Отчет за 2010 г на Българската академия на науките София, 2011 г



Дата11.06.2018
Размер244.76 Kb.
#73268
ТипОтчет





О Д И Т Е Н Д О К Л А Д

0100008511
за извършен одит и заверка на годишния финансов отчет за 2010 г.

на Българската академия на науките


София, 2011 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

Страница №

Част първа. ВЪВЕДЕНИЕ

5

Част втора. КОНСТАТАЦИИ

5

І.Годишен отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки

5

1. Съответствие на формата, съдържанието и представянето на ГФО с нормативните изисквания

5

2. Проверка за спазване на нормативните изискванияпри отчитане на приходите по бюджета на БАН

6

3. Проверка за спазване на нормативните изискванияпри отчитане на разходите по бюджета на БАН

6

4.Проверка на трансферите (субсидиите)между централния бюджет и хбюджета на БАН. Вътрешни трансфери

8

5. Операции с финансови активи и пасиви

9

ІІ. Годишен счетоводен баланс, приложенията към него и оборотната ведомост

10

1. Проверка за спазване на нормативните изисквания при съставянето на обобщения баланс на БАН към 31.12.2010 г.

10

2. Актив на баланса

10

3. Пасив на баланса

11

4. Годишно приключване на начислена основа

12

5. Годишна инвентаризация в БАН

12

Част трета. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

13

СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА
БАН Българска академия на науките

ЗБАН Закон за българската академия на науките

ЗУДБ Закон за устройството на държавния бюджет

ЗДБРБ Закон за държавния бюджет на Република България

ЗДДС Закон за данък добавена стойност

ЗСП Закон за сметната палата

ЗСч Закон за счетоводството

ЗФУКПС Закон за финансово управление и контрол в публичния сектор

ИЕФЕМ Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей

МОМН Министерство на образованието, младежта и науката

МС Министерски съвет

МФ Министерство на финансите

НАП Национална агенция за приходи

ПМС Постановление на Министерски съвет

ПЗР Преходни и заключителни разпоредби

СБК Социално-битов комплекс

СБКО Социално-битово и културно обслужване

СП Сметна палата

ЦБ Централен бюджет

ЦУ Централно управление

ТЕРМИНОЛОГИЧЕН РЕЧНИК


ГФО

ДДС

ДДС към МФ

ДМС

ДМА

ДОО

ДЗПО

ДОД

ЕБК

ЗОВ

НМДА

ОКИБ

СФУК

СчП

СБП

Годишен финансов отчет

Данък добавена стойност

Дирекция „Държавно съкровище” към МФ

Допълнително материално стимулиране

Дълготрайни материални активи

Държавно обществено осигуряване

Допълнително задължително пенсионно осигуряване

Данък върху общия доход

Единна бюджетна класификация

Здравноосигурителни вноски

Нематериални дълготрайни активи

Отчет за касовото изпълнение на бюджета

Система за финансово управление и контрол

Счетоводна политика



Сметкоплан на бюджетните предприятия

Част първа

ВЪВЕДЕНИЕ
На основание чл. 53, ал. 1 от Закона за Сметната палата(ЗСП) Програмата за одитната дейност на Сметната палата за 2011 г. и в изпълнение на Заповед № ОД-1-85 от 16.05.2011 г. на заместник-председателя на Сметна палата (СП) Цветан Цветков се извърши одит и заверка на Годишния финансов отчет (ГФО) за 2010 г. на Бългърската академия на науките(БАН).

Годишният финансов отчет за 2010 г. на БАН е представен за одит и заверка в Сметната палата от МОМН и съдържа - Отчет за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2010 г., Баланс към 31.12.2010 г. и приложенията към тях.

Целта на одита и заверката е да се изрази становище за достоверността, законосъобразността и редовността на ГФО за 2010 г. на БАН, както и на включената в него финансова и нефинансова информация и да се оцени законосъобразността на събирането, разходването и отчитането на публичните средства и имущество в одитирания обект.

Основните критерии, приложени при одита са: съответствие на ГФО с нормативните изисквания по отношение на форма, съдържание и представяне; нормативно определен ред за изпълнение на дейностите по събирането, разходването и отчитането на бюджетните и други публични средства, включително и имуществото; вярно и честно отразяване на имущественото и финансовото състояние на одитирания обект; наличие на контролни процедури, чрез които се осигурява предотвратяването и разкриването на грешки и нередности във финансовия отчет.

Одитната задача обхвана: проверка и оценка на годишния отчет за касово изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове за 2010 г. и приложенията към него, достоверността и изчерпателността на отразената финансова информация в баланса към 31.12.2010 г. и съответствието на приложенията със съдържанието на баланса и оборотната ведомост и проверка на годишната инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея.

В съответствие със Стандарта за същественост и одитен риск и в изпълнение на Решение № 005 по Протокол № 7 от 09.03.2011 г. на Сметната палата, прагът на същественост по стойност е до 2 на сто от размера на общите приходи, разходи, трансфери и операции с финансови активи и пасиви по отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и до 2 на сто от сумата на актива, на пасива по баланса, вкл. задбалансовите активи и пасиви. Това е максимално допустимото ниво на грешки и нередности, които не биха оказали съществено влияние на потребителите на информацията.
Част втора

КОНСТАТАЦИИ
І. Годишен отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове

1. Съответствие на формата, съдържанието и представянето на ГФО с нормативните изисквания

Годишният финансов отчет за 2010 г. на БАН съдържа елементите, определени със Заповед № ЗМФ от 20.01.2005 г. на министъра на финансите – баланс, отчет за касово изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на БАН към 31.12.2010 г. и съответните приложения към него.

Отчетът за касовото изпълнение на бюджета, извънбюджетните сметки и фондове към 31.12.2010 г. на БАН е комплектован с необходимите приложения и разшифровки на подпараграфи, съгласно изискванията на ДДС № 10 от 29.12.2010 г., подписан е от отговорните длъжностни лица и е изпратен в определения срок на МОМН.

Обяснителната записка към отчета за изпълнението на приходната и разходна част на бюджета не съдържа изчерпателен анализ на вътрешните и външни фактори, оказали влияние върху размера на събраните приходи, както и не са посочени резултатите, постигнати при усвояване на средствата, с което не са спазени изискванията на т. 7 от ДДС № 10 от 29.12.2010 г. на МФ.

Не е приложена разшифровка на параграфите за капиталовите разходи, както и разшифровка на параграф 88-00 „Временно съхранявани средства и средства на разпореждане”

Формулярите НАЛ-3 за салдата по сметките е заверен от БНБ на 14.01.2011 г.

Към ОКИБ е приложена Справка за просрочените вземания и задължения към 31.12.2010 г. и обяснителна записка, с което са спазени изискванията, дадени в т. 4 от ДДС № 10 от 29.12.2010 г. При извършената проверка за съответствие на сумите, отразени в „Справката за просрочените вземания” и салдата по счетоводни сметки от подгрупи 991 „Статистика за просрочени вземания” и 992 „Статистика за просрочени задължения” не се установиха разлики, спазено е изискването на ДДС № 10 от 29.12.2010 г. на Министерство на финансите (МФ).

Формата, съдържанието и представянето на Отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове, и приложенията към него към 31.12.2010 г. на Българската академия на науките, съответстват на указанията на МФ, с изключение на непредставена към ОКИБ разшифровка за временно съхранявманите средства.
2. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на приходите по бюджета на БАН

Съгласно чл. 11 ал. 2 от ЗБАН, приходите на Академията се формират от субсидии от държавния бюджет, утвърдени със закон от Народното събрание; приходи по сключени договори за изследователски проекти, предложени от компетентни държавни органи, фирми и други организации; приходи от реализация на интелектуални и други продукти; постъпления от спомоществователи и дарения.

Към 31.12.2010 г. по бюджета на БАН са отчетените общо приходи в размер на 27 430 532 лв., съответстващи на уточнения план за 2010 г. От тях с най-голям относителен дял от 87,4 на сто са приходите отчетените по подпараграф 24-04 „Нетни приходи от продажби на услуги, стоки и продукция”, които са в размер на 23 976 245 лв. По подпараграфа са отчетени средствата по сключени договори, във връзка с международни програми и споразумения, договори с министерства и ведомства, договори с български и чуждестранни фирми и организации, продажби на продукция и услуги и други. Основната част от приходите са от договори за научни разработки на институтите и лабораториите в системата на БАН. Най-много приходи по подпараграфа са реализирани от Института по металознание, съоръжения и технологии – 3 813 018 лв, Националния археологически институт с музей – 3 268 389 лв., Института по океанология – 1 445 070 лв. и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – 1 412 791 лв.

Постъпилите приходи по бюджета на БАН от: продажба на услуги, стоки и продукция; наеми на имущество; лихви по текущи банкови сметки; глоби, санкции, неустойки, наказателни лихви, обезщетения и начети; други неданъчни приходи и продажба на транспортни средства, са законосъобразни и са отчетени правилно по параграфите и подпараграфите от ЕБК за 2010 г.. и съответстват на осчетоводените суми по съответните сметки от СБП.
3. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на разходите по бюджета на БАН

Към 31.12.2010 г. по бюджета на БАН са отчетени общо разходи в размер на 113 882 921 лв. , в т.ч. с най-голям относителен дял са разходите по параграф 01-00 „Заплати и възнаграждения за персонала, нает по трудови и служебни правоотношения” – 39 на сто и по параграф 10-00 „Издръжка” – 25 на сто.

При извършения одит за спазване на принципите за достоверност и правилност на стопанските операции, както и за съответствие със счетоводните записвания, се установи:

3.1. По параграф 01-00 „Заплати и възнаграждения за персонала нает по трудови и служебни правоотношения” и параграф 02-00 „Други възнаграждения и плащания за персонала” са отчетени 66 516 106 лв. По счетоводни сметки са осчетоводени 66 568 237 лв.. Разликата в размер на 52 130,80 лв. се дължи на начислени и неизплатени възнаграждения, хонорари и обезщетения.1

След решение на Общото събрание на БАН във връзка с приетата корекция на бюджета на БАН и свързаните с това „Мерки за действия във връзка с намалената субсидия“, работните заплати са изплащани в непълен размер

Сумите са осчетоводени правилно по сметките от подгрупа 604 „Разходи за заплати, други възнаграждения и провизии за персонала” и по сметка 4211 „Задължения към работници, служители и друг персонал – местни лица”, за начислените обезщетения с характер на възнаграждения през минал отчетен период, платени през 2010 г. На начислена основа правилно са осчетоводени по сметките от подгрупа 605 „Разходи за социални осигуровки за персонал и други лица” полагащите се осигурителни вноски на персонала.



3.2. По параграф 10-00 „Издръжка” са отчетени 28 189 851 лв. Изпълнението е в рамките на уточнения годишен план и представлява 25 на сто от всички извършени разходи за годината.

В структурата на отчетените разходи за издръжка, с най-голям дял са разходите отчетени по: подпараграфи: 10-14 „Учебни и научно-изследователски разходи и книги за библиотеките” – 3 490 972 лв., 10-15 „Материали“- 4 572 025 лв., 10-16 „Вода горива и енергия” - 4 652 658 лв., 10-20 „Разходи за външни услуги” – 8 454 302 лв. и 10-52 „ Командировки в чужбина” – 3 033 382 лв.

При извършените директни съществени проверки при отчитането на разходите и спазване на принципа за взаимовръзка и съответствие между параграфи/подпараграфи и счетоводните сметки от СБП, се установи:

3.2.1 По подпараграф 10-14 „Учебни и научно - изследователски разходи и книги за библиотеките”, разлика в размер на 182 442 лв, отчетена в повече на касова основа, която се дължи на закупени книги за библиотеката, заведени задбалансово.2

3.2.2. По подпараграф 10-15 „Материали“, разлика в размер на 31 288 лв., която се дължи на осчетоводени в повече по сметки от подгрупа 601 „Разходи за материали”, начислени през предходни периоди суми за материали, но низплатени през отчетната 2010 г.

3.2.3. По подпараграф 10-16„Вода горива и енергия”, разлика в размер на 60 409 лв. отчетена в повече на касова основа, която се дължи на начислени разходи през предходната година и изплатени през текущата



При извършената директна съществена проверка на документацията, свързана с отчитането на разходите за горива за отопление се установи, че в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей (ИЕФЕМ) и Ботаническа градина – БАН, доставените горива не са заведени количествено и стойностно по сметка 3020 “Горива”, а са изписани на разход по сметка 6010 „Разходи за вода, горива и енергия“. Отчетеният разход на гориво за отопление през 2010 г. в ИЕФЕМ е в размер на 24 932, 23 лв., а в Ботаническа градина към БАН - 280 550 лв., или общо - 305 482 лв.3 `4

Стойността на отчетените разходи е под прага на същественост и не оказва влияние на достоверността на Годишния финансов отчет Допусната е грешка по характер при отчитането на горивата за отопление.

3.2.4. По подпараграф 10-20 „Разходи за външни услуги” разлика от 389 455 лв. осчетоводена в повече по счетоводни сметки, която се дължи на начислени и неплатени разходи за извършени услуги.



3.2.6. По параграфи 52-00 „Придобиване на ДМА“ и 53-00 „Придобиване на НДМА” е констатирана разлика между сумите по параграфите и счетоводните сметки общо в размер 14 199 080 лв., която е в резултат на настъпили структурни промени в БАН, довели до сливане на звена и завеждане на активи. Прехвърлянето на средствата е правилно отразено по съответните счетоводни сметки от ЕБК за 2010 г.

По останалите разходни параграфи и подпараграфи на ОКИБ са спазени равенствата и взаимовръзките между разходните счетоводни сметки от СБП и разходните параграфи на ЕБК.5



Сумите, отчетени в раздел ІІ ”Разходи” на ОКИБ на БАН са отразени по параграфи съгласно ЕБК за 2010 г. и във взаимовръзка със записванията по счетоводните сметки от СБП, с изключение на допусната грешка по характер, относно неправилното отчитане на горивата за отопление.
4. Проверка на трансферите (субсидиите) между централния бюджет и бюджета на БАН. Вътрешни трансфери в системата БАН.

4.1. В отчета за касово изпълнение на бюджета на БАН към 31.12.2010 г. е отчетена получената субсидия от Държавния бюджет по подпараграф 32-40 „ Получени трансфери /субсидии/ от РБ за БАН” в размер на 60 001 121 лв. Сумата е осчетоводена правилно по сметка 7588 „Касови трансфери от / за други автономни бюджети“.

4.2. По параграф 61-00 „Трансфери (субсидии, вноски) между бюджетни сметки (нето)” са отчетени 15 134 183 лв. в т. ч. по подпараграф 61-01 "Получени трансфери" - 15 253 306 лв. - получени средства от Фонд „Научни изследвания“, по подпараграф 61-02 "Предоставени трансфери" - 127 949 лв. със знак „минус” предоставени на висши училища и по подпараграф 61-05 „Трансфери от МТСП по програми за осигуряване на заетост“ - 8 826 лв. Сумите правилно са отчетени по сметка 7522 „Касови трансфери от / за бюджети на министерства и ведомства”. Във взаимовръзка със същата сметка е и параграф 64-00 „Трансфери от/за предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС)” в който са отчетени 93 666 лв.

4.3. По параграф 62-00 „Трансфери (субсидии, вноски) между бюджетни и извънбюджетни сметки/фондове са отчетени 580 704 лв., които са в съответствие с отчетената сума по сметка 7529 „Касови трансфери от/за извънбюджетни сметки на министерства и ведомства” .

4.4. В системата на БАН сумата на разходите, отчетени чрез СЕБРА, е в размер на 94 424 948,73лв. Средствата са правилно отчетени по подпараграф 66-01 „Разчети с подведомствени разпоредители за плащания в СЕБРА (-)”, но неправилно осчетоводени по дебита на сметка сметка 7501 „Вътрешни касови трансфери в лева“, вместо по сметка 7500 „Разчети за плащания в СЕБРА”.6 Нарушени са изискванията на т. 52 на ДДС № 20 от 2004 г. за отчитане на операции в СЕБРА. Допусната е грешка по характер, която не оказва влияние на достоверността на Годишния финансов отчет и не би повлияла на потребителите на информацията от отчета.

4.5. По параграф 69-00 „Трансфери за поети осигурителни вноски” са отчетени осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване (ДОО), здравно осигуряване и допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО), за корективен трансфер са отчетени правилно на касова и на начислена основа. Изпълнено е изискването на т. 59.2. от Писмо ДДС № 1 от 2003 г. на МФ.
5.Операции с финансови активи и пасиви

5.1. По параграф 88-00 „Временно съхранявани средства и средства на разпореждане - нето (+/-)” са отчетени 712 515 лв. със знак „минус”, представляващи средства, предоставени по оперативните програми. В съотвествие с изискванията на т. 19 от ДДС № 06 от 04.04.2008 г. средствата са правилно осчетоводни по съответните сметки на СБП.

5.2. По параграф 93-00 „Друго финансиране” са отчетени 184 630 лв. в т.ч. по подпараграф 93-10 „Чужди средства от други лица (небюджетни предприятия и други лица)” 187 671 лв. правилно осчетоводени по сметка 4831 „Временни депозити, гаранции и други чужди средства от местни лица”

5.3. Наличността по текуща валутна сметка в началото на периода е 16 741 009 лв., а в края 13 447 634 лв., отразени правилно по параграф 95-00 „Депозити и средства по сметки”, съответно по подпараграфи 95-02 „Остатък в левова равностойност по валутни сметки от предходния период (+)” и 95-08 „Наличност в левова равностойност по валутни сметки в края на периода (-)”. На начислена основа, средствата неправилно са осчетоводени по сметка 5014 „Текущи банкови сметки”, вместо по сметка 5008 „Текущи сметки във валута на бюджетни предприятия в БНБ”, с което е допуснато нарушение на СБП.

Наличността по бюджетна левова сметка на БАН е 35 485 603 лв. в началото на отчетния период, а в края на отчетния период е 27 593 695 лв., правилно отчетени по параграф 96-00 “Депозити и сметки, консолидирани в системата на “Единната сметка”, съответно по подпараграфи 96-01 ”Остатък по левови текущи сметки на бюджетни организации в БНБ от предходния период(+)” и 96-07 ”Наличност по левови текущи сметки на бюджетните организации в БНБ в края на периода”. Средствата неправилно са осчетоводени по сметка 5013 „Текущи банкови сметки в лева”, вместо по сметка 5001 „Текущи сметки в лева, консолидирани в системата на Единната сметка”. Нарушени са изискванията на СБП. Допусната е грешка по характер.


Операциите с финансови активи и пасиви са отразени правилно на касова основа, но на начислена основа е използвана неправилно сметка 5013 “Текущи банкови сметки в лева“, вместо сметка 5001 “Текущи сметки в лева, консолидирани в системата на "Единната сметка“ Грешката е по характер и не оказва влияние на достоверността на Годишния финансов отчет. По време на одита е взета корегираща операция за правилното отразяване на средствата през 2011 г. по съответните счетоводни сметки.7
2. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на разходите по извънбюджетните сметки на БАН

От проверката за правилното отчитане на извънбюджетните средства на касова основа се установи:

От структурните фондове на ЕС, по оперативни програми “Административен капацитет” и “Човешки ресурси”, БАН, в качеството си на бенефициент е получила средства общо в размер на 1 551 152 лв. Предоставените средства по проектите са отразени правилно като трансфер във форма ИБСФ-3-КСФ по параграф 63-00Трансфери (субсидии, вноски) между бюджетни сметки и извънбюджетни сметки/фондове”, подпараграф 63-01 „Получени трансфери”.

Сумите от получените трансфери са отразени правилно в оборотната ведомост за Дейност „Извънбюджетни сметки и фондове” по сметка 7529 „Касови трансфери от/за извънбюджетни сметки на министерства и ведомства”.




ІІ. Годишен счетоводен баланс, приложенията към него и оборотната ведомост

1.Проверка за спазване на нормативните изисквания при съставянето на обобщения баланс на БАН към 31.12.2010 г.

В баланса на БАН към 31.12.2010 г. са включени активи и пасиви на стойност 181 733 406 лв. Задбалансовите активи са на стойност 103 815 803 лв., а задбалансовите пасиви – 13 870 923 лв.



1.1. Основните принципи и процедури на счетоводната отчетност в БАН са регламентирани в утвърдените от председателя на БАН през 2009 г. Счетоводна политика и Индивидуален сметкоплан. Реда за документооборота на счетоводните документи на БАН от момента на тяхното съставяне или постъпване до момента на предаването им в постоянния счетоводен архив е определен в Правилника за документооборота на счетоводните документи в БАН.

1.2. При съставянето на годишния счетоводен баланс са спазени изискванията на чл. 25 от ЗСч. за независимост на отделните отчетни периоди и чл. 4, ал. 1, т. 7 от Зсч, за стойностна връзка между начален баланс на 01.01.2010 г. и краен баланс на 31.12.2009 г.

1.3. Годишното счетоводно приключване е извършено в съответствие с указанията, дадени в т. 59 от ДДС № 20 от 14.12.2004 г. на министъра на финансите. Не са извършвани текущо през 2010 г. процедури по приключване на приходните и разходните сметки от раздели 6 и 7 със сметките от групи 11, 12 и 13 на Сметкоплана на бюджетните предприятия , с което са спазена т. 1 от ДДС 12 от 29.12.2010 г. на МФ.

1.4. Осчетоводени са всички разходи и приходи, отнасящи се за 2010 г., съгласно указанията, дадени в т.т. 48-49 от ДДС № 20 от 2004 г., при спазване на принципа за текущо начисляване.

1.5. Спазени са изискванията на т. 6 от ДДС № 12 от 2010 г. и в баланса на ред 3 „Прираст/ намаление в нетните активи за периода” (шифър 0403), в съответните колони на начален баланс фигурира сумата, представляваща разлика между салдата на сметки от раздели 6 и 7 към 31.12.2009 г., преди приключване.

1.6. Разходите за провизии за персонала са начислени по реда на т.19.7. от ДДС № 20 от 2004 г. Начислени са провизии за неизползвани отпуски за 2010 г. и съответните осигуровки като е дебитирана сметка 6047 „Разходи за провизии за персонал” и е кредитирана сметка 4230 „Провизии за бъдещи плащания към персонала” с 3 083 784 лева.

1.7. Начислени са провизии за вземания, като са класифицирани на събираеми и трудно събираеми. В БАН няма начислени провизии за задължения. Спазени са указанията, дадени в т. 37 от ДДС № 20 от 14.12.2004 г.
2. По актив на баланса

2.1. В Раздел А „Нефинансови активи”, в отчетна група „Бюджети и бюджетни сметки” са отразени активи на обща стойност 133 045 749 лв., съответстващи на информацията по счетоводните сметки от раздели 2 „Сметки за дълготрайни материални и нематериални активи” и 3 „Сметки за материални запаси и конфискувани активи” от оборотната ведомост към 31.12.2010 г.

2.1.1. Въведения със Счетоводната политика подход за отчитане на компютърните конфигурации и други подобни взаимосвързани активи е в съответствие с изискванията на т. 16.16.6. от писмо ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.

2.1.2. През 2010 г. е извършена преоценка на сграден фонд на БАН, която е отразена по сметка 203 „Сгради” в намаление.

2.2. В Раздел Б „Финансови активи” са отразени 48 359 973 лв. Сумата съответства на информацията по сметките от раздели 4 „Сметки за разчети – вземания и задължения” и 5 „Сметки за финансови активи” на СБП.

При проверката за вярно осчетоводяване на финансовите активи се установи:

2.2.1. По сметка 4020 „Доставчици по аванси от страната” правилно са начислени авансово изплатени суми за предплатени услуги в размер на 283 072 лв.

2.2.2. По сметка 4261 „Вземания от подотчетни местни лица” правилно са начислени 103 491 лв. авансово изплатени суми на служители, през месец декември за командировки, средствата не са отчетени към 31.12.2010 г.

2.2.3. По сметка 4961 „Коректив по вземания от местни лица” правилно са начислени приходи от наеми за месец декември 2010 г. платими през 2011 г. и начислени за същия период разходи за вода, топлоенергия и ел.енергия в размер на 369 498 лв

2.3. В Раздел В „Задбалансови активи”, отчетна група „Бюджети и бюджетни сметки” са отразени активи на обща стойност 87 687 557,58 лв. съответстващи на информацията по сметките от група 91 „Чужди дълготрайни активи, материални запаси и финансови активи”; подгрупа 990 „Земи, инфраструктурни обекти и други активи в употреба, изписани като разход” и сметки 9289 „Други дебитори по условни вземания” и 9978 „Други задбалансови активи”.

При проверка за вярно осчетоводяване на задбалансовите активи се установи:

2.3.1. По извършена преоценка (земи в София-Кокаляне, Ахтопол и др.) от Националния институт по метрология и хидрология са осчетоводени активи-земи по сметка 9901 „Земи, гори и трайни насаждения” по базисна пазарна цена в размер на 1 171 915 лв. вместо по справедлива пазарна стойност, определена от лицензиран оценител, в размер на 15 092 438 лв. По същият начин са осчетоводени и земите в гр.Пловдив, гр.Варна, гр.Плевен и гр. Кюстендил.8 `9

По време на одита са взети коригиращи счетоводни и извършена корекция по баланса и коригирания ГФО е представен на Министерството на финансите и Сметната палата с писмо изх. № 53-00-8 от 10.06.2011 г.



След извършената корекция по отчетна група „Бюджети и бюджетни сметки” в Раздел В „Задбалансови активиса отчетени активи на обща стойност 103 676 391,05 лв. и съответстват на информацията по счетоводните сметки от: група 91 „Чужди дълготрайни активи, материални запаси и финансови активи”; подгрупи 928 „Други дебитори по условни вземания”, 990 „Земи, инфраструктурни обекти и други активи в употреба, изписани като разход” и сметка 9978 „Други задбалансови активи”.10
3. Пасив на баланса

В Раздел А „Капитал в бюджетни предприятия”, отчетна група „Бюджети и бюджетни сметки” са отразени 174 654 932,52лв. Сумата съответства на информацията по сметка 1001 „Разполагаем капитал по бюджети и бюджетни сметки”, 11 „Акумулиран прираст/намаление на нетните активи от предходни периоди” и нетното крайно салдо на сметките от раздели 6 „Сметки за разходи” и 7 „Сметки за приходи и трансфери” преди приключването им.

При проверката за вярно осчетоводяване на капитала не се установиха грешки и нередности.

В Раздел Б „Пасиви и приходи за бъдещи периоди”, отчетна група „Бюджети и бюджетни сметки” са отразени 6 631 789,83 лв., в отчетна група „Извънбюджетни сметки и фондове” 568 649,35 лв. и в отчетна група „Други сметки и дейности” –109 971,75 лв. Сумите съответстват на информацията по сметките от раздел 4 „Сметки за разчети – вземания и задължения

В Раздел В „Задбалансови пасиви” са отразени общо 13 870 923 лв., включващи поети задължения по договори, осчетоводени по сметка 9200 „Поети задължения по договори” – 13 274 254 лв. в област „Бюджет” и 123 626 лв. в област „Извънбюджетна дейност”.11 Общият размер на задбалансовите пасиви включва и неусвоените средства от получени дарения от страна и чужбина, както и други задбалансови пасиви, правилно осчетоводени по съответните сметки на СПБ

Просрочените вземания са правилно осчетоводени по задбалансови сметки: 9913 „Просрочени вземания от клиенти” – 179 960 лв., 9915 ”Просрочени вземания от концесии и наеми” – 714 374 лв. и 9919 „Други просрочени вземания” – 66 790 лв., с което са изпълнени указанията на МФ.
4. Годишно приключване на начислена основа

При извършената проверка за взетите приключвателни операции на счетоводните сметки се установи, че са спазени указанията, дадени с писмо ДДС № 12 от 29.12.2010 г. на МФ, относно годишното счетоводно приключване на бюджетните предприятия. Текущо през годината не са извършвани процедури по приключване на сметките от раздели 6 и 7 със сметките от групи 11, 12 и 13 от СБП. Същите са приключени в съответствие с указанията, дадени в т. 59 от писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. на МФ.
5. Годишна инвентаризация в БАН за 2010 г.

При извършената проверка на организацията и провеждането на годишната инвентаризация в БАН във връзка с изискването за вярно представяне на информацията в ГФО за 2010 г. се установи:12

5.1. В петдесет и девет звена от системата на БАН е извършена инвентаризация. Не е извършена в четири звена - Института по астрономия с НАО; Централната лаборатория по слънчева енергия и нови енергийни източници, Института по океонология и Института по биофизика и биомедицинско инженерство, са определили двугодишен срок за извършване на инвентаризация, като тези звена са извършили инвентаризация през 2009 г. В Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика не е извършена инвентаризация, поради освобождаване на ръководния екип.

5.2. Редът и начинът за извършване на инвентаризация в системата на БАН е определен със заповеди на ръководителите на звена и от председателя на БАН за ЦУ, като са определени срокове за започване и приключване на инвентаризациите, обектите за инвентаризиране. В счетоводствата се води отчетност по отделни материално-отговорни лица. Преди започване на инвентаризацията, лицата, отговорни за обектите са подписали декларации.

5.3. Резултатите от инвентаризацията са документирани с инвентаризационни описи и сравнителни ведомости, в които са посочени фактическите наличности, заведените по счетоводни сметки количества, единичната цена и общата стойност на активите. От членовете на комисиите са положени подписи на последната страница на инвентаризационните описи и сравнителните ведомости. Активите, принадлежащи на други организации, са заведени по сметка 9110 „Чужди дълготрайни активи за съхранение и разпределение” и са изготвени отделни сравнителни ведомости.

Резултатите от инвентаризацията са правилно осчетоводени и отразени в оборотната ведомост и баланса за 2010 г..

5.4. Извършена е инвентаризация на разчетите, като са изпратени писма до контрагентите за тяхното потвърждаване. За резултатите от инвентаризацията на разчетните сметки е съставен протокол, съдържащ анализ на салдата на сметките за вземанията и задълженията и предприетите действия.

Инвентаризацията на активите и пасивите на БАН за 2010 г. е извършена в съответствие с процедурите за откриване, провеждане, документиране и приключване.

Част трета

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
При извършването на одита се получиха достатъчно доказателства, въз основа на които одитният екип изразява мнение, че Отчетът за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него на БАН за 2010 г. не съдържат съществени грешки и нередности и дават вярна и честна представа за достоверността, законосъобразността и редовността на включената в тях финансова и нефинансова информация. Допуснатите грешки са по характер и не оказва влияние на достоверността на Годишния финансов отчет.

По отношение достоверността на баланса събраните доказателства са достатъчни за постигане на разумна увереност, че балансът не съдържа съществени грешки и нередности. Неправомерното намаляване на стойността на задбалансовите активи е коригирано по време на одита. Изготвен е коригиран ГФО, който е представен в МФ и СП на 10.06.2011г. Отчетените финансови и стопански операции, както и формата, съдържанието, изготвянето и представянето на баланса и приложенията към него са в съответствие с нормативните изисквания.

Одитният екип обръща внимание на ръководството на БАН за правилното осчетоводяване на извършените прегледи и оценки на активите и на горивото за отопление по количество и стойност..
Настоящият одитен доклад е изготвен в два еднообразни екземпляра, по един за Българската академия на науките и един за Сметната палата и е неразделна част от становището за заверка.




С Т А Н О В И Щ Е


за заверка на годишния финансов отчет за 2010 г.

на Българската академия на науките



София, 2011 г.

Настоящото становище е изготвено на основание чл. 53, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения одит за заверка на финансовия отчет на Българската академия на науките за 2010 г.

Ръководството на Българската академия на науките е отговорно за достоверността, законосъобразността и редовността на информацията във финансовия отчет за 2010 г. и за съставянето му в съответствие с нормативните изисквания.

Отговорността на одитния екип е да изрази становище за заверка на годишния финансов отчет въз основа на извършения одит в съответствие със Закона за Сметната палата и международно признатите одитни стандарти.

Одитният екип дава следните заключения по елементите на годишния финансов отчет:

І. По отчета за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него за 2010 г.

Одитът на отчета за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него на Българската академия на науките за 2010 г. включи проверка, анализ и оценка на информацията от гледна точка на пълнота и изчерпателност, достоверност и действителност, законосъобразност, редовност, правилност и измеримост. При извършването на одита се събраха достатъчно доказателства, въз основа на които се постигна разумна увереност, че отчетът не съдържа съществени грешки и нередности. Отчетените финансови и стопански операции, както и формата, съдържанието и представянето на отчета са в съответствие с нормативните изисквания.

Одитният екип изразява мнение, че отчетът за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него на Българската академия на науките за 2010 г. не съдържат съществени грешки и нередности и дават вярна и честна представа за достоверността, законосъобразността и редовността на включената в тях финансова и нефинансова информация.

Без да изразява резерви, одитният екип обръща внимание на ръководството на Българската академия на науките по отделни показатели от отчета, подробно описани в Констативната част, раздел І. т.т. 3.2.3.; 4.4 и 5.5 от одитния доклад.

ІІ. По баланса към 31.12. 2010 г. и приложенията към него.

Одитът на баланса и приложенията към него на Българската академия на науките към 31.12.2010 г. включи проверка, анализ и оценка на отразената в тях финансова и нефинансова информация от гледна точка на пълнота и изчерпателност, принадлежност и собственост, наличност и валидност, оценяване, измеримост и оповестяване на прилаганата счетоводна политика. При извършването на одита се събраха достатъчно доказателства, въз основа на които се постигна разумна увереност, че балансът не съдържа съществени грешки и нередности. Отчетените финансови и стопански операции, както и формата, съдържанието, изготвянето и представянето на баланса и приложенията към него са в съответствие с нормативните изисквания.

Одитният екип изразява мнение, че балансът към 31.12.2010 г. и приложенията към него дават вярна и честна представа за имущественото и финансовото състояние на Българската академия на науките. Балансът не съдържа съществени грешки и нередности, които биха повлияли на потребителите на информацията от него.

Без да изразява резерви, одитният екип обръща внимание на ръководството на Българската академия на науките по отделни показатели от отчета за касовото изпълнбаланса, подробно описани в Констативната част, раздел І. т. 3.2.3 и раздел ІІ. т. т. 2.3. от одитния доклад.

Финансовият отчет на Българската академия на науките за 2010 г. се заверява без резерви, с обръщане на внимание.



Одитното становище е неразделна част от финансовия отчет на Българската академия на науките за 2010 г.

1 Одитно доказателство № 1

2 Одитно доказателство № 1

3 Одитно доказателство № 2

4 Одитно доказателство № 3

5 Одитно доказателство № 1

6 Одитно доказателство № 4

7 Одитно доказателство № 5

8 Одитно доказателство №7

9 Одитно доказателство № 8

10 Одитно доказателство № 9

11 Одитно доказателство № 11

12 Одитно доказателство №10


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница