Общински план за развитие 2005 – 2013 година



страница1/4
Дата20.05.2018
Размер0.73 Mb.
#69279
  1   2   3   4
ОБЩИНА БОБОШЕВО

ОБЩИНСКИ

ПЛАН

ЗА РАЗВИТИЕ
2005 – 2013 ГОДИНА

СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД………………………………………………………..
І.ОБЩА ПРИРОДО-ГЕОГРАФСКА,ТЕХНИЧЕСКА,

СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА И ДЕМОГРАВСКА

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА…………………
ІІ.АНАЛИЗ, СЪСТОЯНИЕ И ПРОБЛЕМИ НА

ИКОНОМИЧЕСКОТО,ИНФРАСТРУКТОРНОТО,

СОЦИАЛНОТО И ДУХОВНОТО РАЗВИТИЕ

НА ОБЩИНАТА…………………………………………………..


ІІІ.АНАЛИЗ НА СИЛНИТЕ И СЛАБИТЕ СТРАНИ,

ВЪЗМОЖНОСТИТЕ И ЗАПЛАХИТЕ ЗА КОМПЛЕКСНОТО

РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА…………………………………….
ІV.ВИЗИЯ, ЦЕЛИ, ПОДЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ПРИОРИТЕТИ ЗА

ИКОНОМИЧЕСКОТО, ИНФРАСТРУКТОРНОТО,

СОЦИАЛНОТО И ДУХОВНОТО

РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА……………………………………


V.ОСНОВНИ ФАКТОРИ И УСЛОВИЯ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ

НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА………………….


VІ.УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА ДО 2013Г. ………..
VІІ.ФИНАНСОВИ ПАРАМЕТРИ НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ

НА ОБЩИНАТА…………………………………………………..


ПРИЛОЖЕНИЯ……………………………………………………

УВОД


Планът за развитие на община Бобошево в периода 2005-2013 г.се разработва в изпълнение на Закона за регионално развитие, на други

Закони и нормативни актове. През 2004г. България бе приета за член на НАТО и предстои приемането й в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. В Европейския съюз е прие 7- годишен период на планиране, който започва на евентуалната дата на присъединяването ни.

Заедно с това той е и за 2005 и 2006г. за да се избегне един цикъл за планиране, което би ангажирало допълнителни усилия, кадри и ресурси.

Макар че България официално по всяка вероятност ще стане член на Европейския съюз на 1 януари 2007г., общинския план за развитие е съобразен с изискванията на основните документи в Европейския съюз- Европейската Конституция, Лисабонската стратегия и др.

Европейската конституция урежда основните насоки на изграждането и функционирането на Европейския съюз. В нея подобаващо място е отделено на местните органи на самоуправление.

Лисабонската стратегия съдържа основните стратегически въпроси, свързани с икономическото и социалното развитие на държавите от съюза.

Програмата е насочена към реформата на финансовите пазари с оглед осигуряването на продуктивни и ефективни инвестиции за стимулиране икономическото развитие на страните кандидатки .

Подобаващо място е отделено и на иновациите като важно средство за повишаване производителността на труда както за новите, така и за настоящите страни – членки.

В програмата от Лисабон са посочени конкретните цифри, който би следвало да се постигнат в Европейския съюз до 2010г:

- производството да се увеличи с 40%;

- да се създадат 20 милиона работни места;

- заетост 70 % при мъжете, а за жените 60%;

- реален ръст на БВП 2- 2,5%;

- 93% навлизане на интернет в училище;

- средно равнище на държавния дълг да се повиши до 64%;

- публичните разходи за образование като дял от БВП да се повишат до 4,9%.

Планът за развитие на общината е съобразен с националната стратегия за регионално развитие на Република България за периода 2005-2015г., в която е направен анализ на социално-икономическото развитие на районите за планиране и са определени стратегическите му цели.

Специално внимание е отделено на разработката на изпълними стратегии за тяхната реализация и формулирани секторните политики и е дадена рамката на плановите и програмните документи в районите за планиране, осигуряване съгласуване между политиките за регионално развитие и териториалното устройство.

Предлаганият план е направен на основата на следния анализ на състоянието на макроикономическата и социалната обстановка в страната и прогноза за развитието й до 2013г.

България преживява изключително тежки години след 10 ноември 1989 г. Възприетия модел на прехода доведе до негативни резултати в икономическата, социалната и духовната сфери на живота. Спадът в икономиката е тотален. Редица подотрасли на индустрията практически са ликвидирани. Практически не се обръща почти никакво внимание на технологичните и високотехнологичните отрасли. Селското стопанство поради съвършено погрешна философия за извършване на т.нар. “ поземлена реформа “ е поставено на колене. Общата продукция на земеделието намаля с 40%. Инвестиционната дейност е далеч под критичния минимум.

Показателят “ Брутен вътрешен продукт на глава от населението “ според специалистите е най – укрупненият и най – често използвания показател за сравнителен анализ в тази област. В Полша БВП на глава от населението за 2004 г. е 22 785 щ.д., а в България е 3 255щ.д. Изоставането от поляците е 7 пъти. България създава БВП само 19% от средното за Европа. При поляците това са 33%, а при чехите 55%, а за гърците 66%.

Кредитното и финансово доверие към страната е крайно ниско. България заема 65 – 70 място в света.

Издръжката на живота продължава да поскъпва. Докато през 1990 г. месечната издръжка на едно лице от домакинство е 185 лв., през 2004 г. е 320 лв.

Жизненото равнище чувствително се влоши. Намаля покупателната способност на работната заплата.

Реалните доходи на хората се увеличиха символично, а цените многократно. Над 80% от населението живее бедно. Чувствително намаля консумацията на хляб, захар, плодове,зеленчуци,мляко, месо.

Посочените факти показват ясно, че България има алтернатива само ако направи необходимото за комплексното си развитие с оглед на това да реши по-добре проблемите на обикновения българин.

Досегашните темпове на икономическо развитие не ни гарантират така необходимия ръст, който да ни даде възможност при влизането в Европейския съюз да бъдем равнопоставени на останалите членки на съюза.

Изключително ниската база, от която тръгваме и необходимостта от догонващо икономическо развитие поставят повелителната необходимост от постигане ръст на БВП от 8 – 9%, който ще даде възможност за ръст на доходите от 13 – 15%, което е в основата на разработения план.

Предлаганият план на основата на постигнатите резултати в досегашното развитие на общината е призван да определи основните проблеми, мисията, приоритетите и задачите, които си поставя общинското ръководство за икономическото, инфраструктурното, социалното и духовното й развитие.Заедно с това да посочи и основните направления на развитие на отделните сфери на дейност, ресурсите, формите и средствата за реализация на целите и задачите.

Подготовката на плана за развитие на общината започна с издаването на заповед на кмета, в която бяха определени задълженията на дирекциите и етапите за неговата подготовка.

В продължение на няколко месеца на основата на писмени методически материали от експертите, дирекциите подготвиха данни за състоянието на сферите, за които отговарят.Проведени бяха срещи с ръководствата на редица фирми, с ръководствата на някои политически партии и неправителствени организации, с ръководствата на данъчно управление, бюрото по труда, на социалното подпомагане в общината.Проведена бе анкета за състоянието на икономическата и политическата среда в общината.

Планът за развитие на общината е разработен в съответствие с нормативната база и изискванията на науките за управление и комплексно планиране.

Визията на община Бобошево за периода 2005-2013 г. – Бобошево – община с традиции и устойчиво развитие на икономиката с добре развито съвременно селско стопанство и превръщането й съобразно природните, културните и историческите дадености в активен туристически район чрез сътрудничество със съседните общини, с оптимално решаване проблемите на отделния човек като личност и гражданин на основата на социална пазарна икономика, която осигурява нарастване на заетостта и доходите на домакинствата и фирмите .

Приоритетите в развитието на общината са:селско стопанство, туризъм и почивно дело, създаване на нова и подобряване на съществуваща техническа и социална инфраструктура, понататъшно развитие на образованието и здравеопазването и увеличаване доходите на хората.

Реализирането на плана ще доведе до чувствително подобряване доходите на хората, привлекателността на общината като туристически център.Приоритетите и специфичните цели на плана отговарят на проектите и целите, формулирани в Областната стратегия за развитие.

І. ОБЩА ПРИРОДОГЕОГРАФСКА, ТЕХНИЧЕСКА, СОЦИАЛНО- ИКОНОМИЧЕСКА И ДЕМОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА.

Община Бобошево е разположена в Югоизточната част на Кюстендилска област в естествено оформилият се район – Бобошевска яка на двата бряга на р.Струма и р.Джерман.В съседство е община Рила на изток, община Невестино на запад, община Кочериново на юг и общините Дупница и Бобов дол на север.Попада в групата на малките общини с обща територия 135кв.км., разпределени по сл.начин: селскостопански фонд – 72680 дка или 51% от общата площ; горски фонд- 61035дка или 43%; водни течения и водни площи – 2155дка или 1%; територии за добив на полезни изкопаеми – 210 дка; територии за транспорт – 841 дка или 1% и фонд населени места – 4700 дка или 3%.

Във физико – географско отношение общината обхваща част Рила планина, северните склонове на Руен планина и част от разломната долина на р.Струма. Нейното местоположение обуславя разнообразният й релеф – планински и полупланински.

Височините на град Бобошево са изградени от кварц, кристално шисти и гранодиорити. Тези скали са и подложка на делувиалните и алувиалните отложения, върху които е застроен града.

По разломната долина на средна Струма са оформени редица котловини – Бобошевско – Кочеринска, Благоевградска и др.Те представляват долинни разширения, запълнени със седиментни скали с различна възраст. Двата бряга на р.Струма са изградени от струмски диорити. А кватернерните речни тераси по долината на реката са образувани от аловиални наноси. Средната надморска височина е около 380 м. за равнинните части и 1000м. за най – високите места.

Община Бобошево се намира в Преходно – континенталната подобласт на Европейско – континенталната климатична област.

Кюстендилско – Благоевградският климатичен район обхваща Струмската долина с надморска височина 300-600м. Климатичните му условия се обуславят до голяма степен от неговата добра защитеност не само от запад и изток, но и от север от планините Влахина, Осоговска, Люлин, Витоша и Рила, поради което зимата тук е значително по-мека, а също и поради проявата на средиземноморско влияние от юг по долината на река Струма. Снежната покривка в района е неустойчива – редната й продължителност е 10 дни, а дебелината й рядко надминава 20 см. Под влиянието на планините, обаче понякога късните пролетни мразове са доста интензивни, а есенните мразове започват сравнително рано- около средата на октомври.

Средната годишна температура е 12,4 С; за зимния сезон тя е 3,4 С, а през пролетта е 16,5 С. през лятото температурите са малко по-високи (21,6 С). Средиземноморското влияние се отразява върху колебанията н средните дневни температурни амплитуди -9,6 С или средно годишно 11,8 С.

Валежната годишна сума е около 560 мм. В разпределението на валежите по сезони също се забелязва средиземноморското влияние – значителна сума са есенно-зимно-пролетните валежи с рязко намаление на летните, което създава условия за по-продължителни засушавания през лятото и първата половина на есента.

Средната годишна скорост на вятъра е сравнително ниска -1,2 м/сек, като се движи в границите – 1,0 – 1,4 м/сек. Обикновен ос най-висока скорост са северните ветрове, които духат по меридиално ориентираната долина на р. Струма. За кратки периоди от време тяхната скорост може да достигне 15-16 м/сек.

Облачността в района има максимум през зимните месеци, което намалява притока на топлина към земната повърхност и минимум през лятото, като средно годишната стойност е 5,1 бала.

Западно от гр. Бобошево преди време е добиван барит, но днес дейността е прекратена. Скалите над града пък са богати на варовик. Налице са 2 варници, годни за производство на вар и сега. Правени са опити за добив на медни руди. В с. Слатино, м. Черешата са проучвани глинени залежи за производство на тухли и керамични изделия.

Община Бобошево попада на границата на две различни планински групи от двете страни на р. Струма. От ляво – западните склонове на Скакавишка Рила, а от дясно – склоновете на Влахина и нейната северна част – Бобошевския Руен.

Хидроложките условия откъм левия бряг на р. Струма се обуславят от природо-ландшафтните фактори на Средна Рила, която е една от най-водоносните планини с висок отточен коефициент. Валежното подхранване на повърхностните води в този район е снежно-дъждовно – снежните води осигуряват 20% от водните запаси.

Характерно за водните течения, водещи началото си от Влахина планина е изразеното пролетно пълноводие с максимум през април и вторично есенно-зимно пълоноводие.

Повърхностните водни ресурси на територията на общината с тяхната количествена и качествена характеристика се определят от повърхностните течения на реките Струма и Джерман с техните леви и десни притоци.

Струма е река в Югозападна България, пета по дължина в границите на страната. Тя е най-голямото водно течение в границите на общината. На двата бряга на реката е разположен гр. Бобошево.

Река Струма се характеризира със силно променлив и непостоянен отточен режим. Общо взето хидроложкият режим за поречието се изразява с период на пълноводие от средата на февруари до началото на юли и с период на маловодие от началото на юли до края на октомври. През пролетния период по Струма и притоците й средно годишно стават 40-50 прииждания. Някои от тях причиняват наводнения и ерозия на бреговете.

Река Джерман е река в Югозападна България, ляв приток на Струма, която се влива близо до гр. Бобошево. Извира от Седемте рилски езера в Скакавишкия дял на Рила и е най-значителния ляв приток на Струма. Дължината на реката е 47 км, с водосбор 397 кв. км и среден годишен отток 347 куб. м/кв. м. Най-големи притоци са реките Джубрена, Тополница и Бистрица.

На територията на община Бобошево към водите на р. Джерман се включват водите на р. Слатинска, както и овдите на реките от Влахина планина, минаващи през с. Блажиево и с. Сопово.

На територията на общината единственият източник на минерални води е минералният извор в с. Слатино с богато съдържание на хлор, натрий, калий и въглероден двуокис. Температурата на водата е постоянна – 21 К. използва се за битови нужди и напояване. Слатинският извор се отнася към Сапаревско-Благоевградския термоминерален басейн.

Според почвеното райониране на България, почвите в района на община Бобошево попадат в групата на алувиално-ливадните и канелените горски почви – подтип излужени.

Софийско-Краищенската провинция, която включва и територията на общината се характеризира с ниски планини, хълмове и ридове, където доминират плитките почви, които често са в съчетание с литосоли ранкери, лесивирани почви.

Край реките са разпространени наносни, алувиално-делувиални почви.

Почвеното покритие представлява редуване на богати и наносни почви (върху речните тераси) и канелени горски почви (върху плиоцена).

Поради това, че постепенно реката е отнесла известна част от почвите на брега при заливанията, както и е наслоила финни наносни елементи, в състава на почвата се наблюдава и присъствие на алувиални елементи, които с времето ще бъдат увеличавани.

Голямо участие ще имат и речните валуни, които реката е наслоила на определени участъци и те са покрили плодородния слой.

В района на общината няма почви, замърсени с тежки метали, пестициди, нефтопродукти, нитрати и други замърсители. Почвите са относително чисти, като се има предвид, че внасянето на торове и препарати е само за земеделско ползване и санитарно-охранни мероприятия за горските насаждения.

Делът на горските площи е сравнително голям за общината, но по качество е неблагоприятен – иглолистните гори, залесени предимно с черен и бял бор заемат 11459 дка, а широколистните, представени от зимен дъб, келяв габър и други заемат едва 1983 дка. Останалите площи са гори за реконструкция – 11403 дка, издънкови гори – 9493 дка и горски пасища 2237 дка.

Горските култури са представени от бял и черен бор, акация, мъждрян и единични съобщества от келяв габър. В ниските части преобладават естествени ливади и единично запазени петна от върбови растителни саобщества на трошлива и бяла върба, ракита и други. От дървесните видове се срещат единично и благун, бодлива круша, бадемоволистна круша и други.

Дървесните растителни съобщества са представени от крайречна растителност – елша, върба, топола и др. храстите са представени от шипка, къпина, драка, смрадлика, храстовидна зайчина и др. Голямо е разнообразието от диворастящи билки като лайка, мащерка, бял равнец, жълт кантарион и още много други.

Животинския свят е представен от различни видове птици, влечуги, насекоми и др. сухоземни видове, които могат да живеят в района, необезпокоявани от присъствието на хората и дейностите им. От дивите животни се срещат зайци, лисици, вълци, диви свине и др. От мигриращите птици – голяма бяла чапла, зеленоглавата патица, малкият ястреб, сокола скитник и други.

В Бобошево и съседните села са разположени множество църкви от Средновековието, някои от които са обявени за паметници на културата с национално значение.

В с. Скрино е роден Св. Иван Рилски. В землището му е разположен Руенския манастир или по- точно мъжка общежителна света обител “ Св. Йоан Рилски “.

В местността Скалето между Бобошево и Пастух се намира крепостта Долна Сътеска от 10 – 11 век.

В с. Вуково до наши дни за запазени два храма – “ Св. Петка “ и “ Св. Николай “, строени като енорийски храмове. Църквата “ Св.Петка “ е построена през втората половина на 16 век, изписана е през 1592 г. След направената реставрация на стенописите е налице един изящен паметник на културната архитектура от късното Средновековие. Църквата “ Св.Николай” / 16 век / е обявена за архитектурно – художествен паметник от национално значение през 1969 г.

Бобошево и съседните села са с непрекъсната селищно- културна приемственост / от Античността до днес/ и се очертава като религиозно – култово и духовно средище с традиции в култовото строителство и в монументалното декориране.

Икономиката на общината е представена от промишлеността и селското стопанство.

Отрасловата структура на промишлеността се формира от производствата на шивашката и дървопреработвателната промишленост.

В момента на територията на общината работят няколко фирми за шивашки изделия и една за изработка на саи, като в тях е ангажирана значителна част от трудоспособното население.Това са фирма “Акома” ЕООД – гр.Дупница /Цех за ушиване на бельо / и “ Цех за изработка на саи “, собственост на ЕТ “ Людмила Методиева – Булшуз “- гр.Дупница.

В с.Усойка има изграден “ Цех за бетонови изделия “, собственост на ЕТ “ Силвия Томова “- гр.Дупница.

В с.Блажиево има цех за производство на брикети по промишлен метод от дървени стърготини. Има изградени и два цеха за дървообработване:

1.” Дърводелски цех “, собственост на СД “ Чакъров –Давидков Сие “, находящ се в местността Кощанево, извън регулацията на гр.Бобошево.

2.” Дърводелски цех”, собственост на ЕТ “ Огнян Билярски “, находящ се в с.Висока могила.

По отношение на селското стопанство, районът е прочут с бобошевското грозде, череши и ябълки, за чието отглеждане преди време са били изградени цели масиви.

Животновъдството се развива на база отглеждане животни в домовете.

Характерно за транспортните връзки на общината е близостта на големите административно – стопански културни центрове. Разстоянието до гр.София е 90 км, до гр.Кюстендил е 40 км, до гр.Благоевград е 23 км и до Дупница е 18 км. Територията на община Бобошево се обслужва от автомобилен и жп транспорт. Чрез тях се осъществяват производствените връзки и граждански пътувания между населените места в общината и тези в съседните общини и области.

Разстоянието до най – отдалечения ГКПП Кулата /Гърция/ е 117км , а до най – близкия ГКПП Гюешево /Македония/ е 62 км.

През общината минава важен икономически път , свързващ Югозападна с Южна България – това е главен път Е- 79, както и международния третокласен път Кулата – Кюстендил – Гюешево. Предстои и изграждането на автомагистра

“Струма” , трасето на която преминава през община Бобошево. На 3 км Североизточно от центъра на общината се намира ЖП – гара на линията София – Кулата.

На територията на общината има три основни училища с 248 ученици и една детска градина с 34 деца.

Работят и 4 читалища.Здравното обслужване се осъществява от 4 лекари.

Общият брой на населението на община Бобошево в края на 2004г. е 3553 жители. От тях в трудоспособна възраст са 1535 души. Регистрираните безработни са около 125 души.

ІІ. СЪСТОЯНИЕ, ТЕНДЕНЦИИ И ПРОБЛЕМИ В РАЗВИТИЕТО НА ОБЩИНАТА.

2.1.Състояние, тенденции и проблеми в икономическото развитие на общината.

Икономиката на общината е представена от селското стопанство, промишлеността и търговията. На територията на общината са регистрирани 47 икономически субекти.

Природните дадености предлагат добри условия за развитието на селското стопанство. Това се отнася за развитието на културното земеделие- отглеждане на зърнено- житни култури, картофи, трайни насаждения и развитие на животновъдството.

В периода на прехода към пазарно стопанство усилията, свързани с развитието на селското стопанство, бяха съсредоточени преди всичко към развитието на растениевъдството и животновъдството, насочени към задоволяване потребностите на живеещите в общината.

В общината са изградени три селскостопански кооперации, но те не са в в добро икономическо състояние.

В личните стопанства се отглежда всичко необходимо за отделните домакинства.

В растениевъдството усилията са насочени към производство на пшеница, ечемик, царевица.

През 2004г. засятата пшеница е 1515дка, трайните насаждения са 1233 дка и са произведени 312 т. ябълки и череши.

В животновъдството се отглеждат преди всичко крави, кози – майки, овце – майки, свине – майки, свине за угояване.

През 2004 г. кравите са 195, козите- 1875, овцете са 729, свинете за угояване са 480.

В общината има 8 верижни трактори, 36 колесници, 6 сеялки със слета повърхност.

Главните проблеми в селското стопанство могат да се обобщят така: ниски добиви и ниска продуктивност; пропуски в организацията на дейността на ръководствата на кооперациите; липса на необходимото взаимодействие между тях, което се отразява отрицателно на постигнатите резултати; липса на средства за инвестиции в нови технологии, нерационално използване на съществуващата материална база.Поради посочените проблеми над 70% от земята не се обработва.

Намаляват и площите с овощни насаждения – ябълки, череши,сливи, кайсии.

Горското стопанство наред със селското стопанство е основен земеползвател и състоянието и развитието му е от голямо значение за цялостното устройство на територията на общината.

Поради незадоволително естествено възобновяване на горите се разчита главно на изкуствено възстановяване и залесяване.

Горската територия на общината е благоприятна среда за развитието на ловно- стопанска дейност.

Недостатъчно е организирано събирането и оползотворяването на горски плодове, гъби, билки, в която дейност биха могли да се намесят горскостопанския участък и общинското ръководство.

Природните дадености са благоприятни за развитието на туризма, които досега не са използвани рационално.

Промените в икономическите условия в страната оказаха и оказват сериозно влияние на развитието на промишлеността, търговията и транспорта в общината.

Характерно за общинската икономика през последните години е, че нараства делът на частния сектор. Това се дължи на провежданата структурна реформа и промяната на собствеността от общинска и държавна като частна. Тенденцията от последните е, че нарастване дела на микрофирмите в индустрията, търговията, услугите и транспорта.

На територията на общината работят цехове на шивашки и обувни фирми от гр.Дупница. Ограничен е броят на фирмите, които са регистрирани и работят на територията на общината.

Фуражния завод практически е преустановил дейността си поради липсата на пазари.

Обобщените изводи, които можем да направим за икономическото развитие на общината могат да изглеждат така:

1.В общината има благоприятни условия за развитието на селското стопанство и туризма.

2. Главната насока в развитието на селското стопанство е растениевъдството , което се осъществява в трите кооперации и отделни частни стопанства.

3. Основно направление в развитието на селското стопанство е производството на зърнени култури, зеленчуци, отглеждане на крави, кози, овце, свине за задоволяване личните потребности на хората.Налице е тенденция на намаляване на трайните насаждения.

4. Малък е броят на привлечените арендатори и на изградените кооперации, в резултат на което над 70% от земята не се обработва.

5. Практически е преустановена дейността на фуражния завод, което се отразява крайно отрицателно на развитието на общината.

6.Действията по развитието на културно – историческия туризъм са в начална фаза.


Каталог: images -> stories -> doc
doc -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
doc -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
doc -> От: мбал рег по ф д. № представлявана от адрес срещу
doc -> Приложение 4 законодателна рамка и стратегически документи в съдебната система I. Закони конституция на Република България
doc -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
doc -> Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони
doc -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
doc -> Lovech Rock Fest 2016
doc -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница