторен картон, ако има такъв;

  4. копие от решение на ЛКК, ТЕЛК, НЕЛК, ЦЕЛКК, ако има такова;

  5. две снимки, актуални към момента на подаване на молбата;

  6. извлечение от НОИ за последен, актуализиран размер на пенсията;

  7. медицинско удостоверение за психично състояние, издадено от Областен диспансер за психични заболявания;

  8. медицинска характеристика от личния лекар или Районно здравно заведение по местоживеене на лицето;

  9. декларация за съгласие за разкриване на данъчна и осигурителна информация;

10. декларация за имотно състояние;

(2) Общинска администрация има правото да изиска и други документи, имащи отношение към имотното и финансово състояние на лицето.

Чл. 42б. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Доставчикът на социални услуги е длъжен да предостави на потребителите на социални услуги проект на договор за предоставяне на социални услуги и писмена информация относно:

  1. описание на социалните услуги, които се предоставят;

  2. опита на доставчика в предоставянето на социални услуги и квалификацията на персонала;

  3. условията и правилата за ползване на услугите;

  4. процедурата за подаване на жалби;

(2) Доставчикът на социални услуги сключва договор за предоставяне на услуги с потребителя и/или с негов законен представител. В договора се включват задължително:

  1. правата и задълженията на страните по договора;

  2. описание на предоставените социални услуги;

  3. размерът на таксата за социалните услуги – предмет на договора;

  4. срокът на договора;

  5. условия и начин на прекратяване на договора;


Чл. 42в. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Социалните услуги се предоставят съобразно желанието и личния избор на лицата.

(2) При настаняване в специализирана институция се изготвя индивидуален план за работа с потребителя на социални услуги от доставчика на услугата.

Чл. 42г. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Социалните услуги се извършват срещу заплащане на такси. Таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет, се определят с Тарифа, утвърдена от Министерския съвет.

(2) Размерът на таксата за лица ползващи социалните услуги ДСХ е до 70 на сто от дохода на лицата, ползващи услугата.

(3) Ветераните от войните, които ползват социални услуги в специализирани институции, заплащат такса в размер, определен съгласно Закона за ветераните от войните и Правилника за прилагане на Закона за ветераните от войните. Останалата част е за сметка на бюджета на Общината.

(4) Такса в размер на действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в специализирана институция, се заплаща съгласно Указание на МТСП – АСП, от лица, които:

1. имат вземания, влогове, дялови участия и ценни книжа, чиято обща стойност надхвърля 500 лв.;

2. имат сключен договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане;

3. са прехвърлили срещу заплащане собствеността върху недвижим имот и/или идеални части от него през последните 5 години;

4. са прехвърлили чрез договор за дарение собствеността върху недвижим имот и/или идеални части от него през последните 5 години;

(5) Лица, ползващи социални услуги, които не заплащат, такса са:

1. децата до 18 годишна възраст и до завършване на средно образование, но не повече от 20 годишна възраст;

2. лица, които нямат доходи;

3. лица, настанени в приюти;

4. лица от 18 до 21 годишна възраст, настанени в домове за временно настаняване след напускането на специализирана институция за предоставяне на социални услуги;

5. лица, дарили недвижима собственост в полза на държавата или общините с цел развитие на социални услуги.

(6) Издръжката на лицата по ал. 5, т. 1-5 е изцяло за сметка на републиканския бюджет.

Чл. 43. (отм. с решение №180/2009 г., Протокол №15, нов, решение №180/2009 г., Протокол №15). (1) Право да ползват социалните услуги, предоставени от Домашен социален патронаж, имат следните групи лица:

1. лица над 60 годишна възраст с настоящ адрес в гр. Пазарджик;

2. лица с увреждания – с определен процент намалена работоспособност или трайно изгубена работоспособност;

3. ветерани от войните;

4. военноинвалидите и военнопострадалите.
(2) Социалните услуги по ал.1 са:

  1. доставяне на храна;

  2. поддръжка на лична хигиена и хигиена в жилищните помещения, обитавани от потребители на социални услуги;

  3. съдействие за снабдяване с необходими технически помощни средства при инвалидност или тежко заболяване;

  4. помощ в общуване и в поддържане на социални контакти, развлечения и занимания в дома или извън него;

  5. битови услуги – закупуване на хранителни продукти и вещи от първа необходимост, заплащане на такси, данъци, електрическа и топлинна енергия, телефон и др. със средства на обслужваното лице;

  6. консултация с личен лекар и съдействие за изготвяне на необходимите документи за явяване на ТЕЛК;

  7. административни и правни консултации по проблеми, свързани със социално подпомагане;

  8. други.

Чл. 43а. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) За ползване услуги на Домашен социален патронаж - Община Пазарджик, лицата подават на място следните документи:

1. молба за ползване на социални услуги общинска дейност по настоящ адрес;

2. декларация за семейно, имотно и здравословно състояние;

3. декларация съгласно изискванията на Закона за защита на личните данни, който се предоставят във връзка с ползване на социалната услуга;

4. копие от документ за самоличност;

5. медицинско удостоверение от личен лекар за общо здравословно състояние, степен на подвижност и самообслужване, хронични заболявания;

6. копие от Решение на ЛКК, ТЕЛК, РЕЛКК, НЕЛК, ЦЕЛКК, ако има такова;

7. копие от последно актуализирано извлечение от РУСО за размер на пенсията;

8. един брой фото снимка.

(2) При необходимост доставчикът на социални услуги може да изисква и други документи.


Чл. 43б. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Въз основа на подадената молба и приложени документи, социалните работници от Домашен социален патронаж - Община Пазарджик, извършват социална оценка на потребностите на лицето от социални услуги, която се отразява в доклад – предложение по образец до управителя на Домашен социален патронаж Община Пазарджик.

(2) Ползването на социални услуги в общността се извършва със Заповед на Кмета на Община Пазарджик, издадена въз основа на доклада по ал.1.



Чл. 43в. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) За предоставяните от Домашен социален патронаж Община Пазарджик социални услуги между потребителя на социални услуги и доставчика - представляван от Кмета на Общината, се сключва договор за социални услуги общинска дейност – по образец, утвърден от Кмета на Общината.

(2) Управителят на Домашен социален патронаж предоставя на потребителя на социални услуги в общността информация, относно:

1. описание на социалните услуги, които се предоставят;

2. опита на доставчика в предоставяне на социални услуги и квалификация на персонала;

3. условия и правила за ползване на услугите;

4. процедура за подаване на жалби.

Чл. 43г. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Лица, ползващи услуги в системата на Домашен социален патронаж, заплащат месечна такса в размер, определен в Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Пазарджик и съгласно Закона за социалното подпомагане както следва:

1. Потребители, ползващи услугата “Домашен социален патронаж”, заплащат действителните месечни разходи, но не повече от 60 на сто от личните им доходи.

2. Ветераните от войните, които ползват социални услуги предоставени в общността, заплащат такса в размер 30 на сто, определена съгласно Закона за ветераните от войните и Правилника за прилагане на Закона за ветераните от войните. Останалата част е за сметка на бюджета на Общината.

3. Военноинвалидите и военнопострадалите, които ползват социални услуги предоставени в общността, заплащат такса в размер 30 на сто, определена съгласно Закона за военноинвалидите и военнопострадалите.

Чл. 43д. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) Действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в Домашен социален патронаж – социална услуга, предоставена в общността, се определят съгласно Указание на МТСП – АСП, където действителните месечни разходи са: месечни разходи за храна; разходи за разнасяне на храната; както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия; вода; канализация и битови отпадъци; намалени с даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.

Чл. 43е. (нов, решение №180/2009 г., Протокол №15) (1) Начислената месечна такса се заплаща от личните доходи на лицето.

(2) Касиерът на Домашен социален патронаж събира начислените такси от обслужваните лица и ги внася в Общинския бюджет до 25-то число на месеца, следващ месеца за който се дължат.

(3) При заплащане на месечната такса на потребителите на социални услуги се издава квитанция срещу подпис.
Чл. 44. (изм. с решение №18/2008 г., изм. и доп. с решение № 138/2008, Протокол № 14) (1) Базата за определяне на месечните такси на лицата, ползващи Дневен център със седмична грижа за деца и младежи с интелектуални затруднения от 3 до 18 години “Вяра, Надежда и Любов” – гр. Пазарджик, Дневен център със седмична грижа за възрастни с интелектуални затруднения и Защитено жилище, е реалната издръжка. Таксите се заплащат от родителите /настойниците/ им.

(2) (изм. и доп. с решение № 138/2008 г., Протокол № 14) Изключение правят децата до 18-годишна възраст и до завършването на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.

(3) (изм. и доп. с решение № 138/2008 г., Протокол № 14) Младежите над 18 г. с дневна услуга заплащат 30 на сто от личните им доходи за собствени нужди.

(4) (изм. и доп. с решение № 138/2008 г., Протокол № 14) Младежите над 18-годишна възраст със седмична услуга заплащат 50 на сто от личните доходи.

(5) (изм. и доп. с решение № 138/2008 г., Протокол № 14) Младежите над 18 години, използващи услуга “Защитено жилище”, заплащат 50 на сто от личните им доходи.

(6) (нова, решение № 138/2008 г., Протокол № 14) Потребителите, ползващи услугата «Център за временно настаняване», заплащат 30 на сто от личните им доходи.



Чл. 45. Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 10-то число, а по чл. 42, чл. 43 и чл. 44 - до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.


Раздел ІV

(отм. с Решение №10/27.01.2011г., взето с Протокол №2)



Каталог: new -> naredbi
new -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
new -> І. Заградете верния отговор за задачи от 1 до 10
naredbi -> Първа общи положения
naredbi -> Първа общи положения
naredbi -> Наредба за организация на движението на територията на община Пазарджик
naredbi -> За обществения ред в Община Пазарджик Раздел І общи положения
naredbi -> Община Пазарджик м декември 2012 г. Глава първа общи положения
naredbi -> Общински съвет пазарджик наредба за рекламната дейност
naredbi -> Наредба за реда за управление на горските територии – собственост на община пазарджик


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница