Опитът на “Енерджи Сейвинг” еоод в обследване и сертифициране на сгради



Дата27.10.2018
Размер71.23 Kb.
#102034



Централен офис: гр.Стара Загора 6000, ул.”Граф Игнатиев”№32

Тел/Факс:.+35942/600 955

Офиси: гр.София 1309, бул.”Д.Петков”64, вх.3, ап.4

Тел.+ 3592/9203742

E-mail: office@energysaving.bg

energy.saving2005@gmail.com




Опитът на “Енерджи Сейвинг” ЕООД в обследване и сертифициране на сгради

Фирма “Енерджи Сейвинг” ЕООД – Стара Загора е създадена и регистрирана през 2005 година. В началото на август същата година фирмата беше акредитирана от Агенцията по Енергийна Ефективност за обследване за енергийна ефективност на сгради и е вписана в регистъра на фирмите, имащи право да издават сертификати за енергийна ефективност на сгради. Фирмата ни е една от десетте фирми учредили „Камарата на фирмите извършващи енергийни обследвания и сертифициране на сгради

За времето на нашата активна дейност сме извършили детайлни и опростени обследвания за енергийна ефективност на повече от 30 сгради.. В резултат на проведените детайлни обследвания на повече от 15 сгради бяха издадени сертификати за енергийна ефективност, от категория А и категория Б.

Сградите които подлежат на сертифициране могат да бъдат класифицирани по няколко начина:



  1. според времето на извършване на обследването спрямо въвеждането на сградата в експлоатация:

    1. за сграда която се обследва до четири месеца след въвеждането й в експлоатация

    2. за сграда която се обследва след повече от четири месеца след въвеждането й в експлоатация

  2. според вида на строителството:

    1. Ново строителство

    2. реконструкция на сграда с инвестиционен проект

    3. ремонт и възстановяване на сграда по „стопански начин”

    4. прилагане и въвеждане на енергоспестяващи мерки предписани в резултат на детайлно обследване за енергийна ефктивност.

  3. По предназначение на сградите:

    1. Хотелски сгради и комплекси

    2. Сгради за обществено хранене, за развлекателни и рекреативни дейности

    3. Административни сгради

    4. Сгради в които се провеждат учебни занятия

По своето обществено и битово предназначение, сградите които сме обследвали се разделят както следва: седем училища, шест административни сгради и един хотелски комплекс от осем сгради.

Обследванията на общински сгради / учебни заведения / бяха част от задължителните условия включени в процедури за отпускане на средства за реконструкция от различни финансови институции. Обследванията на административните и хотелски сгради целяха доказването на енергийната им ефективност и издаването на съответните сертификати.

По значими сгради, обследвани от “Енерджи Сейвинг”ЕООД са:



  • Административно – търговски център “Антим Тауър” – гр. София;

  • Хотелски комплекс “Хелена Ризортс” – “Слънчев бряг”;

  • Административна сграда “Бултекс” – гр.Пловдив;

  • Основно училище “Васил Левски” – гр.Чирпан;

  • Основно училище “Никола Вапцаров” – гр.Казанлък;

  • Езикова гимназия “Иван Вазов” – гр.Смолян.

В процес на изпълнение са няколко договора за детайлно обследване и сертифициране на новопостроени жилищни и хотелски сгради в София, Стара Загора и Велинград.

Натрупания за този кратък период опит ни дава основание да споделим наши и на някои от възложителите ни характерни впечатления и казуси от работата ни по обследванията и анализите за енергийна ефективност.



  • Един от основните проблеми при подготовката за каквото и да е обследване за енергийна ефективност е частичната или пълна липса на проектна документация относно сградните ограждащи елементи, инсталации за отопление, горещо водоснабдяване, вентилация, климатизация, осветление и т.н. От заповедните книги по времето на строителството на обектите обикновено няма и следа. Тази липса на проектна документация се наблюдава основно при обследването на стари обществени сгради.

Така се затруднява обследването, удължава се времето за изпълнение, което влияе върху ценообразуването и така възникват трудности при договарянето с възложителите.

  • В редица случаи, дори при наличие на проектна документация отсъства информация и сертификати за характеристиките на използваните термоизолационни материали.

  • Сериозен се оказва проблема с получаване на информация за енергопотреблението. Данните за разпределение на изразходваната енергия по месеци са некоректни. В повечето случаи информацията за разхода на горива е неточна, базирана на данните за закупеното гориво, което води до грешки и изкривяване на резултатите от обследването.

  • Не по-малко значим е въпросът със сроковете в които трябва да се извърши дадено обследване. В много случаи, притискани от ведомствата, които решават и разпределят средствата за реконструкция и енергийно саниране на сгради, възложителите изискват извършването на енергийно обследване в нереалистично кратки срокове и ниски цени, което води до влошаване качеството на анализа, увеличаване на грешките, а освен това създава предпоставки за повишаване на цената за извършване на обследването поради необходимостта от работа на екипите извън нормираното работно време.

В повечето от случаите, фирмата извършваща енергийното обследване успешно преодолява изброените по-горе проблеми и достига до един от най-важните етапи - определяне на потенциала за икономия и избиране на енергоспестяващи мерки /ЕСМ/.

При обследваните от нас сгради, на които са предписани ЕСМ, инвестициите които са около 1,5 милиона лева, като структурно се разпределят както следва:



Икономиите реализирани чрез тези ЕСМ са близо 500 000 лв., като структурно се разпределят както следва:

  • 57% са от подмяна на дограма;

  • 18% от повишаване КПД на топлоснабдяването;

  • 14% от изолация на външни стени;

  • 9% от изолация на покрив;

  • 1% от изолация на под;

  • 0,4% от изолация на тръби.

Средните срокове за откупуване на ЕСМ се разпределят по следния начин:

  • за изолация на тръби - 0,3 години;

  • за изолация на покрив - 2,5 години;

  • за повишаване КПД на топлоснабдяването - 3,2 години;

  • за изолация на външни стени - 4,2 години;

  • за подмяна на дограма - 4,3 години;

  • за изолация на под - 5,7 години.

Макар и твърде опростен горният анализ показва, че независимо от голямата инвестиция за подмяна на дограма, икономиите са най-големи и мярката се изплаща сравнително бързо.

Очевидно е, че усилията на производители, доставчици, инвеститори и строители трябва да се насочат към използването на високоефективни дограми с ниски коефициенти на топлопреминаване, като едновременно със запазването на тези качества стремежът трябва да бъде насочен към понижаване на крайната цена.

Много добро е влиянието на ЕСМ насочени към повишаване на КПД на топлоснабдяването, защото при относително малка тежест в обема на инвестициите за ЕСМ, икономията от тях е достатъчно висока. Трябва да се отбележи големия потенциал за икономия на енергия, който дава повишаването на КПД на топлоснабдяване, особено при стари сгради, защото там обикновено системите са амортизирани, липсва автоматизация на измерване и управление на топлоподаването.

След прилагане на ЕСМ, а в някои случаи и без да са необходими такива (при новопостроени сгради), става възможно сградите да бъдат сертифицирани за енергийна ефективност. Сертифицирането на сградите дава следните предимства на техните собственици:



  • дава гаранции за ниското енергийно потребление на сградата;

  • съгласно чл.24, ал.1, т. 18 и 19 от ЗМДТ, дава възможност сградите да бъдат освободени от данък сгради за период от 5 или 10 години.

В редица случаи тези предимства не са достатъчни да мотивират собствениците на сгради, да предприемат действия за енергийното обследване и сертифициране, като някои от причините за това са:

  • начина на финансиране на строежа на сградата, което води до ниска данъчна оценка и от там до нисък данък сгради;

  • изкуствено занижаване стойността на инвестиционния проект с цел намаляване на данък сгради;

  • задължителното условие за обследване и сертифициране на цялата сграда, което при наличие на повече от един собственик затруднява, както сключването на договора, така и изпълнението на предписаните мерки. В това отношение очакванията за положително решение са насочени към приемането на закона за етажната собственост;

  • в редица случаи продължава злоупотребата с използването на енергоносители, което обезмисля икономиите от приложените ЕСМ и сертифицирането на сградата;

  • очакваното повишаване на местните данъци и такси, включително и данък сгради се забавя, което допълнително демотивира собствениците за предприемане на действия за енергийно обследване и сертифициране.

Като се има в предвид посочените по-горе причини се вижда, че най-голяма готовност за детайлно обследване целящо енергийно сертифициране имат собствениците:

  • които като инвеститори са външни за местните административни структури;

  • които притежават сгради с голяма разгъната застроена площ;

  • на сгради с високи стойности на инвестиционните проекти;

  • на сгради с високоефективни енергийни системи.

Добър пример за сертифициране за енергийна ефективност е хотелски комплекс “Хелена Ризортс” – “Слънчев бряг”, собственост на “Булимпекс” АД. Хотелският комплекс се състои от осем сгради, от които два хотела, три VIP къщи, рибен ресторант, пиано бар, бар барбекю с обща разгъната площ над 60 000 m2. Външните ограждащи елементи на сградите на хотелския комплекс са изградени от висококачествени материали, с добри топлоизолационни характеристики. Климатизацията и топлоснабдяването на сградите от комплекса е решено изцяло, чрез използването на високоефективни агрегати с които се осъществява покриването на съответните товари и се осигурява необходимото количество пресен въздух. Управлението на системата е прецизно на базата на програмируеми контролери. За подготовка на вода за битови нужди като източник се използват термопомпени агрегати с междинен топлоносител. Доброто състоянието на външните ограждащи елементи и системите за отопление, БГВ и климатизация спомогна за успешното сертифициране със сертификати от категория А.

Темата на сесията “Договорните страни по енергийно сертифициране на сгради” постави рамките на проблемите, които описахме в примери. Разбираемо е че тези проблеми на се изчерпват и заключват единствено в отношенията между договарящите се страни – изпълнител и възложител. Съществуват проблеми при доставянето и използването на техническите средства за измерване, при приспособяването и актуализирането на използваните програмни продукти. В тези случаи, както и описаните примери, значима е ролята и помощта, която Агенцията по енергийна ефективност оказва на фирмите извършващи обследване за енергийна ефективност и сертифициране, за която се възползваме от случая да благодарим.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница