Одобрявам: андон тотев кмет на община Сандански



страница1/26
Дата28.08.2016
Размер3.57 Mb.
#7609
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26




Одобрявам:

АНДОН ТОТЕВ

Кмет на община Сандански



В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА

ПО РЕДА НА ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ С ПРЕДМЕТ:
"Археологически парк Сандански”


Настоящата процедура се провежда на основание чл. 16, ал. 8 от Закона за обществени поръчки, по реда на Глава пета от ЗОП.
1.1. Пълно описание на предмета на поръчката
Реставрация, консервация и експониране на 3 броя културно-исторически паметници (подобекти), формиращи туристическа атракция „Археологически парк Сандански”, както следва:

Подобект 1: Реставрация, консервация и експониране на културно-исторически паметник „Епископска базилика” (за краткост наричана „Площадка 1” в техническия инвестиционен проект). „Епископска базилика” е паметник на културата с национално значение. Предвидените КРР и допълнителни СМР по този подобект имат за цел да бъдат постигнати следните завършени дейности:

  • експонирана „Епископска базилика” и изградено постоянно защитно покритие

  • експониран баптистерий и изградено постоянно защитно покритие

  • експониран атриум

  • обособен паркинг за леки коли

  • обособен паркинг за автобуси

Подобект 2: Реставрация, консервация и преекспониране на културно-исторически паметник „Раннохристиянски комплекс IV – V в.” (за краткост наричан „Площадка 2” в техническия инвестиционен проект). „Раннохристиянски комплекс IV – V в.” е деклариран като паметник на културата с местно значение, но попада в рамките на Античен и късно античен град, който е паметник на културата с национално значение. Предвидените КРР и допълнителни СМР по този подобект имат за цел да бъдат постигнати следните завършени дейности:

  • озеленяване и благоустрояване на подобекта

  • декоративно осветление на подобекта

  • ограда

  • видео наблюдение

Подобект 3: Реставрация, консервация и експониране на културно-исторически паметник „Базилика на епископ Йоан” (за краткост наричан „Площадка 3” в техническия инвестиционен проект). „Базилика на епископ Йоан” е архитектурно-строителен паметник на културата с местно значение, но попада в рамките на Античен и късно античен град, който е паметник на културата с национално значение.

  • подобрена експозиционна среда

  • изграден посетителски център

1.2. Обособени позиции - не

1.3. Възможност за представяне на варианти в офертите

Не се предвижда представяне на варианти.



1.4. Място и срок за изпълнение на поръчката

Мястото за изпълнение на поръчката е град Сандански,

Срокът за изпълнение на поръчката е не повече от 300 /триста/ календарни дни, считано от датата подписване на протокол акт образец 2 за откриване на строителна площадка, съгласно предложението на участника.

Графикът на изпълнението на поръчката е съгласно предложението на участника.



1.5. Разходи за поръчката

Разходите за изработването и подаването на офертите са за сметка на участниците в процедурата.



    1. Схема на плащане

Схемата на плащане на поръчката е следната:

- 20 % от стойността на поръчката до 10 работни дни след получаване на авансово плащане по проект «Сандански – зората на ранното християнство», финансиран по схема BG 161PO001-3.1.03/2010 ”Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции” на ОПРР. Авансовото плащане от възложителя към изпълнителя по договора за обществена поръчка е обвързано с получаването на авансово плащане от Управляващия орган (МРРБ) към бенефициента (община Сандански) по проект «Сандански – зората на ранното християнство», в изпълнение на договор за безвъзмездна финансова помощ BG 161PO 001/ 3.1-03/ 2010/ 014, финансиран по схема BG 161PO001-3.1.03/2010 ”Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции” на ОПРР.

- до 60 % във вид на междинни плащания по време на изпълнение на СМР, но не по-рано от 3 месеца от превеждане на аванса от Възложителя към Изпълнителя. Страните не са обвързани с конкретен брой на междинните плащания. Същите се осъществяват след приемане на действително извършени КРР и/или СМР, обособени като етап или по своята функционална самостоятелност, по реда и при условията на проекта на договор.

- 20 % финално плащане след приключване на СМР и предаване на обекта на Възложителя и строителния надзор, в 30 дневен срок от подписване на Констативен протокол обр.15 по ЗУТ и издаване на фактура.

Плащанията се извършват след подписване на съответните протоколи за приемане на завършени видове строителни и монтажни работи при изпълнението на строежите съгласно Наредба 3 от 31. 07. 2003 г. на МРРБ за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.





2.1. Изисквания за участниците

2.1.1. Общи изисквания
В процедурата за възлагане на обществена поръчка могат да участват български или чуждестранни физически или юридически лица, включително техни обединения.

Не може да участва в процедурата за възлагане на обществена поръчка българско физическо или юридическо лице, за което е налице някое от обстоятелствата по чл. 47, ал. 1, 2 и 5 от ЗОП, с изключение на хипотезите на чл. 47, ал. 1, т. 1, б. „е”, чл. 47, ал. 1, т. 2, предл. второ и чл. 47, ал. 2, т. 6 от ЗОП.

Не може да участва в процедура за възлагане на обществена поръчка чуждестранно физическо или юридическо лице, за което в държавата, в която е установено, е налице някое от обстоятелствата по чл. 47, ал. 1, 2 и 5 от ЗОП, с изключение на хипотезите на чл. 47, ал. 1, т. 1, б. „е”, чл. 47, ал. 1, т. 2, предл. второ и чл. 47, ал. 2, т. 6 от ЗОП.

Съгласно чл. 47, ал. 2, т. 2 ЗОП, пречка за участие в настоящата процедура е лишаването на лицата по чл. 47, ал. 4 от ЗОП от правото да упражняват дейностите строителство, извършване на консервационни и/или реставрационни работи, както и лишаването им от правото да упражняват професиите строител, реставратор или консерватор, или еквивалентните им съгласно националното законодателство на държавата, в която е извършено нарушението.

В случай, че участникът участва като обединение, на изброените по-долу изисквания, следва да отговаря обединението като цяло.
В случай, че участникът участва като обединение (или консорциум), което не е регистрирано като самостоятелно юридическо лице, тогава участниците в обединението (или консорциума) сключват споразумение. Споразумението трябва да отговаря на следните изисквания:

- всички членове на обединението / консорциума са отговорни, заедно и поотделно, по закон за изпълнението на договора;

- да е посочен Възложителя и номера на процедурата, за която се обединяват

- да е определен водещ съдружник

- водещият съдружник да има минимум 50% участие

- да е описана формата на участие на всеки от съдружниците – парично участие, механизация, работна сила

- да е определен представител на обединението, който е упълномощен да подписва документите от името на обединението

- да е посочено, че изпълнението на договора, включително плащанията, са отговорност на водещия член на обединението / консорциума,

- да е посочено че всички членове на обединението / консорциума са задължени да останат в него за целия период на изпълнение на договора

- да е отразено, че не може да бъдат приемани други членове на обединението по време на изпълнение на договора.


Споразумението следва да бъде нотариално заверено.

Участниците в обединението / консорциума трябва да определят едно лице, което да представлява обединението / консорциума за целите на поръчката.

Не се допускат промени в състава на обединението след подаването на офертата.
Когато не е приложено споразумение за създаването на обединение / консорциум, или в приложеното споразумение липсват клаузи, гарантиращи изпълнението на горепосочените условия или съставът на обединението се е променил след подаването на офертата – участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка.
Когато участникът предвижда участието на подизпълнители при изпълнение на поръчката, изискванията по чл. 47, ал. 1 и 5 от ЗОП и посочените в обявлението изисквания по чл. 47 ал. 2 от ЗОП се прилагат и за подизпълнителите.

Възлагането на работи на подизпълнители е допустимо само ако участникът приеме, че отговаря за действията, бездействията и работата на посочените подизпълнители като за свои действия, бездействия и работа.



      1. Административни изисквания – съгласно ЗОП

а) Участникът да не е осъден с влязла в сила присъда, освен ако е реабилитиран:

  • за престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл. 253 - 260 от Наказателния кодекс;

  • за подкуп по чл. 301 - 307 от Наказателния кодекс;

  • за участие в организирана престъпна група по чл. 321 и 321а от Наказателния кодекс;

  • за престъпление против собствеността по чл. 194 - 217 от Наказателния кодекс;

  • за престъпление против стопанството по чл. 219 - 252 от Наказателния кодекс.

б) Участникът да не е обявен в несъстоятелност.

в) Участникът да не е в производство по ликвидация или да не се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове.

г) Участникът да не е в открито производство по несъстоятелност, или да не е сключил извънсъдебно споразумение с кредиторите си по смисъла на чл. 740 от Търговския закон, а в случай че участникът е чуждестранно лице – да не се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове, включително когато неговата дейност е под разпореждане на съда, или участникът е преустановил дейността си.

д) Участникът да не е лишен от правото да упражнява определена професия или дейност съгласно законодателството на държавата, в която е извършено нарушението, включително за нарушения, свързани с износа на продукти в областта на отбраната и сигурността.

е) Участникът да не е виновен за неизпълнение на задължения по договор за обществена поръчка, включително по отношение на сигурността на информацията и сигурността на доставките в поръчки по чл. 3, ал. 2 от ЗОП, доказано от възложителя с влязло в сила съдебно решение;

ж) Участникът да няма задължения по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно - осигурителния процесуален кодекс към държавата и към община, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, или да няма задължения за социалното осигуряване съгласно законодателството на държавата, в която участникът е установен.

з) Участникът да няма наложено административно наказание за наемане на работа на незаконно пребиваващи чужденци през последните до 5 години;

и) Участникът да не е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 313 от Наказателния кодекс във връзка с провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки.

к) Участникът да няма лице по чл. 47, ал. 4 от ЗОП, което да е свързано лице по смисъла на § 1, т. 23а от ДР на ЗОП с Възложителя или със служители на ръководна длъжност в неговата организация.

л) Участникът да не е сключил договор с лице по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

м) Ако участникът е чуждестранно лице,в държавата в която е установен да не са налице обстоятелствата по чл.47, ал.1 и 2 от ЗОП.

Свързани лица”по смисъла на §1, т. 23а от ДР на ЗОП са:

а) роднини по права линия без ограничение;

б) роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;

в) роднини по сватовство - до втора степен включително;

г) съпрузи или лица, които се намират във фактическо съжителство;

д) съдружници;

е) лицата, едното от които участва в управлението на дружеството на другото;

ж) дружество и лице, което притежава повече от 5 на сто от дяловете или акциите, издадени с право на глас в дружеството.

Не са свързани лица дружество, чийто капитал е 100 на сто държавна или общинска собственост, и лице, което упражнява правата на държавата, съответно на общината в това дружество.
Участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не отговаря на някое от горните изисквания.


      1. Финансови изисквания

В случай, че участникът участва като обединение или консорциум, който не е юридическо лице, изброените в раздел ІІІ на обявлението изисквания се прилагат за обединението (консорциума) като цяло.

      1. Технически изисквания

В случай, че участникът участва като обединение или консорциум, който не е юридическо лице, изброените в раздел ІІІ на обявлението изисквания се прилагат за обединението (консорциума) като цяло.

2.2. Срок на валидност на офертите

Срокът на валидност на офертите е най-малко 120 / сто и двадесет дни / от крайния срок за подаване на офертите.

Възложителят може да поиска от участниците да удължат срока на валидност на офертите до сключване на договор.

Участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако представи оферта с по – кратък срок за валидност и откаже да го удължи и/или ако представи оферта с нормален срок, но при последващо поискване от Възложителя – откаже да я удължи.





3.1. Условия и размер на гаранцията за участие.

Гаранцията за участие е в размер на 42 565 лв. без ДДС. Гаранциите се представят в една от следните форми: парична сума или банкова гаранция, като участникът избира сам формата на гаранцията за участие.

Когато участникът избере гаранцията за участие да бъде банкова гаранция, тогава гаранцията за участие трябва да бъде безусловна и неотменима банкова гаранция. При банкова гаранция – срокът на валидност на гаранцията следва да бъде не по-малък от срока на валидност на офертата.


Когато участникът избере да внесе гаранцията за участие като парична сума по банков път, това следва да стане по следната сметка:

Уникредит Булбанк - Банкова сметка BG 65UNCR96603300107417 при UNICREDIT Bulbank клон Сандански.

При представяне на гаранция в платежното нареждане или в банковата гаранция изрично се посочва номерът на процедурата (по регистъра на АОП), за която се представя гаранцията.

Когато участникът е обединение, което не е юридическо лице, всеки от съдружниците в него може да е наредител по банковата гаранция, съответно вносител на сумата по гаранцията.

Участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не представи гаранция за участие или представената гаранция не отговаря на посочените изисквания в документацията за участие.


3.2. Условия и размер на гаранцията за изпълнение на договора.

Гаранцията за изпълнение на договора е в размер на 2,5% от стойността на поръчката / без включено ДДС /.

Гаранцията за изпълнение може да се внесе по банков път или да се представи под формата на банкова гаранция.

Участникът избира сам формата на гаранцията за изпълнение.

Участникът, определен за изпълнител на обществена поръчка, представя банковата гаранция или платежния документ за внесената по банков път гаранция за изпълнение на договора при неговото сключване.

Когато участникът избере гаранцията за изпълнение да бъде банкова гаранция, тогава в нея трябва да бъде изрично записано, че тя е безусловна и неотменима, че е в полза на Възложителя и че е със срок на валидност – най – малко за срока на изпълнение на договора.

При представяне на гаранция в платежното нареждане или в банковата гаранция изрично се посочва предмета на договора, за който се представя гаранцията.

Когато избраният изпълнител е обединение, което не е юридическо лице, всеки от съдружниците в него може да е наредител по банковата гаранция, съответно вносител на сумата по гаранцията.
3.3. Задържане и освобождаване на гаранцията за участие
Задържането освобождаването на гаранцията за участие става по условията и реда на чл. 61 и чл. 62 от ЗОП.

3.4. Задържане и освобождаване на гаранцията за изпълнение
Условията, при които гаранцията за изпълнение се задържа или освобождава се уреждат с договора за възлагане на обществена поръчка между Възложителя и Изпълнителя.

Договорът за възлагане на обществена поръчка не се сключва преди спечелилият участник да представи гаранция за изпълнение.

Възложителят освобождава гаранцията за изпълнение без да дължи лихви за периода, през който средствата законно са престояли при него.



4.1. Място и срок за получаване на документацията за участие

Желаещите да закупят документация за участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка могат да направят това от 08:00 часа до 17:00 часа, всеки работен ден, до изтичане на определения за това срок, посочен в раздел IV.3.3 от обявлението за обществена поръчка.

Лицата имат право да разгледат документацията преди да я закупят.

Предварителния преглед на документацията се извършва на мястото на закупуването й, а именно: бул. “Свобода” № 14, на касата в Административен център от 08:00 часа до 17:00 часа, всеки работен ден, до изтичане на срока. Инвестиционните проекти за трите подобекти на настоящата поръчка се предоставят заедно с документацията в електронен вид (CD). Могат да бъдат разглеждани и на място в общината по същия ред, по който се предоставя и документацията.

Документация за участие се предоставя след представяне на платежно нареждане, че документацията е заплатена.

При поискване от заинтересовано лице, придружено от платежен документ за стойността на документацията, Възложителят я изпраща за сметка на лицето отправило искането.



4.2. Цена на документацията за участие

Цената на документацията е 12 лв. (дванадесет лева) с ДДС.



4.3. Начин на плащане на документацията за участие и място за получаване

Сумата от 12 лв. (дванадесет лева) с ДДС може да бъде внесена по банков път на следната сметка:

Банкова сметка BG 54UNCR96608497571412 при UNICREDIT Bulbank клон Сандански. Документацията може да бъде платена и на касата на община Сандански, гр.Сандански, бул.”Свобода”№ 14 всеки работен ден от 08:00 до 12:00 и от 13:00 до 17:00 часа до изтичане на срока за закупуване на документация за участие, посочен в раздел IV.3.3 от обявлението за обществена поръчка.



5.1. Искане на разяснения

Всеки участник може да поиска писмено от Възложителя разяснения по документацията за участие.



5.1.1. Срокове за искане на разяснения

Исканията за разяснения могат да бъдат правени писмено до изтичане на срока за закупуване на документацията, посочен в раздел IV.3.3 от обявлението за обществена поръчка.



5.1.2. Срокове за отговор

Възложителят е длъжен да отговори в четиридневен (4) срок от датата, на която е постъпило запитването.

Възложителят изпраща разяснението до всички участници, които са закупили документация за участие и са посочили адрес за кореспонденция.

Разяснението се прилага и към документацията, която предстои да се купува от други участници.



5.1.3. Решение за промяна

Възложителят може, по собствена инициатива или по предложение на заинтересованото лице, еднократно да направи промени в обявлението и/или документацията на обществена поръчка, свързани с осигуряване законосъобразност на процедурата, отстраняване на пропуски или явна фактическа грешка.

Всяко заинтересовано лице може да направи предложение за промени в обявлението и/или документацията в 10-дневен срок от публикуването на обявлението за откриване на процедурата.

Промените се извършват чрез решение за промяна, което се публикува в Регистъра на обществените поръчки в 14-дневен срок от публикуване на обявлението за откриване на процедурата.

С решението за промяна възложителят няма право да променя дейностите по обявения предмет на поръчката.

В решението възложителят определя и нов срок за получаване на оферти, който не може да бъде по-кратък от първоначално определения. Възложителят може да не определя нов срок за получаване на оферти, когато промените не засягат критериите за подбор, изискванията към офертата или изпълнението на поръчката.

С публикуването на решение за промяна в Регистъра на обществените поръчки се смята, че всички заинтересовани лица са уведомени.



6.1. Подготовка на офертата

При изготвяне на офертата всеки участник трябва да се придържа точно към условията, обявени от Възложителя.

До изтичане на срока за подаване на офертите, всеки участник може да промени, допълни или оттегли офертата си.

Всеки участник в процедурата има право да представи само една оферта.

Лице, което участва като подизпълнител в офертата на друг участник, не може да представя самостоятелна оферта.

6.2. Съдържание на офертата и представяне на офертата

6.2.1 А Съдържание на офертата

1. копие от документа за регистрация или единен идентификационен код съгласно чл. 23 от Закона за търговския регистър, когато участникът е юридическо лице или едноличен търговец; копие от документа за самоличност, когато участникът е физическо лице; нотариално заверено споразумение за създаване на обединение (консорциум), отговарящо на изискванията на т. 2.1.1 от тази документация, когато участникът е обединение, което не е юридическо лице;

2. документ за гаранция за участие;

3. доказателства за икономическото и финансовото състояние по чл. 50 от ЗОП, посочени от възложителя в обявлението за обществена поръчка и в т. 6.2.2 от настоящата документация;

4. доказателства за техническите възможности и/или квалификация по чл. 51 от ЗОП, посочени от възложителя в обявлението за обществена поръчка и в т. 6.2.3 от настоящата документация;

5. декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1, 2 и 5 от ЗОП;

6. Декларация за липса на обстоятелства по чл. 93, ал. 1, чл. 94 и чл. 96, буква “а” от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета на ЕС, приложим към общия бюджет на Европейските общности, изменен с Регламент (ЕО, Евратом) № 1995/2006 на Съвета на ЕС

7. декларация за подизпълнителите, ако участникът предвижда такива, както и вида на работите, които ще извършват, и дела на тяхното участие;

8. срок за изпълнение на поръчката;

9. предлагана цена – ПЛИК 3;

10. декларация, че са спазени изискванията за закрила на заетостта, включително минимална цена на труда и условията на труд;

11. Декларация за съгласие от подизпълнителите, ако участникът предвижда такива;

12. Декларация за запознаване с условията на обществената поръчка и за приемане на условията в проекта на договор

13. Декларация – заявление - Образец 1

14. Административни сведения – Образец 2

15. списък на документите, съдържащи се в офертата, подписан от участника.

16. техническа оферта – ПЛИК 2

Когато участникът предвижда участие на подизпълнители, документите по т. 1, 3, 4, 5, 6, 10 и 11 се представят за всеки от тях, а изискванията към тях се прилагат съобразно вида и дела на тяхното участие.

Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице:

1. документите по т. 1, 5 и 6 се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението;

2. документите по т. 3 и 4 се представят само за участниците, чрез които обединението доказва съответствието си с критериите за подбор по чл. 25, ал. 2, т. 6 от ЗОП;

3. декларацията по т. 10 се представя само за участниците в обединението, които ще изпълняват дейности, свързани със строителство.

Когато участникът в процедурата е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, офертата се подава на български език, документът по т. 1 се представя в официален превод, а документите по т. 3, 4, 5, 6 и 10, които са на чужд език, се представят и в превод.

6.2.1 Б Представяне на офертата

Офертата се представя в запечатан непрозрачен плик от участника или от упълномощен от него представител лично или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. Върху плика участникът посочва адрес за кореспонденция, телефон и по възможност факс и електронен адрес.

Пликът съдържа три отделни запечатани непрозрачни и надписани плика, както следва:

1. плик № 1 с надпис "Документи за подбор", в който се поставят документите, изисквани от възложителя съгласно чл. 56, ал. 1, съответно по т. 6.2.1 А от документацията т. 1 - 7, 10 - 15, отнасящи се до критериите за подбор на участниците;

2. плик № 2 с надпис "Предложение за изпълнение на поръчката", в който се поставят документите, свързани с изпълнението на поръчката, съобразно избрания от възложителя критерий и посочените в документацията изисквания, а именно „Техническа оферта” по образец с приложен линеен график.

3. плик № 3 с надпис "Предлагана цена", който съдържа ценовото предложение на участника по образец. Попълва се образец “Предлагана цена”. Предлаганата цена е без ДДС. Плик № 3 задължително трябва да съдържа и електронна версия (CD) на ценовото предложение – Образец 11. Съдържанието на електронното копие следва да бъде идентично със съдържанието на хартиения носител на ценовата оферта. В случай на разлика, за валиден ще се счита хартиеният носител на ценовата оферта на участника.



Извън плика с надпис “Предлагана цена” не трябва да е посочена никаква информация относно цената.

Участници, които по какъвто и да е начин са включили някъде в офертата си извън плика “Предлагана цена” елементи, свързани с предлаганата цена (или части от нея), ще бъдат отстранени от участие в процедурата.

Всички страници на офертата се номерират последователно и се подписват от участника.

Участник, в чиято оферта документите не са систематизирани по указания начин се отстранява от участие в процедурата по възлагане на настоящата обществена поръчка.


6.2.2 Доказателства за Финансови възможности:
Минимални изисквания:


  1. Участникът да има осигурен достъп до финансов ресурс на стойност в размер минимум 500 000 лв.

  2. Участникът да има оборот от изпълнени СМР дейности на стойност минимум 10 000 000 лв. без ДДС общо за последните 3 финансови години (2010 г., 2011 г. и 2012 г.);

  3. Сключена застраховка професионална отговорност, съгласно чл. 171 от ЗУТ.



Документи:

  1. Документ за свободен ресурс по кредитна линия или удостоверения от банки за наличност по сметка, издаден след датата на публикуване на настоящото обявление за обществена поръчка.издаден не по-късно от един месец преди крайната дата за приемане на оферти.

  2. Баланс и ОПР за 2009 и 2010 и 2011 г., или еквивалентни в зависимост от датата, на която участникът е учреден или е започнал дейността си.

  3. Информация за общия оборот и за оборота на строителството, което е предмет на поръчката, за последните три години (2010 г., 2011 г. и 2012 г.), в зависимост от датата, на която участникът е учреден или е започнал дейността сиСписък-декларация за договори за изпълнени СМР през последните три години – 2009, 2010, 2011 г. с посочен възложител, обект, стойност на договора и стойност без ДДС на действително извършените и приети по споменатия договор СМР (по образец 7).

  4. Копие от Застраховка професионална отговорност.



      1. Доказателства за Технически възможности


Минимални изисквания

1. Участникът да докаже минимум 1 (или повече) изпълнен договор за СМР на обект паметник на културата с национално, световно или местно значение, всички заедно на обща стойност не по-малка от 1 000 000 лв. без ДДС, за последните 5 години до крайната дата за получаване на оферти, посочена в раздел IV.3.4 от настоящото обявление.(2007,2008, 2009,2010 и 2011).
2. Заверено от участника копие на удостоверение за вписване в Централния професионален регистър на строителя за изпълнение на строежи с обхват, отговарящ на вида на строежа, предмет на обществената поръчката, както и на категорията му, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 1, б. „м” от Закона за устройство на територията, а за чуждестранните лица - съгласно чл. 49, ал. 1 от ЗОП - декларация или удостоверение, издадени от компетентните органи съгласно националния им закон, за наличието на еквивалентна регистрация в някой от професионалните или търговски регистри на държавата, в която участникът е установен.2. Декларация или удостоверение за вписване в Централния професионален регистър на строителя за изпълнение на строежи с обхват, отговарящ на вида на строежа, предмет на обществената поръчката, както и на категорията му, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 1, б. „м” от Закона за устройство на територията. В случай, че участникът е чуждестранно лице и не е вписан в ЦПРС към датата на подаване на офертата си, то същият прилага еквивалентен документ от страната членка на ЕС или декларация (свободен текст), че се е запознал с условията за вписване в ЦПРС (за повече информация: http://register.ksb.bg/), отговаря на тях и ако бъде определен за изпълнител се задължава в 25-дневен срок от получаване на решението за определянето му за изпълнител да представи изискваните по настоящата точка документи, удостоверяващи вписването му в ЦПРС.

3. Участникът да разполага с квалифициран персонал за изпълнение на поръчката, минимум следния:

3.1. Ръководител на обекта, който да притежава подходящо образование – строителен инженер ПГС или еквивалентно, професионален опит – 5 г. в сферата на строителството.

3.2. Реставратор, който да е вписан в публичния регистър на Министерство на културата, който определя лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация на недвижими културни ценности (Наредба № Н-3 от 06.04.2011 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация, издадена от Министъра на културата, обн., ДВ, бр. 32 от 19.04.2011 г., в сила от 19.04.2011 г.). Чуждестранните лица следва да представят декларация или удостоверение, издадени от компетентните органи съгласно националния им закон, за наличието на еквивалентна регистрация в съответния регистър на държавата, в която лицето е установено.

3.3. Архитект, който да притежава:

- удостоверение за успешно завършен курс по опазване на паметниците на културата или еквивалентен, издаден от Националния институт за недвижимо културно наследство, или да е вписан в публичния регистър на Министерство на културата, който определя лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация на недвижими културни ценности (Наредба № Н-3 от 06.04.2011 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация, издадена от Министъра на културата, обн., ДВ, бр. 32 от 19.04.2011 г., в сила от 19.04.2011 г.). Чуждестранните лица следва да представят декларация или удостоверение, издадени от компетентните органи съгласно националния им закон, за наличието на еквивалентна регистрация в съответния регистър на държавата, в която лицето е установено.

3.4. Технически ръководител на обекта: професионалната му квалификация и образование да отговарят на изискванията на чл. 163, ал. 2 и 3 от ЗУТ.

4. Участникът да има внедрена система за управление на качеството ISO 9001 или еквивалент, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна, или да е внедрил еквивалентни мерки за осигуряване на качеството.Участникът да има внедрена система за управление на качеството ISO 9001:2000 или еквивалент за внедрена система за управление на качеството, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна,

5. Участникът да има внедрена система за управление на околната среда ISO 14001 или еквивалент, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна.ISO 14001-2005 или еквивалент за внедрена система за управление на околната среда, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна, или да е внедрил еквивалентни мерки за опазване на околната среда.

6. Участникът да има внедрена система за управление на здравословни и безопасни условия на труд OHSAS 18001 или еквивалент, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна.

Сходни с предмета на поръчката са работите по консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентни. OHSAS 18001-2007 или еквивалент за внедрена система за управление на здравословни и безопасни условия на труд, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна,

7. Участникът да разполага с минимум следното техническо оборудване за изпълнение на поръчката:


АВТОПЛАТФОРМА ПОДЕМНА – 1 БР.

БАГЕР ЕДНОКОШ. ГЬСЕН.ХОД– 1 БР.

КОМПРЕСОР - 2 БР.

ПЕРФОРАТОР – 1 БР.

САМОСВАЛ – 1 БР.


Документи:
1. Списък - декларация за изпълнени обекти – паметници на културата, за последните 5 години до крайната дата за получаване на оферти (Образец 7А), придружен от заверени копия на договори за изпълнени обекти паметници на културата и/или референции за добро изпълнение, придружен от препоръки за добро изпълнение за най-важните строителни обекти. Тези препоръки посочват стойността, датата и мястото на строителството, както и дали то е изпълнено професионално и в съответствие с нормативните изисквания. Списъкът-декларация задължително се придружава от заверени от участника копия от протоколи за изпълнени и приети, действително извършени дейности обект на описаните договор/договори, както и удостоверение, издадено от НИНКН, че посочените обекти са паметници на културата или еквивалентен документ от компетентен орган, удостоверяващ горепосочените изисквания към изпълнените обекти.

2. Декларация или зЗаверено от участника копие на удостоверение за вписване в Централния професионален регистър на строителя за изпълнение на строежи с обхват, отговарящ на вида на строежа, предмет на обществената поръчката, както и на категорията му, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 1, б. „м” от Закона за устройство на територията, а за чуждестранните лица - съгласно чл. 49, ал. 1 от ЗОП - декларация или удостоверение, издадени от компетентните органи съгласно националния им закон, за наличието на еквивалентна регистрация в някой от професионалните или търговски регистри на държавата, в която участникът е установен.

В случай, че участникът е чуждестранно лице и не е вписан в ЦПРС към датата на подаване на офертата си, то същият прилага еквивалентен документ от страната членка на ЕС или декларация (свободен текст), че се е запознал с условията за вписване в ЦПРС (за повече информация: http://register.ksb.bg/), отговаря на тях и ако бъде определен за изпълнител се задължава в 25-дневен срок от получаване на решението за определянето му за изпълнител да представи изискваните по настоящата точка документи, удостоверяващи вписването му в ЦПРС. В случай, че участникът участва като обединение, достатъчно е един член на обединението да има издадено Удостоверение за регистрация в Централен професионален регистър на строителя.В случай, че участникът участва като обединение, достатъчно е един член на обединението да има издадено Удостоверение за регистрация в Централен професионален регистър на строителя. Съгласно чл. 25, ал. 8 ЗОП, документът трябва да се притежава от онези съдружници, който ще осъществяват съответната дейност.

3.(3.1) Автобиография на експерта, придружена от копия от трудова/осигурителна книжка или служебна бележка за доказване на трудовия стаж, както и други документи, удостоверяващи изискваните квалификация и опит.


3 (3.2) Автобиография на експерта, придружена от копия от трудова/осигурителна книжка или служебна бележка за доказване на трудовия стаж, както и други документи, удостоверяващи изискваните квалификация и опит.

3 (3.3) Автобиография на експерта, придружена от копия от трудова/осигурителна книжка или служебна бележка за доказване на трудовия стаж, както и други документи, удостоверяващи изискваните квалификация и опит.

3 (3.4) Автобиография на експерта, придружена от копия от трудова/осигурителна книжка или служебна бележка за доказване на трудовия стаж, както и други документи, удостоверяващи изискваните квалификация и опит.

4. Копие от Сертификат ISO 9001 или еквивалент за внедрена система за управление на качеството, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна, или други документи за внедрени еквивалентни мерки за осигуряване на качеството.



5. Копие от Сертификат ISO 14001 или еквивалент за внедрена система за управление на околната среда, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна, или други документи за внедрени еквивалентни мерки за опазване на околната среда.

6. Копие от Сертификат OHSAS 18001 или еквивалент за внедрена система за управление на здравословни и безопасни условия на труд, с обхват на сертификацията, сходен с предмета на настоящата поръчка - консервация и реставрация на паметници на културата или еквивалентна.4. Копие от Сертификат за качество ISO 9001:2000 или еквивалентен

5. Копие от Сертификат за качество ISO 14001-2005 или еквивалентен

6. Копие от Сертификат за качество по OHSAS 18001-2007 или еквивалентен

7. Свидетелства за регистрация на МПС, договор за наем или ползване и документ за притежание на оборудването от наемодателя (в случай на договор за наем или ползване)

Забележка: При представянето на копия на посочените в т. 6.2.2 и т. 6.2.3 документи, информацията представляваща лични данни на лицата може да бъде закрита.
В случай, че участникът участва като обединение или консорциум, който не е юридическо лице, посочените минимални изисквания се прилагат за обединението като цяло.

Всички документи в офертите на участниците, които не са на български език, се представят и в превод.



ВАЖНО !!! Ако участник или негов управител, респективно член на управителните му органи, а в случай че членовете са юридически лица – техните представители в управителния орган, декларира в съответните декларации или посочи в други документи неверни данни и обстоятелства и това бъде установено от комисията за разглеждане, оценяване и класиране на офертите в хода на провеждане на процедурата по избор на изпълнител, този участник ще бъде отстранен от участие в процедурата по възлагане на настоящата обществена поръчка.


6.3. Подаване на оферти

6.3.1. Място и срок за подаване на оферти

Желаещите да участват в процедурата за възлагане на обществена поръчка подават лично или чрез упълномощено лице, или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка или по куриер офертите си на бул. “Свобода” № 14 Община Сандански, в деловодството от 08:00 часа до 12.00 часа и от 13.00 до 17.00 часа всеки работен ден, до крайния срок за получаване на оферти, посочен в раздел IV.3.4 от обявлението за обществена поръчка.

Възложителят не носи отговорност за получаване на оферти в случай, че се използва друг начин за представяне.

Всеки участник следва да осигури своевременното получаване на офертата от Възложителя. До изтичане на срока за получаване на оферти, всеки участник може да промени, допълни или оттегли офертата си.

Оттеглянето на офертата прекратява по-нататъшното участие на участника в процедурата.

Допълнението и промяната на офертата трябва да отговарят на изискванията и условията за представяне на първоначалната оферта, като върху плика бъде отбелязан и текст “Допълнение / Промяна на оферта (с входящ номер)”.



6.3.2. Възможност за удължаване на срока за подаване на оферти

Възложителят е длъжен да удължи обявените срокове в процедурата:



  • когато се установи, че първоначално определеният срок е недостатъчен за изготвяне на офертите, включително поради необходимост от разглеждане на място на допълнителни документи към документацията или оглед на мястото на изпълнение;

  • в случай че от предоставяне на разяснението от възложителя по чл. 29, ал. 1 от ЗОП до крайния срок за получаване на оферти остават по-малко от 6 дни.

Възложителят може да удължи обявените срокове в процедурата, когато:



  • в първоначално определения срок няма постъпили оферти или е получена само една оферта;

  • това се налага в резултат от производство по обжалване.

6.4. Приемане на офертите

При приемане на офертата върху плика се отбелязват поредният номер, датата и часът на получаването и посочените данни се записват във входящ регистър, за което на приносителя се издава документ.

Възложителят не приема за участие в процедурата и връща незабавно на участниците оферти, които са представени след изтичане на крайния срок за получаване или в незапечатан или скъсан плик. Тези обстоятелства се отбелязват във входящия регистър.

Условията и редът за получаване и съхраняване на офертите, изпратени по електронен път, са уредени с правилника за прилагане на закона.





7.1. Място и дата на отваряне на офертите
Комисията за разглеждане, оценка и класиране на офертите се назначава от възложителя след изтичане на срока за получаване на офертите.

Постъпилите оферти се отварят в посочените ден и час съгласно т. IV.3.8 от обявлението за обществена поръчка в заседателната зала на община Сандански, находяща се на бул.”Свобода”№ 14.

Отварянето на офертите е публично и на него могат да присъстват участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и на юридически лица с нестопанска цел.

Комисията отваря офертите (големите общи пликове) по реда на тяхното постъпване и проверява за наличието на три отделни запечатани плика, като най-малко трима от нейните членове подписват плик № 3 с надпис „Предлагана цена”. Комисията предлага по един представител от присъстващите участници да подпише пликовете № 3 на останалите участници.

След това комисията отваря плик № 2 с надпис „Предложение за изпълнение на поръчката”, като най-малко трима от членовете й подписват всички документи, съдържащи се в него. Комисията предлага по един представител от присъстващите участници да подпише документите с предложенията за изпълнение на поръчката на останалите участници, съдържащи се в плик № 2.

След извършване на горепосочените действия, комисията отваря плик № 1 с надпис „Документи за подбор”, оповестява документите, които той съдържа и проверява съответствието със списъка по чл. 56, ал. 1, т. 14 от ЗОП.

С това приключва публичната част от заседанието на комисията, която продължава своята работа в закрито заседание.

Комисията разглежда документите в плик № 1 за съответствие с критериите за подбор, поставени от възложителя, и съставя протокол.

Когато установи липса на документи и/или несъответствия с критериите за подбор или с други изисквания на възложителя, комисията изпраща протокола до всички участници.

Участниците представят на комисията съответните документи в срок 5 работни дни от получаването на протокола. Участникът няма право да представя други документи освен липсващите и тези за отстраняване на несъответствията, посочени в протокола на комисията.

След изтичането на указания срок комисията пристъпва към разглеждане на допълнително представените документи относно съответствието на участниците с критериите за подбор, поставени от възложителя. Комисията не разглежда документите в плик № 2 на участниците, които не отговарят на критериите за подбор.
Комисията при необходимост може по всяко време:


  • да проверява заявените от участниците данни, включително чрез изискване на информация от други органи и лица;

  • да изисква от участниците:

- разяснения за заявени от тях данни;

- допълнителни доказателства за данни от документите, съдържащи се в пликове № 2 и 3, като тази възможност не може да се използва за промяна на техническото и ценовото предложение на участниците.

Комисията уведомява възложителя, когато в хода на нейната работа възникнат основателни съмнения за споразумения, решения или съгласувани практики между участници по смисъла на чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията. В тези случаи възложителят уведомява Комисията за защита на конкуренцията. Уведомяването не спира провеждането и приключването на процедурата.


Когато критерият е икономически най-изгодна оферта, комисията отваря плика с предлаганата цена, след като е изпълнила следните действия:

- разгледала е предложенията в плик № 2 за установяване на съответствието им с изискванията на възложителя;

- извършила е проверка за наличие на основанията по чл. 70, ал. 1 от ЗОП за предложенията в плик № 2;

- оценила е офертите по всички други показатели, различни от цената.

Комисията обявява по подходящ начин датата, часа и мястото на отваряне на ценовите оферти, като публикува уведомление на интернет страницата на общината и изпраща съобщение по факс до участниците, на което заседание на комисията право да присъстват имат участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на юридически лица с нестопанска цел и на средствата за масово осведомяване. При отваряне на ценовите оферти комисията оповестява предлаганите цени.

Пликът с цената, предлагана от участник, чиято оферта не отговаря на изискванията на възложителя, не се отваря.

Когато критерият за оценка е икономически най-изгодна оферта, преди отварянето на ценовите оферти комисията съобщава на присъстващите лица резултатите от оценяването на офертите по другите показатели.


7.2. Отстраняване на участници
Комисията предлага за отстраняване от процедурата участник:

  • който не е представил някой от необходимите документи по чл. 56 от ЗОП;

  • за когото са налице обстоятелства по чл. 47, ал. 1 и 5 от ЗОП и посочените в обявлението обстоятелства по чл. 47, ал. 2 от ЗОП;

  • който е представил оферта, която не отговаря на предварително обявените условия на възложителя;

който е представил оферта, която не отговаря на изискванията на чл. 57, ал. 2 от ЗОП;

  • за когото по реда на чл. 68, ал. 11 от ЗОП е установено, че е представил невярна информация за доказване на съответствието му с обявените от възложителя критерии за подбор.


7.3. Изключително изгодно предложение

Когато офертата на участник съдържа предложение с числово изражение, което подлежи на оценяване и е с повече от 20 на сто по-благоприятно от средната стойност на предложенията на останалите участници по същия показател за оценка, комисията трябва да изиска от него подробна писмена обосновка за начина на неговото образуване. Комисията определя разумен срок за представяне на обосновката, който не може да бъде по-кратък от три работни дни от получаване на искането за това.

Комисията може да приеме писмената обосновка и да не предложи за отстраняване офертата, когато са посочени обективни обстоятелства, свързани със:

- оригинално решение за изпълнение на обществената поръчка;

- предложеното техническо решение;

- наличието на изключително благоприятни условия за участника;

- икономичност при изпълнение на обществената поръчка;

- получаване на държавна помощ.

Когато участникът не представи в срок писмената обосновка или комисията прецени, че посочените обстоятелства не са обективни, комисията предлага участника за отстраняване от процедурата.

Когато комисията установи, че офертата на участник е с необичайно ниска цена поради получена държавна помощ, чието законово основание е невъзможно да бъде доказано в определения срок, тя може да предложи офертата да се отхвърли и участникът да се отстрани.

7.5. Оценка на офертите

Критерият за оценка на офертите е икономически най-изгодна оферта. „Икономически най-изгодна оферта” е тази оферта, която отговаря в най-голяма степен на предварително обявените от възложителя показатели и тяхната тежест, пряко свързани с предмета на обществената поръчка по отношение на качество, цена, технически преимущества, характеристики, свързани и опазване на околната среда, оперативни разходи, срок на изпълнение и други.



7.6. Методика за оценка
КЛАСИРАНЕ НА ОФЕРТИТЕ
На първо място се класира офертата с най-висока комплексна оценка, т.е. с най-висок брой точки.

В случай че комплексните оценки на две или повече оферти са равни, за икономически най-изгодна се приема тази оферта, в която се предлага най-ниска цена. При условие че и цените са еднакви се сравняват оценките по показателя с най-висока относителна тежест и се избира офертата с по-благоприятна стойност по този показател.

Комисията провежда публично жребий за определяне на изпълнител между класираните на първо място оферти, ако икономически най-изгодната оферта не може да се определи по реда на предходния абзац.

7.7. Обявяване на резултатите
Възложителят в срок 5 работни дни след приключване работата на комисията издава мотивирано решение, с което обявява класирането на участниците и участника, определен за изпълнител.

В решението възложителят посочва и отстранените от участие в процедурата участници и оферти и мотивите за отстраняването им.

Възложителят изпраща решението на участниците в тридневен срок от издаването му.

При писмено искане от участник, направено в срока за обжалване на решението, възложителят е длъжен в тридневен срок от получаването да му осигури копие или достъп до протокола в зависимост от искането на участника. Възложителят може да откаже достъп до информация, съдържаща се в протокола, когато предоставянето й противоречи на нормативен акт или предотвратява, ограничава или нарушава конкуренцията.




8.1. Възложителят прекратява процедурата с мотивирано решение, когато:

8.1.1. не е подадена нито една оферта или няма участник, който отговаря на изискванията по чл. 47 - 53а от ЗОП;

8.1.2. всички оферти не отговарят на предварително обявените условия от възложителя;

8.1.3. всички оферти, които отговарят на предварително обявените от възложителя условия, надвишават финансовия ресурс, който той може да осигури;

8.1.4. първият и вторият класирани участници откажат да сключат договор;

8.1.5. отпадне необходимостта от провеждане на процедурата в резултат на съществена промяна в обстоятелствата, включително при невъзможност да се осигури финансиране за изпълнението на поръчката по причини, които възложителят не е могъл да предвиди;

8.1.6. са установени нарушения при откриването и провеждането й, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата;

8.1.7. поради наличие на някое от основанията по чл. 42, ал. 1 от ЗОП не се сключва договор за обществена поръчка.
8.2. Възложителят може да прекрати процедурата с мотивирано решение, когато:

8.2.1. е подадена само една оферта;

8.2.2. има само един участник, който отговаря на изискванията по чл. 47 - 53а от ЗОП, или само една оферта отговаря на предварително обявените условия от възложителя;

8.2.3. участникът, класиран на първо място:

8.2.3.1. откаже да сключи договор, или

8.2.3.2. не изпълни някое от изискванията на чл. 42, ал. 1 от ЗОП, или

8.2.3.3. не отговаря на изискванията на чл. 47, ал. 1 и 5 от ЗОП или на изискванията на чл. 47, ал. 2 от ЗОП, когато са посочени в обявлението.

8.3. Възложителят е длъжен в тридневен срок от решението да уведоми участниците за прекратяването на процедурата за възлагане на обществена поръчка.

8.4. При прекратяване на процедурата за възлагане на обществена поръчка по чл. 39, ал. 1, т. 3, 5 и 6 или ал. 2 от ЗОП възложителят възстановява на участниците направените от тях разходи за закупуване на документацията за участие в процедурата в 14-дневен срок от решението за прекратяване.

8.5. Възложителят може да отмени решението за избор на изпълнител след влизането му в сила, но преди сключването на договора, и да издаде решение за прекратяване на процедурата, когато възникнат обстоятелствата по чл. 39, ал. 1, т. 4, 5 и 7 и ал. 2, т. 3 от ЗОП.


9.1. Сключване на договор

9.1.1. Възложителят сключва писмен договор за обществена поръчка с участника, определен за изпълнител в резултат на проведената процедура.

9.1.2. Възложителят е длъжен да сключи договор, който съответства на приложения в документацията проект, допълнен с всички предложения от офертата на участника, въз основа на които е определен за изпълнител. Офертата на участника става неразделна част от договора.
9.2. Срокове за сключване на договора
9.2.1. Възложителят няма право да сключи договор преди изтичане на 14-дневен срок от уведомяването на заинтересованите участници за решението за определяне на изпълнител.

9.2.2. Възложителят сключва договора в едномесечен срок след влизане в сила на решението за определяне на изпълнител или на определението, с което е допуснато предварително изпълнение на това решение, но не преди изтичането на 14-дневен срок от уведомяването на заинтересованите участници.

9.2.3. Възложителят няма право да сключи договор с избрания изпълнител преди влизането в сила на всички решения по процедурата, освен когато е допуснато предварително изпълнение.

9.2.4. Възложителят може да сключи договор за обществена поръчка преди изтичането на срока по чл. 41, ал. 3 от ЗОП, когато определеният за изпълнител е единственият заинтересован участник.

9.3. Основания за несключване на договор
9.3.1. Договорът за обществена поръчка не се сключва с участник, определен за изпълнител, който при подписване на договора:

9.3.1.1. не представи документ за регистрация в съответствие с изискването по чл. 25, ал. 3, т. 2 от ЗОП;

9.3.1.2. не изпълни задължението по чл. 47, ал. 10 и чл. 48, ал. 2 от ЗОП;

9.3.1.3. не представи определената гаранция за изпълнение на договора;

9.3.1.4. не извърши съответна регистрация, не представи документ или не изпълни друго изискване, което е необходимо за изпълнение на поръчката съгласно изискванията на нормативен или административен акт и е поставено от възложителя при откриване на процедурата.
9.4. Основания за изменение на договора
9.4.1. Страните по договора за обществена поръчка не могат да го изменят.

9.4.2. Изменение на настоящия договор за обществена поръчка за строителство се допуска по изключение:

9.4.2.1. когато в резултат на непредвидени обстоятелства се налага:

9.4.2.1.1. промяна в сроковете на договора, или

9.4.2.1.2. частична замяна на дейности от предмета на поръчката, когато това е в интерес на възложителя и не води до увеличаване стойността на договора, или

9.4.2.1.3. намаляване общата стойност на договора в интерес на възложителя поради намаляване на договорените цени или договорени количества или отпадане на дейности, или

9.4.2.1.4. когато се налага увеличение в цената поради приемането на нормативен акт - до размера, произтичащ като пряка и непосредствена последица от него.

9.4.3. Възложителят може да прекрати договор за обществена поръчка, ако в резултат на обстоятелства, възникнали след сключването му, не е в състояние да изпълни своите задължения. В този случай възложителят дължи на изпълнителя обезщетение за претърпените вреди от сключването на договора.


10.1. Подлежащи на обжалване актове, действия и бездействия
10.1.1. На обжалване подлежи всяко решение на възложителя в процедурата за възлагане на обществена поръчка.

10.1.2. Решенията се обжалват пред Комисията за защита на конкуренцията относно тяхната законосъобразност, включително за наличие на дискриминационни икономически, финансови, технически или квалификационни изисквания в обявлението, документацията или във всеки друг документ, свързан с процедурата.

10.1.3. На обжалване подлежат и действия или бездействия на възложителя, с които се възпрепятства достъпът или участието на лица в процедурата. Не подлежат на самостоятелно обжалване действията на възложителя по издаване на решенията на възложителя в процедурата за възлагане на обществена поръчка.

10.2. Срокове за подаване на жалба
10.2.1. Жалба може да се подава в 10-дневен срок от:

10.2.1.1. изтичането на срока по чл. 27а, ал. 3 от ЗОП - срещу решението за откриване на процедурата и/или решението за промяна;

10.2.1.2. получаване на решението за избор на изпълнител или за прекратяване на процедурата;

10.2.1.3. публикуване на обявлението за доброволна прозрачност в Регистъра на обществените поръчки или в „Официален вестник“ на Европейския съюз.

10.2.2. Срокът за обжалване на решението по т. 1 тече от получаването на документацията, ако са изпълнени едновременно следните условия:

10.2.2.1. жалбата е срещу изисквания, които не са посочени в обявлението;

10.2.2.2. документацията не е публикувана едновременно с обявлението;

10.2.2.3. документацията е получена след срока по чл. 27а, ал. 3 от ЗОП.

10.2.3. Жалбата срещу действия и бездействия на възложителя се подава в 10-дневен срок от уведомяването за съответното действие, а ако лицето не е уведомено - от датата, на която е изтекъл срокът за извършване на съответното действие.
10.3. Лица, които имат право да подадат жалба
10.3.1. Жалба може да се подава от:

10.3.1.1. всяко заинтересовано лице - в случаите по чл. 120, ал. 4, т. 1 и 5, ал. 5 и 6 от ЗОП;

10.3.1.2. всеки заинтересован участник - в случаите по чл. 120, ал. 4, т. 4 и ал. 6 от ЗОП.

10.3.2. В срока по чл. 120, ал. 4, т. 1 от ЗОП жалба срещу решението за откриване на процедурата и/или решението за промяна могат да подават и професионални сдружения и организации в съответния бранш за защита на интересите на своите членове.

10.3.3. В случаите по чл. 120, ал. 4, т. 1 и 5 от ЗОП, когато датите на публикуване на обявленията в Регистъра на обществените поръчки и в „Официален вестник“ на Европейския съюз са различни, срокът за обжалване тече от по-късната дата.

10.4. Орган, отговарящ за процедурите по обжалване
Комисия за защита на конкуренцията

гр. София, бул. „Витоша“ № 18

тел.: (02) 935 61 13, факс: (02) 980 73 15

www.cpc.bg, e-mail: cpcadmin@cpc.bg




Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница