„оценка на транспортната инфраструктура



Дата30.11.2018
Размер212.83 Kb.
#106118


ВТУ „Св. Св.Кирил и Методий гр.Велико Търново

КУРСОВА РАБОТА

по
УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА

на тема:


„ОЦЕНКА НА ТРАНСПОРТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА

НА ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО”

Изготвили:


1.Диляна Драгомирова Славчева 2.Милко Узунов

Факултетен № 00779

Транспортът играе ключова роля за развитието на всяко модерно общество, като средство за икономическо развитие и предварително условие за постигане на социална и регионална кохезия.

Транспортният сектор е от изключителна значимост за повишаване конкурентоспособността на регионалната икономика и за обслужване на населението.Като цяло, през последните години нуждите от транспортни услуги – товарни и пътнически се увеличават, като успоредно с това се повишават изискванията към тяхното качество.

Модернизирането на транспортната система е задължително условие за успешното интегриране в европейската транспортна система. То е съществена необходимост за повишаване качеството на живота, за високото икономическо развитие и подобряване състоянието на околната среда. Устойчивото развитие на обществения транспорт, като част от развитието на сектора като цяло, е предпоставка за повишаване мобилността на населението и намаляване на социалната изолация на определени групи.

Като обслужващ отрасъл, транспортът е в пряка зависимост от множество външни фактори от различно естество (икономически, социално-демографски, политически, екологични), с различен обхват на действие (международен, национален, регионален и местен), които взаимодействат помежду си и най-често имат разнопосочен ефект.



Карта : Републиканска пътна мрежа в България

Източник: Национална агенция Пътна инфраструктура /НАПИ/

Транспортната инфраструктура и качеството на предоставяните от нея услуги, в т.ч. достъпността до населените места, производствените зони и местата за отдих и туризъм е ключов фактор за социалното и икономическо развитие и сближаване на селищата в общината.

Добре развитата транспортна мрежа допринася за увеличаване на икономическата и социална стабилност на общината, спомага за балансираното и развитие, интегрирайки най-отдалечените и намалявайки броя на пренаселените зони в градските агломерации. Освен това общественият транспорт допринася също за гарантиране и на еднаква възможност на гражданите при достигане на работните места, места за култура, отдих и забавления

Развитие на транспортната инфраструктура

Oбщина Велико Търново се намира в Централна Северна България и е включена в административно-териториалните граници на област Велико Търново. Велико Търново отстои на почти равни разстояния от най-големите градове в страната – София, Варна, Пловдив, Бургас. Община Велико Търново е най-голямата община в областта и е разположена на 885 кв. км. Общината заема южната част на Област Велико Търново като в административно отношение Община Велико Търново граничи със следните общините Павликени, П. Тръмбеш, Лясковец, Г. Оряховица, Златарица,Елена, Гурково, Трявна, Дряново, Севлиево.

По своето географско разположение община Велико Търново и нейният център са важна част от транспортно-комуникационната система на страната.Това й дава възможност да осъществява сигурни връзки с останалата част от страната. Централното и разположение в Северна България я прави кръстопът на транс-портни артерии от най-висок клас,провеждащи националния и международен трафик,тъй като през нея преминава един от дестте общоевропейски транспортни коридори-ОЕТК №9/Хелзинки-Москва-Букурещ-Александруполис/,по направлението на първокласен път 1-5 Русе-Бяла-Велико Търново-Стара Загора-Кърджали-ГКППМаказа.

В посока изток-запад общината се обслужва от основни пътни арте-рии в Северна България-първокласния път 1-4 София-Ябланица-Севлиево-Велико Търново-Търговище-Шумен-Варна/.

Териториалното развитие на пътната мрежа определя възможностите за транспортен достъп на населението до центро-вете, предлагащи определен тип услуги (административни, здравни, образователни, културни и др.Най-голямо значение за интегри-рането на района в националната и европейска пътна мрежа имат първокласните пътища Е772 (Ябланица – Велико Търново – Шумен – Варна), Е-85/I-5 (Русе – Бяла – Велико Търново – Габрово – Стара Загора – Хасково).

Карта 2.: Е-пътища и пътища I клас в България



1. АНАЛИЗ НА ТРАНСПОРТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА

1.1. Републиканска пътна мрежа

Републиканска пътна мрежа на територията на Община Велико Търново включва пътища с обща дължина, както следва :




  • Пътища І клас - 56.28 км ;

  • Пътища ІІ клас- 42.2 км ;

  • Пътища ІІІ клас - 96.50 км ;

Гъстотата на републиканската пътна мрежа е 23 км/100 кв. км.

Плътността на пътната мрежа е 47.1 км/ 100 кв.км.

При анализа на транспортната инфраструктура на община В.Търново е необходимо да се сравнят основните индикатори с тези на областта иСЦР.От таблицата се вижда,че гъстотата на пътищата от висок клас / пътища І клас/ е 0,20 км/кв.км, като е по-висока от средната за страната.Гъстотата на пътищата с регионално значение е 0,16 км/кв. км, като също е над средната за страната. Гъстотата на пътната мрежа, определена на база на населението рефлектира в по-голямо натоварване на пътните артерии в района и създаване на условия за задръствания, особено във входно-изходните участъци, в близост до общинския и областен център– гр.Велико Търново.



Таблица: Гъстота на пътна мрежа в СЦР и област В.Търново към 2005 г.

Район

Обща гъстота на РПМ

км/кв. км

Автомагистрали

Гъстота на АМ и пътищата І клас

Гъстота на пътищата ІІ и ІІІ клас

Обслужване на населението с пътната мрежа

км/ 1000 жители

България

0,17

0.02

0,030

0,144

2,5

СЦР

0,19

-

0,031

0,167

3,11

Велико Търново

0,20

-

0,033

0,168

3,31

Важно съоръжение от пътната инфраструктура е Южният пътен възел,който е стратегически компонент на транспортен евро-коридор №9 и пресечна точка на най-важните пътни маршрути, свързващи Северна с Южна и Източна със Западна България.



Съоръжението с общо 37 подобекта има обща квадратура 9400 м2; Надлези от № 1 до № 7 с обща дължина 370 м, монолитна конструструкция; Естакада № 8- с дължина 230 м, монолитна конструкция; подлези от №1 до № 4 - сглобяеми конструкции; Подпорни стени с дължина 1239 м;


Повдигане конструкция на дъгов мост над р. Янтра - 163,9 м;
Южен пътен възел „Велико Търново” е най-големият пътен възел в Северна България.

Териториалното разпределение на пътищата от висок ранг в района е от решаващо значение за мобилността на населението и транспортната достъпност до услуги от високо качество. Характерно за общината е добрата изграденост на пътища от висок клас-относителният дял на първокласните пътища е по-висок от средния за страната(15,4%).Много по-висок е и относителния дял на трето-класните пътища спрямо този за СЦР и страната(62,1%). Добре развитата третокласна пътна мрежа допълва транспортното обслужване на територията.Второкласната пътна мрежа е много по-слабо развита и относителният и дял е по-нисък спрямо този за СЦР и страната. Недостатъчно развитата пътна мрежа от втори клас ограничава възможностите за достъп на по-голяма част от населението на общината до центъра.

Ефективността на транспортната инфраструктура е от решаващо значение за регионалното развитие и e основен фактор за регионалната конкурентноспособност и сближаване.

Подобряването на транспортния достъп чрез осъвременяване на транспортната инфраструктура има също и силен социален ефект.

Гр.Велико Търново е важен транспортен център и в него се фокусират голяма част от трудовите и културно-битовите пътува-ния на населението не само от общината,но и от областта.Като важен икономически център, предоставящ административни, биз-нес и социални услуги от висок ранг,градът е естествен прите-гателен транспортен център. Довеждащата и преразпределящата пътния трафик инфраструктура също е добре развита. В следствие на това, населените места в градския ареал имат по-добра дос-тъпност.Достъпът по съществуващата пътна мрежа може да се осъществи в рамките на 30 мин., когато населените места са обслужени с редовни линии на обществения транспорт. Преобладаващият транспорт на територията на общината е автобусният. Транспортното обслужване се осъществява от частни дружества. Организираният градски транспорт във Велико Търново обхваща 12 линии.Междуселищните линии на територията на об-щината са 20.

Връзките на малките села са затруднени поради лошото експло-атационно състояние на пътищата, поради недостиг на финансови ресурси за ремонт и реконструкция.Такива населени места не са привлекателни нито за инвеститорите, с оглед използването на вътрешния им потенциал, нито за населението като зони за обитаване, тъй като достъпът до здравни услуги и образование е зависим от транспортния фактор.

Необходимо е да се подобри транспортното обслужване на отдалечените населени места,като действията за подобряване състоянието на пътната мрежа се съчетаят с подобряване на обществения транспорт. За целта са предвидени допълнителни транспортни връзки между населените места с минимално нарушаване на природните дадености. Проектът за ОУП предвижда ново обходно трасе на В. Търново от запад. Гъстотата на съществуващата пътна мрежа в границите на общината е 47 км/100 кв. км и е над средната за страната, която е 39 км/100 кв. км. Гъстотата на републиканската пътна мрежа е 23 км/100 кв. км, което също е над средното за страната. Въпреки тези добри показатели, интензивността на движението по трасетата от пътната мрежа на общината в рамките на 5 г. е нараснала от 40 на 80 %. Поради това проектът за ОУП предлага усъвършенстване на локалните пътища и създаване на нови транспортни връзки между някои от селищата. Планира се да се повиши класа на пътя от Балван до Емен и към Павликени, пътя от Момин сбор в посока Хотница, пътя от Русаля през Дичин, пътя от В. Търново за Шемшево и Керен и др. ОУП предвижда да се направят и нови междуселски пътища. В ОУП са отбелязани териториите за строителство на малки и средни предприятия. Промишлени обекти ще може да бъдат построени край Балван югозападно от пътя за Емен, предвижда се разширение на Западната промишлена зона на В. Търново.

1.2. Улична мрежа гр. Велико Търново

Улична мрежа в гр.В.Търново - 92,00 км.През периода количеството на ремонтните работи по години е както следва:



  • 2000 г. – 2 247 m2;

  • 2001 г. – 3 071 m2;

  • 2002 г. – 18 500 m2, 1132 m2 след падането на поройният дъжд в края на м. май с.г.;

  • 2003 г. – 12 123 m2;

  • 2004 г. – 16 317 m2;

Съвместен проект между Община Голдън, Колорадо и Община В. Търново

"Управление на публичната инфраструктура на гр. Велико Търново"

Община Велико Търново и Община Голдън разработват съвместно проекта "Управление на публичната техническа инфраструктура на гр. Велико Търново", като след продължителна работа и многократен обмен на работни посещения от двете страни се стигна до краен резултат пълна категоризация на общинската пътна мрежа, като с GPS – апаратура бяха обходени всички улици на територията на град Велико Търново и бяха категоризирани най–общо в категории с оценка от 1 до 5 /където 5 е най–доброто със-тояние, а 1 най – лошо/ както и финансов план за необходимостта от финансови средства за цялостната реконструкция и ремонт на уличната мрежа. Общата асфалтирана площ в гр. Велико Търново е 468 000 кв. м. Общата необходимост от финансови средства за фрезоване и асфалтиране е в размер на 52 200 000 лв., при жизнен цикъл на настилката 20 / двадесет / години.

Проекта се мултиплицира, чрез Фондацията за Реформа в Местното Самоуправление във всички общини в РБългария, които работят по проекта за техническо побратимяване между български и американски общини. Основната цел, която си поставя Община Велико Търново с разработването на проекта е да се разработи план, който осигурява дългосрочното управление и финансиране на общинската инфраструктура. В краткосрочен аспект това се изразява в инвентаризация и разработване на план за финансово управление на техническата инфраструктура. Дългосрочната цел е Общината да разработи стратегия за поддръжка на линейните инженерни мрежи на транспорта, а така също да използва резултатите от проекта /модела/ за определяне на приоритетите относно инвестиционните ресурси, събрани от приватизацията, привлечените средства от външни кредитори, при кандидатстване за грандове, целеви субсидии и др. Вече модела се разпространява, като пилотен и във всички останали Общини в РБългария.

Ако приемем кривата за влошаване състоянието на настилката за основа при определяне на жизнения цикъл би могло да се приеме, че 20 годишния живот на една улица предполага средства-та за поддръжката и да бъдат насочени предимно до 15 – тата годи-на /в зоната на 1$/, тъй като по този начин не се оскъпява текущата поддръжка, а средствата за бъдещото поддържане и ремонт ще бъдат значително по–малки в сравнение с това, ако се остави състоянието да се влоши дотолкова, че да се поддържа чак след 15 – тата година /т. е в зоната на 5 $/. Ето защо ако хипотетично успее да се възстанови жизнения цикъл на настилката, то ще трябват 1/20 част от средствата за последваща поддръжка, а именно 710 000 лв.Това е сравнително по–малко в сравнение със ситуацията, ако настилката се намира в състояние, което изисква подръжка в рамките на 5 $, каквото е положението в момента.

Улиците, които се нуждаят от най–спешни мерки са тези с оценка 2,25 до 3,25 с приблизителна дължина 35 000 кв.м, за чието финансиране са необходими около пет милиона лева, които са необходимо да бъдат инвестирани веднага с оглед намаляване на бъдещите разходи за поддръжка. В противен случай всяко отлагане във времето на ремонтните и възстановителните работи ще доведе до по–висок разход между 1 775 000 лв до 3 550 000 лв годишно, което вече представлява сума, която трудно би се обезпечила с инвестиционен кредит, както и неговото обслужване. Ето защо изпълнението на цялостния проект започна с приоритетното изпъл-нение ремонтно–възстановителните работи на настилка с оценка 2,25 до 3,25, с приблизителна стойност 5 000 000 лв.Предвидено е незабавното изграждане на 35 000 кв.м. пътна мрежа на приблизителна стойност 5 млн. лв., което представлява първи етап от цялостния проект за окончателната реконструкция на настилката.

Следващата стъпка е поетапното довършване на цялостната улична инфраструктура до 468 000 кв. м. на приблизителна стойност 47 200 000 лв. Тази рехабилитация се отнася за улиците в най–лошо състояние, които отдавна са в зоната на 5 –те $, попадащи при кривата отразяваща влошаването на състоянието на уличната настилка.



Строителството на пътен възел „Качица”

Замразяването на проекта създаде сериозни затруднения за движението,както на търновци, така и на транзитно преминаващите по главен път София-Варна.

Движението по направления София-Варна, София-Русе, София-Ст.Загора, София-Габрово на територията на В. Търново е пренасо-чено от Западен пътен възел /ЗПВ/ по ул.”Козлуджа”, през кв.”Чола-ковци” и ул.”Дълга лъка” до Главен път І-5 /Русе-В.Търново-Габро- во/.Обратният маршрут по направления Варна-София и Русе-София е по маршрута: Южен пътен възел /ЮПВ/- кръстовище на Главен път І-5 – ул.”Дълга лъка”- кв.”Чолаковци”- ул.”Козлуджа”-Западен пътен възел /ЗПВ/.

Съоръжението цели изграждане на система от две кръгови кръстовища, чрез които ще бъде преодоляна конфликтната ситуация, която се създава от пресичането на главния път София -Варна с една от основните улични артерии в мрежата на Велико Търново, по която ежедневно се движат над 30 хил. души в т.нар. нова част на града. Общата стойност на цялостния проект в двете му фази, в които в момента е предвиден като финансиране, е за над 16 млн. лв. Освен тези две кръгови движения проектът включва и изграждане на цялостна подземна инфраструктура и система за отвеждащ и довеждащ колектор, която трябва да послужи за отвеждане на събираните повърхностни води както по главния път София - Варна, така и по улица "Магистрална", където се строи активно и където се намират голяма част от складовите площи и логистичните центрове на Велико Търново и региона. Сега те не са защитени при обилни валежи и снеготопене.Вариантът за двете кръгови кръстовища, отчитащи обемите и посоките на движение, е изготвен след извършени кордонни преброявания на движението в зоната на двете кръстовища, от които става ясно, че движението по републиканския път и движението по пресичащата ул. "Н. Габровски" са напълно равностойни. Именно поради това проектанският колектив се ориентира към търсене на решение, което действително ще подобри транспортното обслужване в града и по път I-4. За да се демонстрират предимствата на решението с двете кръгови кръстовища, са били подготвени симулации на движението. От тях и от сравнителния анализ на експлоатационните характеристики ясно личи, че с предложеното решение трафикът се провежда осезаемо по-леко, значително - около два пъти - намаляват задръжките и се премахват конфликтите в зоната на трите кръстовища.Според проектната разработка широчините на лентите за движение в съответствие с техническото задание и нормативните изисквания ще са - 5 м в кръговете, от 3.50 до 4.50 м в клоновете при входовете. В платната на кръговото е приет едностранен напречен наклон 2.5% навън от централния остров. Централните острови са "издигнати" с напречен наклон 4% до центъра им. Предвидени са тротоари с широчина от 1.50 до 2.0 м.

Новата организация на движението покрай изграждането на пътен възел „Качица” във В. Търново предизвика още по-голям хаос заради невъзможността от там да преминават пешеходци.

Пътен възел КАЧИЦА-гр.В.Търново-симулация:



http://vbo/vbo x7.com/play:54e56b87&al=1&vid=4169977

Променени са и маршрутите на междуселищни автобусни линии с начална спирка автогара „Запад” и спирка на „Кооперативен пазар”.



  • В посока „център” автобусите се движат от автогара „Запад” по ул.”Н.Габровски” – ул.”Козлуджа” – Западен пътен възел/ЗПВ/ул.”България”–ул.”Краков”–ул.”Н.Габровски”.
    - В посока автогара „Запад” движението е по ул.”Н. Габровски” – ул. „Краков” – ул.”България” – ЗПВ – ул.”Козлуджа” – ул.”Н. Габров-ски”–автогара„Запад”.
    Междуселищните автобуси от областна и републиканска транс-портни схеми с начална спирка автогара „Запад” са по маршрутите:
    -посока Русе, Силистра, Габрово и градовете от южна България–автогара„Запад”–ул.”Н.Габровски–ул.”СанСтефано”–ул.”Дълга лъка”. .
    -посока Севлиево,Ловеч,Плевен, Павликени – автогара „Запад”-ул.”Н.-Габровски”–ул.”Козлуджа”–ЗПВ.
    Междуселищните автобуси, които не тръгват от автогара „За-пад” до селата Керека, Шемшево, Леденик и Беляковец преминават в посока „център” по ул.”Н.Габровски”-ул.” Г.Из-мирлиев”-ул.”Г.Живков”–ул.”Ил.Драгостинов”–ул.”Лазурна”-ул.


Ст..Коледаров”–ул.”Н.Габровски”.
Променени са маршрутите на автобусни линии № 13 , № 20, № 110 и №70


-автобусни линии № 13 и № 20 ще преминават:

Посока „център” -Старчески дом-ул.Иларион Драгостинов”– ул.”Г.Живко”-ул.”Г.Измирлиев”-ул.”Ил.Драгостинов”-ул.”Лазурна” –ул.”СтоянКоледаров”–ул.”Н.Габровски”.
Посока кв.”Бузлуджа” – ул.”Н. Габровски” – ул.”Стоян Коледаров” –ул.”Венета Ботева”---ул.”Ил.Драгостинов”–Старческидом.


- автобусна линия № 110

посока център-кв.”Чолаковци”-ул.”Сан Стефано”– ул.”Козлуджа” –ул.”България”;посокакв.”Чолаковци”:-ул.”България”-ул.”Козлуд- жа”-ул.”Сан Стефано”-кв.”Чолаковци”.

Новата организация на движението покрай изграждането на пътен възел „Качица” във В. Търново предизвика още по-голям хаос заради невъзможността от там да преминават пешеходци.


На 29.04.2010година,след като по сметките на община Велико Търново по разпореждане на Министерството на регионалното развитие и благоустройството е постъпил първият транш в размер 1,5 млн. лв, се възстановиха ремонтните работи на пътен възел Качица. Предвижда се да приключат в рамките на 60 дни по думите на началник отдел „Техническа инфраструктура" в Община В. Търново.

1.3.Общинска пътна мрежа


Общинската пътна мрежа е с дължина 209,5 км, от които 167,5 км бивша четвъртокласна мрежа и 42 км. местни пътища.

Основно финансирането за изграждане, ремонт и поддържане на общинските пътища е от МРРБ, като отпусканите средства годишно са в размер на 7-8 % от необходимите средства, което е крайно недостатъчно за ремонта и поддържането им. Дължината на общинските пътища/бивш ІV клас/, които са в средно експлоатаци-онно състояние e 72,7 км и в лошо експлоатационно състоянието - 95 км.

Предвижда се завършване на строителството на общинския път ІV-50018 “гр.Дебелец – кв.Чолаковци”. Така ще се осъществи непосредствено транспортна комуникационна връзка между двата града и ще се обезпечи възможността за изпълнение на предвидените СМР по хармонизация на останалите направленията около новоизградения Южен пътен възел. Основната насока при ремонтите на тези пътища е осигуряване или подобряване на връзките между Община Велико Търново със съседните общини и ремонтиране на пътища, които са единствена пътна връзка към населените места, както и такива по които преминават междусели-щни автобусни линии.

Преобладаващата част от пътищата са в добро състояние, но около една трета от третокласната пътна мрежа е с влошени параметри, като най-осезателно е това в планинските части на общината, където пътищата стават непроходими в зимни условия, поради затруднения в поддържането им.


1.4. Мостове и мостови съоръжения


На територията на Община Велико Търново са разположени около 150 броя мостове и мостови съоръжения, като от тях -60 бр.съоръжения по републиканската пътна мрежа и 90 бр. по общин-ската пътна мрежа.

От големите мостови съоръжения в добро експлоатационно състояние са 10 бр. От тях новопостроени (в последните 15 години) са три, ремонтирани – през последните десет години – са пет, в лошо експлоатационно състояние са 11 броя съоръжения.



2.Железопътна мрежа и обслужване

Железопътната мрежа е втора по значение и важност за осигуряване на транспортен достъп и обслужване на населението и икономиката в общината. Предпочитана е при превози на обемни товари на по-големи разстояния, както и на пътници на средни разстояния. През последните години в ж.п. транспорта се извършват структурни промени с цел повишаване на ефективността и конкурентоспособността на превозите. Гр.В.Търново разполага с две гари-Централната ЖП гара е разположена в южната част на града и гара „Трапезица”.Те са на главната ЖП линия Русе-Горна Оряхо-вица-Стара Загора-Подкова. През Горна Оряховица се прави връзка с всички останали линии в страната. Има удобни ЖП линии от цялата България до Велико Търново с едно прекачване на разпределителната гара в Горна Оряховица.

Територията на община В.Търново се обслужва от две пресичащи се главни ж.п.линии.Първата е Русе-Горна Оряховица-Велико Тър-ново - Дъбово - Тулово - Стара Загора - Димитровград - Кърджали – Подкова.Това е важна връзка между Северна и Южна България. При новите политически условия е възможно продължаването й до Комотини /Гърция/. Линията се пресича със “Задбалканската” при Дъбово и Тулово.

Втората е София-Плевен-Горна Оряховица –Шумен- Девня -Варна. Трасето на тази линия е построено през периода 1899-1901г. Дължината и е 543 км.,като по нея се превозват пътници и разнообразни товари /горива, метали, машини, земеделска продук-ция и др/. Двете ж.п. линии обслужват не само националните,но и международните потоци(комбинирани превози).

В предвид реформите на транспортната система след присъе-диняването през 2007 г. към ЕС и предизвикателствата свързани с преструктурирането на ж.п. система в съответствие с европейските стандарти, България разработи дългосрочна програма за развитие то на този сектор. Според тази програма трябва да се обновят ж.п. участъци по протежение на ж.п. линията Мездра – Горна Оряховица /планира се да приключи в края на 2011 г./; ж.п. линията Русе – Горна Оряховица /за достигане на проектните параметри от 117 км. – планира се да приключи през 2013 г./.

ЖП инфраструктурата е с ограничени технически възможности за повишаване на скоростта на движение по жп.линията Русе-Подкова,

като максималната скорост е 70км/ч.

Предвид спецификата на ж.п. транспорта, наред с територи-алното развитие на ж.п. мрежата, определящо значение за транс-портната достъпност има броят на ж.п. гарите и спирки.

Гъстотата на изградената ж.п. мрежа в СЦР и в областта е над 40 км/1000 кв. км.,и по този показател районът се нарежда на второ място в страната.Това се дължи на близостта на гр.Г.Оряховица като най-голям железопътен възел за Северна България. Обособеният в гр. Горна Оряховица железопътен възел е вторият с национално значение за Републиканската железопътна карта след гр. София. В Горна Оряховица се пресичат част от европейската линия Е-680 в частта й София - Варна и направление по европейска линия Е-95 Русе – Горна Оряховица - Подкова. Тези линии са кате-горизирани в европейското съглашение за комбинирани превози.

През последните години пред развитието на ж.п. транспорта стоят за разрешаване множество проблеми, но основните от тях са:

1/. Необходимост от подобряване на техническото състояние на релсовия път и подвижния състав.

2/. Повишаване на квалификацията и трудовата дисциплина на персонала.

3/. Строителство на нови ж.п. линии през Стара планина и др.

Общо състоянието на ж.п. инфраструктура налага вземането на неотложни мерки за възстановяване, подобряване и увеличаване техникоексплоатационните параметри на железния път, контактната мрежа, съобщителната и осигурителна техника, преди всичко по линиите принадлежащи на Общоевропейските транспортни коридори.



Изводи:

От направения анализ се налагат следните изводи:

Транспортната инфраструктура в общината предоставя обслужване с пътен, и железопътен, с възможност за смяна на един вид транспорт с друг.

Наличието на летище в съседната община Горна Оряховица е голямо предимство за общината, което дава изключителни възможности за развитие.

Пътната мрежа от висок клас е добре развита и осигурява връзките в национален план, вкл. международните, а ж.п. транспортът осигурява регионалните връзки.

Централното разположение на община Велико Търново в Северна България я прави кръстопът на транспортни артерии от най-висок клас, провеждащи националния и международния трафик. Градът отстои на почти равни разстояния от най-големите градове в страната – 241 км североизточно от София, 228 км югозападно от Варна, 192 км североизточно от Пловдив и 224 км северозападно от Бургас.

Предварителният проект за устройствения план предвижда ново обходно трасе на общинския център от запад, което се предлага да се отдели от главен път  I-5 северно от Самоводене  и да пресече с него южно от гр. Дебелец, като се влее в главен път  II-55 в посока Хаинбоаз. Предходни специализирани проучвания, правени в минали години, както и настоящи теренни проучвания показват, че това е единственото останало възможно трасе за обходен път, оптимално разположено спрямо града, поради извършеното през последните години ново строителство по протежение на път  I-4, непосредствено западно от Велико Търново. В разработката е отчетена възможността за преминаването на трасето на европейския траспортен коридор №9 по трасето на първокласния път  I-5 и ролята на община Велико Търново като кръстопът на транспортни артерии от висок клас. Проектът предлага повишаване на класа на шест пътища. Предвижда се изграждане на няколко нови пътни трасета, сред които северен обход на с. Балван за връзка на транзита с път  I-4, западно влизане в с. Леденик, източен обход на с. Шемшево, северен обход на с. Арбанаси, източен обход на с.Самоводене.С окончателния проект на ОУПО ще се предвидят приоритетни устройствени мероприятия, свързани с публични инвестиции. Те ще бъдат включени в програма като неразделна част от плана, в която ще бъдат определени последователността и етапността на тяхното осъществяване.




"The ideal transport mode would be instantaneous, free, have an unlimited capacity and always be available. It would render space obsolete. This is obviously not the case. Space is a constraint for the construction of transport networks. Transportation appears to be an economic activity different from the others. It trades space with time and thus money" (translated from Merlin, 1992).

Цитатът подчертава уникалните цели на транспорта:

Да се преодолее пространството, което е под влиянието на различни ограничения, като разстояние, време, административното деление и топографията. Транспорт е една от най-важните човешки дейности в световен мащаб. Тя е необходима съставна част от икономиката и играе основна роля в пространствено отношение между населените места. Транспорт създава ценни връзки между регионите и икономическите дейности, между човека и останалата част от света.

Според новото проучване, озаглавено „Интелигентен транспорт: Как градовете могат да подобрят мобилността", с нарастването на икономическото значение на градовете в светов-ната икономика, те се конкурират в привличането на търговски възможности и увеличаване на трудовата заетост, и ефективността на транспортната им система има значително въздействие върху привлекателността на града както за потенциалните инвеститори, така и за търсещите работа. Подчертава се важността на ИТС за посрещане на предизвикателствата в областта на транспорта, пред които са изправени градовете. Интелигентните транспортни системи могат да включват интегрирано управление на таксите за пътуване с градски транспорт, засилено управление на връзките с клиенти, прогнозиране на трафика, подобрено управление на трафика, информация за пътуващите и събиране на пътни такси. Тези системи прилагат напреднали технологии за събирането на повече и по-добри данни, за тяхното интелигентно анализиране и свързването им чрез по-ефективни мрежи. Резултатът са по-ефективни, по-ефикасни и по-насочени към гражданите в движение услуги.



"Разчистването на задръстванията и подобряването на начина, по който се придвижват стоки и хора през града и през региона, са жизненоважни, не само по отношение на качеството на живота и по-чистата околна среда", каза Джейми Хюгтън, Global Leader Intelligent Transport Systems, IBM. "Това е от изключително значение за икономическата жизненост и устойчивост на общините по цял свят. Проучването на IBM показва, че проблемите с транспорта могат да бъдат решени чрез напредничаво мислене, стратегическо планиране и интегрирана реализация."

Библиография:

1. Деведжиев, M., 1996"География на транспорта" ,Форком

2. Димов, Н. 1994. Географските системи: еволюция, самоорганиз-ация, управление. В:Теоретични проблеми на географското познание. В. Търново

3. Димов, Н. 2009. География и теория: Еволюция на базови алго-ритми. В: Годишник на Софийския университет, кн. 2, География, т.101.

4. Общински план за развитие на община Велико Търново, 2007-2013г.

5. СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ТРАНСПОРТНАТА СИСТЕМА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ДО 2020 г.


6. Предварителният проект за устройствения план на гр.Велико Търново-2009г."Булплан" ООД


7. Интелигентен транспорт: Как градовете могат да подобрят мобил-ността -econ.bg

8. Rodrigue, JP.,Comtois,Cl.,Slack,Br.(2009)The geography of trans-port systems” New Yourk




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница