Основни насоки за развитието на дейността през 2012 година I. За брайловата библиотека



Дата10.04.2018
Размер36.88 Kb.
#65806
Основни насоки за развитието на дейността през 2012 година

I. За брайловата библиотека:

1. Поддържане на постоянна връзка с нашите читатели; с филиалните библиотеки в двете училища за деца с нарушено зрение в София и Варна. Проучване на потребностите от издаване на художествена литература на брайлов шрифт.

2. Системно доставяне на книги за филиалната библиотека в град Пловдив и осъществяване на еднократен обмен на книги с библиотеките в градовете Дряново и Варна.

3. Преглед на библиотечния фонд и възстановяване на подвързията на повредени книги, годни за четене.

4. След проучване в някои от регионите на страната да се насърчи изучаването на брайловото писмо от късноослепели. В това отношение да се поддържа връзка с Националния център по рехабилитация и локалните центрове.

5. Системно да се обслужват нашите читатели от столицата със собствения микробус на читалището, както и тези, които получават книги директно от нас чрез Централна поща.

6. Да се поддържа каталога на брайловата книга и да се обявяват новоотпечатаните брайлови книги в периодични издания и в интернет.

II. Издателска дейност

Читалището е единственото в страната, което печата на брайлов шрифт художествена и справочна литература. Тази му позиция изисква да се полагат усилия за отпечатване на най-търсените нови книги, както и попълване на заглавия от българската и световна класика.

1. За 2012 да бъдат отпечатани 45 нови заглавия на брайлов шрифт. Определянето на книгите за печат да става от утвърдената от настоятелството комисия.

2. С предоставените ни целеви средства да се закупят два брайлови дисплея.

3. Да се достави картон за брайлов печат, корици, спирали и други консумативи.

4. Да се извърши профилактика на принтерите и другите съоръжения, свързани с издателската дейност.


III. За електронната книга

1. Да продължи работата за професионалното сканиране на книги; да се потърсят доброволци за сканиране при домашни условия.

2. Да продължи сътрудничеството с фондация "Хоризонти", библиотеката при Нов Български Университет, ССБ, двете училища за деца с нарушено зрение и други организации, както и с частни лица, които събират и обработват електронни книги. В това отношение да се потърсят възможности за набавяне на електронни книги от Народната библиотека и Столична библиотека. Да се поддържат контакти с българските издателства.

3. Да се проучат интересите на нашите читатели, ползващи фонда на електронната библиотека чрез интернет.

4. Да се увеличи фонда на електронната книга с нови 700 заглавия.

5. Да се обновява интернет страницата на електронната библиотека с включените нови заглавия.


IV. Културномасова дейност

1. Да продължат срещите с писатели, учени, политици и други публични личности.

2. Да се подкрепя индивидуалното творчество на автори, да се представят техните творби.

3. Да се организират беседи за творци от културното наследство в делото на слепите, както и за приноса им към националната култура.

4. Съществено място да заеме дейността, свързана с любителското изкуство. Да се подкрепят съставите от столицата и провинцията. Да се насърчава тяхното участие в национални и международни фестивали.

5. Да се окомплектова сбирката от записи на флейтиста Кирил Костов на компактдискове.

6. Да се поддържа връзка с читалищата от Район "Средец" и от други райони на столицата и страната в областта на любителското изкуство и културната дейност.
V. Техника

1. Да се поддържа компютърната мрежа, доставката на интернет.

2. Да се извършва системна профилактика на компютрите.

3. Да продължат усилията за изграждане на асансьор.


VI. За връзките с държавните и обществени институции

1. От значение за читалището е работата и сътрудничеството с администрацията на Район "Средец", с Агенцията за хората с увреждания, със Съюза на слепите в България, Столичното му регионално ръководство и ръководствата от провинцията, с Центъра за социална рехабилитация и интеграция в София, с фондация "Хоризонти", с другите колективни членове на читалището, с двете училища за деца с нарушено зрение.

2. Читалището се уповава на Столична община и Министерство на културата. То ще търси контакти и с други държавни и обществени организации за постигането на неговите цели и задачи.

3. Да продължи нашата работа за представяне пред обществото на читалищното дело и намирането на спонсори и дарители за дейността.

4. Да продължат контактите със сродни библиотеки от чужбина.
VII. Работа по проекти

1. Да се кандидатства с нови проекти пред различни финансиращи организации.

2. Читалището стартира осъществяването на проект "Подкрепяща среда за интегрираното образование на децата с намалено и напълно загубено зрение в България", одобрен за финансиране по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
VIII. Други насоки в дейността

1. Тъй като читалището се оформя като национален център на брайловата и електронната книга, от значение са контактите с държавните и обществени библиотеки, които биха искали да създадат работно място за четене от лица с нарушено зрение.



2. Да се поддържа интернет страницата на читалището.

3. Да се положи особено внимание за подобряване на работата с ученици, студенти и млади хора.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница