Определяне на скоростта на звука във въздух по интерференчен метод теоретична част



Дата17.04.2017
Размер94.12 Kb.
#19397
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СКОРОСТТА НА ЗВУКА ВЪВ ВЪЗДУХ ПО ИНТЕРФЕРЕНЧЕН МЕТОД

Теоретична част

Интерференцията на вълните е явление, при което в резултат на наслагване на две кохерентни вълни в едни точки от средата на разпространението им се наблюдава усилване (максимум) на амплитудата на трептене, а в други точки – отслабване (минимум) на аплитудата на трептене.



фиг.1

Ако О1 и О2 са два кохерентни източника на вълни, а т.М е произволна точка от средата, намираща се на разстояние r1 от първия и на разстояние r2 от втория източник, условието за максимум на аплитудата в т.М е разликата в пътищата на двете вълни до т.М да е равна на четно число полувълни, т.е.



 (1)

а условието за минимум на амплитудата в т.М е разликата в пътищата на двете вълни до т.М да е равна на нечетно число полувълни, т.е.



 (2)

В (1) и (2)  = 0, 1, 2, ........ е цяло число.



Опитна постановка

Схемата на опитната постановка за определяне на скоростта на звука по интерференчен метод е показана на фиг.2. Тя се състои от две U – видни тръби, едната от които влиза и се движи частично в другата. Движението се осъществява с ръкохватката 1 и винта 2. Неподвижната тръба А има два срещуположно разположени отвори Т и О. За подвижната тръба В е закрепен показалецът 3, срещу който е поставена милиметрова скала 4, снабдена с нониус, така че положението на показалеца (подвижната тръба) се определя с точност 0,1 mm.



Фиг.2


За източник на звукови трептения се използва телефонна слушалка, която превръща електричните трептения със звукова честота в механични. Тя се опира до края Т на тръбата. Захранването й се осъществява от звуков генератор, предназначен за произвеждане на нискочестотни електрични трептения в звуковия честотен диапазон от 20 до 20 000 херца(Hz). Паралелно на звуковия генератор се включва честотомер за по-точно определяне на честотата на звуковите трептения.

Ако пред отвора Т се произведе звук, звуковата вълна се разделя на две вълни (кохерентни), които се разпространяват по клоновете А и В, изминавайки различни пътища. Разликата в пътищата им може да се мени чрез въртене на ръкохватката (подвижната тръба се движи). Двете вълни се събират отново при отвора О на тръбата и се наслагват. Резултантният звуков сигнал се приема от микрофон, поставен в отвора О, преобразува се от него от механичен в електричен и след усилване (захранване на усилвателя 9V) се регистрира с цифров волтметър. В зависимост от разликата в пътищата на двете вълни () през клоновете А и В при въртене на ръкохватката се получават максимуми и минимуми в интензитета на звуковата вълна, респективно в напрежението, отчитано с волтметъра.



Интерференчен метод за определяне на скоростта на звука във въздух

От връзката между честотата ν, дължината на вълната λ и скоростта на разпространение на вълната c



c = ν λ (3)

следва, че определянето на c е свързано с измерването на ν и λ . Честотата се мери пряко с честотомер, а за измерването на λ в разглеждания метод се използва интерференцията на вълните по следния начин.

Нека означим с  пътя на вълната от отвора Т до отвора О през подвижния клон В, а с  - пътя на другата вълна през неподвижния клон А. От прибрано положение на тръбите чрез въртене на ръкохватката се определя положението на показалеца  върху нониусната скала, при което се регистрира с цифровия волтметър първия минимум (). От (2) това отговаря на разлика в пътищата на двете вълни

 (4)

Чрез по-нататъшно въртене на ръкохватката се определя положението на показалеца  върху нониусната скала, при което се регистрира следващия минумум (). От (2) в този случай следва



 (5)

От (5) изваждаме (4):  , но от опитната постановка се вижда, че разликата в пътищата на вълната в подвижния клон В в двата случая = 2(). Следователно



2() →   (6)

От (6) следва, че разстоянието между всеки два последователни минимума, отчетено по нониусната скала, е равно на половин дължина на вълната. Така експериментално се определя , а от (3) може да се изчисли и скоростта на звука c при стайна температура.



Задача: Да се определи скоростта на звука във въздух по метода на най-малките квадрати.

Съгласно метода на най-малките квадрати, ако ние измерваме две величини xi , yi, които са свързани с линейна зависимост от вида


yi = A xi (7)

най-точната стойност на коефициента A се дава с израза



A = , (8)
където nброй измервания, i – номер на измерването. Методът върви при минимален брой от 5 измервания.

В нашия случай зависимостта (3) може да се запише във вид, подобен на (7)



 (9)

Тогава, подобно на (8) най-точната стойност на с ще се дава с израза



 = (10)
За изчисляване на с по (10) се подбират минимум 5 различни честоти в диапазона 5000 – 9000 Hz (примерно 5000, 6000, 7500, 8000, 9000 Hz), за всяка от която трябва да се измери възможно най-точно съответстващата й дължина на вълната λ. Данните се нанасят в следната таблица:



i



Hz

L1

mm



mm



m



m-1



m-2



Hz. m-1

1

5000



















2

6000



















3

7000



















4

8000



















5

9000







































=

Изчислените от последните две графи суми се заместват в (10) и се пресмята скоростта на звука с.


ЗАБЕЛЕЖКА:

  1. Пресмятането на най-точната стойност на скоростта на звука с се облекчава значително, ако данните за  (по оста y) и , които съгласно (9) са свързани с линейна зависимост, се вкарат в таблица на Excel и се зададе графично изчертаване на зависимостта. Програмата дава коефициента на пропорционалност, който в нашия случай е скоростта на звука с и корелационен коефициент R, който дава представа за точността на експерименталните резултати. Колкото този коефициент е по-близо до 1, толкова връзката между тези две експериментално измерени величини е по-близо до линейна ( за лабораторни измервания R > 0,95 се смята за задоволително).

  2. За облекчаване на пресмятанията на с по метода на най-малките квадрати и определяне на абсолютната грешка с (равна на средната квадратична грешка σ) на скоростта на звука може също да се използва и разработения регресионен калкулатор (потърсете в гугал Регресионен калкулатор » Физичен практикум - elearning-phys). Активен регресионен калкулатор има в комплекта от лабораторни упражнения за студентите.


Грешки при измерванията
Приблизителна оценка на точността при определяне на с може да се получи от данните на едно от измерванията на ν и λ. Тогава относителната грешка за с е:

 (11)
където ∆ν е точността, с която е измерена честотата; ∆λ е точността, с която е измерена дължината на вълната. От (11) се пресмята абсолютната грешка . Крайният резултат се представя във вид на интервал, в който лежи истинската стойност

с ± 
При използване на регресионния калкулатор за пресмятанията програмата дава освен най-точната стойност с на скоростта на звука, също и абсолютната грешка =σc
ПРИЛОЖЕНИЕ - Описание на работата с регресивен калкулатор

Регресионен калкулатор

Предложеният тук регресионен калкулатор е разработен с Macromedia Flash. За да можете да го използвате, необходимо е вашият браузер да има инсталиран Flash Player. Той е разработен за целите на обучението по физика и позволява пресмятането на коефициентите на линейна регресия за не повече от 20 експериментални резултата.

Едновременно с коефициентите на линейна регресия  и  в общия случай се пресмята и наклонът на регресионната права  за частния случай на нулев свободен коефициент .

Ето и някои особености:



  • За да се извърши пресмятане, необходимо е да сте попълнили поне три реда с данни.

  • Можете да въвеждате данните в произволен ред. Празните редове, както и тези, в които въведените данни не са валидни числа не се вземат предвид при пресмятане.

  • Когато системата уравнения за коефициентите на регресия не може да бъде решена (например в резултата има делене на нула поради нулева стойност на дискриминантата на системата), в полетата за резултата се изписва текст "ERR".

  • Полетата с резултатите са избираеми, което означава, че можете да маркирате текста в тях и да го копирате в клипборда. По този начин можете лесно да прехвърлите резултата в други приложения.

номер

x

y

1







2







3







.







.







20







Ако линейната функция е от вида: y=ax+b , калкулаторът автоматично пресмята и показва стойностити на коефициентите a и b, както и абсолютните им грешки (средноквадратични) σa и σb .

Ако линейната функция е от вида: y=kx , калкулаторът автоматично пресмята и показва стойността на коефициента k, както и абсолютната му грешка (средноквадратична) σk .




Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница