Отчет приключващ на 31 декември 2009г. Правен статут



Дата02.06.2018
Размер173.88 Kb.
#71638
"СТРОЙИНВЕСТХОЛДИНГ" АД

Пояснения към Годишния финансов отчет

приключващ на 31 декември 2009г.

Правен статут

Стройинвестхолдинг АД е акционерно дружество, регистрирано в Република България по фирмено дело 13733 от 1996г. със седалище гр. София. Първоначално Дружеството е учредено като приватизационен фонд (ПФ) по Закона за приватизационните фондове с наименование ПФ ”Стройинвест”АД. Общото събрание на акционерите от 17.01.1998 г. приема решение за преуреждане дейността на ПФ ”Стройинвест”АД като холдингово дружество и променя наименованието на Дружеството от ПФ ”Стройинвест”АД на „Стройинвестхолдинг” АД. Дружеството е с капитал 375288 лв.

Дружеството е с двустепенна система на управление и се състои от Надзорен и Управителен съвет.

Предметът на дейност на дружеството е придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества, придобиване, оценка и продажба на патенти, отстъпване на лицензи за използване на патенти на дружествата, в които холдинговото дружество участва, финансиране на дружествата, в които холдинговото дружество участва, както и извършване на всяка друга дейност, не забранена от закона.

Дейността на Дружеството не се ограничава със срок или друго прекратително условие.

Дружеството е регистрирано по закона за Данъчното производство под № BG 121592481. Извършено е вписване в Единния държавен регистър на стопанските субекти и обществено осигуряване.Регистрирано е по закона за ДДС.

Акциите на Дружеството се търгуват на Българска фондова борса АД гр. София.

Финансовите отчети са одобрени за издаване от директорите на 26 февруари 2010.


(а) Съответствие

Годишните финансови отчети за периода до 31 декември 2009 година са изготвени, в съответствие с Международните Стандарти за Финансова Отчетност (МСФО), приети от Комисията на Европейския съюз. Съгласно Закона за счетоводството, в сила от 1 януари 2005г., на територията на Република България действат Международни стандарти за финансова отчетност (МСФО), приети от Комисията на Европейския съюз, Министерския съвет на Република България и обнародвани в Държавен вестник (ДВ).

Към датата на изготвяне на тези отчети, приетите от Комисията на Европейския съюз МСФО са приети от Министерския съвет с постановление № 207/07-08-2006г. и са публикувани в ДВ на български език. Междувременно,, настоящите финансови отчети са изготвени на базата на МСФО, приети от Европейския съюз, приложими за 2006 год., така както са публикувани в Официалния вестник на Европейския съюз на английски език.

Ръководството на дружеството е направило преглед и съпоставка на цифровата информация, представянията и оповестяванията, в случай че този финансов отчет би бил изготвен в съответствие с Международните Счетоводни Стандарти, утвърдени за прилагане в България

(б) База за изготвяне

Финансовите отчети са представени в български лева, закръглени до хиляда. Историческата стойност е използвана като база за изготвяне с изключение на земи, сгради, машини и съоръжения, които са представени по преоценена стойност, намалена с натрупаната амортизация и загубите от обезценка, и финансови активи, държани за търгуване и финансови активи на разположение за продажба, които са оценени по тяхната справедлива стойност.

Счетоводната политика е прилагана систематично от дружеството и е съпоставима с тази, прилагана през предходната година с изключение на операциите по отчитането на положителна и отрицателна репутации, възникнали през текущата година както и от предходни периоди, което е направено в съответствие с изискванията на МФСО


Сравнителна информация

В случаите, в които представяне или класификация на определени суми от отчетите са били коригирани, сравнителните данни са били рекласифицирани, за да се осигури сравнимост с текущия период. Подобни рекласификации са резултат от по-детайлно представяне на елементите на баланса и отчета за доходите в бележките към финансовите отчети.


Асоциирани предприятия

Асоциирани предприятия са предприятията, върху които дружеството упражнява значително влияние, но не и контрол върху финансовите и оперативните им политики. Консолидираните финансови отчети включват дела на дружеството в общите реализирани печалби и загуби на асоциираните предприятия, който дял е представен по метода на собствения капитал, от датата, на която е установено значително влияние до датата на преустановяването му. В случаите, когато дела на дружеството в загубата надвишава балансовата стойност на инвестицията в асоциираното предприятие, тази стойност се намалява до нула и признаването на последващи загуби се преустановява с изключение на случаите, когато за дружеството възникнат задължения към асоциираното предприятие.


(в) Чуждестранна валута

Паричните активи и пасиви, деноминирани в чуждестранна валута към датата на баланса, са преизчислени в лева по валутния курс, валиден за тази дата. Курсовите разлики, възникнали в резултат на преизчисленията, се отнасят в отчета за доходите. Дружеството не е извършвало сделки с непарични активи и пасиви, деноминирани в чуждестранна валута.
Значими счетоводни политики, продължение

Имоти, машини и съоръжения

Дружеството не е преоценявало дълготрайни материални активи. Поради това не е формиран преоценъчен резерв.

Транспортните средства, стопанския инвентар, други дълготрайни материални активи и разходите за придобиване на дълготрайни материални активи се представят в баланса по цена на придобиване, намалена с натрупаната амортизация и загуби от обезценка.

Амортизацията се начислява по линейния метод за периода на полезния живот на дълготрайните материални активи.

Новопридобитите имоти, машини, съоръжения и оборудване са оценени по цена на придобиване, която включва покупна цена и разходите, направени за въвеждане на актива в експлоатация. Стойността на създадените от самото предприятие активи включва стойността на материалите и прекия труд. В случаите, в които един дълготраен материален актив съдържа значими компоненти, които имат различен срок на полезен живот, те са отчетени като отделни дълготрайни активи. Стойността на разходите за придобиване на дълготрайните материални активи, включва стойността на материалите, на външните услуги, прекия труд и съответната част от общопроизводствените разходи.


(г) Активи на лизинг

Лизинг при условията, на който дружеството поема до значителна степен рисковете и ползите от собствеността, се класифицира като финансов лизинг. Имоти, машини, съоръжения и оборудване, придобити при условията на финансов лизинг, се отчитат по по-ниската стойност от справедливата стойност и настоящата стойност на минималните лизингови плащания при сключване на лизинговия договор, намалени с натрупаната амортизация и загубите от обезценка
(д) Амортизация

Амортизацията се начислява в отчета за доходите по линейния метод за периода на полезния живот на дълготрайните материални активи. Земята не се амортизира.

Очакваният полезен живот е както следва:



  • сгради 7 - 50 години

  • машини,съоръжения 4 – 20 години

  • превозни средства 2 –10 години

  • стопански инвентар 5 – 10 години

Активите се амортизират от месеца, следващ датата, когато са придобити, а вътрешно генерираните активи се амортизират от месеца следващ датата, когато са въведени в употреба.
(е) Положителна репутация

Положителната репутация, възникваща при придобиване, представлява превишението на разходите по придобиването над справедливата стойност на придобитите разграничими активи и пасиви.

Положителната репутация се представя по себестойност, намалена с натрупаната загуба от обезценка. Положителната репутация не се амортизира повече, а се тества за обезценка всяка година. По отношение на асоциираните предприятия, балансовата стойност на положителната репутация се включва в балансовата стойност на инвестицията в асоциираното предприятие.


(ж) Отрицателна репутация

Отрицателната репутация, възникваща при придобиване, представлява превишението на справедливата стойност на придобитите разграничими активи и пасиви над разходите по придобиването. От 1 януари 2005 година, отрицателната репутация се признава директно в отчета за доходите при нейното възникване.

(з) Парични средства и парични еквиваленти

Паричните средства и паричните еквиваленти включват касови наличности и салда по банкови сметки.

За целите на отчета за паричния поток, банковите овърдрафти, които са платими при поискване представляват неразделна част от управляваните от дружеството парични потоци и са включени като компонент на парични средства и парични еквиваленти.




(з) Финансови инструменти оповестяване

Прилагането на МСФО 7 Финансови инструменти.Оповестяване е задължително за отчетни периоди, започващи на 1 януари 2007г. Новият стандарт замества и променя изискванията за оповестяване според МСС 32 Финансови инструменти.Представяне и оповестяване и е приложен ретроспективно от Дружеството във финансовите отчети. Всички оповестявания,свързани с финансови инструменти, включват сравнителната информация, са актуализирани и отразяват новите изисквания. Прилагането за първи път на МСФО 7 не е довело до корекции на парични потоци,нетни приходи или балансови позиции от предходни периоди.


(1) Класификация

Инструментите, държани за търгуване са тези, които дружеството държи с цел реализиране на краткосрочна печалба.

Активите, държани до падеж са финансови активи с фиксирани или лесно определими плащания и фиксиран падеж, които дружеството има намерението и възможността да държи до падеж.

Активите, налични за продажба, са финансови активи, които не са държани с цел търгуване или съответно до падеж.


(и) Отчитане

Групата отчита финансовите активи, държани с цел търгуване и активите на разположение за продажба на датата на търгуване. Печалбите и загубите, произтичащи от промени в справедливата стойност на активите се отчитат в отчета за доходите.

Инвестициите, държани с цел търгуване или продажба се признават/отписват от дружеството на датата, на която дружеството поеме неотменим ангажимент за покупка/ продажба на инвестициите. Инвестициите, държани до падеж се признават/отписват на датата на която са прехвърлени на/от дружеството.


(2) Оценка

Инвестициите, държани с цел търгуване са класифицирани като краткотрайни активи и се отчитат по справедлива стойност като всяка печалба и загуба се отнася в отчета за доходите. В случаите, в които дружеството е с намерението да държи инвестиции до падеж, последните са отчетени по цена на придобиване, намалена с амортизацията и загубите от обезценка.

Други инвестиции, класифицирани като налични за продажба са отчетени като дългосрочни и са оценени по справедлива стойност като произтичащите печалби или загуби се отнасят в отчета за доходите. Поради липса на надеждна информация преоценка на инвестициите към 31.12.2009г., не е правена.

(й) Принципи за определяне на справедливата стойност

Справедливата стойност на финансовите инструменти се определя на база пазарна цена към датата на баланса, без да се приспадат разходите по сделките. В случай, че няма котировка за пазарна цена, справедливата стойност на инструмента се определя като се използват ценови модели или техники за изчисляване на дисконтирания паричен поток.
(к) Обезценка

Балансовите стойности на активите на Дружеството, с изключение на материалните запаси и отсрочените данъчни активи, подлежат на проверка на датата на баланса с цел да се определи дали съществуват индикации за обезценка. Ако съществуват такива индикации се определя възстановимата стойност на актива. Загуба от обезценка се признава винаги, когато балансовата стойност на един актив или група активи, генерираща парични постъпления, превишава неговата възстановима стойност. Загуби от обезценка се признават в Отчета за доходите, освен ако няма предварително формиран преоценъчен резерв за съответния актив. Всяка обезценка на преоценен актив се третира като намаление на преоценъчния резерв доколкото загубата от обезценка не надвишава сумата на преоценъчния резерв формиран по отношение на самия актив.

Изчисление на възстановимата стойност

Възстановимата стойност на инвестициите на дружеството в инвестиции държани до падеж и вземанията се изчислява като настояща стойност на очакваните бъдещи парични потоци, се дисконтират с ефективния лихвен процент валиден за съответния актив. Краткосрочните вземания не се дисконтират.

Възстановимата стойност на други активи е по-високата от нетната продажна цена и стойността им в употреба. При оценяването на стойността в употреба, очакваните бъдещи парични потоци са дисконтирани до тяхната настояща стойност като е използван дисконтов процент преди данъчно облагане, който взима под внимание текущите пазарни оценки за стойността на парите във времето както и специфичните за актива рискове. За актив, който не генерира самостоятелно парични потоци, възстановимата стойност се определя на база на обекта, генериращ парични потоци, към който принадлежи актива.

(л) Възстановяване на загуби от обезценка

Загуба от обезценка свързана с инвестиции държани до падеж или вземане се възстановява в случай, че последващото увеличение във възстановимата стойност може обективно да се свърже със събитие настъпило след признаването на загубата от обезценка. Загуба от обезценка, свързана с положителната репутация не се възстановява, с изключение на случаите в които загубата е резултат от специфично външно събитие с необичаен характер, което не се очаква да се повтори и увеличението във възстановимата стойност е свързано със коригирането на ефекта от това специфично събитие.

Относно други активи, загуба от обезценка се възстановява, ако се установи, че е имало промяна в оценките използвани да се определи възстановимата стойност.

Загубата от обезценка се възстановява само до степента, до която балансовата стойност не надвишава балансовата стойност, формирана след приспадането на амортизацията, която би била определена ако не е била призната загуба от обезценка.

(м) Акционерен капитал и резерви

Капиталът на Дружеството е представен по историческа стойност към датата на регистрация.
(н) Заеми

Лихвоносните заеми първоначално се отчитат по стойност на възникване, намалена със съответните разходи по отпускане на заемите. При последваща оценка след първоначално признаване, такива заеми се отчитат по амортизирана стойност като всяка разлика между първоначалната стойност и стойност на падежа се отчита в отчета за доходите за периода на заема на база на ефективния лихвен процент.

Провизии


В случаите, когато дружеството има правно или конструктивно задължение в резултат от минали събития и е вероятно погасяването на задължението да породи необходимост от изходящ поток от ресурси и икономически ползи, се отчита провизия в баланса. В случаите, когато ефектът е съществен, провизиите се определят чрез дисконтиране на очаквани бъдещи парични потоци на база лихвен процент преди данъчно облагане, който отразява текущата пазарна стойност на парите във времето. За случаите, в които това е подходящо, се вземат предвид и други специфични рискове, характерни за задължението.
(о) Търговски и други задължения

Търговските и други задължения се отчитат по тяхната амортизирана стойност.

(п) Приходи

Продадени стоки и предоставени услуги

Приходите от продажбата на готова продукция и стоки се признават, когато значителните рискове и права на собственост са прехвърлени на купувача. Приходите от извършени услуги се отчитат в отчета за доходите пропорционално на етапа на завършеност към датата на баланса. Етапът на завършеност се определя като съотношение на частта на разходите по договора, направени за извършената до момента работа към предвидените общи разходи по договора. Не се признават приходи, когато съществува значителна несигурност по отношение на получаване на възнаграждението, свързаните със сделката разходи и възможното връщане на стоките.


(р) Нетни финансови разходи

Нетният финансов приход /(разход) включва дължимите лихви по кредити, изчислени като е използван ефективния лихвен процент; лихвите, платими по финансов лизинг; печалбите и загубите от курсови разлики, както и банкови разходи, които се отчитат в отчета за доходите. Приходите от лихви се записват в отчета в момента на възникване като се взема в предвид ефективния доход от актива.

Всички разходи за лихви и други разходи, произтичащи от заемни споразумения се отчитат в същия период като част от нетния финансов приход/(разход). Компонентът на финансовия лизинг, представляващ разходите за лихви се отчита в отчета за доходите на база ефективен лихвен процент.

Данък печалба

Разходите/приходите за данъци върху печалбата включват текущ и отсрочен данък. Данък върху печалбата се отчита в отчета за доходите, с изключение на случаите, в които се отнася директно в капитала.

Текущият данък са очакваните данъчни плащания върху облагаемата печалба за годината, прилагайки данъчните ставки в сила към датата на изготвяне на счетоводния баланс.

Отсроченият данък се начислява като се използва метода на пасивите в счетоводния баланс и се отнася за временните разлики между текущата стойност на активите и пасивите за целите на счетоводното отчитане и за данъчни цели. Следните временни разлики не се отчитат: разликите произтичащи от първоначалното заприхождаване на активи и пасиви, които не засягат счетоводната или данъчна печалба, както и разлики свързани с инвестиции в дъщерни дружества до степен, за която се очаква, че няма да се сторнират в предвидимо бъдеще. Сумата на отчетения отсрочен данък, се базира на очакваната погасяване на актив или пасив, прилагайки данъчна ставка, валидна към момента на съставяне на баланса.

Отсрочен данъчен актив се признава само до размера, до който е вероятно да възникнат бъдещи данъчни печалби, срещу които могат да се прихванат неизползваните данъчни активи. Отсроченият данъчен актив се намалява до размера, до който бъдеща икономическа изгода повече не е вероятно да бъде реализирана.

Допълнителният данък, който произтича от разпределянето на дивиденти се отчита в момента, в който възниква задължението за изплащане на съответния дивидент.


Нови стандарти и разяснения, които са публикувани, и са влезли в сила и не се прилагат.

МСФО 8-- Оперативни сегменти( в сила от 1 януари 2009 г)

Стандартът изисква оповестяване по сегменти на база показатели, които ръководството наблюдава при вземане на оперативни решения.Оперативните сегменти са компоненти на Дружеството, за които съществува самостоятелна финансова информация, която се оценява периодично при вземане на решения за разпределение на ресурси и при оценка на изпълнението.

Ревизиран МСС23 разходи по заеми( в сила от 1 януари 2009 година).

Промененият стандарт премахва възможността всички разходи по заеми да се отчитат в отчета за доходите в момента на възникване и изисква предприятията да капитализират разходите по заеми директно свързани с придобиването, или производството на отговарящ на условията актив, като част от себестойността на актива.Ревизираният МСС 23 става задължителен за финансовите отчети на Дружеството за 2009 година.

В съответствие с изискванията на стандарта дружеството ще започне да прилага ревизирания МСС 23 за квалифицираните активи , за които капитализирането на разходите по заеми започва на или след датата на която стандарта влиза в сила.

Дружеството не очаква влизането на стандарта да окаже влияние върху финансовите му отчети.

KРМСФО 11 МСФО 2-- Транзакции с групови и собствени акции ( в сила от започваща от месец март 2007 г)

Разяснението изисква транзакции, при които Дружеството получава стоки или услуги срещу свои капиталови инструменти да бъдат отчитани, като плащания, базирани на акции, уредени чрез капитала на Дружеството, независимо от това как акциите са придобити. КРМСФО също дава насока ,как да се класифицират плащанията, базирани на акции, при които доставчици на стоки и услуги получават акции от компанията –майка на дружеството-като учредени чрез парични средства или учредени чрез капитала.КРМСФО 11 става задължителен за финансови отчети на дружеството за 2009 година. КРМСФО 11 не е релевантно за дейността на Дружеството, тъй като то не е извършвало плащания, базирани на акции.

КРМСФО 12 Споразумения за концесии на услуги( в сила от 1 януари 2008 година)

Разяснението дава насоки на дружествата от частният сектор ,във връзка с признаването и оценката при отчитане на публично-частни концесии на услуги.КРМСФО 12 не е релевантно за дейността на Дружеството, тъй като то не е сключвало договори за концесии и услуги.

КРМСФО 13 --Клиентски програми за лоялност засяга отчитането от предприятия, които оперират или участват в програми за лоялност на клиентите. Отнася се за програми ,при които клиентите могат да разменят натрупани кредити за награди, като безплатни или с намалени цени стоки и услуги.КРМСФО 13 в сила от 1 юли 2008 година, не е релевантно предвид дейността на Дружеството.


КРМСФО 14 МСС 19 Лимит на актив по пенсионен план с дефинирани ползи, минимални изисквания за финансиране и тяхното взаимодействие(в сила от 1 януари 2008 година).

Дружеството очаква КРМСФО 14 да окаже влияние върху финансовите му отчети.




Нетна печалба за периода към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.
71 хил. лв.
151 хил. лв.




1. Приходи, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Продажба на услуги

29

122

Приходите от продажба на услуги са във връзка с оказаните услуги извършвани от Службата по трудова медицина към Дружеството.



2. Други приходи от дейността, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Печалба от продажба на финансови активи

0

0

Приходи от лихви

78

52

Приходи от дивиденти

264

138

Други

0

0

Приходите от лихви произхождат от закупуване на държавни ценни книжа.



3. Разходи за дейността, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Други разходи

15

8

Разходи за материали

1

4

Разходи за външни услуги

170

37



4. Разходи за персонал, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Заплати

96

84

Задължително социално осигуряване

11

14



5. Имоти, машини и съоръжения, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Машини съоръжения

0

6

Други дълготрайни активи

0

0

Общо

0

6

Разходи за амортизация за периода

1

1



6. Инвестиции в асоциирани предприятия

Групата притежава следните инвестиции в асоциирани предприятия:










1. Бор 1958 АД, гр. Русе

30.58%

15 хил. лв.

Други инвестиции

1. Климатех АД, гр. Димитровград

13.02%

112 хил.лв.

2. Бъдеще Бутово АД, с. Бутово

5.32%

9 хил. лв.

3. Бял Бор АД, гр. Брацигово

5%

4 хил. лв.

4. Черноморско злато АД, гр. Поморие

0.03%

6 хил. лв.

5. Гбс-Тонзос АД, гр. Казанлък

6.14%

13 хил. лв.




В съответствие с МСС 39 дружеството отчита инвестициите държани на разположение за продажба по справедлива стойност, когато такава е достоверно определима. За дружествата, търгувани на борсата е необходимо наличието на активна търговия. В случаите, когато не е възможна надеждна оценка на справедливата стойност, се използва стойността на придобиване на инвестициите, или стойността при последна оценка. Няма движение и сделки с асоциираните предприятия.


7. Търговски и други вземания, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Търговски вземания

12

25

Вземания по данъци

72

17

Други вземания

668

296

Вземания от данъци представлява надвнесени авансови вноски за корпоративен данък през 2007 година, който ще бъде усвоен при приключване на финансовата 2009 година, I данък добавена стойност който ще.бъде възстановен през 2010 година.


8. Парични средства и парични еквиваленти, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Парични средства в безсрочни депозити

83

63


9. Акционерен капитал и резерви

Акционерният капитал е отчетен по номинал в съответствие със съдебната регистрация. Към 31 декември 2009 година акционерният капитал включва 375 хил. обикновени акции, на обща стойност 375 хил. лева.

Притежателите на обикновени акции имат право на дивидент в съответствие с оповестения такъв след края на всяка година и право на един глас на акция на събрания на дружеството. Всички акции на дружеството са с еднакви права относно активите при ликвидация.

Допълнителни и законови резерви

Допълнителни и законови резерви включват резерви, формирани чрез заделяне на 10% от печалбата съгласно изискванията на Търговския закон, както и заделени допълнителни резерви в резултат на разпределение на печалбата. .

Акционер в Строийнвестхолдинг АД, към 31 декември 2009 година, притежаващ повече от 5% дял в акционерното дружество .

Акционер Брой Акции %

Главболгарстрой АД 188000 50.09



10. Други задължения, в хиляди лева към

31.12.2009 г.

31.12.2008 г.

Задължения към персонала

11

28

Дължими социални осигуровки

2

2

Задължения към бюджета




3

Други

122

280

Задълженията в размер на 122 хил. лв. представляват неизплатени дивиденти за 2006 година, в размер на 74 хил.лв., раздавани през 2007 година и дивиденти за 2007 година, в размер на 48 хил. лв., които сe изплащат от 1 септември 2008 година.


11. Свързани лица

Дружеството има отношения с акционери, които са във връзка със свързани лица и с упражняването на контрол.

Дружеството има връзки и със свързани лица от асоциираните предприятия, посредством директорите и изпълнителните ръководни кадри.






Каталог: Finances -> GFO 1209
Finances -> Д о г о в о р за научни изследвания
Finances -> Iban: bg34ubbs9200 1010018919 при “обб” ад централа, bic: ubbsbgsf информация, относно "стройинвестхолдинг" ад
Finances -> "стройинвестхолдинг"ад софия 1330
Finances -> Отчет за трмесечието,приключващо на 31. 03. 2013г. Обща информация Текущ период периодът, започващ на 01. 01. 2013 г и завършващ на 31. 03. 2013 г
Finances -> Iban: bg34ubbs9200 1010018919 при “обб” ад централа, bic: ubbsbgsf информация
GFO 1209 -> Iban: bg34ubbs9200 1010018919 при “обб” ад централа, bic: ubbsbgsf годишен доклад за дейността
Finances -> Доклад за дейността на "стройинвестхолдинг" ад към 31. 03. 2011 г., съгласно чл. 100о, ал. 4, т. 2 от зппцк
Finances -> Отчет за трмесечието,приключващо на 30. 09. 2012г. Обща информация Текущ период периодът, започващ на 01. 07. 2012 г и завършващ на 30. 09. 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница