Одобрил: /инж. Д. Чоранова-Коева



страница1/8
Дата17.08.2018
Размер0.88 Mb.
#80678
  1   2   3   4   5   6   7   8
Одобрил:

/инж. Д. Чоранова-Коева/

Дата:21.05.2018 г
ГОРИ С ВИСОКА КОНСЕРВАЦИОННА
СТОЙНОСТ
НА ТЕРИТОРИЯТА НА ДГС СВИЩОВ

Свищов
2010 год.

Настоящото проучване е извършено през 2010 година, във връзка с определяне на горите с висока консервационна стойност (ГВКС) за територията на Държавно горско стопанство (ДГС) Свищов и в изпълнение на принцип 9 от стандарта за сертификация управлението на гори по схемата на FSC. Инвентаризацията и проучванията са направени съгласно указанията на Националното ръководство за определяне на гори с висока консервационна стойност, изготвено от WWF – DCP.

В Националното ръководство е дадена дефиниция за ГВКС, включваща в себе си

шест различни характеристики на гората или комбинации от тях, които определят нейната консервационна стойност. В общ план Ръководството дава и насоки за управление и стопанисване, които ще запазят или повишат тези консервационни стойности. При разработката на настоящия документ, екипът се е водил изцяло от определенията, праговете и оценките посочени в Националното ръководство. Съответните дефиниции са адаптирани конкретно за земите и горите от горския фонд, управлявани от ДГС – Свищов. Посочените указания за стопанисване и мониторинг са разписани конкретно и съобразно спецификата на горите и начина им на управление на проучваната територия. Разработени са всички консервационни стойности, установени на територията на горското стопанство. Инвентаризацията на ГВКС, свързани с наличието на редки, застрашени и изчезващи видове е продължителен процес излизащ извън рамките на един сезон. Препоръчва се базата данни за разпространението на тези ВКС да бъде постоянно актуализирана от персонала въз основа на периодични техни наблюдения.

ДГС – Свищов управлява територия от обща площ от 5037,3 ха, от която 3476 ха са държавен горски фонд (ДГФ), която обхваща водосбора основно и най-вече на река Дунав и свързаните с нея напоителни и отводнителни канали, както и прилежащите към територията на стопанството острови от българския участък на реката, които са обект на особено внимание. През територията на стопанството преминават множество долове и суходолия, а в най-югозападната му част – и река Осъм, но те имат много ограничено влияние върху горските площи в района. Във водосбора на река Осъм попада малка част от територията на стопанството, като реката преминава край село Деляновци и се движи в северозападна посока, като служи за естествена граница с ДГС – Плевен. По-значителни долове и суходолия са: река Сливовска бара с притоците си река Студена и Бузева бара, река Голямата бара и река Червена. Суходолията в района на стопанството събират снежните и дъждовни води от платовидната равнина, но те не се задържат продължително и през по-голямата част от годината те са безводни.

Разнообразието на релефа, почвените характеристики и климата обуславят значително биологично разнообразие. Горските екосистеми в района са много ценни в икономически, екологичен и социален аспект, тъй като поддържат богат растителен и животински свят и имат важни водорегулиращи, противоерозионни, рекреационни и естетически функции.

Основната част от горите на територията на ДГС – Свищов са включени в различните категории ВКС. В някои случаи един и същи подотдел попада в повече от една консервационна стойност. Това прави гората в този подотдел особено значима за поддържане и повишаване на всички идентифицирани консервационни стойности. В такива случаи се прилагат препоръките и ограниченията за стопанисване и мониторинг, които имат най-строг режим по отношение на прилагането на горскостопанските дейности.

По време на процеса на идентификация на ГВКС за територията на ДГС – Свищов, екипът работи в тясно сътрудничество с ръководството на горскостопанската единица. Ръководния състав е преминал теоретично обучение за основните принципи по прилагането на методиката на Националното ръководство по определяне, управление и мониторинг на гори с висока консервационна стойност.

През периода на проучванията са проведени консултации с представители на местните власти и сдружения за определяне на значимите за местните общности горски територии и съгласуване на режимите за стопанисване. По време на срещите те са информирани за проучването и за основните принципи на горите с висока консервационна стойност и е потърсено тяхното мнение относно възможностите за прилагане.

Препоръчително е при промени в новия лесоустройствен проект на ДГС Свищов да се интегрират резултатите от изследването и препоръчаните горскостопански мероприятия в него. Това ще допринесе за по-добро и екологосъобразно стопанисване на горските екосистеми в района.



ВКС 1. ГОРСКИ ТЕРИТОРИИ, В КОИТО СА СЪСРЕДОТОЧЕНИ ГЛОБАЛНО, РЕГИОНАЛНО ИЛИ НАЦИОНАЛНО ЗНАЧИМИ СТОЙНОСТИ ЗА БИОРАЗНООБРАЗИЕТО (НАПР. ЕНДЕМИЗЪМ, ЗАСТРАШЕНИ ВИДОВЕ, РЕФУГИИ)

При определянето на тази ВКС се прави оценка на управлението на ДГС – Свищов, свързано с опазването на биологичното разнообразие и защитените територии и зони. Извършва се инвентаризация на важните за района видове с природозащитна стойност, както и въздействието на лесовъдските дейности върху тях и техните местообитания.


На национално ниво в ръководството за страната са определени следните компоненти:



ВКС 1.1 ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ



В България за ГВКС се смятат всички защитени територии, както следва:
1. Земи и гори от горския фонд (ЗГГФ) в резервати, поддържани резервати, национални паркове, защитени местности, природни забележителности, обявени по ЗЗТ;

2. ЗГГФ в природни паркове попадащи в зони предназначени за опазване на биологичното разнообразие определени с плановете за управление или паркоустройствените проекти по реда на Закона за горите (ЗГ);

3. ЗГГФ в природни паркове, които нямат устройствени документи;

4. ЗГГФ попадащи в защитени зони обявени по реда на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

На територията на ДГС – Свищов има обявени три защитени територии (ЗТ), които отговарят на т.1 от ВКС 1.1. По смисъла на Закона за защитените територии, категориите ЗТ са както следва: две са обявени за защитени местности (ЗМ), а части от територията на стопанството са включени в границите на природен парк (ПП) „Персина”. Подробни данни за защитените територии в ДГС – Свищов са посочени в Таблица 1.



Таблица 1. Данни за защитените територии, попадащи в границите на ДГС – Свищов


Защитена

територия

Площ /ха/

Отдел/

подотдел

Землище

Заповед за обявяване

Заповед за

прекатегоризация

Цел на

обявяване

ПП ”Персина”

150,9 ха по

ЛУП от 2006

год., от която

129,3 ха

залесена и



21,6 ха

незалесена,

в т.ч. Защитна

ивица (200 м)

край р.Дунав, в

т.ч. Географски

култури.


10 – цял; 11 –

а-с, 1-4, в т.ч.

Защитна

ивица (200 м)



край р.Дунав,

отдели и


подотдели:

10-цял; 11-а-с,

в т.ч.

Географски



култури:

11-в, д, л.





гр.Свищов,

Община


Свищов.

Обявен със Заповед № РД-684/04.12.

2000 г. на МОСВ. Общата площ на

парка и територията на защитена зона

„Персина” се изменят с Решение №

811/16.11.2010 г. (публикувано в ДВ,

бр.96 от 07.12.2010 г.) на Министерския

съвет на РБ от 22 404,52 ха на 25 684,19



ха, без да е посочено в решението дали

разликата от новата площ попада в

землището на град Свищов, Община

Свищов, съответно в територията на

ДГС-Свищов.


Няма заповед за

прекатегоризация.




Опазване, възстано-

вяване и поддържа-

не на разнообразие-то на местните еко-

системи и ландшаф-

ти, местните видове

диви растения и жи-

вотни, както и на

местните сортове и

породи, възстановя-

ване на заливни го-

ри и влажни зони в

Свищовско-Белен-

ската низина и съ-

седните дунавски

острови.


ЗМ

”Стария дъб”




98,5 ха по ЛУП

от 2006 год., от

която 84,6 ха

залесена и 13,9 ха – незалесена.



43 – цял; 44 – а-е, о-р, 1-3, в т.ч. Защитна

ивица (200м)

край р.Дунав,

отдели и под-отдели: 43 а-в, д-м, о-у, 1-7; 44 а-е, о-р, 1-3 с обща площ 87,4 ха, от която залесена 73,5 ха и 13,9 ха незалесена.

Семепроиз-

водствени бази, отдели и подотдели:

43 г, н с обща

залесена

площ 11,1 ха.


с.Вардим,

Община


Свищов.

Обявена със Заповед № 939/22.07.1988 г. на КОПС.

Няма заповед за

прекатегоризация.



Опазване, възстано-

вяване и поддържа-

не на островна заливна екосистема от вардимски дъб и колонии защитени от закона водолю-

биви птици на о-в Вардим и в района.




ЗМ

”Мешова гора”



6,1 ха по ЛУП от 2006 г. залесена

обща площ.



73 д, е, ж, з.

с.Деляновци,

Община


Свищов

Обявена със Заповед № 328/08.05.1992 г. на МОС.

Няма заповед за

прекатегоризация.



Опазване, възстано-

вяване, поддържане и съхраняване на уникална флора и растителност, пред-

ставена главно от редки тревисти и храстови видове.


На територията на ДГС Свищов няма обявени със заповед вековни дървета, но има необявени такива.

Съгласно последните действия по изграждането на Национална екологична мрежа на територията на страната към ВКС1.1. т.4 идентифицирани защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие са:


1. ЗЗ „Комплекс Беленски острови” – BG 0002017.

2. ЗЗ „Остров Вардим” – BG 0000204.

3. ЗЗ „Студена река” – BG 0000233.

4. ЗЗ „Обнова – Караман дол” – BG 0000239.

5. ЗЗ „Персина” – BG 0000396.

6. ЗЗ „Свищовска гора” – BG 0000576.

7. ЗЗ „Свищовско-Беленска низина” – BG 0002083.

В Приложение към настоящият документ са посочени списъците с подотделите от стопанството, които влизат в границата на проекто – зоните.

Поетите ангажименти на Р България по изпълнението на Директива 79/409 и Директива 92/43 и съгласно прякото действие на двете директиви, посочените по-горе защитени зони подлежат на превантивни мерки на опазване и защита. Предвидените лесовъдски дейности на териториите на защитените зони трябва стриктно да следват изискванията на Закона за биологичното разнообразие за превенция и поддържане на благоприятно природозащитно състояние на видове и местообитания.
ПРЕПОРЪКИ И УКАЗАНИЯ ЗА СТОПАНИСВАНЕ

1. За защитените територии в границите на ДГС – Свищов няма изготвени и приети планове за управление с изключение на ДПП ”Персина”, чиито план за управление е изготвен и приет за периода 2006 – 2016 год., което е добре, тъй като се припокрива напълно с периода на действие на ЛУП от 2006 год. на горите и земите при ДГС – Свищов. За останалите две защитени територии, до тяхното изготвяне, стопанисването да се извършва съгласно Закона за защитените територии, заповедта за обявяване и заповедите за прекатегоризация, като са в сила следните допълнителни ограничения:

- Забрана на голите сечи и подмяна на основния дървесен вид.

- Санитарни сечи и изваждане на мъртва дървесина и стари дървета, се водят само в случаите когато има големи природни нарушения (ветровали, снеговали, пожари) или каламитети.

2. Прилаганите лесовъдски мероприятия да се съобразяват с естествената динамика на горските екосистеми и сукцесионните процеси.

3. Да се проверява периодично за създаването на нови защитени територии или зони, или за предложения за създаването им, които потенциално могат да бъдат повлияни от горскостопанските дейности.

4. Да се изготви и внесе мотивирано предложение за обявяване на нови защитени територии, по преценка на ръководството на ДПП „Персина”, ДГС – Свищов и Община Свищов, с оглед опазване на ключови елементи на биологичното разнообразие и ландшафта.

5. До окончателното произнасяне на Европейската комисия за защитените зони и респективно изготвянето на Плановете им за управление да се прилагат горскостопански практики, които не водят до промяна на естествените местообитания и горски екосистеми.

6. Да се извърши оценка на благоприятното природозащитно състояние за горските екосистеми на територията на ДГС – Свищов, включени в границите на защитените зони. По линия на превенцията, прилаганите горскостопански дейности да бъдат изцяло съобразени с поддържането и подобряването на благоприятното природозащитно състояние на горските видове и местообитания.

7. При защитените територии и защитените зони, в които преобладават горските екосистеми е препоръчително да се оставят около 15-20 % от горите в тях за ”гори във фаза на старост”. Прилагането на тази препоръка би повишило стойността на защитената територия и ВКС 1.1.


ПРЕПОРЪКИ И УКАЗАНИЯ ЗА МОНИТОРИНГ

1. Поради липсата на изготвени и приети планове за управление на представените защитени територии и защитените зони с изключение на ДПП ”Персина”, стопанисващите гората трябва да влязат във връзка с РИОСВ – Велико Търново, както и с ръководствата на ДПП „Персина” и ДГС – Свищов, които по закон отговарят за управлението на защитените територии и съвместно да следят за неблагоприятни въздействия върху ВКС. Съвместно с ДПП „Персина” и РИОСВ – Велико Търново трябва да се определи режима на мониторинг на стандартните процедури и индикаторите, с цел предотвратяване на отрицателните въздействия от дейностите върху ВКС на защитените територии и зони. За пример могат да се вземат въздействия на дейностите върху горските екосистеми, нарушаване на миграционни пътища на дивите животни, повишаване на риска от пожари, влошаване на благоприятното природозащитно състояние и др.

2. Препоръчваме да се използват мониторинговите схеми и формуляри на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие за отразяване на основните индикатори касаещи ВКС 1.1.




Каталог: files -> etc
files -> Рецептура на лекарствените форми рецептурни бланки и тяхната валидност
files -> Прогностични възможности на тестовете, използвани за подбор на млади футболисти
files -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
etc -> Доклад за резултатите от проведения мониторинг при тп дгс елена за 2017г
etc -> Програма за развитие на селските райони, реализиран от дгс габрово. По него бяха залесени със зимен дъб, цер, явор и сребролистна липа 300 дка в лесопарк „Градище край Габрово
etc -> Доклад съдържание 1 въведение 2
etc -> Оценка на социалното въздействие от дейността на тп държавно горско стопанство „стара загора” тп „Държавно горско стопанство Стара Загора”
etc -> Заповед буйновци, №90/14. 10. 2016 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница