Одобрявам: Тотю Бонев ръководител мер варна



страница1/4
Дата09.09.2017
Размер0.97 Mb.
#29795
  1   2   3   4


одобрявам:

Тотю Бонев

РЪКОВОДИТЕЛ МЕР ВАРНА

П У Б Л И Ч Н А П О К А Н А



за възлагане на обществена поръчка с


П р е д м е т :

Авариен ремонт на покривна изолация на ЗРУ 10 кV на п/ст Добруджа”



Варна, 2014 г.


СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА КЪМ ПУБЛИЧНА ПОКАНА С ПРЕДМЕТ:
Авариен ремонт на покривна изолация на ЗРУ 10 кV на п/ст Добруджа”

Раздел І: Пълно описание на обекта на поръчката

Раздел ІІ: Технически спецификации

Раздел ІІІ: правила за разглеждане на постъпилите оферти

Раздел ІV: указания към участниците


Раздел V: образец на оферта

Раздел VІ: Образци на документи, неразделна част от офертата

Раздел VІІ: Проект на договор

Раздел VІІІ: Образец на банкова гаранция за изпълнение на договор



Раздел І. ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА:


  1. Място на изпълнение на поръчката

Ремонтно-строителните работи, заложени в настоящата поръчка ще се изпълняват на територията на електрическа подстанция Добруджа, която се намира в северозападната част на гр. Суворово, област Варна. Обектът се достига като движейки се по автомагистрала Хемус, на детелината за Суворово се продължи на север по път 2009 и в центъра на града, на кръстовището с път 2901 се продължи в западна посока по път 2901. Подстанцията е разположена в края на града, на около 300 м в северозападна посока след Y-образното кръстовище на път 2901 с път 2702. П/ст Добруджа е стратегически обект за РБ и достъпа в обекта се извършва с пропуск, по реда за достъп до стратегически обекти. Подстанцията се експлоатира от ЕСО ЕАД, мрежови експлоатационен район (МЕР) Варна. До обекта има асфалтиран път, част от градската пътна мрежа.

2. Съществуващо положение


На територията на п/ст Добруджа 400/220/110/35/20/10 кV са изградени открити разпределителни уредби (ОРУ) 400, 220 и 110 кV, сграда за командна и релейна зали и закрита разпределителна уредба (ЗРУ) 20 кV, сгради за ЗРУ 31,5 кV, ЗРУ 10,5 кV, компресорни уредби, помпени, шибърни помещения и други.

2.1. Покрив над ЗРУ 10 кV

Покривната конструкция на ЗРУ е изградена от оребрени покривни панели, които оформят плосък покрив с лек едноскатен наклон, тристранно ограден с бордове и със стреха при ниската надлъжна фасада. Водоотвеждането е външно – чрез висящ улук, монтиран над стрехата и водосточни тръби преминаващи през стоманобетонната стреха. Хидроизолацията е мека (рулонна) на битумна основа. Покривните бордове са защитени с обшивки (шапки) от поцинкована ламарина.

В края на месец май 2014 г. при буря с ураганен вятър и проливен дъжд е била увредена покривната хидроизолация над ЗРУ 10 кV и в резултат, са се проявили течове над шинната система, създаващи висок риск от възникване на аварийни изключвания или повреди на съоръженията в подстанцията.
3. Обем на поръчката

Ремонтът на покрива предвижда: демонтаж на обшивките от поцинкована ламарина; отстраняване на съществуващата битумна хидроизолация; демонтаж на улука и водосточните тръби; очукване на компрометираните (отлепените) циментова замазка и мазилка по бордовете; полагане на контактен грунд (бетон-контакт) за връзка между стария бетон и новата циментова замазка и мазилка; възстановяване на очуканата мазилка; възстановяване на очуканата циментова замазка с влагане на два слоя стъклофибърна мрежа с плътност 165 гр/м2; грундиране на основата с битумно лепило; направа на обшивка от гладка поцинкована ламарина по стреха; монтаж на безшевни улуци, надулучни поли и водосточни тръби 120мм от поцинкована ламарина с допълнително РЕ-покритие; монтаж на пароотдушници; полагане на перфориран свободностоящ пародренажен слой; полагане на първи слой модифицирана със стирол – бутадиен – стирол (СБС) битумна хидроизолация без посипка, с тегло 4,0-4,5 kg/m2; полагане с отстъп 50 см от първия пласт на втори слой СБС-хидроизолация, с минерална посипка, с тегло 4,5–5,5 kg/m2; монтаж на нови обшивки от поцинкована ламарина по бордовете; събиране, натоварване и извозване на строителните отпадъци на регламентирано сметище и други.

Ремонтът на помещението на ЗРУ предвижда: очукване на компрометираните вътрешни мазилки и шпакловки; полагане на контактен грунд за връзка между старата бетонова основа и новите мазилки и шпакловки; възстановяване на очуканите и изстъргани мазилки и шпакловки; варосване на стени и тавани и други.

Обемът и видовете работи са описани в ценовата таблица към документацията.



Раздел II. ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

1. Технически спецификации за материалите

Влаганите строителни продукти трябва да отговарят на изискванията на чл.169а от Закона за устройство на територията (ЗУТ); да са придружени с Декларация за съответствие; да са съобразени с изискванията по Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти (НСИСОССП) приета с ПМС № 325 от 06.12.2006, в сила от 01.01.2007 г.; да изпълняват предвиденото в техническите спецификации; да осигуряват: носимоспособност, устойчивост и дълготрайност на конструкцията, пожарна безопасност, опазване на здравето на работещи и обитаващи, опазване на околната среда, безопасна експлоатация. Не се допуска използването на материали, различни от предвидените, без изричното съгласие на възложителя и представянето на документи, доказващи качество равно или по-добро от предвиденото.


За всички вложени в обекта строителни продукти е необходимо представянето на декларациии за съответствие и/или сертификати и/или протоколи за изпитания. Материалите следва да отговарят на посочените или еквивалентни стандарти:




Строителен продукт

(материал, съоръжение и др.)

Съответствие на стандарт и/или техническо одобрение, работни характеристики и др.




1

Хидроизолация от СБС модифициран битум с армировка от нетъкан полиестер, както следва:

1-ви слой, без мин. посипка и тегло 4,0-4,5 kg/m2

2-ри слой, с мин. посипка и тегло 4,5-5,5 kg/m2


БДС EN 13707:2013

или еквивалентен



2

Перфорирани подложни мембрани с основа стъклен воал

БДС 6315:1984

или еквивалентен



3

Гладка поцинкована ламарина

БДС EN 10346:2009

БДС EN 10143:2006

БДС EN 10204:2005

или еквивалентни



4

Скоби за висящи улуци

БДС EN 1462:2005

или еквивалентен



5

Улуци и водосточни тръби от поц.ламарина с фабрично полиестерно покритие

БДС EN 612:2005

или еквивалентен


Улуците и водосточните тръби да бъдат от поцинкована ламарина с допълнително РЕ-покритие. Улуците да бъдат безшевни, цели (без снадки), трапецовиден профил. Водосточните тръби да бъдат 120 мм.


2. Технически изисквания за изпълнение на СМР

При изпълнението на строително-монтажните работи да се спазват технологичните изисквания, действащите в страната нормативни уредби и техническите норми и стандарти предвидени по реда в Раздел ІІІ, чл. 169 и чл. 170 от ЗУТ, в това число и на:



  • Наредба № 2 от 6.10.2008 г. за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения;

  • Правила и норми за извършване и приемане на СМР – ПИПСМР;

  • Наредба № 3 от 31.07.2003 г на МРРБ за съставяне на актове и протоколи по време на строителството;

  • Правилник за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрическите мрежи, в сила от 28.08.2004г. (ПБЗРЕУЕТЦЕМ);

  • Наредба № 3 за устройство на електрическите уредби и електропроводни линии – ДВ бр.90 и бр. 91 от 2004 г.;

  • Наредба № 9 от 9.06.2004 г. за техническата експлоатация на електрически централи и мрежи;

  • Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителните и монтажни работи;

  • Наредба № 3 от 19.04.2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място;

  • Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (изм. и доп., ДВ бр. 40 от 18.04.2008 г.);

  • Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;

  • Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа;

  • Наредба № 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи (обн., ДВ бр.11 от 03.02.2006 г.);

  • Наредба № Iз-1971 от 29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

  • Наредба № Iз-2377 от 15.09.2011 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите.

  • Наредба № 14 за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за производство, преобразуване, пренос и разпределение на електрическа енергия от 15.06.2005 г., в сила от 29.09.2005 г.

Работите на обекта да се осъществяват под техническото ръководство на правоспособно лице.

При изпълнение на СМР изпълнителят трябва да спазва описаната в настоящите технически изисквания технологична последователност, както и изискванията предвидени в ПИПСМР. Ако конкретен тип работа не е описан като технология в техническите изисквания и в ПИПСМР, участникът следва да спазва предписаната от производителя последователност и технология, като преди започване на работа представи на лицето, упражняващо инвеститорски контрол екземпляр от въпросната технология.

Използването на специализирана техника (в т.ч. повдигателни съоръжения) и строителна механизация е по преценка на изпълнителят, който следва да представи точен списък. Всички машини и механизирани инструменти трябва да се подържат в изправност и да се използват само от правоспособни специалисти.



Не се разрешава извършването на работи извън договорения обем без съгласуване с възложителя по предвидения в договора ред.
При изпълнението на покривните работи да се спазва следната технология:

    1. Отстраняват се съществуващите шапки от поцинкована ламарина по бордовете.

    2. Отстраняват се пластовете рулонна хидроизолация до достигане на циментовата замазка или бетона за наклон.






В случай, че още при първоначалното просичане на битумната хидроизолация се разкрие топлоизолационен слой от каширан стиропор вместо циментова замазка, Изпълнителят веднага да уведоми представителя на Възложителя изпълняващ функциите на инвеститорски контрол на обекта!




    1. Компрометираните (отлепените от основата) циментова замазка и мазилка по бордовете се очукват.

    2. Участъците с очукана замазка и мазилка се грундират с бетон-контакт за връзка между стария бетон и новата циментова замазка и мазилка.

    3. Външната варо-циментна мазилка по бордовете се изкърпва и възстановява;

    4. Циментовата замазка се изкърпва и възстановява като не се допуска получаването на вдълбнатини, издатини и др. подобни. Новоположената циментова замазка се армира с два слоя стъклофибърна мрежа с плътност 165 гр./м2. Цялата повърхност на циментовата замазка се почиства от замърсявания, свободни частици и др.




    1. След почистването, всички циментови повърхности на покрива, в т.ч. стрехата до горния надлъжен външен ръб, холкерите и бордовете до фасадната им страна, се обмазват с битумен грунд.

    2. Върху стрехата се монтира обшивка от поцинкована ламарина с оформен водооткапващ край в долния надлъжен външен ръб, която да защитава челото на стрехата. Връзките между отделните листове ламарина да се изпълнят с двоен легнал фалц. Фиксирането на обшивката към стрехата да се изпълни с хафтове (крепители, изрязани от тънки ивици ламарина), които влизат във всеки фалц, като долният им край се заковава към предварително вложените в стрехата дървени трупчета или се анкерира с дюбели към стрехата.




    1. Фиксират се скобите за улуци на разстояние през 50 см. Монтират се висящите улуци така, че предния ръб на улука да е с 1–2 сm по-ниско от задния и в случай на затлачване на улука, водата да прелива навън. Наклонът към водосточните тръби да е в границите от 0.3 до 1%. На разстояние през 50-60 см да се монтират обтегачи на улуците.




    1. След изсъхване на битумния грунд, в най-високата част на покрива, на разстояние 50-60 см от надлъжния борд, се монтират предвидените пароодушници (3 бр. за 100 м2) с h= 400mm и 125mm.

    2. Полага се перфориран свободностоящ пародренажен слой от модифициран битум със стъкловлакнеста армировка, като листовете в надлъжна и напречна посока не се застъпват, но не се допуска и получаване на луфтове. Пластът се полага до горен ръб холкер.

    3. Монтира се надулучна пола от поцинкована ламарина с ширина 30 сm. Връзките между отделните листове ламарина се изпълняват с двоен легнал фалц.

    4. В горната, хоризонтална част на бордовете, се монтират дървени трупчета или дъски за закрепване на обшивките от поцинкована ламарина.

    5. Полага се първи пласт на хидроизолацията от СБС (стирол – бутадиен – стирол) модифициран битум с армировка от нетъкан полиестер (с тегло 4,0-4,5 kg/m2) чрез газопламъчно залепване, със застъпване между рулата в надлъжна посока 8÷10 см и в напречна – 10÷15 см. Дължината на рулонната хидроизолация да се развива успоредно на дългата страна на покрива от стрехата към билото. Хидроизолацията се полага, така че бордовете да бъдат покрити до фасадната им страна!

    6. Полага се втори пласт на хидроизолацията от СБС-модифициран битум с армировка от нетъкан полиестер, с минерална посипка и тегло 4,5–5,5 kg/m2. Вторият пласт на хидроизолационния пакет да бъде газопламъчно и напълно залепен към първия, като се отмества на 50 см спрямо първия слой. Застъпването между рулата в надлъжна посока е 8÷10 см и в напречна – 10 ÷ 15 см. Застъпванията не трябва да съвпадат с тези на предишния пласт! Хидроизолацията се полага, така че бордовете да бъдат покрити до фасадната им страна!

    7. По двата горни ръба по дължина на бордовете се монтират профилирани шорцове от поцинкована ламарина с оформена водооткапваща част (допуска се използването на шорцови елементи – минимум три броя на метър) за закрепване на обшивките (шапката) от поцинкована ламарина.

    8. За завършващ покривен детайл, в горната, хоризонтална част на бордовете се монтира „шапка” от гладка поцинкована ламарина с дебелина мин. 0,63 мм. Връзките между отделните листове ламарина на шапката да се изпълнят с двоен фалц. Фиксирането на „шапката” към борда да се изпълни с хафтове (крепители, изрязани от тънки ивици ламарина), които влизат във всеки фалц, като долният им край се заковава към предварително вложените в борда дървени трупчета (дъски) или се анкерира с дюбели към бетоновия борд. Не се допуска директно преминаване на крепежните елементи през шапката от поцинкована ламарина!

    9. Монтират се водосточните тръби.

Допълнителни изисквания към изпълнението

        • При полагането на хидроизолационния материал от него не трябва да се отлепя защитното полимерно фолио – то се стопява при нагряване с горелка.

        • Рулото се навива от двата края и се залепва от средата към краищата без да се размества, като при напречната снадка посипката на долния слой се нагрява с горелка и с гореща мистрия със заоблени ръбове се зачиства за по-добро залепване.

        • Долната страна на изолацията се нагрява с газовата горелка до меко стапяне на полиетиленовото фолио и на битумната смес (фолиото става като пчелна пита);

        • Изолацията се притиска към основата и по застъпите. Ръбовете на застъпите се оформят с мистрия така, че да се получи водоплътна връзка;

        • Не добре залепените места се обработват допълнително, като внимателно се повдига припокриващия ръб с помощта на предварително загрята мистрия и се притиска отново към основата, така че да се получи водоплътна връзка;

        • НИКОГА не трябва да се поправят незалепени места чрез нагряване на изолацията отгоре.


Препоръки за правилно съхранение и манипулиране с битумни хидроизолации

        • Рулата да се разтоварват внимателно, без да се хвърлят на земята.

        • По време на работа с материалите е абсолютно забранено рулата да се пренасят без поддържащ палет.

        • Рулата, както единичните, така и палетизираните трябва да се съхраняват във вертикално положение в един ред, за да се предотврати подбиването на краищата и смачкването на рулата.



3. Изисквания към организацията на работа

При планиране работата на обекта, да се вземат предвид следните особености:



  • Всички работи на обекта ще се извършват по график, съгласуван с възложителя и съобразен с възможностите за изключване на напрежението на високоволтовите съоръжения, разположени в непосредствена близост.

  • Графикът и организацията на работата да се съобрази с факта, че исканията за изключвания на мрежа и/или съоръжения се съгласъват предварително между възложителя и изпълнителя, за което е необходимо минимум тридневно предварително предупреждение.

  • При нареждане от персонала на възложителя, работата по покрива на ЗРУ може да бъде прекратена по всяко време, ако това се налага от аварийни или други спешни ситуации.

  • Използваните ел. инструменти да се занулят и заземят.

  • Вода за технологични и питейни нужди и електроенергия може да се използва от подстанцията.

  • Възложителят осигурява площадка за временно складиране на строителни материали на територията на обекта.






  • При изпълнение на строително-монтажните работи, съществуващите съоръжения да се пазят от повреди!

  • Работата да се изпълнява при строго спазване на изискванията на действащите правилници и нормативни документи за техническата експлоатация и осигуряване на безопасност на труда!


4. Изисквания за безопасни и здравословни условия на труд

При изпълнение на поръчката следва да се спазват стриктно изискванията на: Правилника за безопасност и здраве при работа в ел. уредби на електрически и топлофикационни централи и по ел. мрежи от 28.08.2004 г. (ПБЗРЕУЕТЦЕМ); Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР; Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване; Вътрешни правила за здравословни и безопасни условия на труд, Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, както и действащите други нормативни и поднормативни актове.

Персоналът на Изпълнителя се явява командирован персонал по смисъла на ПБЗРЕУЕТЦЕМ и предварително трябва да бъде инструктиран по същия Правилник. Инструктажът по ПБЗРЕУЕТЦЕМ се извършва от представител на Възложителя.

Преди откриването на строителната площадка, Изпълнителят е длъжен да представи поименен списък на хората, които ще работят на обекта, като посочи и техническия ръководител.

При започване на работа Изпълнителят трябва да се яви за запознаване с Вътрешните правила за здравословни и безопасни условия на труд и едновременно с подписване на договора да подпише и споразумение за безопасни условия на труд.

Инструктажът по Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР и ежедневният инструктаж по безопасна работа непосредствено на работното място да се извършват от представител на Изпълнителя.



  • Персоналът на фирмата-изпълнител е длъжен да спазва стриктно всички указания по ЗБУТ на експлоатационния персонал;

  • Не се допускат до работа лица без да бъдат инструктирани;

  • Не се допускат и разрешава присъствието на лица употребили алкохол и опиати;

  • Забранява се на работниците от фирмата-изпълнител да влизат, да складират материали и инструменти в други помещения, освен в определените за това места;

  • Лица, не заети с ремонтната дейност да не се допускат на обекта;

  • Изпълнителят да осигури на всички участващи в СМР лични предпазни средства и работно облекло, проверени и напълно изправни за съответния вид дейности и работни места. Ползването им да се следи съгласно изискванията на Наредба № 3 от 19.04.2001г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място;

        • Скелетата се оразмеряват, монтират, обезопасяват и поддържат така, че да издържат действащите върху тях натоварвания, както и предотвратяване на случайната им деформация и задвижване.

  • По време на работа скелетата, оборудването и механизацията трябва да се заземят чрез преносимо заземление.

  • Всички елементи на скелетата трябва да са с непрекъсната, надеждна галванична връзка помежду си.

  • Позиционирането на строителната механизация в близост до тоководещи части под напрежение, да се съгласува с персонала на подстанцията, за да се предотврати опасността от нарушаване на минималните безопасни разстояния при работа. Стриктно се спазват изискванията на ПБЗРЕУЕТЦЕМ – глава “Работа с повдигателни съоръжения” – членове от 513 до 521. За недопускане на опасно приближаване до частите под напрежение, ъгълът на завъртане на подемната част на съоръжението да се ограничи в хоризонтална посока чрез монтиране на ограничителни приспособления или поставяне на ограждения.

  • Товаренето, транспортирането, разтоварването, монтажът и демонтажът на строителни машини се извършват под ръководството на определено от строителя лице и при взети мерки за безопасност и спазване изискванията на Наредба за безопасност и експлоатация и технически надзор на повдигателни съоръжения и Наредба № 12 от 30 декември 2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи.

  • Опасните зони около работещите строителни машини се означават в съответствие с инструкциите за експлоатация.

  • Продуктите, машините, съоръженията и другите елементи, които посредством движението си могат да застрашат безопасността на работещите, при транспортиране и складиране се разполагат и стабилизират по подходящ и сигурен начин така, че да не могат да се приплъзват и преобръщат.

        • Работи при височина се извършват само при осигурена безопасност от падане на хора или предмети.

        • Работещите на височина поставят инструментите си в специални сандъчета и чанти, обезопасени срещу падане.

        • Извършването на СМР на открито се преустановява при неблагоприятни атмосферни условия (гръмотевична буря, силен дъжд или вятър, мъгла и др.) и през тъмната част на денонощието.


5. Изисквания за опазване на околната среда

При изпълнение на строително-монтажните работи следва да се спазват действащите в страната нормативни документи свързани с опазването на околната среда.

Доставените материали да се съхраняват на предварително определени от възложителя места на обекта.

Добитите отпадъчни материали и строителни отпадъци, също да се съхраняват на предварително определените места и да се изхвърлят регулярно от Изпълнителя на най-близкото регламентирано сметище на селищната система, след получаване от страна на Изпълнителя на разрешение за депонирането им.

Транспортната техника, напускаща обекта да се почиства, с оглед да не се замърсява уличната и пътната мрежа. Да не се допуска разпиляване на материалите при транспортиране

След приключване на договорените СМР, работните зони и местата за депониране и складиране да се почистят старателно, като се оставят в нормално експлоатационно състояние.


6. Изисквания за пожарна и аварийна безопасност

        • Мерките по ПО на обекта по време на работа трябва да са съобразени с НАРЕДБА № Iз-2377 от 15.09.2011 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, Наредба № Iз-1971 от 29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, както и с Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.

  • По време на изпълнение на работата трябва да се обезпечи свободен достъп за пожарни автомобили по съответните вътрешноведомствени пътища и не се допуска складиране на материали или строителни отпадъци върху тях.

  • Забранява се паленето на огън под и в близост до ел.съоръженията.

  • Забранява се оставянето на запалими материали под и в близост до ел.съоръженията.

  • Забранява се използването на противопожарните съоръжения от противопожарното табло на обекта за несвойствени цели.


Предложенията на участниците в обществената поръчка трябва да съответстват на посочените от Възложителя в техническите спецификации стандарти, работни характеристики, функционални изисквания, параметри, сертификати и др. или да са еквивалентни на тях.
РАЗДЕЛ ІІІ. ПРАВИЛА ЗА разглеждане на постъпилите оферти
1. Общи правила

    1. Настоящите правила определят принципите, условията и реда за разглеждане на постъпилите оферти.

    2. Отварянето на офертите е публично и на него могат да присъстват участниците в обществената поръчка или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и на други лица при спазване на установения режим за достъп до сградата, в която се извършва отварянето.

    3. За разглеждане и оценка на постъпилите оферти възложителят назначава комисия.

    4. След получаването на офертите, членовете на комисията подписват декларации за съответствие на обстоятелствата и спазване на изискванията на чл. 35, ал. 1, т. 2-4 от ЗОП.

    5. Отварянето на офертите е публично и на него могат да присъстват участниците или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и други външни лица при спазване на установения режим за достъп до сградата, в която се извършва отварянето.

    6. След отварянето на офертите комисията обявява ценовите предложения и предлага по един представител от присъстващите участници да подпише техническите и ценовите предложения


2. Разглеждане, оценка и класиране на допуснатите оферти

    1. Комисията разглежда допуснатите оферти и ги оценява и класира по критерий „икономически най-изгодна оферта”, при следната


МЕТОДИКА ЗА ОЦЕНКА И КЛАСИРАНЕ

На първо място се класира офертата с най-много получени точки при прилагане на утвърдената от възложителя методика.

Методиката за оценка на предложенията се основава на оценка по обективни показатели, като по този начин се гарантира на възложителя, както точна оценка, така и успешно изпълнение на поръчката от страна на избрания изпълнител.

При оценката на офертите първо се разглежда техническата част, след това финансовата и накрая двете оценки се обединяват.


Указания за определяне на оценката по всеки показател:
А. „Техническо предложение на участника” – T – максимален брой точки: 50

Общата техническа оценка на всяко едно от предложенията се изчислява по следните формули:


T = (TR / TRmax) х kт1,

TR = (T1 + Т2 + Т3),

където:


T – обща техническа оценка на техническото предложение на участника или резултатната техническа оценка на оценяваната оферта, умножена с коефициент на тежест kт1 = 50;

ТR – резултата от техническата оценка на членовете на комисията за оценяваната оферта, определени по долната таблица;

TRmax – максимално възможната стойност на ТR – резултата от техническата оценка на членовете на комисията, TRmax = 30 – максимален брой точки – 30;

kт1 – коефициент на тежест, kт1 = 50;

Т1 Т3 – оценки на съответните елементи на техническото предложение,

т.е. формулата добива вида:



T = ((T1 + Т2 + Т3)/ 30) х 50,
Оценяват се три основни елемента на Техническото предложение, както следва:


по ред

Елемент на Техническото предложение

Максимален брой точки

1

Работна програма за изпълнение на поръчката – последователност и взаимообвързаност на предлаганите дейности – Т1

до 15 т.

2

Технически и функционални характеристики на влаганите материали и предвиждани технологии за изпълнение (съобразно Техническите спецификации), както и организация и процедури

за контрол с цел качественото и навременно изпълнение на поръчката – Т2



до 10 т.

3

Рискове, които могат да окажат влияние върху изпълнението на договора – Т3

до 5 т.


Точките по трите елемента на общата техническа оценка на показател „Техническо предложение на участника” (Т1, Т2 и Т3) ще бъдат присъждани по експертна мотивирана оценка от помощния орган на възложителя – оценителната комисия по следния начин:
А.1. Работна програма за изпълнение на поръчката – последователност и взаимообвързаност на предлаганите дейности – Т1.

В тази част от офертата всеки Участник следва да разпише основните етапи на изпълнение при евентуалното възлагане на договора и да предложи последователност, взаимообвързаност и продължителност на предвидените от него дейности в зависимост от представения технологичен подход за постигането на целите на договора и съобразно техническите спецификации. Следва да се обхванат всички дейности, необходими за изпълнението предмета на поръчката, отчитайки времето за подготвителните дейности, дейностите по изпълнението на строително-монтажните работи, както и всички други дейности, необходими за постигане целите на договора. Следва да се направи описание на видовете СМР и тяхната последователност на изпълнение. Необходимо е програмата да отговаря на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и стандарти, на действащото законодателство и да е съобразена с предмета на поръчката. Подходът трябва да бъде ясен, разбираемо представен и релевантен на предмета на поръчката.


Метод на формиране на оценката:

оценка 15 точки – за предложения, които отговарят на елемента „работна програма”, на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и стандарти, на действащото законодателство и са съобразени с предмета на поръчката. От предложението е видно, че Участникът предлага програма за изпълнение (последователност, продължителност и взаимосвързаност), релевантна на предмета на поръчката и съответстваща на техническите спецификации. Предложението съдържа описание на видовете СМР, с яснота по отношение на конкретните мерки и действия при изпълнението на обекта.

оценка 5 точки – за предложения, които отговарят на елемента „работна програма”, на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и стандарти, на действащото законодателство, но не са конкретни и/или предложението може да бъде отнесено към всяка обществена поръчка за строителство без да е представено през призмата на предмета на настоящата поръчка.

Предложения относно последователността и взаимообвързаността на предлаганите дейности, които не отговарят на техническите спецификации и стандарти, на действащото законодателство и при които предложената организация и подход на изпълнение не съответствуват на конкретния линеен график или ако елемента „работна програма” липсва, следва да бъдат предложени за отстраняване.


* „Ясно“ – следва да се разбира изброяване, което недвусмислено посочва конкретния етап, конкретния вид дейност по начин, по който същият да бъде индивидуализиран сред останалите предвидени етапи/съответно останалите предвидени видове дейности;

** „Подробно/Конкретно“ – описанието, което освен, че съдържа отделни етапи, видове дейности, не се ограничава единствено до тяхното просто изброяване, а са добавени допълнителни поясняващи текстове, свързани с обясняване на последователността, технологията или други факти, имащи отношение към повишаване качеството на изпълнение на поръчката и надграждане над предвидените технически спецификации и изисквания;

*** Съществени непълноти в техническото предложение са тези, които го правят неотговарящо на изискванията на възложителя, посочени в указанията и техническите спецификации, на съществуващите стандарти, или на действащото законодателство, като например несъответствие между изискуеми параметри и предлагани такива и други подобни. При установени съществени непълноти в техническо предложение на участник офертата му следва да бъде предложена за отстраняване.
А.2. Технически и функционални характеристики на влаганите материали и предвиждани технологии за изпълнение (съобразно Техническите спецификации), както и организация и процедури за контрол с цел качественото и навременно изпълнение на поръчката – Т2

В тази част от офертата всеки Участник следва да представи подробно описание на техническите и функционалните характеристики на влаганите материали за изпълнение на предмета на поръчката, свързани с последващата им експлоатация, на база изискванията в Техническите спецификации. Всеки Участник следва да направи подробно и пълно описание на техническите преимущества на своето предложение, както и описание на технологията за изпълнение на СМР съобразено с технологичните изисквания за тях, заложени в Техническите спецификации, включително при съобразяване на технологичните ограничения в процесите и специфичните условия за изпълнение през съответния период на годината и очакваните атмосферни влияния. Участниците следва да направят пълно описание на организацията за осигуряване на качество по време на изпълнение на СМР, както и описание на процедурите за контрол за качество, който ще упражняват по време на изпълнението на договора. Участниците следва да направят пълно описание на начините за разпределение на дейностите и отговорностите между предлаганите от него специалисти; отношенията и връзките на контрол, взаимодействие и субординация, както между предлаганите от него специалисти, така и в отношенията с Възложителя, по начин, гарантиращ качественото и навременно изпълнение на договора за строителство.


Метод на формиране на оценката:

оценка 10 точки – за предложения, които отговарят на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и стандарти, на действащото законодателство и са съобразени с предмета на поръчката. Ясно и подробно е описана технологията за изпълнение на СМР при пълно съобразяване и съответствие с технологичните изисквания за тях, заложени в Техническите спецификации, включително по отношение на технологичните ограничения в процесите и специфичните условия за изпълнение през съответния период на годината и очакваните атмосферни влияния. Ясно са описани и демонстрирани преимуществата на конкретното предложение и характеристиките спрямо данните и информацията, посочени в Техническите спецификации. Подробно е описано изпълнението на предмета на поръчката (строителство). Предложението има най-висок качествен ефект от прилагането на предлаганите основни технически и функционални параметри на влаганите материали и предлаганата технология на работа. Направено е предложение относно следните показатели за постигане на качество – технически и функционални характеристики на основните материали (свързани с техническите им преимущества, устойчивост и последващата експлоатация), които ще се вложат при изпълнението на договора и тяхното съответствие с изискванията в Техническите спецификации. Подробно са предложени начините (организацията) за постигане на качество – проверки и осъществяване на контрол за качество, изпълнение на отделните дейности от предвидените екипи (качество на труда). Подробно е предложено разпределението на задачите и отговорностите между експертите във връзка с изпълнение на дейностите, както и отношенията и връзките за контрол, взаимодействие и субординация, както в предлагания екип, така и с Възложителя. Оценка 10 точки получават предложенията относно тази част от офертата, които напълно отговарят на Техническите спецификации, като ги допълват или превъзхождат и съдържат технически преимущества за следните елементи: предлаганите материали и предлаганите технологии на работа/изпълнение, както и предложения относно техническите и функционалните характеристики на влаганите материали за изпълнение на предмета на поръчката, свързани с последващата експлоатация на обекта.

оценка 3 точки – за предложения, които отговарят на описанието на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и стандарти, действащото законодателство и са съобразени с предмета на поръчката, но не съдържат технически и функционални преимущества относно предлаганите материали и предлаганите технологии на работа/изпълнение на предмета на поръчката, свързани с последващата експлоатация на обекта и/или не са конкретно описани методите, които се предлагат за осигуряване на качество по време на изпълнението на договора за строителство, в т.ч. предложението за контрол на качеството и/или не са подробно предложени методите за организация и мобилизация на използваните от участника ресурси и/или процедурите за контрол, взаимодействие и субординация между участниците в поръчката и/или предложението не съдържа абсолютно никакви преимущества, чрез които да се установи, че то има по-висок качествен ефект, свързан със самото строителство и с последващата експлоатация на обекта в сравнение с изискуемите в документацията базови изисквания.

Предложения относно изпълнението предмета на поръчката, които не отговарят на техническите спецификации или ако тази част от елемента „обяснителна записка” липсва, следва да бъдат предложени за отстраняване.


А.3. Рискове, които могат да окажат влияние върху изпълнението на договораТ3

В тази част от офертата Участниците следва да определят начин/и за преодоляване на рисковете или за тяхното минимизиране и да опишат потенциалните предпоставки за успешното изпълнение на договора.



Рискове, които могат да окажат влияние върху изпълнението на договора за строителство са:

        • Трудности при изпълнението на СМР в близост до тоководещи части под високо напрежение;

        • Изоставане от графика на изпълнение и/или приключване на СМР дейностите, в резултат от неблагоприятни климатични/социални и/или други условия;

        • Технологични проблеми по време на строителството.


* Допълнително дефинирани рискове, извън определените по-горе, няма да окажат влияние върху оценката по този подпоказател.

Необходимо е техническото предложение на всеки участник в обществената поръчка, за всеки един риск да съдържа информация за:



  • степента на въздействие на риска върху изпълнението на обществената поръчка;

  • мерки за минимизирането на риска и преминаването му от една категория (съществен) в друга (нисък), в приложимите случаи, съответно обосновка за невъзможността да се предприемат подобни мерки в конкретния случай.


Метод на формиране на оценката:

оценка 5 точки – Посочената оценка се присъжда за предложения, които относно управлението на рисковете отговарят на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и са съобразени с предмета на поръчката. В тази част от техническото предложение е описан детайлно всеки един от посочените рискове и е в сила всяко едно от следните обстоятелства:

        • Предлагат се ефикасни контролни дейности, като всеки един риск е съпроводен с предложени от Участника конкретни мерки за минимизиране на риска и съответно конкретни адекватни дейности по отстраняване и управление на последиците от настъпилия риск, за да бъдат постигнати целите от изпълнението на договора;

        • Участникът е отчел всички възможни аспекти на проявление и области и сфери на влияние на описаните рискове и е оценил и предвидил степента на въздействието им върху изпълнението на основните дейности по договора;

        • Участникът е предложил мерки за управление на дефинираните аспекти от риска, включително и алтернативни. Планирани са конкретни, относими и адекватни похвати, посредством които реално е възможно да се повлияе на негативното влияние на риска, така че същият да не окаже сериозно влияние върху изпълнението на дейностите, предмет на договора.

оценка 1 точка – Посочената оценка се присъжда за предложения, които относно управлението на рисковете отговарят на изискванията на възложителя, посочени в указанията, техническите спецификации и са съобразени с предмета на поръчката, но е в сила едно или няколко от следните обстоятелства:

        • Разписани рискове по принцип, а не такива, които са възможни при изпълнението на конкретния договор, предмет на настоящата поръчка;

        • Направено е предложение относно мерки за минимизиране на рисковете, но не са идентифицирани основните проявления или аспекти или сфери, където може да окаже влияние съответния риск;

        • Не е направено подробно/конкретно описание, като са идентифицирани основните аспекти на проявление на рисковете върху изпълнението на договора и/или отговорът/реакцията спрямо риска (мерките за минимизиране на рисковете) е формално и недостатъчно конкретно предложен.

Предложения, несъдържащи мерки за минимизиране на рисковете, оказващи влияние върху изпълнението на договора (ако тази част от елемента „обяснителна записка” липсва), следва да бъдат предложени за отстраняване.




Поставянето на точките за конкретен участник по трите елемента на техническото предложение Т1, Т2 и Т3 се осъществява въз основа на общото експертно мнение на членовете на комисията по всеки един от тях. Членовете на оценителната комисия изготвят обща оценка на всеки отделен участник.


Б. „Ценово предложение на участника” – Ц – максимален брой точки: 50

Ценовите предложения се проверяват, за да се установи, че са подготвени и представени в съответствие с изискванията на приложенията към публичната покана. При различия между сумите, изразени с цифри и думи, за вярно се приема словесното изражение на сумата.


Оценка на ценовото предложение:
Общата ценова оценка на всяко едно от предложенията се изчислява по следната формула:

Ц = (Цmin / Цуч) х kт2 = (Цmin / Цуч) х 50,

където:


Ц – обща ценова оценка на ценовото предложение на участника или резултатната ценова оценка на разглежданата оферта, умножена с коефициент на тежест kт2 = 50. След изчислението на общата ценова оценка – Ц, полученият резултат на всеки участник ще се закръглява с точност до втория знак след десетичната запетая;

Цmin – минималната предложена цена сред всички допуснати до оценка оферти;

Цуч – предложена цена от оценявания участник;

kт2 – коефициент на тежест, kт2 = 50;
В. Комплексна оценка – К – максимален брой точки: 100

Комплексната оценка е сбор на стойностите на техническата и ценовата оценка:



К = Т + Ц,

където:


К – комплексна оценка на участника в обществената поръчка;

Т – обща техническа оценка на техническото предложение на участника;

Ц – обща ценова оценка на ценовото предложение на участника.




При подготовката на ценовата оферта всеки участник следва да направи проверка за аритметични грешки в приложените количествено стойностни сметки, тъй като за сключване на договор ще се приема предложената цена в образеца на ценовото предложение. Всички суми следва да бъдат закръглени до втория знак след запетаята.


Г. Крайно класиране на Участниците

Крайното класиране на участниците се извършва по възходящ ред на получената комплесна оценка, като на първо място се класира участникът с най-висока оценка.


В случай, че комплексните оценки на две или повече оферти са равни, за икономически най-изгодна се приема тази оферта, чието ценово предложение е с най-ниска цена. При условие че и цените са еднакви се сравняват оценките по показателя с най-висока относителна тежест и се избира офертата с по-благоприятна стойност по този показател. В случай, че офертата не може да се определи по този ред, Комисията провежда публично жребий за определяне на изпълнител между класираните на първо място оферти.


    1. Комплексните оценки на офертите заедно с оценките по всички други показатели се нанасят в Таблица 1.

    2. таблица 1 се подписва от всички членове на комисията.



Каталог: uploads -> file
file -> Регистрирани Фирми за обработка на дървен опаковъчен материал чрез термично третиране по Стандарт 15 за 2014 г
file -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
file -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
file -> 10 години движение за социален хуманизъм
file -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
file -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
file -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
file -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
file -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
file -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница