Осигуряване на заустване на дъждоотливни тръби от преливници чрез удълбочаване и стабилизиране дъното и бреговете на равнинни реки



Дата08.05.2018
Размер81.85 Kb.
#68625
ГОДИШНИК НА МИННО-ГЕОЛОЖКИЯ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. ИВАН РИЛСКИ”, Том 56, Св. II, Добив и преработка на минерални суровини, 2013

ANNUAL OF THE UNIVERSITY OF MINING AND GEOLOGY “ST. IVAN RILSKI”, Vol. 56, Part ІI, Mining and Mineral processing, 2013



ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗАУСТВАНЕ НА ДЪЖДООТЛИВНИ ТРЪБИ ОТ ПРЕЛИВНИЦИ ЧРЕЗ УДЪЛБОЧАВАНЕ И СТАБИЛИЗИРАНЕ ДЪНОТО И БРЕГОВЕТЕ НА РАВНИННИ РЕКИ
Сава Тачев1, Николай Лисев2, Владимир Кукурин3, Петър Тодоров4
1Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия – София, 1046 София, sava_371@abv.bg

2Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия – София, 1046 София, ninka_hm@abv.bg

3Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия – София, 1046 София, v_kukurin@yahoo.com

4Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия – София, 1046 София, peter_v@gyuvetch.bg
РЕЗЮМЕ. При реконструкцията, доизграждането и модернизирането на ВиК мрежи и съоръжения в множество населени места през последните години у нас възниква проблемът за възможността за заустване на дъждоотливни тръби от преливници в реките преминаващи през съответните градове и села.

Големите количества натрупан твърд отток и непочистването в последните години на речните корита са довели до обрастването им с храстова и дървесна растителност, което значително намалява тяхната хидравлична проводимост и създава опасност от преливане в някои участъци при преминаване на високи води. Такова е състоянието на по-голямата част от равнинните реки в нашата страна, включително и при преминаването им през населени места.

В статията е представено решение за осигуряване на заустване на дъждоотливни тръби от преливници чрез удълбочаване и стабилизиране дъното и бреговете на реките Блато и Белица преминаващи през Община Костинброд.
TRAINING MEASURES IN LOWLAND RIVERS IN THE AREA OF SEWAGE OUTLETS

Sava Tachev1, Nikolay Lissev2, Vladimir Kukurin3, Peter Todorov

1 University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy – Sofia, 1046 Sofia, sava_371@abv.bg

2 University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy – Sofia, 1046 Sofia, ninka_hm@abv.bg

3 University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy – Sofia, 1046 Sofia, v_kukurin@yahoo.com

4 University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy – Sofia, 1046 Sofia, peter_v@gyuvetch.bg
ABSTRACT. The construction, reconstruction and modernization of settlement water supply and sewage networks and structures of late years raise the question for the possibility of sewers mouthing into natural rivers.

Due to the lack of measures for river bed cleaning and regular maintenance large amounts of sediments are accumulated and vegetation (trees and brushes) takes place in, as well as outside the urbanized areas. The consequent reduction of the active river cross section is the main reason for conductivity reduction and possible dikes and training walls overtopping in case of flood waters.Such conditions are common for the most of our low-land rivers, including the sections running through settlements as well.

The present article concerns a particular solution for rainfall water sewers mouthing into the rivers Blato and Belitsa in the area of the town of Kostinbrod by means of river bed lowering and bed and banks stabilization.


Въведение
При реконструкцията, доизграждането и модернизи­рането на ВиК мрежи и съоръжения в редица населени места през последните години у нас възниква проблемът за осигуряване възможност за заустване на прелелите от дъждоотливниците води коритата на реките преминаващи през населените места. Някои от основните фактори, водещи до проблеми при заустването са големите количества натрупани седимети и липсата на мерки за почистване на речните корита, водещо до обрастване и намаляване на тяхната пропускната способност. Това създава предпоставки за преливане на речните корита при преминаване на високи води.
В статията е представено решение за осигуряване на заустване на дъждоотливни тръби от преливници чрез удълбочаване и стабилизиране дъното и бреговете на реките Блато и Белица преминаващи през Община Костинброд, което е пример за осигуряване на заустване на дъждоотливни тръби в равнинни реки.

Хидравлично изследване
Хидравличните изчисления са реализирани с помощта на математическия модел HEC-RAS (Hydrologic Engineering Center - River Analysis System) версия 4.1, разработен от корпуса на военните инженери на САЩ (U.S. Army Corps of Engineers).
При стационарен режим, какъвто е възприет в настоящето изследване, процесът на изчисление се основава на интерактивно решаване на еднодимен­сионалното уравнение на енергията (уравнението на Бернули) с помощта на метода на стандартната стъпка (Chaudry, 1993). Основните възприети хипотези са:


  • Стационарно течение: няма промени на дълбочините и скоростите в дадено сечение с времето.

  • Плавно изменящо се течение: предполага се разпределение на налягането по хидростатичен закон.

  • Еднодименсионално движение: единствената компонента на скоростта е насочена по посока на течението.

  • Течението е с твърди неразмиваеми граници, което не позволява ерозиране или отлагане на наноси в речното легло (промени в напречните сечения).

Хидравличните изчисления са проведени за седем характерни водни количества в двете реки с различни обезпечености, както следва – 0.1, 1, 2, 5, 10, 20 и 50%


Хидравличният модел обхваща целите участъци от двете реки, в които са предвидени технически мероприятия – фиг. 1.

Фиг. 1 Схема на изчислителния участък от р. Блато и р. Белица

Целта на хидравличните изчисления за предложеното техническо решение е определяне на хидравличната картина в реките Блато и Белица, както и получаване на коти на водната повърхност, хидравлични наклони и средни по сечение скорости.


С оглед максималната точност на модела е използвано актуално геодезическо заснемане като са заснети подробни напречни през разстояние 20 м. При хидравличните изчисления е използвана стойност за коефициента на грапавината във формулата на Манинг:

  • n=0.033 за малкото кюне и дъното на реката

  • n=0.035 за откосите

Резултатите от хидравличните изчисления за различните обезпечености, споменати по-горе са представени на фиг. 2 за р. Блато и фиг. 3 за р. Белица.





Фиг. 2 Надлъжен профил по оста на р. Блато с изчислени водни нива



Фиг. 3 Надлъжен профил по оста на р. Белица с изчислени водни нива

Въз основа на получените резултати от хидравличните изчисления за реките Блато и Белица в границите на гр. Костинброд и участъка след вливането на двете реки, могат да се направят следните основни изводи и препоръки:



  • Избраното проектно решение осигурява увеличаване на хидравличната проводимост и създава възможност за директно заустване на дъждоотливните съоръжения на новопроекти­раната канализационна система.

  • От хидравлична гледна точка проектното решение подобрява проводимостта на участъка, но ще създаде конструктивни проблеми в зоната на съществуващите мостови съоръжения, което налага мероприятия за тяхното укрепване.



Технически решения
За осигуряване на гравитачно заустване на дъждо­отливните тръби от преливниците на канализационната мрежа се предвижда понижаване на дъното на реките Блато и Белица.
Участъците от двете реки в землището на гр. Костинброд, а част от р. Блато извън него, които се предвижда да бъдат удълбочени имат обща дължина 7161 m.
Ситуационно коритата на р.Блато и р. Белица следва да запазят естественото си трасе, но се предвижда оформяне на хоризонтални криви
Понижението на дъното на реките Блато и Белица, което на места достига значителни стойности (2,50 m под съществуващото положение) обуславя нуждата от предприемане на съответните мерки за осигуряване устойчивостта на бреговете. Освен това коритата на двете реки трябва да са в състояние да проведат безаварийно високите води в периодите на пълноводие по цялата дължина на разглежадания участък. За изпълнение на горепосочените цели се предвижда оформяне на двойно трапецовиден напречен профил на коритото реките чрез изграждане на конструкция от габиони и модулни системи закотвени на места чрез земни анкери в двата бряга. Ширината на дъното следва да бъде 10 m за р.Белица, а за р.Блато - 12 m и 16 m преди и респективно след вливането на Белица. Ниските води следва да протичат през оформения в оста на реката малък трапецовиден канал (малко кюне) с дълбочина около 40 cm и ширина на дъното 3.0 m за р.Белица, 5.0 m за р.Блато преди и 7.0 m след вливането на Белица. Подпорната стена се състои от общо 2 реда габиони в основата и един ред модулни армиращи елементи изпълнени с отстъп, положени върху предварително почистена и уплътнена земна основа и пласт от нетъкан иглонабит геотекстил с дренажна и сепарираща функция. Всеки ред е с височина 1.00 m, като най-долния ред следва да се положи на 0.50 m под дъното. Това дава светла височина на подпорната стена от 2.50 m за двете реки. На специално обозначени в чертежите места следва да се изпълни закотвяне на габионите чрез земни анкери, с което се цели увеличаване на устойчивостта на конструкцията (фиг. 4)


Фиг. 4 Напречен профил на р. Белица

Нивелетата на двете реки е съобразена с кота дъно на дъждоотливните тръби от преливниците на канализационната система при приемане на известен запас срещу потопяване при по-високи водни нива в реките.


С цел намаляване на надлъжния наклон на речните корита, което да доведе до намаляване на средните скорости на течението и съответно на изравящата му сила се предвижда изграждането на дънни прагове (фиг. 5). В двете реки са предвидени съответно:

  • по р. Блато – 5 броя дънни прагове

  • по р. Белица – 2 броя дънни прагове




Фиг. 5 Детайл на дънен праг

В разглежданите участъци на двете реки има множество мостови съоръжения, които налагат вземането на специални мерки за намаляване на дънната ерозия, за да се защитят техните конструкции. Поради тази причина се предвижда изграждането на вкопани прагове с цел стабилизиране на дъното (фиг. 6)





Фиг. 6 Детайл на вкопан праг

В зоните на заустванията на дъждоотливните тръби от преливници се предвижда площно укрепване на дъното посредством 1 ред габиони с височина 0.50 m по детайл – фигура 5, и едностранно понижаване на същото до котата в малкото кюне. Дъното на малкото кюне при заустванията също следва да се укрепи чрез полагане на 1 ред габиони със същата височина (фиг. 7 и фиг. 8).




Фиг. 7 Напречен профил в района на укрепването при заустване на дъждоотливна тръба



Фиг. 8 Ситуация в района на укрепването при заустване на дъждоотливна тръба
Заключение
По-голямата част от равнинните реки в нашата страна са в не добро експлоатационно състояние – непочистени речни корита и наличие на големите количества натрупан твърд отток, обрасли с храстова и дървесна растителност, включително и при преминаването им през населени места. Това значително намалява тяхната хидравлична проводимост и създава опасност от преливане в някои участъци при преминаване на високи води.
Също така няма почти никаква възможност за заустване на дъждоотливни тръби от преливници в реките преминаващи през съответните градове и села при реконструкцията, доизграждането и модернизирането на ВиК мрежи и съоръжения в населените места.
Предложените технически решения за почистване, укрепване бреговете и стабилизиране на дъното на р. Блато и р. Белица в гр. Костинброд подобряват хидравличната проводимост на реките при преминаване високи води (гарантират незаливането на прилежащите територии от гр. Костинброд), както и осигуряват възможност за заустване на дъждоотливни тръби от преливници в реките при реконструкцията, доизграждането и модернизирането на ВиК мрежата на гр. Костинброд.
Представените технически решения с комбинирани елементи от телена мрежа и запълнител от инертен материал са подходящи най-вече в долните течения на реките (равнинни реки) поради по-ниските сорости на водното течение за предотвратяване на ерозионни проблеми по дъното и защита на речните брегове.
Освен избора на подходящи речни съоръжения е необходимо провеждане на периодичен мониторинг и адекватно стопанисване както на реконструираните участъци, така и на останалите съществуващи естествени или коригирани речни участъци.

Литература
Chow, V.T., 1959, Open Channels Hydraulics, McGraw-Hill Book Company, NY

Shames, I.H., 1962, Mechanics of Fluids, McGraw-Hill Book Company, NY

Директива 2007/60/ЕС относно оценката и управлението на риска от наводнения

Mаринов, Е., Хидравлика, Висш институт по архитектура и строителство, София, 1994 г.



Норми за проектиране на хидротехнически съоръжения. Основни положения, БСА 11, София, 1985 г.

Наредба No 04/3 за основните положения за проектиране на конструкциите на строежите и за въздействията върху тях – 21.07.2004 г.;

Наредба № Із 1971 от 2009 г. за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

Папазчев И., Абаджиев Хр., Шейтанова Д, Тошев Д., Ръководство за проектиране на хидротехнически съоръжения, София, 1987 г.







Каталог: sessions
sessions -> Изследване чистотата на слънчогледово масло за производство на експлозиви anfo
sessions -> Laser “Raman” spectroscopy of anglesite and cubanite from deposit “Chelopech” Dimitar Petrov
sessions -> Св иван рилски
sessions -> Modeling of
sessions -> Управление на риска от природни бедствия
sessions -> Oценка на риска от наводнениe в елховското структурно понижение в района на гр. Елхово красимира Кършева
sessions -> Гравиметрични системи използвани в република българия и оценка точността на системи igsn-71 и unigrace при точки от гравиметричните и мрежи
sessions -> Toxicological assessment of photocatalytically destroyed mixed azo dyes by chlorella vulgaris
sessions -> Field spectroscopy measurements of rocks in Earth observations


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница