Организатор и основател аматерас фондация



страница1/3
Дата23.07.2016
Размер0.5 Mb.
#2515
  1   2   3






Организатор и основател
АМАТЕРАС ФОНДАЦИЯ




Фондация АМАТЕРАС празнува петия си, юбилеен рожден ден цели четиридесет дни! От 24 април до 2 юни 2013, фестивалът София Хартиен Арт Фест ви кани да присъствате на един истински триумф на светлината, надеждата и свободната мисъл, превъплътени по нестандартен начин в образи от хартия.
Форумът дава шанс за изява на творци от цял свят.

АМАТЕРАС е името на японска богиня на Слънцето и в тази връзка фондацията символично свързва откриването на тазгодишния фестивал с изгряването на светлината и надеждата, както и с вярата, че точно те ще успеят да ни спасят от машината на сивото ежедневие.
КОНЦЕПЦИЯ

Третото издание на София Хартиен Арт Фест на фондация АМАТЕРАС ще продължи повече от месец - от 24 април до 2 юни и по традиция ще поднесе на софийската публика очаквани и интересни събития. Уникален по рода си, без аналог в цяла Европа, фестивалът има многофункционален характер и дава възможност за съжителство на традиция и новаторство, класика и експеримент, провокация и високи достижения. София Хартиен Арт Фест е форум за изява на творци от цял свят.

И през 2013 най-представителния раздел от фестивала отново ще бъде Биеналето за Хартиено изкуство, чиято основна цел е да представи огромното разнообразие на автори от цял свят и има за цел чрез изкуството да обедини човешките различия. Тази година експозициите ще бъдат разпределени по национален или регионален принцип, а целта е да се покажат различните тенденции в определени географски райони или държави. Очакват се над 300 автора от 36 държави да завладеят 22 експозиции, разположени в различни столични музеи, галерии и експозиционни пространства на открито в централната част на София.

Акцент, преплетен в различните експозиции и събития, ще е представянето на млади артисти както и учебните заведения по изкуствата. По време на фестивала, ще гостуват много автори от цял свят, които творят и преподават това изкуство, доказани професионалисти, чийто споделен опит е от съществено значение за бъдещите млади творци. В тази връзка, освен в пространствата на Художествената Академия, НАТФИЗ и училищата по изкуствата, в рамките на феста, ще има допълнителни външни експозиции и инициативи, където младите автори да се представят със свои творби. 



София Хартиен Арт Фест съчетава в себе си множество по-малки проекти. Това са съпътстващи събития, свързани с трансформациите на външни пространства, а също и редица инициативи съотнесени към представянето на чуждестранните гости от Биеналето. Ще има интересни презентации за необичайни технологии за направата на хартия. А Хартиената улица, както и Ежегодна изложба-конкурс за хартиено изкуство- малък формат са вече традиция в София Хартиен Арт Фест . В него ежегодно участват между 100 български и над 200 чуждестранни и автора, от над 40 държави Фондация АМАТЕРАС реализира своите проекти, с подкрепата на своите спонсори и партньори, благодарение на които идеята успява да достигне до над 1 милион души по целия свят.

СТРУКТУРА


София Хартиен Арт Фест тази година ще се проведе в периода от 24 април до 2 юни 2013г. и включва следните мероприятия:
- АМАТЕРАС - Ежегодна изложба за изкуство от хартия
- БИЕНАЛЕ ЗА ХАРТИЕНО ИЗКУСТВО София 
- Хартиена Арт Академия 
- Хартиен Театър 
- Мултимедия и кино експерименти (нов раздел) 
- Съпътстващи събития – те ще бъдат провеждани в галерийните пространства и на открити места в столицата по време на Хартиения Арт Фест.

Едно от най-важните съпътстващи събития на фестивала ще е ХАРТИЕНАТА УЛИЦА в НОЩТА НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ. Ще се организират уъркшопи, демонстрация на различни техники за направата на хартия и хартиени произведения, състезания за малки и големи, лекции, а така също и представяне на гостуващите автори.

-----------------------------    

Още информация за фондация АМАТЕРАС



Арт Студио Аматерас е създадено през 2009 г. от Даниела Тодорова, МА и Тодор Тодоров, MA, PhD,  ARBS с идеята, да се реализират проекти с културна насоченост и най-вече творчески обмен, изложби, резиденции, симпозиуми, лекции, свързани с проекти в изобразителното изкуство у нас и чужбина. Фондация Аматерас е естественото продължение, на основаното студио, като структура, позволяваща нарастване на мащаба и възможностите за организиране и популяризиране на културни събития. Целите на фондацията запазват вече започнатия процес от студиото за развитие и утвърждаване  на новите тенденции в световен мащаб, отнасящи се към сферата на изкуствата и тяхното популяризиране сред обществото, като за целта фондацията има своя частна колекция с произведения на автори от световен ранг, която бива излагана по цял свят.    

           


                
За постигане на целите си, фондацията набира средства от частни лица и фирми, български и световни институции, като осигурява реклама и презентиране на тяхната дейност посредством поместването им в рекламните материали към всяко събитие и специално изготвени презентации за широката публика и коопериращите партньори. Популяризацията бива изградена с помощта на медийните партньори и техните информационни канали. Стремежите на фондацията са да намира нестандартни и иновативни подходи за популяризация, като не пренебрегва вече утвърдените рекламни  методи. Рекламните материали са изготвени от екип специалисти с утвърдена естетическа визия и добра популяризация. Фондацията се стреми към дълготрайни партньорства, като не изключва участието на партньори само за един проект. Старанието на фондацията е да представя пълноценно приносът, целите  и задачите на партньорите си.    

(Информация за медиите)




АМАТЕРАС'>НАЧАЛО


АРТ АЛЕЯ


24 април – 24 май

АМАТЕРАС - Годишната изложба-конкурс за хартиено изкуство малък формат

От 24 април до 2 юни 2013 г. за пети пореден път фондация АМАТЕРАС организира Годишната изложба-конкурс за хартиeно изкуство малък формат. За тези пет години фондацията съвместно с АРТ АЛЕЯ представи на българската публика повече от 400 автора от 35 държави с уникални по своята същност произведения на изкуството, създадени от хартия. Тази година от нея се роди и идеята за изложбата ART BOOK, благодарение на няколкото високо признати и наградени произведения през 4 години на Недко Недков - награда за български автор 2009, Сун Йонг Канг от Корея, награда за млад автор в двете предходни години 2010 и 2011, изненадваща публиката с невероятното си майсторство, философия и въображение в този много специфичен и красив раздел. .

В петата, юбилейна за АМАТЕРАС година от създаването си, по традиция представянето на участниците и експозицията на творбите им ще се случи в уютната и изпълнена с артистичен дух столична галерия АРТ АЛЕЯ, постоянен партньор на фондацията по проекта.Тази година за наградите се борят автори от Германия, Великобритания, Япония, Швейцария, Корея а българското участие със всяка изминала година показва все по-интересни и авангардни решения, които тази година са конкуренти за големите награди. Автори като Ричард Суини, Йо Макдоналд, Ирене Рамензее, Йошио Хасегава, Велика Прахова, Герлинде Хофман, Мишел Самур и плеяда от великолепни автори от цял свят
Галерия АРТ АЛЕЯ е емблематично място за София, тя е един приветлив и уютен оазис насред градската джунгла, където човек може да забрави поне за един кратък миг ежедневието. Още преди да прекрачите в малкото, но приветливо дворче на красивата стара къща, събрала в себе си история и настояще, ще усетите магнетичната сила на изкуството.
По всяко време на ул. Гладстон 51-А се случват чудеса, но сякаш най-много са те по време на София хартиен арт фест и с особено подчертано очарование и магичност в дните, когато там се разполага Годишната изложба-конкурс за хартиeно изкуство малък формат. Кокетната и уютна обстановка на АРТ АЛЕЯ елегантно кореспондира с малкия формат на хартиените фантазии на автори от цял свят. И макар да се разпростират едва върху размери 15х15 х20см., те побират в себе си философските търсения на широко скроени умове, търсещи себе си из пространствата на непознати светове.

От 24април до 25май 2013 г. ще можете да се насладите на двумерни и тримерни изящни малки форми от хартия, без ограничения по отношение на използваните техники, видовете хартии и жанрове. Създателите им по недвусмислен


начин са доказали съпричастността си към идеята на АМАТЕРАС, а именно – да използват един толкова прозаичен на пръв поглед материал като хартията, който обаче доказва във времето, че е вечен и непреходен. Защото тя – хартията е едно от най-великите човешки открития. Тя е нашата памет. Тя е онази, която запечатва всички наши мисли и мечти. Тя е жива и мъдра, инспирираща ни към творчество и откровение. Изложбата има за цел да предизвика креативността и новаторството в участниците, като смело надхвърля обичайните представи за това къде, как и защо може да бъде употребена.


Всички, които искат да узнаят тайните на малките хартиени форми с големи идеи и неограничени възможности, ще Ви очакваме на ул. Гладстон 51-А от 24 април до 25 май 2013, галерията е АРТ АЛЕЯ.
Годишната изложба-конкурс за хартиeно изкуство малък формат, е първопричината за появата на София Хартиен Арт фест през 2011 година, най-мащабния проект на фондация АМАТЕРАС у нас, а и в цяла Европа, свързан с хартиеното изкуство. Това го прави важна част от кандидатурата на София за културна столица на Европа през 2019 година. Много от авторите които ще бъдат представено и във Биеналето за Хартиено изкуство са от фаворитите представяни в АРТ АЛЕЯ
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ


СОХО


25 април – 19 май – 19.00 часа

Официалното откриване на фестивала ще започне с парад на младостта и радостта от живота, въпреки морето от сиви новини, въпреки нечии нерадостни мисли, въпреки кризата, онази в ежедневието, но и онази в душите ни . Пълният с изненади карнавал по откриването ще се случи в свежото, нестандартно и иновативно простраство СОХО (ул. Искър 4). Различното място на София, мястото на инакомислещите, мястото за нестандартните хора с нестандартни идеи, мястото за смели експерименти, мястото за блянове и мечти, мястото на най-креативните хора – младите, чиято енергия идва също както пролетта, за да ни зареди с позитивна енергия най-малко за няколко сезона напред.


Началото на тазгодишния София Хартиен Арт фест ще положи основите на един очакван триумф на необикновеното и новото в София, посредством цвят, музика, светлина и много хартия, чиито неочаквани превъплащения ще ви изненадат за пореден път по възможно най-различни и най-приятни начини.


Пространството на СОХО ще бъде превърнато в един иреален свят от хартия, в който студентите от НАТФИЗ ще развихрят своето въображение и ще облъчат всеки присъстващ с огромни дози позитивизъм, радост, красота и креативност.

Карнавал по време на криза е като „пир по време на чума“, но какво би ни останало от този живот ако загубим вкуса си към красотата, към изкуството? Събитието хвърля ръкавица на статуквото, на притиснатия в ъгъла социален живот, на неусмихнатите хора, на тъжното настроение, надвило цялото ни общество в последните месеци.

Ние ще го заменим с огромни дози светлина и радост, и сигурни сме, те ще тържествуват не само на 25 април 2013г., когато АМАТЕРАС ще изгрее и ще даде път на поредица от екпозиции, прожекции, театрални представления, уъркшопи и много други хартиени инвенции, но ще остане в съзнанието на всеки, докоснал се до магията на силната творческа енергия и свободната мисъл.


В пространството на СОХО ще могат да се видят интригуващи творчески идеи, отнасящи се до човешката любов към маскарада, до желанието да бъдем свободни зад маската, макар и за едни кратък миг. Маската, която ни кара да бъдем онова, което не си позволяваме да сме в ежедневието, а трябва, за да покажем невидимата, но по-истинска наша същност и да се радваме истински, без да се страхуваме.

Именно в СОХО, в сърцето на столицата ни, въпреки песимизма и проблемите, независимо от политически пристрастрия и предизборни кампании, АМАТЕРАС ще постави началото на едно вълшебство, което ще вдъхнови и окрили всеки, който се потопи в магията на изкуството. Онова, което ще се случи на 25 април ще постави само началото на едни дълги и красиви 40 дни, през които ще станем свидетели на истински парад на хартията в море от неочаквани форми и смели трансформации.
Незави симо дали ще вали, дали ще бъде студено и мрачно, мечтите на онези, които

идват, за да променят света и да го направят различен и примамлив имат един единствен шанс - да се превърнат в реалност.


В програмата на фестивала от 25 април до 19 май в СОХО ще ви очакват интересни прожекции от раздела КИНО – за първи път в програмата ни. Ще видите около 90 минути колаж от късометражни филми, специално подготвени от екипа на БУЛДОК.

Сред заглавията е и „Чудесата на хартията“, филм създаден от АЛМА МАТЕР през 2011г. по време на първото издание на София Хартиен Арт фест и отварящ нова страница в разбиранията ни за историята на горите и хартията.


Очакваме ви!





ХАРТИЯТА”

Музикален център „БОРИС ХРИСТОВ, 25 април – 22 май

изложба конкурс за млади таланти, Национално училище за приложни изкуства „Свети Лука” 17.00 часа





В рамките на София Хартиен Арт Фест за втори пореден път ще се проведе и изложбата „МЛАДИ ТАЛАНТИ”, която е плод от съвместните усилия на Фондация АМАТЕРАС и НГПИ ”Свети Лука”.

Връзката на Фондацията с училището е много стара, може би именно затова и дълбоко непреживяна от куратора на проекта Даниела Тодорова, която е започнала своето развитието като творец именно там.

Младите автори от Националното училище за приложни изкуства ще имат възможността да представят творческите си идеи и смелостта си да експериментират с хартията в Музикален център „Борис Христов”, събирателен център за изкуство и естетическа наслада, още една перла в сърцето на София, домът, в който е живял големият ни оперен певец Борис Христов. Къщата на ул. Самуил 43, ще подслони най-крехките произведения на едва проходили, но безспорно амбициозни и талантливи автори. Построена през 20те години на миналия век, къщата е завещана от певеца през 1977г. на държавата с единственото желание да служи за културно средище. Това желание на Борис Христов е изпълнено, а към днешна дата в Музикалния център има музейна експозиция, посветена на живота му, арт-галерия, зала с 50 места, която впечатлява с разположения в нея роял „Бьозендорфер”. Освен концерти, в Музикален център „Борис Христов” се провеждат много изложби, литературни четения, срещи, лекции и коктейли.

Тази година, както и предишната, изключително важнен акцент по време на Фестивала ще бъде представянето на младите дарования от НГПИ на големи форуми и стимулирането на тяхната активност в културния живот на София.


В конкурса са включени ученици от всички специалности в НГПИ - Рекламна графика, Пространствен дизайн, Силикатен дизайн, Детски играчки, Художествена дърворезба, Художествена обработка на метали, Художествена тъкан, Моден дизайн, а първата селекцията на участващите произведения е направена от преподавателите. Наградите ще бъдат обявени от Директора на София Хартиен Арт Фест – скулптора Тодор Тодоров, Директора на училището Лилия Балева, куратора на изложбата Даниела Тодорова и от представители на спонсорите.


Миналата година младите творци показаха много високо ниво на познания и умения в различните техники, свързани с работата с хартия. Селектираните произведения представени в изложбата бяха доказателство за неуспоримия стремеж на художниците към красота, естетика и финес, те представляват и отлична атестация за качеството на обучение в училището.


През тази година Фондацията има за цел да стимулира връзките между възпитаниците на училището и гостуващите автори, които ще покажат свои интересни идеи и безграничните възможности на хартиеното изкуство. Създавайки устойчиви връзки на младите дарования с творци от цял свят, с арт-центрове и галерии в близки и далечни държави, Фондацията има за цел да убеди всеки прохождащ талант, че няма невъзможни неща, стига човек истински да ги пожелае.


Предвидено е, след откриването на изложбата-конкур, всички участници и гости да се присъединят към официалното откриване на фестивала с карнавал с маски и много музика в център СОХО, където много млади таланти в бъдеще ще имат възможтност да се изявяват.


Фондация АМАТЕРАС има за цел да подпомага всеки млад творец, дръзнал да твори красота, а през 2013 г. повече от всякога тази цел е изведена на преден план, защото София Хартиен Арт Фест носи знака на младостта и оптимизма, на

нетрадиционния поглед към света около нас, на смелостта да показваме различното, красивото, естетичното като контрапункт на заобикалящата ни действителност.

Наградите ще бъдат обявени в деня на откриването на изложбата-конкурс „МЛАДИ ТАЛАНТИ”, Национално училище за приложни изкуства „Свети Лука” на 25 април от 17.00часа в Музикален център „Борис Христов”, ул. Самуил 43. Наградите ще бъдат обявени в деня на откриването 25 април – от 17.00часа.



„ЗАПАДНО ЕВРОПЕЙСКО ИЗКУСТВО

Арт Център Алтера - 26 април - 19 май
„Западноевропейско изкуство” е първата експозиция от най-големия и елитарен раздел на София Хартиен Арт Фест – Биенале за хартиено изкуство.

През 2011г. се проведе първото биенале, в рамките на което бяха представени основно визуалните изкуства. Тогава биеналето направи силно впечатление на публиката и очакванията тази година са основателно големи. Организаторите ще представят интригуваща и цялостна колекция от близо 200 автори от 30 държави, с което тазгодишното издание ще е по-мащабно и внушително. В тазгодишното биенале ще бъдат представени и нови страни, които не са участвали през 2011г. Очакваме участия от страни като Южна Африка, Мексико, Йордания, Турция, Бангладеш, Исландия, Индия и други.


Експозицията в Арт център Алтера ще представи автори от Германия, Швейцария, Англия и Франция. Изложбата ще носи духа на европейското изискано чувство за семплота, знаковост, високи технологии, свързани с индустриалните хартии, които от своя страна ще контрастират на някои произведения, изпълнени в традициите на древните източни технологии на ръчната хартия, но подчертано създадени с европейска чувствителност. Не е случайно и мястото, което фондация АМАТЕРАС ангажира с тази експозиция – Арт център Алтера е място за създаване на специални художествени събития с нестандартен характер и с особен акцент към детайлите. Колекцията на авторите, представени в изложбата „Западноевропейско изкуство” по изискан начин се отличава със своята фина, граничеща с дизайн, естетика. Тя носи духа на последните минималистични тенденции в изказа, а абстрактната й визия внушава дълбоки послания към съвременното обществото. В тази колекция е показана само част от европейскто хартиено изкуство, което е една истинска мозайка от съвременност и традиция, нови и древни технологии. Хартиеното изкуство няма традиция в Европа и това дава огромна свобода на съвременните автори да интерпретират с огромно въображение различните възможности на хартията, използвайки непредубедено всичките й лица - обикновена, индустриална, рециклирана, най-фина ръчна хартия и дори хартиени продукти от съвременната действителност и бита. Голяма част от авторите в изложбата, са членове на световната асоциация на авторите, работещи с хартия. Някои от тях ще дойдат за

фестивала, който в историята на събитията, свързани с това изкуство, е особено важен не само поради мащаба си, но и поради своята мултижанровост, нещо което се показва за първи път у нас.


В списъка на авторите присъстват имена като Хелене Чахер, Чармиън Полак, Фиона Хътчитсън, Жан Фабриан, Катрин Дардел, Иренве Рамензее и много други. Именно те правят експозицията особено внушителна и очаквано интригуваща.


Ще можете да се насладите на това изкуство в изложбата „Западноевропейско изкуство” в периода 26 април - 19 май 2013г. в Арт център Алтера, бул. Драган Цанков 36 (Сградата на Интерпред), в непосредствена близост до метростанция Жулио Кюри.
Можете да се насладите на това изкуство в периода 26 април - 19 май
ДРЕВНИ СЛЕДИ

Арена ди Сердика - 29 април – 2 юни

Експозициите на Биеналето за Хартиено изкуство за втори път ще бъдат разположени в най-магнетичното и завладяващо място в София - Арена ди Сердика. Посредством магията и очарованието, излъчвани от произведенията на хартиеното изкуство, мястото ще обогати още повече своята неповторима атмосфера, съчетала в себе си древно наследство и застинало минало, представящи отминало, но непреходно величие.


Ефирност, съчетана с древна мощ - това е предизвикателството, събрало в себе си интересната мозайка от различни на пръв поглед изложбени пространства, които ще приютят произведения от цял свят.


Изящните, пространствени светлинни пластики на Данаил Кондиков ще си кореспондират ефирно със сипещите се ленти и нежни орнаменти от инсталацията на Рене Магнати, в едно цяло с изникващите от руините магични флорални форми и нежно допълващи цялостната визия работи на Меда и Веда Рийвс.

Магията на Арена ди Сердика е блестящ пример за симбиозата между различните пластове култура в съвременния свят и възможните начини за преплитане на древност и реалност, подчинени недвусмилено на вечния стремеж на човешкия гений към красота и хармония.
Тази година важна част от София Хартиен Арт Фестивал е акцентът върху нашето древно минало, достигащо до нас в настоящия момент чрез нови, модерни визуални форми. Пленителната магия на този проект е от съчетанието на съдържание и процесът на създаване на хартиени скици и планове до виртуално пътуване във времето.

Виртуалният музей е създаден от екип специалисти и учени.


Сред тази пищна атмосфера, програмата на фестивала е предвидила интересна серия от три лекции, които ще включват презентации на АРЕНА ДИ СЕРДИКА, а също и останалите забележителности на Сердика Улпия.


В нощта на музеите и галериите посетителите ще имат възможността да видят музея в пълния му блясък и да оценят по достойнство неподозираната красота на града ни, скрита под паветата на централната градска част на столицата ни.



ИЗКУСТВОТО НА КНИГАТА


ART BOOK

Национален исторически музей - 30 април – 2 юни – 16.00 часа

Казват, книгата била „Прозорец към света”, казват и друго, че точно той – светът, нямаше да същия ако не съществуваха книгите. И едва ли има човек, които да се съмнява в това.


Първите писменини текстове се датират много назад във времето между ІХ и ІV хилядолетие пр. Хр. В своя първоначален вид те представляват рисунки, които едва по-късно се превъръщат в пиктограми чрез опростяване на изображенията в символи. Върху тази основа се появяват идеограмите, последвани от фонетичните знаци, обозначаващи определени звуци. Като основа за писане по това време в Китай се е използвала коприната, а изписване или по-скоро изографисването е ставало с четки. След време за писане се използват каменни плочи, кости, миди, глинени плочки, бронз, които предшествали доста по-късно появилата се хартия - това невероятно човешко изобретение, без което света наистина не би бил такъв, какъвто го пазнаваме днес.


Желанието на древните наши предшественици да ни завещаят частица от своя бит и мислене е основополагащо за наследството, с което днес разполагаме.


Защото книгата във всяко свое проявление – от каменната плоча, през филигранно изписания текст на Лондонското евангелие, например, до миниатюрните копия на произведения от световната класика днес, са изкуство в най-висша форма.

Изкуството на книгата, т.н. ART BOOK е основен и много важен раздел от изкуството, създадено от хартия.


Още от древността книгата е била обект на особено отношение, на преклонение, възторг, респект и почит. Всяка цивилизация е завещавала познанието си чрез писаното слово – върху камък, папируси, свитъци от пергамент, за да се появи накрая хартията, позната на съвременния човек под най-разообразни форми и проявления, върху чието тяло днес продължаваме да записваме нашата собствена история.


В съвременното, разглезено от всякакви удобства, общество е трудно да си представим колко трудно е да се създаде една книга и колко много изкуство е вложено

в нея. В модерното изкуство този раздел е предпочитан от визуалните артисти, които са почитатели на съвестното изразяване в картини. Тези произведения преливат от абсолютно абстрактни, до такива които са съчетание на слово и изображение, обем и разнообразни техники. Редица от тези произведения са съхранили съкровените мисли и искрени мечти на създателите си, изпълнени са с богатството на хиляди идеи и креативни творчески хрумвания.
По света има много престижни форуми, специализирани за ART BOOK, където колекционери и ценители на авангардни произведения намират прекрасни експонати, украсяващи личните им колекции. Много от тези книги са изложени в някои световни музеи и представляват рядка форма на авторски книги.

В изложбата ИЗКУСТВОТО НА КНИГАТА представените произведения представляват една малка извадка от разнообразни идеи и нестандартни решения. Голяма част от авторите са членове на Световната асоциация на авторите, работещи с хартия IAPMA. Тук е редно да споменем световно известни имена като Хелене Чахер, Жан Фабриан Едиърдс, Барбара Зарпан, Герлинде Хофман, Гейл Стиф, Лииса Малкамо, Бодо Корсиг, Елмар Пейнтнер, Снежина Бисерова, Елс Ваан Барле и редица други.

Много често тези книги излизат от стандартните представи за книгата като такава, защото те в своята същност се доближават повече до скулптурата, а дори можем да ги причислим към едно различно проявление на нови пространствени форми, изтъкани от изображения. Много от тях са съчетани в колаж от фотография, рисунка, поезия или просто нахвърляни мисли. Някои са мълчаливи и изпълнени с тишината на изящни изображения, красноречиво и ярко разказващи сами историята си.
Изложбата ИЗКУСТВОТО НА КНИГАТА, ART BOOKТ може да бъде видяна в Националния Исторически музей в рамките на София Хартиен Арт Фест 2013, от 30 април до 2 юни. На същото място ще може да се види и прекрасната инсталацция на корейската авторка Лии Кун Хии, която в знаковото си произведение обединява писменото наследство на целия свят.


ХАРТИЕНИ РЕФЛЕКСИ

Галерия ИКАР - 2 май, четвъртък – 2юни


От 2 май до 2 юни 2013г. в рамките на София Хартиен Арт Фест всеки, който предпочете очарованието на отдъхващия по Великден град, ще има прекрасната възможност да се наслади на още една доза елитарно изкуство и то на място, което се отличава с особен пиетет към различното изкуство. Изтънченото пространство на галерия Икар – унекална симбиоза на дух и материя, разположена не къде да е, а насред знаковата софийска бизнес сграда на ул. Бачо Киро 26-30, ще ви зареди с много положителна енергия и естетическа наслада.


В продължение на един месец гостите на Фестивала и галерията ще могат да видят елегантно ситуирани художествени произведения от хартия.

В програмата на София Хартиен Арт Фест трайно е залегнала тенденцията да се представя елитарно изкуство в галерии, чиито програми се различават значително от програмите на класическите музеи и държавни галерии.

Експозицията е в раздела Хартиено Арт Биенале и представя Балканско изкуство, а селекцията ще включва автори от България, Турция, Англия, Бразилия, Тайван и др.


Подбора на произведенията е съобразен с вътрешната връзка между отделните произведения, което ги прави пъстра и впечатляваща мозайка от идеи, техники, сюжети и откровени творчески търсения. Някои от произведенията изобилстват от багри и цветни нюанси, а други са подчинени на семпли монохромни и деликатни гами.


Изложбата се открива на 2 май и може да бъде посетена и в почивните дни.

НЕИЗКАЗАНО”

Галерия АРТАМОНЦЕВ - 7 май до 29 май – 18.30ч
Самостоятелна изложба на Данаил Кондиков
За онези, който познават добре историята на София Хартиен Арт Фест, името на Данаил Кондиков не е ново. Номиниран за най-добър български автор в Ежегодната изложбата-конкурс за хартиено изкуство малък формат през 2010г.,

и 2012г. и с наградата си за най-добър български автор в същата през 2011г., той трайно беляза небосклона на хартиеното изкуство с присъствието си не само в България, но и зад граница.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница