Омбудсманът: Без ддс за лекарствата за нзок



страница1/13
Дата14.01.2018
Размер0.81 Mb.
#46115
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
22.06.2016
Национални вестници



Омбудсманът: Без ДДС за лекарствата за НЗОК


24 часа  стр. 9  

Лекарствата, които купува НЗОК, да се освободят от ДДС, предложи омбудсманът Мая Манолова на дискусия в Народното събрание. Такава била практиката у нас до 2001 г. Според Манолова в България разходите на гражданите за лекарства са едни от най-високите в Европа. Тя е убедена, че ако ДДС се намали, постъпленията в бюджета няма да паднат, защото ще нарасне потреблението.

В рамките на ЕС само в България, Германия и Дания се прилага обща ставка на ДДС върху лекарствата, останалите страни са избрали по-нисък данък, каза икономистът Атанас Владиков. Според него ДДС оскъпява лекарствата с 16,7%.

Всички новоприсъединили се към ЕС държави от Централна и Източна Европа, но без България, са избрали по-ниски ставки, съобщи д-р Станимир Хасърджиев, шеф на Националната пациентска организация. Според депутата Хасан Адемов ниските производствени цени на лекарствата у нас се обезсмислят от високия ДДС.



Фондът за лечение на деца ще гледа молбите до 10 дни, обеща здравният министър


24 часа  стр. 7  

Фондът за лечение на деца ще разглежда заявленията от родители в срок до 10 дни, съобщи здравният министър д-р Петър Москов пред БНТ.

Министърът даде пример с молба, която чакала разглеждане от ноември 2015 г.

Фондът досега нямал деловодство и не можело да се проследява как се придвижват документите. Това ще бъде преодоляно с информационна система.

След смяната на шефа на фонда родители се вдигнаха на протест, защото придвижването на документите на спешни случаи се бави.

Промените в работата на фонда влизат в сила с новия устройствен правилник, обсъден в министерството в понеделник.

Според Москов досега там имало лоша организация, а занапред ще има прозрачност и ясни правила.

Министърът атакува пациентските организации, които в огромната си част били "лобистки организации, всевъзможни организации за защита на не знам си какво си", които са на договори с фармацевтични компании или болнични вериги и защитавали техния интерес.

Като обратен пример - за почтено действие, той даде асоциацията за лечение на хепатит, която на българско, европейско и световно Ниво е обявила лечение за болестта за непосилно скъпо и е изискала от фирмите вносители да намалят цената на съответното лекарство.

"А не през носене на ковчези до касата да се извиват ръцете й, за да дава пари във фирмите", обясни Москов.

Министърът допусна, че самият той е застрашен, защото договорената с фармацевтичните компании задължителна отстъпка удря по големи търговски интереси.

"В последната година са спечелени за публичните интереси и за интересите на данъкоплатеца суми от порядъка на 250 млн. лв. Това са много пари, предизвикват много интереси и да кажем, че вероятно наистина не е безопасно", заяви Петър Москов.



Натровените младежи в Русе са добре


Росен МОЛЛОВ

24 часа  стр. 7  

6-имата младежи от Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания "Любов" в Русе, които бяха приети в болница със симптоми на хранително натравяне в понеделник, вече са в добро състояние, съобщиха лекарите.

Те са на възраст от 20 до 25 г. и постъпили с температура и обезводняване, след като пили мляко и яли филии с извара на закуска. На същото меню, но с чай вместо мляко били децата в друг център, те нямат оплаквания.

Причинителят не е вирусна инфекция, показали първите проби. Чакат се резултатите за бактериална инфекция. Проби са взети и от храната, резултатите ще са готови до края на седмицата.


Реформаторите губят височина

"АЛФА РИСЪРЧ": ГЕРБ - 21,9%, БСП -12,8%, всеки 3-и зад Борисов


Най-успешните министри са Томислав Дончев и Лиляна Павлова

24 часа  стр. 11,12  

ГЕРБ остава първа политическа сила с 21,9% вот, премиерът Борисов е най-одобряван партиен лидер, а премиерският му рейтинг (32%) е близък до този в края на 2-годишния период от първото му правителство. Това показват данни от проучване на "Алфа рисърч", проведено между 8 и14 юни.

За пръв път от предсрочните парламентарни избори през 2014 г. БСП бележи по-съществен ръст в подкрепата - от 10,4 до 12,8%. Така дистанцията между двата опонента се скъсява до 9,1 на сто.

По думите на социолозите стартът на новия лидер на БСП Корнелия Нинова е "неочаквано силен предвид електоралния потенциал на социалистите" - 18%. Недоверието към нея е 42%.

Патриотичният фронт стига 4,9% заради участието си в дебатите по Изборния кодекс, а лидерите му Кр. Каракачанов (18%) и Валери Симеонов (13%) подобряват позиции. "Атака" подкрепят 2,6%, а лидера й Волен Сидеров - 4,2%.

Според социолозите РБ започва да губи енергията от участието си във властта - от 5,9% през март стига 5% сега. Доверието към лидерите му е по-ниско: М. Кунева -10%, Р. Кънев - 9%, Н. Ненчев - 8%, Б. Лукарски - 6%.

ДПС със своите 4,5% вот е под обичайните си нива за социологически проучвания. Не е ясно дали избирателите се преориентират към новата партия ДОСТ, смятат социолозите. Ниско е одобрението и за Ахмед Доган - 5%, и Лютви Местан -3,8%.

Вотът за АБВ остава в рамките на 3,5%, а за Движение 21 се увеличава леко до 2,6%. Г. Първанов (20%) и Т. Дончева (21%) от месеци са с високо доверие, което би им помогнало за добро мажоритарно представяне, твърдят от агенцията.

От март до юни правителството губи 2% от рейтинга си (от 20 на 18%), а недоверието нараства от 46 до 48%. Според социолозите за първи път спадът идва "отвътре", от привържениците на АБВ, РБ и ПФ. Очакванията за реални промени в правосъдието и начинът, по който бе въведено задължително гласуване и ограничен броят на секциите в чужбина, са предизвикали недоволство.

Независимо от това 58% от българите са убедени, че е по-добре правителството да си изкара мандата, а едва 17% са за предсрочен вот.

Най-успешни министри в очите на хората са Лиляна Павлова (29,5%) и Томислав Дончев (25,6%).

С превес на положителните над отрицателните оценки са Вежди Рашидов, Красен Кралев, Ивелина Василева и Даниел Митов.

Министри с тежки ресори като финансовия Владислав Горанов, здравния Петър Москов, вътрешния Румяна Бъчварова, икономическия Божидар Лукарски, образователния Меглена Кунева според социолозите са натоварени със силни очаквания, разнопосочни интереси и затова акумулират по-високо обществено недоволство.

Останалите около 10-ина министри са с по-слаба разпознаваемост или по-специфични ресори.

Отказът на президента Плевнелиев от втори мандат не е променил цялостните нагласи към него. Той запазва доверие от около 24% срещу 35% недоверие. За всеки 4-и мандатът му е по-скоро успешен.

Доверието към парламента пада до 7,5% срещу 59% недоверие. Председателят на НС Цецка Цачева печели 14% положителни и 45% отрицателни оценки. Доверието в главния прокурор С. Цацаров е 9%.

Около 59% от анкетираните ще участват в президентския вот. Около 40% от хората твърдят, че са чували и за двата референдума -на Сл. Трифонов и на В. Марешки.

Според социолозите референдумите едва ли ще променят изборните правила, но те може да разместят позициите в президентската битка и политическата картина.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница