Обзор на системното администриране в microsoft windows server 2003



Дата25.08.2016
Размер183.71 Kb.
#7197
ТипУрок

ГЛАВА 15

ОБЗОР НА СИСТЕМНОТО АДМИНИСТРИРАНЕ В MICROSOFT WINDOWS SERVER 2003

Урок 1: Microsoft Windows 2003

Урок 2: Използване на инструментите от Control Panel

Урок 3: Използване на графични административни инструменти

Урок 4: Използване на помощни програми от командния ред

За тази глава


Големите възможности, които предоставя Windows 2003, предполагат и добро управление на ресурсите на системата. В този урок са представени някои от възможностите на Windows 2003, и инструменти за управлението му.

Урок 1: Microsoft Windows 2003


В първа глава бяха разгледани различните видове версии на Server 2003 и някои от възможностите му. В тази глава предстои да запознаване с някои от инструментите за управление. Те са голяма крачка напред в сравнение с предшествениците на Windows 2003. С новите инструменти идват и нови начини и концепции за управление на Windows.

  • Услугата Active Directory – разширяема и мащабируема услуга по управление на каталозите на базата на области на имената, базирани на Интернет-стандарта Domain Name System (DNS).

  • IntelliMirror - Промяната и конфигурирането на компютрите може да става на едно място и след това настройките да се копират на други компютри. Това дава възможност администрацията да се централизира.

  • Security Architecture - Повишената сигурност в Windows 2003 се дължи на подобренията в новите идентификационни карти с чип (smart cards), в ключовете за шифриране и в подобряване на сигурността на цялата система. Добавени са и няколко нови инструмента за анализ на сигурността на системата.

  • Terminal Services - Тези услуги позволяват дистанционно да се влезе и да се управлявате Windows 2003 или да се изпълняват приложения, все едно че се работи локално.

  • Windows Script Host - Това е среда за изпълнение на скриптове. Скриптовете могат много да улеснят администратора за автоматизирането на някои обикновени задачи. Например, може да създава потребителски акаунти или да генерира отчети от събитийния регистър (event log).

Domain Controllers и Member Servers


При инсталиране на Windows Server 2003 на нова система, може да се настрои сървъра да бъде member server, domain controller или самостоятелен ( stand-alone server ). Разликите между тези типове сървъри е много важна. Сървърите тип Member са част от домейн, но не съхраняват директно информация за домейна. Домейн контролерите (domain controller) се различават от Member servers, защото те съхраняват данни за домейна и предоставят услуга за идентификация на потребителите. Самостоятелните сървъри не са част от домейн и съхраняват информацията си в собствена база данни. Поради този факт, самостоятелните сървъри сами идентифицират потребителите си .
В Windows Server 2003 не е проектиран да има първичен и резервен (Backup) контролер. Вместо това се използва модел за разпространение на данните (replication). Чрез този модел някой от домейн контролерите може да направи промяна в директорията и след това да я разпространи към други домейн контролери. Това може да става автоматично. Това доста различава от стария Windows NT модел, в който един основен контролер копира данните в резервен (Backup).
Домейни, които използват Active Directory, се наричат Active Directory домейни. Освен това Active Directory домейните могат да работят както само с един домейн контролер, но така и с много домейн контролери. По този начин, ако някой от контролерите е извън строя, то друг работещ може да го замести.
В Active Directory домейна всеки член може да бъде повишен (т.е. преобразуван) в домейн контролер, като няма нужда от повторна инсталация на операционната система. За да се промени някой клиентски компютър в домейн контролер, трябва да се инсталира компонента Active Directory и да се настрои. Освен това може да бъде премахнат домейн контролер, като се използва Active Directory Installation Wizard. Това включва следните стъпки.

  • Натиска се Start.

  • Избира се Run.

  • Въвежда се dcpromo в текстовoто поле и се натиска ОК.

Използване на услугите „Server Roles”


Конфигурирането на сървърите под Windows Server 2003 може да се направи в зависимост от услугите, които се искат. Може да се добави или премахне услуга по всяко време, като използвате помощника Configure Your Server Wizard и се изпълнят следните стъпки:

  1. Натиска се Start.

  2. Избира се Programs или All Programs.

  3. Избира се Administrative Tools и след това се избира Configure Your Server Wizard.

  4. Натиска се Next два пъти. Windows Server 2003 събира информация за съществуващите роли на сървъра. В страницата Server Role е показан списък от инсталирани роли и начина, по който са конфигурирани. Добавянето и премахването се изпълнява по следния начин:

  • Ако ролята не е конфигурирана и се иска да се добави, избира се съответната роля, след това се натиска с мишката върху нея и се продължава с Next.

  • Ако ролята е вече конфигурирана и се искате да бъде премахната, се натиска с мишката върху нея и се натиска Next.
    Забележка: Трябва да се обръща голямо внимание на предупрежденията, които издава системата в този момент.



Фигура 15.1

Всеки сървър може да подържа следните роли:



  • Application server - Програмен сървър. Тази роля предлага/предоставя XML Web услуги, Web приложения и разпределени приложения. Когато се конфигурира, следните услуги и програми се инсталират автоматично: IIS, COM+ и Microsoft .NET Framework. Освен това като допълнителна опция може да се добави Microsoft FrontPage Server Extensions и да се разреши или забрани ASP.NET.

  • DHCP server - Сървърът ще стартира Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) и може автоматично да раздава интернет адреси (IP) на клиентите в мрежата. Тази опция стартира New Scope Wizard.

  • DNS server - DNS сървър. Чрез тази роля сървърът ще може да превръща IP адресите на компютрите в имена и обратното. При конфигурирането на тази роля се стартира DNS Server Wizard.

  • Domain controller - Домейн контролер. Сървърът предоставя услуга по управление на каталозите за домейн и за съхранение на данните на домейна. Домейн контролерите освен това контролират процеса на влизане в компютрите, част от домейна и търсенето в домейна. Тази опция ще инсталира и DNS и Active Directory.

  • File server - Файлов Сървър. Сървърът ще може да управлява достъпа до файлове. Тази опция позволява бързо да се конфигурират дисковите квоти и индексирането на файловете. Може освен това да се инсталира Web-базиран инструмент за администриране, което инсталира IIS и разрешава Active Server Pages (ASP).

  • Mail server (POP3, SMTP) - Пощенски сървър. Ролята предоставя услугата Post Office Protocol 3 (POP3) и Simple Mail Transfer Protocol (SMTP). Потребители, които използват POP3 протокола, ще могат чрез програмите си за поща да изпращат и получават писма в домейна. След като се инсталира услугата, се задава име по подразбиране за пощата (например microsoft.com) и се създават пощенските кутии. Това е услуга, която е най-добра за малки офиси или за отдалечен достъп до пощата, когато няма много голяма кореспонденция. При голяма кореспонденция се препоръчва продукта Microsoft Exchange Server.

  • Print server - Сървър за печат. Чрез конфигурирането на тази роля може да се управлява достъпа до мрежовите принтери, драйверите им и опашката с документите за печат. След инсталирането лесно може да се настройват принтерите и техните драйвери.

  • Remote access/VPN server - Отдалечен достъп/ Virtual private Network сървър. Позволява създаването на виртуални мрежи в организацията. Тези мрежи в някои случаи са много ценни, когато се ползват извън офиса/компанията и се искат да имат достъп до офис-мрежата. Дава се възможност за конфигуриране на връзките за отдалечено свързване, за задаване на права на потребителите да могат да се свързват към офисната мрежа и дали може да се осъществява свързване от офис-мрежата навън. Осигурява се възможност да се управлява мрежовия трафик и dial-up networking (комуникацията през телефон) и virtual private networking (VPN). При конфигурирането на тази опция се стартира помощника „Routing and Remote Access Setup Wizard”.

  • Server cluster node - Клъстерен сървър. Когато група сървъри работят съвместно и изглеждат като един за външния свят, те формират т.нар. „клъстер” (cluster). Сървър, който работи в такава група сървъри, се нарича „клъстерен сървър”. Тази опция стартира помощника „New Server Cluster Wizard, който позволява да създаде нова клъстерна група или да добави нов сървър към съществуващ вече клъстер чрез „Add Nodes Wizard”. (Тази роля е валидна само за версиите Enterprise и Datacenter на сървър 2003)

  • Streaming media server - Медиен сървър. Тази роля дава възможност да разпространявате потокова мултимедийна (музика/видео/звук) информация по мрежата. При конфигурирането на тази роля се инсталира Windows Media Services. (Тази роля е валидна само за Standard и Enterprise версии на сървър 2003.)

  • Terminal Server - Терминален сървър. Тази роля дава възможност да се обслужват множество клиенти, свързани към сървъра посредством терминална сесия. Не е необходима инсталация на терминалния сървър, за да може да се осъществява отдалечено свързвате към компютъра. Услугата, наречена „Remote Desktop”, чрез която се осъществява отдалечено свързване, се инсталира по време на инсталацията на операционната система.

  • WINS server - Чрез тази роля сървъра ще може да преобразува NetBIOS имена до IP адреси, и обратното.

След като са инсталирали сървърните услуги/роли, може допълнително да се уточнят настройките чрез инструмента Manage Your Server. Това е много полезен инструмент, който може да бъде основно средство за поддържане и настройка на сървъра. Стартирането му се осъществява по следния начин:

  1. Натиска се Start.

  2. Избира се Programs или All Programs.

  3. Избира се Administrative Tools и след това Manage Your Server.

От прозореца на инструмента (фигура 15.2) може да изберете коя точно роля да настроите. В прозореца са показани инсталираните вече сървърни роли. Може лесно да конфигурирате някоя роля, като изберете връзката за съответната роля. Когато изберете съответната роял, се отварят опции с които може да конфигурирате ролята. На фигурата 15.2 са показани две сървърни роли - Print Server и Terminal Server, като под имената пише състоянието им, а отдясно има няколко бутона с опции за конфигурация.



Фигура 15.2

От дясната страна на този инструмент има препратки към други полезни инструменти като Administrator Tools, Windows Update и много други, както и помощна информация за съответната роля или инструмент. Може да се изберете отметката „Don't Display This Page At Logon”, за да не се показва този инструмент автоматично при стартирането на компютъра. Това не е препоръчително поради факта, че този инструмент е наистина удобен и чрез него бързо може да се конфигурират дадени услуги.



Други инструменти за администриране на Windows Server 2003


Преди да бъдат разгледани инструментите за администриране, ще бъде направен един бръз поглед на останалите инструменти/ресурси, чрез които ще може да се администрира Windows 2003. Един от най-основните ресурси на администратора е инсталационният диск на Windows Server 2003. В него се съдържа разнообразна информация, която може да е много полезна при извършване на промени по сървъра. Препоръчва се работното копие на инсталационния диск да бъде на достъпно място.

За да се избегне използването на инсталационния диск на Windows Server 2003 когато се правят модификации по системата, може да се копира папката \I386 в някаква локална папка, споделена папка или мрежово устройство. Когато Windows поиска инсталационния диск, може да се посочи папката или мрежовото устройство, в което тя е копирана. Това спестява много време. Някои други ресурси за управление са разгледани по-долу.


Windows Server 2003 - помощни инструменти


Докато се работи с инсталационния диск, може да бъде инсталирана услугата „Windows Server 2003 - помощни инструменти”. Това е една колекция от знания за всички инструменти за администриране, чрез която може да се извършват почти всичко дейности на администратора - от системна диагностика до управление на мрежовите настройки. Освен че съдържа полезна информация за най-различни инструменти, те могат да бъдат стартирани от там.

Инсталиране на помощните инструменти


Инсталирането на помощните инструменти се провежда по следната процедура:

  1. Поставя се инсталационния диск на Windows Server 2003 в CD-ROM устройството.

  2. Когато се появи екрана при зареждането на диска, се избира „Perform Additional Tasks” и след това се избира „Browse This CD”. Това стартира Windows Explorer.

  3. В Windows Explorer се натиска два пъти върху „Support” и след това върху Tools.

  4. Натиска се върху Suptools.msi. Това ще стартира помощника Windows Support Tools Setup Wizard. Продължава се с Next.

  5. Прочита се лицензното споразумение (End User License Agreement) и при съгласие се продължава с „I Agree and then” и след това с Next.

  6. Въвежда се персоналната информация за администратора и след това се натиска Next.

  7. Избира се подходяща директория, в която да се инсталират помощните инструменти. По подразбиране тази директория е: %ProgramFiles%\Support Tools. Ако няма да се използва директорията по подразбиране, тогава се въвежда нов път, указващ желаната директория или се натиска Browse, за да се намери тази директория. Инструментът се нуждае от 23 мегабайта дискове пространство.

  8. Натиска се Install Now.



Използване на помощните инструменти


След като са инсталирани помощните инструменти, те може да бъдат отворени от Tools Management Console, както е показан на фигура 15.3.

  1. Натиска се Start.

  2. Избира се Programs или All Programs.

  3. Избира се Windows Support Tools и след това Support Tools Help.




Фигура 15.3

Както е показано на фигура 15.3, инструментите са организирани дървовидно по имена на инструментите, имена на файловете и категории. Когато се изберете даден инструмент, се показва документация за инструмента.


Често използвани инструменти


Администрирането на Windows Server 2003 може да става по много различни начини. Най-използваните инструменти са както следва:

  • Control Panel - Контролен панел. Това е колекция от инструменти за управление на системата. Ако се използва класическото меню Старт, до него може да достигнете като се натисне Start, избере се Settings и след това се избере Control Panel. Ако се използва опростеното стартово меню, то се натиска Start и след това се избира Control Panel.

  • Graphical administrative tools - Графични инструменти за администриране. Това са основните инструменти за управление на мрежата, компютрите и техните ресурси. Може да се отворят, като се натисне Start и се избере Administrative Tools.

  • Administrative wizards - Помощници за администриране. Тези инструменти са създадени да улеснят администратора при някои важни задачи. За разлика от Windows NT, няма централно място, от което да се стартират помощниците. вместо това може да се стартират помощници от съответните инструменти.

  • Command-line utilities - Инструменти, стартирани от командния ред (конзолни приложения). Повечето от административните инструменти може да се стартират от командния ред. Като допълнение на стандартните инструменти за инсталация, Windows Server 2003 добавя и нови полезни инструменти за управление.

Изброените инструменти са описани в следващите уроци. Основно изискване за използването на тези инструменти е потребителят да има административни права.

Урок 2: Използване на инструментите от Control Panel


Контролния панел съдържа ценни инструменти за конфигуриране и инсталация на системата. Може да се конфигурира изгледа на контролния панел според личните предпочитания. Контролният панел събира множество инструменти и настройки. Той е организиран в списък и един изглед е показан на фигура 15.4



Фигура 15.4

По важните инструменти, съставящи контролния панел, са описани по-долу:



  • Add Hardware - Добави хардуер. Стартира помощника „Add Hardware Wizard”, който позволява да се инсталира нов хардуер или да се премахнат неизправности по драйверите на вече инсталиран хардуер.

  • Add Or Remove Programs - Добавяне или премахване на програми. Използва се за инсталиране на програми, както и за безопасна деинсталация (премахване) на програми. Освен това, чрез този инструмент се добавят или премахват компоненти на Windows Server 2003. Например, може да се добави мрежов протокол или някои аксесоари/помощни програми, които не са инсталирани по време на инсталацията на операционната система. При стартиране на Add/Remove Windows Component се стартира помощника Windows Component Wizard, който е показан на фигура 15.5.



Фигура 15.5

  • Date And Time - Настройки на дати и време. Настройката се използва за настройката на датата на компютъра и часа, и часовия пояс, в който се намира страната. България в лятното часово време се намира на +3 часа от Гринуич, докато през зимното часово време се намира на +2 часа. След като е направена веднъж настройката на зоната, в която се намира компютъра, след това операционната система се грижи за промяната на часовите настройки. Освен това има специална услуга, която се грижи часовника винаги да е синхронизиран/точен. При работа в домейн може да използва услугата Windows Time Service за автоматично синхронизиране на времето по мрежата. (за допълнителни подробности – гл. 8)

  • Display - Настройки на екран. Използва се за настройка на основата на екрана, скрийнсейвъра, разделителната способност, в която да работи монитора, големина на иконите, специални визуални ефекти, както и специфични настройки на видеокартата, ако има инсталирани драйвери за нея. (за допълнителни подробности – гл. 8)

  • Folder Options - Настройки на папки. Използва се за настройка на изгледа на файловете и папките, как да изглеждат в Windows Explorer, да се използват ли Offline файловете (за допълнителни подробности – гл. 7 за споделяне на папки ) и още множество по-незначителни настройки.

  • Licensing - Настройки по лицензите. Използва се за контролиране на инсталираните лицензи на локалната система. Дава възможност да се променя лицензния модел на даден продукт, инсталиран на компютъра като: Windows Server 2003 или Microsoft SQL Server.

  • Network Connections - Мрежови настройки. Използва се за добавяне/премахване и настройка на мрежови връзки. Съдържа много помощници за конфигуриране на различни видове мрежи. Повече подробности за тези настройки са дадени в глава 4 (Конфигуриране на мрежови протоколи) и в глава 14 ( Конфигуриране на мрежови и интернет връзки).

  • Printers And Faxes - Настройка на принтери и факсове. Позволява бърз достъп до папката Printers And Faxes, чрез която може да се конфигурират, добавят и премахват принтери към системата. Повече подробности са дадени в глава 5 (Инсталиране и конфигуриране на мрежови принтери. Отстраняване на често срещани проблеми на инсталирането и конфигурирането).

  • Scheduled Tasks - Задачи за изпълнение. Позволява да се разглеждат, добавят и премахват задачи за изпълнение. Чрез тези задачи може да се зададе през определен времеви интервал да се изпълнява някакво действие. Например, администраторът може да напише скрипт и да настрои тези задачи така, че този скрипт да се изпълнява всяка седмица в точно определен час. Може да се използва и за генериране на напомнящи съобщения

  • System - Настройки по системата. Използва се за конфигуриране и управление на системни настройки, като стартиране/спиране, хардуерните и потребителските профили.

Съдържанието на контролния панел може да се променя. Ако се инсталира дадена програма, тя може да включи настройките си в контролния панел. Обикновено това са по-сложните среди за разработка или различните сървъри, които се инсталират на системата.

Урок 3: Използване на графични административни инструменти


Windows Server 2003 предлага множество различни видове инструменти за администриране. Инструментите с графичен интерфейс (GUI) са тези, които се използват най-много. Обикновено графичните инструменти се използват за администрация на локалния компютър, както и на системите, участващи в Windows Server 2003 домейна. Например, в Component Services се избира в кой компютър се иска да се направят настройките, като се натисне десния бутон на мишката върху Event Viewer в десния панел и се избере Connect To Another Computer. Това ще отвори прозореца Select Computer показан на фигура 15.6 Може да се избере името на компютъра, както е показано



Фигура 15.6

Важни графични инструменти за администриране.


В таблица 15.1 са показани повечето инструменти и кратко описание на техните възможности. Може да стартирате всеки инструмент като натиснете Start, и изберете менюто Administrative Tools. Може да ги пуснете и като ги стартирате от контролния панел, прозореца в който са дадени инструментите е показан на фигура 15.7.



Фигура 15.7


Таблица 15.1. Описание на някои важни инструменти за администрация на Windows Server 2003

Инструмент

Описание

Active Directory Domains and Trusts

Управлява връзките/политиките (relationship) между домейните

Active Directory Sites and Services

Създава места за разпространение на информацията от Active Directory

Active Directory Users and Computers

Управлява потребителите, групите, компютрите и други обекти в Active Directory

Certification Authority

Управлява услугите за сертификати

Cluster Administrator

За конфигуриране на сървърите, участващи в клъстера.

Component Services

За конфигуриране и управление на COM+ приложенията; системните събития и услугите.

Computer Management

Инструмент, който съдържа в себе си много опции, може да стартира услуги, управлява дискове устройства, потребители групи и други.

Configure Your Server

За конфигуриране на сървърни роли/услуги

Connection Manager Administration Kit

За настройка и конфигуриране на Connection Manager

Data Sources (ODBC)

За конфигуриране на източниците на данни (data sources) и добавяне на (ODBC) драйвери.

DHCP

Конфигуриране на DHCP услугата

Distributed File System

За създаване и управление на разпределена файлова система, която свързва споделени файлове от различни компютри.

DNS

Конфигуриране на DNS услугата

Domain Controller Security Policy

За разглеждане и модифициране на политиката за сигурност на домейн контролера.

Domain Security Policy

За разглеждане и модифициране на политиката за сигурност на домейна.

Event Viewer

За разглеждане на събитията от системата и от други източници.

Internet Information Services (IIS) Manager

Управлява Web, File Transfer Protocol (FTP), както и SMTP услугата

Licensing

Управлява лицензите за сървърните продукти.

Microsoft Network Monitor

За контролиране на мрежовия трафик и отстраняване на неизправности по мрежата.

Performance

Показва под формата на графика някои параметри от производителността на системата. Може да се конфигурира така, че да записва дадени параметри и да показва предупреждения.

QoS Admission Control

Конфигурира Quality of Service (QoS) Admissions Control услугата, която предлага управление на ресурси и на мрежов трафик.

Remote Desktop

Управлява отдалечените връзки към компютъра и разглеждане на текущите сесии.

Remote Storage

Управлява услугата Remote Storage, която автоматично прехвърля данни от малко използвани файлове в предварително създадени за тази цел виртуални дискове.

Routing and Remote Access

Конфигурира и управлява услугата Routing and Remote Access, която управлява пренасочването, динамичните IP адреси и отдалечения достъп.

Server Extensions Administrator

Управлява сървърните разширения, като например Microsoft FrontPage Server extensions

Services

Управлява стартирането и конфигурацията на Windows услугите.

Telnet Server Manager

Управлява услугата telnet и потребителските сесии.

Terminal Services Configuration

Може да конфигурира Terminal Service protocol и сървърни настройки.

Terminal Services Manager

Управлява и може да се наблюдават потребителите на Terminal Service услугата, сесиите и стартираните процеси.

WINS

Управлява WINS, който преобразува NetBIOS имена до IP адреси.

Инструменти и настройки


В зависимост от настройката на сървърните роли и инсталираните услуги на компютъра, варират и административните инструменти. Може някои от инструментите да не са инсталирани на компютъра. За да инсталира инструментите, се следва процедурата:

  1. Влиза се в компютъра като потребител, който има административни права.

  2. Поставя се инсталационния диск на Windows Server 2003 в CD-ROM устройството.

  3. Когато началната програма (Autorun) се стартира, се натиска Perform Additional Tasks и след това се натиска Browse This CD. Това ще стартира Windows Explorer.

  4. Натиска се два пъти върху \I386 и след това два пъти върху Adminpak.msi. Това ще инсталира пълния комплект от административни инструменти за Windows Server 2003.

Урок 4: Използване на помощни програми от командния ред


Към Windows Server 2003 са включени много конзолни приложения. Повечето от тях са свързани с протокола за пренос на данни. Поради това трябва да е инсталиран TCP/IP протокола, преди да започне експериментирането с тях. За да се стартират приложения от командния ред, трябва първоначално да се стартира самия команден ред. Това става като се натисне Start, след това се избере Run. В диалоговия ред се въвежда cmd и се натиска ОК. Появява се прозореца на конзолата. Той да се стартира директно от мястото, където се намира изпълнимия му файл (обикновено това е X:\Windows\System32\cmd.exe, където Х е устройството, на което е инсталиран Windows). На фигура 15.8 е показан командният ред. На екрана се вижда резултата от изпълнението на програмата ping. Програмите, стартирани от конзолния прозорец, могат да изпълняват различни задачи, но за да се конфигурира начина, по който показват/филтрират данните, трябва да бъдат зададени стартовите им аргументи. Това става, като се запишат аргументите след името на програмата. Например, почти всеки инструмент има упътване за използването му и то може да се види, като се стартира програмата с аргумент „/?”.

Пример: една от най-често използваните команди е ping. За да се разгледат опциите на извикване, програмата се стартира по следния начин: ping /? . Резултатът от изпълнението на тази команда е показан на фигура 15.8. Може да се въвеждат много аргументи едновременно, но те трябва да са на разстояние поне един интервал и да започват с тире. При някои инструменти може и да има други изисквания за форматирането на началните аргументи.





Фигура 15.8

Приложения, които трябва да се познават


Администраторът трябва да е запознат с някои от основните програми, стартирани като конзолни програми:

  • ARP - Показва и може да настройва IP-адреса и физическия адрес, използвани от Windows Server 2003 за изпращане данни през TCP/IP мрежата.

  • AT - Може да се задават програми и команди, които да се стартират автоматично, в точно определен час и дата. За да се използвате тази програма, трябва услугата Schedule да е стартирана.

  • DNSCMD - Може да секонфигурира услугата DNS services.

  • FTP - Стартира вградения FTP клиент.

  • HOSTNAME - Показва името на компютъра в мрежата.

  • IPCONFIG - Показва настройките на TCP/IP за всички мрежови карти, инсталирани в системата. Освен това може да се поднови DHCP информацията, данни и настройки.

  • NBTSTAT - Показва статистики за връзките, които са активни в момента през NetBIOS TCP/IP.

  • NET - Показва колекция от полезни команди за мрежата. (Описана е по-надолу)

  • NETSH - Може да конфигурира мрежови връзки в локални или отдалечени компютри.

  • NETSTAT - Показва подробни статистики за връзките през TCP/IP протокола.

  • NSLOOKUP - Проверява за състоянието на адреса или IP адреса, когато са използвани с DNS.

  • PATHPING - Проверява даден мрежов път и показва загубите на информация по пътя.

  • PING - Проверява дали има връзка до даден адрес и показва дали има изгубена информация, както и скоростта връзката

  • ROUTE - Управлява таблица за пренасочване на съобщения в мрежата.

  • TRACERT - Чрез този инструмент може да се тества дали въведеният адрес е достъпен и показва пътя, по който минават мрежовите пакети, за да достигнат желания адрес.

Използване на NET инструментите


Чрез командите, които предлага инструментът NET, може да се конфигурират различни настройки, но с графичните инструменти това става по-лесно. Все пак, инструментът NET е много полезен за мигновен достъп до информация, както и за автоматизирането на някои задачи. Този инструмент е полезен, когато се осъществява свързване през telnet до отдалечени компютри.

  • NET NAME - Може да добавите име на даден компютър в мрежата. По този начин ще може след това да изпращате съобщения, или да забранявате получаването на съобщенията до този компютър.

  • NET SEND - Изпраща съобщение до потребители, компютри, или предварително дефинирани имена

  • NET START - От тук може да се стартират различни услуги/services.

  • NET STOP - От тук може да се спирате различни услуги/services.

  • NET TIME - Показва часа или синхронизира със системното време от друг компютър

  • NET USE - Свързва се към споделен ресурс/папка.

  • NET VIEW - Показва всички мрежови ресурси, достъпни до системата.

За да получи допълнителна информация за NET-командите, може да се използва системата за помощ на конзолата: Написва се NET HELP, следвано от името на командата, която се иска да се използва, например NET HELP SEND.
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница