Огнян Стоичков, депутат от атака: Образование се прави с пари и грижа на държавата



Дата01.07.2017
Размер47.67 Kb.
#24789
Огнян Стоичков, депутат от АТАКА: Образование се прави с пари и грижа на държавата


Трябва да се съчетаят добрите български традиции с европейските практики


Mаргарита Върбанова

 Огнян Стоичков е роден на 1 април 1968 г. в Търговище. Завършил е математическа гимназия, а после и право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи 16 години като адвокат. Депутат на АТАКА в 41-вото Народно събрание от Пловдивска област. Стоичков е председател на парламентарната комисия по образование, наука, младежта и спорта. Семеен, с две деца.



- Г-н Стоичков, като председател на парламентарната комисия по образование, наука, младежта и спорта, какво според вас трябва да се направи, за да започне новата учебна година нормално?
- До месец - месец и половина ще разчетем ходовете на правителството за бюджета, ще видим дали европейското развитие на България, този проект, който лансира ГЕРБ, ще бъде свързан с достатъчно финанси за образованието, за културата, за науката и за спорта. Тези дейности до момента винаги са стояли заключени в килера. Ще видим дали правителството ще отдели достатъчно средства за тези две вече министерства: на образованието, младежта и науката и Министерство на спорта. Стига обаче добрите намерения да не останат посрамени, ако се свият бюджетите на тези две министерства, защото те, особено в криза, имат нужда от пари. Образование, наука и спорт се правят навсякъде по света с пари, с държавни субсидии и с грижа на държавата. Това го пише и в Конституцията, т.е. ние не правим някакъв реверанс към избирателите.
- В последните 20 години образованието ни непрекъснато се срива, а българските ученици от водещи в европейските и в световните класации отидоха на последните места. Каква е причината?
- Причината е общия статут на образованието като система, девалвацията на ценностите, на кадрите също. Няма никакъв стимул да си добър преподавател по английски език и да работиш в начално или гимназиално училище. Разбира се, не само парите са важни в образованието. Мисля, че министър Фандъкова ще намери верния пулс на нещата. Учебните планове утвърждава министърът на образованието, това е негов приоритет по Закона за народната просвета. Ние ще помагаме като парламентарна комисия, естествено, ще работим в изключително тясно сътрудничество, но учебните планове, учебните програми, самите учебници, по които учат нашите деца, са главното. Аз съм родител на третокласничка и имам информация от първа ръка. Това са много важни неща, които трябва да се имат предвид от новия министър на образованието, младежта и науката. Трябва да види първо добрата българска традиция, защото образованието е консервативна система и 100 процента в миналото има много добри традиции. Да се видят и положителните европейски практики, какъв е във Франция Законът за образованието, какъв е в редица други европейски държави. Не са необходими много революционни мерки, за да се налучка верният път. Верният път е, че нашите деца са белия лист, върху който ние пишем. Каквото напишем върху него, това остава за цял живот
- Кои са най-важните възможни реформи в училищата в момента?
- Искам първо да видя докъде са стигнали реформите. Известно е, че в образованието има много европейски програми и по-специално в Европейската комисия Жалкото е, че сроковете по някои изтичат след около 2 седмици. Действително трябва да се направят много бързи стъпки във вярната посока и в много тясно сътрудничество с Европейската комисия, с Европарламента и с нашите евродепутати. Тях аз ще поканя да присъстват още на едни от първите заседания на постоянната комисия. Те имат право на съвещателен глас, нека дадат своята актуална информация и предложения, защото ние сме част от Европа не само в сфера регионално развитие, административен капацитет, пътища, мостове, ние сме част от Европа като дух и образование и трябва да го използваме.
- Министър Фандъкова заяви, че е добре образователната система да си отдъхне известно време. Според Вас трябва ли да има промени и кога?
- Аз не бих препоръчал на този етап промени. Да видим нещата, които промени предходното правителство, дали работят добре. Делегираните бюджети в средното образование например, въпреки че са спорни, според мен не са лоша практика за финансиране и този делегиран принцип трябва да продължи да се развива. Нещо, което като юрист, четейки закона, ще поставя на обсъждане, като дневен ред, е статутът на общинските училища. Те са ми с много неясен статут, бих казал, с неясно подчинение. Откриват се и се закриват със заповед на министъра на образованието, освен това са на финансиране на общинския бюджет, а в трудовия договор с директора на общинското училище се подписва началникът на регионалната инспекция по образование. Тази доста сложна схема на управление на общинските училища, много често води до материално-техническа база, която е под всякаква критика. Наблюдавал съм в отделно населено място едното училище е държавно - в добро състояние, другото до него е начално общинско и няма кой да му смени покрива. Това е много важно и с оглед усвояването на европейските средства. Общинските училища трябва да имат ясен статут, да е ясно кое налага толкова диференциран подход към тях и разнобой в управлението им. Ще има доста работа, аз обичам предизвикателствата. В предишното Народно събрание комисиите бяха две: по образование и култура и отделно възпитание на младежта и спорта с общ членски състав 58 човека. За мен ще е интересно да разбера какво са постигнали за 4 години. И ако има нещо добро, ние ще го развием като нормална практика. Ще ни бъде трудно, 20 човека сме, но мисля, че ще успеем с помощта на двамата министри, с помощта на съответните постоянни комисии в общинските съвети. Да видим заедно какво правим за общинските училища. Какво правим с еврокомисията по програмите и фондовете, които могат да се обслужат, и разбира се, не на последно място с неправителствените организации, с всички, които имат конструктивна позиция за развитието на образованието и науката. Тук визирам конкретно БАН и  Съвета на ректорите. Те също ще бъдат поканени на нашите заседания на постоянната комисия. Ще искам една много пряка, бърза и динамична връзка с тези инстанции, без формалности, секретарки, записвания и т.н. Обмислям комисията да си има собствена страница в сайта, всеки ден да се вижда какво се случва.
- Кои ще бъдат приоритетите на комисията ви, вие вече изброихте някои от тях?
 - Малко говорих за спорта, но той ще бъде също един от приоритетите. Докато науката и образованието са по-консервативни, в спорта трябва да се действа по-радикално. Има много натрупани проблеми. Законът за физическото възпитание и спорта, който е от 1996 г., вече 13 години е един неработещ закон, с механизми, които трябва да се усъвършенстват най-вече с оглед материално-техническата база на спортните обекти и съоръжения. Като юрист ми е известно, че много голяма част от спортните бази са с неясен правен статут. Те са оспорени от реституция, от проблеми по кадастър-регулация, т.е. не можем да развиваме спорт без бази. Без ясен статут. Вярно, записано е, че тези бази са държавна публична собственост, но оттук нататък трябва да се дефинира много ясно кой как ги управлява, по какви програми ги управлява. Имаме една действаща от 2005 г. Национална програма за развитие на физическо възпитание и спорт, която е за 4 години, с оглед олимпийския цикъл. Тя безспорно има нужда от актуализация, за да видим какво правим с масовия спорт, със спорта в училищата. На времето сутрин имаше физзарядка за всички ученици. Какво правим със спорта за високо спортно майсторство, за нашите шампиони. Защото единствено спортистите от време на време ни карат да се чувстваме горди, че сме българи. Политик и управляващ мен не ме е разплаквал. Науката, образованието и спорта са национално богатство, което трябва да оправим на всяка цена.

брой 1160

БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛЕН ВСЕКИДНЕВНИК

1/08/2009

http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=66698&format=html
Каталог: docs -> news
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
news -> Подбор на срочно наети служители за генерална дирекция „устни преводи“ на европейската комисия
news -> Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта
news -> Топлофикация софия
news -> Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта
news -> Проект bg051PO001 04 –0016-С0001 „Подобряване качеството на живот на лица в неравностойно положение в община Белово”
news -> Топлофикация софия
news -> Държавен фонд “земеделие” разплащателна агенция
news -> Топлофикация софия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница