Омбудсманът настоява да няма лимити в болниците



Дата24.10.2018
Размер218.78 Kb.
#96701
Пресклипинг: „Здравеопазване”
14.04.2015



Омбудсманът настоява да няма лимити в болниците


От сдружението на частните лечебни заведения се заканиха да внесат жалба във ВАС

Жулиета Недялкова
Болниците не трябва да работят в условията на лимити, защото това е в ущърб на пациентите. В това е категоричен обмудсманът Константин Пенчев в свое становище относно новата методика на здравната каса за плащане на болничната помощ. Той е изпратил писмо до министър Петър Москов, с което му предлага лимитите на лечебните заведения да отпаднат. Според Пенчев спазването на бюджетната рамка не бива да става за сметка на здравето на хората.

Омбудсманът твърди, че ако решението не бъде преразгледано, това ще се отрази на достъпа до качествена медицинска помощ и на свободния избор на пациента къде да бъде лекуван. "Трябва да се въведе друг механизъм за контрол над изразходваните средства, който да е в интерес на болните", посочва Пенчев в отговор на отвореното писмо на "Млади лекари за ново здравеопазване".

Въпреки рехавия лекарски протест на 7 април докторите се заканиха да организират сериозен отпор срещу орязаните бюджети. Те отложиха стачката за края на този месец. Тогава ще са готови и отчетите на всички лечебни заведения и ще стане ясно колко пациенти са върнати и за колко болни не са стигнали парите. В здравната каса трябва да са приключили и с първите корекции на методиката, която обрича хората да чакат с месеци прием в болници или операция. От сдружението на частните болници пък се заканиха да внесат иск срещу новия начин на болничната помощ във Върховния административен съд. В момента парадоксът е, че болници, които не оказват 24-часова спешна помощ, получават повече средства от тези, които приемат денонощно. Затова зам. здравният министър и член на надзорния съвет на НЗОК д-р Бойко Пенков обеща от следващия месец лечебните заведения, които изпълняват спешност, да получат 2% отгоре върху бюджетите си. Управителят на касата обаче не удържа на обещанието си да качи на сайта на осигурителната институция отчетите на всички болници в страната, за да е ясно кой колко получава.

Болни на повикване


Павлина Живкова
Воят срещу листите на чакащи за медицински преглед и/или изцеление е обясним. И омбудсманът подкрепи искането да отпаднат лимитите в лечебните заведения. Защото българинът е свикнал заболи ли го нещо, да тича в болницата. Често, особено в малките градове, докторите нямат нищо против да приемат всеки, който ги е потърсил. За да тръгне по една или друга клинична пътека, а здравното заведение да получи пари по нея.

Като се има предвид, че в повечето населени места лечебниците са строени мегаломански, във времето на социализма, не е чудно, че сега са обречени на "безпациентност". А причината е ясна - много селища обезлюдяха, тъй като липсата на работа прогони хората по големите градове и в чужбина. Парадоксалното е, че сега именно към тези лечебници ще трябва да се обърне всеки, който не иска да влезе в листата на чакащите. Такива листи има в болниците с най-добри специалисти и апаратура. Защото е нормално пациентите да търсят именно тях и да не са съгласни на компромис.

Уверението на здравната каса, че във всички страни на Европа има листи на чакащи, не ни успокоява, тъй като знаем какви са разликите между онази Европа и българската. В другата Европа няма лечебници, които разчитат на леглодни - в буквалния смисъл на думата,, за да има заплати за персонала.

Лошото е, че в България здравната реформа сякаш тръгва нелогично. Вместо най-напред да се закрият неефективните болници, а на тяхно място да се направят мобилни добре оборудвани спешни центрове, чиновниците от министерството и касата действат късосъединително. Доказателство е новата методика, според която болниците получават по 95% от парите, които са имали за съответния месец на предходната година. Добрите клиники изчерпват лимитите още в първата десетдневка и започват да вкарват пациентите в листа на чакащите, която ги превръща в болни на повикване или до поискване. Това прилича на въвеждане на купонна система в здравеопазването.

Нововъведенията можеше и да не са толкова дразнещи, ако държавата не плащаше двойно по-малко за здраве на децата, учениците, редовните студенти, пенсионерите (4%). Работещите и самоосигуряващите се внасят по 8 на сто. Има и друг парадокс - средната осигурителна вноска, която държавата плаща за осигурените от нея, е 19,60 лв. За сравнение - за осигурените от реалния бизнес тя е 60,10 лв. Това показва, че системата е силно изкривена и че солидарният принцип, заложен в нея, също не работи.

Регулирането на подобна система с фиксирани бюджети води до още по-силно изкривяване. Защото най-нормално е в условията на пазарна икономика най-добрите болници да имат най-много пациенти и осигурени средства за лечението им. Другото е връщане на системата "Семашко".


Празнична софийска статистика:

39% от повикванията в Спешна помощ се оказват фалшиви


Щетите са за над 1 милион лева

Радина Василева
Навръх Великден екипите на Спешната помощ в София са обслужили 181 повиквания, а 39% от тях (или 71) се оказали фалшиви. Масово помощ са търсели преяли страдащи от гастрит, язва или панкреатит, научи "Преса". Пияните били 14, 32-ма роми викали линейка заради вирусни заболявания, температура или обострени хронични болести.

По 30 фалшиви обаждания за линейка на ден регистрират от телефон 112 само в София. През миналата година в столицата са подадени 11 154 лъжливи сигнала, което е струвало на Центъра за спешна помощ

1.003 860 лв. В него работят над 220 медици. След увеличението на основните им заплати с около 20% за тази година техният фонд "Работна заплата" е около

2.4 млн. лв. Това означава, че за отзоваване на фалшиви повиквания са изхарчени 50% от фРЗ В Спешната помощ в София. Едно излизане на линейка извън центъра струва около 90 лв. "Нямаме право да отказваме повикване. Много години мислехме за опцията наши екипи да санкционират лъжците, но не разполагаме със законово основание", коментира за "Преса" заместник-директорът на столичната Бърза помощ д-р Светлана Богданова.

В София-област ситуацията е още по-притеснителна. През 2014-а неоткритите на адрес са 826-ма, а неспешните пациенти, част от които директно са се отправяли към някой от 1зте филиала, са 45 811. Всичко това е струвало около 2,4 млн. лева. Само за двата центъра през 2014-а държавата е платила над 3,4 млн. лв. за лъжливи сигнали. "В областта има много места без лечебно заведение. Затова голяма част от ромската общност отива на крак във филиалите ни, за да си спести път. Така е от години и няма санкции, които да ги спрат", обясни шефът на ЦСМП Софияобласт д-р Юрий Торнев.

Миналата година група роми подават сигнал за пожар със загинали в столицата. Когато линейката пристигнала на мястото, се оказало, че инцидент изобщо няма, а те се хванали на бас кой ще дойде пръв - пожарната, полицията или Спешната помощ. Санкции за нарушителите така и не са последвали. На денонощие по 20-ина психично болни звънят на тел. 112, защото "чуват гласове". Преди десетина дни мъж с няколко самоличности е заключил апартамента си в момента, в който медиците са прекрачили прага му. Съблякъл се чисто гол и заплашвал лекарите с мачете.

Според Закона за Националната система 112 всеки, който извика линейка, без състоянието му да е спешно - например за температура, преяждане или зъбобол, подлежи на глоба от 200 до 1000 лева. Санкцията за фалшив сигнал, при който някой е решил да си направи шега, варира от 2000 до 5000 лв. В случаите, когато при такива обаждания е бил изразходван напразно ресурс, глобите скачат от 10 000 до 20 000 лв. От МВР обясниха за "Преса", че не разполагат с информация за броя на санкционираните нарушители. Здравното министерство също няма такива данни.

Опасните "шегички" със спешната помощ


Светлозар Бахчеванов
Над 3,4 млн. лева за лъжливи сигнали са изхарчили центровете за Спешна помощ в София-град и в областта през 2014 г. Само в столицата фалшивите повиквания са били 11 154. Числото е ужасяващо, особено като се има предвид, че в същото време други хора наистина са имали нужда от лекар.

Но наглостта на "шегаджиите", които се хващат на бас кой ще дойде пръв - пожарната, полицията или линейката, всъщност е толерирана от властите. В закона са записани солени глоби за подателите на фалшиви сигнали (от 200 до 20 000 лева), но никой в държавата не може да каже колко нарушители са били глобени. И дали въобще има наказани.

А това вече е тотално безхаберие.



Елеонора Николова, шеф на Центъра за превенция на корупцията:

БОРКОР е мелница, а ние грухаме жито в гаванка


Анна Заркова
Малцина са, които могат да си представят как ще изглежда новият Орган за борба с корупцията, предвиден в специална Стратегия на правителството. Съобщено бе, че той ще погълне "неработещите структури" БОРКОР и Комисията за конфликт на интереси. Но не беше уточнено ще закриват ли тези структури, или ще ги сливат.

Дали и.д. директорът на БОРКОР Елеонора Николова е наясно с това? Не, с нея още не са разговаряли.

А виждала ли е онази карикатура (във в. "Сега") на Христо Комарницки: Меглена Кунева като учителка задрасква БОРКОР и пише отгоре КОРБОР? Да. Коментира я без усмивка:

- Ако има механично сливане на структури, би бил верен прочитът на карикатуриста. В Стратегията се предвижда изработване на устройствен закон. Той ще уреди правомощията, структурата и подбора на служители в новия орган. Има очакване за надграждане на дейности, които и сега се извършват в БОРКОР и в Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси (КПУКИ).

Преди година Николова присъствала на среща между КПУКИ и инспекторатите за борба с корупцията в министерствата. Там бил споделен "челен опит", от който била възмутена:

- От счетоводството на едно ведомство били иззети всички служебни бележки за възнаграждението на служителите, които се представят пред кредитни институции, за да се вземе заем - разказва тя. - И тъй като в декларациите за конфликт на интереси има графа, задължаваща да се съобщава в 7-дневен срок за всеки дълг над 5000 лв. и за неговото погасяване, всеки служител с кредит бил глобен с 1000 лв. за конфликт на интереси. Това е безсмислена разпоредба! Поемането на дълг от семейна нужда - за покупка на мебели, за лятна почивка и др., води до единствен извод: че служителят не ползва служебното си положение за неправомерно облагодетелстване. Размерът на кредита дава отговор на много въпроси. Останалото е издевателство над служителите!

Николова оставила без внимание популярния груб коментар -"от неработещи институции ще правят нов бардак", но мислила доста върху думите на своя бивш колега ген. Румен Миланов: "Да смесиш БОРКОР и КПУКИ е като да смесиш олио и вода. За нищо не става, и за салата."

- Миланов изхожда от различните задачи на тези два органа - обяснява тя. - КПУКИ е контролна и санкционираща институция. А БОРКОР се занимава с анализи. Нямаме допирни точки сега. Но в Стратегията се възлагат допълнителни задачи на нашите анализатори - да анализират корупционния риск в отделни ведомства, да разработват стандарти за професионализъм и почтеност. Така че данните, събирани от КПУКИ, могат да послужат на БОРКОР.

Нима може от олиото и водата да стане гориво? Николова е настроена оптимистично:

- Може, ако се сложи реактив. Има политическо решение за нов орган, с което трябва да се съобразим.

Преди 5 години БОРКОР беше "новият орган", който трябваше, ако не убие корупцията, то поне да я накара да се сниши. Кръстникът му Ролф Шлотерер твърдеше, че прави "уникален инструмент без аналог в света, с който ще се разработват мерки срещу корупцията, след като се открият слабите места". Според критиците става дума за електронна кантора "Рога и копита", през която се превъртяха едни пари. Кое е вярното? Николова обяснява:

- Нашият Център има задача да анализира и да внедрява мерки за ограничаване на условията за корупция. Мерките се разполагат в законодателната плоскост. За да се внедрят незабавно мерките и обществото да види ефекта като спестени пари, трябва политически орган и воля. От февруари 2013 г., когато подаде оставка първото правителство на Борисов, такъв орган не е работил. Ще си послужа със сравнение - изградена е модерна мелница с държавни пари - това е БОРКОР. Мелничарите са обучени, дори имат униформи, но никой не желае да ползва услугите им. Продължаваме да грухаме жито в гаванка. Биляна Гяурова-Вегертседер - директор на Българския институт за правни инициативи, прави следния извод: "На БОРКОР не бе дадена възможност да прави това, за което е създаден."

И Николова мисли така. Тя дава примери от своята практика:

- През март 2015 г. софтуерът на БОРКОР беше приет окончателно и аз предадох символично ключа от него на вицепремиера Кунева и правосъдния министър. На 22 октомври 2013 г. поисках от тогавашния вицепремиер Цветлин Йовчев да одобри следната задача за БОРКОР: "Изработване на модел за внедряване на електронна търговия с лекарства". Не получих отговор. На 30 декември 2014 г., когато хората отваряха шампанско, с министъра на здравеопазването Москов обсъждахме това, без което не може - реформа в търговията с лекарства.

Разработваме електронна платформа за целта. Очакването е през 2-рото шестмесечие с нея да се спестят на пациентите и болниците 15-20 млн. лв. Амбицията ни е да разработим сходен модел за търговия с медицински изделия. Изкуствени стави например се внасят на части, не се знае произходът и цената им. Получаваш бележка от лекар, който те праща във фирма, плащаш, колкото поискат, а нямаш гаранция за качество. Ако се изработят електронни каталози на лекарствата и на медицинските изделия, ще стане лошо за сивия сектор и добре за пациента и държавата.

Анализаторите на БОРКОР намериха вече електронно решение на проблема с корупцията в обществените поръчки, припомня Николова. Но какво от това?

- Ние успяхме да впишем в Закона за обществените поръчки електронните инструменти -електронния каталог, мониторинга, търга и одита. Но без предварителен контрол върху техническите задания на обществените поръчки нашите мерки няма да дадат резултат и битката с корупцията е обречена на провал.

Защото често в техническото задание е посочен, ако не поименно, но насочващо, победителят в конкурса - разсъждава шефката на БОРКОР. От Агенцията за обществени поръчки обаче заявяват, че "нямат капацитет за предварителна проверка на техническото задание."

- Стигаме пак до прословутата политическа воля. Нейната липса поставя БОРКОР в лоша светлина пред обществото! - горещи се Николова.

Новият антикорупционен орган по думите на Кунева "ще анализира и проверява декларации за имотно състояние и конфликт на интереси, ще разработва етични стандарти на институциите и служителите, методологии за оценка на риска от корупционно поведение, ще сезира Комисията за отнемане на незаконно имущество". Николова вярва, че това е разумно.

- Така работят и в Румъния - казва тя. - Установява се притежание на крупна сума или палат. Пита се притежателят за произхода им, той не може да докаже една част. Следва въпросът какви данъци е платил и съответстват ли те на богатството му. И така се стига до азбучния пример с дон Корлеоне, който влиза в затвора за неплатени данъци, не за друго.

В допълнение към органа на Кунева ще има звено от 50 прокурори, агенти на ДАНС и полицаи, каквото има и сега, но по-голямо. Стремежът е да настигнем румънците, то се знае. Но защо им дишаме праха? Моника Маковей ли си нямаме?

- Добре подготвени оперативни работници, следователи и прокурори с висок морал да работят екипно, без натиск - друг път няма. Не можем да си изпишем хора от чужбина. И румънците са ги намерили помежду си - разсъждава Николова.

Премиерът Борисов се зарече, че ще надминем румънците за 4 месеца. То значи, че през юли ще лежат в затвора поне 20 министри, депутати и роднини на министър-председателя. Не е за вярване. Но Николова отбелязва:

- Оптимизмът на Борисов ни е нужен. Не сме на голо поле, много неща са направени и се правят. Когато се създадоха конституционни гаранции за независимостта на магистратите

- несменяемост, имунитет, аз се радвах. Но някои магистрати приеха тези гаранции като освобождаване от отговорност. Виждаме мощни джипове на районни съдии и прокурори, магистратски хотели и трикатни къщи на кюше. В съдебната реформа аз бих замразила дадените гаранции, докато се извърши проверка на всеки магистрат. Необходима е професионална и имотна лустрация в храма на Темида!

Елеонора Николова е с дългогодишна практика на съдия прокурор и адвокат. Кмет на Русе (2002-2005Г.) Депутат от СДС в 40-ото Народно събрание. От 17 февруари 2011 г. е зам.-директор, а от 24 април 2012 г. - и.д. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията, наричан БОРКОР
По договор с немската фирма ИНИТ, която достави софтуерните продукти за модела БОРКОР, в специализираната информационно-аналитична система са вложени 7,5 млн. лева. До момента реален резултат от тази инвестиция не се забелязва. По принцип една такава система може само да предлага мерки против корупцията. Липсва обективна информация доколко те се възприемат и прилагат от управляващите досега.




13 500 души повече са минали през профилактичен преглед


Елена Несторова
1/3 от здравноосигурените у нас са минали задължителен годишен профилактичен преглед при личния си лекар през 2014 г., сочат данни на НЗОК, предоставени на "Сега". 2 361 804 профилактични прегледа са отчетени през миналата година, обясниха от здравната каса. По данни на НАП осигурените у нас са 6.5 млн. От касата посочват, че отчетените прегледи на хора над 18 г. за м.г. са 13 501 повече спрямо 2013 г. Ръстът е и на фона на това, че през 2014 г. по-малко хора са имали личен лекар - 6 266 882 души, което е с 20 165 по-малко спрямо 2013 г.

Според закона за здравето глобата за неявяване на задължителен преглед или имунизация е от 50 до 100 лв. Досега обаче няма нито един глобен пациент, защото никъде в нормативната уредба не е описано кой и как трябва да налага санкциите, обясниха от касата.

В профилактичния преглед за лица над 18 години са включени очен преглед и оценка на психологичния статус от личния лекар, измерване на кръвното и електрокардиограма, изследване на урина с тест-ленти. На пациенти с рискови фактори за диабет се прави и изследване на кръвната захар. За пациентите между 30 и 65 години веднъж на 5 години се прави пълна кръвна картина. Всяка година на жените над 30 години се прави мануално изследване на млечни жлези. Веднъж на 5 години за мъжете над 40 години се назначава изследване за определяне на нивото на холестерола. Веднъж на 2 години на мъжете над 50 години се назначава изследване на простата, а на жените от 50 до 69 години включително - мамография. Над 65 години ежегодно се прави пълна кръвна картина на жени и на мъже и веднъж на 5 години се прави изследване за холестерол и триглицериди.
Лондон започва паспортни проверки при постъпване в болница

Британските власти въвеждат мярката в опит да спрат здравния туризъм
Пациентите, които се нуждаят от болнична помощ във Великобритания, са задължени да представят личните си документи в лечебното заведение, писа в. "Дейли мейл". Мярката е част от усилията на британските власти да спрат т.нар. здравен туризъм. Подобна паспортна проверка в британските болници се прави за първи път, отбелязва изданието. Целта е болничните власти да проверят дали болните са здравноосигурени и имат право на безплатно лечение, според изискванията на британската Здравноосигурителна каса. От пациентите се изисква да попълват формуляри с номера на паспорта им, датата, на която документът изтича, както и периода, през който са били зад граница. По закон само лицата, които са живели във Великобритания през последните шест месеца, имат право на безплатно лечение, припомня в. "Дейли мейл".

Министерството на здравеопазването е разпратило нареждания до болниците в страната, че са "длъжни по закон" да проверяват дали пациентите имат право на лечение, покривано от Здравната каса. Солени глоби заплашват лечебниците, които не изискват заплащане от т.нар. здравни туристи. Глобите ще са в зависимост от парите, похарчени за лечението на пациенти, които нямат право на безплатни медицински грижи. В момента медицинският персонал често не проверява дали пациентите имат право на безплатно лечение. Много от лекарите признават, че здравната система е ощетена от здравните туристи, като понякога сметките за лечението им са на стойност стотици хиляди лири и те се покриват от британските данъкоплатци.

Според новите правила британските болници ще трябва да назначат мениджъри, чиято задача ще е да се грижат за това чужденците, постъпили в лечебните заведения, да си плащат за лечението. Предвижда се до болничните легла да бъдат инсталирани специални разплащателни устройства. Новата мярка е част от подетата от правителството на премиера Дейвид Камерън кампания да се попречи на имигрантите и на туристите да злоупотребяват с британската здравна система. Според изчисленията това струва на данъкоплатците 2 млрд. британски лири годишно.




Школска директорка пред уволнение


Проверяват и болница за злоупотреби със стотици хиляди левове
Директорка на пазарджишко училище е с предупреждение за уволнение след сигнал за груби нарушения до Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите към Народното събрание. Съдействие от депутатите срещу школската шефка потърсили представители на двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа". В жалбата се посочвало, че директорката заставя учителите да подписват декларации за отказ от лекторски възнаграждения, които се изплащат при надвишаване на норматива от часове по съответния предмет. Вместо да дава тези суми на преподавателите, директорката ги принуждавала да се подписват, че не искат средствата и те да постъпват в училищния бюджет. "В хода на проверката, която инициирахме по казуса, всичко, изложено в сигнала, се потвърди", разказа пред "Монитор" председателят на парламентарната комисия по жалбите Бойка Маринска.

Проверка след сезиране на НС тече в момента и на една от столичните болници, като депутатите вече са изпратили на здравния министър одитния доклад за управлението на лечебното заведение. В сигнала се твърди за злоупотреби за стотици хиляди левове, което е констатирано и в доклада на Сметната палата. "Става въпрос за злоупотреби с обществени поръчки. Освен това един от членовете на борда на директорите е излизал в болнични, като в същото време пътувал в чужбина за сметка на болницата, посетил е дори няколко страни", поясни Маринска за какви нарушения се твърди.

Общо над 200 писма на граждани са постъпили в нейното звено от началото на мандата на 43-то НС с различни искания за съдействие. Най-масово те са в сферите на социалното подпомагане, съдебната система, нарушени потребителски права, оплаквания от монополите, действия или бездействия на МВР, незаконно строителство и други.

"В тези случаи ние комплектоваме преписката и я изпращаме към съответното министерство с молба да бъде извършена проверка. Много от институциите не ни отговарят какъв е резултатът и ние сме принудени да им пишем напомнителни писма да си изпълнят задълженията", посочи Маринска, като отчете, че до момента имат 15 такива.

Тя коментира, че масово очакванията на гражданите не отговарят на правомощията на комисията към НС. "Ние на практика сме една гара-разпределителна за жалбите не можем да вземем отношение и да дадем становище, а ги препращаме на компетентните органи", обясни депутатката. Тя разказа, че се случва и да попадат в абсурдни ситуации, като например на заседание на комисията да дойдат пенсионери и да започнат остро да питат депутатите кога ще им увеличат пенсиите, при положение, че това не е в правомощията на звеното.

До народните представители постъпват и куп жалби с битови проблеми. Една от тях например била от жителите на цяла кооперация с оплакване, че имат психичноболен съсед, който ги тормозел непрекъснато. Хората искали от депутатите съдействие човекът да бъде настанен в лудница.

В комисията на Маринска в момента тече и процедура по формиране на Обществен съвет. Допуснати са вече 56 кандидати, при кандидатствали 62 НПО-та. Членовете на Обществения съвет ще се подбират в 22 сфери на компетентност, сред които развитие на гражданското общество, правосъдие и вътрешен ред, здравеопазване, образование, социална сфера.

Полужив дядо напада лекари в "Пирогов"


Пациентът обиждал и заплашвал медиците, след като го спасили

Мила Мишева
70-годишен дядо обиждал и заплашвал лекарите в “Пирогов", след като бил спасен от тях. Пациентът бил под алкохолно опиянение и си тръгнал със скандал от болницата. Той постъпил в “Пирогов" в тежко състояние с изостряне на белодробна болест, в резултат на което не можел да диша. След като се свестил обаче, дядото започнал да се държи агресивно с лекарите и отказал да бъде приет за лечение в болницата. “Пациентът бе в тежко състояние и заради това постъпи в Шокова зала. После обаче бе достатъчно адекватен, за да става от леглото, да размахва ръце и да се кара", разказа вчера хирургът от Втора хирургична клиника в “Пирогов" д-р Кирил Христов. Агресията на пациента се изразявала в обиди и упреци към лекарския екип. И въпреки подготвените документи и необходимостта от болнично лечение, той отказал да остане в болницата.

1500 пациенти са потърсили помощ в “Пирогов" през почивните дни - от петък до понеделник сутринта. 200 от тях са прекарали празниците в болницата, защото са били приети за лечение.

В Токсикологията на “Пирогов" са регистрирани 3 случая на алкохолни натравяния. Единият от тях е на 42-годишен мъж, който пристигнал с 2,3 промила алкохол в кръвта. Друг 67 годишен пациент дошъл навръх Великден с 2,27 промила алкохол. 16 годишен младеж пък препил с бутилка водка и бил приет с 1,8 промила алкохол.

През детската травматология пък са преминали общо 151 деца, като 30 от тях са останали за празниците в болницата. Най-често травмите са били в следствие на игра или каране на колело. Един от случаите е на 9-годишно момче, което пострадало при каране на ски в Банско и постъпило в “Пирогов" с няколко счупвания. 73-годишна жена с рядко заболяване е била спасена в спешната болница. През март тя била приета с усложнение при преплитане на червата, като се налага хирурзите да я оперират веднага. Операцията и възстановителния период са преминали гладко. Жената изрази своята благодарност към лекарите, затова че са я спасили и че е прекарала празниците със семейството си.

Пациентката е постъпила с изключителното рядко усложнение при бъбречно- каменна болест, което в световен мащаб обхваща между 1% и 4% от населението, обясни д-р Кирил Христов. Той допълни, че жената е имала и второ вродено заболяване, което допълнително е усложнило ситуацията.



Ремонтират за 1 млн. лева МВР болница

Обществена поръчка за ремонт на МВР болница в София и филиалите й в Банкя, Варна и Хисаря пусна Министерството на вътрешните работи. Според документите, качени в сайта на Агенцията по обществените поръчки в края на миналата седмица, прогнозната стойност на поръчката е 1 млн. лева без ДДС. Планира се в рамките на едногодишния договор, който ще бъде сключен с фирмата, спечелила конкурса, да бъдат направени периодични ремонти по заявка на самите болнични заведения.





Все повече мъже у нас избират да работят като медицински сестри

Все повече мъже у нас избират да работят като медицински сестри. Въпреки че професията е типично женска, интересът в последните години се засилва. На какво се дължи промяната в нагласата и по-добре ли се справят мъжете в грижата за пациента, Мария Савкова по темата.

Здравейте от реанимацията на Пета градска болница в столицата. Това е едно от отделенията, които по принцип се предпочитат от мъжете медицински сестри. Тук в Пета градска болница трима представители на силния пол са решили да работят тази професия. Защо и кои са основните предизвикателства пред тях, в следващия репортаж.

Преди да стане медицинска сестра, Калин Кирилов е работил като барман и сервитьор. Никога не е подозирал, че ще открие призванието си сред пациентите.



Калин Кирилов: На мен ми викат в повечето случаи "докторе", преди да се запознаем. Но когато вече им разясня каква е моята длъжност, какво работя, каква ми е специалността, става им ясно и приемат съвсем нормално. Много ми се радват.

Само 20 са дипломираните мъже медицински сестри у нас, но интересът нараства, отчасти заради добрия опит в Западна Европа. Обикновено избират операционните специалности и интензивните грижи.



Пенка Муратовска, главна медицинска сестра на V МБАЛ - София: Натоварването е голямо, физическото. И един мъж се справя много добре.

Калин Кирилов: Аз изпитвам наистина удовлетворение от моята работа и много си я обичам. Това е моята работа. Работил съм други неща, но осъзнах, че аз искам да бъда медицинска сестра и не се срамувам.

Все още у нас обществото има предразсъдъци към мъжете в професията. Калин не крие, че планира да продължи пътя си извън пределите на България, където заплатите са по-високи.

Една от основните причини за силната феминизация на професията е ниското възнаграждение, или както се казва, няма мъже в професиите, в които няма и пари.

Лекарите в „Пирогов“ върнаха към живота възрастна жена, изпаднала в рядко животозастрашаващо състояние

Лекарите в „Пирогов“ върнаха към живота възрастна жена, изпаднала в рядко животозастрашаващо състояние. Подобни случаи се срещат при не повече от 4% от населението. Жената е имала камъни в жлъчката, които са запушили тънкото черво. Заради една вродена и още една придобита малформация обаче камъните не можели да преминат и се наложила спешна животоспасяваща операция. Пациентката не е можела да се храни, да ходи до тоалетната, повръщала е и е изпитвала силни болки.



Д-р Кирил Христов, „Пирогов“: 100% животозастрашаващо. Без операция щеше да загине.

Стефка Желязкова, пациент: Може би дотягам, че все така говоря, но доволна съм, доволна съм, много съм доволна! (…) отново живот, много хубаво нещо, бил хубав животът!

Линейките на Спешна помощ, превърнати в таксита

Линейките на Спешна помощ, превърнати в таксита. Откакто Отрезвителят в София не работи на лекарите се налага да отвеждат до вкъщи почерпени пациенти, които не са за болнично заведение. Средно на 20 случая на хора в алкохолно опиянение оказват помощ лекарите от Спешна помощ всяка нощ. Преди месеци отрезвителите в страната, които бяха на подчинение на МВР затвориха врати. Сега на лекарите се налага да превозват злоупотребилите с алкохол по домовете им, за да не бъдат викани линейките по няколко пъти за един и същ пациент.

„На 35 години, употребил алкохол, контузена глава, кърви...”

Д-р Буен Тодоров: Чакай малко сега да почистим..., няма да мърдаш... – Стои си упоен, спи даже..., полицаите са там на място, прегледаме човека, опишем хубаво фиша, даваме го, те казват: -И да ни го давате, ние нямаме кола, нямаме изтрезвител... И става така, че ако го оставим човекът на място, седнал на тротоара и си тръгнем, и техния екип и нашия, след две или три, или пет минути, се обажда някой гражданин и ни викат наново.

СЗО започна битка с масовата практика за раждане Цезарово сечение

СЗО започна битка с масовата практика за раждане Цезарово сечение. Според експертите операцията трябва да се прави само по медицински причини. От СЗО твърдят, че в много развиващите се и развити страни Цезаровото сечение като метод за раждане се е превърнало в епидемия. По-притеснителното било, че в много от случаите то не е необходимо по медицински причини. Според СЗО оптималният дял на ражданията със секцио е около 15%. За Европа средният дял е 25%, като се забелязват големи разлики между отделните държави. На върха на класацията е Кипър с близо 39%, а Финландия и Норвегия си делят най-ниския процент – 6.6%. По последни данни около 26% от ражданията в България се извършват със секцио без това да е необходимо по медицински причини.





Четвърти месец хиляди пациенти с епилепсия са оставени без животоспасяващ медикамент

Четвърти месец хиляди пациенти с епилепсия са оставени без животоспасяващ медикамент. И докато пристъпите на нуждаещите се стават все по-тежки, за да спасят децата си родителите започнаха да пътуват до Сърбия на пазар за лекарства, с риск да се превърнат в трафиканти.



Илинка Тончева, майка на дете с епилепсия: Този ривотрил явно е основното звено от лекуването. Той го поддържа, без него ще си замине детето и това е.

За Васко сме ви разказвали и преди. Страда от епилепсия. От жестоките гърчове, които получава, го спасява лекарство, което вече 4 месеца липсва в аптеките. Липсва и заместителят му. За да облекчат мъките на децата, от Асоциацията на деца с епилепсия взеха нестандартното решение да пътуват до Сърбия на пазар за лекарства.



Веска Събева, Асоциация на деца с епилепсия: Пътувахме до Димитровград, в най-близката дестинация, закупихме си лекарство.

От асоциацията се опасяват, че според закона за лекарствените средства този внос ги е превърнал в престъпници. Но не се интересуват, защото са спасили живота на деца.



„Това ни спаси да не влизаме в болници и да не изпадаме в тежки кризи. Просто това лекарство е наистина животоспасяващо.”

Репортер: Откакто беше изчерпан ривотрилът в аптечната мрежа до този момент как се оправяхте вие?

Антоанета Дамянова, майка на дете с епилепсия: Ами, да ви кажа ли честно? Тъй като ние разбрахме, аз лично от семе си на моето си дете намалих малко дозата, която, искам да ви кажа, че се отрази на нощните му пристъпи.

Защо вече 4 месеца епилептици са оставени да се мъчат в гърчове попитахме Агенцията по лекарства? Обясниха ни, че фирмата, която притежава разрешително за лекарството заместител, обещала да го пусне в аптеките на 30 април. Защо чак тогава и ще бъде ли спазено обещанието, поискахме да разберем от самата фирма. Номерът, предоставен за връзка с тях обаче не е активен. А на адреса, намиращ се в скъп жилищен комплекс, не бяхме допуснати от охраната.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница