Основният икономически избор Пазарни дефекти



страница1/17
Дата25.07.2016
Размер2.62 Mb.
#6791
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

Съдържание

Предговор

От автора


  1. Основният икономически избор




  1. Пазарни дефекти

Пазарни несъответствия

Видове пазарни дефекти




  1. Непазарни дефекти: условия на търсенето и предлагането

Пазарни дефекти и държавна намеса

Непазарният сектор: характеристики на търсенето и предлагането




  1. Непазарни дефекти: видове, източници и механизми на действие

Връзка между непазарното търсене и предлагане и равновесието между тях


Видове непазарни дефекти и причините за тях

Сравнение между пазарните и непазарните дефекти

Организации с идеална цел, функциониращи между пазарния и непазарния сектор

Връзки между пазарните и непазарните дефекти




  1. Непазарни дефекти и анализ на обществената политика




  1. Сравнение на пазарната и непазарната алтернатива: общи съображения

Трудностите при сравнението на пазарния и непазарния сектор

Неикономически измерения на сравнението




  1. Сравнение между пазарната и непазарната алтернатива: емпирични аспекти

Предимствата и недостатъците на количествените сравнения

Сравнения на микро- и макрониво


8. Заключение: изборът между пазара и държавата

Ръководни принципи

Ролята на държавата за усъвършенстването и разширяването на пазара

Ролята на държавата при трансформирането на командно – административните системи в пазарни икономики

Потенциалната роля на пазарните сили за подобряване функциите на държавата

Пазарни и непазарни системи: дилеми и клопки


Приложение А

Непазарно търсене, предлагане и равновесие



Приложение Б

Сравнителен преглед на услугите, извършвани в частния и държавния сектор


Библиография

Указател



Предговор
Въпреки че икономическата наука се занимава изцяло с проблема за пазарите, икономистите, политолозите и специалисти от сферата на други обществени науки често са твърде непоследователни в оценките си за тях. От една страна, се отделя изключително внимание на предимствата на съвършените пазари, така както те са отразени в същината на микроикономическата теория за цените. От друга страна, ясните дефекти на пазара са подробно описани във формалната “теория на пазарните дефекти”.
Учудващо е, че усилията на икономистите и на икономиката да предвидят недостатъците и неуспехите на държавния сектор и на въвежданите от него мерки за преодоляване на пазарните дефекти не са достатъчно ефективни. Настоящата книга се опитва да възстанови баланса, като разработва модел за анализиране и предвиждане на дефектите на държавната намеса. Този модел, наричан “теория за непазарните дефекти” , осигурява основата за сравнение и избор между пазара и държавната намеса.
Изборът между двете алтернативи е сложен и многоаспектен проблем. По своята същност това не избор между съвършен пазар и несъвършена държавна намеса, нито пък избор между несъвършен пазар и съвършена държавна намеса. Най-вече това е избор между несъвършен пазар и несъвършена държавна намеса, както и на несъвършени комбинации между тях.
Основната ми цел не е да направя този избор нито да представя аргументи в полза на предимствата на пазара над държавната намеса или обратното. Тези доводи вече са направени другаде и за напред често ще се цитират. Намерението ми е да покажа как методите за сравнение на недостатъците ( а така също и на предимствата ) на пазара и държавната намеса могат да се усъвършенстват, като по този начин, надявам се, допринеса за извършването на по – точна оценка и по-сполучлив избор.
В настоящата разработка изхождам от факта, че от логична и аналитична гледна точка недостатъците на пазара са изследвани много по-подробно от съответните недостатъци на “непазарния сектор”. Естествено критиките, насочени срещу държавната намеса, особено на политическата сцена, са доста враждебни и навлизат в твърде много подробности. Въпреки че критиките са често сурови, обикновено те са лишени от логиката и структурата, залегнали отдавна в традиционно приетите в икономическата литература коментари на пазарните дефекти. Ето защо основната ми цел е да възстановя същественото неравновесие, като представя непазарните недостатъци на нивото, на което са анализирани съответните недостатъци на пазара.
Настоящата книга се явява като продължение на няколко предхождащи статии и разработки като “ Теория на непазарните дефекти”, публикувана в Джърнал ъв ло енд икъномикс, април 1979 г., “ Икономическа неефективност и неефективна икономика” – в Джърнал ъв пост-кейнсиан икономикс, есенно издание за 1979 г., “ Етика и политически анализ”, публикувана в Публик Дютиз: дъ морал облигейшънз ъв гавърмънт офишалз (ред. Дж. Флайшман, Л. Лийбман, М. Мор, 1981 г.), “ Завръщането към непазарните дефекти: анатомия и физиология на несъвършенствата на държавната намеса “ – в Анатоми ъв ганърмънт дефишънсиз (ред. Х. Хануш, 1983 г.), “ Недостатъците на държавната намеса и условията на търсенето” – в Пъблик файненс енд дъ куст фор ефишънси (ред. Х. Хауш, 1984 г.), и “Напред към пазара “ - дъ нешънъл интерест, 1991 г. При преработването и осъществяването на предишния материал, а също и на новите материали, включени в това издание, съм се постарал да заинтригувам както широката публика, така и специалистите икономисти. По-голямата част от дискусиите са достъпни за читатели, които са преминали елементарен курс по икономика и не се затрудняват да четат икономически анализи, публикувани в Уолстрийт джърнал, Бизнес уийк и Баронз. Надявам се, че същинската дискусия ще привлече вниманието и на специалисти икономисти. Имайки предвид разновидността на тази публика, поставих специфичните технически детайли или в приложенията, следващи основното изложение, или в обяснителните бележки в края на главите.
Във второто издание на “ Пазар и държавна намеса” са направени няколко изменения. Те засягат промените, засягащи бившия Съветски съюз, и Източна Европа, като отчитат историческите промени, настъпили в тези страни. Много от примерите и данните за САЩ са осъвременени; така също съм прибавил няколко препратки към използвана преди литература, които са свързани с разработената тук теория за непазарните дефекти. Независимо от направените допълнения и изменения структурата и аргументацията на изданието от 1988 година остават по същество непроменени и по мое мнение напълно логични.

***


Настоящата книга е част от проекта на РАНД, озаглавен “ Ролята и мисията на държавата и частния сектор” и спонсориран от Фондацията Слоун и РАНД. Благодаря на Университета РАНД и колегите от него, които прочетоха и коментираха с мен някои от предварителните статии, а също и семинарите, основаващи се на тях. Особено съм признателен на покойния Нейтан Лайтс, който ме окуражаваше да напиша тази книга, на когото тя е и посветена. Благодарен съм и на Антъни Паскал за безценните му коментари върху предварителните варианти на книгата; на Уил Харис за редакторските му бележки; на Хуанаита Сандърс и Тери Халпърн, които многократно преработваха, систематизираха и групираха материалите за първото издание; на Дона Бетанкорт и Джоуи Хънтър за административната помощ; и на Брент Бултингхаус, член на преподавателското тяло в Университета РАНД, за помощта, която ми оказа при провеждане на изследванията за второто издание.


Каталог: books
books -> Тайнствената сила на пирамидите Богомил Герасимов Страхът на времето
books -> В обятията на шамбала
books -> Книга се посвещава с благодарност на децата ми. Майка ми и жена ми ме научиха да бъда мъж
books -> Николай Слатински “Надеждата като лабиринт” София, Издателство “виденов & син”, 1993 год
books -> София, Издателство “Българска книжница”, 2004 год. Рецензенти доц д. ик н. Димитър Йончев, проф д-р Нина Дюлгерова Научен редактор проф д-р Петър Иванов
books -> Николай Слатински “Измерения на сигурността” София, Издателство “Парадигма”, 2000 год
books -> Книга 2 щастие и успех предисловие
books -> Превръщане на числа от една бройна система в друга
books -> Тантриското преобразяване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница