Отчет на управителния съвет за дейността на камарата на строителите в българия за периода



страница1/4
Дата14.10.2018
Размер454.7 Kb.
#87353
ТипОтчет
  1   2   3   4
ПРОЕКТ!

КАМАРА НА СТРОИТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ

ОТЧЕТ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА

КАМАРАТА НА СТРОИТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ ЗА ПЕРИОДА

29 юни 2007 г. – 26 юни 2008 г.

Уважаеми колеги, скъпи гости,


Дейността на УС на Камарата на Строителите в България (КСБ) за изминалата година бе съпътствана от 2 особено важни събития, а именно - учредяването на Камарата на Строителите в България с Националното учредителното събрание на 29 юни 2007г., съгласно Закон за Камарата на Строителите (обн. ДВ бр. 108/29.12.2006г.) и създаването към нея на Централния Професионален Регистър на Строителя в България с цел защита на интересите на потребителите.

Същевременно с решение на УС и ОС на БСтрК, същата се вля в КСБ на 24 август 2007г. Същата година България беше приета за равноправен член в Европейския Съюз от 1 януари 2007г., което създаде предпоставка за успешния старт на Камарата.

Тези събития определиха приоритетите за работата на УС, ИБ и членовете на КСБ, след като на заседание на УС на 3.12.2007г в Ст. Загора бяха приети „Основните насоки за развитие на КСБ през 2008г” и Стратегия за изграждане на позитивна нагласа на българската общественост към дейността на КСБ и към професията на строителя”.

През 2007 г. бе поставно началото за постигане на основната цел на Камарата - организиране и успешен старт на Централния професионален регистър на строителите в България при създаване условия за работа на Областните Представителства, като първо ниво оператор на данни.

Това от само себе си представлява основни функции, прехвърлени от Държавата на Камарата, като национално представителна организация в бранша.

Изключително важно беше да наложим положителните образи на КСБ и на българския строител в условията на демократичното общество и европейското ни членство. На първо място следва да се изтъква ролята на Централния регистър, като защита на обществения потребителски интерес в строителството. Акцентира се и се активира публичното ни представяне. Важно място играе и издаваният Информационен Бюлетин на КСБ, медийното ни партньорство с вестник „Строителство Градът”, някои ежедневници, участието ни в предавания на електронните медии. С цел развитието на маркетинговата стратегия през 2008 г., Камарата предоставя възможността на фирмите членове да посещават и участват в международни панаири и изложби в България и чужбина.

С тази цел, към момента във всички Областни представителства на камарата са създадени необходимите условия за дейността им. Осигурени са с офиси, личен състав, интернет и телефонна връзка, назначени са 82 служители от които 41 са в звено „ Регистър”.

От 01.01.2008 г. Регистърът е вече публичен. Осигурен е достъп на потребителя до публичната част на регистъра. Необходимо е да се установят редът и начинът за ползване на статистическите данни от Регистъра, които ще се ползват за изготвяне на анализи и прогнози в строителния сектор.

Към края на м. май’08 в Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС) са се регистрирали 4020 фирми. Очакваме до края на м. юни те да са около 5 000.

По категории и групи те са както следва: ……………………………..

Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС е провела 47 заседания. Разработена е Процедура за вписване на чуждестраните физически и юридически лица, които извършват строителство на територията на Р.България.

За строителните фирми настъпват осезаеми промени след влизането на България в Европейския Съюз, създаването и активната работа на КСБ, което е фактор за засилване на конкурентноспособността им на европейските и азиатски строителни пазари. В момента строителството заема важно място в икономиката на Европейския съюз - 10 % от БВП и 7 % от заетите лица са в отрасъл строителство.

В България рекордният ръст на инвестициите се запазва и дори надхвърля предварителните очаквания. Според последните данни за 2007 г. общите инвестициите в страната достигат 5.7 млрд. EUR, от които в строителната индустрия са 704.2 млн. евро. Прогнозата за 2008 година е 30-40 %.

Стойността на извършените строителни услуги възлиза на 5,62 мил. Евро. Броят на построени жилища за 2007г. е 18 864, които е с около 2 000 повече от 2006г. Делът на строителния сектор от БВП на страната е 7%.

Издадени са 18 224бр. разрешителни за строеж. През 2007 г. преките чуждестранни инвестиции в недвижими имоти достигат най-голям ръст 2150. 8 мил. евро което представлява 29 % нарастване спрямо 2006 година.

Заетите лица в строителството са 232 хил., което е с 21 % повече от 2006г.

За 2007г. стойността на ДМА възлизат на 1794 хил. лева. Приходите от дейността на строителните предприятия е 7,10 млрд евро, което е с 33% нарастване спрямо 2006г. Ръстът на на брутната добавена стойност е 8,7%.

БВП за 2007г. възлиза 29 млрд. евро за страната, а за сектор строителство е 8 млрд. евро.

Сред най-големите чужди инвеститори са Великобритания, Холандия, Австрия, Белгия, Гърция, Испания, Кипър.

Пазарът на строителни услуги през последните 5 години бележи трайна тенденция към увеличение. Основните причини за това са:


  • доходност от недвижими имоти 9-10%, което е над средното за европейските държави;

  • навлизането на голям брой чуждестранни инвеститори;

  • бурното развитие на кредитирането;

  • икономическата миграция на населението към големите градове;

  • натрупани значителни вътрешни инвестиции;

  • повишаването на доходите на населението.

През последните 4 години продукцията на строителните предприятия бележи чувствителен ръст. Приходи от дейността на строителните предприятия за 2007 година - 7098 млрд. евро, което е с 33 % нарастване спрямо 2006 година.



Основните причини за интереса на чуждестранните инвеститори към България са следните:

  • възможност за придобиване на земя и имущество със 100 % чуждестранна собственост чрез регистрирани фирми в България;

  • въвеждане на 10 % корпоративен данък през 2007 г., който ще бъде най-ниския за ЕС;

  • квалифицирана работна ръка, с многократно по-ниско заплащане от ЕС;

  • най-ниските производствени разходи в Европа.



Каталог: images -> stories -> NOVI%20NOVINI
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница