Отчет представя свършеното през 2009 година от мен, като кмет



Дата08.05.2018
Размер110.71 Kb.
#67823
Днес ще направя пред вас станалия вече традиция отчет. Този
отчет представя свършеното през 2009 година от мен, като кмет
на кметство Горна Липница. Искам да отбележа, че годината
беше трудна - година на криза. Бюджетът, отпуснат от община
Павликени, беше малък. Въпреки всичко, свършените неща не
са малко и в това ще се обедите и вие.


  1. На първо място ще представя какво е свършено по инфраструктура на селището.




    1. Ремонт на централния път – Полски Тръмбеш-Павликени

През месец септември 2008 г. бе направено искане от жителите на селата Горна Липница, Патреш и Долна Липница за ремонт на републикански път „Полски Тръмбеш - Патреш”. Във връзка с това бе организирана подписка, която беше внесена от мен в Областно пътно управление Велико Търново. В резултат на това пътят беше ремонтиран през месец март 2009 година в отсечката от края на с. Обединение до края на с. Горна Липница. Но парите свършиха и ремонтът беше прекъснат, като до разклона за гр. Павликени дупките бяха само изкърпени. В личен разговор с шефа на областно пътно управление получих уверение, че пътят е за цялостен ремонт, който предстой, но срокове не могат да бъдат определени. Разбира се, аз ще продължа да искам докато пътят не бъде ремонтиран изцяло.




    1. Ремонт на пътя Горна Липница-Паскалевец

През месец август беше извършен ремонт на пътя Горна Липница- Паскалевец. Машините за ремонта домуваха в Горна Липница, в двора на кооперацията. Ремонта продължи оттам, където свърши ремонта през 2008 година. Все още остава много лошо неговото състояние между селата Паскалевец и Ресен, което значително затруднява пътуването до Велико Търново.




    1. Ремонт на радиоточките в селото

Осигурих през тази година необходимите средства за цялостен ремонт на радиоточките и мрежата.




    1. Ремонт на чешмата „Кюнта“

Предвид това, че водата от чешмата спря, тя бе ремонтирана и изчистена. Ремонтът се организира от мен и в него взеха участие доброволци от селото. Беше ремонтирано водохранилището, като се сложи циментово каче и се прочисти водопровода от повесма.

Разбира се, и тази година в края на лятото бе извършено традиционното почистване на двете чешми на Цариц.



    1. Организирано сметосъбиране и поставяне на контейнери

Тази година беше поставено началото на организираното сметосъбиране в селото. Бяха поставени 17 контейнера, които се събират един път седмично. Очаквам доставянето на още 4 контейнера. Сметището до реката на изхода на селото в посока Долна Липница не функционира и ще бъде рекултивирано. В момента на него се изхвърля само оборска тор.




    1. Уличното осветление

Ремонт и подмяна на уличните лампи с електроспестяващи.




    1. Работа по Селскостопанския музей

Беше извършен през месец април ремонт на камената стена на навеса в Селскостопанския музей, който беше пред срутване. Парите за ремонта бяха дарени Кооперация „Наша нива” с председател Александър Крумов.

През лятото членовете на сдружението организираха почистване на музея, така че той вече е в подходящ вид за посещения през цялата година.

Предвид разработването на проект за ремонт на музея се изготвя техническа документация от Ирка Колева. Кметството организира заснемането на всички сгради в музея и тяхното нанасяне на скицата, тъй като до момента те липсваха.

Подготвихме и документи, които ще бъдат внесени в общинския съвет на община Павликени за предоставене на музея за безвъзмездно управление за 10 години на читалищното настоятелство. По този начин музеят ще има реален стопанин и ще бъде използван пълноценно от селото.



    1. Ремонт на иконостаса на църквата „Св. Димитърий”

С дарение на Ивайло Антимов и Димитър Палов бяха възстановени всички откраднати икони от иконостаса в църквата. Драгомир Антимов дари царски двери, които бяха монтирани на мястото на откраднатите.


1.9. През юни месец 2009 година бе извършен ремонт на две улици в селото от фирма „Пътно управление“ - гр. Павликени.
1.10. През 2009 година бе открита нова автобусна линия – Велико Търново - Паскалевец - Горна Липница – Павликени и обратно.



    1. На второ място ще представя това, което се случи в селото в областта на културата.




    1. В началото на годината бе сформиран фолклорен състав „Росен здравец”

Негов ръководител е дългогодишната учителка от село Обединение Йорданка Рашкова. Съставът участва на 30 май в Националния събор надпяване „Авлига пее”, в село Обединение.

На 8 август „Росен здравец“ участва в четвъртото издание на Националния тракийски фолклорен фестивал „Богородична стъпка” в Стара Загора.

На 15 август се проведе Вторият национален събор на българите в чужбина в Еко-комплекс „Клисура“. С мое съдействие „Росен здравец“ бе специален гост на събора и пя редом с певицата Ивана и оркестър „Калофер”.

Фолклорният състав участва и пя на всички тържества, организирани в селото през годината.

Със участията си „Росен здравец“ популяризира името на Горна Липница на територията на цяла българия, надявам се това в бъдеще да го направят и в чужбина. Желая им много успехи.




    1. Честване на 3 март

Кметство Горна Липница съвместно с читалище „Зора“ организира тържество по случай празника. То се проведе в новата зала на кметството. Беше подготвена и изпълнена празнична програма




    1. Организиране на тържества по случай Великден

И тази година Великден бе посрещнат подобаващо. Проведе се празничната служба, на която беше изнесено непоказваното от освещаването на храма Евангелие. С него на 8 ноември 1865 г. е бил осветен храмът.

Кметство Горна Липница организира и тържество на центъра на селото с участието на оркестър „Филипови“ и фолклорна група „Росен здравец“.



    1. Празнуване на 24 май

На 24 май поканих в залата на кметството всички бивши и настоящи учители и дейци на културата, родени или работили в селото. На молбата ми откликнаха повече от 20 радетели на българското слово. Всички тях поздравих по случай празника. Дискутирахме бъдещето на селото и бях изключително щастлив от общото тяхно мнение, че културен живот в селото отново има.





    1. 141 години от битката при Дядопановата кория

На 18 юли беше организирано тържество, поднасяне на венци и отслужена панахида от отец Милетий в Дядопановата кория.

Вечерта на площада на селото звучаха възрожденски песни. В читалище „Зора“ беше организиран и представен 50-минутен спектакъл. В него взеха участие самодейци, театралният състав към читалището, поетът Евтим Калинов и деца-рецитатори.


    1. Храмов празник на параклис „Св. Йоан Рилски Чудотврец“

За трета поредна година се проведе празникът на параклиса „Св. Йоан Рилски Чудотворец” и бе осветен и раздаден курбан за благоденствие на селото.




    1. Съединението

На 05.09.2009 г. в салона на читалище „Зора ” се проведе тържество, посветено на Съединението на българия.

Празничен поздрав поднесе фолклорната група „Росен здравец” с ръководител Йорданка Рашкова.

2.8. Храмов празник на църквата „Св. Димитрий“



    1. Коледа

На 25 декември в храм „Св. Димитрий” отец Милетий отслужи празнична коледна служба. Беше организирано и посрещането на Дядо Коледа, който раздаде подаръци на децата, осигурени от училищното и от църковното настоятелство.




3. На трето място ще отбележа по важните за селото срещи които съм провел и важни участия в медиите


    1. Среща с Меглена Плугчиева - бивш вицепремиер по управление на еврофондовете

На 23 март в Икономическия институт на БАН се проведе работна среща на петима кметове от различни населени места у нас – с. Горна Липница, Созопол, с. Лозен, Каспичан, Ихтиман и Казанлък, с меглена Плугчиева. Срещата се организира от Европейския форум на експертите с председател Росица Златанова. И петте населени места са наградени с отличието „Златен печат за уникално европейско селище“. На събитието присъстваха още Румен Георгиев, директор на Главна дирекция "Конкурентоспособност и иновации" в Изпълнителна агенция за насърчаване на малки и средни предприятия, Иво Хаджимишев – председател на Българската фотографска асоциация и още много значими имена от сферата на бизнеса, туризма и културата.

Г-жа Плугчиева постави въпроса, относно разпределението на средствата от еврофондовете, а именно дали трябва да продължи порочната практика по-малките кметства да бъдат финансирани посредством общината, а не директно. Този въпрос стои и в момента. Напрактика кметство Горна Липница не може да направи нито един голям инфраструктурен проект, касаещ пътища, канализация и т.н. самостоятелно. Това може да бъде направено само от община Павликени. А до момента тя по този въпрос не прави нищо.


    1. Среща с Областен управител на Област Велико Търново

На 9 декември кметове на 15 села от община Павликени се срещнахме с Областния управител на Велико Търново доц. Пенчо Пенчев. Срещата беше организирана от зам.-областния управител г-жа Изабела Чорбаджиева. Поставени бяха редица въпроси, които затормозяват и спират развитието на селата от общината. Преди всичко кметовете се оплакаха от ниския бюджет и респективно, че за град Павликени се заделят не малко средство за ремонт и облагородяването му, а малките населени места са изцяло пренебрегвани.

Друг констатиран факт е свързан с реализирането на европроектите. Посочихме, че околните общини имат не малко спечелени и вече се реализират десетки инициативи, докато за община Павликени подобна практика все още не е отчетена.

В община Павликени липсва и дългосрочна програма за развитие на малките населени места.

Доц. Пенчев е изслуша внимателно изложенията ни и изяви желание да му ги предоставим в писмен вид, за да може да се работи по-детайлно и ефективно по поставените проблеми.

Надявам се в негово лице да получим съдействие по поставените проблеми.




    1. Статии и интервюта във вестник Борба, Янтра днес, Павликенски глас, Трета възраст, информационен портал Север

И през тази година посочените медии бяха наши партньори и даваха гласност на всичко по-интересно, което се случва в нашето село. Излязоха доста материали, които популяризираха името на с. Горна Липница. Сдружение за развитие на горна липница разполага с архив на излизалите текстове за селото и всеки, които иска да се запазнае с тях, може да получи копие.




    1. Интервю в нощния блок на Програма „Хоризонт“

В средата на март участвах в нощния блок на Българското национално радио, Програма „Хоризонт”. То беше посветено на уникалните европейски селища в България, а Горна Липница спечели това отличие в края на 2008 година. Директно в радиоефира разказах, защо Горна Липница е уникално село.

Всяко едно такаво участие на национално или международно ниво е важно, защото популяризира нашето село и привлича все по-голям интерес към него.


    1. Сайта на Горна Липница се подържа и обновява ежеседмично

Всичко, което се случва в Горна Липница се отразява в сайта на селото на български, а по важните материали - и на английски.

В сайта има нова рубрика „Туристически маршрути”, която представя туристическите зебележителности в близост до нашето село, които всеки турист и гост на селото може да посети. Всеки туристически маршрут е пропътуван, направени са снимки и точни описания какво и къде може да се види.



    1. Представяне на Горна Липница във Варшава – първо международно участие

От 16 до 19 ноември във Варшава се проведе международна конференция на арт резиденциите. Домакин на събитието беше центърът за съвременно изкуство в замъка Уяздовски. В конференцията беше представено и Сдружение за развитие на Горна Липница от Димитър Палов и Христо Вълчев. Пътуването бе финансирано с лични средства на Димитър Палов.



Във Варшава бе представена Горна Липница, като туристическа дестинация с нейните забележителности. Същото така бе представен и проектът за превръщане на сградата на старото училище в селото в международна сцена за изява на артисти и художници. Първата проява ще бъде през лятото на 2010 година, ако организацията й се движи по план.

Това участие беше първото междунарадно представене на селото, доведе до създаването на много контакти с чужди организации, които надявам се в бъдеще ще използваме ползотворно.
4. На четвърто място ще представя разработените проекти и важните разговори за ининвестиции в селото
4.1. Бе разработен проект от Сдружение за развитие на Горна Липница за промотиране на био-земеделието на територията на община Павликени – за съжаление проектът не намери финансиране през тази година. Ще продължим да търсим вазможност за неговото изпълнение и през 2010 година.
4.2. Водят се разговори с представители на германска фирма за залесяване на пустеещи земи в Горна Липница с череша и орех. Реализирането на проекта ще доведе до отварянето на нови работни места в селото.
4.3. Извършиха се лабораторни изследвания на камъните от ташлъците, от фирма със седалище в Русе. Камъните показаха отлични показатели за облицовка, градеж и пътни настилки.
4.4 Бе извършено лабораторно изследване на водата от чешмата по пътя за Паскалевец. Резултатите показаха висок показател на магнезий. Проведохме среща със специалист в областта на водите, който твърди, че ако водата има такъв постоянен висок показател, тя може да бъде използвана за лечебно средство. Към настоящия момент водата обаче е със замърсеност от органични вещества. Предстои ремонт на тръбите от резервоара до чешмата, с което този проблем ще бъде решен.
4.5. Разработен бе проект за ремонт на сградата на читалището и закупуване на озвучителна техника. Проектът бе подаден в Министерство на културата, но за съжеление не получи одобрение. Въпреки това, посредством дарения, част от проекта бе изпълнен и в края на тази година нужната озвучителна техника бе закупена.
5. На пето място ще представя случнащото се в областта на туризма. Един от аспектите за развитието на горна липница е превръщането и в туристическа дистинация. Какво е свършено в този план през 2009 година.
5.1. Широкото представяне на Горна Липница в национален и международен план доведе до интерес към нея от страна на българските и чужди туристи. Кметството организира тази година рекламна кампания за предоставяне за новогодишните празници на къщите за гости в селото. Бяха изготвени профили на къщите със снимки. Реклами бяха качени в интернет, в сайта на селото и къщите бяха предложени на туристически агенции. В резултат на това те ще посрещнат туристите, идващи да празнуват новата 2010 година в Горна Липница. Надявам се туристическия поток да се увеличи през следващата година, както и ние да предложим качествени туристически услуги и след всяко едно посещение в селото, хората да остават доволни и да се връщат отново .
5.2. Бяха подготвени и отпечатани рекламни брошури представящи на английски език, селото и неговите забележителности. Тези рекламни брошури бяха раздавани на срещата във Варшава, изпращат се по интернет и се дават на всички гости на Горна Липница. Изработката и отпечатването на брошурите бе финансирано от Сдружение за развитие на Горна Липница. В момента се подготвят и през новата година ще бъдат отпечатани брошури и рекламни материали и на български език. Тук пред мен стоят отпечатаните на английски материали, които можете да разгледате.


6. Какво още беше свършено през 2009 година
6.1. Организирана бе охрана на селото от частна фирма. В Горна Липница няма кражби, които съществуват в други населени места и това й създава добро име и реноме.
6.2. Безплатните правни консултации продължиха и през тази година. Така ще бъде и през следващата.
6.3. Създадени в началото на моя мандат Селски съвет продължава да работи успешно и през тази, за което благодаря на неговите членове.

Това бяха по-значителните неща, които постигнахме през 2009 година.


Селото е на всички нас и нека всеки да помага с каквото може.
Колкото повече родолюбци и ентусиасти има, толкова повече ще бъдат постигнатите успехи.
Благодаря ви за вниманието!
Ако има въпроси, аз съм на ваше разположение!




Каталог: files -> drugi
files -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
drugi -> Курсове по български език за матура и вуз
drugi -> Отчет за свършеното от мен през 2010 година, като кмет на кметство Горна Липница
drugi -> Проект: „Химията е навсякъде – мрежа” Life Long Learning Programme Comenius Subprogramme – Multilateral Networks Проектът „Химията е навсякъде – мрежа”
drugi -> За особени заслуги в лесовъдската практика 2008


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница