Отчет пред Общото събрание на Сдружението за извършената дейност за периода от датата на учредяването му



Дата28.02.2018
Размер169.39 Kb.
#60195
ТипОтчет


СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ „ИЗГРАЖДАНЕ В ГРАД ДОБРИЧ НА ПАМЕТНИК НА ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ И ЗАГИНАЛИТЕ ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ДОБРУДЖА ПРЕЗ 1916 ГОДИНА”

ГР. ДОБРИЧ, УЛ. „БЪЛГАРИЯ” № 12, ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ,

ТЕЛ. 058/601 206; е-mail: r_koleva@dobrich.bg



ОТЧЕТ
пред Общото събрание на Сдружението за извършената дейност за периода от датата на учредяването му

до края на месец май 2010 година



Уважаеми членове на Сдружението,

Уважаеми гости и граждани на град Добрич,
Сдружението с нестопанска цел „Изграждане на паметник на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г.” се учреди на 7 юни 2007 г. на наше учредително събрание, с участие на 78 съграждани, които срещу личен подпис изразиха съгласие с целите на Сдружението и приеха Устава му.

След задължителните процедури по Закона за юридическите лица с нестопанска цел на 21.06.2007 г. с Решение № 1448 на Добрички окръжен съд Сдружението получи регистрация, както и по Булстат под № 1517211 от 12.07.2007 г.

Сдружението възникна като гражданска инициатива на добричките граждани обичащи родния си край и неговата история.

Най-общо Сдружението си постави за цел да извади от забравата, да преодолее подминаването, заобикалянето, непълното и неточно обясняване на исторически събития касаещи Добруджанския край във визирания период (и не само), свързани с националната ни история. Тия събития целящи обединителния идеал на българския народ, общество и държава, в първите десетилетия на миналия век, пълни с очаквания, основаващи се на нравствена висота и величествен героизъм на българина, трябва да се познават и да служат за пример.

Дейността на Сдружението е продължение на обществената настройка за верен прочит и на глас на историческите събития свързани с Добруджа, и по-конкретно с Добричко и гр. Добрич. Този прочит има за начало промените от началото на 90-те години: възстановяването на историческото име на нашия град, определянето на неговите символи (герб, химн, знаме), определянето на 25 септември, деня за връщане на Южна Добруджа в пределите на Отечеството за официален наш празник, на града ни.

Това, което личи от Устава, включва и възстановяването вярната оценка на участието на България в Първата световна война, по-конкретно, за военните действия, техните цели и резултати, за освобождението на заграбената българска земя и поробеното население на Добруджа от 1913 до 1916 г. За авторите на идеята за Сдружението, за добруджанците, по-голяма част от които са потомци на близо две поколения преживели най-прекрасната част от живота си, своята младост, под чужд гнет, с ограничени или съвсем без права, това е задължително. Пожелали сме да допринесем за съхраняване на памет за тия действия на народ и държава – и освободителни, и обединителни, както и на героизма и саможертвата на участниците в тях с описанието, с обяснението им, както и с трайни, непреходни, паметни знаци.

С изпълнението на неизпълнения дълг на поколенията (по различни причини), Управителният съвет, Сдружението като цяло, с предходните, съпътстващите последващи дейности има желание и да допринесе за присъствие на Добруджа в историческите оценки, в четивата в учебниците и най-важното – в народностното съзнание наравно и сред най-свидните части на Родината – Мизия, Тракия, Македония, задължително и Добруджа! А за това основания в събитията от 1916 и до 1940 г. има! Още повече и след това!

***


Дейността на Сдружението започна веднага след основаването му.

На 27 юли 2008 г. само дни след регистрацията се проведе панихида в църквата „Св. Троица” по случай 90-тата годишнина от събитията и кончината на генерала.

На 6.09. с.г. се положи основния камък на определеното място, последвано от представяне на преиздадената книга на ген. Стефан Тошев „Действията на ІІІ армия в Добруджа през 1916 г.” – акад. Георги Марков, Председател на Сдружението.

Разпределиха се задълженията между членовете на УС на първо заседание на 11.12.2007 г.; възложи се подготовката и изработването на проекта за конкурсна програма на г-жа Евелина Ханджиева и Радослав Симеонов и определиха съдържанието, автори и теми в брошурата – Красимира Димитрова, Г. Чунчуков, Р. Симеонов, Д. Канавров и Т. Нинов.

На заседание на УС на 15.01.2008 г. бе докладвана подготовката за обявяване на конкурс за изграждане на паметника. Проведено е активно обсъждане, последвано от решение за акцентите в архитектурно-скулптурната композиция, размер на хонорар за І, ІІ и ІІІ място на класираните – приемат се и 3-ма нови членове на Сдружението.

На 17.04.2008 г. на третото заседание на УС се разглежда мнението на акад. Г. Марков по проекто-конкурсната програма. УС се присъедини към направените от него предложения и допълнения. Управителният съвет се запозна със сигналния брой (проект) на информационната брошура „Паметникът на ген. Иван Колев – неизпълнения дълг на поколенията”, която получи одобрение. Решено бе, тя да се отпечата в 1000 екземпляра, до 48 страници с текстове и снимки; прие се решение за формата на някои документи на Сдружението; членска карта, дарителски лист, печатна бланка за заявления и писма, малък печат и др.п.

Определен бе за водещ регистъра на членовете г-н Тодор Нинов. Реши се да се вземе осъдителна позиция срещу няколкократното посегателство срещу положения основен камък на мястото на бъдещия паметник, както и за възстановяване на повредите. Разгледани бяха заявления за нови членове и се утвърдиха още 8 нови члена.

На четвъртото си заседание на 30.06.2008 г. УС обсъди в обобщен отчет извършеното за първата година от регистрацията на Сдружението. Отчете се, че Сдружението е заработило като структурно и функционално изграден механизъм, последователно следва целите си, изработени са главните документи, конкурсната програма, набелязани са процедурите за изпълненията й, налице са първите дарения. От това заседание вниманието се фокусира към две главни направления: обявяване на конкурса и набиране на средства. По второто направление - набиране на средства, се определят посоките: съседни общини, области, от които има участници и загинали в събитията, селища, носещи имена на лица, военни части и съединения. Поставя се задача за връзка с висши държавни институции за съдействие; връзка с родното място на ген. Иван Колев с. Бановка, Болградска област. Съобщиха се имената на дарителите; хода на отчитане на членския внос. Направи се предложение за привличане на ученици и студенти за сътрудници (до сега това не е факт). Прави се предложение членовете на УС да се разпределят като отговорници за набиране на дарения от обществени групи, професионални гилдии и т.н.; подготвени са договори за дарения.

Това разпределение е следното:

Акад. Г. Марков – с централните държавни институции – Президент, Председател на Народно събрание, Министерски съвет, Министерство на отбраната, Министерство на образованието, Министерство на културата, НПО с цели близки до начинанието, Съюзи на запасното войнство; Агенция за работа с българите в чужбина и др.

Детелина Николова – със съседни и съпричастни областни и общински администрации, с представители на местния бизнес, банки, застрахователни институции, местни ръководства на НПО.

К. Коларов – с лекарите и работещите в здравеопазването.

Жельо Лазаров – с работещите в правораздаването и юристите.

Веселин Бончев – с работещите в образованието и учениците.

Г. Казанджиев – с помощта на иконом Стоян Иванов – с ръководители на фирми от земеделския бизнес, ЧЗС и арендатори, с митрополията и др. религиозни структури.

Радослав Симеонов – чрез информации за културни институции от регионите от които са участниците в битките от 1916 г. в Добруджа (в т.ч. събиране на печатни материали, фотографии, писма, спомени за събитията, с цел обогатяване на информационната база за дела и събития).

Евелина Ханджиева – сред дейците на културата и изкуството.

Г-жа Красимира Димитрова – съдействие в и чрез медиите.

На това заседание (30.06.2008 г.) бе приета окончателно програмата за конкурса, който да се обяви, а комисията да се произнесе с резултатите от конкурса.

На 1.11.с.г. се приемат още 7 нови членове. Приема се решение да се направи официално предложение за възстановяване историческото име на училището в с. Карапелит, а именно Основно училище „Генерал Иван Колев”, именувано така от 40-те години на миналия век и неправомерно и недокументирано променено на Н. Й. Вапцаров през 1957 г. Коментиран е и въпроса за предложения на възстановяване името по същите причини 36 СОУ в град София, както и за необходимост от именуване на клубове за конен спорт, състезания от тоя спорт, отличия на името на ген. Иван Колев – теми, по които не са взети решения.

При наличие вече на обявен конкурс и като се взе под внимание, че работата по проектите съвпадна с летните отпускарски месеци, в отговор на заявления на кандидат-участници в конкурса, УС прие решение (Протокол № 5/01.10.2008 г.) да предложи на обявителя на конкурса да се удължи срока за изработване и представяне на проектите до 1.12.2008 г., за вече регистрираните кандидати. Отчетено бе и извършеното в предходните месеци, а именно:



  • Директорката на ОУ с. Карапелит съобщи, че в отговор на предложението на проф. Г. Марков, по решение на УС, Педагогическия съвет е взел своето решение за възстановяване историческото име на училището и внася предложение в Общински съвет на Добричка община за последващите действия;

  • Брошурата на Сдружението вече е отпечатана в 1000 екземпляра и е публикувана в интернет, заедно с друга информация, както и в подлистник на в-к „Про и Анти”, в пълен размер с помощта на спонсори.

  • Изпратени са писма – покани за съпричастност и разгласа на кметовете на 10 областни града от където са преобладаващите войници участвали в битките за Добрич и Добруджа през 1916 г. и от които броя на загиналите е най-голям, както и на кметовете на 7-те общини от област Добрич. Не са изпратени такива писмо още на градове, които не са областни центрове, но броя на загиналите също е голям (Оряхово, Козлодуй, Аксаково, Ботевград и др.). В интернет могат да се видят отклици в регионални вестници и авторски материали на тия покани.

След изтичане удължения срок за провеждане на конкурса, УС на Сдружението (Протокол № 6/10.12.2008 г.) се запозна с представените проекти, 7 на брой, разгледа някои от възраженията и взе отношение по тях, определи техническа комисия, за допускане до конкурса, съставена от 3-ма членове на УС, архитект и нотариус. Обявен бе и състав на конкурсна комисия (жури), както следва: арх. Пламен Ганчев – председател, Владислава Петрова – юрист, представители на Сдружението – Евелина Ханджиева, Радослав Симеонов и Георги Чунчуков, представител на Камарата на архитектите от град Добрич, представител на СБХ – София, на СБХ – секция „Скулптура”, представител на РИМ и на Общински съвет град Добрич. Със Заповеди на кмета на град Добрич № 01/06.01.2009 г. и по-късно допълнена и изменена със Заповед № 27/09.01.2009 г. членовете на конкурсната комисия бяха назначени.

На 21.01.2009 г. се проведе първото заседание на комисията (жури), на което бяха определени 3 от предложените проекти, които „изпълняват максимално критериите на архитектурно-пространственото решение и художествено-пластичните качества”, както следва: на Гълъбин Христов и колектив, на Никола Станчев и колектив и на Димитър Янков и колектив. Комисията предлага на 3-те колектива да доразработят проектите, съобразявайки се със забележките на журито и ги представят до 30 юни 2009 г. за повторно разглеждане.

С протокол № 2/16.07.2009 г. първа награда не получава никой. Журито присъжда втора награда на авторски колектив: Димитър Янков, скулптор и архитекти Витлеем и Милен Чалъкови като „дава възможност, при желание от страна на авторския колектив да представи доразвит проект съобразен с всички дадени препоръки от членовете на журито в срок до 30.10.2009 г.”

С протокол № 3/11.11.2009 г. журито постановява: „Не приема представения проект от авторски колектив Димитър Янков, арх. Милен и Витлеем Чалъкови, тъй като авторът на скулптурната композиция не се е справил със задачата и не се е съобразил с препоръките на журито от ІІ тур…” Предлага се на възложителя конкурсът да бъде прекратен.

До това заключение се стигна не лесно и не безболезнено. Както в творческите среди, така и сред членовете на Сдружението и Управителния му съвет. Приехме броя на участниците в първия етап, като обществена и авторска съпричастност към темата. Същевременно споделяме отговорността на участниците в журито – гражданска и професионална. Но всяко доверие се следва от отговорност и от доверителя на задачата и от изпълнителя й.

След тоя неуспешен резултат, отнел близо 1,5 година време, УС със загриженост, даже с напрегнатост, обсъди (Протокол № 7/08.12.2009 г.) резултатите от проведения конкурс, мерки за преодоляване на забавяне движението към основната цел, при категорично търсене на високи идейно и естетически решения. Този стремеж предизвика и последвалите решения, а именно:

Да бъдат отправени, до пет персонални покани до утвърдени български скулптори за представяне на оферта за проект и изработване на паметник на ген. Иван Колев и на загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г.

След отправените предложения и получените 4-ри отговори (един се е отказал), изборът е на проф. Крум Дамянов. Проведена бе среща (20.02.2010 г.) с проф. Крум Дамянов, с членове на Сдружението и представители на Общината, на която той, след като се запозна с мястото, други обекти на монументални решения в града, изложи концептуалните си намерения. Пое ангажиментите по срокове, които и спази.

Професорът е удостоен (м. ноември 2009 г.) с държавна награда „Паисий Хилендарски”, автор е на едни от най-значимите исторически паметници в страната: Шумен „1300 г. България”, „Асеневци” – Велико Търново, Часовниковата кула – Хасково, Бранителите на Стара Загора, „Разпятие” – Кюстендил, „Камбаните” – София, Софроний Врачански и др.

Комисията назначена със заповед № 330/31.03.2010 година приема работата на проф. Крум Дамянов с приемателно-предавателен протокол.

Идейния проект е налице. Изложен е в Художествената галерия. Информация има в местни и централни медии.

Общинският съвет е запознат с развитието на проблема на 22.04.2010 година.

Определено считаме, че първата, задължителната крачка, в изпълнението на неизпълнения дълг на поколенията да опредмети по достоен начин признанието към жертвите и героите във войната на българска земя, в истинската Отечествена война на ІІІ-та българска държава, за българска земя и свобода на поробени българи в Добрич и в Добруджа, е направена. Не забравяме, че тя е първа, има подобни първи крачки, намерения и в началото и си остават само първи. Предстоят следващите, на реализацията, които в никакъв случай не са по-леки!

Спираме със споделяне на организационните дейности в движението към главната цел на Сдружението до сега.

Да отделим дължимото внимание на по-важните дейности и хората които са ги вършили, членовете на УС.

В дейностите по изваждане от пепелта на забравата е налице повишена активност проявена след 2002 г. от когато датира нашата инициатива за отдаване на дължимото на събитията и в другите общини на областта. Сдружението съпреживя удовлетворението и участва със свои представители при откриването на паметниците на легендарния добруджански герой ген. Иван Колев в едноименното село и в с. Карапелит. Наши членове участват в издирване на точните списъци на участниците и загиналите във войните. Почти във всички села от общините на областта има оживление, изграждат се инициативни комитети, явяват се дарители. Усеща се, осъзнава се, че преклонението пред подвига и саможертвата е уважение към съвременниците, към настоящето и бъдещето.

Откроява се личната инициатива на младия бизнесмен инж. Йордан Апостолов, който със свои средства, върху стената на новоизградения си дом, в началото на ул. „Генерал Колев”, постави паметна плоча – пано с образа на генерала и пълния текст на посветеното на събитията в Добричко през 1916 г. стихотворение на Иван Вазов „Добруджанската конница”. На 16.07.2009 г. паното бе открито и осветено в присъствието на народни представители, Областното и Общинско ръководства, неправителствени и политически организации и много граждани.

Тази паметна плоча замени първата такава, дарена през 1998 г. от добруджанеца живущ в София г-н Мартин Калистров, която е съхранена в Регионалния исторически музей и на която трябва да се намери място (например на завършека на ул. „Ген. Иван Колев”, посока градския парк). Същия човек дари и 250 € за предстоящата инициатива.

В хода на търсенията открихме и ползваме позабравени книги като Сборникът за ген. Иван Колев, издаден през 1937 г. по повод 20-та годишнина от кончината му и още „Генерал-лейтенант Иван Колев”, библиотека „Прослава” от Петко Пеев през 1930 г., „За родината” от Иван Вазов, издадена през 1917 г. от щаба на българската армия, от по-ново време – частта „Конникът без отечество” от книгата на о.р. полк. Стефан Стефанов с име „Пред олтара на отечеството”. Капитален принос обаче е издадения документален сборник в 2 тома „Генерал Иван Колев – легендарния герой на Добруджа” съставен от г-н Цочо Билярски, който включва всичко за и от ген. Иван Колев. Сдружението поддържа връзка, поощрява автора в начинанието като резултата е налице. Сборникът бе доставен в град Добрич. Два комплекта Сдружението подари – един на д-р Стефан Тошев, внук на ген. Стефан Тошев и втори на г-н Сергей Стоянов, бесарабски българин, сродник на героя.

От името на ръководството на Сдружението и на основание на представените отчети искаме да споделим и приносите на членовете на Управителния съвет, които напълно безкористно, безвъзмездно, доброволно инициират, организират, изпълняват изброените, надяваме се и бъдещите дейности.



Акад. Георги Марков:

Оглавява Сдружението. Научното му ниво, предпочитанията му към теми от военната история, вкл. историческата съдба на Добруджа и събитията през интересуващия ни период, темите в публикуваните негови трудове подпомагат както членовете на УС, така и всички, които биха пожелали да научат повече или да работят по задачите на Сдружението. Всички разработвани материали от пропагандно разяснителните до конкурсната програма (мнения, предложения пред институции и организации) се съгласуват с него и излизат под негово ръководство. Членовете на УС имат достъп до него когато пожелаят да се посъветват. Акад. Георги Марков допринася за привличане на други научни дейци за членове на Сдружението и подкрепящи дейността му. Надяваме се, че навлизайки в изпълнителския етап на главната цел, акад. Георги Марков ще ни подпомага в предстоящите срещи при искане на съдействие от високите етажи на държавното управление за реализация на дарителската ни програма. За нас, без преувеличение, е чест и привилегия да работим под ръководството на учен от равнището на акад. Георги Марков, за което му благодарим !



Детелина Николова:

  • организира цялата административна дейност на сдружението и техническото й обезпечаване;

  • организира и участва в поклонения, чествания и срещи (със Сергей Стоянов, племенник на ген. Иван Колев и негови родственици);

  • изпращане на писма до всички общини от областта със запознаване с дейността на сдружението и покана за участие в него;

  • изпращане на писма до областните градове в България с молба да информират институции, наследници на загинали войници в боевете и действията и участие в инициативата с финансова помощ;

  • изпратени писма до Министерство на културата и Министерство на отбраната с молба за финансова подкрепа и популяризиране на предприетото начинание;

  • изработване съвместно с експерти на Община град Добрич конкурсна програма и обявяване конкурс за паметник на ген. Иван Колев;

  • подготовка и провеждане на трите тура на конкурса, изплащане хонорар на членовете на журито от СБХ София;

  • информиране на радио „Добруджа”, „Дарик радио” и обществеността за дейността на сдружението чрез интернет страницата на общината – рубрика Актуална тема;

  • запознаване на ОбС град Добрич с

  • организиране на пресконференции и дискусии по темата в местните медии;

  • проведена е среща със съдействието на галериста Дарин Камбов с утвърдени скулптори в София, както и среща с г-н Вежди Рашидов – министър на културата;

  • провеждане на малка обществена поръчка по Закона за обществените поръчки и организиране приемо-предаване на идейния проект на паметника на ген. Колев.

Веселин Бончев – участва в организацията на дейността и подготовката на материали за заседанията на Управителния съвет; включва се в медийното представяне на дейността на Сдружението, организирал е представянето на Сдружението пред училищните директори от област Добрич, установява връзка с наследници на добрички граждани, за пръв път издигнали идеята за построяване на паметник на участвалите и загиналите за освобождението на град Добрич през 1916 г. и ги привлича за членове и дарители; организира и участва в посещение на членове на Сдружението по места на битките от 1916 г. – Кубадин и с. Пиетрени в Румъния.

Радослав Симеонов съчетава професионалните си ангажименти със задачите на Сдружението, което активно подпомага. Разработи два материала в издадената брошура, участва в документален филм „За честта на генерала” (24 и 25.Х.2009 г.) за ген. Иван Колев, излъчен по Нова телевизия в „Темата на Нова” (м. октомври 2009 г.) с автор Николай Дойнов. Р. Симеонов оказва експертна помощ в начинанията на добричките общини. Списък на загиналите в Добричката епопея, поименен списък на загиналите от конната дивизия при с. Кочмар – с. Карапелит за брошурата на Петър Георгиев. Симеонов участва в организираната съвместна експедиция на музеите Добрич и Тутракан за проучване на забравени военни гробища в Северна Добруджа, заедно с г-н Петър Бойчев от Тутраканския музей работят за пълен поименен регистър на всички български войници и офицери, загинали на Добруджанския фронт през 1916-1918 г.

Евелина Ханджиева – с основна роля при разработване на конкурсната програма; поддържа връзката със СБХ; конкурсната програма бе оповестена на страницата на Художествена галерия в интернет. Изцяло пое организацията, домакинството, на конкурсното жури, на проектите – на всички етапи.

Георги Чунчуков – публикувал е много статии от 2002 г. до днес, в местния и централен печат насочени към изваждане името на ген. Иван Колев от „умишлена забрава и комунистически нихилизъм”; активно участва в подготовката на учредителното събрание, привлече много граждани за членове – от Добрич, други градове и страни; участва с кратко слово и поднесе подаръци при откриване паметника на ген. Иван Колев в с. Ген. Колево, с оригинален жест, той е от големите, първи дарители, привлича и други дарители; автор е на материал в брошурата на Сдружението, осигури дарители, с чиято помощ в пълен размер тя бе отпечатана в подлистник на централен вестник.

Дарин Канавров – В началото на м. 10. 2008 г., на есенния семинар на училищните директори изнесе беседа за победоносната военна кампания на ІІІ-та българска армия в Добруджа през 1916 г. На срещата на всички училищни директори бе връчена брошурата на Сдружението и писмо-покана за съдействие.

През 2009 г. г-н Канавров изнесе беседа пред ученици и учители по същата тема в гр. Генерал Тошево.



През периода 2007-2009 г. г-н Канавров издава монография „Морският бой при Балчик” м. 12.1916 г., в която се разглеждат военноморските и военновъздушните действия по нашето крайбрежие през 1916 г. Отделено е място на морските бомбардировки на Варна, Балчик, Каварна. Монографията разкрива, че освен торпилирането на турския крайцер „Хамидие” от българския миноносец „Дръзки” през Балканската война, има друго, централно събитие във флотски календар – морския бой при Балчик. Главното е „героичният отпор на нашата батарея и морска авиация срещу многократно превъзхождащия ги неприятел в огнева мощ. В отделна глава са разгледани морално психологическите измерения на българо-руското военно противопоставяне. Има 2 публикации по основната тема, осигурил е едно дарение от юридическо лице.

Георги Казанджиев издаде своя книга: „Генерал-лейтенант Иван Колев – епопея на един живот” (2006 г.). Води разяснителна дейност при посещението си в Бесарабия. Друга негова книга на тази тема е „Добричката епопея” – 5-7.ІХ.1916 г., както и последното обемно издание „Непобедените български полкове” 691 страници, 2010 г.

Тодор Нинов – 6 публикации в различни печатни издания. По негов сигнал в-к „България” от 29.01. и 02.2009 г. издаван на български език в Чикаго, запозна читателите си с целите на Сдружението. Негово е изследването на проблема с името на училището в с. Карапелит. Той представи чрез местните вестници двутомника от Цочо Билярски. Оповестил е споделеното във в-к „Роден край” излизащ на български език в Одеса за дейността на нашето Сдружение. Печатния материал е от Надежда Димитрова от Измаил. Пак в същия вестник се съобщава от 25 юни 2009 г. за посещение на делегация от България в Измаил за решение за създаване на регионално сдружение (фондация) „Потомци на ген. Иван Колев” с председател Надежда Димитрова и 5 члена. Целта му е да се води разяснителна работа за заслугите на генерала и да се организира дарителска кампания, която да се отчете на 30 юли т.г.

Снежка Димитрова организира и контролира финансовата дейност.

Коста Коларов организира голямата задача по отпечатване и заплащане на 1030 екземпляра от брошурата на Сдружението при много високо полиграфично ниво, със собствени средства, което е неговото дарение на стойност над 1300 лв. Достави и предложи на добричлии двутомника на Цочо Билярски. Осигури дарителски прояви от няколко лица в т.ч. и от лекари.

Жельо Лазаров – провежда разговорите с юристите на града, от които има 1 групово дарение.

Красимира Димитрова – подпомага медийното представяне на дейностите с публикацията на Обръщението на Сдружението към гражданството в страниците на вестник „Добруджанска трибуна” в дълъг период от време, автор на аналитичната статия „За Освобождението, свободата и синдрома на жертвите”.
***
Интересът към дейността и целта на Сдружението намира отклик и в авторски начинания, на които пряката връзка, на пръв поглед не се забелязва. В книгата си „Събития и герои от родната ни история” сборник от статии на Никола Караиванов, учител по история от Габрово, който четири години е преподавател в Болградската гимназия (1998-2002 г.) изнася случая на запознаването с живота и делото на ген. Иван Колев, след което му отделя подобаващо място в книгата си. За случая обаче той възкликва: „Това беше една божествена случайност”! (книгата е издадена през 2005 г. в Одеса) „Генералът, който галопираше начало на атаката” от Христо Буковски (в-к „Втора младост”, 9.04.2009 г.) е друг от многото примери на отзвук на дейността ни.


Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница