Отчет на „енемона" ад към 31. 12. 2007 г. /с-но мсс 34/ Информация за дружеството „Енемона"



Дата27.10.2018
Размер435.5 Kb.
#102060
ТипОтчет


ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ КЪМ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ-

НА „ЕНЕМОНА” АД КЪМ 31.12.2007 г.

/с-но МСС 34/
1.Информация за дружеството
„Енемона”АД е основано през 1990 год. в гр.Козлодуй. Първоначалната регистрация на колективна фирма „Енемона” е през месец юли 1990 год.,по фирмено дело №542/1990 г. на Врачански окръжен съд,през 1994 година с решение № 323/28.07.1994 год. на ВОС „Енемона” е акционерно дружество.

-Размерът на регистрирания акционерен капитал към 31.12.2005 г. е 3 700 000 лева,номиналната стойност на всяка акция,независимо от вида и е 1/един/ лев.Акциите са неделими

-С Решение №710/30.05.2006г. на ВОС е вписана промяна-увеличение капитала на дружеството от 3 700 000 лева на 4 700 000 лева,чрез издаване на 1 000 000 лева нови акции.

-С Решение №823/23.06.2006г. на ВОС е вписана промяна-увеличение капитала на дружеството от 4 700 000 лева на 6 000 000 лева,чрез капитализиране на 1 300 000 лева от фонд „Резервен” на дружеството,чрез издаване на 1 300 000 броя нови акции.

- С решение № 945/02.05.2007 г. на ВОС е вписана промяна в капитала на компанията от 6 000 000 лв. на 9 933 600 лв. чрез капитализиране на 3 933 600 лв. от обложената печалба за 2006 г.

- С решение № 2290/12.12.2007 г. на ВОС е вписана промяна в капитала на компанията от 9 933 600 лв. на 11 933 600 лв. чрез издаване на 2 000 000 /два милиона/ нови безналични акции с право на 1 глас в общото събрание на дружеството, право на дивидент и право на ликвидационен дял, съразмерен с номиналната стойност на акциите, с номинална стойност 1.00 /един/ лев всяка една.


Собственост и управление

Относно управлението на дружеството за периода на междинния счетоводен отчет- 01.01.2007 г. - 31.12.2007 г. са настъпили следните промени:

С решение № 945/02.05.2007 г. на ВОС е вписано увеличение на числеността на Съвета на Директорите от 6 на 9 члена.

Дружеството се управлява от Съвет на директорите в състав: Дичко Прокопиев Прокопиев, Людмил Иванов Стоянов, Цветан Каменов Петрушков, Богомил Арсенов Спиридонов, Илиан Борисов Марков, Прокопи Дичев Прокопиев, Маргарита Иванова Динева, Валентин Михайлов Стоянов и Георги Замфиров Горанов.

Дружеството се представлява от изпълнителните директори: Дичко Прокопиев Прокопиев, Людмил Иванов Стоянов, Цветан Каменов Петрушков и прокуриста Богдан Дичев Прокопиев, заедно и поотделно.

Дружеството има едностепенна система на управление.
Управителните органи на „Енемона” АД са:


  • Общо събрание на акционерите

  • Съвет на директорите

Дружеството се представлява от Изпълнителните директори:

-Дичко Прокопиев Прокопиев

-Людмил Иванов Стоянов

-Цветан Каменов Петрушков

и прокуриста Богдан Дичев Прокопиев
Предмет на дейност
Основният предмет на дейност е:

Строителномонтажна,проектантска,инвеститорска,пусковоналадъчна,инженерингова,маркетингова,туристическа,производство,изкупуване,реализация и сервиз на машини,съоръжения,материали,детайли и резервни части и стоки за широко потребление,производство на електрическа енергия,произведена от възобновяеми енергийни и енергоспестяващи съоръжения,енергоефективни услуги/вкл.;Обследване,консултиране,инсталиране,модернизация,поддръжка, управление и мониторинг на машини,съоръжения и сгради,консултантски,преводачески,автосервизни,транспортни услуги,както и всички незабранени от законодателството на Република България дейности.


2.Основни положения от счетоводната политика
2.1.База за изготвяне на финансовия отчет
Настоящият финансов отчет е изготвен в съответствие с изискванията на Международните счетоводни стандарти приети от Борда на Международните счетоводни стандарти, утвърдени в Република България,Закона за счетоводството в България и утвърдената от ръководството на дружеството счетоводна политика.

Финансовия отчет е изготвен при спазване на принципа на историческата цена,модифициран в определени случаи с преоценката на някои активи по тяхната справедлива стойност, както това е посочено на съответните места,на базата на действащото предприятие и на принципа на начисляването.

Към датата на междинния финансов отчет има обяснение на събитията и сделките, които имат значение за разбирането на промените във финансовото състояние и резултатите на предприятието от датата на последния годишен отчет.

Всички данни за 2007 и за 2006 година са представени в настоящия финансов отчет в хил. лева





    1. Сравнителни данни

Дружеството представя сравнителна информация в този финансов отчет за:

-баланс към края на текущия отчетен период и сравнителен баланс

към края на непосредствено предхождащата финансова година.

-отчети за доходите за текущия отчетен период и с натрупване за

текущата финансова година до настоящия момент със сравнителни отчети за доходите за съответните сравними отчетни периоди на непосредствено предходната финансова година,

-отчет,посочващ промените в собствения капитал кумулативно за

текущата финансова година до настоящия момент,

-отчет за паричния поток кумулативни за текущата финансова

година до настоящия момент със сравнителен отчет за съответния период от една година назад за непосредствено предходната финансова година.

Когато е необходимо, сравнителните данни се рекласифицират за да се постигне съпоставимост спрямо промените в представянето в текущата година.
2.3. Счетоводни предположения и приблизителни счетоводни преценки
Изготвянето на финансовия отчет по международните стандарти

изисква ръководството да приложи някои счетоводни предположения и приблизителни счетоводни оценки, които се отнасят до докладваните активи и пасиви, оповестените условни активи и пасиви, както и до признатите приходи и разходи за периода.

Всички те са извършени на основата на най-добрата преценка, която е направена от ръководството към датата на изготвянето на финансовия отчет. Действителните резултати биха могли да се различават от представените в настоящия финансов отчет.

2.4. Приходи
Приходите се признават на база принципа за начисляване и съпоставимост до степента, до която стопанските изгоди се придобиват от дружеството и доколкото приходите могат надеждно да се измерят.

При предоставянето на услуги, приходите се признават, отчитайки етапа на завършеност на сделката към датата на баланса, ако този етап може да бъде надеждно измерен, както и разходите,извършени по сделката и разходите, и разходите за приключването й.

При продажбите на стоки и материали приходите се признават, когато всички съществени рискове и ползи, произтичащи от тяхната собственост преминават в купувача.
2.5. Разходи
Разходите в дружеството се признават в момента на тяхното възникване и на база принципите на начисляване и съпоставимост.

Разходите за бъдещи периоди се отлагат за признаване като текущ разход за периода, през който договорите за които се отнасят, се изпълняват.

Финансовите приходи и разходи се включват в отчета за приходи и разходи, като се посочват диференцирано и се състоят от: лихвени приходи, курсови разлики от валутни операции и банкови такси и комисионни.
2.6. Сделки в чуждестранна валута
Сделките извършени през периода, деноминирани в чуждестранна валута са превърнати в български лева по курса на съответната валута на датата на сделката.Активите и пасивите, деноминирани в чуждестранна валута са преизчислени по заключителния курс на Българска Народна Банка, която е централна банка на България, към балансовата дата.

Получените от това печалби и загуби са представени в отчета за приходите и разходите.

Считано от 01.01.1999 г. българския лев е фиксиран към общата Европейска валута-ЕВРО-ПРИ КУРС 1.95583 ЛЕВА ЗА 1 ЕВРО. БНБ определя обменните курсове на българския лев към другите чуждестранни валути, използвайки курса на ЕВРО към съответната валута на международните пазари.

2.7. Дълготрайни материални активи
Дълготрайните материални активи са представени в счетоводния баланс по цена на придобиване, намалена с натрупаната амортизация и загубите от обезценяване
Първоначално оценяване

При първоначалното си придобиване дълготрайните материални активи се оценяват по цена на придобиване, която включва покупната цена, вкл. Митнически такси и всички преки разходи, необходими за привеждане на актива в работно състояние. Преките разходи са: разходи за подготовка на обекта, разходи за първоначална доставка и обработка , разходите за монтаж, разходите за хонорари на лица, свързани с проекта, невъзстановяеми данъци и др.

Дружеството е определило стойностен праг от 500 лв., под който придобитите активи, ако не притежават характеристиката на материален запас, се изписват на текущ разход.

Последващо оценяване

Избраният от дружеството подход за последваща балансова оценка на дълготрайните материални активи е препоръчителния подход по МСС 16 - цена на придобиване, намалена с начислените амортизации и натрупаните загуби от обезценяване.

След първоначалното признаване, активите от клас „Сгради” се отчитат по преоценена през 2007 г., намалена с натрупаната загуба от обезценка. Това довежда до вписване на преоценъчен резерв в размер на 5608 хил. лв.

Справедливата стойност се определя чрез оценка, която се извършва от професионален лицензиран оценител.


Методи на амортизация

Дружеството начислява амортизация като се прилага линейния метод на амортизиране на дълготрайните активи, съобразно полезния живот на отделните активи, определени от ръководството на дружеството за всеки клас активи, както следва:



предавателни устройства, преносители на електрическа енергия и съобщителни линии – 2 %;


  • за машини, производствено оборудване, апаратура–15%;




  • за транспортни средства /без автомобилите/, покрития на пътища и самолетни писти – 5 %;




  • компютри, периферни устройства за тях, софтуер и право на ползване на софтуер – 15 %;




  • автомобили – 10 %;




  • ДМА и нематериални активи, за които има ограничен срок на ползване съгласно договорни отношения или законово задължение - 4 %;




  • За всички останали амортизируеми активи – 10 %;

Амортизация не се начислява на земите и активите, които са в процес на изграждане или доставка.

Балансовите стойности на дълготрайните материални активи подлежат на преглед за обезценка, когато са налице събития или промени в обстоятелствата, които показват, че балансовата стойност би могла да се отличава трайно от възстановителната им стойност. Ако са налице такива индикатори, че приблизително определената възстановителна стойност е по-ниска от тяхната балансова стойност, то последната се коригира до възстановителната стойност на активите. Възстановителната стойност на дълготрайните материални активи е по-висока от двете: нетна пазарна цена или стойност в употреба. За определянето на стойността в употреба на активите бъдещите парични потоци се дисконтират до тяхната настояща стойност като се прилага дисконтов фактор преди данъци, който отразява текущите пазарни условия и оценки на времевата стойност на парите и рисковете специфични за съответния актив. Загубите от обезценка се отчитат в отчета за приходи и разходи.

2.8. Нематериални дълготрайни активи
Нематериалните активи се отчитат по цена на придобиване или себестойност и се амортизират по линеен метод на база очаквания им срок на полезен живот, както следва:


  • ДМА и нематериални активи, за които има ограничен срок на ползване

съгласно договорни отношения или законово задължение - 4 %;

Амортизационният срок е съобразен с юридическите права, които дружеството притежава върху отделните активи-търговски марки.

Разходите за изследователска дейност се признават за разходи в периода на възникването им. Възникналите разходи по проекти за развойна дейност се признават за нематериални дълготрайни активи, когато от тях се очаква да се генерират бъдещи икономически изгоди. В случаите, когато експертните оценки не могат да установят наличието на такива бъдещи стопански изгоди се признават за част от нетната печалба или загуба за периода. Разходите за развойна дейност , които вече са били признати за текущи разходи, не могат да бъдат признавани за нематериален дълготраен актив в следващ период.

Когато съществуват индикации за обезценка на нематериален дълготраен актив, балансовата стойност на същия незабавно се намалява до неговата възстановима стойност съгласно изискванията на МСС 36 „Обезценка на активи”.


2.9. Последващи разходи за дълготрайни активи
Последващо извършвани разходи се капитализират само в случай , че водят до увеличаване на икономическата изгода от използването на съответния актив, за когото са извършени. Последващо извършените разходи, възникващи във връзка със замяна на някой компонент от дълготрайните материални активи, който се е отчитал отделно, се капитализират след отписването на съответния самостоятелен компонент. Последващо извършвани разходи могат да се капитализират само в случай, че водят до увеличаване на икономическата изгода от използването на съответния актив, за когото са извършени. Всички останали разходи се отчитат като текущи в отчета за приходите и разходите. При продажба или бракуване отчетната стойност и съответната натрупана амортизация се отписват.
2.10. Лизингови договори

Дълготрайни активи, предоставени по лизингови договори, когато всички рискове и изгоди практически са преминали в полза на лизингополучателя, се класифицират като финансови лизингови договори. Тези активи се осчетоводяват като собствени активи и като задължение към лизингодателя. Лизинговите плащания се осчетоводяват в намаление към кредитора. Активите, получени по договор за финансов лизинг се амортизират на база оценения им полезен живот на ползване по линеен метод.

Договори за предоставяне на активи, при които рисковете и изгодите от актива ефективно остават при собственика, се класифицират като договори за оперативен лизинг. Задълженията за плащане по тези договори се признават в отчета за приходите и разходите на пропорционално-времева база за периода на лизинговия договор.
2.11. Материални запаси

Материали- оценяват се при придобиването им по доставна стойност, включваща разходите по закупуването и преработката, както и другите разходи, направени във връзка с доставянето им до настоящето местоположение и състояние. При изписването им последователно се прилага метода на средно претеглена цена на периодична месечна база.

Готова продукция - отчита се по себестойност.

Себестойността на готовата продукция се формира от разходите по договорите за строителство, които включват

-разходи, които са пряко свързани с конкретния договор-разходи за

труд на обекта, включително обектов надзор, разходи за материали, използвани при строителството, амортизация на машините, оборудването, съоръженията и материалите използвани по договора, разходите за предвижването на машините, оборудването, съоръженията и материалите до и от площадката на изпълнение на договора,разходите за наемане на машини,оборудване и съоръжения ,разходи за проектиране и техническа помощ,приблизителни разходи за работи по извършването на корекции и работи по гаранционна поддръжка включително и очакваните гаранционни разходи.

-разходи,които се отнасят към договорната дейност изобщо и могат

да бъдат начислени по договора-застраховки,разходи за проектиране и техническа помощ,които не са пряко свързани с конкретен договор,общи разходи за строителството.

-други разходи,които могат да бъдат конкретно начислени на

клиента съгласно условията на договора.



Незавършено производство-оценява се по себестойност, която се определя в края на всеки месец чрез инвентаризация на фактически и изпълнено СМР. Използва се метода „дял за завършено строителство”.

Стоки-при придобиването се оценяват по доставна стойност, включваща разходите по закупуването и преработката, както и другите разходи, направени във връзка с доставянето им до настоящото местоположение и състояние.При отписването им последователно се прилага метода на средно претеглена цена на периодична месечна база.
2.12. Търговски и други вземания

Търговските вземания се представят и отчитат по стойност на оригинално издадената фактура, намалена с размера на обезценката за несъбираеми суми. Приблизителната оценка за съмнителни и несъбираеми вземания се прави, когато за събираемостта на цялата сума или на част от нея съществува висока несигурност. Несъбираемите вземания се обезценяват изцяло, когато правните основания за това се установят.

Към 31.12.2007 г. е направена обезценка на вземанията от клиенти съгл. МСС 39 „Финансови инструменти: признаване и оценяване”, както следва:

Обща сума на вземанията: 11 173 216.78 лв.

От тях съмнителни: 642 224.39 лв. – 10% обезценка – 64 222.44 лв.

От тях трудносъбираеми: 888 754.61 лв. – 20% обезценка – 177 750.92 лв.

Обща сума на обезценката към 31.12.2007 г.: 241 973.36 лв.

2.13. Парични средства и еквиваленти
Паричните средства представляват левови и валутни наличности в касата и в банките и в парични еквиваленти.

Левовите наличности са представени по номинална стойност, а валутните по заключителния курс на БНБ към 31.12.2007г.


2.14.Краткосрочни и Дългосрочни банкови заеми
2.14.1. HVB Bank Biochim /УниКредит Булбанк АД/
На 14.04.2003г е сключен договор, по силата на който „Енемона” АД получава от „Биохим” АД кредитна линия в размер на 800 000 лв. /осемстотин хиляди/ лева, предназначени за оборотен капитал. Срокът за ползване на суми от кредита е 12 месеца с опция за пролонгиране.

За обезпечаване на кредита е вписана договорна ипотека върху недвижимо имущество на стойност 1 171 480 лв.

На 14.02.2004г. е подписан Анекс №1 към договора,с който е удължен срока на погасяване на кредитната линия до 14.03.2005г.

С анекс от 25.02.2005г. е приложена клаузата за пролонгиране и падежът е определен за 14.03.2007г.

С договор № 005/01.05.2005г. на „Енемона” АД е предоставена смесена кредитна линия за издаване на банкови гаранции и за револвиращ оборотен кредит в размер на 1 090 000 EURO , която обединява оборотния кредит от 800 000 лв. и ползваните лимити за банкови гаранции от 200 000 лв. и 400 000 лв.Обединени са в нова договорна ипотека и обезпечения, вписан е особен залог МПС и на вземания по договори.

Към 30.09.2006г. от линията са издадени банкови гаранции на стойност 235 000 EUR,останалия ресурс от 855 000 EUR е ползван като револвиращ оборотен кредит. Падежът на кредита е 31.08.2006г. с опция за пролонгиране.С анекс №1/31.08.2006г. към договор № 005/01.09.2005г., падежа на кредита е удължен с една година до 31.08.2007г. Към 31.12.2006г. са издадени банкови гаранции на стойност 300 000 EUR , останалата част от ресурса се ползва за револвиращ оборотен кредит.

С Анекс № 2/22.05.2007 г. към Договор №005/01.09.2005 г. линията е пролонгирана до 31.05.2008 г.

Към 31.12.2007 г. от нея са издадени банкови гаранции в размер на 201 х. Евро, останалата част се ползва като револвиращ кредит, който към момента е погасен.

.

2.14.2. HVB Bank Biochim /УниКредит Булбанк АД/
С Договор от 22.05.2007 г. на „Енемона” АД е предоставена смесена кредитна линия за издаване на банкови гаранции и за револвиращ оборотен кредит в размер на 2 000 000 EURO, за обезпечаването на която е вписана втора по ред ипотека върху активите, обезпечаващи линията за 1 090 х. Евро. Падежът на кредита е 31.05.2008 г. с опция за пролонгиране.

Към 30.09.2007 г. линията е изцяло усвоена за оборотни средства, като към 31.12.2007 г. кредитът е изцяло погасен.



2.14.3. ОББ АД
На 18.11.2003 г. е сключен Договор №143,по силата на който „Енемона” АД получава кредитна линия за оборотен капитал в размер на 310 000 EUR /триста и десет хиляди/ ЕВРО, при краен срок за погасяване 29.12.2004 г. и с опция за пролонгиране.Линията е обезпечена с договорна ипотека на недвижими имоти на стойност 560 000лв. и особен залог на МПС и производствени машини и агрегати на стойност 362 000 лв.

С Анекс №2/21.12.2004г. срокът е удължен до 29.12.2005 г.

На 26.05.2005 г. е подписан Рамков договор № 81 за лимит за банкови гаранции и предоставяне на банков кредит под условие в размер на 1 350 000 EUR обезпечен с договорна ипотека на производствени сгради, собственост на „Ломско пиво” АД , гр. Лом.

С Допълнително споразумение №1/08.08.2005г. се предоговарят условията и същия се променя на „Договор за предоставяне на овърдрафт по сметка и за издаване на банкови гаранции и предоставяне на банков кредит под условие” със срок до 14.05.2006г. и с опция за пролонгиране.

С Допълнително споразумение № 2/20.12.2005г. се изповядва нова ипотека, като се вписва допълнително обезпечение /недвижим имот на „Енергомонтаж АЕК” АД ,гр. Козлодуй / и размерът на линията се увеличава от 1 350 000 EUR на 1 700 000 EUR.Обезпечението се взема от оборотния капитал в размер на 310 000 EUR по Договор №143/18.11.2003г. и със Споразумение за прекратяване от месец декември 2005 г. този договор е прекратен.

Към 30.09.2006г. от тази смесена кредитна линия е издадена една банкова гаранция на стойност 223 000 EUR.Останалата част е ползвана като овърдрафт по сметка.

С Допълнително споразумение №3/01.03.2006г. след вписване на особен залог върху машини и транспортни средства на стойност 411 000 EUR,размерът на кредитната линия се увеличава от 1 700 000 EUR на 2 000 000 EUR.

Със споразумение от 06.07.2006г. е прекратено ползването на овърдрафт по сметка,сумата е издължена и линията се ползва само за издаване на банкови гаранции.

С допълнително споразумение № 4/28.03.2007 г. линията е

увеличена от 2 000 000 EUR на 3 500 000 ЕUR и същата придобива

смесен характер на овърдрафт по сметка и за издаване на банкови

гаранции. Увеличението е обезпечено със следваща по ред ипотека на

ДМА на “Ломско Пиво” АД, “Енергомонтаж АЕК” АД и “Енемона” АД. Към 31.12.2007 г. от линията са издадени банкови гаранции за 343 633 EUR, а оставалата част е свободна за ползване, тъй като усвоеният през годината овърдрафт е изцяло погасен.
На 02.09.2005 г. е сключен Договор с “Българска Фондова Борса” АД за регистрация за търговия на Неофициален пазар “Сегмент “Неофициален пазар на облигации на първата емисия на корпоративни облигации в размер на 2 500 000 лв. Вид на облигациите:обикновени,поименни,безналични,лихвоносни,неконвертируеми,свободнопрехвърляеми,необезпечени, номинална стойност 1 000 лева, общ брой на облигациите 2 500 /две хиляди и петстотин броя/. Краен срок за погасяване на емисията – 20.05.2010 г.

С начален срок на записване 26.06.2006г. е записана втора емисия на облигационен заем с водещ мениджър на емисията Банка ОББ Размера на облигационния заем е 6 000 000 евро, брой облигации 6 000 бр; вид на облигациите:обикновени,поименни,безналични,лихвоносни,неконвертир еми,свободнопрехвърляеми,необезпечени,номинална стойност 1 000 евро, емисионна стойност 1 000 евро, без обезпечение.



2.14.3. СИБанк АД

На 29.11.2005г. с Договор № ST05-00003 НА „Енемона” АД е

предоставен банков кредит в размер на 360 000 EUR.Кредитът е

инвестиционен и средствата са използвани за закупуване на недвижим

имот –дворно място с площ от 14 020 кв. м и построен в него промишлен

сграден фонд, находящи се в гр. София,район Нови Искър .Кредитът е

обезпечен с договорна ипотека върху закупения имот.

Крайният срок за издължаването на кредита е 20.11.2012г. с гратисен период една година,т.с до 20.11.2006г.,което означава,че данните по този кредит към 31.12.2006г. нямат промяна.През месец декември 2006 год. е внесена първата погасителна вноска и остатъка по главницата е 325 000 EUR. Кредитът се обслужва редовно и към 30.09.2007 г. остатъкът по главницата е 310 000 EUR. Към 31.12.2007 г. кредитът е предсрочно погасен изцяло



2.14.4. „БАНКА ДСК” ЕАД

На 18.08.2006 год. между „Банка ДСК” ЕАД и „Енемона” АД е сключен

договор за предоставяне лимит за кредитни сделки в размер до 1 250 000

евро за финансиране на проекти по енергийна ефективност.



    на база сключени ЕСКО договори ,съгласно чл.21 от Закона за

    енергийната Банката финансира 100% стойността на предоставения

    договор без ДДС.Крайния срок за предоставяне на лимита е 18.08.2009

    год.-36 месеца,като всеки отделен кредит в рамките на лимита е със срок

    не по-дълъг от 12 месеца,не надвишаващ срока на лимита на кредита.

    С договор №334/21.12.2006 г. Банка ДСК ни отпуска кредит за

    оборотни средства в размер на 157 052 Евро, за финансиране на ЕСКО

    договор за СМР в СПР “Здраве” гр. Банкя. Срокът за усвояване е до

    30.09.2007 г., а срокът за цялостно погасяване е 21.12.2007 г. Към

    31.12.2007 г. кредитите са ицяло погасени и линията е свободна

    С договор №335/21.12.2006 г. Банка ДСК ни отпуска кредит за

    оборотни средства в размер на 523 961 Евро, за финансиране на ЕСКО

    договор за СМР в

    МБАЛ Троян ЕООД, гр. Троян Срокът за усвояване е до 30.09.2007 г. а

    срокът за цялостно погасяване е 21.12.2007 г.

    С договор за банков кредит № 380 от 13.03.2007 г. Банка ДСК ЕАД ни

    отпуска 300 000 Евро за финансиране на проект по енергийна

    ефективност за подмяна на старо оборудване с ново енергийно

    оборудване. Крайниятсрок за погасяване на кредита е 25.02.2011 г. През

    м. септември е внесена първата погасителна вноска и 31.12.2007 г.

    главницата по него е 271 4237 Евро.

    С договор за кредит от 20.07.2007 г. банка ДСК ни разрешава Лимит за

    кредитни сделки за финансиране на проекти по енергийна ефективност

    на база сключени ЕСКО договори в размер на 5 000 000 Евро. Към

    31.12.2007 г. са усвоени средства в размер на 2 784 571 Евро по13 броя

    договори, чийто падежи са през второто полугодие на 2008 г.



    2.14.5. Фонд “Енергийна Ефективност”

С Договор за кредит № 011/2006 от 22.11.2006г.между „Енемона” АД и

Фонд „Енергийна ефективност” ни е отпуснат кредит в размер на 67 728

лв. за финансиране на Договор за извършване на инженеринг с

гарантиран резултат и СМР в ЦДГ № 1 „Васил Левски” в гр.Карлово.Остатъка

по главницата към към 31.12.2007 г. е 49 385 лв. Окончателен падеж м.Ноември

2010 г.
С Договор за кредит № 012/2006г. от 22.11.2006г.между „Енемона” АД и

ФЕЕ ни е отпуснат кредит в размер на 66 258 лв. за финансиране на

Договор за извършване на инженеринг с гарантиран резултат и СМР в ЦДГ

№ 4, Слънце в гр.Карлово. Остатък по главницата към 31.12.2007 г. е 48313

лв. Окончателен падеж м. Ноември 2010 г.


С Договор за кредит № 013/2006г. от 22,11,2006г. между „Енемона”АД и

ФЕЕ ни е отпуснат кредит в размер на 109 471 лв. за финансиране на

Договор за извършване на инженеринг с гарантиран резултат и СМР в ЦДГ

№ 6 „Гина Кунчева” в гр.Карлово. Остатъка по главницата към към

31.12.2007 г. е 79 823 лв.

Окончателния падеж е м. Ноември 2010 г.


С Договор за кредит № 014/2006г.от 22,11,2006г. между „Енемона”АД и

ФЕЕ ни е отпуснат кредит в размер на 93 055 лв. за финансиране на Договор

за извършване на инженеринг с гарантиран резултат и СМР в ЦДГ № 7

„Първи Юни” в гр.Карлово. Остатъка по главницата към към 31.12.2007 г.е

67 854 лв.

Окончателния падеж е м. Ноември 2010 г.


С Договор за кредит № 015/2006г.от 22,11,2006г. между „Енемона”АД

и ФЕЕ ни е отпуснат кредит в размер на 94 991 лв. за финансиране на

Договор за извършване на инженеринг с гарантиран резултат и СМР в ЦДГ

№ 8 „Зорница” в гр.Карлово. Остатъка по главницата към към 31.12.2007 г.

е 69 264 лв.

. Окончателния падеж е м. Ноември 2010 г.


С Договор за кредит № 003/2006г.от 29,05,2006г. между „Енемона”АД

и ФЕЕ ни е отпуснат кредит в размер на 197 000 лв. за „Енергоефективна

реконструкция и изграждане на отоплителна инсталация в сграда , в която се

помещават читалище „Н.И.Вапцаров 1924” и общинска администрация в гр.

Криводол. Остатъкът по главницата към към 31.12.2007 г. 124 195 лв .

Окончателен падеж м.март 2010 г.


С Договор за кредит № 019/2007г.от 28,03,2006г. между „Енемона”АД

и ФЕЕ ни е отпуснат кредит в размер на 768 000 лв. за финансиране на

енергоефективни дейности по Договор за извършване на инженеринг с

гарантиран резултат за сградата на МБАЛ Троян ЕООД от 13,11,2006 г.

Окончателен падеж м.март 2012 г. Остатъкът по главницата към към

31.12.2007 г. 652 799 лв.



2.15. Дългосрочни задължения

Дългосрочните задължения включват задължения по договори за

финансов лизинг в размер на 1 917 хил. лв./от които 1 013 хил.лв.-текуща част и 904 хил.лв.-нетекуща/

Дълготрайни активи, предоставени по лизингови договори ,когато всички рискове и изгоди практически са преминали в полза на „Енемона” АД се класифицират като финансови лизингови договори.

Отчитат се като собствени активи и като задължения към лизингодателя .

С лизинговите плащания се намаляват задълженията към кредитора. Активите,получени по договори за финансов лизинг,се амортизират на база оценения им полезен живот на ползване по линеен метод.

Отчитат се отсрочени данъчни пасиви в съответствие с МСС 12 и действащото данъчно законодателство.

2.16. Преоценъчен резерв
Като преоценъчен резерв в баланса на дружеството е представен резултатът от извършваните през предходни години, включително до 2001 год. преоценки по действащото до края на 2001 год. счетоводно законодателство на притежаваните от дружеството дълготрайни материални активи, както и извършената към 31.12.2002 год. преоценка на някои дълготрайни активи до справедливата им стойност с цел съобразяване с изискванията на промените в Националното счетоводно законодателство.

Преоценъчният резерв , формиран от преоценки по действащото до края на 2001 год. счетоводно законодателство, се признава като неразпределена печалба след изваждането от употреба на съответния актив или неговата пълна амортизация в данъчния амортизационен план.

Преоценъчният резерв, формиран от преоценки към 31.12.2002 год. се прехвърля в неразпределената печалба, когато преоценката бъде изцяло реализирана до нейната пълна амортизация.

Преоценъчният резерв е намален с размера на отсрочения данъчен пасив.


Съгласно промените от 01.01.2007 г. и & 10 от ПЗР на ЗКПО на закона е отписан от ДАПл /еднократно/ към 01.01.2007 преоценъчен резерв в размер на 42 653.44 лв.
2.19. Данъци
Данъчните задължения са определени съобразно националните данъчни законодателства. В съответствие с българското данъчно законодателство, ”Енемона” АД е субект на данъчно облагане с корпоративен данък върху печалбата в размер на 10%.

Съставил:..................... /Н. Николаева/



.





Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница