Основно средство за профилактика на заболяването е противоморбилната ваксина. Прилага се триваксина морбили, паротит и рубеола на деца от 13 месец след раждането, еднократно, подкожно или мускулно по 0,5мл



Дата19.07.2018
Размер12.41 Kb.
#75854
Морбили 

Морбили или брусница е остро, силно заразно инфекциозно заболяване, което се причинява от вирус от групата на RNK-вирусите. Входна врата е лигавицата на горните дихателни пътища и конюнктивата. Инкубационният период е 9-14 дни.

Единствен източник на инфекцията е болният човек. Механизмът на предаване на заразата е въздушно - капков. Вирусът се отделя с капките слуз от лигавицата на дихателните пътища при кихане, кашляне, разговор, при плач със сълзите. Вирусът не се предава по въздушно-прахов, хранителен и контактен път. Смята се, че невъзприемчиви към морбили са само кърмачетата – от раждането до 3-6 м. поради пасивния майчин трансплацентарен имунитет. Имунитетът след преболедуване от морбили е траен и пожизнен. Повторни заболявания са възможни, но много редки. Заболяването се среща най-често през зимата и пролетта. Най-често боледуват децата до 5год. възраст. Масовата имунопрофилактика, допринесе за значително снижение на заболеваемостта и смъртността.

Диагнозата се поставя на основата на клинико - епидемиологичните данни. Болните от морбили се изолират в домашни условия до петия ден след появата на обрива. При настъпили усложнения карантината продължава до 10 дни. Хоспитализират се болните с усложнени клинични форми, децата до две годишна възраст, живеещите при лоши битови условия. Контактните деца имунизирани преди повече от 30 дни от началото на контакта не се карантинират. Основно средство за профилактика на заболяването е противоморбилната ваксина. Прилага се триваксина - морбили, паротит и рубеола на деца от 13 месец след раждането, еднократно, подкожно или мускулно по 0,5мл. Реимунизация се провежда на 11-12 годишна възраст /6 клас/.



 

 

 



 

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница