Общински план за развитие на



страница1/9
Дата28.02.2018
Размер2.26 Mb.
#59850
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА


ОБЩИНА невестино

(2007 – 2013 г.)





АПРИЛ 2005

Увод

Планът за развитие на Община Невестино за периода 2007 – 2013 г. е разработен на основание чл. 14 от Закона за регионално развитие, обн. ДВ. бр. 14 от 20 февруари 2004 г. и в съответствие с Методическите указания за разработване на общинските планове за развитие на Министерството на регионалното развитие и благоустройството от м. юли 2004 г.

Планът за развитие на Община Невестино е съобразен с всички национални стратегически и планови разработки, имащи отношение към развитието на плановия район, както и с регламентите на Европейския съюз (ЕС) относно структурните фондове и Кохезионния фонд. В процеса на разработване на плана на Община Невестино бяха проведени редица консултации със заинтересованите страни – общински съветници, представители на бизнеса, неправителствени организации. Бяха проведени работни срещи за идентифициране на външните и вътрешните фактори за нуждите на SWOT анализа, както и за уточняване на визията и приоритетите за развитие, с цел отчитането на обществения интерес в плана и осигуряване на обществена подкрепа при неговата реализация.

Настоящият план за развитие на Община Невестино се намира в преки отношения на координация и субординация с останалите планови и програмни документи за регионално развитие. Връзката на плана с Националната стратегия за регионално развитие (2000г.-2015г.) е осигурена чрез съобразяване на плана с предвижданията на Националната стратегия, а с Областната стратегия за развитие на Кюстендилска област - чрез съгласуване на приоритетите на плана с тези на посочения стратегически документ.

Индикативната финансова таблица на Плана за регионално развитие на Община Невестино е изготвена на базата на мерките, заложени в общинския план и предвидените проекти за реализация.

При разработването на плана, са използвани следните методи:



  • Методът на системния анализ и синтез;

  • Методът на екстраполацията;

  • Индексният и коефициентния методи;

  • Методът на SWOT анализа;

  • Методът на конверсията;

  • Метода на еквивалентността.

С настоящият план се определя и дългосрочната визия за развитие на Община Невестино, а именно:



Община Невестино да се превърне във високо развит аграрен и туристически център с ключово значение за транснграничното икономическо сътрудничество с разширяваща се и обновяваща се инфраструктура, със съхранени културно исторически и природни забележителности, с високо квалифицирана работна сила и висок индекс на човешко развитие.
В резултат на извършения ситуационен анализ бяха определени средните приоритети за развитие на общината:

Приоритет 1. Повишаване на конкурентноспособността на местните предприятия и постигане на устойчив растеж, с приоритетно развитие на селското стопанство и туризма.

ПРИОРИТЕТ 2. Развитие на техническата инфраструктура и екологията;

ПРИОРИТЕТ 3. Подобряване качеството на живота, социално и духовно развитие
Развитието на Община Невестино в посока на очертаните приоритетите се гарантира чрез разработването на конкретни мерки, с предвидени необходими финансови средства по години, които са обхванати в Индикативна финансова таблица.
Общинският план за развитие на Община Невестино за периода 2007 г. – 1013 г. е приет от Общинския съвет на Община Невестино с Решение №……………. от ………………., на основание чл. 14, ал. 4 от Закона за регионалното развитие.

І. Социално-икономически анализ на община Невестино

1. Общи сведения за общината

1.1. Природно-климатични условия



Община Невестино се намира в Западна България и е една от съставните общини на Кюстендилска област и обхваща 442 кв. км (0,4 % от територията на страната). Тя е разположена в югозападната част на Кюстендилска област върху масивите на Осоговска и Влахина планина. В нейния обхват влиза по-голямата част от физикогеографската област Пиянец.

В състава на общината с административен център с. Невестино влизат 23 села, някои от които са разпръснати в десетки махали, разположени сред живописна природа около реките и в заравнени местности по планинските терени. Невестино се намира на 13 км от град Кюстендил, там където се разделят двете пътни трасета – едното е за гр. Дупница , а другото - по течението на р. Струма, през гр. Бобошево за Рилски манастир, или за международен път Е79 в посока Кулата. Невестинският край е един невероятен кът за отдих с красивата си и девствена природа, все още неоткрита за търсачите на самобитност, уединение и сливане с първичното творение. Тук всичко и навсякъде е потънало в сянката на неповторими, изпълнени с драматичност легенди за красиви девойки, смели и честолюбиви момци, всеотдайни майки, ненадминати майстори.

Районът на община Невестино е богат в културно-историческо наследство с паметници от най-дълбока древност. В покрайнините на с. Невестино, в м. „Мощени” при сондажни проучвания е открито неолитно селище, разположено върху речна тераса на левия бряг на р. Струма – това е най-ниската и тясна източна част на Кюстендилската котловина. В района на с. Ваксево е регистрирано и по-цялостно проучено друго праисторическо селище в м. “Студена вода”, на левия бряг на р. Елешница. То е единственото известно досега на територията на Западна България, където са застъпени трите праисторически епохи – неолит, енеолит и ранна бронзова епоха, което го прави основен културно-хронологически обект в басейна на р. Струма. Територията на общината е осеяна с антични селища, могили, некрополи, крепости и градища, разпръснати в селата Невестино, Пастух, Ваксево, Смоличано, Пелатиково, Рашка Гращица и др. От Средновековието е останала крепостта в м. Скалето до с. Пастух, средновековните църкви “Св. Иван” и “Св. Богородица” в с. Пастух, гробищната църква край с. Мърводол, църквата в м. Селище на с. Ваксево, църквата “Св. Троица” в с. Раково. Върху основите на средновековна църква в землището на с. Смоличано е изграден манастира “Св. Ана (Яна)”, разположен над скална ниша с водопад и аязмо (светена вода) – превърнал се в едно изключително атрактивно място за отдих.

Най-стойностният архитектурен паметник на културата, на територията на общината, е съграденият през 1470 г. при с. Невестино над р. Струма, “Кадин мост”, обвит в легендите за Струма невеста. Архитектурата на моста е смесица от антични, средновековни и ренесансови форми. Мостът е изграден с пет свода, като във всеки стълб има по един засводен прозорец за оттичане на водата при пълноводие. По сводовете и стълбовете има украса от сталактитови орнаменти и розети. Мостът е дълъг 100 м, издигнат в средната си част и застлан с големи гранитни плочи, оформени от двете му страни с бордюри. В източния парапет от южната страна на моста по нареждане на Исак паша е вградена гранитна плоча с надпис на турски език с информация за годината на изграждането му – 1470 г. Названието на моста Кадън кюпреси или Невестин мост е свързано с интересни легенди – едната за вградената в моста Струма невеста, а другата- мостът като сватбен подарък на смела българска невеста от султан Мурад. Името на Мурад е отъждествено с това на Мохамед ІІ, чийто велик везир Исак паша действително е минал през 1463 г. по тези места на път за Босна.

За желаещите да посетят и отседнат в Невестински район, в землището на с. Пастух, на самият бряг на р. Струма е създаден къмпинг с бунгала за преспиване. Гостите могат да извършват риболов, да събират екологично чисти билки, да правят кратки излети до красиви местности, да се къпят в чистите води на реката. Хотели на територията на община Невестино няма, тъй като тя е само на 13 км от гр. Кюстендил и могат да се използват там наличните бази за нощувка.

Общината има 23 населени места с общо население 3310 жители (15.09.2004). Административен център е с. Невестино.



Населени места в община Невестино:

  • Ваксево

  • Ветрен

  • Длъхчево-Сабляр

  • Долна Козница

  • Друмохар

  • Еремия

  • Згурово

  • Илия

  • Кадровица

  • Лиляч

  • Мърводол

  • Невестино

      • Неделкова гращица

      • Пастух

      • Пелатиково

      • Раково

      • Рашка гращица

      • Смоличано

      • Страдалово

      • Тишаново

      • Църварица

      • Чеканец

      • Четирци




  • Релеф

Релефът на общината се характеризира като полупланински. Полупланинският терен определя както заселването на населението, така и развитието на селското стопанство.

  • Климат

Община Невестино попада в зоната на преходно-континенталния климат с известно средиземноморско влияние, главно по течението на р. Струма. Характеризира се с прохладно лято и не много студена зима. Обикновенно месеците януари и февруари са най-студени, а юли и август – най-топли.

  • Почви

Почвите в района са важна предпоставка за трудово-производствената дейност и поминъка на населението.

Води

Хидрографската мрежа е добре развита. През територията й преминава река Струма, където вливат водите си местните реки Елешница, Речица и Гращичка река.

В с. Невестино има минерална вода, с доказани лечебни свойства, която се използва за пиене.

1.2. Население


      1. Брой и динамика

Основен фактор с първостепенно значение, който активно влияе върху равнището на териториалната концентрация и отрасловата специализация на производството, е демографският процес. Той включва броя, динамиката, трудово-демографската активност, териториалната структура.

Демографският потенциал се изменя под влиянието на естественото движение на населението и миграционните процеси. Правилните пропорции в демографския потенциал стимулират пространственото съчетаване на различните отрасли и дейности в общината.

Обобщените показатели, които характеризират демографския потенциал, са: брой и състав на населението и трудовите ресурси, заетостта, разпределението и използването на работната сила.

Числеността Основен фактор с първостепенно значение, който активно влияе върху равнището на териториалната концентрация и отрасловата специализация на производството, е демографският процес. Той включва броя, динамиката, трудово-демографската активност, териториалната структура.

Демографският потенциал се изменя под влиянието на естественото движение на населението и миграционните процеси. Правилните пропорции в демографския потенциал стимулират пространственото съчетаване на различните отрасли и дейности в общината.

Обобщените показатели, които характеризират демографския потенциал, са: брой и състав на населението и трудовите ресурси, заетостта, разпределението и използването на работната сила.

Числеността като първа и най-обобщаваща характеристика на населението определя икономическата възможност на община Невестино, както и по-нататъшното й икономическо и социална развитие.

Общото население към 2004 година е 3483 жители. През анализирания период то се е променяло, като тенденцията е намаляване. За периода 2001-2004 година е намаляло с 778 души, (18 %). През 1998 година населението на общината е било 5157 души и за периода 1998-2004 г. е намалява с 1674 души, или с 32 %.

За периода 2000-2004 година броят на населението се е променял както следва (намалява с 18,25 %):
Таблица 1 Общ брой население 2000-2004 година


Население към 31.12.

2001

година


2002

година


2003

година


2004

година


4261

4032

3919

3483



Фиг. 1. Динамика на населението
Анализът на данните за периода 2001-2003 година откроява следните тенденции в демографското развитие и потенциала на община невестино:

    1. От общото население на областта в община Невестино живеят 3,12 % през 1990 година, този дял намалява през 1998 на 2,99 % и през 2003 година намалява до 2,5 % от жителите на областта.

  1. Ясно е изразена тенденцията към депопулация, която протича със стойности, които са доста над средните за страната и за област Кюстендил. Броят на живеещото в общината население за изследвания период е намаляло с 8,02 %, при 1,14 % за страната и 2,69 % за областта;

Таблица 2. Тенденции в броя на населението по региони

Регион

2001 година

2003 година

Намаление/увеличение

Общо

%

България

7891095

7801273

-89822

-1,14

Област Кюстендил

160702

156376

-4326

-2,69

Бобов дол

11621

11129

-492

-4,23

Бобошево

3591

3515

-76

-2,11

Дупница

51161

50250

-911

-1,78

Кочериново

6345

6220

-125

-1,97

Кюстендил

70010

67723

-2287

-3,27

Невестино

4261

3919

-342

-8,03

Рила

3804

3795

-9

-0,23

Сапарева баня

8818

8630

-188

-2,13

Трекляно

1091

1195

104

9,50

Източник: НСИ

  1. Броят на населението в общината се определя до голяма степен както от естественото демографско възпроизводство, от урбанизационните и административно-териториални промени, така и от темповете на социално-икономическо развитие.




      1. Структура на населението

Етническа структура - Един от показателите, характеризиращ демографския процес, е етническата структура на населението. По данни на изследване на ПРООН община Невестино е една от общините с еднороден етнически състав на населението.

Гъстотата на населението е много ниска – около 10 души на кв. км при средна за областта 52,7 души и за страната 72,4 души. За изминалия период този показател се е променял по следния начин:


Таблица 3. Площ, гъстота на населението и брой населени места в общината


Години

Площ

Гъстота човека/кв. км

Населени места

Градове

Села

2001

439,7

9,7

23

0

23

2002

439,7

9,2

23

-

23

2003

439,7

8,9

23

-

23

Източник: НСИ
Обяснението е в преобладаващия брой на малките села, които разполагат с поземлени ресурси, но населението непрекъснато намалява, поради миграция, ниска раждаемост и по икономически причини.

  • Половата структура на населението е в полза на жените – 52/48 за и тя запазва почти едно и също съотношение между жените и мъжете в общината за целия изследван период. За областта съотношението е също в полза на жените – 51/49.

Съотношението в полза на жените се обяснява с характера и степента на изграденост на икономическата база, с преструктурирането на отраслите, опитите за съживяване на селското стопанство и другите дейности в общината, с миграционните процеси.


      1. Движение на населението:

  • Естествен движение на населението - Важен показател който характеризира демографският процес е естественият прираст на населението. За община Невестино този показател за последните години е отрицателен, т.е. броят на починалите превишава броят на родените. Коефициентът на естественият прираст съответно: за 2001 година – минус 23,43 ‰, за 2002 година намалява до -12,23 ‰, а за 2003 година се увеличава -37,5 ‰, при средно за страната (–5,1 ‰) и за областта 9,73 ‰. За сравнение през изследвания период с общините от областта (които са от ранга на община Невестино) Трекляно, Рила и Бобошево (съответно -40; -55; -112), общината е със значително по-високи отрицателни стойности.

Неблагоприятната възрастова характеристика на населението и очертаващата се песимистична тенденция в бъдеще са резултат от намаляващата раждаемост. Коефициентът на раждаемост спада от 1,64 ‰ през 2001 г. на 1,02 ‰ през 2003 г. при 7,29 ‰ за областта.

Коефициентът на смъртност за 2003 г. е 39,30 ‰ при 17,03 ‰ за областта, което е повече от два пъти над средния за Кюстендилска област.

На таблица 4 и фигура 2 можем да проследим тенденциите в естествения прираст на населението за периода 2001 – 2003 година:
Таблица 4. Естествен прираст на населението


Период

Сключени бракове

Разводи

Демографски процеси

Естествен прираст

родени

починали

Починали под 1 година

момчета

момичета

2001

9

1

7

171

-

-

-164

2002

2

2

13

172

-

-

-159

2003

-

4

4

154

1

1

-150




Фиг. 2. Естествен прираст 2001-2003 г.

Тази статистика е много тревожна, но това се дължи на общоизвестни причини – ниска раждаемост, безработица, миграция към по-големите градове или в чужбина. Намалява броят и на сключените бракове. Желателно е да се инициират различни мероприятия за задържане на младите хора, като:



  1. Създаване на привлекателни програми за младежка заетост;

  2. Подобряване на условията и качеството на живот;

  3. Икономическо развитие и инвестиране в човешките ресурси;

  4. Оперативно развитие на региона с оглед овладяване на социалните, културните и екологичните ефекти.

Очертаващата се тенденция на увеличаване на отрицателния прираст поради влошена демографска структура и засилващите се икономически проблеми, предполагат непрекъснато намаляване на броя на населението. Това има силно негативно влияние върху социално-икономическото развитие на общината.

Подобряването на местната икономика и шансовете за заетост и устойчивост на работните места, както и социалната интеграция са основните ръководни принципи за включване на местните инициативи в общата рамка за развитие на общината.



  • Механично движение на населението има различни стойности. За първите две години от изследвания период механичният прираст е отрицателен, т.е. броят на изселените е по-голям от броя на заселените, но за последната година от периода показателят е положителен. За 2001 година той е минус 158 души, за 2002 г. е минус 63 души, за 2003 г. имаме намаляване на миграционните процеси, и броят на заселените е по-голям от този на изселените (37 души), което е добра тенденция за общината.

От анализа на данните в таблицата е видно, че броят на мъжете-мигранти е по-малък от този на жените. Увеличаването на миграционните процеси е по различни причини, най-често те са икономически и са свързани с намирането на работа, или образование на младежите. Особено притегателна сила за младото поколение има областният център и столицата, главно с възможността за намиране на работа.
Таблица 5. Механичен прираст на населението по пол за периода 2001-2003 година

Период

Заселени

Изселени

Механичен




Общо

мъже

жени

Общо

мъже

жени

Общо

мъже

жени

2001

80

39

41

238

114

124

-158

-75

-83

2002

41

20

21

104

47

57

-63

-27

-36

2003

133

65

68

96

39

57

37

26

11



Фиг. 3 Механичен прираст 2001-2003 г.
Миграционните движения са сложни обективно протичащи процеси, които оказват влияние върху количествените изменения на населението, върху формирането на трудовите ресурси и тяхното разпределение на територията на общината. Главните причини за миграцията са: недостиг или липса на достатъчно и с професионално разнообразие населени места, жизнената околна среда и стандартът на живот, характерът на мрежата от учебни заведения и др.

Увеличаващите се миграционни процеси могат да бъдат ограничени с адекватни мерки от страна на общинската администрация, за осигуряване на заетост и възможност за осигуряване на постоянни доходи.

В заключение може да се направи констатацията, че се утвърждават негативните тенденции в естественото развитие на населението, изразяващи се в ниската раждаемост и относително високата смъртност. Към тези фактори следва да се добави и въздействието на външната миграция, която пряко и косвено също допринася за влошаване на демографската ситуация у нас.


      1. Възрастова структура

Възрастовата структура е основна, определяща величина за числеността и качествената характеристика на най-важната част от населението – т.н. активно население.

Общината е с неблагоприятна възрастова структура. Застаряването на населението е ясно изразено. Невестино е една от общините в България с най-неблагоприятна възрастова структура. Делът на възрастните хора постоянно нараства, докато делът на най-младите намалява. Преобладаващо е населението във възрастовите групи над 63 години (мъже – 815 души; жени – 1287) , между 18 и 56 години за жените и 18 и 61 години за мъжете. В останалите възрастови групи – под 7 години, от 7-4 и от 14-18 години тенденцията е намаляване. Значително е по-нисък делът на децата (около 20 пъти от активното население), , а почти два пъти е по-малък делът на хората в активна възраст, в сравнение с тези над 63 години. Това застаряване се дължи най-вече на отрицателния естествен прираст и на миграционните процеси.

Данните са показани в таблиците по-долу:
Таблица 6. Разпределение на населението по възраст


Период

Под 7 години

7-14 години

14-18 години

18-56 г.

жени

18-61 г.

мъже

над 63 години

2004

50

97

71

396

766

2102

Съотношенията между отделните възрастови групи в общината откроява една висока степен на възрастова зависимост и очертава една доста песимистична демографска перспектива пред общината. Данните са показани в следващата таблица:


Таблица 7. Възрастова структура на населението за общината


Период

Съотношения

0-14/15-64


65+/15-64


0-14, 65+/

15-64

65+/0-14


60-64/ 15-19

2001

13,8

119,4

133,2

865,9

363,3

2002

13,4

119,2

132,7

886,7

312,0

2003

11,8

116,9

128,6

991,6

286,4

Анализът на данните показва, че възрастовата структура на населението в община Невестино е “регресивен тип”, тъй като в съотношението между трите възрастови групи относителният дял на групата в над трудоспособна възраст е значително по-голям от този в под трудоспособна възраст, т.е. липсва възпроизводствен контингент за бъдещо демографско развитие.

През наблюдавания период се забелязва намаление на абсолютния брой на всички възрастови групи.


    • Възрастови групи:

  • Под трудоспособна възраст

Съотношението между населението в трите възрастови групи също показва неблагоприятна тенденция – застаряване на хората и намаляване броя на лицата в под трудоспособна възраст (ТСВ)

Към 31.12.2001 година от населението на общината в под трудоспособна възраст са 119 жени и 166 мъже или младите хора заемат 6,68 % от общото население, при средно за страната 16 %. За 2002 година населението на общината намалява в сравнение с 2001 година със 259 души, намалява и относителният дял на младите хора, те вече имат дял от 6,42 %. През следващия период – 2003 година, броят на населението в под трудоспособна възраст е 232 души, или с 27 души по-малко от предходния период, те заемат вече дял от 5,92 % от общото население.



За областта този показател има стойност 14 %.
Таблица 8. Население под, във и над трудоспособна възраст по пол за 2001-2003 година


Период

Население – общо


Под трудоспособна

възраст

В трудоспособна възраст

Над трудоспособна възраст

Общо

Мъже

Жени

Мъже

Жени

Мъже

Жени

Мъже

Жени

2001

4261

2045

2216

166

119

814

437

1065

1660

2002

4032

1932

2100

149

110

799

431

984

1559

2003

3919

1889

2030

130

102

816

440

943

1488




  • Трудоспособното население към посочения период съответно е: за 2001 година 1251 души, или това са 29 %, при стойности за страната – 60 % и 58 % за областта. С по-голям дял са мъжете. През 2002 година броят на населението в трудоспособна възраст се намалява на 1230 души, т.е. те заемат 31 % от общия брой, или с 21 души по-малко, а през 2003 година спрямо предходната се увеличава с 26 души (32 %). Това увеличение е незначително, но все пак показва тенденция към подобрение.

  • Над трудоспособна възраст населението за 2001 година е 2725 души (64 %); за 2002 – 2543 души (63 %); и за 2003 – 2431 души, или това са около 62 % от общия брой, като за страната делът им е 24 %, а за областта 28 %. И тук тенденцията е към намаляване. Броят на мъжете в тази възраст е значително по-малък от този на жените.

Намалението на тази категория от населението се дължи не само на естественото движение на населението (смъртността), но и на изключването от тази категория на част от населението поради промяната във възрастовата граница за пенсиониране и отнасянето на тази част към трудоспособното население.

Върху обхвата на населението в и над трудоспособна възраст влияние оказва както остаряването на населението, така и направените законодателни промени в определянето на възрастовите граници на населението при пенсиониране. Графически разпределението по възраст може да се проследи на фигура 4:





Фиг. 4. Разпределение на населението по възраст

      1. Благосъстояние на населението

  • Парични доходи и разходи

Основният проблем в социалната област, с който се сблъска общината в условията на прехода (което е характерно и за цялата страна), е свързан с намаляването на реалните доходи на домакинствата и преструктурирането на потребителската кошница. Спадането на реалните доходи доведе до нарастване на броя на лицата, нуждаещи се от социална защита и подпомагане, както и до изострянето на проблемите, свързани с увеличаващата се бедност.

Данните, предоставени от общината, показват, че средният месечен доход на човек от населението в общината е многократно по-нисък от 308,80 лв., който е средно регламентиран за страната.

Средната годишна работна заплата (СРЗ) на населението от община Невестино се увеличава незначително - от 2240 лв. през 2001 г. на 2446 лв. през 2002 г., а през 2003 г. намалява на 2286 лв., което е неблагоприятна тенденция по отношение благосъстоянието на населението. От таблицата се вижда, че заплатите в обществения сектор са значително по-високи от тези в частния сектор, почти един път и половина. За сравнение за област Кюстендил СРЗ за 2003 г. в частния сектор е 2430 лв., като най-висока е в сектор финансово посредничество (5743 лв.) и строителство (2315 лв.), доста по-високи от тези в община Невестино, а в обществения сектор 3082 лв. (с 621 лв. по-вече – 25 %).

По-голям дял от заетите са в обществения сектор (с около 51 % през 2003 г.), което показва, че условията и интересът към предприемачество в общината са неблагоприятни, развива се предимно дребният, семеен бизнес, но много вероятно е и част от него да се извършва в рамките на сивата икономика

Положителна тенденция е увеличаването на заетите в двата сектора, което говори за добра социална политика на общината – намаляване на безработицата и увеличаване на заетостта.
Таблица 9. Среднасписъчен състав и работна заплата на заетите

Период

Средно-списъчен брой

Средна работна заплата

Общо

Обществен

сектор


Частен

сектор


Общо

Обществен

сектор


Частен

сектор


2001

397

258

139

2240

2500

1765

2002

457

284

173

2446

2853

1782

2003

567

381

186

2286

2461

1929

Съвсем очевидна е разликата в заплащането, която отразява една ниска цена на работната сила в общината. Трябва да се отбележи и намаляването на работната заплата в регионалния обществен сектор, което е явен индикатор за дълбока криза в него.



И в случая с община Невестино се потвърждава общото правило, че декларираното заплащане в частния сектор е по-ниско от това в обществения. Вероятно е наемането на работна сила да става без трудови договори, или назначаване на минимална заплата, за да се избегне заплащането на данъци, с което се ощетява общината.

Таблица 10. Общ разход и паричен разход на домакинствата

Общ разход

2001 г.

%

2002 г.

%

2003 г.

%

Брой домакинства

120




87




60




Брой лица

332




245




162




Общ разход

3329




3524




3479




Потребителски разход

2940




3187




3189




Домашно стопанство

108




85




82




Други

3530




180




144




Общ разход на едно лице

1205

100

1254

100

1291

100,

Потребителски разход

1064

88,3

1134

90,4

1183

90,4

Храна

1575

47,3

553

52,9

703

48,0

Домашно стопанство

39

3,2

26

2,4

-

2,7

Други разходи

68

5,7

30

5,7




4,8

Паричен доход

3432

100

3766

100

3658

100

Общ доход



















Брой домакинства

120




87




60




Брой лица

332




245




162




Средно на домакинство













3658




Общо доход

4072




5072

100

1963

100

Работна заплата

1720

42,2

1978




121

39

Извънработна заплата

147




151




117

3

Общо

4219




188

0,3

195

27,7

Средно на едно лице



















Общ доход

1474

100

5136

100

1828

100

Работна заплата

622

42,2

704

39

729

53,7

Извънработна заплата

53

3,6

54

3

47

3,3

От дом. стопанство

243

16,5

499

27,7

486

3,2

Общо

1527

4,9

1827

3,7

1857

1,9

Данните в таблицата за доходите и разходите на домакинствата и на едно лице показват, че основните доходи са от работна заплата и домашното стопанство, а разходите са за храна (48 %) и потребителски разходи (90,4 %). Разходите за културен отдих, развлечения и образование са 2,2 % за последната 2003 година.

Не разполагаме с данни за сравнение с други сродни общини.


  • Снабденост със жилища

Снабдеността на населението с жилища е много добро. Средно на човек от населението в общината се пада около 50 кв. м жилищна площ, а за страната този показател има много по-малка стойност - 19 кв. м, за областта 22,7 кв. м,. най-висока стойност този показател има в община Трекляно (70 кв. м),, а най-ниска – в община Дупница (19,1 кв. м). Община Невестино е на второ място, след община Трекляно.
Таблица 11. Площ на жилищата в общината за 2001-2003 година (кв. м)

Период

Общо

Полезна площ

Полезна площ на човек

Жилищна и спом. площ на човек

Жилищна

Спомагателна

Площ кухни

2001

289970

201795

34447

53728

65,24

45,40

7,75

2002

289970

201795

34447

53728

71,9

50,0

8,5

2003

289832

201735

34377

53720

74,0

51,5

8,8

За преодоляване на социалните различия сред населението на общината, бедността и безработицата, които са основен източник на тези различия,социалната политика трябва да се насочи към повишаване на жизненото равнище на населението, увеличаване и съхраняване на заетостта и осигуряване на добре функциониращ пазар на труда, и реална цена за него.

От анализа на данните по-горе могат да се направят следните изводи:


  • Висок относителен дял в общия брой население имат пенсионерите, които получават ниски доходи;

  • Месечните доходи за по-голямата част от населението са далеч по-ниски от представените в официалната статистика, вкл. и необходимия минимум за преживяване. Това определя и ниската покупателна способност на хората от общината;

  • Голяма част от доходите са за сметка на домашното стопанство, което отразява неблагоприятната тенденция на доходите

  • Намаляването на работната заплата в обществения сектор е индикатор за криза в него;

  • По-голям дял от заетите са в обществения сектор, което показва, че условията и интересът към предприемачество в общината са неблагоприятни, развива се предимно дребният, семеен бизнес, но много вероятно е и част от него да се извършва в рамките на сивата икономика.

Състоянието на макроикономическата среда намира най–общ израз в произведения брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението. За област Кюстендил за 2002 година той е 3597 лева (по данни на НСИ). Не разполагаме с данни за друг период и състоянието в момента.

1.3. Територия


Община Невестино обхваща 14 % от територията на Кюстендилска област с относителен дял на населението около 3 %. Балансът на територията на община Невестино към 31.12.2003 г. има следната структура (по данни на НСИ):

Територията на общината към 12.12. 2004 г. включва различни по вид територии с обща площ 439686 дка, от която обработваема земеделска земя по данни от общината 64896 дка, полезни горски площи 234190 дка, урбанизирани територии 8260 дка и водни площи 3016 дка. Данните с източник НСИ са за периода 2001-2003 година, поради което се различават от тези на общината.


Таблица 12. Баланс на територията на Община Невестино към 31.12.2003 година

Общо

дка


Територия по вид

Земеделска

Горска

Населени места и др. урбанизирани територии

Водни течения и водни площи

За добив на полезни изкопаеми

За транспорт и инфраструктура

Общо

в т.ч. обработваема площ

От нея поливна площ

439686

187969

101071

5583

227883

10038

3048

9396

1352

Източник: НСИ

Най-голям дял заемат горските площи, което е условие за развитие на отрасъл “Горско стопанство”.



    • Основни изводи:

Анализът на демографското развитие на община Невестино показва следните тенденции:

  • Териториалното разположение на общината е благоприятно за развитие на стопанския сектор;

  • Демографските процеси са с неблагоприятни тенденции:

  • Населението на общината намалява, а заедно с това и репродуктивните и трудоспособните контингенти;

  • Демографската ситуация е неблагоприятна, общината е с големи загуби на човешки ресурси, влошена възрастова структура и възпроизводство с отрицателен естествен прираст;

  • По отношение на благосъстоянието на населението се оказва, че то е осигурено в достатъчна степен с жилищна площ, но по отношение на доходите е в по-неблагоприятни позиции в сравнение с населението от областта и страната.



  1. Каталог: images -> stories -> doc
    doc -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
    doc -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
    doc -> От: мбал рег по ф д. № представлявана от адрес срещу
    doc -> Приложение 4 законодателна рамка и стратегически документи в съдебната система I. Закони конституция на Република България
    doc -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
    doc -> Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони
    doc -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
    doc -> Lovech Rock Fest 2016
    doc -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница