Основи на научния комунизъм историческото място на утопичния социализъм



Дата30.11.2018
Размер45.35 Kb.
#106414
ОСНОВИ НА НАУЧНИЯ КОМУНИЗЪМ

ИСТОРИЧЕСКОТО МЯСТО НА УТОПИЧНИЯ СОЦИАЛИЗЪМ

Появата и развоят на утопичния социализъм са най-тясно свързани с икономическото развитие на обществото, с изострянето на социалните противоречия и с класовата борба на трудещите се. Формирал се при условията на зараждане на капитализма, утопичният социализъм се разви по-нататък през периода на буржоазните революции в Европа и достигна разцвета си в периода на бурното развитие на капиталистическите отношения в началото на 19 век.

ИЗТОЧНИК НА НАУЧНИЯ КОМУНИЗЪМ

Историческата роля на утопичния социализъм се състои в това, че той е предшественик на научния комунизъм, един от главнитеидейни източници на марксизма. В утопичните системи се отразяваше протестът на потиснатите трудещи се маси, включително и работниците, които още не са подели революционна борба срещу капитализма. Срещу капиталистическата експлоатация. В тези системи се въплъщаваха идеите, родени сред експлоатираните маси, те изразяваха въжделенията на тудовия народ, чиито социални и морални идеали излизаа извън рамките на зараждащото се буржоазно общество. Утопичният социализъм е предвестник на класата, която към началото на 20 век израсна до страшна сила, годна да сложи край на капиталистическия строй. Великите утописти, подчертава Ленин, “са гледали към същиата онази посока, към която се е извършвало и действителното развитие, те действително са изпреварвали това развитие”.

Тяхната фантазия понякога рисува чудновати картини на идеален строй, но през тази фантастична завеса прозират зародишите на онези велики идеи, които бяха развити и практически въплътени в живота от научния комунизъм. Самото възникване на научния комунизъм беше подготвено от цялото предходно развитие на теоретичната мисъл, включително и от историята на социалистическата мисъл. Социалистите утописти оставиха на марксизма ценно идейно наследство. В техните произведения създателите на научния комунизъм намираха немалко дълбоки съждения по множество възлови въпоси на социалния живот, на общественото развитие. “...Немският теоретически социализъм – пише Фр. Енгелс – никога няма да забрави, че стои върху плещите на Сен-Симон, Фурие и Оуен – трима мислители, които пи цялата фантастичност и целия утопизъм на техните учения, принадлежат към най-големите умове на всички вемена и които гениално предугадиха безброй неща, чиято правилност ние сега доказваме научно”.

Извънредно голяма заслуга на социалистите утописти за идейното азвитие на човечеството се състои пред всичко в това, че те направиха остра критика на капиталистическия строй. Те убедително посочиха, че общественият стой, основан върху частната собственост и експлоатацията, не е в състояние да даде на хората нито свобода, нито равенство, нито богатство.

Някои социалисти утописти се издигаха и до разбирането на това, че ликвидирането на частната собственост и преминаването от експлоататорското общество към социалистическото общество са възможни само по революционен път, посредством установяване на революционна диктатура на трудовия народ. Връзката между идеите на комунизма и идеята за революцяи ясно проличава в “Завещанието” на Жан Мелие, в движението на Гракх Бабьов и неговите съратници, както и в теоретичната и практическата дейност на руските революционери демократи.

Социалистите утописти гениално предугадиха някои черти на новото общество, което ще замени експлоататорския строй. И на първо място трябва да се отбележи мисълта, че новият социален строй може да възникне, да съществува и да се развива само като се опира върху общественото притежание, обществената собственост.

Социалистите утописти смятаха за един от най-важните принципи на бъдещото общество задължителността на труда за всеки гражданин. Задължителната черта във възгледите на великите утописти е, че те критикуват “явната на паразитизма”. Мнозина от тях изказвахадогадката, че в бъдещото общество трудът ще стане почетно нещо. Фурие говори за ентусиазма и съревнованието като мощни стимули към труд. Морели, Сен-Симон и някои други изказват мисълта да се съобразяват способностите на хората в процеса на производство, за труд според способностите. Чернишевски образно пише за свободния труд в бъдещото общество. Прогресивна е идеята за премахване на потивоположността между града и селото, между физическия и умствения труд. Утопистите отделят голямо внимание на въпросите за справедливо разпределение на материалните блага и изказват дълбоки мисли за разпределение според труда и потребностите.

Социалистите утописти изказват предположението за неизбежно трансформиране на политическата оганизация на обществото след утвърждаване на обществената собственост. Те изказват мисълта, че е възможно държавата да се превърне от апарат за управляване на хоата в апарат за ръководене на производствените процеси. Някои утописти посочват перспективата за отмиране на на държавата в бъдещото общество.

По редица принципни въпроси утопичият социализъм стои безспорно по-високо от абстрактния хуманизъм на буржоазните мислители и съдържа елементите на реалния хуманизъм, хуманизъм на трудещите се маси. Именно в утопичните системи бяха издигнати централните идеи на хуманизма: освобождаването на труда от поробването и превръщането му в наслада, постигане върху основата на обществената собственост истинско равенство между хоата, нов идеал за човека – човека на освободения труд, реална грижа за личността, за нейното щастие и за всестранното й развитие. Още от първите дни на раждането на идеите на социализма и на комунизма се развиват съвместно, органично се съчетават с идеите на хуманизма.

ИСТОРИЧЕСКАТА ОГРАНИЧЕНОСТ НА УТОПИЧНИЯ СОЦИАЛИЗЪМ

Социалистите утописти формулираха множество интересни теории, които са сериозни завоевания на обществената мисъл по онова време. Те направиха не малко гениални догадки. Но общо взето техните представи за бъдещето са до голяма степен наивни и примитивни. Главният недостатък на социалистите утописти е, че те не разбират социалните закономерности, не виждат истинските пътища за преустройството на обществения живот. Те гледат на работническата класа като на обект на благотворителни грижи, виждат в нея само страдаща, но не и действаща класа.

...”Първоначалният социализъм – пише Ленин – беше утопичен социализъм. Той критикуваше капиталистическото общество, осъждаше го, мечтаеше за неговото унищожение, фантазираше за по-добър стой, убеждаваше богатите в безнравствеността на експлоатацията.

Но утопичният социализъм не можа да посочи действителния изход. Той не умееше нито да разясни същността на наемното робство при капитализма, нито да разкрие законите на неговото развитие, нито да открие онази обществена сила, която е способна да стане творец на новото общество”.

Утопичният социализъм не даде отговор на основните въпроси на епохата, не можа да послужи като теоретична основа за класовата борба на пролетариата. Социалните задачи на епохата изискваха социализмът да се превърне от утопия в наука, да се създаде теория на научния комунизъм. Необходимо беше да се разкрие историческатамисия на пролетариата, да се въоръжи той с познаване на законите на общественото развитие, с научна програма на борбата за социализъм.
Каталог: 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Примерна тема за IV клас за „преглед на знанията по математика“
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница