Отчет на дейността Име на проекта на български език: Туристически маршрут „Западен Балкан екотуризъм в полза на природата и хората



страница1/3
Дата13.10.2018
Размер0.66 Mb.
#85206
  1   2   3
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: Туристически маршрут „Западен Балкан” – екотуризъм в полза на природата и хората

Име на проекта на английски език: Tourist trail “West Balkan” – ecotourism for the benefit of nature and people

Име на организацията на български език: Регионален Екологичен Център за Централна и Източна Европа – клон България

Име на организацията на английски език: The Regional Environmental Centre for Central and Eastern Europe – branch Bulgaria

Имена на партньорите по проекта: Регионално сдружение за развитие на туризма „Северозападен Балкан”

Период на проекта: 01.04.2007 – 30.04.2008

Отчетен период: 01.08.2007 – 30.04.2008
Финансиране на проекта:


Финансова информация

лева

USD

Обменен

курс

Сума от ПМП за проекта

33800

22838

1,48

Финансов принос за проекта

22420

15148,76

1,48

Нефинансов принос за проекта

11400

7702,76

1,48













Сума получена от ПМП до момента

29393,12

20500

1,4338













Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

32758,78

22847,53

1,4338

Финансов принос до крайната дата на отчетния период

21730,79

15156,09

1,4338

Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

11400,00

7950,90

1,4338













Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

- 3365,66

- 2347,37

1,4338

Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

689,21

480,68

1,4338

Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

0,00

0,00

1,4338













Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

32758,78

22847,53

1,4338

Финансов принос за отчетния период

21730,79

15156,09

1,4338

Нефинансов принос за отчетния период

11400,00

7950,90

1,4338













Искана следваща сума от ПМП

3365,55

2338,00

1,4395

Отчетът е разработен от: (име, длъжност и данни за връзка)

Веселин Дробенов, Координатор проекти, rec-bulgaria@rec.org, tel/fax: +359 2 983 52 17

Кристина Струканска, Координатор проекти, rec-bulgaria@rec.org, tel/fax: +359 2 983 52 17
Отчетът е внесен от: (директор на проекта)

Герасим Герасимов, Директор на РЕЦ за ЦИЕ – клон България



Подпис:

Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта: Опазване и популяризиране на световно значимото биоразнообразие на Западна Стара планина, чрез интерпретацията му и превръщането му в екотуристически продукт от който местните общности да печелят.

Очаквано въздействие:



  • По-добро опазване и популяризиране на световно значимото биоразнообразие в региона, чрез обучени местни заинтересовани групи и посетители на създадените туристически атракции по проекта;

  • Увеличаване на печалбата на местите хора, чрез повишено качество, атрактивност и маркетинг на екотуристическия продукт.


Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове

В проекта беше предвидено, чрез интерпретацията на биоразнообразието и обученията, местните хора и посетители да бъдат запознати и обучени в значението, стойността и нуждата от опазване на:



  • 8 световно застрашени вида висши растения;

  • 131 ендемични вида висши растения, от които 10 Български и 121 Балкански ендемични вида;

  • 81 ендемични безгръбначни и 60 реликта;

  • 3 Балкански ендемични под-вида птици и 1 световно застрашен вид птица;

  • 9 вида прилепи, включени в Българската Червена книга на застрашените видове;

  • 1 автохтонна порода овца – „Реплянската овца” – важна за поддържането на условията характерни за пасищата и ливадите, необходими, като местообитания за гнездене на много значими видове птици, като ливадния дърдавец (Crex crex).

Напредък до момента

Ефектът на проекта върху биоразнообразието е дългосрочен и най-добре би могъл да бъде оценен за период след края на проекта. За времето на проекта бяха проведени обучителни дейности на местни домакинства в значимостта на видовото разнообразие на Западна стара планина. Също така бяха организирани поредица от срещи на мандатна работна група за опазване на биоразнообразието и дейности по популяризацията на целите и резултатите от проекта. Като резултат може да се отчете повишаване на степента на информираност и заинтересованост сред заинтересованите групи по отношение на опазването на биоразнообразието и по-специално на описаните по-горе видове. Тяхната значимост за региона, като екотуристическа дестинация и за генетично богатство на развъжданите породи домашни животни. Стартирани бяха и дейностите по интерпретиране на стойността и значението на видовете в региона. След приключването им, разработените материали бяха използвани за основа на разработените програми за обучение и екотуристическите продукти. Чрез тях местните хора и посетителите бяха обучени, а посетителите бяха информирани за стойността и световната значимост на видовото разнообразие и ендемитност на Западна Стара Планина.

В рамките на проекта, като част от програмите за интерпретация преподадени на планинските водачи и местните домакинства, бяха интерпретирани 107 вида представители на местното биоразнообразие:

20 вида представители на висшите растения на Западна Стара планина – бук и вековните букови гори, дъб, обикновен габър, кестен, горун, ясен, бряст, хералдийския клен, вторично залесения смърч, сибирската хвойна, клек, 3 вида орхидеи и червена и черна боровинка, 4 световно застрашени вида – нарцисовидната съсънка, янкиевият крем и планинският божур, Рамондата (Ramonda serbica) – терциерен раликт, който е балкански ендемит и пряк родственик на родопския силивряк от групата на възкръсващите растения.

1 вид представители на царство микота (гъби) – праханова гъба

5 представители на безгръбначните животни, като речен рак, дървесната мравка, обикновения сечко, 2 троглобионтни вида безгръбначни.

48 вида представители на птиците на региона, като черния и белогръбия кълвач, домашната кукумявка и пернатоногата кукумявка, горската зидарка, дърволазката, планинска стърчиопашка, чинката, червеногушката, червеноглавото и белогушо коприварче, сивият певец, горската зидарка, големият и синият синигер, коса, пойния и белогушия дрозд, орехче, папуняк, яребица, пъдпъдък, ливаден дърдавец (световно застрашен вид), свирачка, балканската завирушка, планинската червеноопашка, водната бъбрица, планинската стърчиопашка, конопарче и балканската и полската чучулига. Сокерица, кръсточовка, червеноглаво и жълтоглаво кралче. Жълтата овесарка, ръждивогушо и червеногушо ливадарче, червеногърба сврачка, планински кеклик, гълъб хралупар, бухал, горската улулица, скален орел, обикновения и белоопашатия мишелов, синя гарга и кукувица.

3 вида риби, като черната мряна, лещанката и балканската пъстърва,

2 вида земноводни, като голямата водна жаба и планинската водно жаба,

2 вида влечуги, като смок мишкар и живородния гущер,

25 вида бозайници, като златката и бялката, черния пор, невестулката, сънливеца, лисицата, заека, язовеца, дивото прасе, сърната и дивата котка, Полевката и домашната мишка, мечката, възстановяваща се популация от рис, видра, пъстър пор (световно застрашен вид). 8 вида прилепи, като средиземноморския, големия и малкия подковонос, дългопръстия, трицветния, големия и остроухия нощтник, пещерния дългокрил прилеп.

1 вид местна порода – Реплянската овца, получила се вследствие на селекция от типа овце „цакел”.



Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

Територията покривана от проекта е приблизително 80`000 ха населени със световно значими видове флора и фауна. Тя е част от територията на предложения пред Министерството на околната среда и водите природен парк „Западен Балкан”. Чрез подчертаване на стойностите на вековните букови гори в разработените по проекта туристически продукти, проекта, следва да повиши знанието и заинтересоваността на местно ниво и да създаде потенциал статута на местните гори да бъде преобразуван в гора със специфични функции (според Закона за Горите на Република България). Този нов статут би могъл да намали интензитета на използването на горите за производство на дървен материал.

Имайки предвид, че устойчивото управление на една територия, по смисъла на европейските директиви е дългосрочен процес, проекта си постави за цел да създаде устойчив институционален механизъм в региона. Като резултат от дейностите изпълнени по този приоритет беше създадена работна експертна група за устойчиво управление на биоразнообразието. Участниците в нея бяха излъчени от общините участващи в структурите на Регионалното сдружение за развитие на туризма „Северозападен Балкан” с 4 годишен мандат според правилника за устройство и функциониране на Еврорегион „Стара Планина” в който РСРТ „Северозападен Балкан” е основоположник от българска страна.
Напредък до момента

Разработените по проекта 5 туристически маршрута на територията Западна Стара планина, а именно край водопада „Бялата вода”, с. Стакевци, местността „Гламите” между селата Горни Лом и Чупрене, Чипровската екопътека, гр. Чипровци, местността „Копрен”, с. Копиловци и „Комовете”, край вр. Ком, гр. Берковица, се разполагат на територия от 24 хектара. Тази територия може да бъде дефинирана, като такава с пряко влияние от проекта вследствие на разработените по проекта 5 програми за интерпретация на биоразнообразието, 6 туристически продукта и 8 обучения в региона (2 теоретични и 1 практическо за интерпретация на биоразнообразието и 5 за изготвяне на туристически продукти насочени към местните домакинства предлагащи туристически услуги).

Устойчивото управление на територията от 80`000 ха дефинирана, като такава със световно значимо биоразнообразие и местообитания, следва да бъде определена, като територия косвено повлияна от дейностите по проекта. След края на процедурата по създаване на мандатна работна комисия за устойчиво управление на биоразнообразието в целевия за проекта регион беше стартиран процес по анализ оценка на нуждите и възможностите за защита на биоразнообразието, като важен ресурс за устойчивото развитие на региона. Участниците в работната група бяха запознати с концепцията на биосферните резервати, като инструмент за устойчиво управление на региони имащи специфични ценни местообитания и биоразнообразие на първата среща организирана през май месец 2007 година в гр. Берковица. Като следваща стъпка експертната група се присъединена към структурите на Еврорегион Стара Планина, с цел да стане един от основните участници в планирането на регионалното развитие на трансграничната зона на Западна Стара планина. Тя взе участие в работата по стратегическото планиране на Западна Стара Планина, като остави ясен отпечатък при разработването на стратегията за развитие 2008 – 2012 на Еврорегиона, поставяйки приоритетна цел: Опазване на околната среда, като част от стратегическа цел1: Подпомагане развитието на Еврорегион Стара Планина Също така бяха проведени две срещи през месец ноември 2007г. на експертната група по биоразнообразие към Еврорегиона, на които бяха представени основните характеристики на природното многообразие, възможностите предоставяни при регистриране на регионална марка, Програма „Лайф” на Европейската комисия, а така също и нови методи за сътрудничество посредством „кумулативни” дейности. Като резултат групата създаде своя концепция устойчиво управление, програма и поредица от проектни предложения и ги включи в дългосрочната стратегия на Еврорегион Стара Планина, която беше одобрена на Общо Събрание в гр. Княжевац, Сърбия на 22 Декември 2007г.

Групата също оказа съдействие при определянето и обявяването на 21`971 ха територии като част от НАТУРА 2000 мрежата и включването на дейности по тяхното устройване в приоритетите на организацията и повечето общини в района.


Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства

Планирано по проект: 52 домакинства.

В рамките на проекта беше предвидено да бъдат облагодетелствани 52 домакинства. Това са домакинствата, които предлагат настаняване и пансион и храна в близост до маршрута „Западен Балкан” – в гр. Берковица, с. Бързия, с. Черешовица, местн. Копрен, с. Кополовци, с. Георги Дамяново, с. Гаврил Геново, гр. Чипровци, с. Горни Лом, с. Чупрене, местн. Бекинска Шобърка, с. Репляна, с. Говежда, с. Средогрив, с. Стакевци и гр. Белоградчик и с. Рабиша. След края на втората фаза на проекта, през която бяха поставени интерпретационните модули в района, бяха проведени предвидените 3 обучения – практическо и теоретично обучение на местни домакинства в интерпретация на биоразнообразието и едно 5 дневно обучение за изготвяне на туристически пакети и бяха подготвени туристическите оферти и рекламните материали и участието в националната туристическа борса , могат да бъдат отчетени ползи за домакинствата, посредством увеличен туристически поток в региона и заинтересованост на различни туристически оператори.
Напредък до момента

Представители на 10 домакинствата, бяха поканени за участие в работната група по управление на биоразнообразието и 2 от тях взеха участие в срещата, където бяха въведени в концепцията за биосферните резервати. Те продължиха своето участие по време на представянето на концепцията за регионалната марка и значимостта на видовото разнообразие на Западна Стара планина. Освен това в проведените теоретични и практични обучения в интерпретация на биоразнообразието на региона, взеха участие 11 домакинства предоставящи туристически услуги 9 души от които бяха включени за периода на практическото обучение на планински водачи/аниматори по маршрутите разработени по проекта. За времето на проведените 5 еднодневни обучителни семинара в изготвяне на туристическа оферта във всяка една от целевите общини по проекта бяха въвлечени 38 собственици или управители на обекти предлагащи туристически услуги или атракции. Общият брой на въвлечените в проекта домакинства възлиза на 53, които имат пряка полза от създадените от проекта продукти. Броят на домакинствата е отчетен на базата на списъците на участниците изготвяни по различните дейности на проекта копия от които са приложени към настоящия отчет.



Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора

Планирано по проекта: 180 души

Лицата, които са се облагодетелствани пряко от проекта са членове на местните домакинства, планински водачи, общински експерти, служители в офисите на туристическите информационни центрове, учители, музейни работници, регионални туристически агенти и местни предприемачи.

Напредък до момента

Въвлечените в обученията представители на целевата група наброяват 60 човека взели участие в обученията в интерпретиране на биоразнообразието и изготвяне на туристически оферти и готови пакети за пазара на туризма в България и на международно равнище. Броят на облагодетелстваните хора е отчетен на базата на списъците на участниците изготвяни по различните дейности на проекта копия от които са приложени към настоящия отчет.



Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

Като резултат от проекта, качеството на туристическия продукт предлаган от местните хора се увеличи, посредством проведено практическо обучение по ценообразуване, като чест от обучението за създаване на туристически пакети, представяне на адекватна и лесно адаптираща се към пазара система за ценообразуване, Също така, чрез изготвяне на 6 нови туристически пакета за региона, които бяха представени на промоционата обиколка за журналисти и туроператори от региона, на международната туристическа борса ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО 2008. Това доведе до увеличаване на броя на посетителите и до повишаване на разнообразието на предлаганите услуги. Интерпретационните програми и модули създадоха ниша за специализирани туристически гидове – аниматори. След края на обучението, те повишиха своята квалификация, което следва да доведе до увеличение на приходите им.


Напредък до момента

За периода на проекта беше регистриран прираст в резервациите на хотели и къщи за гости в региона на Западна Стара Планина с 5,4 % или от регистрираните за предишния шестмесечен период 30`165 посещения в региона те са нараснали на 31`885 посещения за следващия. Като се вземе предвид средната цена на предлаганата услуга нощувка и закуска от къщите за гости в региона, която е 12 лева, може да се направи извода, че за изминалия период са приходите на домакинствата предлагащи къщи за гости възлизат приблизително на 20`700 лева или приблизително на 15`900 щатски долара.

За периода на проекта в ТИЦ са регистрирани 230 посещения на създадените по проекта маршрути, но само едно посещение на македонска група е изискало използването на специализирани водачи – аниматори.

Данните за получени от туристическите информационни центрове в град Берковица, Белоградчик и Чипровци, а така също от Природонаучния музей в Белоградчик и Историческия музей в Чипровци.


Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени
Регионалният характер на проекта засили кооперирането и взаимодействието между лица представители на различни местни общности, като петте местни общини включени в проекта, община Вършец, Годеч и Своге, Регионалната асоциация за развитие на туризма „Северозападен Балкан”, представители на Туристическите информационни центрове в общините Берковица, Белоградчик, Чупрене, Чипровци, а така също и тези във Вършец и Годеч, Регионалните инспекторати за околна среда и води и Регионалното управление на горите, Областна диредция „Земеделие и гори”, гр Видин, местни неправителствени организации – Природо-защитно дружество – Белоградчик, Регионална асоциация за алтернативен туризъм – Белоградчик, Чипровско родолюбиво общество и Берковското родолюбиво общество.
Напредък до момента

Създадената експертна комисия събра 21 институции и организации от региона - неправителствени организации, общински и регионални държавни администрации с цел да анализират проблемите и възможностите за устойчиво управление на биоразнообразието в региона. Участниците в първата среща на групата бяха 22 души, представители на гореописаните организации. Високо оценено, беше не планираното участие на представител на представената на национално ниво неправителствена организация – Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ), както и на представител на местната туристическа асоциация в с. Добърско. Те предявиха желание да участват в следващите срещи на групата и някой други дейности по проекта. В допълнение към групата се присъединиха експерти от общините в гр. Своге и гр. Вършец, които са извън обхвата на проекта, но попадат в границите на предложения Природен парк „Западен Балкан”.

На последвалите две срещи на работната група към нея се присъединиха представители на работната група по регионална марка към БФБ, Представители на МОСВ от отдел „Защитени територии”, експерти по биоразнообразието от сдружение „Природен Фонд” и експерти по интерпретация от БФБ. По време на срещите експертите споделиха своят опит, който би намерил приложение при опазването и консервацията на биоразнообразието от Западна Стара Планина.

Като резултат от това сътрудничество по един представител на община Чупрене и на Природо-защитно дружество - Белоградчик взеха участие в Учебна обиколка през биосферните резервати в Република Хърватска. По време на обиколката беше представена концепцията за Биосферен резерват на програмата „Човек и биосфера”, към UNESCO, концепцията за регионалната запазена марка и регионални продукти.




  1. Каталог: doc
    doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
    doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
    doc -> Лична информация
    doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
    doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
    doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
    doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница