Отчет на областните съвети по наркотичните вещества и превантивно-информационните центрове към тях за 2007 г. София 2008 г



страница1/6
Дата01.05.2018
Размер1.43 Mb.
#67160
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6



ОТЧЕТ

НА ОБЛАСТНИТЕ СЪВЕТИ ПО НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕВАНТИВНО-ИНФОРМАЦИОННИТЕ ЦЕНТРОВЕ КЪМ ТЯХ ЗА 2007 г.

София 2008 г.

Изготвен от Секретариата на НСНВ

УВОД


За осъществяване на политиката в областта на борбата срещу наркотиците Националния съвет по наркотичните вещества (НСНВ) изгражда мрежа от Областни съвети по наркотичните вещества (ОбСНВ). ОбСНВ имат основна роля и отговорност за изпълнението на Националната стратегия за борба с наркоманиите 2003 – 2008г. и Плана за действие към нея на местно ниво.

До края на 2007 г. са създадени 26 Областни съвета по наркотичните вещества (ОбСНВ) в големите областни градове, които работят съобразно приети общински програми и стратегии за превенция, лечение и рехабилитация на наркоманиите.

Изградени са 22 Превантивни-информационни центрове (ПИЦ) към ОбСНВ в градовете София, Варна, Велико Търново, Бургас, Враца, Сливен, Перник, Благоевград, Видин, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Добрич, Кюстендил, Силистра, Разград, Русе, Хасково, Габрово, Кърджали, Шумен и Ямбол. Превантивно-информационните центрове са функционални звена, които събират, анализират и предоставят информация на местно ниво необходима за изготвянето, осъществяването и координирането на общинските програми и стратегии.

Превантивно-информационната дейност е насочена към:

►Осъществяване на ефективна превенция на употребата и злоупотребата с наркотични вещества;

►Усъвършенстване и разширяване на сътрудничеството и партньорските взаимоотношения между институциите, организациите, НПО и медиите на национално и общинско ниво в борбата със зависимостите;

►Разработване и прилагане на алтернативни форми за прекарване на свободното време на младите хора чрез програми за спортна и младежка дейност;

►Привличане на родители, чрез работещи форми и методи, в предотвратяване на употребата и разпространението на психоактивни вещества;

►Целенасочена работа с медиите, за да се осигури адекватно и компетентно отразяване на проблемите с наркотиците.

►Насърчаване и популяризиране на образованието за превенция и борба с наркотичните вещества сред подрастващите и техните родители, изграждане на желание сред гражданския сектор и местната власт за сътрудничество и обмен на информация за борба и превенция с наркотиците.



Осъществените през 2007 г дейности на ОбСНВ и изградените Превантивно-информационни центрове обхващат:

  • Изпълнение на приетите превантивни програми и стратегии;

  • Превантивни дейности сред ученици, родители, учители и педагогически съветници, като активно се работи по модела “Връстници обучават връстници”;

  • Провеждане на конкурси, изложби, лекции, кръгли маси и запознаване с проблематиката наркотици и наркомании съвместно с другите общински структури;

  • Издаване на различни видове превантивни, информационни и здравно-образователни материали;

  • Запознаване на обществеността с дейноста на ПИЦ;

  • Организиране на алтернативни занимания за прекарване на свободното време;

  • Провеждане на тренинг обучения, чийто прицелни групи в различните общини варират – от ученици и педагогически съветници до професионалисти.

  • Изграждане на мултидисциплинарни екипи

Усилията на работещите в Превантивно-информационните центрове са насочени към преодоляване на апатията на обществото спрямо проблема със злоупотреба с наркотични вещества.

Във всички Общини са осъществени дейности по случай 26 юни – Световен ден за борба с наркоманиите. Повечето Превантивно-информационни центрове са създали свои интернет адреси.

Набляга се на разработване и функциониране на консултативни програми или кабинети, които да насочват зависимите за лечение на територията на областта или на територията на страната и в чужбина.

Налице е поддържане на добро сътрудничество с неправителствения сектор, както и сравнително добра координация между всички общински структури при предприемане на действие в борбата с наркотиците и наркоманиите.

Усилено се работи и с помощта на създадените Младежки съвети по наркотичните вещества.

За компетентното отразяване на проблемите с наркотиците, ОбСНВ работят активно и с медиите.

Не на последно място трябва да се отбележи активност на ОбСНВ по отношение на провеждането на анкети за нагласите сред учениците, родителите и учителите и изследвания за оценка на разпространението и търсенето на лечение, в координация с Националния център по наркомании.

Осъществява се добро сътрудничество с изградените в някои общини кабинети за превенция на ХИВ/СПИН.

На много места съществува и добро партньорство между РИОКОЗ, Младежки дом, Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, РДВР, Окръжна прокуратура, БМЧК и Областните диспансери за психични заболявания със стационар (където съществуват). Част от общините са членки на международната неправителствена организация Европейски градове срещу дрогата (ECAD).Активно и целенасочено се работи с медиите, за да се осигури адекватно и компетентно отразяване на проблемите с наркотиците.

Във всички ОбСНВ са изготвени и представени Годишни доклади по проблемите на наркотиците и наркоманиите на територията на общините.



Дейностите се финансират от общинските бюджети, по Националната програма за изпълнение на Националната стратегия за борба с наркотиците и по спечелени проекти.

При анализ на анкетите и проучванията, както и на дейността на ангажираните с проблема се забелязват следните тенденции:

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора и най-вече сред учениците. Най-масовото употребявано наркотично вещество е канабисът, в частност марихуаната.

Наблюдава се засилване на интереса към синтетичните наркотици, комбинациите с алкохол, нарастване интереса към кокаина.

Друга важна характеристика на развитието на употребата на наркотични вещества е снижаване възрастта на първа употреба.

Нараства броя на криминални престъпления с цел набавяне на средства за закупуване на наркотик от една страна и стабилизиране на пазара на наркотици от друга.

Предполагаема тенденция е увеличаване на болните от Хепатит В и С, намаляване търсенето на лечение, поява на носители на ХИВ/СПИН

Констатира се не ангажираност на ръководствата на училищата и на родителите към проблема. В национален мащаб все още липсват утвърдени програми в помощ на родителите



ОбСНВ/ПИЦ - БЛАГОЕВГРАД

ОбСНВ/ПИЦ реализират националната политика в областта на превенцията, лечението, рехабилитацията и ресоциализацията на наркоманиите, регламентирани в Националната програма за превенция, лечение, рехабилитация и ресоциализация на наркоманиите, Националната стратегия за борба с наркотиците и Плана за изпълнение на Националната стратегия на общинско ниво. ОбСНВ е подпомаган от Общ. Благоевград и ОбС . Председател – д-р Любенова, Секретар – Иванова /психолог/. ПИЦ спец. – М. Рахова - педагог, работа с МОСНВ и превенция в училищата - създаване на училищни клубове и И. Миленков – компют.спец. /сайт на ОбСНВ/, доброволец от Корпуса на Мира – Е. Гарсия - превенция на подрастващите.



Превенция - продължили дискусиите от 2006 г. - представяне на филма “Пропуснат живот” с ученици, учители и родители - 1 - 9 ОУ, ПГМ, СОУ в с. Кочериново Кюстендилска обл., училище в с.Покровник, НХГ “Св.Св.Кирил и Методи”, ЕГ “Акад. Л.Стоянов”, Банско, Места, Добринище, Разлог, Симитли, Петрич, Р. Македония /Щип и Карбинци - училища и кабелни телевизии/, общежитието към затвора в Бобовдол. Проведени срещи по предложения на класните ръководители, със съмнения за употреба на дрога в класовете им. Участвали 7 000 ученици и 350 учители. Дискутирани: -наличие и достъпност; -марихуана и канабисови производни – видове, вреди, създаване на зависимост; -интереса към синтетичната дрога – амфетамини, екстази; -липса на адекватно лечение на наркозависимите; -поведение на полицаи, свидетели на продажба на наркотици на улицата; -употреба на наркотици от зависими лица – в градинки, паркове, във входовете на кооперациите, където живеят, дискотеки; - наркодилъри в общината и тяхната недосегаемост; -законите и реалното положение с търговията на наркотици; -незаинтересованост на учителите от проблемите на учащите /включително и употребата на наркотици/. Конкурс с 2 теми:“Има ли бъдеще за един наркоман” и “Има много достойни българи и българки от моя роден край. Искам да Ви разкажа за тях” – за есе, стихотворение, разказ или рисунка /98 лит. творби, 123 рисунки и дърворезба по 1 тема и 50 – по 2 - Благоевград, Пловдив, Г.Делчев, Кочериново/. Наградите - от Общ. Благоевград, Н. Григоров “Сите българи заедно”, книжарници “Перун”. Изложба в Младежки дом. Дискусия - в училищата и студенти от ЮУ /Видин, Враца, Дупница, Петрич, Русе, София, Пловдив, Пазарджик, Сандански, Г. Делчев, Щип и Битоля - БЮРМ/. Представени проблемите на родители, ученици, учители, родители на зависими, наркозависими, съдии, прокурори, полицаи, лекари, журналисти и отношенията, между тях в реална житейска ситуация. Констатирана е информираност и отношение към наркотиците /от масмедии, интернет и лични преживявания/. Поради интерес - дискусии в Банско и Разлог. В Банско е добавена и група на хотелиерите.

С подкрепа на Общ. Банско - Музея и в Разлог - подкрепа на Читалището - изложба на ОбСНВ “Не умирай от невежество”, /с подкрепа на Обществен благотворителен фонд Благоевград/. Учениците проявили интерес към информац. табла показващи усложненията и уврежданията при наркоманиите.

Обучения на деца - 3 клас “Полезни и вредни растения за човека в природата”. Запознаване с увреждащите здравето – тютюн, опиумен мак, канабис, татул и отровни гъби. Дегустиран чай от билки от Рила и Пирин. Рисуване на билки и лично послание /повечето ученици имат близки, познати или съседи с деца, които са наркозависими/.

Срещи в Петрич и Банско по проблемите: -увеличаване на предлаганите видове наркотици; - производство на сладкиши с канабис и халюциногенни гъби; - храни и дрехи с реклама на листа от канабис; - лечението на зависими лица в страната и извън нея; - възможностите за промяна на законите в полза на избора между лечение и затвор като добра европейска практика; - опасности при употреба на наркотици; -присъдите за производителите на канабис и за наркодилърите.

Събрание в Хаджидимово - ръководството на училището с представители на РПУ, Районни прокуратура и съд - Г. Делчев, Социал. служби, ОЗД и ОбСНВ . Дискусия за: - починалите младежи от наркотици в общ. Хаджидимово и за наркотиците, които се предлагат; - намирането на пакети с канабис, употребени игли и спринцовки в двора на училището; - лечение и закони свързани с наркозависимите; - присъдите за дилърите, български и европейски закони, свързани с наркотиците; - арести, дознания и дела от региона, свързани с наркотиците; - продажбата на алкохол и цигари на ученици. Родители и учители, ще проведът дискусии с учениците – “Наркотиците – илюзии, страдание, престъпност” и видеопоказ на “Пропуснат живот”.

26.06. - ОбСНВ Кърджали открива ПИЦ Председателят и Секретарят на ОбСНВ Благоевград - представили опита си в превенцията и работата с родители на зависими.

Факултет по социална педагогика и Неврокопския митрополит Натанаил – ОбСНВ/ПИЦ участват в дискусия за въвеждането на вероучение в училищата и възможността за превенция на наркоманиите. Участие вземат и представители на институти от страната, медии, преподаватели по религия, свещеници и учители.



Обновена е страницата в интернет на ОбСНВ - за кампанията ”Наркотиците – илюзии, страдание, престъпност”. Във връзка с работата с монасите от манастира “Свети Георги”/Хаджидимово/ - подпомагане на зависими и семействата им, разкрива се рубрика “И Пътят, и Истината, и Животът” /назначен компют. спец. в ПИЦ/.

Студенти по психология и социална педагогика - практика в ОбСНВ /2 срещи на бъдещи психолози и социал. педагози с н-к на Инспектората на МОН в Благоевград/. Дискутирани проблеми свързани с употребата на наркотици и работата на психолозите в училище с ученици и семействата им. В ЮЗУ и АУБ поставят курсови задачи за наркотици и работата на ОбСНВ /експертна помощ/. Подкрепа на Младежката секция към театър „Н. Вапцаров” за пиесата „Спасителят” - проблемите при употреба на дрога /част от учениците гледат спектакъла 2 пъти; Дискусии със специалисти от ОбСНВ/. Специалист от ПИЦ /превенция и обучение на лидери/, е работил с 2 групи ученици /различни възрасти/, които формират МОСНВ и с доброволка от Корпуса на мира към ОбСНВ Е.Гарсия. Срещите - 1 път седмично, съобразени с програмата на учениците. Дискутирани младежки проблеми. Проведени анкетни проучвания /за знания и устойчивост към предизвикателствата на средата/.

Проект с Община Банско - създадени 3 клуба по превенция: - “Живот без дрога” - ученици 1 - 4 клас /20, срещи – в понеделник 16.00 ч./, в НУ „Св. П. Хилендарски”; - “Щастливи без дрога”- 5 - 7 клас /20, срещи - в понеделник - 17.00 ч./, в СОУ „Н. Рилски”; - “Живей в светлина, не в сянка” - ученици от ПГ в града – ПГЕЕ, ПГССТ, ПЛСТ. /10, срещи - в понеделник -18.00 ч./, в Център за работа с деца гр. Банско. Работата е съобразена с учебния процес и свободното време на младежите. Изработен вестник “Без дрога” с материали от ученици и клубове в Банско /вредата от наркотиците, дейности на спортни, фолклорни групи, местен хумор и произведения на ученици, интервюта от Кмета на Общ. Банско, Директора на ОДП, представител на ДПС, журналисти, адвокати и директори на училища. Издадени 4 бр. по 3000 тираж. Проведена викторина „Една българска Коледа без дрога”, с отбори на ПГ. Наградите - от Общ. Банско. Информационни кампании - 01.06. и 15.09., със специално издание на вестника за Първия учебен ден; - 05.10. – Ден на освобождаване на Банско от турското робство – билборд. МСНВ и клубовете в Банско поставят в училищата табла и кутии “Въпроси за дрогата” . На запитванията е отговорено чрез таблата. За дейноста на учениците, участващи в МСНВ и клубовете - награди от общ. Благоевград и Банско.

МСНВ към ОбСНВ - проучване за отношението на учениците - 10 - 19 г. към алкохола и наркотиците / 09.- 19.03./. Обхванати 183 ученици /Благоевград/. 52.4% - момчета и 47.6% - момичета. За 37.8% алкохолът е наркотик, за 58.6% не е, а 3.6% не конкретизират. 87.8% са опитвали алкохол, а 12.2% не, 18.3% употребяват всеки ден или 3 пъти седмично алкохол, останалите 82.7% - не редовно. На въпрос: “Употребявате ли наркотици и ако да, какъв вид”- 13.3% - “ДА” и 86.7% - “НЕ”. От момчетата 16.3% (18 - 19 г.) ползват наркотици и 83.7% не ползват, а при момичетата 10.26%(16 - 18 г.) употребяват и 89.74% не . Най-честа употреба на: марихуана, амфетамини, кокаин и екстази, LSD, халюц. гъби и метадон. От момчетата, които не ползват, 19.5% (16 - 19 г.) биха опитали и 80.5% не . При момичетата, не ползващи наркотици, 5.7% (16-17г.) биха опитали и 94.3% не. 85.4%, смятат че екстази и амфетамините не трябва да бъдат легализирани, 11% са за узаконяването им и 3.6% - без мнение /вредата от синтетичната дрога не е осъзната/. Анкетни проучвания по предложение на родители и ученици. Протест от деца и родители за играта “БГ мафия” в интернет /допитване в Благоевград и Банско/. На въпрос: “Съгласни ли сте децата Ви, докато играят в интернет да строят фабрики за наркотици? Това ли ще бъде европейското бъдеще на българските деца?”, 100% отричат подобни игри. 31.2% отговорили кратко и ясно “Не, не сме съгласни.”, 68.8% - по-обширно мнение. 34.4%,- контрол върху компютърните игри / засилена превенция по отношение на наркоманията/. Кръгла маса“Наркотиците и насилието в игрите в ИНТЕРНЕТ: рисков фактор или носиттели на познания с развлекателно значение за подрастващите”, с представители на НЦН, ОбСНВ, Общ. Благоевград, педагог.съветници, психолози, мед.сестри и родители. Подписка против интернет игрите с насилие и наркотици. Мнения - “Агресията, алкохолът и наркотиците трябва изобщо да отсъстват от компютърните игри. Но къде е контролът?”, “Не съм съгласна! Според мен няма кой знае какъв контрол над наркотиците, след като всеки ден виждам дрогирани ученици и никой не взема мерки, особено родителите.”, “Категорично НЕ!!! Мисля, че ДЬРЖАВАТА в лицето на своите специализирани институции остават длъжници на подрастващото поколение в борбата срещу наркотиците, проституцията и други пороци в обществото. Липсва превенция”.

Международния ден за борба със СПИН - МСНВ раздал листовки и презервативи / в Общината, Областната управа, банки и заведения/. Изработени 4 вида листовки за различни видови наркотици и 1 за деца - 7 - 10 г., по 3 000 бр., 2 брошури за родители и ученици – по 3 000 бр., 2 вида плакати по 1 000 бр., стикери с адрес на ОбСНВ. С финансиране от Общ. Банско - 4 листовки за различни наркотици и 1 за деца - 7 - 10 г. 3 000 бр., 2 брошури за родители и ученици - 3 000 бр., плакат - 1 000 бр. и билборд.

Лечение на зависими лица и работа с родителите им - срещи, разговори, консултации с психолог, координация с представители на различни институции, включени в ОбСНВ, клиники в страната и терапевтични общности извън нея. Работа със семейства на наркозависими - информация за лечебни заведения и комуни /за лечение/, домашното насилие по време на абстиненция, подпомагане финансово чрез Службите за соц. подпомагане, БЧК и дарители /заплащане на пътни разходи на заминаващите в комуни извън страната/. При домашно насилие са подавани жалби в Районен и Окръжен съд, но присъдите са символични, без резултат /необходими са действия в защита на родителите и родственици - баби и дядовци - майките и бащите работят извън страната/. Месечни срещи със Сдружението на родителите от Благоевград /въпроси и възможности за съдействие за лечение, при домашно насилие и законово котсултиране. Проведени 1200 срещи със зависими лица и родители. Зависими са лекувани в: - Психодиспансер - Благоевград, Отделение за наркозависими - ОДПЗС - В. Търново чрез д-р Парчев, НЦН - София чрез доц. д-р Тотева, Психиатрич. клиника - Кърджали, чрез д-р Гетев, Нарколог. отделение на МБАЛ “Света Марина” - Варна чрез д-р Камилова, Психиатрич. клиника - Раднево чрез д-р Добринов, ОДПЗС - Ловеч, чрез д-р Митев и д-р Мартинова.

ОбСНВ констатира - законите в Р. България не позволяват лечение без съгласието на наркоманите, независимо, че използваната терминология, и медицински, и юридически, показва, че пациентите не могат да вземат решение за подобряване на здравето си, съответстващо на състоянието им, на степента на физическо и психическо увреждане. Предложения за подобряване възможностите за терапия и последващи мерки за траен успех на терапевтичния процес, ОбСНВ са правили писмено до Министрите на здравеопазването, на труда и социалната политика и Комисиите, свързани със законите и здравеопазването към НС. Финансовото състояние на клиниките, недостига на лекарствени средства, обучен и достатъчен персонал, несъздадени и нефункциониращи групи за мотивация, както и на последващи рехабилитационни програми, за които 7 г. е настоявано да се създадът, са провалили усилията на психиатрите и ОбСНВ. Безработни, нестабилни психически, отново на улицата след детокса, подложени на агресията на активния, добре организиран и финансиран наркопазар, на нови видове и форми наркотици, пациентите не могат да устоят и се връщат към дрогата. Благодарение добронамереността и професионализма на ръководителите на посочените клиники, наркозависими от Благоевград получили по-продължително лечение, независимо от поведението си, да напускат самоволно отделенията. Увеличава се броя на засегнатите семейства. 2004 г. в града са починали 5 зависими, 2005 г. – 5 и две майки от Сдружението на родителите, 2006 г. – 8, 2007 г. - 8. Смъртни случаи и в Петрич, Сандански, Банско и Хаджидимово /информацията е непълна - част от родителите не оповестяват истинската причина довела до смърт/.

Срещи : - ●- с родители и зависими лица от Петрич, Сандански, Банско, Разлог, Гоце Делчев. Наркомани при опити да се откъснат от средата в Благоевград, временно работят предимно на строителни обекти в областта и създават възможност за допълнително “зарибяване” на лица от тези населени места. Продължила практиката за работа в по-малки групи: - правни консултации и решения – с представители на Районен и Окръжен съд , Районна и Окръжна прокуратура, РДВР, НСС, Председател и Секретар-психолог ОбСНВ; - за консултация и решения по социални въпроси – представители на Общ.служба за социално подпомагане, Териториална дирекция по заетостта, БЧК, Председател и Секретар-психолог ОбСНВ; - за консултация и решения във връзка с лечението на зависимите лица – Психодиспансер Благоевград, Сдружение на родителите “Бъдеще за нашите деца”, ХЕИ – Лаборатория за изследване на HIV, СПИН, Хепатит B и C, Председател и Секретар-психолог ОбСНВ; - за консултация и решения /превенция/ – представители на Общ. Благоевград – Н-к “Образование и младежки дейности”, Инспекторат на МОН, ХЕИ, БЧК, Младежки дом, Председател и Секретар-психолог ОбСНВ.; ●- с Окръжна и Районна прокуратури и съд, ОДП, и ОбСНВ - д-р Любенова и секретар псих. Иванова по проблеми с наркозависимите - криминални прояви, настаняване за лечение, изпращане в терапевтични общности извън страната и с техните семейства. Подобрени са взаимоотношенията между институциите и гражданите, засегнати от разпространението и употребата на дрога. Специалистите са работили 1 час със семейство и наркозависим, потърсили помощ /5 часа дневно/. Помощ от ОДП, представители на Окръжна и Районна прокуратури, Окръжен и Районен съд, А. Балев от Общ. служба за социал. подпомагане, д-р Е. Димитров - ХЕИ, Д. Бельова - БЧК. Общ. служба за социал. подпомагане и ОбСНВ - частично финансиране на младежите, заминали извън страната за лечение в терапевтични общности. Работа е подпомагана от 3 лица, назначени към ОбСНВ по програмата “От социални помощи към заетост” на МТСП /документация, охрана и хигиенист - добра практика на ОбСНВ по отношение на човешките ресурси/.

Изпратени писма до ОДП, Прокуратура и Съд - за наркозависими по повод запитвания при дознания и дела или във връзка с настаняването им в терапевтични общности БЕТЕЛ в Испания и Италия. Представители на ОбСНВ са призовани като свидетели на дела в Районен и Окръжен съд Благоевград и Районен съд Петрич, свързани с наркозависими, настанени в терапевтични общности извън страната.

Покана от Зам. директора на затвора в Бобовдол - посещение на общежитието в с. Самораново /представен филма “Пропуснат живот”/. Дискусия със затворниците -възможностите за изследването им за СПИН, туберкулоза и хепатит, лечението на тези заболявания и опасността от заразяване на семействата им след изтърпяване на присъдата, необходимостта от превенция.

ОбСНВ осигурил помощи за семейства на зависими – храна и дрехи със съдействието на Неврокопска митрополия, църковното настоятелство при храм “Въведение Богородично” и социалните служби за Великден и Коледа. Съдействано на родители на зависими лица за започване на работа чрез соц. служби и Бюрото по труда. Увеличили са се потърсилите помощ родители на ученици и пълнолетни, зависими към алкохол /комбинация от алкохол, канабис и синтетична дрога/. Момичетата - повече от момчетата, с оказана помощ в Спешния център за алкохолно опиянение /напивания - в 5 клас и опити – в 4 клас. Редовно пушещи има в 6-7 клас/.

Проблеми на зависими жени с новородени или с по-големи деца – съдействие при намиране на жилище, работа, детска ясла и др. Необходима е специална политика в областта на социал.дейности за наркозависими родители /обсъждане чрез НСНВ/. Има зависими майки в Благоевград и в други населени места в областта с проблем не само за осиновяването на децата им, но и с предоставянето на правата върху тях на роднини.

ОбСНВ изпратил 230 писма - Преписка с МЗ и МЗП, във връзка с продизводството и продажбата на хляб “Бонус с канабис” и интернет играта “БГ мафия”/информирани за проведено от институциите и МВР разследване, за възможни нарушения на българските закони/. ОбСНВ констатира, че въпреки отрицателното обществено мнение, изразено и чрез медиите, продукти с използване на тези символи и влагане в хранителни или други стоки може да съществува.

Сътрудничество с БПЦ. Продължили контактите с наркозависимите, изпратени в манастири. Под грижите на Неврокопския Митрополит Натанаил и игумените на манастирите, 2 младежи променят състоянието си и временно преустановили приемане на дрога /съдействано да напуснат страната - работа далеч от средата и приятелите, свързващи ги с хероина/. Необходима е организирана форма на взаимоотношения между зависимите, родителите им и представителите на БПЦ / участие в работата на ОбСНВ/. В ЕС, Румъния и Русия - сътрудничеството между държавата, лекарите и свещениците /в спец.центрове и терапевт.общности/, дава реални и дълготрайни резултати /успехите на отец Георги във Варна - неговия опит трябва да се популяризира като добра практика в общините, където проблемите с наркотиците са значими/.

Информираност на обществеността - ОбСНВ предложил и след гласуване в ОбС е учредена награда “Сърце и слово срещу наркотиците” в памет на Вероника Герин – ирландска журналистка убита по поръчка на наркодилър на Международния ден за борба с наркотиците 26.06.1996 г. /в раздели електрон.медии, печат.медии и документално кино. Инициативата е подкрепена от Ирландското посолство и в. “Политика”. Носители - А. Цолова - бТВ, В. Божилова – журналист, Председател на Сдружението на родителите - Пловдив за книгата “Не се предавай” и В. Ангелоев и Г. Донков за филма “Пропуснат живот”/. Участия в предавания на бТВ, РТЦ “Пирин”, р.”Благоевград”, “Дарик”, “Фокус”, “FM+”, “Око”, “Пирин” СОТ и интервюта - в.”Вяра”, “Пирин Труд”, “24 часа”, “Стандарт”, “Политика”, “Експрес” за инициативи на ОбСНВ, превенция на наркомании, лечение на зависими лица, отглеждане и употребата на канабис в областта. Траурен ден - 26.06. – Международен ден за борба с наркотиците - в памет на починалите млади хора от Обл. Благоевград. Подкрепена инициативата на ЕС “Помощ – живот без тютюн” - кампании с изработени за целта флаери и медийни изяви : - “Не пуша пред детето си”; - “Ти избираш!”, - Пушите ли! Димът съдържа над 4 000 вида химически вещества, голяма част от които са отровни., - Никотинът става Вашия водач към запълнените с плаки, стеснени кръвоносни пътища. Катастрофата е неизбежна!, - Попитахте ли Вашето дете дали е съгласно ДА ОСТАНЕ САМО?, - Пушите ли! По данни на национални проучвания пасивни пушачи са над един милион деца в България на възраст до 15 г., - Децата на родители пушачи страдат 3 пъти по-често от астма, бронхити, конюнктивити., - 60 % от никотина може да премине през майчината кърма и да навреди на бебето.

Негативи ●- доставка и употреба на наркотици на абитурентските балове; ●- 40 - 55 г., посещават в събота и неделя организирани събирания на специални места в страната за употреба на кокаин; ●- използване на наркотици за наименования на напитки, коктейли и заведения /според ОбСНВ за привличане вниманието на подрастващите - за експериментиране с дрога а и знак за достъп/; ●- бране и употреба на халюциногенни гъби /в Рила и Пирин/, недостатъчната информираност за влиянието им, от работещите в Националните паркове, както и на личните лекари в населените места, в близост до тях; ●- наркотиците в зимните курорти / смъртни случаи с българи и чужденци/; ●- летен наркотуризъм; ●- нови видове наркотици - смес от екстази или амфетамини с хероин; ●- увеличаване на децата в риск - на наркозависими родители; ●- предлагането на всички видове дрога в селата, където се отглежда канабис; ●- увеличена употреба и смъртни случаи след употреба на наркотици в малките градове и селата; ●- увеличаване на семействата с домашно насилие от зависими деца или родители.

Проблеми /според ОбСНВ/ - ●- средства, адекватни на нуждите на ОбСНВ по изпълнение на Национална стратегия за борба с наркотиците и Плана за изпълнение на Националната стратегия; ●- недостатъчна информираност за възможности за финансиране чрез проекти по програми на ЕС, САЩ и донори; ●- недостатъчен брой лечебни заведения в страната /конкретно в Благоевградска област/ за наркозависими, включително и нарколози, психолози и социални работници; ●- невъзможност за избор при присъда на наркомани между лечението и затвора; ●- отсъствие на програми за работа с родителите и близките на наркоманите /да стартират по Национална стратегия за борба с наркотиците на 01.03.2005 г./; ●- настоящата законова уредба и необходимост от промяна и адекватно разширяване на правната регламентация; ●- неизработена и нереализирана до момента Национална превантивна програма.

Препоръки:

1. Работа в Обл. Благоевград за ограничаване отглеждането на коноп и намаляване търсенето на ПАВ в тези населени места.

2. Превантивна работа с работещите в Националните паркове Рила и Пирин /ограничаване достъпа на лица или акивна превенция, за ограничаване брането на халюциногенни гъби/.
ОбСНВ / ПИЦ - БУРГАС

ОбСНВ/ПИЦ, съгласно Националната програма за изпълнение на Плана за действие към Националната стратегия за борба с наркотиците в Р. България 2003-2008 г. през 2007 г., осъществявайки политиката в областа на борба срещу наркотиците и работейки по Общински план за действие отчитат: За организиране на текущата работа - проведени 3 заседания. Общи тенденции: ●- прираст на живеещите и работещи в Областта; ●- намаляване на безработицата през лятото и пикове на безработица през зимата; ●- увеличаващ се брой на отпаднали от училище / в начален етап – от ромски произход а в гимназиален – с български/; тенденции свързани с наркотиците: ●- преразпределение на наркопазара и снабдяването с наркотици / от улично – в телефонно/; ●- след изменения в НК – наблюдава се понижаване на възрастовата граница на наркодилърите /малолетни и непълнолетни/; ●- след акции по залавяния на наркотици от РДВР – понижаване на чистотата на наркотиците; / Данни от РДВР, ОКЦ за превенция на риска в ученическа възраст и Доклад за ефективността на дейността на Сдружение “Доза за обич” – 2007 г./



1. Употреба на наркотици – проблеми и фактори: ●- нарастват употребяващите и зависимите /увеличаване на живеещите и летуващите в Областта /; ●- ниска средна възраст за първа употреба на нарконик; ●- ниска средна възраст за първа употреба на основното проблемно вещество– хероин; ●- употреба на повече от 1 наркотик и комбиниране на наркотици; ●- налагане на инжекционната употреба на ПАВ /не само на хероин/; ●- ниска здравна култура на младежите /рисково сексуално поведение и нежелание за тестуване за ХИВ /хепатит/ и на употребяващите наркотици, всеки втори употребява общи игли и спринцовки, случайните сексуални контакти са без презерватив/; ●- увеличаване на престъпленията, свързани с набавяне на наркотици /кражби и обири/ и шофиране след употреба на ПАВ; ●- от изследване на Сдружение “Доза за обич” – извадка от типа “снежна топка” при 100 инжекционно употребяващи хероин, средната възраст е 22 г. и преобладават 20 г.;

2. Политика по отношение на наркотиците – превенция на търсенето на ПАВ сред младите хора – акцент в работата на ОбСНВ/ПИЦ - ●- Общинска образователна програма “Антинаркотични активности” /на отдел “Оброзование” и ЦПЗ и приета от ПКОН - 1997 г./ за работа с 3 целеви групи – ученици, учители и родители /обхванати 28 учебни заведения, 30 педагог. съветници и над 1 000 ученици/ - наркопревантивни обучения, разпространяване на литература и информация, младежки културни програми и медийни прояви ; ●- намаляване риска от употреба на дрога чрез превантивна работа с РДВР, ОДК, ЦПЗ, НПО и Дружество “Знания за всички” по линия на асоцииране на Бургас към асоциация “Европейски градове срещу наркотиците” – наркопревенция чрез специализирано звено за работа с целеви групи, Общ. Консултативен център за превенция на риска в ученическа възраст.

3. Превантивни проекти с участие на ОбСНВ/ПИЦ за 2007 г. - ●- “Каритас” – подвижен кабинет за работа със зависими от ПАВ; ●- проект на Сдружение “Доза за обич” – Консултативен център за зависими от наркотици и техните семейства;

4. Консултативна дейност, тренинги, подкрепа, разработване на превантивни програми - ●- програми – с ИО на МОН, РЦЗ, ХЕИ, Окръжна прокуратура, РДВР, БСУ, директори на училища и НПО – превенция на употребата на наркотици /лекции, дискусии и семинари за ученици, учители, педагог.съветници, мед.сестри и родители/; ●- тренинги за превенция на насилието и за сексуално и репродуктивно образование на ученици, предпазване от полово предавани инфекции; ●- консултирани и подкрепени са зависими потърсили помощ за лечение, рехабилитация и ресоциализация; ●- анкетни проучвания свързани със зависимостите; ●- медийни превантивни участия;

Препоръки:

1. Съвместно със структурите на РДВР в областта, работа по ограничаване броя на непълнолетните дилъри на наркотици.

2. Съвместно с останалите структури , работещи по проблемите на наркотиците – програма ограничаваща повторната употреба на общи прибори, игли и спринцовки.


ПИЦ / ОбСНВ – Отдел “ПРЕВЕНЦИИ” – Дирекцияу МДС – Община Варна

Приоритети на ОбСНВ/ПИЦ - Варна , са направление “Програма за превенция на наркомании - 2007” на отдел “Превенции” и Дирекция “МДС”, програма на дейностите за 2007 г. на “Център за психично здраве” и дейности по намаляване търсенето на ПАВ, включени в Социална програма - 2007 на Общ. Варна - основна част на “Общинска стратегия за борба с наркоманиите 2004-2007 г.”. ОбСНВ е провел 6 заседания.



Отчитат се дейностите - ОбСНВ

●- Работни срещи за подобряване на управлението и координацията на политиката по наркотици и наркомании с експерти от Столична Община /СО/. Срещите са в изпълнение на Меморандум за сътрудничество /07.05.2006г./ между СО, Общ. Варна и БНР; ●- На пресконференция е представен проект “Доброволно движение антидрога в действие – Констанца, Румъния и Варна, България-юли 2007”– кампания за информиране и превенция употребата на наркотици, организирана от Национална румънска агенция “Антидрога”, НЦН, Международна бригада “Антидрога” и Общ. Варна; ●- ОСНВ съорганизира и участва в “ІІ Международна конференция за предоставяне на здравни услуги, на лишени от свобода лица, злоупотребяващи с ПАВ” – 24 - 25.09.- к.к. “Златни пясъци” (организатори– Институт на Централна Англия-Бирмингам, “Тейлър енд Франсис Груп”, ENDSP, Общ. Варна – отдел “Превенции”, Дирекция “МДС”). ОбСНВ участвали в съвместна работна група с Нац. агенция “Антидрога” – Румъния, август- гр. Букурещ /осъществяване на съвместни превантивни проекти, срещи с представители на Министерство на правосъдието, Медицински университет – Букурещ, здравни заведения и организации работещи по намаляване на вредите/; ●- Организирана от ECAD работна среща – ноември, ОбСНВ участва в работа по разработване на Проект за създаване на Балканска мрежа за борба с наркотиците – Сараево – Босна и Херцеговина; ●- Работни групи по прилагане на “Меморандум за сътрудничество”–Тримбос институт Холандия и Общ. Варна. Споразумение за прилагане на съвместен проект, повишаващ качеството на политиките и практиките, насочени към здравното състояние на младежите в Общ. Варна - превенция употребата на наркотици и рисково поведение; ●- Семинар в гр. Базел, Швейцария, организиран от Международна мрежа за намаляване на вредите, МЗ - Швейцария, Германска Медицинска Асоциация и УНИЦЕФ. Основна тема – намаляване вредите сред злоупотребяващи с ПАВ лица в общността и местата за лишаване от свобода; ●-Участие на ОбСНВ в обучит. семинар, като лектори и обучители, в гр. Бремен, Германия, организиран от Европейска мрежа за превенция на зависимости и инфекциозни заболявания в местата за лишаване от свобода (ENDSP), Университет от централна Англия и Национален Институт по зависимости (NIDA) – САЩ; ●- Председателя на ОбСНВ, зам.кмет на Общ. Варна - доц. Корновски е участвал в работна среща на представители на европейски градове за разработване на съвместен проект за превенция на наркомании – гр. Венеция, Италия.



Дирекция “Младежки дейности и спорт”, Отдел “ПРЕВЕНЦИИ”

→ Намаляване търсенето на ПАВ, дейности включени в Социална програма - 2007 на Общ. Варна - основна част на “Общинска стратегия за борба с наркоманиите 2004-2007 г.” и “Превенция на наркомании”– 2004 – 2007. За 2007 г. през бюджета на Дирекция “Младежки дейности и спорт” усвоени общо 175 00 лв.



Превенция и Обучение. Обхванати 8 150 ученици от 60 училища по “Универсална програма за превенция на употребата на наркотици в училищата”, усвоени 50 000 лв.

Програма за семейно консултиране по наркотици” – екип от специалисти е оказал безплатна помощ на семейства с подрастващи при възможен или наличен проблем свързан с употреба на наркотици. Усвоени 7 000 лв.



Обучение на лица заети в превантивни програми, събития и кампании - за членове на ОбСНВ, директори на училища и учители, доброволци, НПО, училищни лекари и мед. сестри, социални работници и ученици, усвоени 10 000 лв.

Издаване на превантивни материали. 5 000 брошури за родители и ученици и информац. и образователни бюлетини – 14 издания с по 500 бр., усвоени 12 000 лв.

Направление – Информационно обезпечаване и мониторинг - ●- Мониторинг по ключови показатели на Европейски център за мониторинг на наркотици и наркомании; ●- Изготвен е ежегоден градски доклад по тенденциите за злоупотреба с наркотици - Варна 2007 г.; ●- Извършени са периодични представителни социологически изследвания за разпространение употребата на наркотици сред младите хора.; ●-Извършени са качествени изследвания за нагласите, поведението и профила на различни групи от населението, употребяващи незаонни ПАВ, усвоени 2 000 лв.

Направление – Управление, координация и сътрудничество - Стимулиране на неправителствени инициативи в рамките на “Програма за финансиране на проекти за превенция на наркомании, осъществявани от НПО” – превантивна работа с голям кръг млади хора и лица в риск и създаване на мрежа от ефективни и професионално подготвени екипи за превенция. Максимално финансиране по проект – 3 000 лв.. Финансирани 32 проекта. Усвоени 75 000 лв.

Д “Младежки дейности и спорт”, Отдел “ПРЕВЕВЦИИ” е съорганизатор и съучастник на отчетените от ОСНВ/ПИЦ превантивни дейности за 2007 г.
ОбСНВ / ПИЦ - ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ОбСНВ/ПИЦ, съгласно Националната програма за изпълнение на Плана за действие към Националната стратегия за борба с наркотиците в Р. България 2003-2008 г. и в изпълнение на План за действие за изпълнение на Програма за превенция, лечение и рехабилитация на наркоманиите в Общ. В. Търново 2006-2008 г., реализират:



Интервенция – ●- Превенция на злоупотребата с ПАВ - Тренинг-обучения: - в НВУ “В. Левски”с висши офицери /08.05. - лектор от НЦН/ и с курсанти и студенти /09.05. от Клуб за превенция на наркоманиите “SOS приятели” по метода “връстници обучават връстници”/; - на нови членове в Клуб “SOS – приятели” и Клуб против тютюнопушенето "Тим против дим"; - лекции-беседи по тема -"Наркомании" в училищата на Общината от психолози на Център за социална рехабилитация и интеграция, в 5 училища с 77 участника; ●- "Тютюнопушене"– 52, с 940 участника от детски градини и училища /клуб на непушача и “Тим против дим”/. 11 тренинг-обучения с 228 участника в детски градини и училищата от Клуб за превенция на наркоманиите “SOS приятели” -“Зависимости – алкохол и ПАВ”. Разпространена компютърната игра "Космически наркополицай"/CD/ в училищата и НВУ "В. Левски". Състезание - в училищата -компютърна игра "Космически наркополицай"/29.05./. Дискусия “Унифициране на терминологията при медийното отразяване на проблема “наркомании” - гр. В. Търново, с участие на д-р Ангелов – НЦН /10.05.2007 г./;

Медийна кампания по повод 26 юни - Международен ден за борба с наркоманиите:

●- вложка “Малка книжка за родители” – 5200 бр. /в.“Янтра-Днес”/, страница под надслов “Малка книжка за родители” /в.“Борба”/; ●-студиен запис на рап–клип “Хора не се подлагайте на доброволна смърт”, написан за кампанията, станал и мото на кампанията; ●- излъчен рап-клип в кабел.р.“ФАВОРИТ”, “ДАРИК”, “NRJ” и “ФОКУС”; ●- клип в tv.“Евроком–Царевец” и “Видеосат” (по филма “Измамна реалност”- 2004г.,Общ. програма СИНДИ– рисков фактор “наркомании”); ●-превантивен “тапет” за десктоп за компютрите в 2 зали на Интернет клуб “ЕРА”; ●- пресконференция за представяне целите на медийната кампания; ●- участие в “Денят” на tv.“Видеосат”, в сутрешен блок на tv. “Евроком-Царевец” и tv. “Европа”



Кампания “Движи се и победи – 2007”( пролетен и есенен етап ): ●-преминаване на туристически маршрути, спортни състезания, отпечатване на плакат – 500 бр. и осигуряване на награден фонд за участниците.

Тренинг-дискусия с педаг. съветници от училищата и създателите на филма “Пропуснат живот”, финансиран от ДАМС, по проект на Фондация “Спасение”/27 юни 2007 г./

Издадена вложка “Малка книжка за родители” – 2, по проблемите на психичното здраве в тийнеджърската възраст – 5200 бр. /в.“Янтра Днес”- 10.10., съвместно с Програма за подобряване на психичното здраве в Общ. В. Търново/. Разпространен здравно-образователен материал "Наркотиците – докосване до реалността" сред общността – периодично през годината. Кампанията за отбелязване на 1.10.Световен ден за борба срещу СПИН: - вложка “Малка книжка за родители” -3 – 5200 бр. /в.“Янтра Днес”/; - флаери за градските автобуси “Двоен риск ХИВ/СПИН и употребата на ПАВ”; Отпечатани и разпространени превантивно-информационни материали - - Вложки във в.“Янтра днес” -1,2,3 част – “Наркотици”, “Психично здраве”, “ХИВ/СПИН”, мини комикс, флаери за автобуси, tv клип, рап-клип “Хора не се подлагайте на доброволна смърт”, Web-site и “Кои сме ние” – за дейността на ПИЦ

Предоставена специализирана литература - 9 заглавия по проблема “наркомании” и “взаимоотношения родители-деца в тийнеджърска възраст” за училищата в Общината, Дом за деца и юноши “П. и М.Велкови” и Дом за възпитание и отглеждане на деца, лишени от родителски грижи - с.Балван /със средства от Националната програма за изпълнение на Плана за действие към Националната стратегия за борба с наркотиците и Програмата за превенция, лечение рехабилитация на наркоманиите в Общ. В. Търново/.

Тренинг–обучение на педагог.съветници и медиц.специалисти от училищата - "Юношество и кризи на идентитета. Кризисна интервенция" съвместно с Програма за подобряване на психичното здраве в Общ. В. Търново.

Подготовката на методически материали за тренинг “Умения за живот” на Европейски информационен център.

Ефективно лечение на зависимости към наркотични вещества и свързаните с тях заболявания: - Провеждане на детоксификация на зависими към наркотични вещества в Отделение за зависимости към ОДПЗС ЕООД В. Търново – 22 случая.

Разкрита метадонова програма в края на 2007 г. е в процес на утвърждаване.

Социална рехабилитация на злоупотребилите с наркотични вещества.

1. Консултации на злоупотребяващи с наркотични вещества и техните семейства от психолози от Центъра за социална рехабилитация и интеграция – В. Търново.

2. Телефонно консултиране от ПИЦ по наркомании.

Намаляване на щетите в резултат на злоупотреба с наркотични вещества - ●- безплатно изследване за ХИВ/СПИН в Кабинет за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) към РИОКОЗ; ●- разпространени флаери, популяризиращи дейността на КАБКИС В.Търново; ●- изследвания за хепатит на детоксифицираните в Отделение за зависимости към ОДПЗС ЕООД В.Търново.

Информационно и инфраструктурно осигуряване - ●- Поддържана база данни по проблемите на наркоманиите на местно и национално ниво в ПИЦ; ●- Създаден Web site на ПИЦ; ●- Социологическо проучване относно поведението, нагласите и оценките на ученици - 11–19 г. от Общината, студенти 19-25 г. - ВТУ “Св.Св. Кирил и Методий”, НВУ “В. Левски”; ●- Актуализиран състава на ОбСНВ; ●- Приети Правила за организацията и дейността на ОбСНВ /Решение № 1263/15.02.2007 на Общ. съвет/;

Не реализирано: ●- За учебната 2007-2008 г. не са проведени в училищата /учителска стачка/ - Обмен на добри практики с клубове за превенция на наркомании и Пътуващо училище “Връстници обучават връстници” в селата, самостоятелно и съвместно със служители на ОДП; ●- играта “Космически наркополицай” не е претиражирана; ●- не започват - “Фамилна програма” в ПИЦ - недостатъчен брой родители за групата и “Дневна програма за младежи с рисково поведение по отношение на употреба на ПАВ” – липса на психолог и помещения, непригодни за програмата; ●- липсата на психолог - възпрепятства функционирането на “гореща телефонна линия” за консултиране и рефериране; ●- анкета сред възрастното население на територията на Общината.

Реализирането на дейностите е целево финансирано от:

1. Министерство на здравеопазването - 1 600 лв. 2. Общ.бюджет В.Търново - 10 000 лв.

Приложен е финансов отчет по дейности. Отчетът е приет с Решение № 1 на заседание на ОбСНВ В Търново на 24.01.2008 г.
ОбСНВ / ПИЦ – ВИДИН

С цел оганичаване употребата на наркотични вещества и неблагоприятните

здравни и социални последици от нея в Общ. Видин, ОбСНВ/ПИЦ през 2007 г. са насочили работата си към учащите се и младежите 10 – 19 г.. Тази възрастова група е най-податлива на влияния, промени и предизвикателства и е определяща при изграждане на навици и поведение, разбирания и начин на живот. ОбСНВ е провел 2 заседания.


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница