От 1 януари лекарствата за високо кръвно ще са безплатни



страница1/12
Дата08.05.2018
Размер0.71 Mb.
#68128
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
26.11.2016
Национални вестници

От 1 януари лекарствата за високо кръвно ще са безплатни


Йоана РУСЕВА

24 часа  стр. 8  

От 1 януари 2017 г. монопрепаратите за хипертония ще са безплатни. Това реши здравната каса, която ще задели 10,5 млн. лв. за тях. Идеята е на здравния министър в оставка д-р Петър Москов, съобщиха от ведомството му.

Монопрепаратите са хапчета, съдържащи 1 активна съставка, но~ има и комбинирани с 2 или 3 съставки, които касата ще продължи да поема частично, както досега, уточниха от министерството.

Средствата за това ще бъдат спестени от въведените контролни механизми и най-вече пръстовия идентификатор, който намали разходите на касата през първата половина на ноември с 15 млн. лв.

Според данни на здравната каса най-малко 200 хил. са българите, регистрирани с хипертония, което го прави едно от най-масовите заболявания.

В момента НЗОК покрива между 25 и 75% от лекарствата за високо кръвно.


Болно дете в мозъчна смърт спаси петима


24 часа  стр. 8  

Седемгодишно дете от Варна стана донор и спаси петима, след като изпадна в мозъчна смърт в болница "Св. Марина". То е било с вродена малформация на мозъчните съдове.

В нощта срещу петък екипът на доц. Маринчо Георгиев от Клиниката по урология към Александровска болница е отпътувал за Варна, за да се включи в донорската ситуация. По-късно той и екипът му са извършили две бъбречни трансплантации в Александровска болница.

Единият бъбрек е трансплантиран на 34-годишен мъж от община Раковски, който все още не е бил на диализно лечение. Реципиент на втория е 35-годишна жена от Варна. Тя вече е била трансплантирана във Франция, но бъбрекът престанал да работи. Двамата са избрани между шестима от листата на чакащите. Състоянието им е стабилно, увериха от болницата.

Поради липса на подходящи реципиенти сърцето и белият дроб са отпътували с екип за Австрия, а черният дроб е изпратен в Унгария.

Александровска болница приветства решението на родителите да дарят органите на детето си.


Адвокат на акушерка налита на прокурор


24 часа  стр. 6  

Словесна престрелка за малко не прерасна в бой в съдебната зала и беляза в петък делото срещу акушерката Емилия Ковачева, обвинена, че се опитала да убие пеленаче.

Защитникът й Владислав Янев, който на всяко заседание иска отвод на прокурора или съдията, беше готов да се нахвърли на обвинителя Николай Христов. Адвокатът се разгневи на това, че делото се отложи заради отсъствието на съдебен заседател. „Действа се абсолютно незаконно", викна Янев към прокурора и се приближи към него. С груби думи в атаката се включиха и родителите на Ковачева.

"Такова просташко поведение не отива на човек, който се титулува защитник", възмути се Христов.


Къде извън София дипломата дава най-висока заплата


24 часа  стр. 18  

Данните от рейтинговата система дават информация къде извън София завършването на висше училище води до най-висок облагаем доход:

- Американски университет - Благоевград, администрация и управление -3056,54 лв.

- Медицински университет - Пловдив - обществено здраве - 2185,24 лв.

- Американски университет - Благоевград - икономика - 2132, 38 лв.

- Американски университет Благоевград - информатика и компютърни науки - 2066,65 лв.

- Медицински университет - Пловдив - медицина -1638,65 лв.

Системата дава информация и за това къде извън София завършването на висше образование (и в какво направление) дава най-голям шанс да работиш това, за което си учил, оставайки в региона.

Като изключим направлението "Военно дело", по показателя "Регионална реализация на позиция за висше образование" (дял на осигурените лица, работещи на позиция, която изисква висше образование, пресметнат от завършилите през последните 5 години, чийто работодател е регистриран в региона за планиране, в който се намира висшето училище), най-висок резултат извън София имат:

- Пловдив, медицина в Медицинския университет -97,85%

- Стара Загора, медицина в Тракийски университет -96,64%

- Плевен, медицина в Медицинския университет -96,49%

- Русе, здравни грижи в Русенския университет -96,43%

- Варна, медицина в Медицинския университет -96,34%

- Варна, фармация в Медицинския университет -95,12%

- Бургас, обществено здраве в университет "Проф. д-р Асен Златаров" - 92,31%

По показателя "Регионална реализация" (дял на завършилите през последните 5 години, които са осигурени от работодател, намиращ се в региона за планиране, в който се намира висшето училище) най-висок процент извън София имат завършилите:

-Русенския университет - здравни грижи - 90,32%

- Пловдивски университет - теория и управление на образованието -81,05%

- Югозападен университет Благоевград - теория и управление на образованието - 80,60%.


Болните венци може да ударят с пневмония


Замесени са и в сърдечните възпаления, диабета, рака
Любомира НИКОЛАЕВА

24 часа  стр. 57  

Връзката между болните венци и сърдечните заболявания за много хора все още е изненадващ парадокс, но лекарите отдавна я коментират със задължителната увертюра "банално е, но да напомним, че...". Но вероятно и много от тях не биха направили връзка с пневмонията или артрита.

"Едно след друго излиздат доказателства, че проблемите в устата не рушат здравето само там. Те нанасят удари буквално по всички органи и системи в организма - съобщи д-р Николай Шарков - специалист по дентална медицина, главен секретар на Българския зъболекарски съюз и член на управата на Световната дентална федерация. - Последното научно съобщение в тази област е, че възпаление на венците може да доведе до преждевременно раждане или бебе с тегло под нормата

Доказа се също, че имат роля за усложненията при диабет. Заболяванията на устната кухина са замесени и в етиологията на пневмониите, може да провокират артрит и още много други възпалителни заболявания. Особено тревожно е, че те имат отношение и към рака на устата - у нас всяка година има кръгло 400 нови случая, а в света са около 400 хиляди. Знае се и за връзка с екзотичната за Европа болест нома, но токувиж се появи с мигрантските потоци

Това е изключително злокачествено мъчително заболяване, при което се разпадат лицевите меки тъкани."

В същото време почти всички заболявания в организма имат отражение в устната кухина, обясни д-р Шарков. Според него добре обученият специалист по дентална медицина трябва да може да "прочете" здравния картон на пациента си по това, което вижда в устата му - нещо подобно на ирисовата диагностика

В основата на проблемите в устата винаги са микроорганизмите, които се развиват там. При добра хигиена, профилактика и здравословно хранене не би трабвало да има проблем, но статистиката за развалените зъби на българина говори за обратното. Епидемиологично проучване не е правено скоро, така че всяко число е условно, но . в устата на 35-годишния българин повече от половината зъби са кариозни

Вероятността да е със здрави венци е едва 10 процента. C възрастта проблемите се задълбочават, за да се стигне до ужасяващата ситуация 13 на сто от българските пенсионери да нямат нито един зъб в устата. Представете си как на този фон звучи предложението световната дентална организация да смята, че е изпълнила целите си, ако мъжете на 80 и жените на 82 г. са със своите си зъби.

Това пожелание се по-явява в последния момент преди гласуването на резолюцията и залата започва да се пита дали не става дума за провокация. Започва се "разследване" кой е авторът . Признава си дентален лекар от Япония, който обяснява мотивите си: ние почти сме го постигнали, възможно е.

Наистина е възможно, но ако грижите за устната хигиена започнат още преди раждането на човека - с пълноценното и балансирано хранене на майката, редовно миене на зъбите и навременно лечение. С пробиването на първите зъби започват и грижите за тяхното опазване, независимо че те са временни. Един от най-вредните митове е, че усилията са оправдани след пробиването на постоянните зъби.

Опитът на зъболекарите показва, че българите влизат в кабинета им главно подгонени от болка. Напомнят, че профилактичните прегледи са препоръчителни поне веднъж на 6 месеца, защото кариесите и възпаленията на венците дълго време се развиват без симптоми.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница