Оперират наши деца с тежки лицево-черепни аномалии



страница1/11
Дата17.10.2018
Размер402.5 Kb.
#90497
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
17.06.2016
Национални вестници



Оперират наши деца с тежки лицево-черепни аномалии


Хирурзите винаги се отзовават на поканата на проф. д-р Юрий Анастасов

Николай Спасов

Труд  стр. 6  

Двама известни френски хирурзи оперират в Университетска болница "Свети Георги" в Пловдив деца на възраст от 5 месеца до 8 години с тежки лицево-черепни аномалии. Инициативата се провежда през цялата седмица. От 20 години пластичният хирург проф. д-р Филип Пелерен и детският неврохирург проф. д-р Патрик Делем от Университетската болница в Лил се отзовават на поканите на своя колега проф. д-р Юрий Анастасов, началник на отделението по пластична и краниофациална хирургия в УМБАЛ "Свети Георги".

В първия ден на престоя си у нас професорите от Франция са извършили над 20 консултации с пациенти от цялата страна. Така са определени случаите, на които ще бъдат направени операции. Една от първите е на 5-месечно дете, на което е извършена краниопластика и дистракция на среден лицев масив. Фондът за лечение на деца заплаща пътните разходи и престоя в България на д-р Делем и д-р Пелерен, които работят напълно безвъзмездно по тези изключително тежки медицински случаи и оперират в екип с проф. Юрий Анастасов, доц. д-р Христо Желязков и д-р Костадин Гигов.

20 деца годишно се оперират в Отделението по пластична и краниофациална хирургия на УМБАЛ "Свети Георги" от лекари от Франция, САЩ, Индия, Испания и Холандия, които пристигат у нас по покана на проф. Юрий Анастасов. "Визитите на тези специалисти и извършваните от тях операции на територията на България спестяват огромни суми на държавата и на семействата на децата за болнично лечение, пътуване и престой в чужбина", твърди проф. Юрий Анастасов.



Милка Василева председател на БАПЗГ


Труд  стр. 22  

Още 11 000 сестри са ни необходими, за да е стабилна системата на здравеопазването.



Всеки трети страда от болест на пътуването


Проф. Любомир Алексиев: Не тръгвайте на път без консултация с лекар!

Даниела Фархи

Труд  стр. 22  

В навечерието на летните отпуски всеки стяга куфари за ваканция. В тях старателно се подреждат дрехи, бански, аксесоари, таблети, но рядко подготовката е така сериозна по отношение на личната аптечка. А всяко пътуване крие рискове дори за най-здравите, защото смяната на средата винаги води поне до адаптационни проблеми. Това предупредиха специалисти от Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина /БСАМКМ/ по време на първия в Югоизточна Европа уъркшоп по травъл медицина, проведен във варненската Военноморска болница.

Популярната в развитите страни специалност все още е непозната у нас, въпреки че България е туристическа страна, а и стотици хиляди нашенци ежегодно пътуват по различни причини из целия свят. По данни на Световната здравна организация всеки трети човек на планетата страда от болестта на пътуването кинетоза, изразяваща се в гадене, повръщане и дори паника при превоз с кола, автобус, самолет или кораб. 80% от сменилите домашното си легло и хранителен режим нашенци получават стомашни разстройства, без дори да прекосяват граници и климатични пояси, стана ясно на форума.

Българите нямат изградени навици да подготвят организма си за път и разчитат на съвети от приятели или от интернет, но без консултации с лекар, категоричен е проф. Любомир Алексиев, зам.-началникна ВМА и председател на научния комитет на БСАМКМ. Особено наложителна е предварителната подготовка за малките деца и на хората с хронични заболявания.



Проф. д-р Лъчезар Цоцорков - дарителят индустриалец


Николай Спасов

Труд  стр. 40  

Новото панагюрско съкровище. Така наричат модерната болница в града, която бе открита преди дни благодарение на основния инвеститор "Асарел-Медет" и проф. д-р Лъчезар Цоцорков. Болница, музей, плувен басейн, спортна зала... Списъкът с инвестиции в родния Панагюрище е дълъг. Цоцорков помага като меценат и на най-различни родолюбиви български каузи и дейности в страната.

Едно е сигурно. Направеното от Лъчезар Цоцорков за Панагюрище и региона ще остане след него и със сигурност ще говори на следващите поколения повече от хиляди думи. При откриването на супермодерната болница с негово участие преди дни кметът на Панагюрище Никола Белишки обяви, че "това е знаков ден за града, а проф. д-р Лъчезар Цоцорков показа, че възрожденският дух и традициите на дарителството са още живи". За традициите и дарителството на Цоцорков може да се напише книга. Показателно за мащабите му е признанието на директора на НИМ Божидар Димитров, който казва: "Когато с голямо притеснение му поисках още злато за изработка на короните на българските царе и царици, само попита какво количество ни е нужно."

За наградите и признанията, получени от Лъчезар Цоцорков, също може да се напише книга.

Най-"пресните" награди от 2016 г. са "Инвеститор на годината" за 2015 г. за "Асарел-Медет" и ,Дсарел Панагюрище Здраве" - голямата награда от Българската агенция за инвестиции и сертификат от Министерството на икономиката за инвеститор първи клас.

В началото на юни Лъчезар Цоцорков като председател на надзорния съвет на .Дсарел-Медет1' АД получи голямата награда на КРИБ за цялостен принос в развитието на българската икономика.

За биографията на Лъчезар Цоцорков може да се напише не една, а няколко книги. Роден е в Панагюрище през 1945 г. Завършил е средното си образование в гимназия в града, а висше - в Техническия университет /Висшия машинно-електротехнически институт/ в София със специалност "Подемно-транспортни, строителни и минни машини". Има специализации по мениджмънт и маркетинг в България, Австрия и Япония.

Постъпва на работа в Ремонтномеханичния цех на Минно-обогатителния комплекс "Медет1' през 1971 г. като стипендиант на предприятието, за да стигне до изпълнителен директор на "Асарел-Медет" ЕАД през 1991 г. През 1998 г. заедно с 2756 свои колеги от предприятието основава инвестиционното дружество "Асарел Инвест" АД, в което no-късно мажоритарен дял придобива австрийската компания "Фьост Алпине Интертрейдинг" чрез дъщерната си компания ФА "Копър инвест". Дружеството "Асарел Инвест"АД в конкуренция с известна чуждестранна компания от бранша печели търга за приватизация на 75% от капитала на ,Асарел-Медет"ЕАД през 1999 г.

Лъчезар Цоцорков е един от учредителите на Българската минно-геоложка камара, като от 1991 г. досега е преизбиран за неин председател. Има активно участие и принос за устойчивото развитие на минната индустрия и поставяне основите на съвременен модел на социален диалог с миньорските синдикати, допринесъл за запазване на социалния мир в трудни за страната години.

От 1992 до 2012 г. е член на УС на Българската стопанска камара, член е на съвета на директорите на Атлантическия клуб. Участва активно в подпомагането и развитието на читалищното дело, спорта и туризма в община Панагюрище.

Член е на Международния организационен комитет на световния минен конгрес във Варшава. Участва в управителните съвети на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия и на Българския национален минен комитет от 1994 г. Издава книга по фирмено управление и защитава докторска дисертация пред Висшата атестационна комисия на тема "Основи на фирмената култура в минно-обогатителните комплекси" през 2000 г. От 2014 г. е почетен професор на Минно-геоложкия университет "Свети Иван Рилски". Изнася лекции по корпоративно управление пред студенти от МГУ "Свети Иван Рилски" и Нов български университет.

В едно от последните си интервюта на въпрос дали е останала мечта, която все още не е реализирал, Цоцорков казва: "Мечтая хората да са щастливи тук и да не напускат България."

***

Награда след награда

Проф. д-р Лъчезар Цоцорков е председател на Надзорния съвет на "Асарел-Медет" АД - най-голямото и структуроопределящо предприятие в община Панагюрище и Пазарджишка област. Носител е на най-високото държавно отличие - орден "Стара планина" степен, както и на приза "Мениджър на годината" 2009. Почетен гражданин на Панагюрище и на Стрелча, дарител за реализацията на многобройни значими проекти и благотворителни каузи в общината и страната. Като меценат на културата многократно е удостояван с наградата "Златен век" от Министерството на културата.

***

ЗА НЕГО

Единственият българин, стъпил на Северния и Южния полюс

Лъчезар Цоцорков е единственият българин, чийто крак е стъпвал и на Северния, и на Южния полюс. Учен, професор по геология, пътешественик, голям българин, последовател на родолюбивото дело на братя Евлоги и Христо Георгиеви.

ПРОФ. ХРИСТО ПИМПИРЕВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УC НА БЪЛГАРСКИЯ АНТАРКТИЧЕСКИ ИНСТИТУТ

Един от последните мохикани

Един от последните мохикани и истински възрожденци. Преди дни откриха последното му творение - свръхмодерна многопрофилна болница с 4 апаратури без аналог в региона. Пожелавам на всеки да остави нещо значимо след себе си. Истинското изпитание е да имаш и да се самоограничиш, за да мислиш и за другите.

ИЛИЯН ВАСИЛЕВ, ПОСЛАНИК НА БЪЛГАРИЯ В РУСИЯ (2000-2000 Г.)

Бизнесмен от възрожденски тип

Лъчезар Цоцорков е като онези бизнесмени от Възраждането, които изградиха България и цялата духовна, културна и образователна инфраструктура - църкви, училища, манастири, през XIX век. Той дарява пари за култура и за родния си град, където изгради подземен музей по всички изисквания, за да съхранява за два месеца годишно Панагюрското златно съкровище.

ПРОФ. БОЖИДАР ДИМИТРОВ, ДИРЕКТОР НА НАЦИОНАЛНИЯ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

Човекът "Асарел"

Човекът "Асарел". Всичко, което е днес тази компания с е дължи на него, защото успя не само да я запази, но и да я развие и да я превърне в печеливша. Човек с невероятен хъс за работа, новатор и ръководител, който гледа далеч в бъдещето. Благодарение на всичко това малък град като Панагюрище може да се похвали с една от най-модерните болници у нас и със зала бижу.

ПРОФ. Д-Р ИНЖ. ЛЮБЕН ТОТЕВ, РЕКТОР НА МИННО-ГЕОЛОЖКИЯ УНИВЕРСИТЕТ-СОФИЯ




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница