Обяснителна записка обект: Търговско-развлекателен комплекс гр. Банско



Дата19.05.2017
Размер207.17 Kb.
#21616
ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА

Обект: Търговско-развлекателен комплекс гр.Банско,

имот No:156017, ЕКАТТЕ – 02676, общ. Банско

Част: ОВиК

Фаза: Технически проект


  1. ОБХВАТ НА ПРОЕКТА

Сградата е новострояща се в гр. Банско.

Проекта се разработва въз основа на актуални архитектурни чертежи – планове, разрези и детайли, задание за проектиране по част ОВиК съгласно действащите нормативи за Р България – “Норми за проектиране на ОВК инсталации”, “Санитарни норми” и “Охрана на труда – БДС 147-79”, Наредба Но.7 за топлосъхранение и икономия на енергия в сградите, Наредба Но.15 за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия, Наредба Но2. за противопожарни строително-технически норми .


Изчислителните параметри на външният въздух за град Разлог са както следва:

Зимен режим:

- температура на външният въздух: -12 оС

- относителна влажност 90 %

- посока на вятъра



Летен режим:

- температура на външният въздух: 31 оС

- относителна влажност 36,8 %
Параметри на микроклимата:

Зимен режим:


  • Магазини

Температура в помещението: 18 оС

Относителна влажност: не се поддържа



  • Супермаркет

Температура в помещението: 20 оС

Относителна влажност: не се поддържа



  • Ресторант и бар

Температура в помещението: 18 оС

Относителна влажност: не се поддържа



  • Кино зали

Температура в помещението: 22 оС

Относителна влажност: не се поддържа или според технология


Летен режим:

  • Магазини

Температура в помещението: 26 оС

Относителна влажност: не се поддържа



  • Супермаркет

Температура в помещението: 26 оС

Относителна влажност: не се поддържа



  • Ресторант и бар

Температура в помещението: 26 оС

Относителна влажност: не се поддържа



  • Кино зали

Температура в помещението: 26 оС

Относителна влажност: не се поддържа или според технология


ОБЕКТИ И СИСТЕМИ НА МИКРОКЛИМАТА

Ще бъдат проектирани по част ОВиК следните инсталации:



1. Подземни гаражи - предвидена е механична смукателна вентилационна инсталация. Засмукването ще се осъществява 50% отгоре и 50% отдолу. Вентилационната инсталация ще бъде изпълнена от въздуховодна мрежа от поцинкована ламарина, вентилатори и въздухоразпределителни устройства - решетки. Предвидено е шумозаглушаване. Подземното ниво е разделено на две вентилационни инсталации. Вентилациония бокс ще бъде монтиран в технически помещения на същата кота. Управлението (пуск и стоп) на тези вентилационни системи ще се осъществява посредством датчици за концентрация на въглеродни окиси за всяка една от зоните. Компенсация на пресен въздух ще се осъществява през рампа. Отработения въздух ще се изхвърля над покрива на сградата.
2. Магазини - климатизация посредством вентилаторни конвектори за таванен монтаж или четирипътни касети и общообменна вентилационна приточно-смукателна инсталация. Във всяко помещение се монтират вентилаторни конвектори за открит таванен монтаж. Управлението на вентилаторните конвектори/касетите се осъществява посредством стайни терморегулатори, които се монтират на стената във всяко помещение. Управлението се извършва посредством регулиране чрез трипътни вентили. За всеки отделен магазин ще бъде предвидено измерване на потребената топлинна и студова енергия. При повече от един вентилаторен конвектор в помещение, управлението се извършва само от един стаен терморегулатор. Отделеният кондензат от вентилаторните конвектори ще се отвежда над окачен таван чрез ПВЦ тръби, които ще бъдат заустени във вертикални канали и ще бъде показан в проекта по аст ВиК. В техническо помещение “ОВиК” е предвидена циркулационна помпа за климатизацията на общите части, тръбна мрежа от черни газови тръби, топлинно изолирани с гумена изолация с дебелина 13мм, предпазна, регулираща и спирателна арматура. За пресен въздух за хората е предвидена приточно-смукателна вентилационна инсталация. Обработката на въздуха се осъществява посредством 1 брой климатична камера, състоящи се от 2 броя вентилатора (нагнетателен и смукателен), рекуперативна секция за енергоспестяване през зимен режим на работа, отоплителен/охладителен регистър на вода, филтърна секция. За шумозаглушаване са предвидени кулисни шумозаглушители, монтирани във въздуховодната мрежа. Климатичната камера ще бъдат монтирани в техническо помещение в сутерен. Взимането на пресен въздух ще се осъществява посредством вентилационни лули на 2 метра над кота терен, ситуирани в тревни площи. За транспортиране на обработения въздух ще се използват предвидените за това вертикални шахти. Въздуховодната мрежа ще бъде от поцинкована ламарина, топлинно изолирана с минерална вата с дебелина минимум 35мм, едностранно каширана с алуминиево фолио.
3. Супермаркет – климатизация посредством вентилаторни конвектори за таванен монтаж или четирипътни касети и общообменна вентилационна приточно-смукателна инсталация. Във всяко помещение се монтират вентилаторни конвектори за скрит таванен монтаж или четирипътни касети. Управлението на вентилаторните конвектори/касетите се осъществява посредством стайни терморегулатори, които се монтират на стената във всяко помещение. Управлението се извършва посредством регулиране чрез трипътни вентили. За всеки отделен магазин ще бъде предвидено измерване на потребената топлинна и студова енергия. При повече от един вентилаторен конвектор в помещение, управлението се извършва само от един стаен терморегулатор. Отделеният кондензат от вентилаторните конвектори ще се отвежда над окачен таван чрез ПВЦ тръби, които ще бъдат заустени във вертикални канали и ще бъде показан в проекта по аст ВиК. В техническо помещение “ОВиК” е предвидена циркулационна помпа за климатизацията на общите части, тръбна мрежа от черни газови тръби, топлинно изолирани с гумена изолация с дебелина 13мм, предпазна, регулираща и спирателна арматура. За пресен въздух за хората е предвидена приточно-смукателна вентилационна инсталация. Обработката на въздуха се осъществява посредством 1 брой климатична камера, състоящи се от 2 броя вентилатора (нагнетателен и смукателен), рекуперативна секция за енергоспестяване през зимен режим на работа, отоплителен/охладителен регистър на вода, филтърна секция. За шумозаглушаване са предвидени кулисни шумозаглушители, монтирани във въздуховодната мрежа. Климатичната камера ще бъдат монтирани в техническо помещение в сутерен. Взимането на пресен въздух ще се осъществява посредством вентилационни лули на 2 метра над кота терен, ситуирани в тревни площи. За транспортиране на обработения въздух ще се използват предвидените за това вертикални шахти. Въздуховодната мрежа ще бъде от поцинкована ламарина, топлинно изолирана с минерална вата с дебелина минимум 35мм, едностранно каширана с алуминиево фолио.
4. Ресторант и бистро – климатизация посредством вентилаторни конвектори за таванен монтаж или четирипътни касети и общообменна вентилационна приточно-смукателна инсталация. Във всяко помещение се монтират вентилаторни конвектори за скрит таванен монтаж или четирипътни касети. Управлението на вентилаторните конвектори/касетите се осъществява посредством стайни терморегулатори, които се монтират на стената във всяко помещение. Управлението се извършва посредством регулиране чрез трипътни вентили. За всеки отделен магазин ще бъде предвидено измерване на потребената топлинна и студова енергия. При повече от един вентилаторен конвектор в помещение, управлението се извършва само от един стаен терморегулатор. Отделеният кондензат от вентилаторните конвектори ще се отвежда над окачен таван чрез ПВЦ тръби, които ще бъдат заустени във вертикални канали и ще бъде показан в проекта по аст ВиК. В техническо помещение “ОВиК” е предвидена циркулационна помпа за климатизацията на общите части, тръбна мрежа от черни газови тръби, топлинно изолирани с гумена изолация с дебелина 13мм, предпазна, регулираща и спирателна арматура. За пресен въздух за хората е предвидена приточно-смукателна вентилационна инсталация. Обработката на въздуха се осъществява посредством 1 брой климатична камера, състоящи се от 2 броя вентилатора (нагнетателен и смукателен), рекуперативна секция за енергоспестяване през зимен режим на работа, отоплителен/охладителен регистър на вода, филтърна секция. За шумозаглушаване са предвидени кулисни шумозаглушители, монтирани във въздуховодната мрежа. Климатичната камера ще бъдат монтирани в техническо помещение в сутерен. Взимането на пресен въздух ще се осъществява посредством вентилационни лули на 2 метра над кота терен, ситуирани в тревни площи. За транспортиране на обработения въздух ще се използват предвидените за това вертикални шахти. Въздуховодната мрежа ще бъде от поцинкована ламарина, топлинно изолирана с минерална вата с дебелина минимум 35мм, едностранно каширана с алуминиево фолио.
5. Кино залиКлиматизация и вентилация посрефством въздуховодна мрежа и въздухообработваща централа, състояща се от филтърна секция, вентилаторна секция с два режима на работа – зимен и летен, въздухоотоплител, въздухоохладител, подвижна жалузийна решетка. Смукателната вентилационна секция е монтирана на покрива на сградата. За рекуперация на отпадната топлина е предвидена рекуперативна система от два топлообменника въздух-вода, тръбна мрежа и циркулационна помпа. Рекуперативна секция работи на разтвор на етилен гликол с концентрация минимум 30%.
6. Санитарни помещения и тоалетни (общи части): – предвидена е смукателна вентилационна инсталация, състояща се от въздуховодна мрежа от поцинкована ламарина, канални вентилатори за всеки един етаж, които се включват заедно с осветлението и са оборудвани с възвратна клапа. Отработения въздух ще се изхвърля на покрива.
7. Общи положения: - Цялата система ще бъде четиритръбна. В машинно помещение са предвидени разпределител и събирател от черна ламарина. Цялата тръбна мрежа ще бъде изпълнена от черни газови тръби и топлинно изолирани с гумена изолация с дебелина 13 мм. В най-ниските точки на вертикалната тръбна мрежа са предвидени вентили за дрениране, а в най-високите – автоматични обезвъздушители. В машино помещение ще бъдат предвидена необходимата спирателна, контролна и предпазна арматура за цялата климатична и отоплителна инсталация.


  1. ТОПЛИНЕН И СТУДОВ ЦЕНТЪР

А) Студов център – Източника на студоносител (студена вода с температура 7/12 оС) ще бъде водоохлаждащ агрегат, термопомпено изпълнение с въздушно охлаждане на кондензаторите. Те ще бъде монтирани на покрива на сградата. Водоохлаждащият агрегат е окомплектован с приставка за работа при ниски външни температури. Хидравличния модул, състоящ се от акумулаторен съд и циркулационна помпа ще бъде монтиран в техническо помещение. Предвидена е контролна, измервателна, спирателна и предпазна арматура. За предпазване от замръзване на водоохлаждащият агрегат е предвидено разделянето му от останалата инсталация посредством кръг с топлоносител етилен-гликолов р-р с концентрация минимум 30%. В сутерена, в техническо помещение е предвиден пластинчат топлообменник за разделяне на водния кръг от гликоловия кръг (първичен кръг – р-р на етилен гликол 30% с температура 6/10 оС и вторичен кръг - студена вода с температура 7/12 оС).
Б) Топлинен център – За осигуряване на топлоносител (по норматив гореща вода с температурта 90/70 оС) е предвидена котелна инсталация на дизелово гориво. Котелното ще бъде ситуирано в сутерена на сградата в отделно помещение. Има предвиден комин от неръждаема стомана. В котелно помещение ще бъдат предвидени циркулационни помпи, водоразпределител/водосъбирател, агрегат за поддържане на налягане, предпазна, контролна и спирателна арматура. Предвидено е дежурно отопление за периода на неизползване на сградата, което поддържа 10 оС в помещенията.

Септември, 2006 г.

Гр. София

Съставил: ............................................

инж. Боян Младенов Младенов

ЕГН: 7407186403; Дипл. Серия А ТУ-Сф-97/000646

Рег. ном.: 71451/23.12.1998г.

Рег. ном. за Пълна Проектантска Правоспособност към КИИП: 1981/25.06.2004 г.



БЕЗОПАСНОСТ, ХИГИЕНА НА ТРУДА И ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ

1. Изходни данни и документи, съблюдавани и ползвани в проекта



    1. Изисквания дадени в технико-икономическото задание

    2. Норми за проектиране на отоплителни, вентилационни и климатични инсталации – 1986 г.

    3. Противопожарни строително-технически норми – 1987 г.

    4. БДС 14776-79 “Охрана на труда. Сгради производствени норми за температура, относителна влажност и скорост на движение на въздуха”

    5. БДС 7033-68 “Шум. Общи положения”

    6. БДС 1478-78 “Шум. Допустими нива на производствен шум”

    7. БДС 10705-71 “Машини и съоръжения. Техника по безопасност, хигиена на труда и ергономия. Общи изисквания”

    8. БДС 9869-72 “Площадки и стълби на машини и съоръжения. Изисквания по техника на безопасност”

    9. БДС 5044-73 “Тръбопроводи. Цветно означение в зависимост от протичащите вещества”

    10. БДС 11018-75 “Знаци за безопасност на труда и противопожарна охрана”

    11. БДС 12.4.004-78 “Охрана на труда. Средства за индивидуална защита. Термини и определения. Класификация. Общи изисквания”

    12. Правилник за техническа експлоатация на енергопротребителите, ДИ Техника 1980 г.

    13. Правилник за прилагане на Закона за народното здраве, ДВ бр. 31/1974 г.

    14. Показатели за оценка на въздушната среда в жилищни и обществено-битови затворени помещения – МНЗ 1972 г.

    15. Временни санитарни правила и норми за строителство и експлоатация на газо и нефтопреработвателни заводи и инсталации, ДВ бр.88/1965г.

    16. Наредба № 15 за устройство и безопасна експлоатация на тръбопроводи за пари и води, ДВ бр. 82 и 83 / 1977 г.

    17. Правилник за прилагане на Закона за противопожарните охрани, ДВ бр. 42 / 1980 г.

    18. Норми за температура, относителна влажност и скорост на движение на въздуха в работните помещения № 5006 и 030, ДВ бр. 89 / 1971 г.

    19. Хигиенни норми № 064 за пределно допустимите нива на шума в жилищни и обществени сгради и жилищни райони, ДВ бр. 87/1972 г. доп. ДВ бр. 16/1975 г.

    20. Д-01.014. Правилник по безопасността на труда за въздушни компресорни инсталации и уредби – М-во на СА 1977 г.

    21. Д-02.001. Правилник по безопасността на труда при строително-монтажните работи – М-во на СА 1981 г.

    22. Д-05.003. Правилник по безопасността на труда при експлоатацията, обслужването и ремонта на моторните превозни средства – М-во на транспорта 1975 г.

  1. Неизпълнени изисквания по нормативните документи: НЯМА

  2. Обезопасяване на технологичното и ОВ оборудване:

  • заварки от паспортчик

  • площадки и стълби за обслужване на шахтите и съоръженията

  • антикорозионна изолация

  1. Предвидени решения за осигуряване на нормативните параметри на работната среда в производствените помещения, микроклимат

  1. вентилация

  2. радиаторно отопление

  1. Чистота на въздуха – специални мерки не са необходими

  2. Шум и вибрации – няма шумови източници над ПДК

  3. Мероприятия, предвидени по пожарна безопасност

  1. топлоизолация на високо-температурни повърхности

  2. табелки с надпис “Пази от огън”

  3. пожарогасители и оборудване

  1. Подготовка на работния персонал

Да се предвиди необходимия персонал за експлоатация, ремонт и поддръжка на технологичното и ОВ оборудване. Преди въвеждането на инсталациите в редовна експлоатация, работният персонал трябва да бъде инструктиран за особеностите на инсталациите, както при нормална работа, така и при аварийно положение и да бъде обучен за използване на личните предпазни средства и съоръжения по ППО. По време на експлоатацията следва да се провеждат периодически инструктажи по БХТПБ и ППО, както и курсове за квалификация. Експлоатацията следва да има отговорник по ППО.

  1. Фирмата за поддръжка на ОВ инсталации следва да изготви инструкции за безопасна експлоатация, поддръжка и ремонт на инсталациите.

  2. Действие на инсталациите при аварийно положение:

Спиране притока на флуид. Изключване на авариралото съоръжение. Проверка и ремонт или подмяна. Проба.
Септември, 2006 г.

Проектант:


/инж. Б. Младенов/

ЗАДАНИЕ ЗА АВТОМАТИКА


I. Обхват на системата

За обекта се разрабoтва цифрова DDC (Direct Digital Control) система за регулиране, контрол и управление, която в една или друга степен обхваща следните технологични инсталации и съоръжения:



  1. Топлинен център (абонатна станция)

  2. Хладилен център (водоохлаждащи агрегати)

  3. Климатични инсталации

  4. Вентилационни инсталации

  5. Стайни конвектори (FCU)

  6. Ел система Н.Н. (0,4 kV)

  7. Асансьори

  8. ВиК система

  9. Противопожарни клапи (ППК)

Систематa е модулна, с възможност за разширение и обхващане на допълнителни входно/изходни точки от изброените или други технологични инсталации.

II. Структура на системата

Системата се изгражда като центализирана, йерархична структура, с условно обособени три нива:



  1. полевото оборудване – датчици за температура и отн. влажност, термостати, пресостати, регулиращи вентили и изпълнителни механизми. Към това ниво принадлежат и технически средства за регулиране, контрол и управление, които са вградени в технологичното оборудване или се доставят заедно с него (водоохлаждащи агрегати, котли, асансьори и др.).

  2. DDC станции (командни табла), в което са разположени както контролерите с техните входно/изходни модули, така и пусково – предпазната апаратура за отделните ел. консуматори – вентилатори, помпи и др.

  3. Графична операторска станция – базирана на стандартен, специализиран системен софтуер, разработен за автоматизация в сгради.

  1. DDC станции

Конфигурирането на DDC станците се базира на следните видове модули:

  1. Микропроцесорен модул (контролер)

  2. Захранващ модул (може да бъде интегриран в контролера)

  3. Модул аналогови входове – AI [0…10V, 0(4)…20mA, NTC20, Pt(Ni)1000]

  4. Модул аналогови изходи – AO [0… 10V]

  5. Модул цифрови входове – DI [Ui<24V AC/DC]

  6. Модул цифрови изходи – DO [220VAC/4A]

  7. Обслужващ LCD операторски терминал

Изброените модули притежават LON опция, даваща възможност за териториално отделяне на входно/изходни модули от основния контролер.

Всички модули притежават светодиодна индикация за статус на всяка физикална входно-изходна точка, а изходните модули – и превключвател “1-0-Аuto” за сервизни цели.



Контролерът с неговите вх./изходни модули се монтира на фасадата на двигателното/командно табло или в обособено поле “Автоматика” вътре в него.

  1. Система за индивидуален стаен контрол (IRC)

Изградена е на база параметрируеми DDC контролери. Всички техни входно/изходни сигнали и параметри са достъпни за горно йерархично ниво, посредством връзката на локалния LON-bus с DDC станциите.

  1. Двигателни (командни) табла ТВxx

  1. Двигателнит табла се изпълняват при съблюдаване на действащите в момента предписания, наредби норми и условия на свързване. Таблата и вградените в тях елементи трябва да имат CE обозначение.

  2. Таблота са със степен на защита IP 43.

  3. Пусково – предпазната апаратура се оразмерява по начин осигуряващ селективност.

  4. Таблата се изпъняват като 5-проводникова система – L1+L2+L3+N+PE.

  5. Окабеляването в таблата е в съответствие със следния цветен код: черен – силови вериги, червен – оперативни вериги, кафяв – системна маса DC, син – N, жълто/зелен – PE.

  6. Всички кабели се вкарват отгоре през PG – щутцени.

  7. Принципната ел. схема на таблата съдържа разработка в част “силова” и “оперативна”.

  8. Оперативните вериги са 220V и 24V.

  9. Захранването на контролерите е от отделен трансформатор 220/24V, монтиран в таблото.

  10. В таблата се предвижда подходящо вътрешно осветление и контакт “шуко”.

  11. Цялата пусково-предпазна и комутираща апаратура в таблата е с един фабрикат.

  12. Захранването на ел. двигателите извън машинните помещения става чрез монтирани в непосредствена близост до тях силови сервизни изключватели с изпреварващ управляващ контакт.

  13. Силовото захранване и защитното заземяване на таблата се третира в част “Електро”.

  1. Табла противопожарни клапи ТППК

  1. Управлението и контролът (отворени/затворени) на противопожарните клапи се осъществява от самостоятелни табла – противопожарни клапи.

  2. Таблата се изпълняват при съблюдаване на действащите в момента предписания, наредби норми и условия на свързване. Таблата и вградените в тях елементи трябва да имат CE обозначение.

  3. На фасадата на таблата трябва да има ясна светлинна сигнализация за положението на противопожарните клапи.

  4. Положението на клапите се индикира и на графичната операторска станция.

  1. Графична операторска станция

  1. Обслужваща станция – минимална конфигурация: PC Pentium IV; 1.4 GHz; 256 RAM; SCSI-40GB; Floppy.

  2. Терминал 17”

  3. Клавиатура, мишка

  4. Алармен/протоколен принтер А4

  5. Графичен и текстови системен софтуер.

III. Функционални възможности

Основен подход при изграждане на системата е стремежът за осигуряване на максимален комфорт, при сведени до минимум енергийни и експлоатационни разходи.



1. Регулиращи функции

  1. Поддържане на постоянни параметри на микроклимата в климатизираните помещения чрез програмно реализирани “P, PI или PID” закони на регулиране.

  2. Използване на “качествено” регулиране (постоянен дебит с променлива температура) при управление вентила на топлата секция на климатичните и вентилационни инсталации.

  3. Използване на “количествено” регулиране (постоянна температура с променлив дебит) при управление вентила на студената секция на климатичните инсталации.

  4. Въвеждане на “мин. ограничение” – температурата на подавания въздух не може да спадне под изчислена от системата стойност, водеща до усещане за дискомфорт.

  5. Въвеждане на “зимна и лятна компенсация” – заданието за температура се формира в зависимост от външната температура.

  6. Въвеждане на “ECO” функция за максимално оползотворяване на наличната топлина или студ във външния въздух чрез управление на смесителните клапи, съответно за пресен Y61, рециркулационен Y62 и изхвърлян Y63 въздух или рекуперативната секция.

Температурните датчици T1 и Ta измерват действителната стойност на температурата на отработения и външен въздух. В оптимизиращия модул тези стойности се сравняват и се дефинира типа на характеристиката в “ECO” - тя е положителна, когато Tвън.в > Tотр и отрицателна, когато Tвън.в < Tотр. В зависимост от нейния знак се формира и посоката на управляващият сигнал към
Y61, респективно Y62 и Y63.

В зависимост от наличието на топлина във външния въздух и необходимостта от подгряване или охлаждане, различаваме следните случаи:



А Наличие на топлина във външния въздух и нужда от подгряване (Сх.А)

  1. Жалузийната решетка Y61 се отваря

  2. Ако количеството топлина е недостатъчно, се отваря пропорционално топлият вентил Y1

B Наличие на топлина във външния въздух и нужда от охлаждане (Сх.А)

  1. Жалузийната решетка Y61 се затваря

  2. Ако охлаждането е недостатъчно, се отваря пропорционално студеният вентил Y2

C Наличие на топлина в отработения въздух и нужда от подгряване (Сх.Б)

  1. Жалузийната решетка Y61 се затваря

  2. Ако количеството топлина е недостатъчно, се отваря пропорционално топлият вентил Y1

D Наличие на топлина в отработения въздух и нужда от охлаждане (Сх.Б)

  1. Жалузийната решетка Y61 се отваря

  2. Ако охлаждането е недостатъчно, се отваря пропорционално студеният вентил Y2

  3. Поддържане на постоянна температура на водата за отопление и БГВ (битово гореща вода) в абонатната станция.

  4. Поддържане на постоянна температура в офис помещенията чрез 4-тръбни стайни конвектори (FCU). За всеки конвектор или зона (в случаите на повече от един конвектор в помещение) се предвижда индивидуален стаен панел, измерващ реалната стойност на температурата и позволяващ промяна на зададената й стойност в определени граници, както и избор скоростта на вентилатора с позиции Auto-0-1-2-3.

2. Управляващи функции

Въвеждане на произволни времеви и реакционни програми за пуск и стоп на отделните технологични инсталации



  1. Пускането/спирането на климатичните и вентилационни инсталации (вкл. и FCU по зони), ако не е зададено нещо друго, се осъществява от индивидуално параметрирана за всяка инсталация годишна времева програма.

  2. Въвеждане на режим “нощно проветряване”

  3. Пускането на помпите към топлите секции в нормален режим се реализира при отваряне на регулирашия вентил >5%.

  4. Двойни или сдвоени помпи в нормален режим се превключват автоматично (според работните часове или циклично) за изравняване на работното време.

  5. Водоохлаждащите агрегати, ако не указано нещо друго, се пускат автоматично, в зависимост от енергийните нужди на инсталациите.

  6. Управление на осветлението в стълбищните клети, коридори, общи части и гараж. Управление на районното и фасадно осветление.

  7. Управление на помпите за противопожарни нужди

  8. Управлението на противопожарните клапи (ППК), съоръжени с ел. задвижка с пружинен възврат и крайни изключватели, се реализира от индивидуални сигнализационни табла - ТППК.


3. Контролни функции

  1. Температура на външния въздух

  2. Температура на въздуха в климатизираните помещения

  3. Температура на приточния въздух

  4. Температура на подаващ и връщащ топъл колектор

  5. Температура на подаващ и връщащ студен колектор

  6. Температура на водата за БГВ

  7. Температура на захранването към FCU

  8. Статус на управляваните съоръжения – вентилатори, помпи, хл. м-ни др.

  9. Положения на изпълнителните механизми

  10. Положения на противопожарните клапи

  11. Дебит на ремъчните вентилатори

  12. Замърсеност на въздушните филтри

  13. Статус на главните прекъсвачи в разпределителните ел. табла

  14. Статус на асансьорите (режим, авария, евакуация)

  15. Нива в резервора за ПП нужди

  16. Статус на КСК за спринклерните и дренчерни инсталации

  17. Работни часове на съоръженията

  18. Диференциране на приоритети и престои

  19. Протоколиране на алармените съобщения по приоритети

  20. Графичен запис на контролираните параметри

Дефиниране на гранични аварийни стойности
4. Защити, блокировки и сигнализация

  1. При сработила защита (максимално-токова, термична или температурна) на някой от ел. двигателите се предвижда логическа (в контролера) и хардуерна блокировка изключваща съответния двигател. Това състояние е свързано с подаване на локален светлинен сигнал в съотвения входен модул и информация към графичната операторска станция.

  2. Диференциални пресостати следят за нормалната работа на ремъчните вентилатори. При приплъзване или скъсване на ремък следената разлика в налягането между смукателната и нагнетателната страна на вентилатора спада под критичната стойност на която е настроен пресостата. Последният сработва и спира работата на вентилатора. Въведената логическа блокировка в контролера довежда автоматично до спиране на инсталацията . Това състояние е свързано с подаване на светлинен сигнал на съответния модул на контролера и текстова информация на Графичната станция .

  3. Диференциални пресостати следят замърсеността на филтрите. Когато замърсеността е над допустимите граници се подава светлинна индикация на съответния модул на контролера и текстова информация на Графичната станция .

  4. Предвижда се защита от замръзване на отоплителната секция на климатичните и вентилационни инсталации – чрез монтиран след секцията термостат – FS. При спадане на температурата под ок. +10 оC регулиращият вентил се отваря на 100%. Ако температурата продължава да спада, при ок. +5 оC защитният термостат сработва и следват реакции на системата:

- включва се принудително помпата към отоплителната секция

- изключват се вентилаторите

- затварят се подвижните жалузийни решетки.

Това състояние е свързано с подаване на светлинен сигнал на съответния модул на контролера и текстова информация на Графичната станция. Въстановяване на нормалната работа на инсталацията е възможно само след “RESET” на системата.



  1. Предвижда се защита от заскрежаване на рекуператорните секции чрез монтиран на секцията за отработен въздух пресостат. При сработване на защитата регулиращият вентил се затваря и действието на рекуперативния кръг временно се прекратява.

  2. Защитата от замръзване трябва да е ефективна и при спряна инсталация!

  3. Предвижда се блокировка, изключваща климатичните и вентилационни инсталаци при подаване на сигнал от пожароизвестителната централа (ПИЦ) и възможност при нужда за автономна работа само на смукателния вентилатор.

  4. Предвижда се блокировка, изключваща съответната климатична или вентилационна инсталация при отпаднала противопожарна клапа.

  5. Автономна работа на DDC станцията, независимо от сътоянието на графичната операторска станция (включена/изключена). Съхраняване на управляващите програми във Flash EPROM енергонезависима памет. Работно копие на управляващите програми и текущи данни в буферирана минимум 30 дни RAM памет.

IV. Инженеринг

  1. Изготвяне на работен проект на база конкретно технологично оборудване.

  2. Инсталационна дейност – полагане и маркиране на кабели в съответствие с заложените в прооекта кабелен журнал и кабелни трасета.

  3. Доставка на технически средства за автоматизация и табла за управление.

  4. Механичен и ел. монтаж на доставените технически средства и табла.

  5. Тестване на целия системен “хардуер”. Проверката се осъществява “1:1”, т.е. винаги се тества изходното устройство, а не входните клеми в таблата.

  6. Изготвяне на потребителски софтуер – DDC станция

  7. Параметриране на всички физикални вх./изходни точки.

  8. Въвеждане в режим на контурите за регулиране и управление

  9. Изготвяне на статични графични екрани и динамизиране на същите.

  10. Пълни функционални проби

  11. Изготвяне на приемо-предавателни протоколи и предаване на системата за експлоатация

  12. Текущо обучение на обслужващия персонал относно функциите и обслужването на системата за автоматизация.


Цялостната автоматика по част ОвиК е тема на отделен проект.

Септември 2006 г.

Гр. София

Съставил: ................................................. Съгласували:

/инж. Боян Младенов/ ИНВЕСТИТОР:..........................

/......................................../



АРХИТЕКТ: ...............................

/......................................../




Каталог: FTP -> Other -> OLD Data -> Access%20Control -> Parking-Bansko -> Mall%20Bansko -> Mall%20Bansko%20OV,VIK
OLD Data -> Инсталация 1 Инсталиране на хард диск &dvd записвачка
OLD Data -> 4. 0 инсталиране
OLD Data -> “Сигурността има глас” Ръководство за потребителя
OLD Data -> Представяне Вашата "Everspring es053"
OLD Data -> I. Описание 2 II. Изглед 2 Преден панел 2
Mall%20Bansko%20OV,VIK -> 1. Челен лист 1 стр. Съдържание 1 стр
Access%20Control -> Инструкция за инсталиране и настройка на система за електронно наблюдение на артикули Promatic pds3210 Ключовите точки на локалното наблюдение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница