От Милин камък до Павел баня



Дата28.02.2018
Размер19.49 Kb.
#60374




От Милин камък до Павел баня

   Когато ме питат за миналото на района винаги започвам с историята на най-младия четник на Христо Ботев. Мнозина свързват село Турия, Казанлъшко единствено с името на писателя и художника Димитър Чорбаджийски (Чудомир), но близо половин век преди той да се появи на белия свят будното подбалканско селце дава на България един голям българин.

Цанко Минков е роден на 1 октомври 1856 г. в крайно бедно семейство. Останал от малък сирак, той се препитавал с аргатлък из околните села. През 1875 г. заедно със свои съселяни се озовава в Гюргево в керемедчийницата на Петко Бакърджиев.
Знаменателна дата в живота му се оказва 17 май 1876 г. - именно тогава съдбата го среща с воеводата Христо Ботев. Без заобикалки Ботев пита: "…има ли измежду вас да желаят да отидат в Стара планина да пекат ялови крави и да бият турските душмани?". Цанко не се колебае, а скромно заявява: "Аз желая, господин Ботев".

Оттук нататък пътят му ще бъде белязан от драматичните събития, свързани с героичния път на Ботевата чета. Цанко Минков става свидетел и участник в овладяването на "Радецки", слизането на Козлодуйския бряг и присъединяването към четата на "Козлодуйското даскалче", боевете при Милин камък и широкоизвестните събития от историята на Ботевата чета. Той става свидетел на смъртта на Ботев, макар в тази си част спомените на различните участници да са доста противоречиви. Заловен и откаран в София, той е хвърлен в "Черната джамия", където преди него, а и след него ще лежат много достойни българи. Осъден на смърт, Цанко Минков е помилван поради непълнолетие и след застъпничеството на Европейската комисия е освободен. Завърнал се в родното си село Турия, той няма къде да се установи и по ирония на съдбата се главява пъдар в турското село Лъджакьой.

Освободителната война поставила пред нови изпитания подбалканския край, след като тържествено посрещнали предния отряд на ген. Гурко. Буквално седмица след това турейци били принудени да се спасяват отвъд Балкана от настъпващите части на Сюлейман паша. След войната една част се завърнали в своето опожарено село и го възстановили отново. Друга част изградили ново селце в близост до минералните бани. То наброявало 122 къщи и след десетина години започнали да го наричат Павел баня. Именно в него се установява и героят на този разказ - Цанко Минков. Тук той създава семейство, ражда се дъщеря му Гена.

Всяка година на 20 май той събира учители, приятели и общественици да почетат паметта на Ботев и така до 30 април 1944 година, когато се организира  тържество в негова чест с присъствието на голямо множество хора, дошли от Казанлък, Стара Загора и София. Същата година на 6 октомври Цанко Минков се преселва в отвъдното, оставяйки на всички един пример на героично и едновременно скромно служене на България.



Автор Станимир Радевски, кмет на Павел баня


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница