Отчет на дейността Име на проекта на български език: "Опазване на биоразнообразието в Родопите чрез развитие на възможности за велосипеден туризъм"



Дата05.03.2018
Размер291.43 Kb.
#61375
ТипОтчет
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: “Опазване на биоразнообразието в Родопите чрез развитие на възможности за велосипеден туризъм”

Име на проекта на английски език: “Preservation of the biodiversity in the Rhodope Mountains trough new possibilities for cycling tourism in the region”

Име на организацията на български език: Сдружение “Байкария”

Име на организацията на английски език: BIKEAREA

Имена на партньорите по проекта: Община Смолян, Спелео клуб „Силивряк” – Триград, Сдружение „ГИД” Смолян, Сдружение „Момчиладвенчър” – Момчиловци, ПЗЦИР – Маджарово

Период на проекта: 01.12.2007 – 31.01.2010 г.

Отчетен период: 01.04.2009 г. – 31.01.2010 г.

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

44 725

32784

Финансов принос за проекта

33857

23349.66

Нефинансов принос за проекта

11395

7858.621










Сума получена от ПМП до момента

40036.6

29526










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

43588.81




Финансов принос до крайната дата на отчетния период

34171.83




Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

11332













Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

1136.19




Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

-314.83




Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

63













Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

25409.32




Финансов принос за отчетния период

17391.68




Нефинансов принос за отчетния период

9132













Искана следваща сума от ПМП

4524

3258


Отчетът е разработен от: Васил Тодев, Bikearea@gmail.com, 0898 788 159
Отчетът е внесен от: Васил Тодев
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта: Опазване на биоразнообразието в Родопите, като ресурс за социално-икономическо развитие на региона.

Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове – 4 шипобедрена и шипоопашата костенурка, видра, глухар. Наличието и значението на споменатите видове на територията на Родопите бе основно застъпено във всички дейности свързани с реализацията на проекта. Тяхното опазаване в рамките на защитените територии и извън тях бе основен акцент във всички събития проведени във връзка с популяризирането на маршрута и всички материали създадени / издадени в рамките на проекта – интернет страницата www.rudopia.org и пътеводителя „Рудопия”. Посредством създаването на „Фонд за устойчиво използване на защитените територии в Родопите” бяха набрани средства от туристически пътувания по маршрута, които предстои да бъдат използвани за природоопазващи дейности в района на м. Беглика (западни Родопи). Обект на тези дейности е глухаря, чийто обитания в Баташка планина (западни Родопи) предстои да бъдат изследвани от експерти и евентуално включени в новосъздадени защитени територии.

Маршрута „Рудопия” преминава през Информационния център „Караджадере” посветен на видрата и по този начин дава възможност на посетителите да се запозанят с „тайния” живот на видрата и усилията, които се полагат за опазването на популацията и в Западни Родопи /Доспат – река Караджадере/.

Популациите на шипобедрена и шипоопашата костенурка са представени основно в Източни Родопи и информация за заплахите свързани с тяхното съществуване и опазването им може да бъде почерпена в Природозащитния и Информационен Център в Маджарово.

Нашето внимание се насочи основно към Глухара от гледна точка на това, че усилията, които полагаме в района на Беглика ще окажат най-силно влияние върху този вид.

В този смисъл средствата набрани във „Фонда за устойчиво използване на защитените територии в Родопите” на този етап ще бъдат приоритетно използвани за опазващи дейности, свързани с популациите на Глухар в района на БЕглика.

На уебсайта е публикуван кратък текст „Бихме желали да ви уведомим, че 2% от приходите генерирани в резултат от информацията и услугите представени на този сайт ще бъдат използвани за дейности свързани с природоопазване и устойчиво местно развитие.  Това става посредством "Фонда за устойчиво развитие на защитените територии в Източни и Западни Родопи".  Приоритетно ще бъдат реализирани дейности за опазването на световно застрашените видове глухар, видра, шипобедрена и шипоопашата костенурка. Повече информация можете да откриете тук.” в графи туризъм и там, където е описан маршрута „Рудопия”.



Едновременно с това информация за застрашените видове и биоразнообразието и защитените територии е публикувана в графи забележителности:
- http://rudopia.org/bg/beglika/zabelejitelnosti;
-
http://rudopia.org/bg/trigrad/zabelejitelnosti
-
http://rudopia.org/bg/smolyan/zabelejitelnosti
-
http://rudopia.org/bg/madzharovo/zabelejitelnosti
-
http://rudopia.org/bg/ivaylovgrad/zabelejitelnosti

Също така са публикувани кратки филми за опазването на популацията на кафява мечка в Родопите - http://rudopia.org/bg/trigrad, както и филм за биоразнообразието в района на Маджарово - http://rudopia.org/bg/madzharovo .До този момент двата филма са видяни около 2000 пъти.
Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие – общия брой на защитените територии, в които се опазва световно значимо биоразнообразие и са във връзка с маршрута „Рудопия” е 32. Сред тях са 7 природни резервата - "Мантарица", "Беглика", "Дупката", "Кастраклии", "Казаните", "Сосковчето" и "Вълчи дол", 2 поддържани резервата - "Момчиловски дол", "Женда" и 23 защитени местности -  "Клептуза",  "Лепеница", "Самодивска поляна", "Батлъбоаз", "Чатъма", "Тошков чарк", "Кавал тепе", "Студената чучурка", "Слънчева поляна", "Триградско ждрело", "Чаирите", "Турлата", "Рожен", "Момина вода", "Вкаменената сватба", "Юмрук скала", "Средна Арда", "Големия сипей",  "Орешари", "Момина скала", "Патронка", "Черната скала", "Гюргена". Общата площ на изброените територии е около 10 560 ха. Реализацията на проекта има отношение към тяхното устойчиво управление, чрез съзаздаването на условия за тяхното разумно ползване с цел рекреация и неформално образование. По-конкретни резултати върху подобряване устойчивостта на управлението на защитени територии могат да бъдат отчетени за ЗМ "Самодивска поляна", "Батлъбоаз" и "Чатъма" (обща площ 313 ха) находящи се по крайбрежието на язовир „Голям Беглик”. В следствие от работата ни по настоящия проект бяха разработени и защитени проектни предложения за въвеждане на новаторски модели за съвместно управление на споменатите територии целящи тяхното опазване и намаляването на негативните последици от човешко присъствие върху тях.
Предвижда се за в бъдеще средствата набирани посредством „Фонда за устойчиво използване на защитените територии в Родопите” да бъдат използвани за доразвитие на тези предложения и превръщането им в работещ модел, който в последвие да бъде мултиплициран и приложен в други защитени територии в Родопите.

Значението и богатото биоразнообразие на изброените по-горе територии е отразено във всички печатни и информационни материали и кампании създадени и проведени в рамките на проекта.



2. Количество (в тонове) въглероден диоксид (СО2) намалено или избегнато чрез прилагане на екологосъобразни практики в транспорта, въведени от проекта в рамките на ПМП.

Един от очакваните резултати от изпълнението на проекта е създаване на условия за посещение на някои от известните туристически обекти в Родопите, чрез използването на немоторизиран транспорт (велосипед, конна езда, пешеходен). Това реално ще доведе до намаляване емисиите на СО2, отделяни в атмосферата от работата на превозни средаства с двигатели с вътрешно горене.

Ако приемем, че общата дължина на маршрута е около 500 км. се получават следните стойности за изминаването му със следните видове МПС :

- лек автомобил (при разход 7л / 100 км) ще отдели 94 кг СО2 при употреба на дизелово гориво и 81 кг СО2 при употреба на бензин. При средно 3 пътника в автомобил, преминаването по маршрута на 500 д. / годишно ще се равнява на отделени 15.698 т СО2, при употреба на дизелово гориво и 13.527 т СО2, при употреба на бензин.

- джип (при разход 10л / 100 км) ще отдели 134 кг СО2 при употреба на дизелово гориво и 116 кг СО2 при употреба на бензин. При средно 3 пътника в автомобил, преминаването по маршрута на 500 д. / годишно ще се равнява на отделени 22.378 т СО2, при употреба на дизелово гориво и 19.372 т СО2, при употреба на бензин.

- автобус – при преминаването на 500 км с автобус на пътник се падат 30 кг СО2. т.е. при 500 д. отделения СО2 ще се равнява на 15 т.


Данните за количестваото на изхвърлените емисии СО2 са взети от сайта на Националната Енергийна Фондация – Великобритания

/ http://www.nef.org.uk/energyadvice/co2calculator.htm /


Според нашите наблюдения до този момент маршрута „Рудопия” и свързаните с него локални маршрути са посетени от около 250 души. Ако приемем, че всеки от тях е изминал средно 150 км по създадените маршрути се получава, че до този момент по създаднените маршрути са реализирани около 38 000 км изминати с немоторизиран транспорт. За да бъде сравнена тази стойност с аналогична реализирана с автомобил би трябвало да я разделим на 3 (при 3 души средно в автомобил), при което се получават около 12 600 км реализирани с немоторизиран транспорт.

Изчисленията показват, че ако това разстояние бъде изминато с:



  • автомобил при разход 7 л /100 км – в атмосферата ще бъдат изхвърлени 94 кг СО2 при употреба на дизелово гориво и 81 кг СО2 при употреба на бензин или общо 126 х 94 кг = 11 844 кг СО2 при употреба на дизел и 126 х 81 кг = 10 206 кг СО2 при употреба на бензин;

  • джип при разход 10 л / 100 км – в атмосферата ще бъдат изхвърлени 134 кг СО2 при употреба на дизелово гориво и 116 кг СО2 при употреба на бензин или общо 126 х 134 = 16 884 кг СО2 при употреба на дизел и 126 х 116 = 14 616 кг СО2 при употреба на бензин.


Изчисленията са направени на базата на данни публикувани на на Националната Енергийна Фондация – Великобритания
Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства

Броя на облагодетелстваните домакинства не е променен в сравнение с отчетените в предишните отчети т.е. около 20. Това е общия брой за целия проект. Те са собственици на къщи за гости и техните услуги са ползвани както при изпълнение на дейностите по проекта, така и при осигуряване на настаняване и други услуги за посетителите на маршрута. Това са собствениците на семеен хотел „Деви” – Велинград, хотел „Сезони” – Батак, вила „Родопска почивка” – Беглика, вилно селище „Романтика” – яз. Широка поляна, къща за гости „Орлец” – Буйново, семеен хотел „Силивряк” – Триград, къща за гости „Чолакови” – Триград, къща за гости „Якимови” – Мугла, „Пампорова къща” – Смолян, вила „Такови” – Момчиловци, хостел „Родопска усмивка” – Кърджали, ПЗЦИР – Маджарово и др.



Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора

Общия брой на ангажираните в реализирането на този етап от проекта хора е около 10. Това е общия брой на хората, които реално са били ангажирани в реализцията на проекта. Техните ангажименти са свързани с дейностите по изработка и печат на пътеводител, създаване на интернет страница, провеждане на промоционални събития в Родопите, създаването на системата за настаняване „Bike Home”, срещите по места и др.



Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

Приблизителната / предполагаема стойност на увеличения приход на облагодетелстваните хора т.е. собственици на къщи за гости и такива, които предлагат туристически услуги свързани с маршрута „Рудопия” е около 10000 лв. / 7000 USD. Тази стойност се получава като приемем, че домакинствата по маршрута са реализирали 50 посещения с единична обща стойност на прихода 200 лв.



Индикатор за въздействие: Обща допълнителна подкрепа, финансова или нефинансова, получена за устойчивост, развитие или разширено приложение на проекта, подкрепен от ПМП.

По време на реализацията на проекта бяха привлечени допълнителни финансови ресурси, които ще бъдат използвани за доразвитие на идеята за опазване на биоразнообразието в Родопите посредством създаване на възможности за алтернативен туризъм и неформално образование. Привлечените средства са в размер на 92 000 USD и източник на финансиране „Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство. Средствата ще бъдат използвани за:



  • изследване на биоразнообразието в родопския дял „Баташка планина”;

  • изготвяне на предложения за създаване нови защитени територии в райна;

  • намаляване на битовото замърсяване в района на язовир „Голям Беглик”;

  • създаване на информационна и образователна среда в района на язовир „Голям Беглик”;

  • като съфинансиране за осъществяване на тези дейности ще бъдат използвани акумулираните във фонда около 2000 лв.



Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

В реализацията на проекта се включиха следните 4 НПО: Българска Фондация Биоразнообразие,, Пещерен клуб „Силивряк”, Туристическо дружество „Гид” - Смолян, БДЗП - Маджарово.


Въздействие 2. Увеличаване на броя на хората, информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда


Общия брой на хората информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда в рамките на проекта надхвърля 100 души. В това число влизат обучените в рамките на курсовете за водачи, собствениците на места за настаняване по маршрута, посетители и журналисти.




Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени жени – общият брой на жените взели участие в реализацията на отчетния период е тридесет.

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени мъже - общият брой на мъжете взели участие в реализацията на отчетния период е седемдесет.



Въздействие 3. Развитие на сътрудничеството между заинтересованите страни в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти – в рамките на разглеждания етап от изпълнението на проекта не са установени или подписани подкрепящи връзки с местните власти;

Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с националните власти - в рамките на разглеждания етап от изпълнението на проекта не са установени или подписани подкрепящи връзки с националните власти;


  1. Конкретни цели и индикатори


Ускорено развитие на екотуризма в територии със световно значимо биоразнообразие.

Брой глобално защитени видове включени в екотуристически продукти – 1. Единствения глобално защитен вид включен в екотуристически продукт е глухаря. Популациите на тази птица в западни Родопи представляват важен ресурс за осъществяването на фотолов и наблюдение на птици.
Брой на разработените продукти за екотуризма – Общия брой на екотуристическите продукти създадени в рамките на проекта е 14. Те включват по два туристически продукта за всеки един от центровете по протежението на маршрута, а именно:

  • Велинград – колоездене, пешеходен и познавателен туризъм;

  • Беглика – колоездене, водни спортове, пешеходни и ботанически турове;

  • Триград – колоездене, пещерно дело, скално катерене, конна езда;

  • Смолян – колоездене, пешеходни и познавателни турове;

  • Кърджали – колоездене, културно-исторически туризъм и наблюдение на птици;

  • Маджарово – колоездене, културно-исторически туризъм, наблюдение на птици и водни спортове;

  • Ивайловград – колоездене, познавателен туризъм, наблюдение на птици.

Изброените по-горе туристически продукти се предлагат посредством интернет страницата www.rudopia.org и чрез туроператорски фирми „Травъл Тайм”, Зиг Заг Холидейз”, „Неофрон” предлагащи алтернативни туристически продукти.

Брой създадени пътеки – рамките на настоящия отчетен период бяха проучени и маркирани маршрути около центровете по протежение на маршрута както следва:

  • Велинград – 3 маршрута;

  • Беглика – 3 маршрута;

  • Триград – 4 маршрута;

  • Маджарово – 4 маршрута.

  • Ивайловград – 1 маршрут;

Споменатите маршрути не са свързани с прокарването или прочистването на нови пътеки. За създаването им са използвани съществуващи пътеки или пътища от горския фонд. Повече информация за маршрутите можете на намерите на www.rudopia.org в част маршрути.
Брой хора участващи в дейности свързани с екотуризма - 10 – 15 души. Във всеки от „центровете“ (общо 7 на брой) по протежение на маршрута има по 2 – 3 души, предлагащи услуги свързани с екотуризма.
Конкретни цели съгласно съгласно документа по проекта



а) създаване на условия за увеличаване на туристическите посещения в Родопите – постигнато е посредством увеличаване броя на проучените и маркирани маршрути по протежение на основния маршрут „Рудопия” и предоставянето на свободна и актуална информация за тях и съпътстващите възможности за туризъм в центровете по протежение на маршрута. Общия брой на новосъздадените маршрути е 14 и тяхната обща дължина е около 500 км. Всеки един от тях е представен на интернет страницата www.rudopia.org и чрез пътеводителя „Рудопия”, както и чрез специализираните сайтове www.mtb-bg.com и www.gps-tour.info. Информацията е публикувана на български и английски език.

б) развитие на финансов механизъм (Фонд за устойчиво използване на защитените територии в Родопите*) за акумулиране на средства от туристически посещения и реинвестирането им в консервационни и природозащитни дейности в Родопите – към настоящия момент във фонда са акумулирани около 2000 лв, които предстои да бъдат разходвани за дейности свързани с проучването на биоразнообразието на Баташка планина и изготвянето на документация за обявяването на нови защитени територии в споменатата област.

в) подобряване на достъпността и популяризиране на защитените територии в Родопите, като ресурс за развитие на екотуризъм – в рамките на отчетния период бяха проведени информационни и популяризационни кампании, целящи да запознаят публиката с категориите защитени територии, тяхното значение и възможностите за развитие, които предоставят. Тези кампании бяха проведени в рамките на събитията „Рудопия ‘09”, състезанията по планинско колоездене под надслов “Rila – Rhodopes Mountain Bike Race” и фестивала „Беглика”. В рамките на последния бе проведена информационна кампания посветена на защитените територии посредство изложба, лекции и дискусии.
II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

В рамките на отчетния период бяха реализирани следните дейности съгласно плана за действие и времевата рамка по Документа на проекта:


Дейността на „координационния център” т.е. нашата дейност по време на проекта, а разбира се и след него се изразява в това да предоставяме достоверна информация на заинтересовани страни – отделни туристи, туроператори, местни групи относно маршрута и възможностите за настаняване, храна, допълнителни услуги и т.н. Това се случва посредством комуникация по мейл, телефон или чрез подновяване на информацията на уебсайта www.rudopia.org

За съжаление към този момент ние не можем да предлагаме директно цялостна туристическа услуга, тъй като не разполагаме с нужния лиценз за реализирането на такава. Това е и основната причина, поради която към момента не можем да продаваме туристическите продукти с ваучери както бе предвидено при започването на проекта.

По тази причина реализираме дейности свързани с консултирането и създаването на вело туристически продукти, и логистически подпомагаме тяхното случване, отдавайки велосипеди под наем или чрез осигуряването на водачи. Последваща наша цел е да получим лиценз за туроператорска дейност, което ще ни позволи по-пълноценно да реализираме туристически продукти базирани на маршрута „Рудопия”.


  1. Създаване на туристически продукти – в рамките на периода бяха създадени 14 туристически продукта. Те са базирани на наличните ресурси и специфика на всеки един от центровете разположени по протежение на маршрута „Рудопия”. Създадените продукти включват следните активности – планинско колоездене, пешеходен туризъм, познавателен и културно-исторически туризъм, водни спортове, пещерно дело, скално катерене, конна езда, наблюдение на птици. Изброените туристически продукти се предлагат посредством интернет страницата www.rudopia.org и чрез туроператорски фирми, предлагащи алтернативни туристически продукти.
    Към момента на завършване на проекта не разполагаме с разработен бизнес план за по-нататъшно развитие на маршрута „рудопия” и свързаните с него туристически продукти. Усилията ни оттук насетне ще бъдат насочени към:
    -
    развитието на системата за настаняване “Bike Home”;
    -
    получаването на лиценз за туроператорска дейност, който ще ни позволи директна продажба на създадените туристически продукти;
    - популяризиране на региона, маршрута и туристическите продукти посредством организирането на масови събития.


  2. Обособяване на „обслужващи центрове” по протежение на маршрута – в рамките на периода бяха извършени дейности по обособяването на седем туристически центрове по протежение на маршрута, предлагащи широка гама от услуги. Извършените дейности включват създаването и подписването на споразумения за съвместна работа между сдружение „Байкария”, местните доставчици на услуги и туроператорски фирми („Травъл Тайм”, Зиг Заг Холидейз”, „Неофрон”). Някои от центровете по маршрута (Велинград, Беглика, и Кърджали) бяха снабдени с велосипеди с цел отдаването им под наем и провеждането на туристически пътувания. Обособените центрове са:

- гр. Велинград – привлечени са три места за настаняване, осигурени са велосипеди за отдаване под наем и водачи по маршрутите. Велосипедите се съхраняват на едно място и могат да бъдат ползвани от всеки при предварителна заявка. Трите места за настаняване са хотели „Елбрус”, „Аура” и „Деви”

– м. Беглика – привлечени са две места за настаняване (вила „Родопска почивка”, горски дом „Синия залив”), велосипеди има на разположение в горски дом „Синия залив”;


- гр. Триград - привлечени са две места за настаняване (семеен хотел „Силивряк”, „Чолакова къща”). На място се предлагат допълнителни услуги като скално катерене, пещерно дело, конна езда;
- Смолян - привлечени са две места за настаняване, осигурени са водачи по маршрутите;
- Кърджали – привлечено е едно място за настаняване (хостел „Родопска усмивка), осигурени са велосипеди за отдаване под наем и водачи по маршрутите;
- Маджарово - привлечено е едно място за настаняване („ПЗЦИР”), осигурени са водачи по маршрутите. На място се предлагат допълнителни услуги като водни спортове, наблюдение на птици.

2.1. Нови дейности – създаване на система за настаняване на посетители пътуващи с велосипед „Bike Home” и проучване / маркиране на нови маршрути за планинско колоездене в близост до основния маршрут

В рамките на тази дейност бе поставено началото на система за настаняване наречена “Bike Home”. Тази система има за цел да бъдат осигурени преференциални условия за настаняване за велосипедни туристи в центровете по протежение на маршрута. От друга страна системата има за цел да стимулира посетителите с велосипед да отсядат в местата за настаняване, които са участвали в реализацията на проекта и са направили допълнителни усилия, за да покрият необходимите критерии за включване в системата „Bike Home”. От трета страна този подход цели да бъдат увеличени отчисленията за фонда от посещения на велосипедисти в района. Подробна информация за условията за включване в системата Bike Home, както и данни на участващите в нея можете да намерите на: http://rudopia.org/bikehome. До този момент заявилите желание за включване в системата за настаняване места са следните:

1.Велинград – хотели „Елбрус” и „Деви”;

2.Батак / Беглика – хотел „Сезони”, ловен дом „Синия залив”, вила „Родопска почивка”;

3.Триград – семеен хотел „Силивряк”, къща за гости „Чолакова къща”;
4.Смолян – къща за гости „Пампорова къща”;
5. Маджарово – база за настаняване на ПЗЦИР
По време на отчетния период сдружение „Байкария’ организира проучването и маркирането на нови маршрути за планинско колоездене в околностите на някои от центровете по протежение на маршрута. Дейността е базирана на предишни проучвания и настоящи такива. В резултат бяха проучени и маркирани следните маршрути:


  1. Район „Велинград” – 3 маршрута - маркирани:

  • Велинград – Света Петка – вр. Острец – Велинград;

  • Велинград – м. Локвата – Велинград;

  • Велинград – хижа „Кладова” – Велинград;

  1. Район „Беглика” – 3 маршрута – проучени и маркирани:

  • Беглика – Карачумак – Беглика;

  • Беглика – яз. „Тошков чарк” – Беглика;

  • Обиколка на язовир „Голям Беглик”.

  1. Район „Триград” – 4 маршрута – проучени (предстои маркиране):

  • Триград – Мугла – с. Гьоврен – Триград;

  • Триград – с. Жребово – границата – Триград;

  • Триград – с. Буйново – с. Водно пад – Триград;

  • Триград – Ягодина – Аджиларска река – Триград;

  1. Район „Маджарово” – 4 маршрута - проучени и маркирани (съвместно с партньора ПЗЦИР):

  • Маджарово – с. Горно поле – Маджарово;

  • Маджарово – Кромлех – с. Долно Черковище – Маджарово;

  • Маджарово – м. „Хисаря” – с. Сеноклас – Маджарово

  • Маджарово – с. Черничино – Маджарово.

  1. Район „Ивайловград” – 1 маршрут – проучен:

  • Маджарово – с. Пелевун - с. Костилково.

Изброените по-горе маршрути са подробно представени на www.rudopia.org и www.gps-tour.info. Идеята за реализацията на тази дейност възникна по време на обучителните курсове в Маджарово и Триград, когато бяха проучени прилежащите райони. С реализацията на тази идея бяха създадени допълнителни възможности за практикуване на колоездене в споменатите райони и съответно увеличена тяхната атрактивност като велосипедни дестинации.




  1. Дейности по популяризиране на създадения продукт – в рамките на периода бяха проведени следните събития популяризиращи маршрута и Родопите като туристическа дестинация:

    - „Рудопия ‘09” – традиционна ежегодно организирано каране по маршрута. Проведено през м. Юли, 2009 година. В събитието взеха участие 40 колоездача от България;

    - „Rila – Rhodopes Mountain Bike Race” – проявата включва серия от събития проведени във Велинград, Беглика и Смолян. Тези събития имат характер на спортни състезания по планинско колоездене и бяха проведени в период Май – Септември 2009 г. Всяко едно от събитията имаше спортна част и популяризационна т.е. насочен към местното население в споменатите населени места. Общия брой на колоездачите взели участие в събитията надвишава 100 души. От друга стана събитията бяха наблюдавани от повече от 1000 души по места. В рамките на тези събития бяха раздавани информационни материали (пътеводители) за маршрута „Рудопия” и възможностите за туризъм по протежението му.

    - организиране на журналистическо пътуване по маршрута – през месеците Юли – Септември 2009 г. бе организирана поредица от кратки пътувания имащи за цел да запознаят представители на медиите със създадените маршрути и продукти по протежение на маршрута „Рудопия”. В пътуванията взеха участници прдставители на вестниците Капитал Лайт, Знаме - Пазарджик, Wirtschaftsblatt – BG – издание на немски език, списание 360, както и журналисти от радио RFI. В резултат от посещенията продуктите и възможностите свързани с маршрута „Рудопия” бяха представени в книжните и електронни издания на споменатите медии.






  1. Създаване и издаване на пътеводител – в рамките на отчетния период бе завършена работата по създаването на пътеводителя „Рудопия”. Като резултат бе издадена пълноцветна книжка с обем 54 страници, съдържаща подробна информация за маршрута „Рудопия” и туристическите центрове разположени по протежението му. Пътеводителя е издаден на български и английски език и се разпространява, чрез магазините за туристическа и спортна екипировка в страната.






  1. Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)



  • Продукти за алтернативен (еко) туризъм – създадени са 14 продукта за активен планински туризъм по протежението на маршрута „Рудопия”;

  • Маркирани 420 км по трасето Беглика – Широка поляна – Змеица – Буйново – Триград – Мугла – Пампорово – х. Свобода – с. Безводно – Кърджали – Перперикон – Маджарово – Мезек;

  • Обособени са седем туристически центъра по протежение на маршрута – Велинград, Беглика, Триград, Смолян, Кърджали, Маджарово и Ивайловград предлагат широк спектър от туристически услуги, както и добри възможности за настаняване и хранене;

  • Обучени 12 местни водачи по трасето;

  • Системата за настаняване “Bike Home” цели подобряване на условията за настаняване на вело туристи, както и по-голяма посещаемост на местата за настаняване участващи в системата – нов продукт (извън посочените в документа по Договора).

  • Рудопия” и “Rila – Rhodopes Mountain Bike Race” – промоционални събития имащи за цел утвърждаването на маршрута „Рудопия” и Родопите като водеща дестинация за планинско колоездене в България;

  • Пътеводител „Рудопия” – пълноцветна книжка с обем 54 страници, съдържаща подробна информация за маршрута „Рудопия” и тристическите центрове разположени по протежението му;

  • Създаден е специализиран уебсайт www.rudopia.org предоставящ достоверна информация за маршрута и услугите предлагани на отделните места .

  • Нови маршрути за планинско колоездене – бяха проучени и маркирани 15 нови велосипедни маршрути в околностите на Велинград, Беглика, Триград, Маджарово и Ивайловград - нов продукт (извън посочените в документа по Договора).

  • създаден „Фонд за устойчиво използване на защитените територии в Родопите”, акумолиращ и разпределящ средства от туристически посещения по маршрута;


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци

Предвидениете за настоящия отчетен период дейности бяха реализирани, без да се налагат промени в тяхната същност. Извършената в предходните периоди работа и доброто планиране на дейностите имаха важно значение за постигането на тези резултати. Работата с партньорите по места и създалите се възможности ни позволиха да доразширим мрежата от маршрути, създавайки нови такива в районите на Беглика, Триград и Маджарово. Паралелно с това бе започнато развитието на системата за настаняване “Bike Home”, която допринася за задълбочаване на сътрудничеството с партньорите и развитие на нови възможности.




  1. Принос към устойчивостта

Дейностите имащи отношение към устойчивостта на резултатите от проекта се изразяват в:



  • провеждането на популяризационни събития в района на Родопите утвърждаващи го като първокласна дестинация за планинско колоездене;

  • въвличането на партньори и местни организации в инициативи като системата за настаняване “Bike Home”;

  • подписването на партньорски споразумения за съвместно предлагане на туристичекси продукти базирани на резултатите от проекта;

  • създаването и предлагането на туристически продукти на българския пазар.

  • създаден е „Фонд за устойчиво използване на защитените територии в Родопите”, акумолиращ и разпределящ средства от туристически посещения по маршрута.



  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им

По време на изпълнението на последния етап от реализацията на проекта не са срещнати съществени проблеми.



IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.

Анекс E: ФИНАЛЕН ОТЧЕТ



Страна по договора
Име на организацията, която внася отчета: Сдружение „Байкария”

Адрес: София, ул. „Българска Морава” 42

Име на отговорното лице за финалния отчет: Васил Тодев
Данни за проекта
Име на проекта: “Опазване на биоразнообразието в Родопите чрез развитие на възможности за велосипеден туризъм”

Номер на договора: BUL/OP3/3/07/26

Тип на проекта (стратегически, проект, подготвителен): проект

Местонахождение: Родопи, Южна България

Начална дата: 01.12.2007 г.

Крайна дата: 31.01.2010 г.


[Участници/бенефициенти Укрепване на капацитет/Обучение]
Брой жени: 10 Брой жени:

Брой мъже: 15 Брой мъже: 10

Брой деца: Брой деца:
Бюджет и финанси
Обща сума на проекта, лева: 89093.9 лв

Сума, получена по този договор от ПМП, лева: 40036.6 лв

Финансов принос от други източници, лева: 9544.35 лв в т.ч.:
- ДЛС „Беглика” – 3803 лв;

- „Картали Ко” ООД – 4642.5 лв;

- „Травъл Тайм България” ЕООД – 1098.85 лв

Нефинансов принос от други източници, лева: 2242 лв в т.ч.:



  • Пещерен клуб „Силивряк” – 500 лв;

  • ДЛС „Беглика” – 1742 лв;



Финансов принос на водещата организация, лева: 24 627. 48 лв.

Нефинансов принос на водещата организация, лева: 9090 лв.


Дейности
Дейности изпълнение по този договор: (моля, само изредете дейностите от всичките си досегашни отчети. Не пишете описания, тъй като те се съдържат във внесените Анекси С.)


  1. Създаване и развитие на „Фонд за устойчиво използване на защитените територии в Източни и Западни Родопи”.

  2. Създаване на единен стандарт за маркиране на маршрути за планинско колоездене.

  3. Обособяване на „координационен център”.

  4. Маркиране на подбрания веломаршрут.

  5. Създаване и издаване на пътеводител.

  6. Организиране на обучителен курс за водачи по трасето.

  7. Създаване на специализиран интернет сайт.

  8. Популяризиране на маршрута и ЗТ по протежението му.

  9. Създаване на туристически продукти.

  10. Обособяване на „обслужващи центрове” по протежение на маршрута.

  11. Дейности по популяризиране на създадения продукт.


Резултати:
Опишете до каква степен са постигнати основната и конкретните цели по този договор:
Конкретните цели заложени в Документа по проекта са постиганти до голяма степен. Те се изразяват в подобряването на условията за планинско колоездене в Родопите посредством създаването на нови маршрути и популяризирането им посредством електронни и хартиени източници на информация, и организиране на промоционални събития. От друга старана е създаден финансов механизъм за набиране на отчисления от туристически посещения по маршрута „Рудопия”, които следва да бъдат използвани за природоопазване (проучвания, обявяване на нови ЗТ, информационни кампании) и последващо развитие на маршрутите. „Фонда за устойчиво използване на защитените територии в Родопите” в момента се управлява от три неправителствени организации и акумулира средства съгласно предвидените начини.

Друга конкретна цел, която бе постигната в рамките на проекта е популяризирането на защитените територии (ЗТ) и улесняване на достъпа до някои от тях. Тази цел бе постигната посредством серия от информационни кампании, разясняващи видовете защитени територии, категориите и степените на защита, както и възможностите за местно развитие, които те предоставят съгласно приетите норми за тяхното управление.


Като цяло тези конкретни цели допринасят за постигането на основната цел на проекта, а именно „Опазване на биоразнообразието в Родопите, като ресурс за социално-икономическо развитие на региона”. Постигането на тази цел е дългосрочен процес и реализираното до този момент е добра основа за по-нататъшното развитие. Работата по проекта ни позволи да навлезем в дълбочина до някои ключови социални проблеми съществуващи в района на Родопите и да предприемем последващи стъпки, които надграждат постигнатите до момента резултати. Като основен пример в това отношение е дейността ни в района на м. Беглика, където са предприети дейности за справяне с явления, оказващи негативно влияние върху околната среда и защитените територии в частност. В тази връзка са предприети дейности за благоустрояване на района, подсигуряване на масирана информационна инфраструктура, проучване на биоразнообразието и обявяване на нови ЗТ.
Опишете конкретните ползи към този момент за участниците в проекта и/или общностите:
Конкретни ползи за участниците в проекта:

  • реализирана възможност за създаване на интегриран туристически продукт в Родопите;

  • натрупан опит по отношение на маркиране, събиране на информация и публичност на резултатите;

  • разширен кръг от партньорски организации и отделни лица в Родопите;

  • увеличен капацитет на сдружение „Байкария” за изпълнение на подобен тип проекти;

  • открити нови възможности за последващо развитие;

  • финансови ползи.

Конкретни ползи за общностите:



  • подобрена туристическа инфраструктура;

  • разширяване на спектъра от предлагани туристически услуги;

  • увеличен туристопоток;

  • увеличено знание и разбиране за важността от опазването на природния ресурс;

  • финансови ползи.



Опишете дългосрочните ползи:
В дългосрочен план създаването на маршрута „Рудопия” и съпътстващите го туристически продукти представлява една стабилна основа за превръщането на родопския регион във водеща дестинация за планинско колоездене в България, а и на Балканския полуостров. Създаденото до този момент ни дава възможност да планираме бъдещи дейности, които имат както локален, така и регионален характер. Те се изразяват в по-нататъшното развитие на създадените маршрути от гледна точка на:

- по-добро обозначаване;

- създаване на съпътстваща инфраструктура;

- популяризиране на отделните райони;

- свързване на създадените маршрути с подобни в гръцката част на Родопите;
От друга страна развитието на щадящи околната среда туристически дейности създава възможности за запазване на природния и културен ресурс на територията и оттам в устойчивост на практиките, и местен поминък.

Нови постижения и неочаквани трудности/проблеми:
Нови постижения и неочаквани трудности/проблеми по време на изпълнението на проекта:
В рамките на проекта бяха реализирани следните допълнителни дейности / нови постижения:

1. Проучени и маркирани нови маршрути за планинско колоездене по протежение на основния маршрут „Рудопия”;

2. Създаването на система за настаняване “Bike Home” предлагаща преференциални условия за настаняване на вело туристи в определени места за настаняване в центровете на маршрута;

3. Привлечени допълнителни средства за продължаване на природоопазващи дейности в местността „Беглика” – зашадни Родопи.



Забележки/научени уроци:


  1. Работата с партньорските организации е ключова за ефективното изпълнение на проекта;

  2. Доброто планиране и навременното изпълнение на дейностите е основен фактор за реализацията на проекта;


Постигната устойчивост:

Дейностите имащи отношение към устойчивостта на резултатите от проекта се изразяват в:





  • включването на местни хора в обучителните курсове. По този начин успяхме да предадем знания относно новсъздадения маршрут и свързаните с него продукти на местни хора, чието участие и заинтересованост ще доведе до устойчивост на продуктите от проекта;

  • създаването на неформално обединение. Включването на заинтересовани страни, обсъждането на общи проблеми и възможности за развитие подпомага създаването солидарна група, чиито общи действия в различни посоки водят до устойчивост на резултатите;

  • създаването на електронен документ (интернет сайт) води до акумулиране на информация и популяризиране на създадените продукти сред целевите групи.

  • провеждането на популяризационни събития в района на Родопите утвърждаващи го като първокласна дестинация за планинско колоездене;

  • въвличането на партньори и местни организации в инициативи като системата за настаняване “Bike Home”;

  • подписването на партньорски споразумения за съвместно предлагане на туристичекси продукти базирани на резултатите от проекта;

  • създаването и предлагането на туристически продукти на българския пазар.


Дата: 01.02.2010 г. Внесен от: Васил Тодев
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница