Отчет на дейността



Дата04.02.2017
Размер227.39 Kb.
#14197
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността

Име на проекта на български език: Възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша”

Име на проекта на английски език: Restoration and sustainable management of forest ecosystems on the territory of Vitosha Nature Park

Име на организацията на английски език: Vitosha Initiative Group

Име на организацията на български език: Инициативна група „Витоша”

Имена на партньорите по проекта:

ДПП „Витоша”


ДЛ София


ABC Дизайн енд Комюникейшън ООД

Клуб „Еделвайс”



Период на проекта: (начална дата и крайна дата) 01.11.2007 – 31.03.2009

Отчетен период: (начална дата и крайна дата) 01.07.2007 – 15.01.2009

Финансова информация

BGN

USD*

Размер на гранта на ПМП, съгласно договора

54060

39202

Размер на финансовия принос по проекта, съгласно договора

48000

34807,83

Размер на нефинансовия принос по проекта, съгласно договора

34855

25275,56

 

 

 

Получени средства от ПМП от началото на проекта до датата на отчета (моля, приложете банкови извлечения)

30431,7

22067,94

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП от началото на проекта до датата на отчета

52077,2

не се попълва

Похарчени средства финансов принос от началото на проекта до датата на отчета

85032,72

Похарчени средства нефинансов принос от началото на проекта до датата на отчета

22430

 

 

 

Баланс - грант на ПМП

1982,8

не се попълва

Баланс - финансовия принос

-37032,72

Баланс - нефинансовия принос

12425

 

 

 

Похарчени средства от гранта на ПМП за периода на отчета

31597,89

не се попълва

Похарчени средства финансов принос за периода на отчета

53895

Похарчени средства нефинансов принос за периода на отчета

5300

 

 

 

Размер на исканата сума от ПМП (съответния транш, съгласно договор)

не се попълва

 

Непохарчен остатък от гранта на ПМП

1982,8

1437,8



















Финансиране на проекта:

Отчетът е разработен от:

Десислава Василева Гюрова

ръководител проект, e-mail dessybg2001@yahoo.com, тел. 0888100 374;

Владимир Евгениев Милушев

координатор проект, e-mail vladimir_milushev@abv.bg, тел. 0885 511 013

Отчетът е внесен от:

Подпис:

Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ

Въздействие и индикатори за въздействие

Основна цел на проекта: Възстановяване и устойчиво управление на горските екосистеми на територията на ПП Витоша

Група І

1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове

На територията на ПП Витоша се срещат 21 вида, попадащи в списъците на IUCN (ПМП), по-голямата част от които са директно или индиректно засегнати от унищожаването на смърчовите гори. Изпълнените към момента превантивни и възстановителни дейности пряко допринасят за опазването на тези видове и техните местообитания, както и за ограничаване процеса на унищожаване на смърчовите гори в парка (няма изменение на индикатора от предходния отчет).



Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

В рамките на проекта е предвидено възстановяване на горските екосистеми върху 20 хектара от изсечените площи с очаквано мултиплициране на резултатите за останалите увредени площи на територията на парка, които предстои да бъдат изсечени. Към датата на отчета, в резултат на работата по проекта са възстановени и отгледани горски площи върху сечища с обща площ 18.65 ха на територията на ПП „Витоша”. През отчетния период са залесени и отгледани 79,8 дка (7,98 ха) като финансов принос на Държавно горско стопанство София. Паралелно с това са положени грижи (отглеждане и попълване) за останалите гори, създадени от Инициативна група „Витоша” в рамките на проекта. Предстои засаждане на допълнителни площи през пролетния цикъл на 2009 г. с оглед постигане на заложените цели и индикатори.



2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Брой разработени/прилагани нововъведения или нови технологии

През отчетния период е подписан договор с ДПП „Витоша” за сътрудничество при осигуряване на дистанционни изображения за целите на експертен мониторинг за развитието на корояда. След подписването на договора бяха закупени и анализирани съвременни сателитни изображения с висока резолюция (Quickbird) на територията на Природен парк „Витоша”. Актуалната информация от сателитните изображения даде възможност за извършването на сравнителни анализи при определяне динамиката и скоростта на развитие на процесите на съхнене, както и точно определяне размера на засегнатите площи.

В резултат, през отчетния период бе финализирано разработването на ГИС база данни за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в Природен парк Витоша. На база закупените изображения и изготвеният доклад от ГИС анализа е изработена и интерактивна карта за територията на Природен парк Витоша, съдържаща информация за процесите на съхнене на смърчовите екосистеми, динамиката на развитие, засегнатите площи и прогнози за бъдещо развитие. Включена е и информация за работата по възстановяване а засегнатите площи и тези, възстановени с помощта на донори в резултата на модела за „осиновяване” на горски участъци. Базата данни и картата ще се актуализират периодично през всеки вегетационен период и са достъпни онлайн през интернет страницата на сдружението или директно на следния адрес: www.e-ecology.bas.bg/vitosha/.

За изработването на електронната карта са уведомени всички заинтересовани институции. Много от запозналите се с разработената карта експерти (включително участващите в работата по новия лесоустройствен проект на ДГС София) я определят като изключително добър инструмент за планиране, а в дирекцията на ПП „Витоша” интерактивната карта се използва при текущи анализи на състояние на засегнатите от корояда гори.



Брой хора, ползващи се от разработените/прилаганите нови технологии

Към датата на отчета, в дейностите свързани с разработване, представяне и използване на експертните доклади, ГИС анализите и даните от закупените сателитни изображения са се включили над 30 експерта, представители на основните институции, отговорни за стопанисване на природните ресурси на територията на ПП Витоша – ДАГ, РДГ София, ДЛ София, ДПП Витоша, РИОСВ София, ЛЗС София, ГСС София, Институт за гората при БАН както и представители на нестопански организации като Сдружение «Горичка», Българската асоциация по ски екстремен и свободен стил (БАССЕС) и WWF "Дунавско - Карпатска програма". Индиректно от разработените нови технологии се ползват посетителите на интернет страницата на сдружението (където те са представени), както и доброволците, подкрепящи дейностите по проекта (към момента над 3000 души).



Брой местни политически документи, отчитащи тематичните области изменение на климата, биоразнообразие и деградация на земите

В рамките на проекта е изготвен План за действие за опазване и възстановяване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша, който беше представен за съгласуване с основните заинтересовани страни през отчетния период. Подробна информация за получената обратна връзка и процеса на подобряване и финализиране на документа е представена по-долу в описанието на Дейност 2.



3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

В рамките на проекта е предвидено възстановяване на горските екосистеми върху 20 хектара от изсечените площи с очаквано мултиплициране на резултатите за останалите увредени площи на територията на парка, които предстои да бъдат изсечени. От друга страна, разработеният План за действие се отнася до всички засегнати от корояда площи (над 600 ха) върху които се предвижда да бъдат изпълнявани превантивни и възстановителни мерки.

Към датата на отчета, в резултат на работата по проекта са възстановени и отгледани горски площи върху сечища с обща площ 18.65 ха на територията на ПП „Витоша”. През отчетния период са залесени и отгледани 7,98 ха като финансов принос на Държавно горско стопанство София. Паралелно с това са положени грижи (отглеждане и попълване) за останалите гори, създадени от Инициативна група „Витоша” в рамките на проекта. Предстои засаждане на допълнителни площи през пролетния цикъл на 2009 г. с оглед постигане на заложените цели и индикатори.

Група ІІ


  1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани хора

Разработената в рамките на проекта интернет страница на ИГ Витоша www.vitoshagroup.org е посетена за отчетния период (юли 2008 – януари 2009) 1245 пъти. На нея може да се намери информация за проблема, проекта, както и за всички дейности на Сдружението, свързани с него. Освен това, на интернет страницата на нашите партньори от Сдружение „Горичка” www.gorichka.bg се отразяват всички дейности, свързани с възстановяване на смърчовите гори на територията на ПП Витоша. Като цяло, статистиката показва, че публикуваните статии (14 на брой), свързани с проблема със съхненето на смърчовите гори и акциите за залесяване, организирани от ИГ „ Витоша” са прочетени над 27 000 пъти.

В акциите за попълване, организирани от ИГ „Витоша” за отчетния период са се включили над 100 доброволци, включително ученици, представители на природозащитни организации, туристи и екипите на фирмите партньори на Сдружението. В допълнение, от изградените през отчетния период информационни табла за проблема и туристическа инфраструктура в ключови райони на територията на ПП «Витоша» се ползват всички туристи, посещаващи парка, чиито брой годишно надхвърля 3.5 милиона души.

Група ІІІ

1. Развитие на сътрудничеството /съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

В рамките на отчетния период продължи съвместната работа с партньорите, между които 5 НПО и 7 институции и 7 фирми, описани в предния отчет. През отчетния период в работата по отглеждане на нови ори се включиха също и нови партньори като Енерго-Про България АД и Сдружение „Земята”.

Паралелно с това, интересът към разработения в рамките на проекта модел за осиновяване на гори продължи да нараства, като над 10 нови фирми и организации проявиха желание за работа със сдружението през пролетта на 2009 г., включително Lufthanza Technic, British Council, EVN, училища, консултантски фирми и др.

ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА

1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

Дейност 1. Събиране и анализ на информация

Експерти от дирекцията на Природен парк Витоша провеждат периодичен мониторинг във ветровални и короядни петна в смърчовите гори на територията на парка. В допълнение на тези дейности се извършва и периодична инвентаризация на процентът прихванали се фиданки в залесените площи. Установеното през есента на 2008 година прихващане в различните отдели варираше от 34,1% до 59,20% или средно 48,3%. Тези стойности са нормални предвид тежките условия в залесяваните участъци (плитки почви, ерозия, преовлжняване, антропогенен натиск).

Въз основа на събраната информация се определят бъдещите превантивни и възстановителни дейности Както и през пролетта на 2008, в резултат на направената инвентаризация, се взе решение да бъдат попълнени всички залесени площи, т.е. във всеки отдел да се извърши попълване с интензивност равна на процента на неприхваналите се фиданки, така че след попълването площта да бъде 100% залесена.

Инвентаризацията се извършва от служители на ДГС София, експерти от ДПП „Витоша” и екипа на проекта.



Дейност 2. Изготвяне на План за действие

Планът за действие е изработен в рамките на предишния отчетен период и през месец юли е внесен за съгласуване и одобрение в структурите на ДАГ и МОСВ, имащи отношение към управлението на целевата територия на проекта. След запознаване с документа, бяха получени становища от страна на ДАГ, ЛЗС София и ДГС София (Приложение 1 и 2). Като цяло, становищата са позитивни (с изключение частично на становището на ДГС София) и подкрепят нуждата от такъв документ и систематичния подход за решаване на проблема със смърчовия корояд. Всички становища включват и конкретни предложения за подобряване на документа с оглед повишаване на неговата приложимост и ефективност.

Във връзка с направените предложения някои негативни коментари от страна на ДГС София е изготвено становище от експертите, участвали в изготвянето на Плана (Приложение 8). В документа ясно е даден отговор на всички повдигнати от ДГС София въпроси и са отбелязани начините и конкретните части и аспекти, в които Планът за действие ще бъде подобрен. На тази основа, експертния екип започна работа по финализиране на документа с цел повторното му представяне и одобряване от всички заинтересовани страни.

Дейност 3. Изготвяне на ГИС модел

В рамките на отчетния период бе подписан договор за сътрудничество с ДПП „Витоша” (Приложение 4), в резултат на което през м. юли 2008 г. със съвместни усилия бе закупена и обработена сателитната снимка с оглед финализиране на ГИС модела. В резултат на събраните данни ангажираната специализирана фирма „ЙОАНА-05” ЕООД приключи с експертните анализи и финализира експертния доклад „Изработване и актуализиране на ГИС база данни за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в ПП Витоша”. На тази основа бе изготвена интерактивна карта за територията на ПП „Витоша”, съдържаща данните от доклада, която е достъпна през интернет страницата на сдружението и директно на адрес www.e-ecology.bas.bg/vitosha/. Данните и картата ще се актуализират периодично (след извършване на нови залесителни мероприятия или приключване на сечища) до месец април 2009 г.



Дейност 5. Организиране на експертен мониторинг

През отчетния период продължи ежемесечния мониторинг, извършван от експерти от парковата дирекция в заложени пробни площадки в смърчовите гори на територията на парка. Такива са заложени паралелно във ветровална, изсъхнала и незасегната гора с оглед установяване на динамиката и обхвата на протичащите процеси, свързани с изсъхването на смърчовите гори.

В резултат се установиха някои дендро-екологични закономерности на възобновителните процеси във ветровални площи. Направени са следните изводи:

Във възобновяването на ветровалните площи участват 7 дървесни вида. Преобладаващи са смърча (63-65 %) и офиката (18-32 %), следвани от бука и брезата. В процеса участват и 6 храстови вида. Сред тях основни са ивата и червеният бъз. Те се развиват по-добре в откритите площи, отколкото в незасегнатата гора.

Основно значение за възобновяването на смърча и офиката след природното нарушение от 2001 г. има предветровалният подраст, който е и много по-надежден и по-устойчив. Естественото възобновяване във ветровалните площи е оценено като лошо. Съществени причини според наблюденията за това са:

- унищожаване на предветровалния подраст в резултат на затискане от ветровалните дървета (около 10% загуби) и в резултат на дърводобивните дейности след ветровала (общо до 40%)

- минимални количества предветровален подраст от обикновен смърч (max 475 бр/ha) и обикновен бук (max 50 бр/ha)

- наличие на минимален брой възрастни дървета от пионерните видове офика, обикновена бреза, трепетлика и др. в района на ветровалите

- бързо заемане на откритите площи от тревна и храстова растителност - вейник, светлика, малина и др., която подтиска дървесния подраст

- липса на достатъчно мъртва дървесина в напреднал стадий на разлагане, върху която смърчовият подраст е защитен в най-голяма степен от тревната растителност и неблагоприятните микроклиматични условия

- голяма площ на ветровалите (над 3 ha), което ограничава разпространението на самосев от смърч
Дендрологичното разнообразие във ветровалните площи, в сравнение с това в здравата гора е по-голямо, благодарение на повишеното участие на пионерни видове като бреза, трепетлика, бяла мура, червения бъз и др. в естественото възобновяване. Тяхното разпространение се улеснява от наличието на открити площи с нарушена почвена повърхност и пълна осветеност. Увеличеното дендрологично разнообразие в загиналата гора, в сравнение със здравата се дължи и на активизирането на семенната банка на офиката и няколко храстови вида, което е свързано с подобрения светлинен режим под изсъхналите дървета.
По-голямата част от подраста на смърча е предветровален. Унищожаването му при дърводобива е многократно по-голямо от това при самото падане на ветровалните дървета, тъй като те увисват във въздуха без да засягат подраста. Подрастът от обикновен бук е изцяло предветровален.

В незасегнатата гора и във ветровалната площ възрастовата структура на смърчовия подраст е почти идентична. Във ветровалната площ количеството на смърчовите фиданки във всяка възрастова степен е понижено поради загубите от ветровала и последващите дърводобивни дейности. Малкото количество следветровален подраст се дължи на сравнително неблагоприятни условия за развитие в откритите ветровални площи след 2001 г.

Условията за покълване и развитие на офиката са по-добри във ветровалните площи в сравнение с незасегната гора.
Тревната растителност във ветровалните площи и короядните петна включва типични “сечищни съобщества” и е отнесена към асоциацията Epilobietum angustifolii Oberd. 1973. В тях доминантна роля има малината (Rubus idaeus L.) с 31-45 % покритие. Доминирането на малината се счита като по-благоприятен вариант на развитие на следветровалната растителност в сравнение с доминирането на горския вейник, който по-силно подтиска развитието на дървесния подраст.

Проследени са промените, настъпили в тревния етаж след ветровал в смърчовата гора:

- Черната боровинка (Vaccinium myrtillus L.) и мъховете (Bryophyta) губят процентно си покритие, светликата (Luzula sylvatica (Huds.) Gaudin) и папратите (Pterophyta) го запазват, а малината (Rubus idaeus L.), вейникът (Calamagrostis arundinacea (L.) Roth.), върбовката (Epilobium angustifolium L.) и спорежът (Senecio nemorensis L.) увеличават своето покритие.
Разнообразието от микроусловия на средата се увеличава в резултат на присъствието на екологични ниши като мъртва дървесина, кореновите плочи или участъците с разкрит минерален слой, дървесен отпад и др. Установена е взаимовръзка между микроусловията на средата и възобновяването на смърчовите гори, а именно:
- следветровалният смърчов подраст е концентриран предимно върху разлагаща се мъртва дървесина, коренови плочи и незатревени участъци (хумус). Затова тези микроусловия имат най-голямо значение за развитието му под склопа и във ветровалните площи в ПП Витоша. Следователно подходящо е да се оставя повече мъртва дървесина в гората, да не се трупа вършината върху пъновете или други микроповишения и да се подбират най-подходящите участъци за изкуствено залесяване (напр. бавнозатревяващи се участъци като кореновите плочи или засенчени участъци около повалени стъбла).

Подрастът от офика е равномерно разпространен, докато този от бреза, трепетлика и бук се среща единично в по-ниските ветровални площи, в чиято близост се намират и възрастни индивиди от въпросните дървесни видове.

Продължи и работата по обслужване на поставените, осигуряване и поставяне на нови феромонови капани със съответните феромони. Една от основните цели на поставянето на феромонови капани е мониторинг на популацията на корояда-типограф. През месец септември 2008 г. бяха закупени допълнително петдесет броя процепни капани (феромонови уловки) и феромони за корояди. Капаните ще бъдат поставени на подходящи места в заложените в Плана за действие пилотни участъци през пролетта на 2009 г. (Виж т.12 Превантивни мерки). Поставянето ще се извърши от експерти от ЛСЗ София и ДГС София, които са ангажирани периодично да отчитат количеството на уловените корояди и да подменят феромоните.

Дейност 6. Изготвяне и поддръжка на интерактивна интернет страница

След създаване и запълване с информация на страницата, продължава редовното актуализиране с новини по проекта от страна на Сдружението. По статистически данни, за отчетния период (юли – септември 2008 г.) страницата е посетена 1245 пъти. Интернет страницата бе периодично допълвана с информация и снимки по време на отчетния период. Към страницата е свързана интерактивната карта, разработена на базата на ГИС анализ (Вж. Дейност 3. Изготвяне на ГИС модел).



Дейност 7. Разработване на пилотен модел за въвличане на обществеността и частния сектор и изграждане на партньорства

Моделът е разработен в предишния отчетен период и до момента над 50 дка вече са „осиновени” от партньорите по проекта. Именно разработването на модел, според който осиновителя не само поема отговорността по залесяването на дадена площ, но също така се ангажира с отгледните грижи за няколко години напред, осигури необходимите ресурси за отглеждане и попълване на много от залесените през 2007 г. и 2008 г. гори. За отчетния период във всички площи залесени с партньори по проекта бяха проведени отгледни мероприятия (виж Дейност 13. Възстановяване на горите в изсечени горски участъци).

Паралелно с това, интересът към разработения в рамките на проекта модел за осиновяване на гори продължи да нараства, като над 10 нови фирми и организации проявиха желание за работа със сдружението през пролетта на 2009 г., включително Lufthanza Technic, British Council, EVN, Енерго-Про България АД, училища, консултантски фирми и др.

Дейност 8. Заснемане и монтиране на филм

През отчетния период екипът на нашите партньори от Алпийски клуб „Еделвайс” изготви вариант на филм за проблема с изсъхването на смърчовите гори в ПП „Витоша” и работата на ИГ „Витоша” за неговото решаване (Приложение 7). Поради факта, че разработения вариант не отразява напълно всички извършвани дейности по проекта и желанието да се включат допълнителни кадри от проведените през есента акции, отглеждането на фиданки в разсадника в с. Гинци, събирането на семена, обработката на сателитни изображения и др. филмът бе върнат за доработване, което забави реализацията на крайния продукт. В момента екипът работи по последните корекции, свързани с финализирането на филма. Работи се и по технологичното осигуряване за онлайн достъп до филма през интернет страниците на сдружението и Алпийски клуб „Еделвайс”, водят се и преговори за редовното му излъчване му в кабелна телевизия „Ринг +”.



Дейност 9. Подготовка и издаване на информационни елементи и материали

За отчетния период на проекта по линия на Сдружението и ДПП „Витоша” са отпечатани и монтирани общо 11 броя информационни табла и табели - 1бр. – х.Брезовица, по пътя за Алеко; 2бр. между х.Алеко и Меча поляна – край ски писта Лале 1; 2бр. – м.Офелиите. Общо 5 броя, на които присъстват логата на ГЕФ., отразяващи проблема, работата на Инициативна група „Витоша” и подкрепата на нашите партньори за неговото решаване. Таблата (Приложение 9) са поставени в най-популярните за посещение райони на парка (Алеко, Офелии, Момина скала) и привличат интереса и вниманието на преминаващите през тези райони туристи.

През отчетния период бяха издадени и допълнителни информационни материали извън проектния бюджет но третиращи проблемите по възстановяването на засегнатите смърчови гори на територията на ПП Витоша (Приложение 5).

Към момента екипа на проекта работи по подготовката на информационна дипляна за работата по проекта. Дипляната ще представи всички извършени дейности по проекта, постигнатите резултати, разработения модел за „осиновяване на гори” и привлечените партньори. Целта на дипляната е да представи всички постигнати резултати от работата по проекта и да привлече нови партньори с цел осигуряване на устойчивост.



Дейност 10. Провеждане на информационна кампания

В рамките на отчетния период ИГ „Витоша” публикува тематични информационни материали (тениски, дипляна, брошура и стикери „Засади живот”), съдържащи информация за проблема с изсъхването на смърчовите гори в ПП „Витоша” и работата за неговото решаване. Материалите (Приложение 5) бяха разпространени по време на проведените акции по залесяване и отглеждане с доброволци, както и чрез дилърската мрежа на нашите партньори от Тойота.

За отчетния период на интернет страницата на сдружението са публикувани 9 нови статии, описващи работата по проекта и други текущи акции по възстановяването на смърчовите гори в ПП Витоша.

В интернет страницата на Сдружение Горичка се отразяват дейности, свързани с възстановяване на смърчовите гори на територията на ПП Витоша. Публикуваните статии (14 на брой), свързани с проблема със съхненето на смърчовите гори и акциите за залесяване, организирани от ИГ „ Витоша” са прочетени над 27 000 пъти. Освен това, някои от дейностите по проекта (акциите по залесяване) бяха отразени от национални медии като Нетинфо.БГ.



Дейност 11. Създаване на база данни за фиданки

Към датата на отчета е изградена структурата на базата данни, която е в процес на попълване. Събрана е информация за наличните фиданки през пролетта на 2008 от четири държавни горски разсадника – “Лаго” към ДГС Самоков, “Пашаница” към ДГС Боровец, “Войводенец” към ДГС Копривщица и “Гинци” към ДГС Годеч. Тези разсадници са на територията на РДГ София и произвеждат фиданки, подходящи за залесяване на територията на ПП Витоша.



Дейност 12. Превантивни мерки

Възприето е предложеното от ЛЗС София пренасочване на усилията и средствата, свързани със залагане на ловни дървета към осигуряване на повече феромонови уловки и феромони за тяхното обслужване. В следствие на това допълнително са закупени 50 броя процепни капани (феромонови уловки) за корояди и 150 броя феромони за корояда-типограф. Поради дългия срок на доставка (капаните и феромоните се доставят от чужбина), стоката е получена в началото на септември. Известно е, че по това време на годината летежът на корояда-типограф вече е преустановен, насекомите още през август навлизат в кората на дърветата и презимуват там. Следващият летеж започва през пролетта. По тази причина, с цел да не се похабяват феромоните, закупените капани са предоставени на ДГС София за съхранение и поставяне на подходящи места през пролетта на 2009 г., когато те ще бъдат максимално ефективни (Приложение 6).



Дейност 13. Възстановяване на горите в изсечени горски участъци

В рамките на проекта към датата на отчета са възстановени горски площи върху сечища с площ 184,65 дка (18.65 ха) на територията на ПП „Витоша”. За отчетния период са залесени 79,8 дка като финансов принос на ДГС София. Паралелно с това, през лятото и есента на 2008 г бяха отгледани всички нови горски насаждения сечища, създадени по проекта с обща площ 184,65 дка (18.65 ха). Така се изпълняват ангажиментите както на ИГ Витоша, така и на осиновителите на горски площи не само да засадят дадена площ, но и да осигурят необходимите за младата гора грижи през първите няколко години след създаването й.

С доброволен труд и участие на персонала на някои от компаниите партньори по проекта бяха попълнени общо 7,5 дка (0,75 ха) съответно в отдели: 101-д – 5 дка, 124-л – 2,5 дка (протоколи за доброволен труд – Приложение 3)

С цел осигуряване на посадъчен материал от ценни местни генотипове за възстановяване на горските екосистеми в парка, в периода 13.10 – 21.10.2008 г. е събран посевен материал (шишарки) от обикновен смърч (Picea abies (L.) Karst.). Материалът е добит от горска семепроизводствена база на Витоша – отдел 118 к. Събирането е извършено под ръководството на експерти от ГСС София и ДГС София. Предстои обработка и тестване на семената. Посевният материал ще бъде предоставен на РДГ София за отглеждане в горски разсадник към ДГС Годеч. Събраното количество шишарки е 35 кг. Количеството семена ще бъде ясно след обработката на шишарките от страна на ГСС София. Семената ще бъдат засяти през март 2009 г. в Държавен горски разсадник Гинци към ДГС Годеч на територията на РДГ София.

От засетите през миналия отчетен период (април 2008 г.) семена в горския разсадник на в с. Гинци са получени 38 000 едногодишни фиданки от обикновен смърч. Отгледаните фиданки ще бъдат използвани при залесявания на територията на ПП Витоша.

Дейност 14. Мониторинг и оценка

На редовни събирания на работната група по проекта и Управителния съвет на Инициативна група Витоша продължават да се обсъждат и планират дейностите по изпълнение на настоящия проект.



2. Произведени продукти

  1. Изготвена е интерактивна карта на територията на парка, отразяваща състоянието на горските екосистеми и работата по тяхното възстановяване. Тя е достъпна на адрес www.e-ecology.bas.bg/vitosha/

  2. Извършени са превантивни дейности: закупуване и доставка на феромонови уловки за корояди, експертен мониторинг във ветровални и короядни петна,.

  3. Публикувани и разпространени са информационни материали – публикувани статии засягащи проблема на интернет страницата на ИГ Витоша и на страницата на ГОРИЧКА.

  4. Залесени са 79,8 (7,98 ха) дка нови горски насаждения на територията на ПП Витоша.

  5. Отгледани са 184,65 дка горски участъци създадени в рамките на проекта.

  6. Поставени са 11 броя информационни табла на територията на парка, главно около засегнатите участъци и залесените сечища (Приложение 9).

  7. Изготвен е работен варината а филма «Засади живот!».

III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ

1. Научени уроци

С натрупването на опит в практическата дейност по залесяване се подобри и качеството на залесяванията. Това се дължи до голяма степен на повторното участие на едни и същи доброволци.

Постепенно в резултат на съвместната работа с всички заинтересовани институции се изгради взаимно доверие, което неминуемо води до оптимизиране на работния процес.

2. Принос към устойчивостта

През периода 07.2008 – 01.2009 г. продължи цялостната работа по възстановяването на засегнатите горски насаждения на територията на ПП Витоша. Моделът за „осиновяване” на горски участъци се затвърди като работещ и ИГ Витоша продължава работата със своите партньори към поддържане на екологичното равновесие чрез устойчиви партньорства. Нарастващия интерес към модела за осиновяване през отчетния период и осигуряването на нови партньори гарантира устойчивото развитие на залесените горски участъци.



3. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им

При работата с държавните институции срещнахме редица административни проблеми, свързани със забавяне в изпълнение на някои дейности и невъзможност за изпълнението на други. Благодарение на няколкомесечната съвместната работа с всички заинтересовани институции се изгради взаимно доверие, което значително улесни преодоляването на възникнали по време на изпълнението на проекта проблеми.



IV. ПРОМЕНИ

(не се предлагат промени)



V. СПИСЪК С ПРИЛОЖЕНИЯ

Приложение 1 Писмо до заинтересованите институции с молба за становище относно Плана за действие за опазване и възстановяване на горските екосистеми на територията на ПП Витоша и експертния докладИзработване и актуализиране на ГИС база данни за засегнатите от каламитета на Ips typographus смърчови гори в ПП Витоша”

Приложение 2 Получени са становища от ДАГ, ЛЗС София и ДГС София

Приложение 3 Приемателно-предавателни протоколи за извършени попълвания с доброволен труд.

Приложение 4 Договор с ДПП „Витоша” за съвместно закупуване на сателитни изображения

Приложение 5 Публикувани информационни материали – дипляна, брошури, стикери

Приложение 6 Приемателно-предавателни протоколи аз 50 бр. процепни капани за корояди и 150 бр. Феромони.

Приложение 7 Работен вариант на филм „Засади живот”

Приложение 8 Становище на авторите на План за действие за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на ПП „Витоша” относно коментарите получени от заинтересованите институции.

Приложение 9 Снимков материал от работата по проекта




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница