Отчет на Националния план за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете през 2011 г. Въведение



страница1/3
Дата10.02.2018
Размер0.64 Mb.
#57475
ТипОтчет
  1   2   3


Отчет

на

Националния план за насърчаване

на равнопоставеността на жените и мъжете през 2011 г.

Въведение

Насърчаването на равнопоставеността и създаването на гаранции за равно третиране, равен достъп до ресурсите на обществото и равно участие при взимането на решения на жените и мъжете в Република България с оглед успешната им личностна и социална реализация и стимулиране на тяхната равнопоставеност във всички сфери на обществения, икономическия и политическия живот на страната е в изпълнение на ангажиментите на Република България за насърчаване на равнопоставеността на половете в съответствие с Пекинската платформа за действие и 23-тата Специална сесия на Генералната асамблея на ООН (2000), Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените, Целите на хилядолетието на ООН за развитие, новата Европейска стратегия за равенство между жените и мъжете (2010-2015) и Европейския пакт за равенство на жените и мъжете.

В контекста на членството на България в Европейския съюз и за постигане на съответствие на националното законодателство и практика с правото на Европейската общност и добрите практики в държавите-членки, политиката по равнопоставеност на половете е ориентирана към създаване на условия за прилагането на общ подход за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете и равнопоставеността на всички в обществото.

Израз на този подход са действията, заложени в Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2009-2015 г., чиято координация е в сферата на отговорност и компетентност на Министерството на труда и социалната политика от 2000 г. (ПМС 156 от 2000 г.) и на основание чл.33, т.3 от Устройствения правилник на Министерството на труда и социалната политика.

Развиването на хоризонтален тип политика за подобряване и синхронизиране на усилията на отговорните институции е гаранция за съвместни координирани действия в процеса на формиране на политиката по равнопоставеност на половете и постигане на устойчив модел за сътрудничество между институциите, социалните партньори и гражданското общество.

В условията на новата икономическа и социална ситуация, пред която са изправени държавите-членки на Европейския съюз, е необходимо сериозно мобилизиране на човешките ресурси и по-качествено използване на икономическия потенциал на всички социални групи. Принципите за осъществяване на политиката за равни възможности и насърчаване на многообразието в заетостта извеждат на преден план човешкия капитал като най-важния и ценен ресурс. Затова правителството на България отделя специално внимание върху развитието на мерки за подобряване на достъпа до професионално обучение за всички социални групи и преодоляване на неравенството в заетостта и заплащането на жените и мъжете, включително чрез консултиране, мотивиране и обучение, съобразно специфичните потребности и перспективи за развитието им.

Националният план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете следва принципите и целите на Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на половете (2009 – 2015 г.) и на Стратегическия план за развитие на Министерството на труда и социалната политика (2009 – 2013 г.), приоритет 5.5: Изпълнение на международните ангажименти на Република България във връзка с насърчаване на равните възможности, равното третиране и равнопоставеността на половете.

Изпълнението на дейностите от Националния план за 2011 г. допринася за постигането на основната стратегическа цел на политиката за равни възможности на жените и мъжете - гарантиране на равнопоставеността на жените и мъжете и предотвратяване и премахване на дискриминацията, основана на признак пол, чрез следните оперативни цели:



  • Институционално развитие за осигуряване на равни права и равни възможности на жените и мъжете;

  • Насърчаване на икономическото развитие, с цел премахване на диспропорциите между двата пола, и осигуряване на равноправен достъп до ресурсите на обществото и равноправно участие в създаването и потреблението им;

  • Разработване и прилагане на интегриран подход, съчетаващ джендър-мейнстрийминг със специфични политически действия (временни позитивни насърчителни мерки) за премахване на съществуваща неравнопоставеност на жените и мъжете.


Мерките в Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2011 г. са структурирани в следните раздели:


  1. Държавна политика за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете

  2. Равна степен на икономическа независимост

  3. По-добро съвместяване на професионалния, личния и семейния живот

  4. Насърчаване на равното участие на жените и мъжете в процеса на взимане на решения

  5. Достойнство, неприкосновеност на личността и предотвратяване на насилието въз основа на пола. Намаляване на разликите по пол в здравеопазването.

  6. Премахване на стереотипите, основани на пола, и противодействие на множествената дискриминация

Мерките от Плана са насочени към насърчаване на равния достъп на жените и мъжете до благата на обществото, повишаване на икономическата активност на жените, предотвратяване на дискриминацията, основана на пола, укрепване на социалния и гражданския диалог за постигане на равнопоставеност на жените и мъжете.
Раздел І.

Държавна политика за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете
Министерството на труда и социалната политика координира разработването и изпълнението на националната политика за равенство между жените и мъжете, в сътрудничество с множество институции и организации. Функциите на отдел “Равни възможности, антидискриминация и социални помощи” /РВАСП/ в дирекция “Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи” съответстват на разпоредбите на Директива 2006/54/ЕО от 5 юли 2006 г. за прилагането на принципа на равните възможности и равното третиране на жените и мъжете в областта на заетостта и професиите (преработена) и т.н. „национален механизъм за равенство между половете” в съответствие с изискванията на Пекинската платформа, приета на IV-та Световна конференция за жените, Пекин’95. В този смисъл той е координиращото звено в рамките на министерството по отношение действията на институции и организации с отговорности за равно третиране на жените и мъжете на национално ниво и по всички въпроси, свързани с наблюдението на изпълнението и отчитането на дейността пред международните институции по силата на подписаните от България международни актове в тази сфера. Отдел “РВАСП” извършва административното и техническо обслужване на дейността на консултативния орган за политиката за равенство на жените и мъжете – Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет.

През 2011 г. са проведени 4 редовни заседания на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет, на които са обсъждани оперативните и отчетните документи в областта на равнопоставеността на жените и мъжете, както и приоритетните области за работа през 2012 г.

Насърчаване на равнопоставеността между половете и създаване на гаранции за равно третиране, равен достъп до ресурсите на обществото и равно участие при взимането на решения на жените и мъжете в Република България, с оглед успешната им личностна и социална реализация и стимулиране равнопоставеността на жените и мъжете във всички сфери на обществения, икономическия и политическия живот на страната, е в изпълнение на ангажиментите на Република България за насърчаване на равнопоставеността между половете в съответствие с Пекинската платформа за действие и 23-тата Специална сесия на Общо събрание на ООН, Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените, Целите на хилядолетието на ООН за развитие, новата Европейска стратегия за равенство на жените и мъжете (2010-2015) и Европейския пакт за равенство на жените и мъжете.

Политиката за равенство между половете и антидискриминация е в съответствие с антидискриминационните директиви на Европейския съюз (Директива 2000/43/ЕО и Директива 2002/78/ЕО) и е насочена към превенция на дискриминацията чрез повишване на информираността на гражданите за техните основни човешки права и правовите гаранции за тяхната защита.

В областта на равнопоставеността между половете и антидискриминацията усилията са насочени към: изграждане на административен капацитет в органите на централната и местната власт, съдебната система, социалните партньори и обществото като цяло и укрепване на институционалния механизъм/ структури за равнопоставеност на половете; изпълнение на Национална стратегия за насърчаване равнопоставеността на половете за периода 2009-2015 г.; повишаване на информираността и чувствителността на обществото по проблемите на равнопоставеността между половете и антидискриминацията.

Политиката в областта на равнопоставеността между половете и антидискриминацията е насочена и към предотвратяване и премахване на различни форми на дискриминация по признаците: пол, възраст, увреждане, етническа принадлежност, религия и вяра, сексуална ориентация и др., интегрирането на групи в неравностойно положение чрез създаване на условия за равни възможности за всички, изграждане на органи и механизми за прилагане на насърчителни мерки за преодоляване на социални неравенства.

Целта и дейностите са съобразени с приоритетите на специфичните политики на Министерството на труда и социалната политика, с ангажиментите, поети в областта на социалната политика и заетостта, с постигане целите на Стратегия “Eвропа 2020”, с политиките за равенство на жените и мъжете на Европейско ниво и с директивите в областта на равенството и антидискриминацията.

Изготвена и изпратена е информация по въпросници на Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и социално включване” на Европейската комисия и Съвета на ЕС, във връзка с равнопоставеността на жените и мъжете и участието им в процеса на вземане на решения, както и по въпросите на борбата с дискриминацията по признаците пол, възраст, увреждане, етнос, религия или вярвания и сексуална ориентация.

Подготвени са позиции и указания за участие на българските представители в заседанията на Работната група по социални въпроси по следните досиета: предложение за Директива на Съвета за прилагане на принципа на равно третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация; предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 92/85/ЕИО за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето по време на работа на бременни работнички и на работнички родилки или кърмачки, Европейски пакт за равенство на половете (2011 – 2020) - проект на Заключения на Съвета, Преглед на изпълнението на Пекинската платформа за действие: съвместяване на професионалния и семейния живот като предпоставка за равно участие на пазара на труда – Заключения на Съвета.
По време на унгарското председателство започна разглеждането на ново досие в Работната група по социални въпроси /РГСВ/ – Проект на Заключения на Съвета за Европейски пакт за равенство на половете 2011 – 2020 г. Експерт от отдел РВАСП участва в разработването на рамковата позиция по досието, която беше одобрена от Съвета по европейските въпроси към МС. В рамковата позиция България изрази принципната си подкрепа по проекта на Заключения на Съвета за Европейски пакт за равенство на половете 2011 – 2020 г., тъй като неговото осъвременяване беше необходимо с оглед съобразяването му с новата стратегия на Комисията за равенство между жените и мъжете (2010—2015 г.) и Стратегията „Европа 2020“.

Направен е преглед на текущото състояние на досиетата по равнопоставеност и антидискриминация и подготвен план за развитието им.

Като постоянни или алтернативни членове експертите от горепосочената дирекция участват в работата на различни органи и структури към Европейската комисия (Комитета за равенство между жените и мъжете, Групата на високо равнище за джендър мейнстрийминг, Управителния съвет и Форума на експертите към Европейския институт за равенство между жените и мъжете, Групата на правителствените експерти по антидискриминация, различни ад хок групи по отделни направления на политиката за равнопоставеност между половете, равно третиране и антидискриминация). Експертите са контактни лица за наблюдение и отчитане на изпълнението на Пекинската платформа и 3-тата Цел на хилядолетието за развитие на ООН. Участват в множество междуведомствени работни групи, съвети и др.

Отдел “Равни възможности, антидискриминация и социални помощи”, Министерство на труда и социалната политика осъществява координацията и участието на България в Програма ПРОГРЕС – Програмата на Европейската общност за заетост и растеж (2007-2013) и разработва и изпълнява проекти в направление „Равенство на половете” и направление „Антидискриминация” на Програмата.

През 2011 г. експерти от отдел РВАСП участваха в изготвянето, организирането и изпълнението на два проекта, финансирани от ЕК по програма Прогрес – проект VS/2010/0596 „Подобряване на капацитета на публичната администрация за прилагане на джендър мейнстрийминг в националните политики и програми” и проект VS/2010/0356 „Равенство – път към прогрес”.

Беше разработен от отдел РВАСП и одобрен от ЕК проект с референтен № JUST/2011/PROG/AG/1883, име на проекта: „За достоен труд и по-добър живот без дискриминация”. Периодът на изпълнение на проекта е от 20 декември 2011 г. до 20 декември 2012 г.

През отчетния период беше изготвен и изпратен материал със статистически данни за Република България на английски език на Съвета на световните жени лидери, Института в Аспен, във връзка с изготвянето на Глобалния доклад за различията между половете за 2011 г.

Изготвени са отговори със статистически данни на английски език по списъка с въпроси, изпратен на българската страна от Комитета за елиминиране на всички форми на дискриминация срещу жените, във връзка с предстоящата защита през 2012 г. на консолидирания четвърти, пети, шести и седми доклад на Република България по прилагане на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените (CEDAW).

Поддържани са текущо електронните страници на проектните дейности от 2010 г. и е актуализирана информацията в специализирания раздел по равнопоставеност между жените и мъжете в страницата на МТСП.

През месец декември 2011 г. беше приет Националният план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2012 г.

Във връзка с развиването на политиката за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете, и синхронизиране на нормативната уредба в съответствие с принципите за равно третиране на двата пола, Министерство на отбраната (МО) е извършило преглед на наредбите на министъра на отбраната за кандидатстване във висшите военни заведения в следните области:


  1. за приемане на курсанти в Националния военен университет „Васил Левски” и във Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров”;

  2. за приемане на офицери за обучение във факултет "Командно-щабен" на Военна академия "Георги Стойков Раковски" за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" по специалности от професионално направление "Военно дело" за учебната година;

  3. за условията и реда за приемане във Военна академия "Г. С. Раковски";

  4. за приемане на офицери за обучение във факултет „Национална сигурност и отбрана" на Военна академия „Георги Стойков Раковски" по специалност "Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили" (Генералщабен курс) за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" в професионално направление "Военно дело".

Резултатът от тази мярка е, че след прегледа и премахване на ограничителните текстове за жени са приети първите две момичета за специалност „Организация и управление на тактическите подразделения от Военновъздушните сили”: Специализация „Летец-пилот” за нуждите на изтребителната авиация. Повече от 61 години за посочената специализация не са обучавани жени. Възстановена е традиция след 61 г.

През 2011 г. Фондация „Джендър проект в България” и ФБЦДИ участваха в Европейската инициатива „European equal pay day”. Целта на тази мярка е да бъде повишен капацитетът на институциите от Националния съвет за равнопоставеност на жените и мъжете към МС /НСРЖМ/ за прилагане на джендър мейнстрийминг подхода.

По време на Европейската инициатива са раздадени 30 комплекта с материали по горепосочената тема на неправителствения сектор и медиите, както и са дадени две интервюта в медиите – в радио Хоризонт и Христо Ботев и интервю, което е публикувано във вестник Монитор.

През 2011 г. Министерството на външните работи (МВнР) предложи създаване на Национален план по  Резолюция 1325 на съвета за сигурност, което залегна в Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2012 г., като своевременно  започна работа по сформиране на междуведомствена работна група;

В рамките на своите компетенции като орган по външна политика, МВнР координира изработването на становища по въпроси, свързани с равнопоставеността на жените и мъжете от дневния ред на международни организации с компетенции в тази сфера (ОС на ООН, вкл. Трети комитет, Съвет по правата на човека, Комисия по положението на жените,  „ООН – Жени”, ОССЕ, Съвет на Европа и пр.)

Специално внимание бе отделено на разширяването и задълбочаването на сътрудничеството на България с международните мониторингови механизми в областта на правата на човека с цел адекватно представяне на политиката на страната ни по въпроси, свързани с насърчаването на равнопоставеността на жените и мъжете, борбата с домашното насилие, противодействието на трафика на жени и момичета и пр.

Също така, бе оказано необходимото съдействие от МВнР за съгласуването на общите позиции на Европейския съюз по въпроси, свързани с равнопоставеността на жените и мъжете.

Във връзка с популяризиране на програми за равнопоставеност между половете (т.н. “джендър” обучение, даващо познание за социалните измерения на пола), Министерството на образованието, младежта и науката заложи в действащите учебни програми за задължителна и профилирана подготовка познания за социалните измерения на пола и за проблемите, свързани с равнопоставеността на половете. Основен акцент може да се открие в учебните програми по история, по цикъл “Философия“ и по «Свят и личност”.

Повишаването на информираността за равнопоставеността на половете в системата на образованието се постига и чрез използване на учебни помагала по джендър образование и права на човека, създадени по проекти от предходни години.

В резултат на изпълнението на тези програми се повишава осведомеността в системата на образованието за социалните измерения на пола.

Според МОМН, разработването и популяризирането на теми и програми за равнопоставеност на половете ще бъде по-ползотворно след създаването на Държавен образователен стандарт за общообразователна и за профилирана подготовка.

Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията предоставя равни възможности на мъжете и жените, осъществявайки държавната политика в областта на транспорта, информационните технологии и съобщенията, като прилага нормите и принципите на равнопоставеност между половете и гарантиране на равни възможности на жените и мъжете. Изборът при назначаване на длъжност в администрацията и израстването в кариерата в структурата на министерството е в съответствие с разпоредбите на Закона за държавния служител, Кодекса на труда, Наредбата за провеждане на конкурсите за държавни служители, Наредбата за условията и реда за атестиране на служителите в държавната администрация и вътрешно-нормативните правила, без толериране на половете при спазване разпоредбите на чл.39 от Закона за защита от дискриминация.

През изтеклата 2011 г. съотношението между работещите жени и мъже в министерството е 73:27 % в полза на жените, като 60% от ръководните позиции са заети от тях. От новоназначените служители през 2011 г. делът на жените е 71% от общия брой постъпили на работа през отчетната година.

Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията организира в рамките на ежегодните обучителни програми обучение за повишаване на капацитета на неговата администрация по отношение на спазване на човешките права и равните възможности за жените и мъжете.

Министерството на културата гарантира равни възможности на мъжете и жените, чрез прилагане на принципа на равнопоставеност на половете, при подбор на служители и израстване в кариерата в структурата на министерството.

И през 2011 г. Министерството на културата участва активно в работата на Националния съвет за равенство на жените и мъжете, включително и в проведения двудневен семинар през м. декември в гр. Кюстендил, с което значително се подобрява капацитета на администрацията за прилагане на интегрирания подход за равно третиране на половете в националните политики и програми.

Дейността на Министерството на културата е насочена към създаване на възможности за равно третиране и равен достъп до културни ценности, продукти и услуги, което се проявява в подготовката на нормативни актове, подкрепа на творчески проекти в областта на изкуствата, образованието по изкуства и култура, опазване на културното наследство и културното многообразие в страната.
Раздел II

Равна степен на икономическа независимост
По отношение на мерките за намаляване и премахване на сегрегацията на пазара на труда и отражението на финансовата и икономическата криза върху заетостта на жените и мъжете, беше извършено изследване на база данни на Агенцията по заетостта за 2010 и 2011 г., в резултат на което е установено следното:

Възможностите на безработните да се реализират на пазара на труда са в пряка и съществена зависимост от половата, възрастовата, професионално квалификационните и образователните характеристики на безработните лица.

През 2011 г. средномесечният брой на безработните, регистрирани в бюрата по труда, е 332601. Средномесечният брой на безработните жени е 181904 души, като те намаляват с 9781 души или с 5.1% спрямо 2010г. Безработните жени запазват преобладаващия си дял в общия брой на безработните лица, регистрирани в бюрата по труда, като делът им в сравнение с 2010 г. се запазва почти непроменен - 54.7% (при 54.6% през 2010г.).

С най-голям дял във възрастовата структура на безработните жени се запазват групите над 55 години (21.2%) и от 50 до 54 години (13.8%), а с най нисък са младежите - до 19 години (1.4%) и от 20 до 24 години (7.1%). Обединените групи на младите жени до 29 г. и жени над 50 г. обхващат, съответно 19.1% и 35.0%.

В професионалната структура на безработните жени с преобладаващ дял са жените без квалификация и специалност, които отбелязват ръст от 59.5% през 2010 г. на 61.0% през 2011 г. В образователната структура се отчита, че половината от безработните жени са с основно и по-ниско образование - 51.0% (50.0% през 2010 г.), а жените, които едновременно са без специалност и с основно и по-ниско образование, са 50.7% (49.4% през 2010 г.) от общия брой на безработните жени.

Продължително безработните жени с престой на пазара на труда над 1 година са 67995 средномесечно, като те нарастват с 1726 (с 2.6%). Относителният им дял също се увеличава - от 34.6% през 2010 г. на 37.4% през 2011г. от общия брой на жените.

Регистрираните в бюрата по труда безработни мъже през годината също отчитат спад спрямо 2010 г. - с 5.4% или с 8563 души. Средномесечният им брой през 2011 г. е 150697. Делът им в общия брой на безработните лица се запазва почти непроменен - от 45.4% през 2010г. до 45.3% през 2011 г.

Както и при жените, с най-голям дял във възрастовата структура на безработните мъже се запазват групите над 55 години (23.8%) и от 50 до 54 години (13.6%), а с най нисък са най-младите мъже - до 19 години (1.9%) и от 20 до 24 години (7.6%). Младите мъже до 29 г. продължават да се реализират на пазара на труда 2 пъти по-лесно, в сравнение с по-възрастните. Младежите до 29г. са 19.2%, а мъжете над 50г. са 37.3% от общия брой на безработните мъже.

Делът на безработните мъже без квалификация и специалност продължава да е по-нисък от този на жените - 53.5% (при 52.6% през 2010г.). Делът на мъжете с основно и по-ниско образование е със стойност почти изравнена с тази при жените - 49.5% (при 49.8% през 2010г.). Мъжете, които едновременно са без квалификация и специалност и с основно и по-ниско образование са 47.7% (при 47.3% през 2010г.) от общия брой на безработните мъже.

Продължително безработните мъже с престой на пазара на труда над 1 година са 50141 средномесечно, като те нарастват значително с 5562 (с 12.5%). Относителният им дял се увеличава също значително от 28.0% през 2010г. на 33.3% през 2011г. от общия брой на мъжете, но продължава да е по-нисък от този на жените.

През 2011г. Агенцията по заетостта (АЗ) реализира инициативи на активната политика на пазара на труда, като изпълнява заложените в Националния план за действие по заетостта програми, насърчителни мерки по Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ), както и дейностите по схемите на Оперативната програма Развитие на човешките ресурси(ОП РЧР). Основно направление в работата на АЗ е осигуряването на заетост и обучение на неравнопоставените групи на пазара на труда, в т.ч. лица без образование и квалификация, млади хора, продължително безработни лица, по-възрастни лица, жени, хора с увреждания и др. При някои групи е възможно даден безработен да попада в повече от една група, като за целта трудовите посредници от бюрата по труда определят конкретните стъпки за неговото включване в обучение, заетост, и др. според профила на лицето и неговите шансове за устройване на работа. Отчита се натрупването на негативни признаци, ограничаващи достъпа до заетост, като например – жени, съкратени, с ниска квалификация и без такава, млади жени с ниска мотивация за труд, безработни от ромски произход без трудов опит и без образование или с ниско образование и без квалификация; хора с увреждания, но и с ниска квалификация, безработни жени над 50 години, но и с ниска пригодност за заетост или без професия, обезкуражени лица със загубени трудови навици и без квалификация и др.

С оглед подобряване качеството на работната сила, Агенцията по заетостта осигурява възможности за включване в обучение за придобиване или повишаване на квалификацията и на чуждоезиковите и дигиталните компетентности на заети лица, в т.ч. и на заети жени. В условията на криза, това им помага да запазят работните си места, повишава производителността на труда им, позволява им да се адаптират успешно при промяна в изискванията за заеманата длъжност, както и своевременно при необходимост да намерят нова заетост.

През 2011г. в инициативите на активната политика на пазара на труда, реализирани от Агенцията по заетостта и финансирани със средства от държавния бюджет и от Европейския социален фонд, са включени общо над 73 хил. жени – безработни и заети, (в т.ч.: по програми и насърчителни мерки по ЗНЗ – 27175 жени и в обучение и заетост по ОП РЧР – 46088 жени1.

По предварителни данни на Агенцията по заетостта през 2011 г. в програми за заетост и обучение, финансирани със средства от държавния бюджет, са включени 54,1% (23 329) жени. От тях в Програмата „От социални помощи към осигуряване на заетост” жените са 50% (14 471), в Националната програма „Асистенти на хора с увреждания”- 69,2% (2 734), в Програмата „Старт на кариерата” – 69,8% (726), в Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания – 53,9 (843), в Националната програма „Активиране на неактивни лица” – 50,8% (4192) и в Програмата „Нова възможност за заетост” - 58,5% (1309).

Безработните жени са една от целевите групи по проект „Реализация” на КТ „Подкрепа”, финансиран от държавния бюджет по Националния план за действие по заетостта през 2011 г. По проекта е повишена пригодността за заетост на 640 жени чрез мотивационно обучение и обучение за придобиване на ключови и професионални умения.

Също така по предварителни данни на Агенцията по заетостта, през 2011 г. по насърчителните мерки за безработни майки с деца до 3 и от 3 до 5-годишна възраст в заетост са включени 840 жени.

В условията на икономическа криза през периода 2008 – 2010 г. се наблюдава и леко повишение на разликата в брутното почасово заплащане на жените и мъжете в България. По последните налични данни на Евростат тази разлика варира от 12,3 % (2008 г.), 13,9 % (2009 г.), 14,1 % (2010 г.).

Разбивката по икономически дейности за България за 2010 г. сочи, че най-големи разлики в средното месечно заплащане по пол има в секторите: Финансови и застрахователни дейности – 32,3%; Хуманно здравеопазване и социална работа – 31,7 %, Култура, спорт и развлечения – 30,3 %.


Предварителните данни на НСИ за 2011 г. показват следното:


СРЕДНА ГОДИШНА ЗАПЛАТА НА НАЕТИТЕ ЛИЦА ПО ТРУДОВО И СЛУЖЕБНО ПРАВООТНОШЕНИЕ ПО ИКОНОМИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ И ПОЛ ПРЕЗ 2011 ГОДИНА *






















(левове) 

Икономически дейности

2011 година

Общо

Мъже

Жени

Общо

8487

9380

7615

Селско, горско и рибно стопанство

6318

6590

5661

Добивна промишленост

13681

14147

11501

Преработваща промишленост

7336

8675

5983

Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива

17624

18351

15407

Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване

8143

8538

7275

Строителство

7513

7469

7770

Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети

7048

7751

6398

Транспорт, складиране и съобщения

9336

9692

8454

Хотелиерство и ресторантьорство

5443

6007

5092

Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения

18890

21654

15213

Финансови и застрахователни дейности

16994

22117

14783

Операции с недвижими имоти

7935

8858

7021

Професионални дейности и научни изследвания

11475

13601

10008

Административни и спомагателни дейности

5393

5220

5806

Държавно управление

10604

11591

10088

Образование

8574

10372

8139

Хуманно здравеопазване и социална работа

8435

11549

7645

Култура, спорт и развлечения

7435

9110

6024

Други дейности

5935

6308

5726

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма е отговорна институция по изпълнение на мярка „Провеждане на обучение на представители от ресора на МИЕТ за повишаване на осведомеността им за прилагане на политиката за равнопоставеност на половете”, чиято заложена цел е повишаване на осведомеността и капацитета за прилагане на тази политика. В тази връзка през 2011 г. съвместно с Министерството на труда и социалната политика бе подготвен и разпространен набор от материали, свързани с прилагането на политиката по равнопоставеност на половете на 73 организации, с които министерството партнира в отрасловите/браншовите съвети за тристранно сътрудничество, с молба информацията да бъде разпространена и сред членове на тези организации. Под формата на дистанционно обучение бяха направени разяснения по повдигнати въпроси, като останаха открити телефоните и електронните пощи на експертите, компетентни в тази сфера, за консултации и отговори.

В областта на земеделието и храните, през 2011 г. Министерството на земеделието и храните е провело разяснителна кампания за насърчаване на включването на жени и мъже от селските региони, за кандидатстване по мерките от  „Програмата за развитие на селските райони (2007-2013)”.

Целта е да се активизира включването на жените и мъжете от селските региони в проекти по „Програмата за развитие на селските райони (2007-2013)”. Министерството на земеделието и храните целогодишно провежда информиране и разясняване за бенефициенти на мерките от „Програмата за развитие на селските райони (2007-2013)”.

Към 03.01.2012 г., по приеми през календарната 2011 г. са подадени общо 3978 заявления, по мерки от „Програмата за развитие на селските райони” спрямо 2687 за календарната 2010 г. Запазва се тенденцията бенефициентите по Програмата за развитие на селските райони по индивидуалните мерки( без обшини, НПО и др.) да са основно мъже – около 80%.

В рамките на информационните кампании по Комуникационния план на Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/ са информирани земеделските производители за възможностите за подкрепа за обучение в областта на земеделието. По този начин се подобрява човешкият потенциал в земеделието и горското стопанство чрез разпространение на знания и усъвършенстване на уменията, както и се осигурява адекватно равнище на техническите и икономическите знания и умения в областта на селското стопанство.

През отчетния период са проведени следните дейности:


  • 28 семинара на регионално ниво за бенефициенти по мерки 112, 121, 142, 213 и 214, посетени от 2 327 души, от които около 35% жени;

  • 28 пресконференции с 231 журналисти, от които около 70% жени;

  • 4 семинара за журналисти за агроекологични плащания и биоземеделие;

  • 14 публични събития „Дни на отворените врати по ПРСР”;

  • Информационни щандове в национални и регионални изложения и конференции – 15;

  • Празник на агроекологичните земеделски стопани през септември – 7 мероприятия в страната;

  • Лекции на експерти от МЗХ по покана на външни организации в цялата страна по 17 вида мероприятия;

  • Изготвени и разпространени материали за ПРСР: 16 000 бр. листовки; 10 000 бр. информационен бюлетин;

  • 1 филм в две части в тираж 100 000 бр.

Мярка 112 от Програмата за развитие на селските райони насърчава женското предприемачество. Делът на младите фермери жени, сключили договори и с платени проекти е 41,5% от всички платени заявления (към 31.12.2010 г.), като структурата на жените, заети в земеделието е 43%.

През 2011 г. Националната служба за съвети в земеделието /НССЗ/ е провела 979 броя мероприятия за публичност по Програмата за развитие на селските райони, от тях 380 броя участия в информационни събития/срещи; 354 общ брой изготвени информационни материали; 134 общ брой медийни изяви в пресата и интернет; 111 общ брой медийни изяви в радио и телевизионни предавания

По данни на НССЗ броят на участниците в информационни събития/срещи е 17 743 човека; броят на изготвените информационни материали (тираж) – 259 523 бр.; броят на проектите - 2311 бр. и брой дейност - 3290.

Договорените средства по „Програмата за развитие на селските райони (2007-2013)” до края на 2011 г. са 52%, а разплатените са 32%, което бележи ръст от 20% за договорените 13% при разплатените средства спрямо края на 2010 г.

Фондация „Джендър проект в България”, МТСП, Културен център на СУ „Св. Климент Охридски”, Лайънс клуб „София-Средец”, Асоциация на жените предприемачи в България „Селена” организираха фотоизложба „Жените, които управляват най-голямата машина, сътворена някога от човека” 8-22 март 2011 г. в СУ с портрети на български и италиански жени физици и научни работници, които работят към ЦЕРН, Швейцария. По време на тържественото откриване на фотоизложбата присъстваха над 160 души като бяха разпространени 1000 листовки сред студенти в университетите в София. Събитието беше отразено в над 20 публикации в пресата и в електронните медии .

Ефектът от тази мярка е широка гама от обществеността да бъде информирана за участието на жените в научна и високотехнологична кариера.


Раздел ІІІ.

По-добро съвместяване на професионалния, личния и семейния живот
В рамките на Групата на високо ниво по джендър мейнстрийминг, Министерството на труда и социалната политика участва в изработването на Доклада „Жените и икономиката – съвместяване на семейния и професионалния живот като предпоставка за равно участие на пазара на труда”, възложен от полското председателство и разработен от Института по равнопоставеността на половете, Вилнюс, с предоставяне на актуална информация относно политиката по равнопоставеност на жените и мъжете.

През 2011 г. Министерството на труда и социалната политика реализира, посредством Агенцията по заетостта, програми и насърчителни мерки, които специално са насочени към подкрепа на заетостта на жените и съвместяването на професионалния, личния и семейния живот на жените и мъжете:




  1. Схема „Отново на работа” – проект „Детегледач - шанс за реализация с обучение към заетост” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Проектът насърчава съвместяването на професионалния с личния и семейния живот на родителите с малки деца чрез осигуряването на безплатен детегледач. Грижи за малките деца полагат безработни лица, преимуществено в предпенсионна възраст, които предварително се обучават за придобиване на ключови компетентности за полагане на грижи за малки деца, както и лица с образование и квалификация в сферата на здравеопазването, образованието и социалните дейности, като същевременно се дава възможност на родителите на деца от 1 до 3-годишна възраст, наети по служебно или трудово правоотношение или самонаети, да продължат своето професионално развитие. По проекта се осигуряват средства за трудово възнаграждение и осигуровки на наетите лица. През 2011г. от общо включените в обучение и инструктаж 1084 безработни лица, 1035 са жени. През годината в заетост по схемата са включени 1022 жени. От началото на проекта в обучение и инструктаж са включени 1844 безработни жени, а в заетост по проекта – 1704 жени.

  2. През 2010 г. продължава реализацията на мярката, регламентирана в разпоредбата на чл. 53 от Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ), за насърчаване на работодателите, които наемат на работа безработни лица – самотни родители (осиновители) и/или майки (осиновителки) с деца до 3-годишна възраст. Със средства от бюджета за активна политика са финансирани разходите за трудово възнаграждение и осигуровки на наетите лица. През 2011 г. по мярката е осигурена средномесечна заетост на 830 безработни майки с деца до 3-годишна възраст.

С цел интеграция на пазара на труда на безработни майки с деца от 3 до 5-годишна възраст се реализира насърчителната мярка, регламентирана в разпоредбата на чл. 53а от Закона за насърчаване на заетостта. На работодатели, разкрили работни места и осигурили заетост на безработните лица, се осигуряват средства за трудово възнаграждение и осигуровки. През 2011 г. средно на месец по мярката е осигурена заетост на 251 безработни майки с деца от 3 до 5-годишна възраст.

По мярка 15 от Националния план, Българската стопанска камара е участвала по компетентност в реализираните промени в Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване и съответните подзаконови нормативни актове, уреждащи трудовите и осигурителните отношения в случаите на родителски отпуск.

През 2011 г. Конфедерацията на българските синдикати проведе редица конференции и семинари по разработени от въпросите за равнопоставеността на жените и мъжете програми на Международната конфедерация на профсъюзите, вкл. - на Женския комитет на Паневропейския регионален съвет (PERC) на МКП.

Темите, по които бяха проведени дискусии на форумите, са в съответствие с политиките и добрите практики, отнасящи се до балансирането и съвместяването на личния и трудовия живот, и активното участие на жените като равноправни субекти в обществения и политически живот на страната. От особено значение бе и разяснителната работа, свързана с изключително широк диапазон аспекти, засягащи въпросите на равнопоставеността. Сред основните от тях бяха:



- Повишаване информираността на работодатели и заети лица за мерки и политики на равнопоставеност на пазара на труда по отношение на жените и хората в неравностойно положение, с цел стимулиране на тяхното прилагане.

- Повишаване на подготовката и квалификацията на учителите и директорите на учебни заведения относно проблематиката на равнопоставеността, защитата от дискриминация и насилие на работното място. Повишаване на осведомеността в системата на образованието за социалните измерения на пола, чиито аспекти са включени в обученията на класни ръководители от дванадесетите класове от цялата страна по образователната кампания “Моето първо работно място”. Нейната цел е да се помогне на младите хора да осъществят плавен преход от училище към пазара на труда и те успешно да се адаптират към света на трудовите взаимоотношения.

- Организиране на инициативи по различни теми: Достоен труд за жените, противопоставен на кризата; Глобалната криза и защитата на правото на работното място; Равенството между половете и колективното договаряне; Социална закрила и социално осигуряване; Домашните работници; Младите жени работници.

- „Достойна заетост, достоен труд, достойни условия на работа и заплащане” е темата на проведения на 29 и 30 юни 2011 г. в София субрегионален семинар с представители на Паневропейския регионален съвет (PERC) на Международната конфедерация на профсъюзите. По време на форума бяха представени различни аспекти и постижения у нас по отношение законовата уредба, както и кардинални въпроси и проблеми, свързани с икономическата и социалната реалност в страната ни, в региона и в Европа, и ролята на синдикатите за разрешаването им. Участниците в семинара от България, Белгия, Полша, Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Румъния и Сърбия разгледаха темите за икономическата криза, пазара на труда и положението на работещите на Балканите, и джендър измеренията на кризата в региона.

- На 4 октомври 2011 г., отново в София, при голям медиен интерес, се състоя националната конференция на тема: „Жените в политиката”. Организирана от Конфедерацията на независимите синдикати в България и “Обществен женски парламент - 21 век” (ОЖП) към КНСБ, в партньорство с Фондация “Фридрих Еберт”. Тя обедини няколко десетки участници, съпричастни към проблемите на жените в политиката - представители на парламента от различни политически сили, на областните управи и на общинските власти от цялата страна, на неправителствени организации, синдикалисти, научни работници, общественици и др.

- Стремежът на ОЖП е да осъществява сътрудничество с всички неправителствени организации, които са негови членове, както и да разширява своята дейност чрез партньорства с други институции и организации. По време на всички инициативи, конференции, на които ОЖП е организатор и съорганизатор, се следва изпълнението на една от постоянните мерки, заложени в ежегодните Национални планове за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете, а именно - Насърчаване на положителното представяне в медиите на достойни образи на жените и на мъжете чрез отразяване възможно най-много събития, за които има актуална информация. Предвид многобройните публикации в печата и отразяване в електронните медии, тази мярка се оценява като успешно реализирана.

Участието в международни форуми на ОЖП към КНСБ е провокирано от амбиция за представяне и обмен на добри практики и обмен на опит в международен план, с цел да се ангажира вниманието на националните и на международните институции за възможността и създаването на още по-добри условия за пълноценно участие на жените в политическия, икономическия и културен живот.

Дейността на Министерството на културата е насочена към създаване на възможности за равно третиране и равен достъп до културни ценности, продукти и услуги, което се проявява в подготовката на нормативни актове, подкрепа на творчески проекти в областта на изкуствата, образованието по изкуства и култура, опазване на културното наследство и културното многообразие в страната

За първи път община Димитровград, чрез спечелен проект през 2011 г. по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” ще работи целенасочено по мерките за подобряване съвместяването на семейния с професионалния живот.

През цялата 2011 г. общините продължиха да развиват качеството и мрежата от социални услуги за уязвими групи, в т.ч. за дългосрочна грижа и отговорно родителство.


Раздел ІV.

Насърчаване на равното участие на жените и мъжете в процеса на вземане на решения

Секретариатът на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет на Република България подкрепи инициативата за разпространяване на ангажимент за активно съдействие за назначаването на квалифицирани жени, които да заместят напускащите мъже членове на управителни съвети на предприятията от бизнеса, като така се цели постигането на участие от 30 % на жените в управителните съвети до 2015 г. и 40 % до 2020 г.

През изминалата година Министерството на труда и социалната политика съвместно с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на Република България разпространи декларацията за поемане на ангажимент за участие на жените в управителните съвети в Европа сред всички техни партньори от бизнеса (130 публични частни търговски дружества и 51 търговски дружества с над 50 % държавно участие). Инициативата е на Европейската комисия и като страна членка, България полага усилия за повишаване на участието на жени в управителните съвети на компаниите.

Следните тринайсет български компании се присъединиха към инициативата, като подписаха декларации:

Публични частни дружества:


  1. „Видахим” АД, гр. Видин

  2. „Юрий Гагарин” АД, гр. Пловдив

  3. „Хидро пневмо Техника "АД, гр. Казанлък

  4. „Завод за големи металорежещи машини” АД, гр. Перник

  5. „Дружба стъкларски заводи” АД, гр.София

  6. „Асенова Крепост” АД, гр. Асеновград

  7. „Вапцаров Холдинг” АД, гр. София



Дружества с над 50% държавно участие:

  1. "АЕЦ Козлодуй" ЕАД, гр. Козлодуй

  2. ТЕЦ "Марица Изток 2" ЕАД, с.Ковачево

  3. „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД, гр. Сопот

  4. „Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки” ЕООД, гр. София

  5. „Електроенергиен системен оператор"ЕАД, гр. София

  6. “Българска агенция за експортно застраховане” ЕАД, гр. София

По отношение на българските дружества с над 50 % държавно участие, които са в системата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (51 търговски дружества), към 1 ноември 2011 г. жените са 43 % от членовете на управителните съвети, което е разумен баланс.

В рамките на годишната програма, НСОРБ и общините участват в редица проекти и съдействат на партньорски организации, развиващи дейности в посочената сфера.

През 2011 г. Комисията за работа с жените на изборни длъжности работи активно по множество практически въпроси в сферата на социалните дейности и грижа за децата.
Раздел V.

Достойнство, неприкосновеност на личността и предотвратяване на насилието въз основа на пола. Намаляване на разликите по пол в здравеопазването.

Предприети действия и дейности по финансиране на проекти от Министерство на правосъдието за изпълнение на програми и обучения по реда на глава трета от Правилника за прилагане на Закона за защита от домашното насилие /ППЗЗДН/ през 2011 г.:



  • Съгласно чл. 6, ал. 7 от Закона за защита от домашното насилие /ЗЗДН/ по бюджета на Министерството на правосъдието ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година се определят средства за финансиране на проекти на юридически лица с нестопанска цел за разработване и изпълнение на програми и обучения в областта на превенцията и защитата от домашно насилие. В глава трета от ППЗЗДН са уредени конкретните правила във връзка с финансирането на съответните проекти и е предвидено, че Министерството на правосъдието обявява конкурс за финансиране на проекти на програмите и обучението. Оценяването на заявленията за финансиране се извършва от петчленна комисия, определена със заповед на министъра на правосъдието. Председател на комисията е заместник-министър на правосъдието, а членове – по един представител на Министерството на правосъдието, на Министерството на финансите, на Министерството на труда и социалната политика и на Министерството на вътрешните работи. Министърът на правосъдието издава заповед за одобрените проекти и за отказите за финансиране в 7-дневен срок от решението на комисията. В срок до 14 работни дни от получаване на уведомлението за издадената заповед одобрените кандидати сключват договор за финансиране с министъра на правосъдието. Министърът на правосъдието осъществява контрол за изпълнението на условията по договора за финансиране чрез Комисия, назначена от него, в състава на която участват представители на Министерството на правосъдието, Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи и Министерството на труда и социалната политика. След разглеждане на окончателните отчети по изпълнението на проектите, Комисията приема или отхвърля отчетите, за което се съставя протокол.

През 2011 г. за първи път е проведена процедура за финансиране, като общият размер на финансирането за годината е 500 000 лв.

На 18.01.2011 г. на официалния информационен сайт на Министерството на правосъдието е публикувана информация за условията и реда на финансирането. В определения в информацията срок (до 18 февруари 2011 г.) в Министерство на правосъдието са постъпили двадесет и едно проектни предложения по обявената процедура от юридически лица с нестопанска цел.

Със заповед № ЛС-04-156/21.02.2011 г. на министъра на правосъдието е определен състава на Комисията, която да оцени подадените заявления за финансиране. Със заповед № ЛС-04-685/22.06.2011 г. на министъра на правосъдието и въз основа на решението на Комисията за оценка на заявленията, оформено в протокол, е отказано финансиране на проектите на четири юридически лица и е одобрено финансирането на 17 проекта общо в размер на 499 460 лв. Сключени са 16 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ със срок на изпълнение до 20 ноември 2011 г. на обща стойност 467 180 лв., като всяка организация е получила средно около 25 000 лв.

Със заповед № ЛС-04-1229/14.10.2011 г. на министъра на правосъдието е

определен съставът и на Комисията, която да разгледа и оцени окончателните финансови отчети на сдруженията, за да бъде пристъпено към окончателно плащане по договорите. Като цяло заявените дейности от изпълнителите по договорите са изпълнени, като само в два случая е налице неизпълнение на част от дейности или на дейности по договор.

Основните направления, в които са реализирани дейности по проектите са:



  • дейности по превенция (които включват кампании за популяризиране на проекта и борбата срещу насилието, изготвяне на информационни материали, брошури, сайтове);

  • дейности по работа с пострадали от домашно насилие и за извършители на домашно насилие, които включват социални, психологически, психотерапевтични, юридически програми и консултации);

  • дейности по обучение на специализирани органи за работа с пострадали и извършители на домашно насилие (които включват семинари и обучения с представители на правната общност, съдии, полицаи и др.).

Обобщена справка за изпълнението на договорите показва, че стойността на сключените през 2011 г. 16 договора за безвъзмездна помощ е 467 180 лв.
Дейности в рамките на компетентността на Министерството на вътрешните работи:

Със свои представители Министерството на вътрешните работи на Република България участва в Мрежата на жените - полицейски служители в Югоизточна Европа (WPON). През 2011 г. мрежата проведе проучване в страните-членки, което имаше за цел да се съберат добри практики с насоки за равенство на жените в полицията, със специален акцент върху набирането, подбора и професионалното им развитие. През 2012 г. дейността на WPON основно ще бъде свързана с издаването на наръчник със събраните добри практики на английски, албански, български, македонски и румънски език.

През 2012 г. предстои изготвянето на предложение от МВР WPON да финансира актуализирането и преиздаването на Справочника със съвети към пострадалите лица за получаване на бърза и ефективна защита в случаи на домашно насилие по мярка № 29 от Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете.

В изпълнение на Плана за действие 2011-2012 година между полицейските служби на Република България и Кралство Белгия на 12 и 13 октомври 2011 г. в гр. София се проведе двудневен семинар на тема: „Развитие на компетенции за работа с жени и деца, пострадали от домашно насилие”. Партньор на Главна дирекция „Охранителна полиция” - МВР при провеждането на семинара бе неправителствената организация - фондация „Център Надя” - гр. София, а за лектор бе поканен представител на Федералната полиция на Кралство Белгия. По време на семинара бяха разгледани въпроси, свързани с прилагането на програми за противодействие на домашното насилие в двете страни и бе представена дейността на българските Кризисни центрове за настаняване на жени и деца - жертви на насилие.

През 2011 г. представители на МВР участваха в изпълнението на проект „Развитие на компетенции за работа с жени и деца, пострадали от домашно насилие”, реализиран от фондация „Център Надя” в партньорство със Софийския университет „Св. Климент Охридски” (СУ) - катедра „Педагогика”. По проекта беше организиран и проведен (в СУ през периода м. септември - м. ноември 2011 г.) курс за следдипломна квалификация за различни специалисти, ангажирани с превенцията и защитата от домашно насилие. Всеки специалист, завършил курса успешно, получи сертификат.

По места в различни областни дирекции на МВР полицейски служители участваха в различни семинари, кръгли маси и конференции, организирани от неправителствени организации по проблемите на домашното насилие, във връзка с реализиращи се от тях проекти, финансирани от Министерство на правосъдието в изпълнение на договори за безвъзмездна финансова помощ, сключени на основание чл. 19, ал. 3 от ППЗЗДН.

В момента МВР отчита изпълнението на дейностите от Националната програма за превенция и защита от домашно насилие 2011 г. и разработва Националната програма за 2012 година.

Във връзка с Меморандума за разбирателство, подписан между България и Норвегия за изпълнението на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г., МВР е оператор по две програмни области - „Домашно насилие и насилие, основано на полов признак“, с бюджет
2 352 940 евро и „Взаимодействие в рамките на Шенген и борба с организираната престъпност, в т.ч трафик на хора и странстващи престъпни групи“, с бюджет 7 058 824 евро.


От експерти на МВР са разработени редица проекти, свързани с


  • Осъществяване на дейности по превенция на насилието, насочени към повишаване чувствителността и информираността на обществото по тези проблеми (информационна кампания);

  • Разработване и внедряване на автоматизирана информационна система за автоматизирана обработка на данните за случаи на домашно насилие в страната с цел повишаване ефективността на оперативните и управленски процеси за изпълнение задълженията на органите на МВР по Закона за защита от домашното насилие;

  • Разработване и апробиране на система за подготовка и квалификация на служителите в МВР, работещи по превенцията и интервенцията при случаи на домашно насилие, основано на пола;

  • Организиране и провеждане на обучения за повишаване капацитета на служителите от МВР по посока разпознаване на жертвите и работа с лицата, преживели домашно насилие, основано на пола, с използване на вече разработената система за подготовка и квалификация;

  • Изграждане на стаи за провеждане на работа с лица, преживели насилие, в апелативните райони в страната, вкл. и оборудването им с необходимата техника за видео и звукозапис, с оглед предотвратяване вторична и третична виктимизация на пострадалите от насилие лица при последващи процесуални действия с тях.


Дейности, осъществени в сътрудничество

Една от последните прояви на КНСБ за изминалата година бе осъществена през ноември 2011 г. в рамките на ежегодната кампания „16 дни против насилието, основано на пола”. “Обществен женски парламент - 21 век” (ОЖП) към КНСБ осъществи сътрудничество с Информационното бюро на Европейския парламент по темата за превенцията на насилието срещу жени и деца. През ноември същата година ОЖП към КНСБ бе участник и в международна конференция на тема „Жените и филантропията”, с организатори Български дарителски форум и Български фонд за жените, посветена на инициативата на международната кампания „16 дни активизъм срещу насилието над жени”, както и в работна среща за мониторинг на Закона за защита от домашното насилие, организирана от Български център за джендър изследвания и Алианс за защита срещу домашното насилие.

По инициатива на Министерство на правосъдието, съвместно Фондация «Асоциация Анимус» и МВР, МТСП, АСП, ДАЗД, МОМН, МЗ, Националното сдружение на общините, неправителствени организации се осъществи мярка „Изработване на Национален координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадали от домашно насилие”. Заинтересованите страни излъчиха представители, които участваха в работата на междуведомствената работна група в изпълнение на Националната програма за превенция и защита от домашно насилие за 2011 г. по т. 24 от Националния план за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2011 г.

От подалите информация общини за случаи (с деца), на които е оказана подкрепа се открояват следните обобщени резултати:

През 2011 г. във всички общини има сформирани Комисии за детето, съгласно чл. 20а от Закона за закрила на детето.

В 96 % от общините Координационният механизъм за взаимодействие в областта на закрила на детето за осигуряване на ефективна система за превенция и контрол по спазване правата на децата е подписан и се прилага.

В 41 % от общините е оказана подкрепа по случаи на деца - жертви на насилие или деца в риск от насилие.

Трудности при оказване на подкрепа по тези случаи се наблюдават в 22 % от общините, като основните проблеми са:

- липса на финансови средства и експертиза, особено за превенция и контрол по спазване правата на детето и рисковите фактори;

- липса на достатъчно и квалифицирани кадри;

- необходимост от специализирани обучения, външна супервизия и допълнителни стимули за екипите;

- своевременно осигуряване участието на всички членове на мултидисциплинарния екип;

- трудна комуникация и липса на желание на родителите за ползване на услуги в общността.
Дейности в рамките на компетентността на Министерството на здравеопазването за намаляване на разликите по пол в здравеопазването
АНАЛИЗ ПО ПОЛ

на здравния статус на жените и мъжете

за 2010 г. и в сравнителен план за периода 2007 г. – 2010 г.,

базиран на демографски и здравни статистически.


Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> admobs
admobs -> Директива на съвета 79/7/еио от 19 декември 1978 година
admobs -> Директива на съвета 92/85/еес от 19 октомври 1992 г за вьвеждане на мерки за насърчаване на подобрения в
admobs -> Текст от значение за Европейското икономическо пространство
admobs -> Образец чл… /…/ 2012 г
admobs -> Образец чл… /…/ 2012г
admobs -> Образец а1-чл. 47, ал. 4 от знз-2012г. А н е к с към договор от г
admobs -> Директива на съвeта 76/207/еио от 9 февруари 1976 година
admobs -> Отчет за изпълнение на Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2010 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница