Отчет на дейността



страница1/2
Дата04.02.2017
Размер404.74 Kb.
#14196
  1   2
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността

Име на проекта на български език: Възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”

Име на проекта на английски език: Restoration and sustainable management of forest ecosystems on the territory of Vitosha Nature Park

Име на организацията на английски език: Vitosha Initiative Group

Име на организацията на български език: Инициативна група „Витоша”

Имена на партньорите по проекта:

ДПП „Витоша”


ДЛ София


ABC Дизайн енд Комюникейшън ООД

Клуб „Еделвайс”



Период на проекта: (начална дата и крайна дата) 01.11.2007 – 31.03.2009

Отчетен период: (начална дата и крайна дата) 01.11.2007 – 30.06.2009

Финансова информация

BGN

USD*

Размер на гранта на ПМП, съгласно договора

54060

39202

Размер на финансовия принос по проекта, съгласно договора

48000

34807,83

Размер на нефинансовия принос по проекта, съгласно договора

34855

25275,56

 

 

 

Получени средства от ПМП от началото на проекта до датата на отчета (моля, приложете банкови извлечения)

47864,70

35100

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП от началото на проекта до датата на отчета

54060

не се попълва

Похарчени средства финансов принос от началото на проекта до датата на отчета

95534,81

Похарчени средства нефинансов принос от началото на проекта до датата на отчета

24130

 

 

 

Баланс - грант на ПМП

0

не се попълва

Баланс - финансовия принос

-47534,81

Баланс - нефинансовия принос

10725

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП за периода на отчета

1982,80

не се попълва

Похарчени средства финансов принос за периода на отчета

10502,09

Похарчени средства нефинансов принос за периода на отчета

1700

 

 

 

Размер на исканата сума от ПМП (съответния транш, съгласно договор)

не се попълва

 

Непохарчен остатък от гранта на ПМП

0

0



















Финансиране на проекта:

Отчетът е разработен от:

Десислава Василева Гюрова

ръководител проект, e-mail dessybg2001@yahoo.com, тел. 0888100 374;

Владимир Евгениев Милушев

координатор проект, e-mail vladimir_milushev@abv.bg, тел. 0885 511 013

Отчетът е внесен от:

Владимир Евгениев Милушев



Подпис:

Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ

Въздействие и индикатори за въздействие

Основна цел на проекта: Възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП Витоша

Група І

1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове

На територията на ПП Витоша се срещат 21 вида, попадащи в списъците на IUCN (ПМП), по-голямата част от които са директно или индиректно засегнати от унищожаването на смърчовите гори. Изпълнените превантивни и възстановителни дейности пряко допринасят за опазването на тези видове и техните местообитания, както и за ограничаване процеса на унищожаване на смърчовите гори в парка .



Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

Общата площ на парка е 27 079 ха, от които 24 000 ха са заети от гори. В рамките на проекта бяха възстановени горските екосистеми върху 19.45 ха, засегнати в следствие на масово разпространение (каламитет) на смърчов корояд. Допълнително бяха положени отгледни грижи (почистване, окоповане, осветляване, попълване и др.) за повече от 40 ха нови гори.



2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Брой разработени/прилагани нововъведения или нови технологии

В партньорство с ДПП Витоша закупени и анализирани съвременни сателитни изображения с висока резолюция (Quickbird) за територията на Природен парк Витоша. Актуалната информация от сателитните изображения даде възможност за извършването на сравнителни анализи при определяне динамиката и скоростта на развитие на процесите на съхнене, както и точно определяне размера на засегнатите площи.

Въз основа на анализа на сателитните изображения и информация предоставена от РИОС София, ДГС София и ДПП Витоша бе изработена ГИС база данни за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в Природен парк Витоша.

Благодарение на базата данни бе създадена интерактивна карта за територията на Природен парк Витоша, съдържаща информация за процесите на съхнене на смърчовите екосистеми. Базата данни и картата бяха периодично актуализирани и са достъпни от интернет страницата на Сдружението. Интерактивната карта е достъпна и на : www.e-ecology.bas.bg/vitosha/.

За изработването на електронната карта са уведомени всички заинтересовани институции. Много от запозналите се с разработената карта експерти (включително участващите в работата по новия лесоустройствен проект на ДГС София) я определят като изключително добър инструмент за планиране, а в дирекцията на ПП Витоша интерактивната карта се използва при текущи анализи на състояние на засегнатите от корояда гори.

В рамките на проекта беше разработен и утвърден модел за осиновяване на горски участъци от корпоративни дарители, училища и организации. Моделът доказа своята уместност и благодарение на него във възстановителните работи бяха привлечени 4 броя неправителствени организации и 10 броя фирми..



Брой хора, ползващи се от разработените/прилаганите нови технологии

В дейностите свързани с разработване, представяне и използване на експертните доклади, ГИС анализите и даните от закупените сателитни изображения са се включили над 30 експерта, представители на основните институции, отговорни за стопанисване на природните ресурси на територията на ПП Витоша – ДАГ, РДГ София, ДЛ София, ДПП Витоша, РИОСВ София, ЛЗС София, ГСС София, Институт за гората при БАН. Допълнително участие в различни дейности взеха и повече от 20 представители на нестопански организации като Сдружение «Горичка», Българската асоциация по ски екстремен и свободен стил (БАССЕС) и WWF "Дунавско - Карпатска програма". Общо повече от 50 специалисти, работещи в сферата на природозащитата и управлението на горите. Индиректно от разработените нови технологии се ползват посетителите на интернет страницата на сдружението (където те са представени), както и доброволците, подкрепящи дейностите по проекта (към момента над 4000 души).



Брой местни политически документи, отчитащи тематичните области изменение на климата, биоразнообразие и деградация на земите

В рамките на проекта бе изработен План за действие за опазване и възстановяване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша. Той бе разработен от фирма „ПИ Ди Ем Сървисис” ООД с участието на експерти от Дирекция на ПП Витоша и ДГС София.

В Плана е представена базисна информация за проекта, исторически преглед на значението на ветровалите и корояда-типограф за развитието на горските екосистеми, обобщени са резултати от мониторингови изследвания в засегнатите от ветровал и каламитет горски екосистеми на Витоша - в резерват “Бистришко бранище” и в м. Офелиите. Анализирани са предприетите превантивни и възстановителни мерки в м. Офелиите. Изброени са успешни лесозащитни мероприятия, предприети в чужбина за борба с корояден каламитет. Направени са препоръки за природосъобразно и устойчиво стопанисване на смърчовите екосистеми при условията на природни нарушения. Въз основа на разработен ГИС модел за засегнатите гори са избрани и посочени пилотни участъци за изпълнение на превантивни и възстановителни дейности. За всеки пилотен участък е предвиден индивидуален подход за работа възоснова на неговите специфики и цели по опазване и възстановяване на горите и биологичното разнообразие в тях.

На базата на консултации с всички заинтересовани страни планът за действие бе финализиран и към момента е на разположение на всички институции отговорни за управлението на ПП Витоша, както и на всеки друг заинтересуван.

Вече в течение на две години дейностите заложени в документа се изпълняват и от отговорните за това институции – ДПП Витоша, ДГС София, ЛЗС София, ИГ Витоша. Сред изпълняваните дейности са: раздробяване на оставащите в сечищата вършина и клони, увеличаване броя на феромоновите уловки, създаване на база данни за заразените площи в ГИС – модел, както и залесяване и отглеждане на част от засегнатите площи. Планът за действие не е утвърден като поднормативен акт на Плана за управление на ПП Витоша и законово не може да бъде утвърден като такъв – ПУ на ПП Витоша не предоставя такава възможност. Това не означава, че изработения план не е утвърден от Директора на ДПП Витоша. Още от създаването на плана за действие ДПП Витоша работи според него по отношение на възстановяването на засегнатите от корояда площи на територията на парка. съвместно с ИГ Витоша експерти от ДПП Витоша участват в провеждането на мониторинг, акции по залесяване, събиране на местен посевен материал и други. ДПП Витоша подпомогна финансова закупуването на сателитна снимка, която бе използвана при анализа на състоянието на смърчовите гори.

3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

В рамките на изпълнението на проекта /01.11.2007г. – 30.06.2009г./ бяха възстановявени общо 19.45 ха /194.5 дка/ горски площи засегнати в следствие на масово разпространение (каламитет) на смърчов корояд на територията на ПП Витоша. Възстоновените площи са разположени в най-силно засегнатите територии в обхвата на горскостопански участъци „Драгалевци” и „Владая”.

Възстановяването на засегнатите горски насаждения бе осъществено в партньрство с ДГС София, ПП Витоша, ЛЗС София, РИОСВ София и редица частни и корпоративни партньори, както и с помощта на повече от 500 доброволци.

Паралелно с извършените залесявания бяха положени грижи (отглеждане и попълване) за създадените нови гори от Инициативна група „Витоша” в рамките на проекта. За всяка една от залесените площи в продължение на две години бяха извършвани необходимите отгледни мероприятия (почистване, окоповане, осветляване, попълване и др.). Това гарантира оптималното развитие на младата гора и устойчивостта на насажденията в бъдеще. За цялата продължителност на проекта бяха извършени отгледни мероприятия в повече от 400 дка (40 ха) на територията на ПП Витоша.



Група ІІ

  1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани хора

Според статистиката на ДПП Витоша, територията на парка се посещава от 3.5 милиона души годишно, които директно се ползват от рекреационните функции на горските екосистеми. По статистически данни от 1997 г. (ПУ на ПП Витоша), населението на селата и кварталите на София, намиращи се непосредствено под склоновете на планината, възлиза на 30 771 души или това е броят на хората, които директно се ползват от вододайните, противоерозионни и климатообразуващи функции на горските екосистеми на територията на парка.

Разработената в рамките на проекта интернет страница на ИГ Витоша www.vitoshagroup.org е посетена за отчетния период (февруари 2009 – юни 2009) 5448 пъти. На нея може да се намери редовно обновявана информация за проблема, проекта, както и за всички дейности на Сдружението, свързани с него.

В акциите по създаване и отглеждане на нови гори, организирани от ИГ „Витоша” са се включили над 500 доброволци. В допълнение, от изградените информационни табла за проблема и туристическа инфраструктура в ключови райони на територията на ПП «Витоша» се ползват всички туристи, посещаващи парка. Бе постигната договорка с ДПП Витоша за поддържане на поставените информационни табла и след приключване на работата по проекта.



Група ІІІ

1. Развитие на сътрудничеството /съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

В подготовката на проекта, в процеса на изпълнението му и за изпълнение на конкретни дейности бяха привлечени редица партньори. Обобщено 7 броя държавни институции, 4 броя неправителствени организации и 10 броя фирми.

Проектът се осъществява със съдействието на държавни институции, пряко отговорни за стопанисвнето и управлението на природните ресурси на територията на ПП Витоша и заинтересовани от решаването на проблема със съхненето на горите в парка. Това са: ДАГ, ДПП Витоша, ДГС София, РДГ София, ЛЗС София, ГСС София, РИОСВ София.

За въвличане на широката общественост в проблема с възстановяването на смърчовите гори на територията на ПП Витоша Инициативна гупа Витоша разработи пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци от корпоративни дарители, училища и организации. Моделът заработи успешно и до момента над 60 дка вече са „осиновени” от партньорите по проекта:



Тойота България – компанията осигури 10 000 лв за засаждането на над 5 000 фиданки в района на хижа "Момина скала", а също и финансиране в размер на 30 000 евро за изпълнението на проект "Зелен кът Тойота" (Приложение 2 - Залесяване).

Горичка ООД – осигури финансова подкрепа в размер на 15 932 лв и доброволен труд за залесяването на 28 дка в района на х. "Момина скала", Драгалевски манастир и Алеко, грижи за оцеляването на създадената гора и медийно отразяване на кампанията.

Данон Сердика АД – осигуриха 6580 лв и доброволен труд за залесяване и отглеждане на 10 дка нова гора в района на м. Офелиите през 2008 г. Компанията изрази желание да осигури допълнителни средства за повече площи, които да неутрализират отделяние от дейността й парникови газове през 2009 г.

Одисея-ИН ООД – осигуриха 1 540 лв за залесяване и отглеждане на 6 дка млада гора в района на х. "Момина скала".

Англо-Американско училище в София – Преподаватели и ученици от училището осигуриха 1 716 лв за създаването на 4 дка нови гори и се включиха активно във всички етапи на нейното залесяване и отглеждане (Приложение 2 - Залесяване).

Ейч-Вижън ЕООД – компанията дари 2 230 лв за залесяване на 5 дка съвместно с екипа на Каменица АД. Съвместно с нея е разработена и стартира успешно „зелена” тиймбилдинг програма, включваща залесяване.

AVON – България, съвместно с екипа на СитибанкБългария осигуриха средства за залесяване и отглеждане на засегнати горски площи в района на м.Офелиите

СитибанкБългария - компанията дари 3 000 лв за залесяване на 5 дка съвместно с екипа на AVON – България.

Фирмите-дарители имат ангажимента да се грижат за създадените от тях гори през следващите няколко години. Така вече има създадени нови гори, за които се полагат грижи неколкократно от есента на 2007г. до пролетта на 2009г. Общо по линия на привлечените корпоративни дарители за времетраенето на проекта бяха осигурени повече от 45 000 лв. за създаване и отглеждане на нови гори, а интересът към модела продължава да расте.

Като партньори и участници в проекта бяха привлечени:

ABC Дизайн енд комюникейшън ООД - компанията осигури безвъзмездното изработване и поддръжка интернет страницата на Инициативна група Витоша www.vitoshgroup.com (Приложение 1 – Констативен и Приемателно-предавателен протокол от 24.10.07 г.), както и медийно отразяване на нашите кампании. Също така осигури доброволен труд за попълването на 4 дка гора в района на х. Момина скала.

Креато ООД – компанията осигури безплатен домейн и хостинг за интернет страницата на инициативната група

Пи Ди Ем Сървисис ООД – компанията консултира разработването на двата успешни проекта на сдружението, което до голяма степен допринесе за тяхното финансиране, като предоставя експертен капацитет при управлението и отчитането на проектите.

Алпийски клуб Еделвайс - клубът се ангажира с безвъзмездно заснемане и монтиране на филм, представящ проблема с изсъхването на смърчовие гори на Витоша и усилията за неговото решаване.

БАССЕС – Благодарение на Българската Асоциация по ски екстремен и свободен  стил е реализиран пилотна схема за залесяване с естесвени фиданки от местен произход, извадени от просеки и пътни откоси на територията на парка.
ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА

1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

Дейност 1. Събиране и анализ на информация

Експерти от Дирекцията на ПП Витоша и РИОСВ София заснеха с GPS координати короядни и ветровални петна в резерват “Бистришко бранище”, района на х. Алеко и в м. Офелиите.

По време на изпълнението на проекта експерти от парковата дирекция провеждат регулярен мониторинг във ветровални и короядни петна в смърчовите гори на територията на парка. Заложени са паралелно пробни площи във ветровална, изсъхнала и незасегната гора, в резултат на което:


  • Събрани и анализирани са данни за дендрологичния състав и структурата на подраста

  • Направена е оценка на състоянието на подраста.

  • Установено е, че основен дял във възобновяването на ветровалните площи имат обикновеният смърч и офиката

  • Проследено е естественото възобновяване във ветровалните площи, което като цяло се оценява като лошо

  • Направена е фитоценотична характеристика на растителността във ветровалните площи и короядните петна, анализирани са промените които настъпват в растителната покривка в засегнатите горски участъци

  • Проследени са микроусловията на средата и значението им за възобновяването, установена е взаимовръзка между флористичния състав и микроусловията

  • Направена е лесовъдска оценка на изкуственото залесяване във ветровалните площи в м. Офелиите

  • Извършва се сравнителен анализ на резултатите от мониторинга в засегнатите площи в м. Офелиите и в резервата “Бистришко бранище”

В процеса на работа по проекта беше създадена ГИС база данни за засегнатите смърчови гори на територията на ПП Витоша. Тя е на разположение на всички заинтересовани страни. Наред с това бе изработена и интерактивна карта на засегнатите гори, отразяваща състоянието им по години. Картата е свободно достъпна на адрес: www.e-ecology.bas.bg/vitosha/

С цел събиране на допълнителна информация в рамките на проекта в партньорство с ДПП Витоша беше закупена висококачествена сателинта снимка на парковата територия. Сателитното изображение позволи верификация на данните от създадената ГИС база данни, използвана при направата на интерактивната карта на засегнатите смърчови гори.

В допълнение на тези дейности всеки сезон бе извършвана и периодична инвентаризация на процентът прихванали се фиданки в новозалесените площи. Въз основа на събраната информация се определяха площите за отглеждане и попълване през следващата залесителна кампания.

Дейност 2. Изготвяне на План за действие

Въз основа на събраната и анализирана информация през 2008г. бе разработен План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша. Изготвен е от фирма ПИ Ди Ем Сървисис с участието на експерти от Дирекция на ПП Витоша и ДЛ София.

В него е посочена базисна информация за целите на проекта, както и законовата основа за дейностите по реализирането му. Извършен е исторически преглед на едроплощни ветровали в България и в Европа. В плана са предствени и обобщени резултати от мониторингови изследвания в засегнатите от ветровал и каламитет горски екосистеми на територията на ПП Витоша – в резерват “Бистришко бранище” и в м. Офелиите. Такива са провеждани в периода 2002-2007 година от страна на Института по Ботаника към БАН и от Дирекцията на Природен парк Витоша. Посочени са предприетите до сега превантивни и възстановителни мерки в м. Офелиите, както и резултатите от тях. Изброени са добри международни практики за справяне с проблема.

Планът за действие включва препоръки за природосъобразно и устойчиво стопанисване на смърчовите екосистеми в ПП Витоша при условията на природни нарушения. В Плана са засегнати основните предстоящи дейности съгласно проекта, разделени в две направления - свързани с технологията за борба с корояда и свързани с възстановяването на освободените при санитарна сеч площи. За всяка дейност са посочени времето за изпълнение и отговорността между институциите, ангажирани с проблема. Въз основа на разработения ГИС модел са избрани и посочени в плана пилотни участъци за изпълнение на превантивни и възстановителни дейности в рамките на проекта. С оглед постигане на по-голяма представителност за цялата територия на ПП Витоша, при избора на разнообразни участъци са използвани и допълнителни критерии като видов състав, релеф, почвена покривка, надморска височина и др. За всеки участък в плана за действие е предвиден индивидуален подход за работа въз основа на неговите специфики и съответните цели по опазване и възстановяване на горите и биологичното разнообразие в него.

Планът за действие бе обсъден на семинар „Природен парк Витоша в Европейската екологична мрежа Натура 2000 и необходимостта от опазване и възстановяване на горските екосистеми на територията на парка”. В последствие изготвения документ бе съгласуван с всички отговорни за управлението на парковата територия институции, бяха внесени корекции и финализирания план е на разположение на всички заинтересовани институции.

Дейност 3. Изготвяне на ГИС модел

В изпълнение на дейностите по проекта беше изготвен ГИС модел за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в ПП Витоша. изготвянето на модела включваше следните дейности:

- обединение на наличната към момента информация от ДПП Витоша, ДЛ София и РИОСВ София, свързана с процесите на съхнене на смърчовите екосистеми на територията на ПП Витоша;

- закупуване съвместно с ДПП Витоша на актуално и висококачествено сателитно изображение на парковата територия.

- сканиране и георефериране на предоставените дистанционни изображения;

- от изображенията е извлечена информацията относно засегнатите от съхнене горски участъци (площ, възраст, видов състав и запас от дървесина) към момента на заснемане, както и площта на сечищата към началото на 2008г. (30.03.2008г.);

- генерирана бе информация за индивидуалните пилотни площи, които са обект на работа (залесяване) с информация за тяхното сътояние, извършени дейности, спонсори и др., която ще бъде достъпна от интернет страницата на ИГ Витоша www.vitoshagroup.org ;

- изготвена бе интерактивна карта за територията на ПП Витоша, съдържаща всички данни по предходните точки, която е достъпна от интернет страницата на ИГ „Витоша” и на адрес: www.e-ecology.bas.bg/vitosha/;

- данните и картата бяха периодично актуализирани, в процеса на работа по проекта (след извършване на нови залесителни мероприятия или приключване на сечища).

- финализиране на експертен доклад „Изработване и актуализиране на ГИС база данни за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в ПП Витоша”. Докладът за изработената база данни може да бъде открит на интернет страницата на ИГ Витоша в раздел ресурси.



Дейност 4. Определяне на пилотни участъци
Въз основа на разработената ГИС база данни бяха избрани и посочени в Плана за действие пилотни участъци за изпълнение на превантивни и възстановителни дейности в рамките на проекта.

Пилотните участъци са с обща площ 20 ха. Върху тях се прилагат предвидените превантивни и възстановителни дейности в рамките на проекта. Всеки пилотен участък е описан с местоположение и номер съгласно горскостопанското деление на ДЛ София. Посочена е площта и предвидените за изпълнение дейности. Определени бяха пилотни участъци за: мониторингови дейности, почистване на сечищата с дробилна машина залагане на феромонови уловки, залагане на ловни дървета залесяване с последващо попълване и отглеждане. Избраните отдели са разположени в района на м. Офелиите и туристически център Алеко на територията на ПП Витоша. При избора им са взети предвид различни фактори, като надморска височина, наклон, състояние на дървостоя, дървесен състав, възраст и др.



Дейност 5. Организиране на експертен мониторинг

През цялото времетраене на проекта продължи мониторинга, извършван от експерти от парковата дирекция, ДГС – София и ЛСЗ София.

Една от основните цели на поставянето на феромонови капани е именно провеждане на мониторинг на популацията на корояда-типограф. Десет броя процепни капани за корояди бяха закупени и поставени през пролетта на 2008г. на подходящи места в заложените в Плана за действие пилотни участъци. Поставянето е извършено от експерти от ЛСЗ София и ДГС София.

През месец септември 2008 г. бяха закупени допълнително петдесет броя процепни капани (феромонови уловки) и феромони за корояди, които през пролетта на 2009г. бяха поставени в пилотните участъци определи с плана за действие. Работата с тях ще продължи през цялото лято на 2009г. Служители на ДГС София и ЛЗС София, са ангажирани периодично да отчитат количеството на уловените корояди и да подменят феромоните, осигурени от ИГ Витоша. Отчетите от поставените феромонови капани показват траен спад на числеността на популацията на корояда в наблюдаваните участъци. Числеността спада както през 2008г., така и през 2009г. В резултат на неблагоприятни метеорологични условия и предприетите превантивни мерки числеността на корояда – типограф на територията ПП Витоша през последните две година спада значително. Това води до значително намаляване на риска от нов каламитет, който би засегнал смърчовите гори в парка.



Дейност 6. Изготвяне и поддръжка на интерактивна интернет страница

През месец август 2007г. бе създадена инернет страница на Инициативна група Витоша www.vitoshagroup.org. от партньор по проекта като нефинансов принос - ABC Дизайн. Страницата предоставя информация и новини за проблема със съхненето на смърчовите гори на територията на ПП Витоша, за целите и насоките на работа на Сдружението, за проекта, реализираните и предстоящи дейности, както и постигнатите резултати. Нейната структура позволява публикуване на фото галерия и видеоклипове от дейностите и акциите, проведени в рамките на проекта. По данни от 30.06.2009 г. страницата е била посетена 5448 пъти от създаването си. или средно по 248 пъти месечно.

На интернет страницата редовно бяха публикувани новини за развитието на проекта и други дейности свързани с възстановяването на смърчовите гори на територията на ПП Витоша. До месец Юни 2009г. са публикувани 42 броя новини. освен това в раздел „Материали”,могат да бъдат намери много от продуктите резултата на настоящия проект – ГИС база данни, интерактивна карта на засегнатите гори на територията на ПП Витоша, база данни за фиданки на територията на РДГ София, информационни материали и други.

Дейност 7. Разработване на пилотен модел за въвличане на обществеността и частния сектор и изграждане на партньорства

За въвличане на широката общественост в проблема с възстановяването на смърчовите гори на територията на ПП Витоша Инициативна гупа Витоша разработи пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци от корпоративни дарители, училища и организации. Моделът заработи успешно и до момента над 80 дка вече са „осиновени” от партньорите по проекта.

Всяка фирма или организация поела ангажимент да възстанови дадена горска площ се задължава не само с изпълнение или заплащане на новото залесяване, а и с осигуряване на грижи за младата гора в първите няколко години след създаването й. Това гарантира оптимално развитие на новосъздадените гори и устойчивост на процеса на възстановяване. Именно разработването на модел, според който осиновителя не само поема отговорността по залесяването на дадена площ, но също така се ангажира с отгледните грижи за няколко години напред, осигури необходимите ресурси за отглеждане и попълване на много от залесените през 2007 г. и 2008 г. гори.

В изпълнението на възстановителни работи чрез модела се включиха повече от 10 фирми и организации (виж ГРУПА III, т.1)



Дейност 8. Заснемане и монтиране на филм

По създаването на филма работи екипът на Алпийски клуб „Еделвайс”, партньор по проекта.

За изработването на филма бяха заснети залесителните акции през есента на 2007г., пролетта и есента на 2008г. Беше създаден сценарий и в началото на 2009г. бе извършено финалното монтиране на кадрите.

Материалът е свободно достъпен на интернет страницата на ИГ Витоша и на http://www.adventure-bulgaria.org/Video/Video_vitoshafilm.htm. Филмът представя всички аспекти от работата по проекта.



Дейност 9. Подготовка и издаване на информационни елементи и материали

В рамките на проекта бяха изработени и поставени 11 информационни табла. Всички табла са поставени около засегнатите участъци и залесените сечища – в м. Момина скала, м. Яворова поляна, м. Офелиите и туристически център Алеко. Те информират туристите за съхненето на смърчовите гори в Природен парк Витоша – причините, последствията и борбата за справяне с проблема

През 2009г. поради повреда и унищожаване бяха подменени някои от информационните. табели на вече поставените табла, описващи дейностите по проекта. Бе постиганта договорка с ДПП Витоша за поддържане на поставените информационни елементи и след приключване на работата по проекта.

Допълнителна информация за проекта, както и всички дейности свързани с него може да бъде намерена на интернет страницата на Инициативна група Витоша www.vitoshagroup.com, разработена като собствен принос от ABC Дизайн енд комюникейшън ООД.

Бяха подготвени текстове и снимки за издаване на дипляна и стикери за проекта и работата на Инициативна група Витоша насочена към справяне с проблема с изсъхването на смърчовите гори на Витоша, а в последствие бяха издадени 5000 броя брошури разясняващи работата по възстановяване на смърчовите гори на територията на ПП Витоша. Брошурите бяха разпространявани по всички доброволни акции по залесяване и попълване проведени в рамките на проекта. Освен това на ДПП Витоша бяха предоставени брошури, които се разпространиха посредством музеите стопанисвани от парковата дирекция. повече от 3500 броя от издадените брошури са разпространени.

Дейност 10. Провеждане на информационна кампания

Като основен канал за провеждане на информационна кампания бе използвана интернет страницата на ИГ Витоша. Там е публикувана важна информация относно проблема със съхненето на смърчовите гори на територията на ПП Витоша, много материали и повече от 40 броя новини за по-малко от две години. Там бе публикувана и актуална информация за проведените кампании по залесяване.

В интернет страницата на Сдружение Горичка също се отразяват дейности, свързани с възстановяване на смърчовите гори на територията на ПП Витоша. Публикуваните статии (14 на брой), свързани с проблема със съхненето на смърчовите гори и акциите за залесяване, организирани от ИГ „ Витоша” са прочетени над 29 000 пъти. Освен това, някои от дейностите по проекта (акциите по залесяване) бяха отразени от национални медии като Нетинфо.БГ.

По случай седмицата на гората представител на ИГ Витоша бе поканен и взе участие в коментарното предаване „Форум” на радио София на 07.04.2009г.

При организирането на всяка една от доброволческите акции по залесяване като комуникационни канали бяха използвани интернет страницата на ИГ Витоша и тази на Горичка. По голямата част от дарителите също бяха привлечени посредством интернет страницата на сдружението.

Дейност 11. Създаване на база данни за фиданки

В рамките на проекта бе изработена и периодично осъвременявана база данни за източниците на посадъчен материал на територията на Районна дирекциа по горите – София Събрана и обобщена е информация от четири държавни горски разсадника – “Лаго” към ДГС Самоков, “Пашаница” към ДГС Боровец, “Войводенец” към ДГС Копривщица и “Гинци” към ДГС Годеч за периода 2007г. – 2009г. Базата данни включва информация за дървесните видове, които се произвеждат във всеки разсадник, възрастта им и наличното количество. Базата данни съдържа и най-актуалната информация за наличностите в горските разсадници през пролетта на 2009г.



Дейност 12. Превантивни мерки

Предприетите в рамките на проекта превантивни дейности бяха насочени към ограничаване процеса на разпространение на корояда. Като основен елемент в тази насока бяха използвани феромонови уловки (капани), които служат едновременно като средство за намаляване на числеността на корояда и метод за провеждане на мониторинг на популацията и разпространението му.

През пролетта на 2008г. бяха поставени 10 броя феромонови уловки, в някои от пилотните участъци. Благодарение на уловките през цялото лято на 2008г. разпространението на корояда бе следено. Заради добрите резултати от използването на феромоновите уловки през 2008г. бяха закупени още 50 броя и през месеците май и юни на 2009г. бяха поставени в засегнатите смърчовите гори на територията на парка. Мониторингът на популациите на корояда-типограф, посредством поставените повече от 50бр. феромонови уловки ще продължи през цялото лято на 2009г. Служители на ДГС София и ЛЗС София, са ангажирани периодично да отчитат количеството на уловените корояди и да подменят феромоните, осигурени от ИГ Витоша. Освен за целите на мониторинга поставените феромонови уловки ще доведат до намаляване на числеността на корояда в засегнатите участъци и предотвратяване на възможно бъдещо неконтролирано засягане на смърчовите гори в парка.

Един от основните проблеми индентифициран в началото на работата по проекта бе свързан с непочистване на сечищата от клоните и вършините на изсечените дървета, което благоприятства разпространението на корояда. В тази връзка беше наета дробилка за клони, която директно превръща остатъците от сечта в трески на самото сечище, като по този начин се решава проблема с отпадъците и се унищожават ларвите на корояда. Дробилката беше ангажирана само за 3 дни в сечище в м. Офелиите, тъй като предоставеният модел се оказа неефективен. Производителността на дробилната машина бе твърде ниска, по-малко от 15м3 за работен ден. Освен това високият наем – 450 лв./ден се оказа непрактичен. Това наложи преосмисляне на ефекта от тази превантивна мярка. Ето защо, след съгласуване със службите за противопожарна безопасност почистването на сечищата през пролетния период на 2008 г. бе извършено посредством контролирано изгаряне на отпадъците от сечта. Изгарянето, разбира се, има своите негативни ефекти, но имайки в предвид, че останалите след сечта клони и вършина биха могли да послужат като инкубатор за корояда-типограф, и липсата на алтернативи, този подход бе възприет като най-уместен в случая. Раздробяването на клоните би било по-добър вариант, но при липсата на достатъчно финансови средства за закупуване или наемане на дробилна машина изпълнението му бе невъзможно.

Относно залагането на ловни дървета и обелването на кора на дървета в короядни петна, след обсъждане на тези мерки с експерти от ЛЗС София, те също бяха преосмислени (Приложено писмо с Изх. №118/06.06.08 г. от ЛЗС София към отчет от м.Май 2008г.). Залагането на ловни дървета предполага непрекъснато следене на дървета и изнасянето им от гората в точния момент, преди излитането на възрастните насекоми. За осъществяването на дейността е необходимо непрекъснато присъствие на специалисти в определените райони. А навременното изнасяне на ловните дървета предполага наличието на скъпоструваща техника. След дискутиране на дейността с ЛЗС София бе взето решение, че ефектът, който би бил постигнат не би оправдал усилията и разходите по дейността.

Дейност 13. Възстановяване на горите в изсечени горски участъци

В рамките на изпълнението на проекта /01.11.2007г. – 30.06.2009г./ бяха възстановявени общо 19.45 ха /194.5 дка/ горски площи засегнати в следствие на масово разпространение (каламитет) на смърчов корояд на територията на ПП Витоша. Възстановените площи са разположени в най-силно засегнатите територии в обхвата на горскостопански участъци „Драгалевци” и „Владая”.

Възстановяването на засегнатите горски насаждения бе осъществено в партньрство с ДГС София, ПП Витоша, ЛЗС София, РИОСВ София и редица частни и корпоративни партньори, както и с помощта на повече от 500 доброволци.

Паралелно с извършените залесявания бяха положени грижи (отглеждане и попълване) за създадените нови гори от Инициативна група „Витоша” в рамките на проекта. За всяка една от залесените площи в продължение на две години бяха извършвани необходимите отгледни мероприятия (почистване, окоповане, осветляване, попълване и др.). Това гарантира оптималното развитие на младата гора и устойчивостта на насажденията в бъдеще. За цялата продължителност на проекта бяха извършени отгледни мероприятия в повече от 400 дка (40 ха) на територията на ПП Витоша. Тези 40 ха включват и залесените 19,45 ха, за които също бяха положени отгледни грижи.

С цел осигуряване на посадъчен материал от ценни местни генотипове за възстановяване на горските екосистеми в парка бе добит посевен материал. В периода 25.10.2007– 07.11.2007 г. и след това 13.10.2008 – 21.10.2008 г. бяха събрани съответно по 35кг шишарки (общо 70кг) от обикновен смърч (Picea abies (L.) Karst.) от горска семепроизводствена база на Витоша – отдел 118 к. Извършена бе обработка и тестване на семената от Горска семеконтролна станция София и в последствие те бяха предоставени за посев на горски разсадник “Гинци” към ДГС Годеч. От добития посевен материал през 2007г. вече са отгледани 38 000 двугодишни фиданки, а през пролетта на 2009г, бяха засадени и семената добити през 2008г. Така през 2010гзалесяванията на Витоша ще могат да се извършват с фиданки с местен произход, което ще осигури много по големи шансове за оцеляване и устойчивост на младите насаждения.

Дейност 14. Мониторинг и оценка

Още в началото на изпълнението на проекта Дирекцията на Природен парк Витоша организира работна среща за стартиране на проекта, в рамките на която бяха дискутирани предвидените в проекта дейности, бюджета и времевата рамка за тяхното изпълнение. На работната среща присъстваха експерти, представители на основните институции, отговорни за стопанисване на природните ресурси на територията на ПП Витоша – ДЛ София, ДПП Витоша, РИОСВ София, ЛЗС София, ГСС София, както и представител на Сдружение Горичка, един от основните партньори и донори за реализиране на възстановителните дейности по проекта.

По късно бе проведен семинар на 26.03.2008 г. в УЦ на НСС „Трендафила”, където бяха обсъдени дейностите по проекта и изготвения във връзка с него План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми в ПП Витоша. Участниците в семинара, представители на ДЛ София, РУГ София, ЛЗС София, ДПП Витоша и РИОСВ София, оцениха положително работата на Инициативна група Витоша по проекта и усилията за справяне с проблема.

На редовни събирания на работната група по проекта и Управителния съвет на Инициативна група Витоша се обсъждаха и планираха дейностите по изпълнение на настоящия проект.



Произведени продукти

  1. Сформирана е работна група от 6 експерта, представители на заинтересовани от проблема институции – ДПП Витоша, ДГС София, ЛЗС София и РИОСВ София.

  2. Разработен е План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша. Изготвен е от фирма ПИ Ди Ем Сървисис с участието на експерти от Дирекция на ПП Витоша и ДГС София.

  3. Изработена е ГИС база данни за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в ПП Витоша.

  4. Разработен е пилотен модел за “осиновяване” на горски участъци, който работи успешно и до момента над 80 дка вече са „осиновени” от партньорите по проекта.

  5. Извършени са превантивни дейности: експертен мониторинг във ветровални и короядни петна, поставяне на феромонови уловки за корояди поставени са повече от 50 броя уловки в засегнатите участъци, тестване на дробилна машина.

  6. Залесени са изсечени смърчови гори на площ от 19,45 ха.

  7. Разработена е интерактивна интернет страница на ИГ Витоша www.vitoshagroup.com, която периодично се захранва

  8. Изработен е филм „Засади живот” по проблема и проекта.

  9. Поставени са 11 броя информационни табла на територията на парка, главно около засегнатите участъци и залесените сечища.

  10. Изработена е интерактивна карта на състоянието на горските екосистеми и работата по тяхното възстановяване. Тя е достъпна на адрес www.e-ecology.bas.bg/vitosha/

  11. Публикувани и разпространени са информационни материали – публикувани статии засягащи проблема на интернет страницата на ИГ Витоша и на страницата на ГОРИЧКА.

  12. Изработена е база данни за източниците на посадъчен материал на територията на Районна дирекция по горите – София.

  13. Отгледани са повече от 40 ха горски участъци създадени в рамките на проекта

Общи критерии:

1. Брой участвали / ангажирани неправителствени организации (НПО) / общностни организации (ОО) в проекта в рамките на ПМП – 4 броя НПО. подробно описание приноса на всяка организация се съдържа в раздел Развитие на сътрудничеството /съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти




2. Брой участвали / ангажирани жени в проекта в рамките на ПМП – над 200.




3. Брой участвали / ангажирани мъже в проекта в рамките на ПМП - над 200.




4. Въведени чрез изпълнението на проекта в рамките на ПМП новаторски финансови механизми.


За въвличане на широката общественост в проблема с възстановяването на смърчовите гори на територията на ПП Витоша Инициативна гупа „Витоша” разработи пилотен модел за „осиновяване” на горски участъци от корпоративни дарители, училища и организации. Моделът работи успешно вече две години и до момента над 80 дка вече са „осиновени” от партньорите по проекта: Тойота Болканс, Горичка ООД, Данон Сердика АД, Одисея-ИН ООД, Англо-Американско училище в София, Ейч-Вижън ЕООД и Каменица АД, AVON – България, Ситибанк. Фирмите-дарители са поели ангажимент да се грижат за създадените от тях гори през следващите няколко години. Общо по линия на привлечените корпоративни дарители бяха осигурени над 50 000 лв. за създаване и отглеждане на нови гори.

5. Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти


В процеса на работа по проекта бяха установени работни връзки с 6 броя държавни институции на местно ниво. Това са: ДПП Витоша, ДГС София, РДГ София, ЛЗС София, ГСС София, РИОСВ София. ДПП Витоша и ДГС София участваха като партньори по проекта, техни служители пряко извършваха или помагаха при осъществяването на част от дейностите. РДГ София, ЛЗС София участваха в процесите на вземане на решения на регионално ниво, помагаха с препоръки и предоставяне на информация. РИОСВ София предостави наличната информация от проведените проучвания по проблема със съхненето на смърчовите гори на територията на ПП Витоша. ГСС София участва в процеса на събирането, производството и изпитването на посевен материал с местен произход.


6. Брой и тип на подкрепящите взаимовръзки, установени с националните институции


Партньор по изпълнението на проекта на национално ниво бе Държавната агенция по горите. На 16.04.2008г. ИГ Витоша и ДАГ подписаха рамков договор за създаване и отглеждане на нови гори на територията на ПП Витоша.

7. Обща допълнителна подкрепа, финансова или нефинансова, получена за нови инициативи и възможности посредством изпълнението на проекта в рамките на ПМП, в щатски долари


34 198 USD

III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ

1. Научени уроци

- интересът на обществените организации към проблема със съхненето на горите на Витоша е огромен, както и желанието на хората да залесяват. Тази заинтересованост е много по-голяма, отколкото Сдружението може да поеме, имайки предвид трудностите при съгласуване на работата с ДГС София.

- ръководството на ДГС София счита работата с доброволци за неефективна, тъй като не всички дръвчета се засаждат качествено и е необходимо да се презалесяват. За подобряване ефективността на работа е необходим много сериозен контрол на работния процес.

- трудно се преодолява бюрокрацията в държавните структури, инерцията и недоверието по отношение на нови партньори, източници на финансиране и модели на работа.

- налице е реална полза от съвместна работа между държавни институции и обществени организации.

- с натрупването на опит в практическата дейност по залесяване се подобри и качеството на залесяванията. Това се дължи до голяма степен на повторното участие на едни и същи доброволци.

- постепенно в резултат на съвместната работа с всички заинтересовани институции се изгради взаимно доверие, което неминуемо доведе до оптимизиране на работния процес.

2. Принос към устойчивостта

Разработен е План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша, основен стратегически документ, включващ цели, мерки и дейности, които ще се разширяват според резултатите от проекта.

Включването на препоръките и мерките, определени в разработените ГИС анализ и План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша, в процеса на лесоустройство и стратегическо планиране гарантират устойчивост на резултатите от проекта.

. На база свършената работа, до голяма степен е преодоляно недоверието на държавните институции към нови партньори и е налице желание за разработването на бъдещи съвместни проекти.


Привлечени са външни донори – фирми и оргнизации, които “осиновиха” общо над 80 дка горски участъци. Фирмите-дарители имат ангажимента да се грижат за създадените от тях гори през следващите няколко години. Общо по линия на привлечените външни средства за изминалата година са осигурени повече от 45 000 лв. за създаване и отглеждане на нови гори, а интересът към модела за “осиновяване” продължава да расте.

Бяха осигурени феромонови уловки, които ще бъдат използвани и в бъдеще за контролиране числеността и мониторинг на популациите на корояда в смърчовите гори на Витоша.

Моделът за „осиновяване” на горски участъци се затвърди като работещ и ИГ Витоша продължава работата със своите партньори към поддържане на екологичното равновесие чрез устойчиви партньорства. Нарастващия интерес към модела за осиновяване през отчетния период и осигуряването на нови партньори гарантира устойчивото развитие на залесените горски участъци.

Интересът на медиите, частния сектор и обществеността към проблема и проекта също гарантират възможностите за устойчиво финансиране на подобни инициативи, и надграждане върху резултатите от проекта в бъдеще.



3. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им

При работата с държавните институции срещнахме редица административни проблеми, свързани със забавяне в изпълнение на някои дейности и невъзможност за изпълнението на други. Благодарение на няколкогодишната съвместната работа с всички заинтересовани институции се изгради взаимно доверие, което значително улесни преодоляването на възникнали по време на изпълнението на проекта проблеми.

Поради промяна в разценките за подготовка на почвата, създаване и отглеждане на горски култури, заложените в проекта средствата покриха по-малко от предвидените площи. Въпреки това благодарение на увеличаването на собствения финансов принос на Сдружението и привличането на редица корпоративни партньори заложени показатели бяха покрити.

При закупуването на сателитни снимки се сблъскахме с некоректност от страна на ЕСРИ България, които не изпълниха поетият ангажимент. Поради това сателитни снимки бяха осигурени от наш партньор като нефинансов принос по проекта.

При дискусии с представители на горското стопанство относно обелването на кора на дървета в короядни петна срещнахме технически и организационни трудности като например...?? М.С.за провеждането на тази дейност. Служителите на ДГС София счетоха тази дейност за неоправдана и ненужна, поради несигурния резултат и необходимостта от човешки и технически ресурс, който трябваше да бъде осигурен от тяхна страна. Това наложи промени в бюджета и пренасочване на средства към други дейности.

IV. ПРОМЕНИ

(не се предлагат промени)




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница