Обяснителна записка техническа част обща част



страница1/3
Дата13.10.2018
Размер451.54 Kb.
#86872
  1   2   3
ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА
ТЕХНИЧЕСКА ЧАСТ

Обща част

Настоящият проект е изготвен по възлагане на Инвеститора - Столична община, съгласно с възлагателно писмо с изх. № СО-7000-1272(34)/10.09.2015 г. относно ПАРКОВО ПРОСТРАНСТВО НА НАЦИОНАЛЕН ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА – ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И ОБНОВЯВАНЕ – ЗОНА 4

Проектът е част от комплексното проектиране на обекта съгласно Наредба N4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти и Наредба N2 за здравословни и безопасни условия на труд.

Планът за безопасност и здраве е разработен в изпълнение на изискванията на следните нормативни актове и документи:

1. Закон за здравословни и безопасни условия на труд (ДВ бр.124/1997г.)

2. Наредба №2 от 22.03.2004 г. на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на регионалното развитие и благоустройство за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР (ДВ бр.37/2004 г.)

3. Наредба №3 от 19.04.2001 г. на Министерството но труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място (ДВ бр.46/2001 г)

4. Наредба №7 от 23.09.1999 г на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването за минималните изисквания за ЗБУТ на работните места и при използване на работното оборудване (ДВ бр.88/1999 г)

5. Наредба N3 за инструктаж на работниците и служителите по БХТПО от 14.05.1996г.,обнародвана в ДВ бр.44 от 21.05.1996г.

6. Наредба за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарната охрана от 02.08.1995,обнародвана в ДВ бр.77 / 95г, последно изменение в ДВ бр.3/ 13.01.2009г.

7. Наредба N8 за обучението и повишаване квалификацията по охрана на труда и противопожарната охрана

8. Закон за устройство на територията ЗУТ ( ДВ бр.1/2001 )

9. Наредба №2 от 05.05.1986 г на Министерството на вътрешните работи и Министерството на териториалното развитие и строителство за противопожарните строително- технически норми (ДВ бр.58/1987г.)

10. Наредба за задължително застраховане на работниците и служителите за риск „Трудова злополука” (ДВ бр.15/2006 г.)

11. Наредба №16 на МРРБ за организация на движението при извършване на строителство и ремонт по пътищата и улиците

12. Наредба №1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична община

13. Наредба за организация на движението на територията на СО

Поради невъзможност в ПБЗ да се изброят всички видови опасности, застрашаващи здравето и живота на работещите на обекта и мерките за предотвратяването им е задължително подробното предварително запознаване на техническия ръководител и Координатора за безопасност и здраве със текстовете на изброените по-горе Наредби и норми.

При извършване на СМР във връзка със строителството на битови и обществени обекти с оглед осигуряване безопасност и хигиена на труда, строителната организация задължително трябва да спазва всички изисквания на действащите нормативни документи, стандарти, наредби и норми:

1. Проекти на всички подобекти към проекта

2. Действащи СН и ЕТСН за строително монтажните работи

3. НаредбаN4за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

4. Наредба N31 за устройство и безопасна експлоатация на повдигателните съоръжения

5. Паспортни данни за възможностите на предвидената за СМР механизация.

6. Наредба N3 за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии от 2004 г.

7. Правилник за извършване и приемане на строително - монтажните работи- 1977 г.

8. Правилник по безопасността на труда при товаро - разтоварните работи -1971 г. Наредба № 12/ 30.12.2005 г.

9. Правилник по безопасността на труда при заваряване и рязане на метали-1978г.

10. Правилник по безопасността на труда при експлоатация на електрически уредби и съоръжения-1971г.

11. Наредба №16 от 31.05.1999г норми за работа с тежести

12. Наредба N3 за контрол и приемане на бетонни и стоманобетонни конструкции, обнародвана в ДВ бр.10 от 1995г.

13. Закон за техническите изисквания към строителните продукти ДВ бр.86 от 01.10.1999г. Наредба №5 оценка на риска при ползуването им

14. Наредба N15 за пожарна безопасност при извършване на огневи работи.

15. Действащи наредби за околна среда и отпадъци.

16. Действащи наредби за шум и шумна среда

17. Наредба №8 от 28.07.1999 г за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места


Проектът обхваща парково пространство на Национален дворец на културата.

Площадното пространство пред НДК е цялостна и завършена композиция по смисъла на определението за композиция. Нищо не може да бъде добавено или отнето от нея. За това настоящият проект предвижда незабележима намеса, която по-скоро реконструира и подменя нездрави и компрометирани от времето елементи, отколкото да внася нова намеса в общата композиция.

Чрез предвиждането на пешеходен проход се увеличават и обогатяват гледните точки към сградата на НДК. Минувачите за първи път ще имат възможността за директен централен поглед към сградата на НДК.

Обща площ на проекта – 12500 кв.м.


При разработване на проекта са използвани данни от работните проекти по следните части:

1. Геодезия и вертикална планировка

2. Конструкции - хидроизолация

3. Архитектура

4. Водоснабдяване

5. Канализация и отводняване

6. Площадно осветление

7. Електрозахранване

8. Паркоустройство и благоустройство

1. Част „Геодезия и вертикална планировка”

Като изходни материали при проектирането са използвани цифров (векторен) модел на регулационния план в обхвата на обекта, подземен кадастър в района, геодезическа снимка, изработена от „ГИС- София” ЕООД

Поради недостатъчна гъстота на заснетите точки и редица неточности в ситуационно отношение в подадените от Възложителя геодезически заснемания се наложи допълнително заснемане на ситуационни и инфраструктурни елементи в обхвата на обекта. Поради липса на запазена геодезическа основа заснемането беше извършено чрез ГНСС измервания, направени посредством Leica Viva Net RoverGS08plus,

Бяха координирани и две трайно стабилизирани две точки в парка, които ще послужат за трасиране по време на строителството.

Работна геодезическа основа е изравнена в Софийска координатна система. За изходен нивелачен репер е използван ПТ1-557.70 и ПТ366 – 556.16 Получените коти на точките са в Балтийска височинна система.

Вертикалната планировка третира всички настилки без тревните площи в обхвата на обекта. Проектът е изцяло съобразен с архитектурния проект. Общия вид на пространството не позволява големи промени във височинно отношение. Коригирани са дефекти в съществуващата настилка на местата, където се образува събиране на повърхностните води. Оттичането на повърхностните води е гравитачно, в съществуващи и новопроектирани водоприемни решетки. В близост до тротоара към бул. „Витоша“ е предвидена улама, която да отвежда водите в посока на север, към съществуващата водоприемна решетка. В проекта по част „Канализация и отводняване“ са предвидени допълнителни решетки, които да поемат повърхностните води от настилката. Всички наклони са в рамките на допустимото и осигуряват „достъпна среда“ съгласно наредба No 4на МРРБ от 01.07.2009 г. Изключение се явява подхода от бул. „Ф. Нансен“, където нивото на покривната плоча на подземния паркинг не позволява достигането на допустим наклон и разгръщането на пешеходна рампа.



Трасировъчният план третира всички новопроектирани елементи, включително растера на новата настилка.
2. Част „Конструкции- хидроизолация”

Наличната хидроизолационна система / изпълнена в периода 1979- 1981 г./ е напълно компрометирана и не изпълнява функциите си.

В проекта са разработени три варианта за изпълнение на хидроизолационните работи.

Вариант І - два слоя полимермодифицирана, битумна мембрана с дебелина 4 мм за всеки слой;

Вариант ІІ - полимермодифицирана, битумна паста, армирана с нетъкан текстил;

Вариант ІІІ – полиуретанова хидроизолация с дебелина 2 мм

Разработени са принципни детайли за изпълнение на хидроизолационните работи, които се изпълняват по цялата площ на пешеходната зона и на Търговския център.

Използваните хидроизолационни материали и системи трябва да бъдът придружени с декларация на производителя / дистрибутора / за съответствие на качеството и всички необходими сертификати и документи за влагането им в строителството.

От конструктоа се препоръчна за изпълнение хидроизолация на базата на битумно- полимерна паста, тъй като тя не се влияе от влажността на бетоновата основа.


3. Част “Архитектура”

Проектната разработка се съсредоточава върху разработка на работния детайл (типов) за изпълнение на площадната настилка от гранитни плочи, план – схема на тактилните ивици за незрящи, работен детайл за изпълнение на предпазен декоративен парапет за отвора на централния фонтан и двата стълбищни отвора към подлезното пространство на НДК. Проектът също така дава решение за възможност за цялостно пешеходно обхождане на отвора на фонтаните.



Изпълнение на площадна настилка от гранитни плочи - Изпълнението започва с демонтаж на съществуващите гранитни плочи. Тези плочи се депонират, като се отсяват тези, които са здрави, без пукнатини и могат да бъдат употребени повторно. Нездравите и неподходящи за повторна употреба подлежат на рециклиране. Демонтират се също така и част от варовиковите плочи при вертикалните стени на прилежащите цветарници и техните шапки. Те също така подлежат на рециклиране като на тяхно място се залепят (монтират) нови и здрави елементи.

Ремонт на фонтата - Като част от реконструкцията на площада се предвижда реконструкция и ремонт на двете стъпала около отвора на фонтана.

Предвижда се гранитните плочи на фонтана да бъдат демонтирани и рециклирани. Тяхната дебелина е 6 cm, като това предимно гранитни плочи от демонтираните на площада и годни за повторна употреба.

За да се осъществи пешеходен пробив между фонтана и каскадата настоящият проект предвижда разрушаване на наклонения сегмент на каскадата. Разрушаването ще се реализира след конструктивно обследване и конструктивно становище. Остава само вертикална стена и противоположния наклонен сегмент. Геометрията на водната площ и прилежащите и изводи за пълнене и изпразване с вода остават непроменени и не са обект на реконструкции. Подовото ниво на новия пешеходен пробив е нивото на най-ниското на фонтана.

Настоящият седящ парапет ще бъде демонтиран като се запазват изводите ел напрежение за последващо окабеляване на скрито декоративно осветление.

В края на каменната пластика (вертикалната стена с пластиката от павирани гранитни елементи) има две високи шапки от варовик. Тези шапки се демонтират, като ниските остават. Демонтират се и временния предпазен парапет. Част от останалите варовикови шапки се резоват, за да се даде възможност да се излее ст б борд. Ст б бордът е изграден от ст шишове набити върху здрава бетонова основа и е армиран. Новият борд съответства геометрията на съществуващия борд. В резултат се получава един нов каменен борд, който изцяло обхожда контура на фонтана.

Част от разрушителните работи за фонтана включват частично разрушаване с цел скъсяване на двата цветарника от двете страни на фонтана.

Вертикалната стена на каскадата и настилката се облицоват с гранитни плочи. Същото важи за стените на цветарниците, като само там камъкът е варовик, за да е в единство с останалата варовикова облицовка.

В ръбчетата на двете стъпала на фонтана ще се положи лента LED декоративно осветление.



Изпълниние на предпазен декоративен парапет - Странично на новия борд на фонтана се монтира нов метален предпазен парапет по детайл. Парапетът е на височина 105 cm от прилежащото ниво на настилката. Парапетът е със скрито декоративно осветление.

Конструкцията на парапета представлява конфигурация от боядисани ст шини, които формират пано, а същинското носене е от стоманени кухи колони хванато конзолно на каменния борд. Шапката на парапета е сгъвка от листова стомана, боядисана. Парапетът е сегментиран, за да позволява линейни топлинни разширения и по-лесно отичане на дъждовната вода.

Аналогични на фонтана ще бъдат реконструиращите мероприятия при двата отвора към подлезите. Те предвиждат: демонтаж на парапета, подмяна и уякчаване на борда, монтаж на стълб за площадно осветление, нова каменна облицовка на борда, корекция във височините на стъпалата на стълбата и подмяна на съществуващия парапет с нов с подобен дизайн и на височина от 105 cm.

Схема с тактилните ивици, които ще спомагат успешното придвижване на труднозрящи в площадното пространство. Тактилните ивици са направляващи и указващи внимание препятствие и смяна на посоката. Ивиците са с дизайн, който няма да компрометира общото цветово решение на площада и ще бъдат интегрирани в ивиците от гранитни плочи.

4. Част „Водоснабдяване”

Зона 4 обхваща пространството пред сградата на Националния дворец на културата. Съгласно този проект до ескалатора в посока бул.“Витоша“ е ситуиран нов павилион за консумация на напитки и пакетирани храни. Проектира се сградно водопроводно отклонение за захранване на новопроектираният преместваем обект – павилион.

Новопроектираното сградно отклонение е с диаметър ф32ПЕВП. Захранването с вода на сградното отклонение е с начало от същ. отклонение ф300ст. на 1м преди същ.водопрводна шахта и с трасе в зелената площ.

При избора на трасе на водопроводното отклонение проектантът се съобразил със съществуващата дървестна растителност, за да не бъде засегната.

При връзката с ф300ст. е предвиден ТСК 1“ с охранителна гарнитура повдигната 10см над терена и бетонирана.

Новото сградно отклонение завършва преди новопроектирания павилион с вертикална чупка с тапа на 30см над терена. Вертикалната част да бъде положена в обсадна тръба ф110РVС и топлоизолация с деб. 3см.

Сградното водопроводно отклонение да се изпълни от полиетиленови тръби висока плътност за 10атм. с диаметър ф32.

Водопроводът от ПЕВП да се положи върху пясъчна подложка 15см. и засипка от пясък 20см над теме тръби. Останалата част с пръст на отвал , уплътнена до 98% от нормалната плътност, което се доказва чрез вземане на проби и изследване в оторизирана лаборатория.

Изкопните работи са приети комбинирани – 1м вертикален и с откос 1:0,75. В зелената площ е спаднат хумус 20см, който следва да се възстанови след приключване на строителството.

Строителството на каналното отклонение (по друг ТП) да предхожда строителството на водопровода.


5. Част „Канализация и отводняване”

По проект се предвижда изграждане на нови отводнителни решетки и рехабилитация на съществуващите. За отвеждане на дъждовната вода от решетките е предвидено да се изпълнят къси канални връзки заустени в шахти на съществуващата канализация.

Съществуващите решетки №№ 4,5 и 6 са скоро подменени и се запазват.

Задължително е по време на строителството на отводнителните съоръжения :

- да се отнеме съществуващата настилка и прилежащия пласт бетон съгласно част конструктивна – хидроизолация

- да се направят при необходимост шурфове в дълбочина на съоръженията и да се установи нивото на транспортния тунел и дълбочината на съществуващите ел.кабели,които се засягат от проектното решение за отводняване .

- новите решетки да се изграждат след полагане на бордюрите прилежащи към зелените площи

- задължително по дъното на новите решетки да се положи хидроизолация съгласно част :конструктивна-хидроизолации.

Отводнителна решетка 1 и канална връзка 1. Характерно е че бетоновото корито на решетката ще се изпълни монолитно и е с променливо сечение по дължина. Това се налага от обстоятелството, че в началото по посока на заустването решетката „върви” срещу наклона на нивелетата на настилката, което налага задълбаването и. Предвидено е отводнителния улей да се армира. Улеят да се изпълни от бетон по БДС EN206, Отвътре да се измаже с гланцирана циментова замазка 1см. След изграждането на бетоновия улей да се положат решетките

Канална връзка 1 е предвидена да се изгради от дебелостенни РVС тръби Ø200 по БДС- EN1452- 2:2004 положени в бетонов кожух 50/50 съгласно детайла на черт.№2.2. Канална връзка 1 се зауства в съществуваща шахта – РШ1.



Отводнителна решетка 2 и канална връзка 2. Трасето на канална връзка 2, следва съществуващата канална връзка. Необходимо е последната да се разкрие и за новата връзка 2 да се използва същото трасе.

РШ1 – нова е В нея се зауства решетка 2 и каналното отклонение от новия павилион (по отделен проект).



Отводнителна решетка 3. Предвидено е решетката да се изгради на местото на съществуващата Задължително е да се разкрие, прочисти и продуха съществуващата отвеждаща връзка , която ще се използва за отвеждане на водите от решетка 3.

Отводнителна решетка 7 и канална връзка 4. Преди строителството на решетка 7 задължително да се направи шурф в началото на съществуващата алея по която трябва да премине трасето на канална връзка 7. Задължително да се установи дълбочината на полагане на съществуващите ел.кабели и съществуващото покритие над транспортния тунел. При замерване на тези дълбочини е възможно да няма височина между кабелите и плочата на тунела за преминаване на канална връзка 7.

Трасето на канална връзка 7 е предвидено да преминава по съществуваща алея до заустването и в съществуваща РШ4. Връзката да се изпълни от дебелостенни РVС тръби Ø 200 по БДС- EN1452- 2:2004 положени в бетонов кожух 50/50 По трасето на канална връзка 7 е предвидено да се изпълнят два броя ревизионни шахти – РШ2 и РШ3.


6. Част „Площадно осветление”

Проектното решение по част площадно осветление на парковото пространство на Национален дворец на културата Зона 4 включва:



  • изграждане на ново площадно и архитектурно–художетсвено парапетно осветление при стълбищна клетка 1 (от страната на бул. „Витоша“) и при стълбищна клетка 2 (от страната на бул. „Фритьоф Нансен“)

Да се изгради ново архитектурно-художествено парапетно светодиодно осветление скрито под парапет с точно местоположение уточнено в архитектурен детайл по проектна част Архитектурна, включително линейни светодиодни модули, окабеляване (кабели, кабелни скоби, крепежни елементи, изтегляне, монтаж и др.), захранващи блокове (токови драйвери с двойна изолация и IP67) и всичко др. необходимо, включително и резерв на кабел около 3м за връзка между началото на парапетното осветление и захранващата разклонителната клемна кутия

  • изграждане на ново архитектурно–художетсвено парапетно осветление на фонтан

Да се изгради ново архитектурно-художествено парапетно светодиодно осветление скрито под парапет с точно местоположение уточнено в архитектурен детайл по проектна част Архитектурна, включително линейни светодиодни модули , окабеляване (кабели, кабелни скоби, крепежни елементи, изтегляне, монтаж и др.), захранващи блокове (токови драйвери с двойна изолация и IP67) и всичко др. необходимо, включително и резерв на кабел около 3м за връзка между началото на парапетното осветление и захранващата разклонителната клемна кутия

  • изграждане на ново архитектурно–художетсвено осветление скрито под стъпала при амфитеатър

Да се изгради ново архитектурно-художествено светодиодно осветление скрито под стъпала, с точно местоположение уточнено в архитектурен детайл по проектна част Архитектурна, включително линейни светодиодни модули, окабеляване (тръби за кабели с подходящ диаметър предварително заложени в стъпалата, крепежни елементи, доставка и изтегляне кабели, монтажни работи и др.), обслужваеми отвори предварително заложени в стъпалата за вместване на изолирани разклонителни клеми и захранващи блокове (токови драйвери с двойна изолация и IP67) за светодиодните модули и всичко др. необходимо, включително захранващия кабел, изтеглен в тръба, от разклонителната кутия до първия токов драйвер с обща дължина 30м.

  • Стълбове и осветители за площадно осветление

- Възстановяване на захранването на същ. стълбове 8.1.40 и 8.1.41 изграждане на нова тръбна мрежа , изграждане на 2 бр. малки бетонови шахти преди полагането на новата настилка и повторен монтаж на кабелна мрежа за захранване на същ. стълбове 8.1.40 и 8.1.41.

- Да се монтират 2 бр. предварително горещо-поцинковани и прахово боядисани в цвят по RAL 8014 Sepia Brown мат стоманени конично заварени гладкостененни стълбове с височина Н=13,5 м, с диаметър при основата Ø245 и диаметър при върха Ø111, с опорна плоча с размери 500×500мм и дебелина 20мм заварена към стълба чрез двустранни заварки (вътре и извън стълба) с дебелини мин. 6мм, за монтаж с анкерни болтове, със заключваща се вратичка, долния ръб на която е разположен на височина 0,8м от кота долен ръб опорна плоча, със заземяваща клема разположена на подходящо място вътре в стълба в зоната на вратичката,

Да се предвиди кръгла декоративна чугунена основа (база) съставена от две полуокръжности, за покриване на анкерна група и опорна плоча на съществуващ (нов) коничен стълб, предварително боядисана прахово в цвят по RAL 8014 Sepia Brown мат,

Забележка: Чугунената декоративна база да се предвиди за съществуващи стълбове с №№ 8.1.39, 8.1.40, 8.1.41, 13.1.2, както и за нови стълбове с №№ 1 и 2.

На новите стълбове да се монтира предварително горещо-поцинкована и прахово боядисана в цвят по RAL 8014 мат Sepia Brown четиристранна-симетрична („+”-образна) стоманотръбна конзола за УО с дължина на раменете L=2,00м завършваща с вертикална част Ø70 (100мм) за хоризонтален монтаж върху коничен стълб завършващ на Ø111 по подобие на съществуващите,



На новите конзоли да се монтира улично осветително тяло (УОТ) с правоъгълна (кутиеобразна) форма прахово боядисано в цвят по RAL 8014 Sepia Brown мат, за 1 бр. газоразрядна лампа до 400W, с фасетиран алуминиев отражател (рефлектор) и с плоско термозакалено (темперирано) защитно прозрачно стъкло, с фасунга за хоризонтален монтаж на лампата с цокъл Е40, компенсирано с 3 бр. кондензатори, клас на защита на корпуса IP66, предназначено за директен монтаж върху стълб завършващ на Ø70 (вкл. адаптер при необходимост), комплектовано с 1 бр. МХЛ 400W с керамична горелка и ПРА за нея

Електрозахранването на новото площадно осветление е кабелно, както следва:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница