Отчет към 31 март 2008 година Информация за Дружеството "Лизингова компания"



страница1/2
Дата02.06.2018
Размер287.19 Kb.
#70593
ТипОтчет
  1   2

ЛИЗИНГОВА КОМПАНИЯ АД

Пояснителни бележки към финансовия отчет

към 31 март 2008 година




  1. Информация за Дружеството

“Лизингова компания” АД, регистрирано в търг.регистър под номер 33241 на СГС, фирмено дело No9980/1996 г., том 377, стр. 52. Седалище и адрес: пощ. код 1113, гр. София, ул.”Фр..Ж. Кюри” № 20, ет. 8, тел./факс 02/ 963 05 80, e-mail:leasing@sphold.com. Фирмата се представлява от изпълнителния директор Бойко Димитров Хаджиатанасов. Пазара на лизинговите услуги стартира от 1997г. в сегмента на леките автомобили като постепенно се разпростря и към други дълготрайни материални активи - машини и съоръжения. От 2003 г. дружеството, отдава активи и с оперативен лизинг.


  1. Принципи на осчетоводяване и отчитане



    1. Принципи на представяне


Тук приложеният счетоводен отчет е изготвен в съответствие с действащото счетоводно законодателство в РБългария. От началото на 2005 г. „Лизингова компания” АД прилага Международните стандарти за финансови отчети.

Годишният финансов отчет за 2006 г. на „Лизингова компания”АД е изготвен в съответствие с преведените Международни стандарти за финансови отчети, издадени или редактирани от Международния комитет по счетоводни стандарти (KMCC/IASC), както и от Съвета по Международни счетоводни стандарти (CMCC/IASB), утвърдени с ПМС № 21 от 04.02.2003г. ./обн.ДВ, бр.13 от 2003 г./.

Настоящите Финансови отчети, изготвени в съответствие с Международните Стандарти за Финансово Отчитане (МСФО) се отличават от финансовите отчети, изготвени в съответствие с националното законодателство по това, че включват някои корекции и прекласификации, неотразени или отразени на друг принцип в отчетите по Националните счетоводни стандарти, което се налага с цел вярно представяне на финансовото състояние и резултатите от дейността в съответствие с Международните счетоводни стандарти (МСС) и възприетата международна практика.

Валутата, в която Дружеството извършва и отчита дейността си, е българският лев (BGN).

Настоящите Финансови отчети са изготвени на принципа на историческата стойност.

    1. Прилагане на оценки


При изготвяне на отчетите в съответствие с Общоприетите счетоводни практики се налага прилагането на оценки и предложения, направени от страна на мениджърския екип на Дружеството, които могат да имат ефект както върху сумите, посочени в тези отчети, така и към придружаващите го обяснителни бележки. Фактическите резултати впоследствие е възможно да се различават от направените оценки и предположения.


    1. Значими счетоводни политики, приложени при изготвяне на настоящите отчети




Отчетна валута


Паричните средства, вземанията и задълженията, деноминирани в чуждестранна валута се отчитат в левова равностойност на база валутния курс към датата на операцията и се преоценяват ежемесечно, като се използва официалният курс на БНБ от последния работен ден на месеца.

Курсовите разлики от преоценката се третират като текущи приходи и разходи и се включват в отчета за доходите нетно като финансови приходи/разходи.

Към 31.03.2008 г., обменния курс на еврото е фиксиран на 1.95583 лв.

Дълготрайни материални активи


Дълготрайните материални активи се записват първоначално по цена на придобиване. При първоначално придобиване дълготрайните материални активи се оценяват по себестойност, която включва покупната цена, митническите такси и всички други преки разходи, необходими за привеждане на актива в работно състояние. Преките разходи основно са: разходи за подготовка на обекта, разходи за първоначална доставка и обработка, разходите за монтаж, разходи за хонорари на лица, свързани с проекта, непризнат данъчен кредит и др.

Дружеството е определило стойностен праг от 500 лв., под който придобитите активи независимо, че притежават характеристиката на дълготраен актив, се изписват като текущ разход в момента на придобиването им.

Амортизацията се начислява по линеен метод и за срока на полезния живот на всеки отделен актив, по преценка на Ръководството на дружеството.

Дружеството използва следните счетоводни годишни амортизационни норми:







%

Моторни превозни средства

25%

Компютри и програмни продукти

25%

Офис-оборудване

15%

Машини,съоръжения, оборудване

30%

Избраният от дружеството подход за последваща балансова оценка на имотите, машините и оборудването е модел на цена на придобиване по МСС 16 Имоти, машини и оборудване – себестойност, намалена с натрупаните амортизации и натрупаните загуби от обезценка.

Определените срокове на полезен живот на дълготрайните материални активи се преглеждат в края на всеки отчетен период и при установяване на значителни отклонения спрямо бъдещите очаквания за срока на използване на активите, същият се коригира перспективно.

Балансовите стойности на имотите, машините и оборудването подлежат на преглед за обезценка, когато са налице събития или промени в обстоятелствата, които показват, че балансовата стойност би могла да се отличава трайно от възстановимата им стойност. Ако са налице такива индикатори, че приблизително определената възстановима стойност е по-ниска от тяхната балансова стойност, то последната се изписва до възстановимата стойност на активите. Възстановимата стойност на имотите, машините и оборудването е по-високата от двете: нетна пазарна цена или стойност в употреба. За определянето на стойността в употреба на активите бъдещите парични потоци се дисконтират до тяхната настояща стойност като се прилага дисконтов фактор преди данъци, който отразява текущите пазарни условия и оценки на времевата стойност на парите и рисковете специфични за съответния актив. Загубите от обезценка се отчитат в отчета за доходите.


Нематериални активи

Нематериалните активи са представени в счетоводния баланс по себестойност, намалена с натрупаната амортизация и загубите от обезценка.

В дружеството се прилага линеен метод на амортизация на нематериалните активи при определен полезен живот четири години.

Балансовата стойност на нематериалните активи подлежи на преглед за обезценка, когато са налице събития, или промени в обстоятелствата, които посочват, че балансовата стойност би могла да надвишава възстановимата им стойност.



Финансов лизинг


Финансовият лизинг е договор, чрез който се прехвърлят в значителна степен всички рискове и изгоди върху лизингополучателя, като в същото време, правото на собственост върху стоката може да бъде или да не бъде прехвърлено.

Датата на признаване на лизинговата сделка е по-ранната от датата на подписване на лизинговия договор и датата, на която страните се обвързват с условията по договора.

Активите - обект на лизингови договори, се признават и представят в баланса като вземания, чиято сума е равна на нетната инвестиция на лизингодателя във връзка с лизинговия договор.

Признаването на финансовия приход по договорите за финансов лизинг се разпределя за срока на лизинговия договор равномерно, по метода на ефективната лихва, който метод осигурява една постоянна норма на възвръщаемост върху остатъчната нетна инвестиция на лизингодателя.



Оперативен лизинг


Оперативния лизинг е договор, при който наемателя получава право за ползване на определен актив срещу заплащане за договорен срок и той не отговаря на изискванията за финансов лизингов договор. Лизинг, при който наемодателят продължава да притежава съществената част от всички рискове и стопански изгоди от собствеността върху дадения актив се класифицира като оперативен лизинг Активите отдадени с оперативен лизинг са представени в баланса на дружеството. Начисляват се амортизации когато са амортизируеми. Приходите по оперативния лизингов договор се отчитат като текущи постъпления от продажби. Извършените разходи свързани с подготовката и сключването на лизинговия договор се отчитат като разходи за дейността за текущия период.

Отпуснати заеми


Заемите, отпуснати от дружеството чрез директно предоставяне на суми към заемополучателите, се третират като заеми, възникнали в дружеството и биват отчитани по амортизируема цена на придобиване, която представлява справедливата стойност на направеното паричното вложение във връзка с възникването на съответните заеми. Разходите, направени във връзка с извършването на сделките с финансови инструменти са част от амортизируемата стойност.

Всички заеми и аванси биват признати, при наличие на превод на парични суми към заемополучателите.



Вземания и задължения


Вземанията биват отчитани по първоначална цена на придобиване, намалена с провизиите за несъбираемост. След анализ на просрочията по вземанията и когато съществува вероятност предвиждаща тяхната несъбираемост, се определят и начисляват провизии за несъбираемост. Вземанията и начисленията се отписват в момента на тяхната реализируема стойност. Несъбираемите вземания се отписват в момента на отчитането им като такива.

Начисления и отсрочени плащания


Начисляването и разсрочването на разходите и приходите се прави с цел съпоставка на приходите и разходите от стопанските операции във времето, при тяхното реализиране или възникване.

Провизиране на вземанията по лизингови договори


Провизии на вземанията от клиенти на Дружеството се начисляват, когато съществуват обективни доказателства, че тяхната събираемост няма да следва очаквания и договорен от дружеството времеви диапазон. Сумата на начислената провизия, е разликата между отчетната стойност на вземанията в баланса на дружеството и тяхната възстановима стойност на очакваните бъдещи парични потоци, включително от гаранции и обезпечения, дисконтирани на база ефективния лихвен процент при сключване на договора.

Когато дадено вземане е несъбираемо, то се отписва срещу съответната провизия за загуба от обезценка. Сумите, възстановени след датата на баланса и намаляването на провизията поради събитие, настъпило след промяната в отчетната стойност, се отнасят в приходната част на Отчета за приходите и разходите под загуби от несъбираеми вземания.



Лихвоносни заеми


Всички заеми първоначално се признават по себестойност, представляваща справедливата цена на полученото възмездие, без емисионните разходи, свързани със съответния заем.

След първоначалното признаване на лихвоносните заеми, те биват оценявани по тяхната амортизируема стойност по метода на ефективната лихва. Амортизируемата стойност се изчислява като се вземат предвид всички емисионни разходи, както и всякакви отстъпки или премии по уреждането.

Печалбите и загубите се признават като чист приход или разход, когато задълженията са отписани или обезценени, както и посредством процеса на амортизация.

Инвестиции


Дългосрочните инвестиции, представляващи малцинствено участие са представени във финансовия отчет по себестойност.

Притежаваната от дружеството инвестиция, представляват акции в друго дружество и е оценена и представена по себестойност, тъй като тези акции не се търгуват на активен пазар, за тях няма котировки на пазарни цени, а предположенията за прилагането на алтернативни оценъчни методи са свързани с високи несигурности, за да се достигне до достатъчно надеждно определяне на справедливата им стойност.

Притежаваните от дружеството инвестиции подлежат на преглед за обезценка. При установяване на обезценка, същата се отразява в отчета за доходите.
Признаване на Приходи

Даден приход се признава дотолкова, доколкото съществува вероятност икономическата изгода от него да е в полза на дружеството, и доколкото приходът може да бъде надеждно измерен.

Дружеството реализира приходи предимно от ивестиции във финансов лизинг.

Разпределението и признаването на лихвите по лизинговите договори, е описано по-горе. Дължимите от клиенти такси по обслужването на лизинговите договори, се признават при встъпването в тези договори. Комисионните от доставчици, се признават при фактурирането на същите.


Доход на акция

Основният доход на акция се изчислява като се раздели нетната печалба или загуба за периода, подлежаща на разпределение между акционерите, притежатели на обикновени акции, на средно-претегления брой на държаните обикновени акции за периода.

Средно-претегленият брой акции представлява броят на държаните обикновени акции в началото на периода, коригиран с броя на обратно изкупените обикновени акции и на новоиздадените такива през периода, умножен по средно-времевия фактор. Този фактор изразява броя на дните, през които конкретните акции са били държани, спрямо общия брой на дните през периода.
1. Нетни инвестиции в договори за финансов лизинг

















Към 31.03.2008




Към 31.12.2007
















(хил. лв.)




(хил. лв.)

Брутни вземания от договори за финансов лизинг













В срок до 1 година







5098




4821




В срок между 1 и 5 години

6236




5892
















11334




10713




Намалени с:

Брутни приходи (лихви по дог. за фин. лизинг)















отнесени към бъдещи периоди




840




794





















Нетна инвестиция в договори за финансов лизинг

10494




9919





































Нетна инвестиция в договори за финансов лизинг













В срок до 1 година




4721




4463




В срок между 1 и 5 години

5773




5456










10494




9919



2. Дълготрайни материални активи (ДМА)










Леки автомобили




Компютри и офис оборудване МСО




Обща стойност на ДМА







(хил. лв.)




(хил. лв.)




(хил. лв.)

Стойност



















Салдо към 01.01.2008




1752




645




2397




Новопридобити активи




103




-




103




Отписани активи




(74)




-




(74)

Салдо към 31.03.2008




1781




645




2426

























Натрупана амортизация



















Салдо към 01.01.2008




659




627




1286




Начислена Амортизация




104




12




116




Отписана Амортизация




(42)




-




(42)

Салдо към 31.12.2007




721




639




1360

















































Балансова стойност

























към 31.03.2008

1060




6




1066




Балансова стойност

























към 31.12.2007

1092




18




11009


3 . Инвестиции в асоциирани предприятия
“Лизингова компания “ АД притежава 19.60 % от акциите на “М+С – 97” АД, със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул.”Козлодуй” 68, рег. по ф.д.№2370/97 г. в търговския регистър на Старозагорския окръжен съд, парт. 67, том 1, стр. 134, рег. 1, БУЛСТАТ 123129553Ю, с акционерен капитал 55 хил.лв.


4. Дълготрайни нематериални активи (ДНА)










Програмни продукти










(хил. лв.)




Стойност










Салдо към 01.01.2008




9







Новопридобити активи













Отписани активи




-




Салдо към 31.03.2008




9




Натрупана амортизация










Салдо към 01.01.2007




9







Начислена Амортизация




0







Отписана Амортизация




-




Салдо към 31.03.2008




9




Балансова стойност
















към 31.03.2008

0




Балансова стойност
















към 31.12.2007

0





5. Търговски вземания
Сумата на вземанията са от продажби от клиенти и доставчици в страната общо на стойност 641 хил.лв., включващи :

- вземания от клиенти - 446 х.лв.

- предоставени аванси - 189 х.лв.

- съдебни и присъдени вземания - 6 х.лв.

Сумата по това перо е формирана от започнати изпълнителни дела към клиенти.Към момента на съставяне на отчета постъпленията са в размер на 1 х.лв.

Предоставените аванси за по поръчки за нови лизингови договори.


6. Парични наличности





















Към 31.03.2008




Към 31.12.2007






















(хил.лв.)




(хил.лв.)

Парични средства в каса лева













2




7

Разплащателни сметки в лева













131




5

Разплащателни сметки в евро













0




2


Общо



















133




14


7. Данъци за възстановяване

Сумата е формирана от надвнесен данък дивидент в размер на 1 х.лева.


8. Предплатени разходи/разходи за бъдещи периоди/

Това перо включва платените имуществени застраховки на собствените леки автомобили отдавани с оперативен лизинг и консумативи за тях общо в размер на 23 хил.лв., както и разсрочена комисионна по управление на банковите кредити с които работи дружеството в размер на 9х. лв.


9. Стоки

Това перо включва активи за нови лизингови договори на стойност 102 хил. лв.


10. Собствен капитал

Към 31.03.2008 г. дружеството е с акционерен капитал 500 000 лева, под формата на 50 000 обикновени, изцяло обезпечени акции, с номинална стойност на една акция - 10 лева.

Към 31.03.2008 г., структурата на дялово участие в дружеството е както следва:








Обикновени акции с право на глас




Основен капитал

(в лева)





Процентно участие


Си Ес Пи Фънд Мениджърс ООД



24 320




243 200




48.64


Бик Холд ООД




6 650




66 500




13.3

Спас Борисов Видев




10 450




104 500




20.9

Стара планина холд АД




2 500




25 000




5.00

Лома ЕООД




6 080




60 800




12.16

Общо




50 000




500 000




100


11. Пасиви по отсрочени данъци

Пасивите по отсрочените данъци върху печалбата – 5 хил.лв. са суми на дължим корпоративен данък, платими в бъдещи периоди и са възникнали в резултат на облагаеми временни разлики.



Отсрочените данъци върху печалбата към 31 декември са свързани със следните обекти в баланса:











Временна разлика




Данък




Временна разлика




Данък










31.03.2008




31.03.2008




31.12.2007




31.12.2007










(хил.лв)




(хил.лв.)




(хил.лв.)




(хил.лв.)

Разлика между счетоводната амортизационна квота и данъчно признатите разходи за амортизация на компютрите и програмните продукти

50




(5)




50




(5)

Общо пасиви по отсрочени данъци

50




(5)




22




(5)

Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница