„От Омир до теб отстои само крачка



Дата21.01.2018
Размер39.3 Kb.
#50303
РЕЦЕНЗИЯ
Докато чете стихосбирката „59 отстояния“, читателят разбира, че авторът е ерудит, космополит и философ. Той се чувства еднакво добре и в дебрите на историята, и по пътищата на географията, и в имагинерния свят на философията. Практически всички области на живота са извор на неговото вдъхновение.

Стихосбирката съдържа два цикъла - „Като приказка“ и „Далнина“. Първият носи заглавието си от едноименната балада. В нея популярни от народните приказки мотиви са вплетени чрез нов прочит в интересен сюжет с неочакван край. Традиционните фолклорни образи на осемте братя, тяхната сестра и змеят носят интересни актуални идеи. Вълшебният свят е алюзия на днешната глобална и бореща се за толерантност съвременност.

Стихотворението „Конфуций“ още в самото начало на стихосбирката дава възможност на читателя да преоткрие проекцията на миналото върху днешния човек. То е показателно за стила на цялата книга - носи в себе си откровеност и загадки, теми за размисъл и мелодичната напевност на стиха. То е първото интелектуално предизвикателство.

Ще насоча вниманието ви и към седем стихотворения, които са своеобразен поклон към таланта на великите световни мислители и творци, като Гьоте, Хьолдерин, Андре Шение, Яворов, Никола Вапцаров, Васил Воденичаров, Кант, Драгомир Шопов. Впечатлих се от творбата, наречена „Смъртта на Гьоте“, и ще се спра по-подробно на нея. Докато я четях, в главата ми звучеше реквиемът на Моцарт и си представях сцени от филма „Амадеус“. Не знам защо направих тази вътрешна връзка. Вероятно заради мащаба на гениалността и трагизма на физическия край на нейния носител. Белият стих и смесването на българския език с немския, във възгласа „Licht, mehr licht“, допълнително нагнетява тягостната атмосфера. Но стихът е създаден в градация - от ужасяващия край се минава през отъждествяването на Гьоте с неговия герой Фауст, за да се достигне до преклонението в пантеона на великите:

„От Омир до теб отстои само крачка,

а ние не можем да стигнем нозете ти.“

Но не само европейските класици вдъхновяват Боян Ангелов. Ще ви представя и стихотворението „Ненагледност“, публикувано във втория цикъл „Далнина“. То носи посвещението „На Никола Вапцаров“. В него са прлеплетени трите същности на поета - и интелектуалеца, и космополита, и философа, а не на последно място - и патриота. Какво имам предвид. В стих, в който се използват особеностите на фолклора - планината е наречена „Ирин Пирин“, се говори за Мадрид и Фамагуста, включва се военна и техническа терминология, свързана с корабоплаването /рул и пропелер/, разказва се за днешния ден на Испания. Биографичното, личното е погледнато през призмата на Вапцаровия герой. А той от своя страна има своето отражение в настоящето. Поантата е в последните два стиха:

„Щом зная,че Вапцаров е вселена,

от неговата вяра озарена...“

Умелото боравене с типичните за Вапцаров образи, вплетени в собствените преживявания на лирическия герой, водят до изводи – контрасти с миналото, и в последна сметка апотеоз на Вапцаровия талант и житейски подвиг.

Когато прочетох стихосбирката, мислено групирах стихотворенията и сега ще ви представя втората група, посветени на различни географски точки от света. Заглавията са „Скопие“, „След Струга“, „Германия“, „Берлин“, Разстояния“, “Будистки танц“ и „Виена“. Общото между тези стихотворения е споменаването на специфични за съответното място особености, както и възхищението от красотата и историята им. Ще се спра по-подробно на „Разстояние“. Както и в останалите, това е своеобразен туристически пътеводител - ода за Ваймар. Споменати са паметникът на Шекспир, музеите на Кранах, Гьоте, Хердер. Хотел „Елефант“, в който са отсядали великите. Говори се за хубавата бира в кръчмата, където Шилер е творил. И още - катедралата и музиката на Бах в нея. И точно на финала, което е и стилът на Боян Ангелов - идва провокацията към читателя:

„Великолепно всичко е във Ваймар-

от Бухенвалд на осем километра.“

Споменаването на концентрационния лагер изведнъж дърпа пердето на възхищението, за да разкрие друг пласт от историята и особеностите на тази част от Германия.

В третия тип стихотворения, които условно класифицирах в стихосбирката, отново има пътуване, но към себе си. Като всяка стойностна поезия и тази на Боян Ангелов отразява неговия вътрешен мир - размисли, терзания, колебания. В тази категория е и стихотворението „Едикула“, което води от древността към настоящето. Заглавието означава „ниша в стена за поставяне на статуя на божество.“ Самата творба е изповед, стон на страданието, вик за човечност в диалог с любимата жена.

Стиховете варират от дълбоко интимната самопреценка в „Непохватният“ до социална ангажираност и критичност в „Помръкнала е реката“ и „Предимството“. Стихотворението, което авторът е избрал да постави на корицата, носи заглавие „Всъщност“. Трите куплета представляват три риторични въпроса, а анафората, която акцентира върху въпроса „какво“ има две функции - да наведе читателя на размисъл към съответния въпрос и да създаде уникална мелодичност. Както и в голяма част от другите стихотворения - кулминацията е на финала:

„какво е една планина без извор

и бъдещето без избор“.



Интересното в поезията на Боян Ангелов е това, че той не е рязък в оценките си, не е директен, а предпочита да поставя предизвикателства пред читателя си - да го провокира и интелектуално, и морално. Поетът се втурва в словесна еквилибристика, смесва културните пластове и извайва едни съвършени произведения. Всяко стихотворение носи в себе си много мисъл и желание не просто да излее натрупано вътрешно напрежение, но да завърти читателя в поредния ребус, да го накара да преоткрива философски и житейски истини в сложните метафори. Стихосбирката е един своеобразен поетичен Еверест, който се изкачва бавно. Стихотворенията изискват многократно четене и всеки път води до преоткриване на нови и нови детайли и още по-дълбок смисъл. Но те не са само интелектуално предизвикателство. Като лирични произведения носят и цяла палитра от чувства.

Стиховете в „59 отстояния“ са предизвикателство не само към разума, но и към емоцията. Когато се потопите в тях, ще потънете в необятния свят на една ерудирана личност и ще изплувате с няколко пъти по 59 отстояния по-напред в личното си пространство.”
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница