Отчет на дейността Име на проекта на български език: "Екотуризмът-възможност за устойчиво развитие в Природен парк "



Дата31.03.2018
Размер171.03 Kb.
#64059
ТипОтчет
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: “Екотуризмът-възможност за устойчиво развитие в Природен парк “Персина”

Име на проекта на английски език: Ecoturism – opportunity for stable development in Persina Nature Park

Име на организацията на български език: Международен център за координация на екологическата информация за река Дунав (МЦКЕИРД) – Белене

Име на организацията на английски език: INTERNATIONAL CENTER FOR COORDINATION OF THE ECOLOGICAL INFORMATION FOR THE RIVER DANUBE - BELENE

Имена на партньорите по проекта:

Официални партньори: Община Белене; Дирекция на Природен парк “Персина”; Международна школа “Едюко – България” - София; Дирекция “Социално подпомагане” – отдел “Закрила на Детето”; Общински Детски Комплекс (ОДК) – Белене; фирма: НЕК–ЕАД София – клон “АЕЦ – Белене”; Дружество с ограничена отговорност “ТВ ИНВЕСТ” – Белене.

Неофициални партньори по проекта:

СНЦ “Зелен Дунав” – Белене; Детска педагогическа стая към РПУ – Белене; НЧ “Хр. Ботев” – Белене; БДЗП – клон Белене.



Период на проекта: (начална дата и крайна дата) 17.10.2008 – 17.10.2010 г.

Отчетен период: (начална дата и крайна дата) 17.10.2008 – 09.03.2009 г.

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

6660

60 000

Финансов принос за проекта




30 000

Нефинансов принос за проекта




30 000










Сума получена от ПМП до момента




21 168.67










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период




20055.21

Налични в каса ****/




1113.46

Финансов принос до крайната дата на отчетния период




-

Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период




2 000










Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период




38831.33

Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период




30 000

Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период




28 000










Сума от ПМП, похарчена през отчетния период




20055.21

Финансов принос за отчетния период




-

Нефинансов принос за отчетния период




2 000










Искана следваща сума от ПМП




33 000



Отчетът е разработен от: Бойко Павлов Ръжгев-председател на сдружение: Международен център за координация на екологическата информация за река Дунав (МЦКЕИРД) – Белене; координатор; GSM 0895 /12-59-12; дом. тел. 0658 / 3-37-67; 5930 Белене, обл. Плевенска, ул. “Христо Смирненски” № 41
Отчетът е внесен от: Бойко Павлов Ръжгев-директор (координатор) на проекта
Подпис:

Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:
I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие:

Основна цел на проекта:

Подкрепа на Природен парк “Персина”, чрез устойчиво развитие на воден, орнитологичен, познавателен и приключенски екотуризъм, опирайки се на местните природни и исторически дадености и усъвършенствайки наличната туристическа инфраструктура.

Развитие на младежкия екотуризъм, посредством обучение, чрез преживяване сред природата (педагогика на приключението) за подобрявяне на екологичното възпитание на подрастващите, с включването им в еколагери, зелени училища, екоекспедиции, сървайвъри, фотосафарита, пленири по фотография и живопис в Беленския Дунавски архипелаг (БДА).

Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове

По Проекта те са:


  • Висши растения: 7

  • Птици: 10 вида птици, които са включени в Червената книга на Р. България: Белоока потапница; Зеленоглава патица; Черноврат гмурец; Малка бяла чапла; Сива чапла; Нощна чапла; Лопатарка; Белобуза рибарка; Голям корморан; Малък корморан.

  • Земноводни: 4 вида (под закрила на Закона за биоразнообразието): сирийска чесновница; дунавски гребнест тритон; жаба дървесница и червенокоремна бумка;

  • Влечуги: 2 вида: Обикновена блатна костенурка; Жълтоуха водна змия.

  • Риби: 5 вида риба: Шаран; Сом; Щука; Мряна; Сребриста каракуда.

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

По Проекта те са 10 ха.



Забележка: По горните два индикатора за въздействие на сегашния начален етап на изпъление на проекта не можем да дадем цифри, поради неблагоприятния зимен сезон, непозволяващ дейности, свързани с биоразнообразието. Това ще направим през следващите отчетни периоди т.е. с настъпването на пролетта и лятото на 2009 и 2010 години. Това ще стане преди всичко с изграждането на центъра за екообразователен туризъм (ЦЕТ) и включената в него влажна зона.
Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Не може да се отчете на този етап.
Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени - 8

Забележка: Посочваме не само НПО – официални партньори по проекта, а и такива, от които ще ползваме частична експертна и друга подкрепа.

Преди и след стартирането на проекта проведохме работни срещи с представители на 10-те партньори по проекта




  1. Конкретни цели и индикатори

2.1. Мобилизиране на местни ресурси за устойчиво развитие на екотуризъм, посредством разработване и маркетинг на алтернативни туристически продукти в Природен парк “Персина. Постепенно развитие на екотуристически бизнес, като партньорство между НПО и местни фирми с потенциални възможности в тази насока;


Индикатор

Показание

Брой хора, участващи в дейностите, свързани с екотуризма

10

Брой разработени продукти на екотуризма

5

Материална база за екотуризъм

Започнато е изграждането на Центъра за екообразователен туризъм и на мястото за бивакуване на остров Щуреца.

Брой глобано защитени видове, включени в екотуристически продукти

15

2.2. Превръщане на гр. Белене в център за екообразователен туризъм, с прилагане опита на Международна школа “ЕДЮКО – България” и на Фондация “ТАЙМ – Екопроекти” в екообучението на децата. Подпомагане извънкласното обучение на групите: “Приложна екология” и “Млад природолюбител” към Общински детски комплекс (ОДК) – Белене, чрез обучение на децата сред дивата природа;




Индикатор

Показание

Брой създадени пътеки

Не може да се отчете на този етап

Брой открити центрове

Не може да се отчете на този етап



II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

Описание на дейностите:

След стартирането на проекта с подписването на договора между ПМП на GEF и сдружение МЦКЕИРД-Белене на 17.10.2008 г. план-графика на дейностите се изпълняваше както следва:

1. Събрах членовете на сдружението: Златко Рупов – информатик, Димитрина Томова – член на УС, Бистра Кралева, Елка Данева – председател на БДЗП – клон Белене, Пламен Врайков, Петър Вендов, Ангел Савов, Слави Шанколов, Илия Савов и ги уведомих за финансирането и стартирането на проекта.

2. Към момента екипът се състои от Бойко Ръжгев – координатор, Златко Рупов – информатик, Евгения Иванова – счетоводител, Елка Данева - орнитолог, Ангел Савов – строител, Петър Вендов – строител и лодководител. На всеки от екипа са сведени дейности, които ще изпълняват през времето на реализиране на проекта.

3. През месеците октомври и ноември 2008 г. беше извършено проучване на пазара в градовете София, Плевен, Ботевград, Свищов, Русе и Белене, при което бяха събрани оферти за малогабаритната техника, заложена по бюджета на проекта. След това пристъпихме към закупуването й. Осигурени бяха: моторна коса Н – 323 R; електрогенератор 5.5 KW; моторен свредел MTL - 51 с две свредла;

4. Закупени бяха от фирма “Малтехагро”- Ботевград заложените по бюджета резервни части за наличната малогабаритна техника (мотокултиватор и водна мотопомпа), собственост на сдружение МЦКЕИРД-Белене.

5. Закупен беше фотоапарат “OLYMPUS E - 420” с два фотообектива, (единият от които е варио, даващ възможност за заснемане на отдалечени обекти); фотосветкавица и фоточанта.

6. Осигурихме част (защото не ни достигнаха средствата от първият транш и защото към дадения момент не сме могли да намерим някои стоки на пазара) от необходимата посуда за приготвяне, съхранение и разливане на храна, както и на част от необходимото имущество за настаняване и бивакуване.

7. За опазването и правилното съхранение на осигурените по проекта техника, оборудване, екипировка и др. наехме за две години новопостроен гараж, за което сключихме съответния договор.

8. Проучихме пазара за малки плавателни средства и екипировка за движение по река Дунав. В резултат на това закупихме заложената по бюджета лодка. Тя е направена от дуралуминиева


сплав и може да вози 9 човека, което задоволява потребностите ни за разходки на туристически групи по река Дунав. Парите от първия транш по проекта не ни достигнаха за заплащането на двигателя и колесара на лодката, което ще извършим след получаването на втория транш.

9. Осигурихме част (защото през неблагоприятният зимен сезон не можехме да извършим строителни работи и нямахме къде да складираме част от строителните материали) от необходимата бодлива тел и бетонни колове, необходими за ограждане на Центъра за екообразователен туризъм (ЦЕТ), което ще направим през ранната пролет на 2009 г., щом като атмосферните условия станат подходящи за строителни дейности.

10. Проведохме срещи с ръководителите на организациите-партньори по проекта: Петър Дулев – Кмет на Община Белене; инж. Стела Божилова – Директор на Природен парк “Персина”; Маргарита Минкова – Изпълнителен директор на Международна школа “ЕДЮКО-България”; Мария Спасова – Директор “Социално подпомагане”- Белене-отдел “Закрила на детето”; Диляна Спиридонова – Ръководител Общински Детски комплекс (ОДК)-Белене; инж. Васил Бандов – Управител НЕК-ЕАД София-клон “АЕЦ-Белене”; Борислав Лоринков – Ръководител Дружество с ограничена отговорност “ТВ ИНВЕСТ”-Белене. Партньорите бяха уведомени за финансирането и стартирането на проекта и бяха обсъдени основните параметри на партньорство на всеки един от тях.

11. Проведени бяха разговори с отделни хора, някои от които ще участват в екипа за изпълнение на проекта. Те бяха информирани за успешното стартиране на проекта и за евентуалната им роля в изпълнението му през пролетта и лятото на 2009 и 2010 години, Проучихме две от местата (мястото за бивакуване на остров „Щуреца” и възможностите за съвместно ремонтиране и ползване с общината на вилата на остров „Магареца”) за бивакуване и набелязахме предстоящите ремонтни и строителни дейности за пролетта на 2009 година.

12. Извършили сме есенно почистване от ТБО на 500 метра от крайбрежната дунавска ивица в района на градския плаж и на около 50 дка, включващи 7 сухи басейна от рибарник и прилежащо към тях пасище. През пролетта ще извършим пролетно почистване от ТБО на крайбрежни терени в района на гр. Белене, съчетано с екологични уроци на открито пред групи ученици от училищата в гр. Белене.

13. На общественото обсъждане на новия градоустройствен план на Белене, остро поставихме за неотложно разрешавене на проблема със замърсяването на дунавските води в района на градския плаж, породено от канализация за отпадни води, заустена в отводнителния канал, изливащи се непосредсвено над плажа. На обсъждането присъстваха кмета, председателя на общинския съвет, главния архитект и главния инженер на община Белене.


14. Започнахме работата по създаването на Центъра за екообразователен туризъм в района бившия рибарник със сграда, собственост на сдружение МЦКЕИРД – Белене).

Наехме по граждански договор работник с универсални строителни и технически умения, с помощта на който започнахме облагорояването на Центъра за екообразователен туризъм (ЦЕТ)-извършихме част (построихме тоалетна и възстановихме нарушената ограда на ЦЕТ) от ремонтните и възстановителни работи на съществуващата сграда, построихме тоалетна, извършихме ремонт и поддръжка на съществуващата (ремонтирахме мотокултиватор и водна мотопомпа- собственост на сдружението). Предприехме действия по техническото разработване на придобитата по проекта техника. С настъпването на пролетта ще усилим строителните и ремонтните дейности. Ще оградим терена на ЦЕТ, ще поставим врати на оградата на площта за изграждане на ЦЕТ, с което ще допринесем за повишаване устойчивостта на постиганите резултати от изпълнението на проекта. Възложихме на архитект изготвянето на проект за ремонт и реконструкция на съществуваща сграда за нуждите на ЦЕТ.

15. На 90% е готов ръкописа на книгата “Дунав и Беленския Дунавски архипелаг-интересно и малко известно”. Подготвени и сканирани са части от илюстративните материали. До края на април предвиждаме завършването на предпечатната подготовка на книгата и до средата на месец май 2009 г. ще я подадем за отпечатване.

16. Дейностите за повишаване информираността на населението за ползите от екотуризма (включително представянето на проекта) ще проведем през пролетта и лятото на 2009 година, за да не става голямо разкъсване между тях във времето.

17. За предпазване от пропуски и нарушения на българското законодателство при отчитане изпълнението на проекта ангажирахме като консултант опитен счетоводител. За неясноти в процеса на изпълнение на проекта се допитваме и ще се допитваме до Националния координатор и Програмния сътрудник на ПМП на GEF. Досега помощ и подкрепа не ни е отказана, за което сме благодарни.
2. Произведени продукти

2.1. Актуализирахме текста на книгата “Дунав и Беленския Дунавски архипелаг-интересно и малко известно”. Работим и по предпечатната подготовка на книгата. Предвиждаме до края на пролета да я отпечатаме.

2.2. Възложихме на архитект изготвянето на проект за ремонт и реконструкция на съществуваща сграда за нуждите на Центъра за екообразователен туризъм (ЦЕТ).
III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци

През първия отчетен период изпълнението на проекта вървеше сравнително добре. Осигурена е необходимата техника, оборуване и екипировка (без двигателя и колесара на лодката). Известни затруднения създаде неблагоприятния зимен сезон. С настъпването на пролетта ритмичността в изпълнението на графика на дейностите значително ще се повиши.



  1. Принос към устойчивостта

2.2. За опазване от посегателства и за правилното съхранение на техниката, оборудването и екипировката, добити по проекта и оттам за осигуряване на устойчивостта наехме с договор за 2 години гараж;


  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им Основен проблем през първия отчетен период е неблагоприятния зимен сезон, непозволяващ извършване на строителни и ремонтни работи. С настъпването на пролетните и летни месеци, изоставането ще бъде преодоляно.

Друг проблем е известно несъответствие между планираните по бюджет разходи и действително извършените такива по няколко от бюджетите пера. Това беше преодоляно за сметка на икономиите по други бюджетни пера или чрез неизвършването на някои разходи. За целта направихме мотивирано писмено искане до Националния координатор на ПМП на ГЕФ и след съответното разрешение от него, извършихме незначителни промени в бюджета.
IV. ПРОМЕНИ
Наложиха се промени в изпълнението на бюджета изброени в таблицата, поради нарастване на цените, породено от световната финансова криза и строителството на АЕЦ-Белене.

За урегулиране на тези промени в бюджета на проекта, излязохме с предложение до Националния координатор на ПМП на ГЕФ, което посочваме дословно по-долу:




Предложение

за одобрение на изразходване на икономии,

получени при осигуряване на техника,

като разлика между планираните по бюджет средства

и разходваните такива






















на бюдж перо

Наименование

Зало-

жено по бюджет

Израз-ходвано

в

по-малко

в по-вече

Забе-

леж-ка

2.33 и 2.34

Цифров фотоапарат-1200 лв и фотосветкавица - 200 лв = 1400 лв

1400

1743,49

-

343,49




2,39

Моторна косачка

1300

720,00

580

-




2,40

Електрогенератор

1400

990,00

410

-




2,41

Листосъбирач

200




200

-

няма да се закупува

2,42

Моторен свредел - 1060 лв +260 лв за 2 бр. свредла = 1320 лв + 25.60 лв за масла = 1345.60 лв

1300

1345,60

-

45,60




2,38

Резервни части за мотокултиватор

300

305,40

-

5,40







Рекапитулация







1190

394,49







Икономия по бюджет







795,51

-







Молим да ни разрешите да изразходваме икономията от 795.51 лева за:










-




1

Монитор 19"










340,00




2

Принтер










130,51




3

т 2.62 Съдове за приготвяне на храна










325,00







Общо










795,51




Дата 15.01.09










Подпис:

/Бойко Ръжгев/





При разглеждане на офертите на доставчици на лодки, двигатели за тях и друго лодъчно оборудване, се наложи да превишим планираната цена с 1 400 лв, което отразихме с предложение в протокола до Националния координатор на ГЕФ, извадка от който посочваме по долу:

“Комисията разгледа събраните от стартирането на проекта с договор BUL/SGP/OP4/CORE/08/10 от 17.10.2008 г. до момента 5 броя оферти на фирми с предмет на дейност: търговия с лодки и оборудване за тях и реши:

Най-изгодна е офертата на фирма ЕТ “Меркурий”за:

1. лодка 9 местна - 8000 лв;

2. извънбордови двигател двутактов 70 к.с. – 5400 лв;

3. колесар - 2000 лв.

или обща цена за комплекта -15400 лв.


Цената на двигателя надхвърля заложените в бюджета 4000 лв, за което комисията предлага преразхода от 1400 лв да се приеме като собствен финансов принос на Сдружение МЦКЕИРД - Белене по проекта.

Според комисията направеният избор е най-целесъобразен и отговарящ на потребностите за развитие на екотуризъм, заложени в идеята на проекта.”


Забележка: Необходимостта от изменения в бюджета по т. IV. ПРОМЕНИ е възникнала в хода на изпълнение на проекта, като разлика между планираните и действително разходвани средства за осигуряване на техниката и оборудването, заложени в бюджета на проекта.

09.03.2009 г. Съставил отчета:



гр. Белене /Бойко Ръжгев-координатор/





Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница