Обяснителна записка към План за приобщаващо образование



Дата14.11.2017
Размер129.28 Kb.
#34565
Обяснителна записка

към План за приобщаващо образование

Предлаганият план разглежда проблема с предоставянето на образователни услуги на деца с увреждания на територията на община Бяла Слатина или т.нар. Приобщаващо (интегрирано) образование.

Въпросът за приобщаващото образование е сложен. Чуждестранни изследователи на въпроса дават дефиниция на приобщаващото образование, която твърди, че в него се съдържат три основни аспекта. “Първо, то има отношение към “едновременната работа с ученици, които се различават, често пъти сериозно, един от друг, като някои от тях поставят училището на сериозно изпитание”. Второ, приобщаващото образование “не означава само присъствие на учениците в училище, а постоянно повишаване на нивото на тяхното участие”. И накрая, “приобщаването е процес, който може да се формира чрез действия на ниво училище”.” (“Приобщаващото образование и обучението на учители – основание за надежда или поредната илюзия”, проф.Лен Бартън)

Към настоящия момент на територията на местните масови училища все още битува медицинският поглед върху децата/хората с увреждания, т.е. счита се, че невъзможността на децата с увреждания да участват пълноценно в училищния и обществения живот се дължи на тяхното увреждане, а не на неадаптираната околна среда.

Характеристика на медицинския и немедицинския (социалния) подход към хората с увреждания:

При социалния подход има разбирането, че проблемите на децата/хората с увреждания се коренят в обществото/социума – той е опит да се излезе от традиционното отношение към увреждането и предлага друга гледна точка, според която увреждането е в много по-голяма степен проблем на изключването от обикновения живот, заради бариерите в заобикалящата среда. Двата подхода най-общо се разделят на подход, ориентиран към дефицитите (медицинският) и подход, ориентиран към ресурсите (социалния). Характеристики на ориентирания към дефицитите подход: говорим за инвалиди, акцентира се върху увреждането, гледаме на човека през призмата на неговите недъзи, считаме, че инвалидите са болни хора, които трябва да бъдат лекувани и подпомагани, експертите знаят какво е най-добре за инвалидите, инвалидите трябва да се подчиняват на лекарите, семейството си, работи се за диагностициране на болестта, лечение, рехабилитация и предоставяне на социални помощи и благотворителност. Характеристиките на ориентирания към ресурсите подход са: говорим за хора с увреждания, акцентът е върху човека, гледаме на него през призмата на неговите способности, хората с увреждания са граждани, които могат да учстват наравно другите в живота на обществото, хората с увреждания знаят какво е най-добре за тях, те могат да бъдат достойни и независими граждани, работи се създаване на достъпно физическо и социално пространство, образование, професионална подготовка и трудова реализация.

Политическият документ, се основава на международни и български нормативни документи, свързани със системата на образование и зачитането на човешките права, като Конституция на Република България, Закон за народната просвета и Правилника за прилагането му, Закон за защита срещу дискриминация, Национална и Местна стратегия за равни възможности за хора с увреждания, Национален план за интегрирано обучение на деца със специални образователни потребности, Конвенция на ООН за правата на детето, Стандартни правила на ООН за равнопоставеност и равен шанс на хората с увреждания, Декларация от Саламанка за образование при деца със специални потребности, Мадридска декларация.

“Недискриминация + позитивни мерки = социално включване” е основното послание на Декларацията, приета от участниците в Европейския конгрес по въпросите на хората с увреждания в Мадрид (2003 г.).

Предлаганият план има за цел да ангажира местната политическа власт към решаване на проблема с обучението на деца с увреждания на територията на общината, ангажимент, описан в “Дневен ред 22” – управленски инструмент, който подпомага прилагането на Стандартните правила на ООН за действие в сферата на увреждания.

Поради това, основните принципи, на които се основава документът, заложени и във всички световни и европейски документи, са:



  • Всяко дете има право на равен достъп до образование

  • Всяко дете е уникална личност със своите качества, интереси, способности и образователни потребности.

  • Всяко дете със специални образователни потребности има право на достъп до обикновена детска градина и училище, които трябва да му осигурят обучение, насочено към неговите потребности.

  • Всяко дете със специални образователни потребности има право да се обучава по индивидуална образователна програма, съобразена с неговите възможности.

  • Участие на местната власт в осъществяване на политиката по осигуряване на подкрепяща среда за децата с увреждания

  • Участие на родителски общности и НПО

  • Определяне на срок и конкретни отговорности, контрол и отчетност по изпълнението му

Планът е изработен, поради следните причини:

Местните масови училища като цяло са неподготвени да посрещнат нуждите от обучение на деца с увреждания. В училищата няма информация по повод приобщаващото образование и социалния подход към хората с увреждания, поради което ръководствата на училищата и детските градини не желаят да приемат деца и ученици със специални потребности или ако го правят, това е с крайно нежелание и страх. Това води до изключване на децата с увреждания от училищния/обществения живот, липсата на социални контакти и липсата на възможност за трудова/професионална реализация в бъдеще.

На територията на община Бяла Слатина за децата с увреждания се предлага обучение в Помощно училище “Софроний Врачански” и няколко масови училища, които ще бъдат подробно описани по-долу в документа. В училището броят на децата с увреждания е малък. По-голяма част от семействата на деца с увреждания предпочитат липсата на каквото и да е образование, пред предлаганото в посоченото училище. Специалните училища задълбочават проблема със съществуващия дефицит, тъй като децата се изолират, не общуват в обикновена среда, нямат възможност за развитие и усещане за принадлежност към социална среда.

В училищата няма изградена подкрепяща среда. Подкрепящата среда се състои в наличието на подходящи условия и действащи лица, които са ангажирани да работят за най-добрия интерес на детето с увреждане. Основните действащи лица, които следва да са ангажирани с формирането на подкрепяща среда за едно дете с увреждане са родителите, личният лекар, Отдел за закрила на детето, Дирекция “Социално подпомагане”, учители от масово училище, други деца, Помощно училище, ресурсни учители, Общински съвет и Общинска администрация, Районен инспекторат по образование.

По официални данни на Отдел за закрила на детето, РЕЛК – Враца и проучване на местни НПО семействата на деца с увреждания в общината са около 60, по неофициални данни те са двойно повече. В ДДУИ “Надежда” се отглеждат 24 деца.

През 2004 година сдружение «Първи юни” проведе проучване с цел изследване на проблемите и нагласите на родителите на деца с увреждания, което обхвана 30 семейства на деца с увреждания, живеещи в Бяла Слатина и с.Търнава, община Бяла Слатина. При проучването бяха зададени следните въпроси – 1. Кои са приоритетните потребности за Вашето дете (децата с увреждания), 2. Доколко децата с увреждания са достойни и уважавани членове на нашено общество, 3. Вашето дете (децата с увреждания) имат ли възможност за изяви в празници, изложби и др.п., 4. Вашето дете (децата с увреждания) имат ли достъп до културни мероприятия, зони за отдих, спорт и туризъм. 5. достъпна ли е общообразователната система за Вашето дете, 6. Можете ли да опишете какво разбирате под “интегрирано образование” с няколко думи, 7. Могат ли децата с увреждания да получават различните нива на образование, 8. Според възрастта на детето Ви, кое от масовите училища в общината бихте предпочели да посещава то, 9. Къде учи детето ви в момента, 10. Как възприемате своето дете с увреждане, 11. От кого получавате подкрепа и от кого смятате, че зависи решаването на основните проблеми, с които се сблъсквате като родител (попечител) на дете с увреждане, и се получиха следните данни:

80 % от проучените семейства считат потребностите от социална среда като приоритетни за тях и техните деца, 60 % от тях нямат отговор дали децата им са уважавани и достойни членове на обществото, 73 % считат, че децата им имат желание за участие в културни мероприятия, 79 % оценяват достъпа на деца с увреждания да образование като много слаб и слаб, 60 % от тях нямат информация относно възможностите за обучение и образование на децата им, около половината от тях нямат обяснение на понятието «интегрирано образование», 68 % биха избрали подходящо според възрастта масово училище за своето дете, при половината от анкетираните семейства децата не учат и при същия процент децата се възприемат като дете като всички останали, същият процент семейства получават подкрепа най-много от страна на близки и приятели, голяма част от семействата не са запознати с дейността на НПО, 73 % от тях нямат информация за статистически данни за децата с увреждания на местно ниво, 53 % считат, че решаването на основните проблеми зависи от Общинския съвет, а 40 % - от всички нас, като местна общност.

Данните от проучването подкрепят тезата, че семействата биха избрали образование и социална среда, които считат за качествени и приемливи за техните деца, ако имат възможността да упражняват този свой избор или той им е институционално и законово гарантиран, както и тезата, че с проблемите на децата и хората с увреждания трябва да бъдат ангажирани местната власт, неправителствени организации и общността като цяло.

Към настоящия момент на територията на община Бяла Слатина 12 деца с умствена изостаналост получават обучение в масова среда – 6 деца в Прогимназия «Христо Ботев», 5 деца в Начално училище «Св.Св.Кирил и Методий», с. Търнава, 1 дете в Прогимназия «Св. Климент Охридски», Бяла Слатина, и още две деца се обучават в самостоятелна форма на обучение в Начално училище «Цани Гинчев», Бяла Слатина.
Описание на модела на образование в Прогимназия “Христо Ботев”, Търнава:

Ресурсен учител в Прогимназия “Хр.Ботев”, с.Търнава е назначен за първи път през 2005/06 учебна година, (макар че там се обучават деца със специални образователни потребности от предходната учебна година) при спазване на следните изисквания:

1.Наличие на минимум 5 ученика,преминали през Екипа за комплексно педагогическо оценяване, назначен от Началника на РИО на МОН, който заседава в края на предишната учебна година/ м.Май/ или преди началото на новата /м.Август/. 2. Документите на децата идват в училището, а директорът съставя списък с имената и ЕГН на децата със СОП, който прилага към Докладна записк, адресирана до Началника на РИО и Директора на Помощното училище. 3. При заверката на Списък –образец 1 на Помощното училище се изисква бройка за ресурсен учител за съответното училище, каквато се отпуска от МОН.Тогава директорът на Помощното училище назначава ресурсен учител, който е част от неговия персонал.Тоест ресурсният учител се явява командирован в съответното училище специалист, който подпомага работата на учителите от масовото училище.Той води дневник на групата ученици със СОП, документацията на децата /досиета/, и т.н., но вписва учебните единици в материалната книга на помощното училище. Ресурсният учител е член на Мултидисциплинарния екип на училището, в което е командирован, както и на Педагогическия съвет.

Мултидисциплинарният екип на училището се състои от Председател, определен от директора на училището и приет на заседание на Педагогическия съвет, а членове са преподаватели от училището – 2, ресурсният учител, както и трима специалисти от помощното училище – психолог,олигофренопедагог и логопед. Екипът съставя план за своята работа, като има минимум по едно заседание на месец, а при проблеми - и по-често. Връзката на учителите от училището и ресурсния учител е ежедневна.

Работата на така сформирания екип е от изключителна важност , защото често отговорите на определени казуси се откриват само в разговорите и коментарите с психолога или другите специалисти, тъй като работата с всяко дете е съвсем специфична и всеки отговор се търси отделно за всеки случай. Специалистите от помощното училище работят безвъзмездно, не им се заплаща никакво възнаграждение. Без тяхна помощ обучението на децата със СОП в общообразователно училище би било невъзможно и безрезултатно.

С всяко дете се работи индивидуално. Индивидуалната работа с децата се планира , след като екипът на училището:

1. Провери досието на детето, педагогическата характеристика и препоръките на Комисията на РИО на МОН;

2. Всеки преподавател провери знанията на ученика в началото на годината по подходящ начин /устно, писмено, практически/, наблюдава детето поне един месец и тогава съвместно с ресурсния учител съставя индивидуалната програма по предмета;

3. Основно изискване е при планиране на работата за годината, както и при отчитане на постиженията или изпълняване на конкретни задачи вкъщи да участва родител.

Когато децата усетят внимание и грижа, те работят по-упорито и постигат повече. Основните постижения засега са при социализацията на децата – те се вграждат в ученическия колектив, участват с желание в извънкласни дейности и състезания,чувстват училището като втори дом.

Индивидуалната работа с децата се отчита на етапи, планирането може да бъде за месец, учебен срок или годишно, като отново всичко подлежи на корекции според постигнатото от детето.
През учебната 2005/2006 година общият брой ученици в Помощно училище «С.Врачански», Бяла Слатина, е 181, от които 125 деца са с лека умствена изостаналост, 46 – с умерена, 10 деца с множествени увреждания и 42 деца, определени за интеграция. Пътуващите деца са 100 и пътуват от населин места, разположени във Врачанска област. В училището работят 52 учители, от които 21 са с преквалификация за работа в помощно училище, 1 психолог, 3 логопеди, останалите – специални педагози. Училището разполага с 33 класни стаи, не е приспособено за лица с физически увреждания, няма допълнително финансиране за подобряване на материалната база.

Към настоящия момент интегрираното обучение като понятие и факт е непознато за местната общност, в която преобладава медицинският модел и поглед към хората и в частност децата с увреждания, и е единичен случай като модел и практика в Прогимназия «Христо Ботев», с.Търнава, и Начално училище «Св.Св.Кирил и Методий», в същото населено място, в което се обучават 5 деца от ДДУИ «Надежда», които са описани като модел по-горе. И в двете училища има осигурени ресурсни учители.

Отдел за закрила на детето към дирекция “Социално подпомагане”, Бяла Слатина, е създаден през , в него работят 4 специалисти. ОЗД съвместно с представители на други институции и НПО е разработил Общинска стратегия за закрила на детето, в която обаче не са дефинирани нуждите и потребностите на децата с увреждания, които също попадат в категорията на деца в риск, няма предписани решения и действия. В нея като основна цел е заложено: «Оказване на съдействие за социално включване на децата с увреждания», без да е описано какво е това социално включване и как то ще се случва.

План за приобщаващо образование
Основна цел

Основната цел на настоящия документ е устойчиво отваряне на общообразователните училища за децата с увреждания на територията на община Бяла Слатина чрез въвеждане или усъвършенстване на съществуващи модели на приобщаващо обучение и образование на деца с увреждания.

Основните подцели и препоръки са :


  • Приобщаването на децата и хората с увреждания към общността да се случва при задължително присъствие на темата в местната политика и политическа рамка чрез усъвършенстване на съществуващи документи или изработване на нови.

  • Създаване на подкрепяща среда в детски градини и училища за включване на деца със специални образователни потребности в образователния процес с подцели:

Запазване и усъвършенстване на модела на приобщаващо образование в НУ «Св.Св.Кирил и Методий» и Прогимназия «Христо Ботев», с.Търнава, по повод обучението и интегрирането на децата от Дом за деца с умствена изостаналост «Надежда» в общността, достъпа до образователни услуги на други деца и мултиплициране на модела на територията на общината.

Включване на осигуряването на обучение на деца с увреждания в местната политика по закрила на децата чрез гарантиране правото на образование за всяко дете и защита на най-добрия интерес на детето

Изготвяне на индивидуален план за обучение на всяко дете с увреждане

Обучение и квалификация на педагогически и управленски кадри

Постигане на промяна на нагласи на местната общност в подкрепа на приобщаващото образование

Участие на НПО и разширяване на публично-частното партньорство в решаване на проблемите на образованието, които съществуват в местната общност



  • Създаване на работна група – Звено за приобщаващо образование, включващ изброените по-долу отговорни институции, които да приемат ежегодни планове за дейности за постигане на целта на настоящия политически документ:

Родители на деца с и без увреждания – активно се включват и участват в процеса на вземане и изпълнение на решения по повод образованието и обучението на деца с увреждания на територията на общината, тяхното информиране и мотивиране се случва с помощта на НПО

Общински съвет - приема плана, утвърждава финансово осигуряване след изработване на конкретни ежегодни програми с дейности от Звеното за приобщаващо образование, изслушва и приема отчети за изпълнението му, партнира на Звеното за приобщаващо образование, отделни организации и институции за изпълнение на Плана за приобщаващо образование

Директор - дирекция «Образование» - осигурява обучение за педагогическия и непедагогическия персонал, поддържа взаимоотношения с родители и НПО, работещи в сферата на приобщаващото образование, осигурява координация на дейностите по изпълнение на плана с институции на регионално ниво (РИО на МОН и др.)

Директор – дирекция «Социално подпомагане» - осигурява ресурси в компетенциите на дирекцията, за деца и семейства на деца с увреждания по повод функционирането на подкрепяща среда за детето с увреждане, участва със свой представител в Звеното за приобщаващо образование

Отдел за закрила на детето към ДСП – извършва проучване и насочване на деца със специални потребности към масови училища, води регистър на децата с увреждания на територията на общината по повод защита на най-добрия интерес на детето, осъществява закрила на децата с оглед спазване на правото им на образование и недискриминация, осигурява срещи и обучения на родители и деца от масовите училища и други заинтересовани страни за приемане на децата със специални потребности, участва със свой социален работник във формирането и функционирането на подкрепяща среда за детето с увреждане и в Звеното за приобщаващо образование

Учители в масови училища – участват в обучения и информиране за работа с деца с увреждания, участват като част от подкрепящата среда на детето с увреждане

Ресурсни учители и Помощно училище – получават достъп до знания и умения, осигурени от Дирекция “Образование” със съдействието на НПО, с оглед участието им в подкрепящата среда за детето с увреждане



Лични лекари – получават информиране и социално обучение с оглед участието им в подкрепящата среда за детето с увреждане

НПО – осигуряват информация, литература и обучения за проблема в европейски и световен мащаб, подпомагат изработката и реализацията на проекти, свързани с интегрираното образование, популяризират дейности и местен опит в собствени публикации, издания и местни медии, подпомагат снабдяването на училища с дидактически материали за осигуряване на интеграционния процес, консултират семейства на деца със специални потребности , предоставят други услуги за подпомагане на интегрираното образование, инициират и участват в дейности за създаване и промяна на нормативни актове на местно, а при необходимост – и на национално ниво, мотивират и информират заинтересовани страни в процеса на приобщаващо образование, участват в застъпнически кампании по повод осъществяването и гарантирането на права в сферата на уврежданията
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница