Отчет на дейността Име на проекта на български език



страница1/2
Дата10.02.2018
Размер385.53 Kb.
#57315
  1   2
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език:

Демонстриране на възможностите за приложение на фотоволтаичните технологии в населени места, чрез изграждане на Демонстрационна Фотоволтаична Централа край Бургас.



Име на проекта на английски език:

Demonstration of the opportunities for utilization of photovoltaic technologies in urban areas, via the construction of Demonstrative Photovoltaic Installation in the area of Bourgas.



Име на организацията на български език:

Гражданско Сдружение „Втори Шанс” – гр.Бургас, България



Име на организацията на английски език:

Second Chance Association – Burgas, Bulgaria



Имена на партньорите по проекта:

  1. ЦПО”Каптор” ЕООД - Бургас

  2. АССЕТ ООД - Бургас

  3. Областна Администрация – Бургас

  4. Община Бургас

  5. Бизнесцентър Бизнесинкубатор Малко Търново

Период на проекта: 18.11.2008 – 30.06.2010

Отчетен период: 18.11.2008 – 30.06.2010

Финансиране на проекта:

Финансова информация

BGN

USD*

Размер на гранта на ПМП, съгласно договора

62896

50000

Размер на финансовия принос по проекта, съгласно договора

18884

15012,0834

Размер на нефинансовия принос по проекта, съгласно договора

21846

17366,7642

 

 

 

Получени средства от ПМП от началото на проекта до датата на отчета (моля, приложете банкови извлечения)

63546

45000

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП от началото на проекта до датата на отчета

70155,66

не се попълва

Похарчени средства финансов принос от началото на проекта до датата на отчета

20414,33

Похарчени средства нефинансов принос от началото на проекта до датата на отчета

29497,5

 

 

 

Баланс - грант на ПМП

-7259,66

не се попълва

Баланс - финансовия принос

-1530,33

Баланс - нефинансовия принос

-7651,5

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП за периода на отчета

26631,54

не се попълва

Похарчени средства финансов принос за периода на отчета

14271,45

Похарчени средства нефинансов принос за периода на отчета

3700

 

 

 

Размер на исканата сума от ПМП (съответния транш, съгласно договор)

не се попълва

5000

Остатък от гранта на ПМП

- 6 609,66

5 000,00


Отчетът е разработен от: Ангел Ангелов, Асистент мениждър
Отчетът е внесен от: Ганчо Митев
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта:
Обща цел на проекта е да противодейства на глобалното изменение на климата, чрез:

  • Промоционално - Разяснителна Кампания за Възобновяемите Енергийни Технологии

  • Изграждането на Демонстрационна Фотоволтаична Централа, която да служи като пример за добра практика в урбанизирани райони

  • Демонстрационна Кампания ще покаже научените уроци, постижения и резултати с цел да мотивира целевите групи да инвестират средства във фотоволтаични технологии и да инициира партньорство за формиране на отговорна енергийна политика.



Група І
ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Индикатор за въздействие: Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии – 2

Едно от нововъведенията които са приложени и такова което смятаме за особенно важни не само за нашият проект, но и като принос към развитието на технологията в световен мащаб е разработенната нова технология за охлаждане на фотоволтаичните панели, с цел запазване на тяхното КПД. Подадено е „Заявление за издаване на патент за изобретение” в Патентно Ведомство на Република България. Според нашите виждания и, надяваме се, предстоящият опит който ще се натрупа благодарение на въвеждането на технолигията в проект спонсориран от ГЕФ – малки проекти, новата технология, значително ще улесни и направи използвнетона на фотоволтаичните панели за произвеждане на електрическа енергия, още по привлекателно и атрактивно за финансиране и осъществяване.

След щателно проучване, сравняване на цени, качество връзка с оптимизиране на работата на Демонстрационната фотоволтаична централа, подадохме заявка за патент за изобретение на „Система и метод за увеличаване на ефективността на фотоволтаичните системи чрез контролиране на работната температура на модулите”. Изоб­ре­те­ни­е­то се от­на­ся към областта на фотоволтаичните (PV) системи за директно преобразуване на слънчевата енергия в електрическа. „…Ед­на от це­ли­те на изоб­ре­те­ни­е­то е да контролиране на работната температура на модулите в рамките на препоръчваната от производителя за постигане на най-висока ефективност.

Друга цел на изобретението е да се повиши електропроизводството от вече изградени фотоволтаични централи.

Съг­лас­но изоб­ре­те­ни­е­то, те­зи це­ли се пос­ти­гат с изпаряване на минимални количества вода от загрятата повърхност на модулите.Така те се охлаждат до температурата на „мокър термометър”.Тя зависи от температурата на околния въздух,относителната му влажност,скоростта му на движение.Но във всички случаи е под температурата на околния въздух,и значително по-ниска от 50 - 70С – колкото е работната температура по обяд в ясен летен ден.

Влагата се осигурява от множество капилярни влакна притиснати към повърхността на модула чрез мрежа от материали с по-висока топлопроводимост – алуминий или мед.

Системата от­не­ма топ­ли­на (ох­лаж­да) фотоволтаичните модули и я из­пол­з­ва за изпаряване на влагата. Из­пол­з­ва “скритата топлина на из­па­ре­ни­е­то” (ве­ли­чи­на от тер­мо­ди­на­ми­ка­та - ко­ли­чес­т­во­то топ­ли­на, ко­е­то тряб­ва да се вне­се в 1 кг теч­ност, заг­рят до тем­пе­ра­ту­ра­та на ки­пе­не, за да се пре­вър­не в па­ра със съ­ща­та тем­пе­ра­ту­ра - енер­ги­я­та на фа­зо­вия пре­ход) за ох­лаж­да­не.

За разпределяне на влагата се из­пол­з­ват множество капилярни влакна. За цел­та краищата им се потапят в подходящ резервоар,или се из­пол­з­ва модифицирана система за капково напояване…”на предлаганите фотоволтаични панели, различните технологии по които са произведени (моно и полихронни), беше избрана фирмата доставчик и беше сключен договор за доставка. След като фотоволтаичните панели бяха интегрирани в покрива, използването на този вид охладителна система е неудачно, защото влагата, която се използва за охлаждането е налична от вътрешната страна, което ще води до овлажняване на подпокривното пространство и по този начин да има негативен ефект – получаване на мухъл и помещенията стават неизползваеми. Въпреки това тази система може да се прилага на готови покриви върху които са поставени фотоволтаични панели или на земята, каквито са повечето системи, конструирани за представителите на целевите групи.

След много усилия и след безкрайни и много уморителни часове труд, с гордост можем да обявим, че фотоволтаичните панели, залегнали като основен градивен елемент на нашият проект са доставени и монтирани и притежават чудесни харктеристики, сравними с най-доброто което съответният сегмент на пазара не само в България, но и по света, предлага.

В допълнение уникална за региона система от огледала беше проектирана и изградена като конструкция, за да може да бъде повишено по съществен начин коефицента на полезно действие на цялата фотоволтаична система. Допълнителната система от огледала, ако се разгледа в комбинация с уникалната и патентована от нас система за охлаждане, спомената малко по горе, ни кара да смятаме, че сме успели да започнем проект с великолепни възможности.



Системата от огледала е така конструирана, че да повиши с 30% Производителността на Фотоволтаичната система. Така тя се доближава до подвижните носещи конструкции, които се движат като слънчогледи, като при тях подобрението е 35-40%, но цените им са прекалено високи ($12000, за 5кв.), а и са необходими допълнителни средства за поддръжка.

При изпълнението на този проект, за първи път в България стандартни фотоволтаични панели са интегрирани в самият покрив, а не се инсталирани на стойки над покрива, което допълнително улеснява демонстрационният характер, тъй като самите панели могат да бъдат видени както отгоре, така и от долната им страна и да се покаже, различните видове свързване – последователно и паралелно.
Индикатор за въздействие: Брой хора, ползващи се от разработените/ прилаганите нови технологии - 400


  • Инвеститори, които имат интерес от въвеждането на фотоволтаични панели

Благодарение на развитият от нас център за обучение след провеждането на общ брой от 7 семинара и разпространяването на 20 бюлетина, както и благодарение на развитието и популяризирането на свързаният с това уеб сайт, със задоволство можем да декларираме, че по заявките за информация и допълнителните запитвания бихме могли да изчислим, че поне 400 вероятни инвеститори са проявили интерес към възможността за развитието или пренасочването на различни по големина проекти към технологии разчитащи или използващи соларни панели за произвеждането на електрическа енргия.

Над 100 местни жители също за заявили интерес към възможността за реализацията на соларни панели с цел произвеждане на електическа енергия, по начин идентичен или подобен на този използван в нашият проект.

Както е предвидено в проекта след инсталирането на фотоволтаичната централа бе разработен step-by-step наръчник, който ще бъде разпространен между целевата група. Наръчникът е част от придружаващите документи към този отчет.



В интернет може да бъде намерен на нашата интерет страница с адрес –

www.pv-burgas.info/



Индикатор за въздействие: Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област изменение на климата - 2
Бихме искали да отбележим и да изразим изключителната си благодарност към служителите на община Бургас за високият им професионализъм и за прекрасното отношение към екологията на региона като цяло и нашият проект в частност. Не може и да не споменем имената на хората в Община Бургас без който едва ли щяхме да можем да се справим – на първо място това е г-жа Атанаска Николова заместник- кмет на общината по екология, г-жа Руска Бояджиева и г-н Ивайло Трендафилов, старши експерти.

През цялото развитие на проекта имахме наистина поразително като полезност сътрудничество с представителите на община Бургас, други общини от област Бургас (специално отбелязване сължим на община Несебър и община Поморие), както и с областната управа на област Бургас. Освен разяснителните срещи, който провеждахме по време на развитието на целият проект, в рамките на проекта успяхме да участвахме в срещи и дискусии посветени на 'Регионалния план за развитие на Югоизточен район за планиране.', както и да направим преглед на гореспоменатия план, както и на :

  • Областна Стратегия за развитие на Област с административен център Бургас.

  • Общинските Целеви Програми за Енергийна ефективност на общините Бургас, Несебър и Поморие


В допълнение в следствие на многобройните срещи които имахме както с представители на община Бургас, така и на областната управа, можем с гордост да рапортуваме, че учатвахме активно с предложения и идеи в промяната на редица нормативни актове, както такива пряко свързани с дейността на нашият проект, така и такива със само косвена връзка.

Някой от актовете, в промяната на който имаме гордостта да се наричаме съучастници, включват но не се изчепват с:


Правилник за предоставяне на средства от общинския бюджет за съ-финансиране на проекти на НПО

Приет с решение на Общински съвет - Бургас по т.14, протокол №18/19 и 26.02.2009 г.




Наредба за изграждане, подържане и опазване на зелената система на Община Бургас

Наредба за изграждане, подържане и опазване на зелената система на Община Бургас Изменена и допълнена с Решения на Общински съвет - Бургас с протокол No.29 / 17 и 18.12.2009 г.

Пълните текстове на наредбите ще бъдат приложени към придружаващите документи на доклада.


Изменение на климата (ИК)

Инидкатор за въздействие Количество (в тонове) въглероден диоксид (СО2) намалено или избегнато чрез технологии за енергийна ефективност или възобновяеми енергийни източници или прилагане на еколого-съобразни практики в транспорта, въведени от проекта в рамките на ПМП.



Благодарение на изградената от нашият проект фотоволтаична централа спестените въглеродни емисии за експлотационен живот на фотоволтаичните модули - (35 г на Демонстрационната интегрална фотоволтаична електроцентрала) ще бъде над 354 000 кг CO2.
От получените данни се вижда, че спестените въглеродни емисии от създадената Фотоволтаична централа са 2,188 т за 2 месеца и по прогнозни данни ще достигнат до 10602 кг годишно. Това означава, че за 35 години спестените емисии на CO2 ще достигнат 371 070 кг.

Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора - 1

До този момент финансово облагодетелствани лица от този проект са живущите в съседната на фотоволтаичната инсталация къща.

След довършване на сградата, там ще се помещава Консултативният център по ВЕИ, което ще го направи финансово облагодетелстван.

Според броячът на нашият сайт досега в него са регистрирани над 4000 посещения, това комбинирано с 7 семинара, 20 информационни бюлетини, множество срещи с общински и областни структури, изграждането и участието в мрежа с над 213 организации ни дава самочувствието да твърдим, че информацията за проекта, както и информация за фотоволтаичните технологии като такива е достигнала до доста повече от 5000 души, такива за които можем да твърдим сме допринесли за тяхното по добро разбиране и вникване както в самата технология на проекта, така и във философията стояща зад него. (повишило и прекия интерес към изграждането на фотоволтаични централи в национален и без излишна скромност можем да твърдим в свтовен мащаб ).

В информационните срещи са взели участие над 60 души, всички те представители на целевата група. Промоционални материали са раздадени на над 800 представители на тази група, а публикации в печата и интернет пространството са достигнали до аудитория от над 50 000 човека.

Но нека се върнем на онези над 5000 заинтересували се и получили по-подробна информация - нека само допуснем, че тези хора са споделили някаква част от тази информация със свой близки. Това допускане ни кара да мечтаем за едно по зелено бъдеще за България !

Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

За срока на проекта от Фотоволтаичната инсталация са предоставени на съседната къща 2414,1 квЧ електроенергия, което се равнява на $310 само в рамките на два месеца, което прави средно по $155 на месец
Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

1: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени - 214


Общият брой на НПО и други организации, който по един или друг начин са участвали в обявеният от нас проект, било като бенефециентин само на информация било като активни учасници в елемнти на проекта, е 214. Тази огормна цифра успя да изненада дори и нас, но също така не само показва колко важна и търсена е информация по проекти подбни на нашия, но и успяваше да ни мотивира всеки изминал ден да продължаваме да се борим с много трудности и да превърнем една прекрасна идея в реалност.

Само като основа ще посочим добре балансираното партньорство между нас и 3 кои са те НПО (Бизнес Инкубатор Малко Търново, Алтернативна Енергия, Регионален център за управление на енергията, Бургас) с опит в изпълнението на подобни проекти, както и факта, че ГС”Втори Шанс” стана член на мрежа на НПО в Бургаска област, където членуват над 100 НПО сред които се разпространява информация за нашият проект - http://www.burgas.bg/bg/info/index/210

Бихме искали също така, без излишна скромност и да посочим, многобройните случаи когато Гражданско Сдружение 'Втори Шанс' е използвало този проект като проект -лице на организацията, нещо с което наистина се гордеем и нещо което наистина ни вдъхновява. При всяка удобна възможност по време на многобройните ни срещи при изпълнението на други проекти с организации от Германия, Италия, Испания, Гърция, Турция, Дания, Великобритания и Португалия този проект и работата ни с ПМП на GEF бе даван като пример не само за работата на нашата организация, но и за пример как трябва да работи един проект.

Бихме искали да се възползваме от възползваме от случая и да отправим специални благодарности към администрацията на ПМП на GEF за прекрасната организация на проекта, лесният начин по който се осъществява комуникацията с тях и възможността която ни бе дадена в партньорство с тях да осъществим един проект който е малка крачка за нашите две организации , но голяма стъпка за развитието на не замърсяващите технологии за произвеждане на електоенергия в Бургаска област.

2.Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти



  • Осъществено сътрудничество с общините и ръководството на Област с административен център – Бургас. - 2 (Община Бургас, Областна Управа Бургас).

Както имахме възможност да споделим по-горе, много тясно и ползотворно сътрудничество е установено с Община Бургас, Областна Администрация Бургас и включените в областта общини. Още от началото на проекта с повечето от тях са проведени срещи,като определено можем да кажем, че се бе отбелязан значителен интерес. В сегашната си фаза проекта привлича огромен интерес, особенно от хотелиери и местни предприемачи, които започват все по-масовото планиране на прилагането на технологията в техни проекти.

След представяне на проекта пред Областна администрация бе сключено споразумение за сътрудничество между ГС ' Втори Шанс' и Областна администрация Бургас. Пълният текст на споразумението може да намерите в придружаващата документация, но най-важните точки от него покриват:

Областна администрация Бургас се задължава да свика 'Областна комисия по енергийна ефективност (ЕЕ)' и на нейно заседание да представи проекта пред всички кметове в областта; участва в организираните в рамките на проекта събития; спомагане за разпространение на информация и резултатите на проекта сред малките и средни предприятия, както и сред евентуалните инвеститри в района.



  1. Конкретни цели и индикатори


Конкретна цел 1: Да допринесе за противодействие изменението на климата чрез икономията на парникови газове при производството на електроенергия от фотоволтаични клетки. Икономията на въглеродни емисии за експлоатационен живот на фотоволтаичните модули 35 г на Демонстрационната интегрална фотоволтаична електроцентрала, ще бъде над 354 000 кг CO2.

С огромно удоволствие и не малко гордост можем да обявим, че фотоволтаичната електроцентрала е монтирана с мощност 5,1 kWp. В допълнение е проектирана специална система за огледала с цел повишаването на коефицента на полезно действие на фотоволтаичните клетки. Както е указано по-горе е проектирана огледално-рефлексна система, на която е изградена основната конструкция от Н-образни модули. Довършителното изграждане на огледалната повърхност ще бъде извършена след монтажа на керимидите на северната стреха на покрива.



Конкретна цел 2: Да демонстрира възможностите за практическо приложение на фотоволтаични технологии в урбанизирани райони;

Бе създаден „Консултативен Център” по ВЕИ към ГС “Втори Шанс”, където се провеждат консултации за пътя на изграждането на фотоволтаична централа в урбанизирани райони и различните източници на финансиране.



Създаването на „Консултативен Център” по ВЕИ към ГС “Втори Шанс”, бе предвидено за 5-и месец, но интересът към проекта е значителен, което продиктува създаването на Центъра да бъде изместено с 3 месеца по-рано. Промоцирането на Центъра започна в печатните медии, където публикувахме цяла страница за създаването и дейността на Центъра, и продължи с отпечатването на 1200 плаката, които бяха разлепени в гр. Бургас. Също така на фасадата на сградата където се помещава ГС”Втори Шанс” е поставена табела на проекта.



Консултативният център е издал досега 20 месечни бюлетини, които са разпространени между целевата група и гражданското общество. Също така са налични на интернет страницата на проекта.

Седем семинара насочени или свързани с проблематиката на проекта бяха проведени с представители на целевата група.

Като допъленение снимки на проекта бяха качени в интернет и в програмта Google Earth, което освен че води до повичен косвен интерес към проекта от случайни ползватели на програмата, допринася за демонстрирането на работещ проект в урбанистична среда, не някъде по света, а именно в България, демонстриращо възможността за осъществяване на подобен проект.

Интернет адреса на който може да се види това може да бъде описан по следният начин: http://earth.google.com/download-earth.html-Bulgaria - Burgas – Banewo.

Допълнителен снимков материал може да бъде намерен на нашият сайт, както и в придружаващата проекта документация.
Конкретна цел 3: Да привлече гражданското общество за иницииране на отговорна местна политика.
След доброто промотиране на „Консултативен Център” по ВЕИ към ГС “Втори Шанс”, Българската Православна Църква в лицето на Ставрофорен иконом Борис Беров-архиерейски наместник се обърна към нас за консултации за поставянето на фотоволтаични панели и изграждане на самостоятелна фотоволтаична електроцентрала на покрива на Църква „Света Богородица” зад х-л България в гр. Бургас.

Ежемесечно от Община Бургас се организират срещи на НПО и други заинтересовани страни и организации за обсъждане на Общински стратегии, планове и др. – отговорна местна политика. Сега се разпространяват ежемесечни бюлетини до гражданското общество и се търсят други начини и пътища за сътрудничество в сфера опазване на околната среда и други.

Благодарение на топлото сътрудничество с Областна администрация Бургас се задължи да свика 'Областна комисия по енергийна ефективност (ЕЕ)' и на нейно заседание да представи проекта пред всички кметове в областта; да участва в организираните в рамките на проекта събития; да спомагане за разпространение на информация и резултатите на проекта сред малките и средни предприятия, както и сред евентуалните инвеститри в района.

Блгодарение на сътрудничеството ни с Община Бургас успяхме ползотворно да се вклучим в дискусиите и да повличем на редица нормативни документи, както пряко свързани с проекта, така и само косвено.

Всичко това комбинирано с значителната по размерите си информационна кампания за която споменахме по-горе, развитието на комуникации и възбуждането на интерес сред много неправителствени организаций в региона, ни кара да вярваме, че целта е изпълнена.


II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка


Дейност 1. Администриране на проекта. Период на изпълнение: първи-четеринадесети месец.

При администриране на проекта организацията “Втори Шанс” Сдружение с нестопанска цел документира и оцени проведената работа и постигнатите цели през всеки един етап от проекта. За целта бяха използвани печатни, фото, аудио и видео материали.


Администрирането на проекта се извършва от ГС”Втори Шанс”. Пример за доброто управление е изпълнението на всички планирани дейности в срок, въпреки закъснялото и непълно финансиране на етапа, отлично изготвеният отчет и добре и ясно поддържана финансова документация и постоянната връзка на Председателя на ГС” Втори Шанс” със Националният координатор на ПМП на ГЕФ .
Дейност 2. Промоционално-разяснителна кампания. Период на изпълнение: първи-четвърти месец

Кампанията имаше за цел да повиши интереса и мотивацията на местната общност и на всички заинтересовани страни (бизнес среди, местни и регионални власти, научни институции) за въвеждане и използване на фотоволтаични технологии.


Изпълнението на тази дейност премина през следните етапи:


  • Изработване и промоциране на Интернет страница на проекта www.pv-burgas.info

  • Изготвяне и разпространение на промоционални материали – брошури, покани, плакати

Брошура „Национална политика за стимулиране на ВЕИ и използването на фотоволтаичните технологии в населени места” бе издадена в 800 бр. Разпространена бе със покани за организираните от нас семинарите (500 бр.) и по време на проведените семинари (60 бр.), както и при консултации на Център за ВЕИ към ГС „Втори Шанс” (40 бр.).

Брошура „Възможности за измползване на слънчевата енергия в района на гр. Бургас и големите курорти по българското Черноморие” - 800 бр. Разпространена със поканите (500 бр.) и по време на проведените семинари(60 бр.), както и при консултации на Център за ВЕИ към ГС „Втори Шанс”(40 бр.).

Плакат „Център за ВЕИ” – 1200 бр. разлепени от фирма „БК Стил” в гр. Бургас, Несебър, Поморие, Ахелой.


  • Публикации в пресата – над 5 публикации във ежедневник вестник Компас с тираж над 8000 бр.

  • Създадена е специална рубрика „Инициативи” на сайта на Община Бургас http://www.burgas.bg/bg/info/details/295/3016 и

  • Секция „Текущи проекти” на сайта на Областна Администрация Бургас:

http://www.bsregion.org/Bul/Projects/current.htm

  • Провеждане на 7 семинара с представители на целевите групи на проекта.

Информационен семинар: „Демонстриране на възможностите за приложение на фотоволтаичните технологии в населени места”, проведен на 19 декември 2008 г. в гр. Бургас, хотел „Аква”, гр. Бургас. На семинара присъстваха 20 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП.

информационен ден: “Слънцето като алтернативен източник на енергия - потенциал за приложението на соларната енергия в Бургаска област”, проведен на 4 февруари 2009 г. в хотел АКВА, гр. Бургас. На семинара присъстваха 23 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП, както и представители на община Бургас.
информационен СЕМИНАР: гражданското общество в Полза на бизнеса – консултативен център по веи, проведен на 28 февруари 2009 г., в хотел АКВА, град Бургас. На семинара присъстъстваха 26 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП, както и представители на община Бургас.
информационен Семинар: “Избор на фотоволтаични модули и компоненти за изграждана на PV централа”, проведен на 27 ноември 2009 г. в хотел АКВА, гр. Бургас. На семинара присъстваха 23 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП, както и представители на община Бургас.

информационен Семинар: “Техническо проектиране на PV централа като част от инвестиционния процес”, проведен на 21 декември 2009 г. в хотел АКВА, гр. Бургас. На семинара присъстваха 25 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП, както и представители на община Бургас.

информационен Семинар: “Присъединяване на PV централа към ел. компания”, проведен на 27 май 2010 г. в хотел АКВА, гр. Бургас. На семинара присъстваха 26 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП, както и представители на община Бургас.

информационен Семинар: “финална конференция – демонстриране на добра практика”, проведен на 25 юни 2010 г. в хотел АКВА, гр. Бургас. На семинара присъстваха 20 представители на целевите групи на проекта – собственици на хотели и на МСП, както и представители на община Бургас.

На семинарите се раздадоха брошури и материали и представихме следните теми: Представяне на проект “BUL/SGP/OP4/RAF/08/10”, Представяне на Консултативен център по ВЕИ, Националната политика по отношение ВЕИ – нормативна уредба, механизми за насърчаване, Слънчевата енергия и начините за нейното използване, Анализ на съществуващите до момента слънчеви статистически данни за района на гр. Бургас, Инвестиционен процес при използване на слънчева енергия, Геотермална енергия, Енергийна ефективност.

По време на дискусиите се обсъждаха следните въпроси: Източници на допълнителна информация; услуги, които предоставя Консултативният център по ВЕИ, колко киловата мога да поставя на покрив с площ 120 квадратни метра, ефективност на държавните, общинските, областните и администрациите на електроразпределителните дружества и др.


  • Срещи с представители на целевите групи в офиса на ГС”Втори Шанс”

  • На фасадата на сградата където се помещава ГС”Втори Шанс” е поставена табела на проекта.

  • Бе създадена и разпространена специална информативна брошура



Установени са добри връзки с Местната власт – Община Бургас и Областна Администрация Бургас, които като партньори - промоцират нашия общ проект на различни прояви организирани от тях както и с представители на целевата група взели участие в семинарите организирани по проекта.

Дейност 3. Изграждането на Демонстрационна Фотоволтаична Централа (виж приложение “Оферта”. Период на изпълнение: първи-десети месец

Изграждането на една Фотоволтаична Централа, съгласно “Инвестиционен процес при използване на слънчева енергия” приет от Агенция по Енергийна Ефективност.



По тази дейност е изпълнен първият етап - Слънчeво-енергиен одит  на избрания терен за изграждане на демонстрационна фотоволтаична централа – съгласно НАРЕДБА № 16 - 27 ОТ 22 ЯНУАРИ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ОЦЕНКА ЗА НАЛИЧНИЯ И ПРОГНОЗНИЯ ПОТЕНЦИАЛ НА РЕСУРСА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕНЕРГИЯ ОТ ВЪЗОБНОВЯЕМИ И/ИЛИ АЛТЕРНАТИВНИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ. Анализ на съществуващите до момента многогодишни слънчеви статистически данни за района – специфични климатични условия - влажността на въздуха, запрашеност, и др. Данните от одита са използвани за изработване на брошури и при информационните срещи и срещите с местните власти.
Този етап бе изпълнен от АССЕТ ООД като нефинансов принос към проекта.
По тази дейност още бе извършена процедура по закупуване на фотоволтаичните панели. Решението бе съгласувано с ПМП на ГЕФ и бе сключен договор за закупуване на панелите. Направено е авансово плащане. Договорът бе изпълнен.

Изготвено бе „Техническото проектиране”, след което фотоволтаичните панели бяха мотирани, имплементирайки и технологията за повишаването на коефицента на полезно действие чрез използването на система от огледала.

Като резултат от тази дейност е изградена демонтрационна фотоволтаична цетрала.


След инсталирането на вътрешно табло и електромер, за анализ на данните, бе измерена следната производителност на изградената Фотоволтаична Централа.





Месец

Показания на електромера

Слънчево греене

Електро производство/месец

Спестени въглеродни емисии

Април - тест












Май



5480 Wh/m2

1114,1 kWh

1010 кг.

Юни



5510 Wh/m2

1300 kWh

1178 кг.

В проектното предложение бе заявено, че “…Икономията на въглеродни емисии за експлоатационен живот на фотоволтаичните модули 35 г на Демонстрационната интегрална фотоволтаична електроцентрала, ще бъде над 354 000 кг CO2...”



От получените данни се вижда, че спестените въглеродни емисии от създадената Фотоволтаична централа са 2188 кг за 2 месеца и по прогнозни данни ще достигнат до 10602 кг годишно. Това означава, че за 35 години спестените емисии на CO2 ще достигнат 371 070 кг.
Дейност 4. Създаване и работа на “Консултативен Център” по ВЕИ. Период на изпълнение: пети-четиринадесети месец

Създаването на „Консултативен Център” по ВЕИ към ГС “Втори Шанс”, бе предвидено за 5 месец, но интересът проявен от потенциални инвеститори, продиктува създаването на Центъра да бъде изместено с 3 месеца по-рано. По време на проведените семинари имаше изключителен интерес от участниците за допълнителна информация и много от тях изразиха желание да се срещенем допълнително за да обсъдим конкретни проекти. Това доведе до създаване на центъра преди указаният в проект срок. Промоцирането на Центъра бе извършено във в-к Компас, където публикувахме 1 страница за създаването и дейността на Центъра, както и отпечатването на 1200 плаката, които бяха разлепени в гр. Бургас. Също така на фасадата на сградата където се помещава ГС”Втори Шанс” е поставена табела на проекта.



  • Консултативният Център издава електронен ежемесечен бюлетин който се разпространява до гражданското общество 114 НПО по е-mail и на интернет страницата на проекта и представители на целевата група.

  • Експертите в центъра работят с представителите на целевата група и гражданското общество – Регионална Агенция по Енергийна Ефективност по изготвяне на проект за продължаване на текущите проектни дейности за изграждане на Сграда с нулеви въглеродни емисии

  • Към този момент Експертите участват като консултанти при изграждането на фотоволтаична централа с мощност 30 квч. в района на село Сърнево. А в село Равадиново 5 квч.

  • Село Сърнево – 30kW поликристални модули Rixin MBF80, Инвеститор – Витали Родиков





Село Равадиново – 5 kW монокристални модули SANYO HIP 215 NHE-5, Инвеститор – Техносън ООД



  • Експертите от центъра участваха в Конференция „Стимулиране на енергийната ефективност и развитие на пазара на възобновяеми енергийни източници в България и Област Габрово, организирана на 22.06.2009 в гр. Габрово. На конференцията разпространиха брошури и рекламни материали и участваха в дискусиите.

  • Създаденият Консултативен Център по ВЕИ вече работи и е получил поръчки за изготвяне на Слънчево-енергиен одит, което ще позволи неговата работа и след краят на проекта. Досега сме получили поръчки от:

Българската Православна Църква в лицето на Ставрофорен иконом Борис Беров-архиерейски наместник се обърна към нас за консултации за поставянето на фотоволтаични панели и изграждане на самостоятелна фотоволтаична електроцентрала на покрива на Църква „Света Богородица” зад х-л България в гр. Бургас

Фирма „ВИП-Строй ООД”, гр. Бургас

Фирма „Делта М” ООД, гр. Айтос

Частна жилищна кооперация на ул. Успение, гр. Бургас

Георги Иванов – БСУ гр. Бургас

Д-р Йовков собственик на хотел в с. Черноморец

  • Консултативният Център издаде ежемесечен бюлетин, който се разпространява до гражданското общество и представители на целевата група.




  1. Произведени продукти

2.1 Интернет страница на проекта – www.pv-burgas.info

Едно от най популярните и най-посещавани места свързани с нашият проект, интернет страницата е мястото къде в подробности сме развили и обяснили идеята на проекта, възможности за развитие на зелените технологии в България, голямо количество допълнителни материали, в това число и снимки. На сайта на проекта са качени още информационните бюлетини за който става въпрос на няколко пъти до сега.

    1. Специална рубрика „Инициативи” на сайта на Община Бургас http://www.burgas.bg/bg/info/details/295/3016 - благодарение на чудеснта комуникация между ГС 'Втори шанс' и Община Бургас, специална част от интернет страницата на общината бе отделена за предтсавянето на нашият проект.

    2. Секция „Текущи проекти” на сайта на Областна Администрация Бургас:

http://www.bsregion.org/Bul/Projects/current. Htm - благодарение на чудеснта комуникация между ГС 'Втори шанс' и Областната управа на облст Бургас, специална част от интернет страницата на областната управа бе отделена за предтсавянето на нашият проект.

2.4 Проектирана иновационна „Система за охлаждане на фотоволтаични панели”

2.5 Слънчево-енергиен одит „Оценка за наличния и прогнозния потенциал на ресурса за производство на електроенергия на избрания терен за изграждане на демонстрационна фотоволтаична централа – гр. Бургас кв.Банево

2.6 Ежемесечни бюлетини от Консултативен Център по ВЕИ, разпространявани до целевите групи и гражданското общество по е-мейл и на интернет страницата на проекта.

Издадени са 20 такива бюлетина, като само на хартиени ностели са достигнали до над 800 предтставители на целевата ни група.

2.7 Плакат за популяризиране на „Консултативен Център” по ВЕИ към ГС “Втори Шанс”

    1. Покани и материали за участниците в 7 Информационни Семинара

2.9 Проектиране и монтиране на фотоволтаична централа за произвеждане на електрическа енргия

2.10 Проектиране и монтиране на уникална за региона система за повишаването на коефицента на полезно действие на фотоволтаичните панели, чрез огледала.

2.11 Въвеждане на полезна практика при сблъсака с ЗУТ, стройтелни разрешителни, електроразпределителни дружества, др



III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ



  1. Научени уроци:

Един от най-важните уроци който научихме е да не подценяваме чисто административните пречки които можем да срещнем.

Идентифицираха се най-подходящите PV панели и доставчик за тях. Наличните фотоволтаични панели на пазара са “Монокристални”, “Поликристални” и “Аморфни”. Аморфните са с по-ниско КПД, което ги прави неизползваеми за покрив, където площа е ограничена, също така тяхната производителност спада по-бързо с времето, което прави срока за възвръщане на инвестицията по-дълъг, като по този начин се намалява рентабилността на проекта. Поликристалните панели са с по-високо КПД от Аморфните, но и при тях експлоатационният срок е по-кратък, което ги прави неподходящи, тъй като в нашият случай, те не са просто поставени над покрива а са самият покрив (не може през 5 години да си сменяме покрива). Така единствената ни възможност беше Монокристалните панели, които са с най-високо КПД и с най-дълъг срок на експлоатация, най-малко 25 години. При изборът на панели при нас обуславящ фактор бе цената. Както е видно от приложените оферти, избрахме Sollar Cells JT170, защото са изработени по монокристална технология, и гаранция за производителност на 80% от 25 години.
Идентифицирахме добра практика на всички нива на администрацията, благодарение на която бъдещото придвижване на проекти не само за фотоволтаични електроцентрали, но и за други проекти за развиването на зелена енергия. Комуникацият между различните отдели, което изисква внасянето на документи по издаване на строително разрешително на Фотоволтаична централа да се извършва еднократно, след което вносителят само изчаква решението без да му се налага да си губи времето от гише на гише.


  1. Принос към устойчивостта




  • Създаденият Консултативен Център по ВЕИ вече работи и е получил поръчки за изготвяне на Слънчево-енергиен одит, което ще позволи неговата работа и след краят на проекта. Досега сме получили поръчки от:

Българската Православна Църква в лицето на Ставрофорен иконом Борис Беров-архиерейски наместник се обърна към нас за консултации за поставянето на фотоволтаични панели и изграждане на самостоятелна фотоволтаична електроцентрала на покрива на Църква „Света Богородица” зад х-л България в гр. Бургас

Фирма „ВИП-Строй ООД”, гр. Бургас

Фирма „Делта М” ООД, гр. Айтос

Частна жилищна кооперация на ул. Успение, гр. Бургас

Георги Иванов – БСУ гр. Бургас

Д-р Йовков собственик на хотел в с. Черноморец

Констадин Георгиев собственик на вила в село Маринка

  • Създадените връзки с над 213 НПО, както и местните власти вече са достатъчно укрепнали ще позволи изпълнението на заложените цели в проекта да продължи и след краят на финансирането, както и разработването на нови идеи и проекти.

  • Създадена е полезна практика за подобни проекти, както в Бургаска община, Областна Администрация, така и във взаимоотношенията с електроразпределителните дружества, други държавни органи.

  • Повлияно е върхо местното законодателство, като то вече е по – отворено за проекти от този тип.



  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им

За наше огромно съжаление чисто административните пречки започнаха от самото начало на проекта. Започвайки от държавните служби се оказа, че ЗУТ класифицира монтажа на фотоволтайчни панели като строеж 3-та категория , т.е. за изграждане на фотоволтаична инсталация са необходими всички строителни книжа като за жилищна сграда в малко населено място . В следствие на това заложените в бюджета средства за проектиране и инсталиране на фотовотаичната инсталация се оказаха недостатъчни и се наложи прехвърляне на парични средства ит едно перо в друго. Искаме да използваме възможността да благодарим на администрацията на ГЕФ -малки проекти за разбирането, при изникването на тези проблеми.

Като следваща стъпка енергоразпределителните дружества поставят изключително трудно изпълними условия, оше на етап „проучване за присъединяване”
Значителни проблеми бяха срещнати и при установяване на връзките с електроразпределителното дружество ЕВН. Въпреки нашата изключителна старателност и перфектно изготвена документация, дружеството продължава да прилага тактика която макар да не можем все още да наречем тактика на мълчаливият отказ бихме могли да наречем – тактика на забавянето. Обработкана на доументацията подавана на всеки етап от нас става в най-добрият случей в максималният позволен от закона срок. В останалите отговорите и преработването на информацията от страна на ЕВН, максималните срокове посочени от съответните нормативни актове не се спазват изобщо.

Поради това заложените в бюджета средства за проектиране на фотоволтаичната инсталация се оказаха недостатъчни.

За да решим проблема направихме искане до Националният Кт оординатор на ГЕФ – Малки проекти за прехвърляне на средства от едно бюджетно перо в друго.



Доброто планиране и администриране на проекта обаче, ни позволи изпълнението на дейностите въпреки трудностите.


IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.


  • Заложените в бюджета средства за проектиране на фотоволтаичната инсталация се оказаха недостатъчни. Нужно ни бе разрешение за прехвърляне на средства от едно бюджетно перо в друго



Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница