Отчет за 2013 г. Организация и оперативна политика



Дата10.02.2018
Размер288.69 Kb.
#56655
ТипОтчет


ОБЩИНА ПОМОРИЕ ЕИК по БУЛСТАТ

гр. Поморие, ул. ,,Солна” №5

0

0

0

0

5

7

1

7

9

































ПОЯСНИТЕЛНИ СВЕДЕНИЯ


към финансовия отчет за 2013 г.
1. Организация и оперативна политика.

Община Поморие е административно-териториална единица от трета категория с административен център гр. Поморие, в състава на която са включени следните населени места: гр. Поморие, с.Александрово, гр. Ахелой, с. Бата, с. Белодол, с. Габерово, с. Горица, с. Гълъбец, с. Дъбник, гр. Каблешково, с. Каменар, с. Козичино, с. Косовец, с. Лъка, с. Медово, с. Порой и с. Страцин.

Счетоводната отчетност е организирана по функционален признак и има следната структура:

Община Поморие е първостепенен разпоредител с бюджетни кредити. Има открити бюджетни, извънбюджетни и набирателни сметки. Счетоводното звено на Общината е дирекция с наименование ,,Бюджет, финанси и счетоводни дейности”. Изготвя собствените и сборните финансови отчети.

Второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към Общината са поделенията й, дванадесет общински училища и седем детски градини с делегиран бюджет, и ,,Исторически музей – Поморие”. Изведени са на самостоятелен баланс и съставят финансови отчети за дейността си. Открити им са бюджетни банкови сметки. На Общинско предприятие (ОП) ,,Социално обслужване” е открита и извънбюджетна банкова сметка за отчитане на средствата по оперативни програми на Европейския съюз. На ОП ,,Социално обслужване, ОП ,,Стопанисване и управление на общински имоти” и ОП ,,Озеленяване, горско и селско стопанство” са открити и набирателни сметки за отчитане на чуждите средства. Шест от общинските училища са сключили договор за счетоводно обслужване със ,,Зита груп” ООД, гр. Бургас, а четири общински училища и детските градини – с ,,Каунт консулт” ЕООД гр. Поморие. Останалите второстепенни разпоредители имат собствени счетоводни звена.

В сборния финансов отчет на Община Поморие са обобщени собствения финансов отчет и финансовите отчети на следните структурни единици, изведени на самостоятелен баланс:

Кметство Каблешково, с код по БУЛСТАТ 0000571790098;

Кметство Ахелой, с код по БУЛСТАТ 0000571790152;

Общинско предприятие ,,Социално обслужване”, създадено по Закона за общинската собственост (ЗОС), с код по БУЛСТАТ 0000571790202;

Общинско предприятие ,,Озеленяване, горско и селско стопанство”, създадено по ЗОС, с код по БУЛСТАТ 0000571790217;

Общинско предприятие ,,Стопанисване и управление на общински имоти”, създадено по ЗОС, с код по БУЛСТАТ 0000571790190;

,,Исторически музей – Поморие”, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 176244022;

Професионална гимназия по туризъм ,,Алеко Константинов”, гр. Поморие, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000044420;

Средно общообразователно училище ,,Иван Вазов”, гр. Поморие, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042711;

Основно училище ,,Христо Ботев”, гр. Поморие, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042729;

Основно училище ,,Св. Паисий Хилендарски”, гр. Каблешково, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042743;

Основно училище ,,Христо Ботев”, гр. Ахелой, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000043560;

Основно училище ,,Отец Паисий”, с. Страцин, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042800;

Основно училище ,,Христо Ботев”, с. Бата, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042790;

Основно училище ,,Христо Ботев”, с. Горица, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042953;

Основно училище ,,Георги Стойков Раковски”, с. Гълъбец, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042960;

Основно училище ,,Св. Св. Кирил и Методий”, с. Порой, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000042978;

Основно училище ,,Елин Пелин”, с. Дъбник, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000043231;

Начално училище ,,Константин Величков”, с. Габерово, с код по БУЛ-СТАТ 000041869;

Обединено детско заведение ,,Детелина”, гр. Поморие, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000048671;

Обединено детско заведение ,,Радост”, гр. Каблешково, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000040984;

Целодневна детска градина ,,Веселушко, гр. Поморие, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000041036;

Целодневна детска градина ,,Теменуга”, гр. Ахелой, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000048536;

Целодневна детска градина ,,Детски свят”, с. Гълъбец, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000047975;

Целодневна детска градина ,,Мир”, с. Дъбник, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000048290;

Целодневна детска градина ,,Сребърно звънче”, с. Страцин, юридическо лице, с код по БУЛСТАТ 000041036.

2 . Счетоводна политика - общи положения.

Счетоводната политика на Община Поморие е разработена на принципите, посочени в чл. 4 от Закона за счетоводството и изискванията на Националните счетоводни стандарти и Сметкоплана на бюджетните предприятия.

Счетоводната политика на предприятието е разработена в съответствие с указанията на Министерство на финансите във връзка със счетоводната отчетност в бюджетните предприятия, вътрешните нормативни актове на предприятието, отразяващи спецификата на неговата дейност и изискванията на Международните счетоводни стандарти – по въпроси, за чието решаване няма изрични разпоредби в националните нормативни актове по счетоводство.

Счетоводната политика е унифицирана по отношение на всички структурни подразделения със самостоятелен баланс, финансовите отчети на които се консолидират в сборния отчет на Община Поморие.

2.1. Закупените активи се оценяват по цена на придобиването им. Създадените в предприятието активи се завеждат счетоводно по тяхната себестойност. Установените при инвентаризация излишъци се оценяват по пазарна цена. По пазарна цена се завеждат и безвъзмездно получените активи, с изключение на тези, които се получават от предприятия със 100% общинско участие в капитала. Те се завеждат по отчетната им стойност. Придобитите по нотариален ред активи се завеждат по цената, посочена в нотариалния акт.

Материалните активи, които поради ниската си стойност не отговарят на критериите за отчитане като дълготрайни материални активи, но се използват в непроменен вид продължително време, се осчетоводяват като разход при предаването им в употреба и се завеждат задбалансово.

2.2. Материалните запаси се оценяват при потреблението им по препоръчителния подход:

Отписват се по метода на конкретно определената стойност, когато тяхното потребление засяга конкретни партиди производства, проекти или клиенти.

Когато няма условия за прилагане на метода на конкретно определената стойност се използва методът средно претеглена стойност. Стойността се изчислява в момента на изписване на разхода, на базата на наличните количества, осчетоводени по съответната аналитична партида.

2.3. Постоянните и променливите основни производствени разходи се разпределят между отделните видове дейности на базата на преките разходи. Административните разходи за стопанската дейност се изчисляват като се ползва коефициент, формиран като съотношение между приходите от стопанската дейност към общия размер на разходите за цялата дейност.

2.4. Текуща оценка на валутните активи и пасиви се извършва задължително в края на всеки месец.

2.5. При отчитането на приходите са използвани следните методи за тяхното признаване:

Приходите от продажби на стоки, услуги, незавършено производство и продукция са отчетени текущо при фактурирането им.

Приходите от наеми и лихвите за ненавременното им плащане са отчетени през периода, за който се отнасят.


Приходите от излишъци на активи се признават при установяването на излишъците.


Ценовите разлики по липси и начети се признават за приход при установяването на липсите, когато е известно виновното лице.

Приходите от местни данъци и от такси с данъчен характер се отчитат при получаването на сумите.

2.6. Инвестициите под формата на дялове и акции в други предприятия – свързани лица се отчитат по метода на собствения капитал.

2.7. Не се начисляват амортизации на дълготрайните активи.



3. Материални запаси (МЗ).

Материалните запаси се завеждат при получаването по доставната им стойност.

Създадените в предприятието материални запаси се завеждат счетоводно по тяхната себестойност.

Себестойността на продукцията се определя от стойността на вложените материали, разходите за преработка и другите разходи, свързани с производството на съответната продукция.

Разходите за преработка включват преките производствени разходи, както и постоянните и променливите общопроизводствени разходи, които се правят в процеса на производството.

Разпределянето на постоянните общопроизводствени разходи за всеки произвеждан продукт се извършва на базата на нормалния капацитет на производствените мощности.

За нормален се приема капацитетът, при който се определя средно производство за последните три години при нормални условия. Ако през някоя от годините на тригодишния период производството не е протекло при нормални условия се счита, че не може да се определи нормалният капацитет на производствените мощности. В този случай, постоянните общопроизводствени разходи не се калкулират в себестойността на продукцията и се отчитат като текущи разходи за периода, извън разходите за преработка.

Неразпределените постоянни общопроизводствени разходи поради нисък обем на производството се отчитат като текущи разходи, извън разходите за преработка.

Разпределянето на променливите общопроизводствени разходи за всеки произведен продукт се извършва на базата на реалното използване на производствените мощности.

На наличните материални запаси се извършва оценка в края на годината. При оценката, отчетната стойност на МЗ се сравнява с нетната им реализируема стойност. Когато отчетната стойност е по-голяма от нетната реализируема стойност, тя се намалява до размера на нетната реализируема стойност. При несъществени разлики между отчетната и нетната реализируема стойност, както и в случаите, когато последната не може надеждно да се определи, преоценка на МЗ не се извършва. През годината не е извършена обезценка на МЗ.



4. Дълготрайни материални активи (ДМА).

Като дълготрайни се отчитат материалните активи, които отговарят на критериите, посочени в Национален счетоводен стандарт (НСС) 16 и имат отчетни стойности не по-малки от определените прагове на същественост. Прилагат се следните прагове на същественост:

- съществените елементи на компютърната конфигурация и други подобни взаимосвързани активи се завеждат като ДМА, когато стойността на цялата конфигурация е не по-малка от 500 лв;

- останалите материални активи се завеждат като дълготрайни, когато стойността им е не по-малка от 1 000 лв.

При прилагането на праговете на същественост не се взема предвид ефектът върху отчетната стойност на актива от признаването или непризнаването на данъчен кредит по ДДС и други данъци, т.е., за целите на праговете на същественост в стойността на актива не се включват ДДС и другите данъци.

Материалните активи със стойности под тези прагове, независимо че са дълготрайни, се отчитат като материални запаси. При предаването им в употреба се осчетоводяват като разход и се завеждат задбалансово. През годината са отписани от баланса чрез сметка 6990 и заведени задбалансово активи в размер на 97 858,97 лв., придобити през предходни отчетни периоди, тъй като стойностите им са под прилаганите прагове на същественост.

Земите, горите, трайните насаждения, инфраструктурните обекти, активите с историческа и художествена стойност (без сградите) и книгите за библиотеките се отчитат задбалансово.

За ДМА с незавършен процес на придобиване към края на отчетната година се определя и начислява приблизителна счетоводна оценка на разходите за придобиване, които не са осчетоводени. През годината не са извършени приблизителна счетоводни оценки, тъй като не са открити неосчетоводени разходи за придобиване на ДМА.

След първоначалното признаване, ДМА се отчитат по препоръчителния подход – по цена на придобиване, намалена с натрупаната загуба от обезценка.

Преглед на ДМА за обезценка се извършва най-малко веднъж на две години. Последният преглед за обезценка е извършен към 31.12.2012 г.

Балансовите стойности на ДМА могат да се увеличават само след преоценки, извършени по определен от Министерство на финансите ред. Към 31.12.2013 г. не са останали неоценени ДМА.

5. Лизинг.

5.1. Финансов лизинг.

През 2009 г. са сключени два договора за финансов лизинг, съгласно които са получени два автомобила на стойност 120 271,71 лв.

Общата сума на задълженията по финансовия лизинг по тези договори е 150 835,74 лв., от които към края на 2013 г. са останали 1 361,08 лв.

Сумата, отразена като финансови разходи за бъдещи периоди по договорите за финансов лизинг е 14 026,39 лв., от които към края на годината са останали за погасяване 5,91 лв.

Срокът на единия от договорите е изтекъл през месец януари 2013 г.

5.2. Експлоатационен лизинг.

От 2003 г., обект ,,ПСОВ - гр. Поморие”, с отчетна стойност на активите 4 043 хил. лв., е предоставен за безвъзмездно ползване на ,,Водоснабдяване и канализация” ЕАД гр. Бургас.

През годината по сметка 7189 са начислени 91 883,51 лв. приписани приходи за предоставените на държавни институции общински имоти за безвъзмездно ползване.

6. Доходи на персонала.

Начислени са като текущ разход провизии за неизползвани отпуски на персонала, заедно със свързаните с тях осигурителни вноски в размер на 189 025,38 лв. Сторнирани са начислените през миналата година провизии за 156 843,06 лв.



7. Инвестиции.

7.1. Предприятия – свързани лица.

Дяловото участие в капиталите на други предприятия – свързани лица се отчитат по метода на собствения капитал. Във връзка с това, през годината са осчетоводени промените на дяловото участие на Общината в капиталите на търговските дружества – свързани лица към 31.12.2013 г.

Към края на годината Общината има участие в капиталите на следните предприятия:

1. Контрол.

1.1. ,,МБАЛ – Поморие” ЕООД – 10 113 дяла на стойност 5 000,00 лв. – 100,00%. Данните са от незаверения финансов отчет за 2013 г.

1.2. ,,Строима” ЕАД гр. Поморие – 3 670 акции с номинална стойност 14 лв. и обща

стойност 51 380 лв. – 100,00%.

Дружеството е преустановило дейността си през месец октомври 2009 г. Обявено е в ликвидация. Към края на 2012 г. дяловото участие е с балансова стойност 10 000 лв. През 2013 г. Община Поморие е поела в баланса си задължения на дружеството в размер на 37342,92 лв., отчетени по дебита на сметка 5111 и по кредита на сметка 7699. Данните от незаверения финансов отчет към 31.12.2013 г. показват, че дружеството не отчита печалба или загуба за годината. Към края на 2013 г. дяловото участие на Общината в капитала на дружеството е 48 342,92 лв.

1.3. ,,Медицински център – І – Поморие” ЕООД – 4 700 дяла – 100,00%. Данните от незаверения финансов отчет за 2013 г. показват, че дружеството е отчело загуба, превишаваща балансовата стойност на инвестицията. Дяловото участие е с балансова стойност 0,01 лв.

1.4. ,,Общински аптеки” ЕООД гр. Поморие – 100 дяла на стойност

88 000,00 лв. – 100,00%. Данните са от незаверения финансов отчет за 2013 г.

1.5. През 2010 г. ,,ПФК Поморие” АД, гр. Поморие е преименувано на ,,Спортс пропърти мениджмънт Поморие” АД гр. Поморие. Общината притежава – 143 893 поименни акции с номинална стойност 10,00 лв. – 50,45%. Балансовата им стойност е 0,01 лв.

Делът на Общината в загубите на предприятието превишава балансовата стойност на инвестицията, поради което от 2005 г. тя се отчита по нулева стойност, на основание т. 4.4. от НСС 28. Не е представен отчет за 2013 г.

1.6. ,,Поморийски пазари, тържища и стопански дейности” ЕООД – 500 дяла на стойност 5 000,00 лв. – 100,00%. Дружеството е регистрирано на 14.10.2009 г. Капиталът не е внесен от Община Поморие, а от физическото лице, определено за управител, поради което стойността му е осчетоводена по кредита на сметка 7990 ,,Прираст в нетните активи от други събития” в отчетна група ,,Бюджети” през 2009 г.

Не са представени финансови отчети за 2009-2013 г. Данните са от Търговския регистър.

Не се консолидират финансовите отчети на контролираните от Общината търговски дружества.

2. Значително влияние.

2.1 ,,Хоризонт” АД гр. Поморие – 150 700 акции на стойност 99 449,70 лв. – 20,01%.

Данните са от незаверения финансов отчет за 2012 г. През годината е получен дивидент 799,24 лв.

2.2. ,,Кабланд” ООД гр. Поморие – 2 777 дяла – 20,00%. Данните от незаверения финансов отчет за 2012 г. показват, че делът на Общината в загубите на предприятието превишава балансовата стойност на инвестицията, поради което тя се отчита по нулева стойност, на основание т. 4.4. от НСС 28. Не е представен отчет за 2013 г.

Дяловите участия са инвентаризирани към 31.12.2013 г.

7.2. Малцинствени участия.

Община Поморие притежава дялове и акции в предприятия в страната, представляващи малцинствени участия в капиталите им. Към 31.12. 2013 г. тези участия са следните:



  • ,,МБАЛ – Бургас” АД – 7 716 поименни акции с отчетна стойност 77 160,00 лв. -

3,09%. Не са получени финансовите отчети на дружеството за 2004 – 2013 г., поради което дяловото участие е отчетено по себестойност.

- ,,Общинска банка” АД гр. София – 1 000 акции за 10 000,00 лв. – 0,04%. Не са получени финансовите отчети на дружеството за 2006 - 2013 г. Дяловото участие е отчетено по себестойност.

- ,,Северни води” ООД гр. Бургас – 358 дяла на стойност 3 580,00 лв. – 7,16 %. Отчетено е по себестойност, по данни от финансовия отчет за 2004 г.

- ,,Слънчев бряг холдинг” АД – 100 акции със справедлива стойност 100,00 лв., по данни от последната за 2013 г. сесия на ,,Българска фондова борса – София”.

- ,,Чисти води” ООД гр. Бургас – 30 дяла на стойност 300,00 лв. – 0,60%. Дяловото участие е отчетено по себестойност, по данни от финансовия отчет за 2004 г.

8. Финансови инструменти.

8.1. Вземания.

Вземанията от директно предоставени заеми, аванси, продажби и други разчети подлежат на провизиране за несъбираемост при следните правила:

Начисляването или доначисляването на провизията се извършва в края на годината и се определя в процент от общата (номиналната) стойност на вземанията (крайното дебитно салдо на сметката, по която се отчитат). Определени са следните проценти за провизиране по групи вземания, според балансовото им представяне:

- 5% за дългосрочните вземания по заеми, краткосрочните вземания по заеми, предоставените аванси и подотчетните лица;

- 20% за вземанията от клиенти и другите вземания.

Не се извършва провизиране на вземания от бюджетни предприятия, БНБ, утвърдени международни организации, както и на държави от списъка-приложение №1 към чл. 12,ал. 1, т. 3 от Наредба №8 на БНБ за капиталовата адекватност на банките.

Провизиране на публични държавни/общински вземания не се извършва.

Провизиите са начислени и изравнени към 31.12.2013 г.

8.2. Задължения.

Задълженията се провизират в края на годината в съответствие с НСС и указанията на Министерство на финансите.

В отчета на Общината са начислени провизии за задължения за извършени разходи, нефактурирани и неотчетени през годината в размер на 416 201,94 лв. Отчетени са по дебита на сметка 6791 и кредита на сметка 4940.



9. Междинно счетоводно отчитане.

През годината не са съставяни пълни междинни финансови отчети. Изготвени са съкратени междинни финансови отчети към 31.03.2013 г., 30.06.2013 г. и 30.09.2013 г., съдържащи баланс, оборотна ведомост и отчет за изпълнение на бюджета и ИБСФ. На отчета към 30.09.2013 г. е извършен одит от Сметната палата.



10. Нематериални дълготрайни активи (НМДА).

Като дълготрайни се отчитат нематериалните активи, които отговарят на критериите, посочени в НСС 38 и имат отчетни стойности не по-малки от определените прагове на същественост. Прилагат се следните прагове на същественост:

- програмните продукти се признават балансово като НМДА, независимо от стойността, на която те се придобиват.

- останалите нематериални активи се завеждат като дълготрайни, когато стойността им е не по-малка от 1000 лв.

При прилагането на праговете на същественост не се взема предвид ефектът върху отчетната стойност на актива от признаването или непризнаването на данъчен кредит по ДДС и други данъци, т.е., за целите на праговете на същественост в стойността на актива не се включват ДДС и другите данъци.

Нематериалните активи, със стойности под праговете на същественост се отчитат като текущ разход към момента на тяхното придобиване.

НМДА първоначално се оценяват по цена на придобиване, включваща покупната цена и всички разходи до въвеждането им в експлоатация. Разходи, направени за поддържане на първоначалното ниво на ефективност на НМДА, се признават за текущи.

През годината не е извършвана преоценка на дълготрайните нематериални активи.



11. Инвентаризации.

Инвентаризации на активите и пасивите се извършват при спазване на следните периоди и срокове:

11.1. на дълготрайните материални и нематериални активи – най-малко веднъж на две години и не по-рано от 1 септември на отчетната година;

11.2. на материалните запаси – най-малко веднъж в годината и не по-рано от 1 октомври на отчетната година;

11.3. на книгите в библиотеките – най-малко веднъж на пет години и не по-рано от 1 септември на отчетната година;

11.4. на останалите активи и пасиви – преди съставянето на годишния финансов отчет и не по-рано от 1 октомври на отчетната година;

В долната таблица са показани към кои дати са инвентаризирани различните видове активи и пасиви от структурните единици на Община Поморие.





по



ред



Структурни

единици

Дата на последната инвентаризация

ДМА

НДА

Неза-вър-шено

строи-телст-во

Ма-тери-ални запа-си

Не-зав. про-из-вод-ство

Па-рич-ни сред-ства

Взе-ма-ния


За-дъл-же-ния

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1.

Община Поморие

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


2.

Кметство Каблешково


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


3.

Кметство Ахелой

31.12

2012


31.12

2012


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


4.

ОП ,,Социално обслужване”

31.12

2012


31.12

2012


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


5.

ОП ,,Озеленяване, горско и селско стопанство”

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


6.

ОП ,,Стопанисване и управление на общински имоти”

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


7.

Исторически музей – Поморие

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


8.

ПГТ ,,Алеко Константинов” гр. Поморие

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


9.

СОУ ,,Иван Вазов” гр. Поморие

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


10.

ОУ ,,Христо Ботев” гр. Поморие

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


11.

ОУ ,,Св. Паисий Хилендарски” гр. Каблешково

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


12.

ОУ ,,Христо Ботев” гр. Ахелой


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


13.

ОУ ,,Отец Паисий” с. Страцин

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


14.

ОУ ,,Христо Ботев” с. Бата

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


15.

ОУ ,,Христо Ботев” с. Горица

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


16.

ОУ ,,Георги Стойков Раковски” с. Гълъбец

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


17.

ОУ ,,Св.св. Кирил и Методи” с. Порой

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013



по

ред




Структурни

единици

Дата на последната инвентаризация

ДМА

НДА

Неза-вър-шено

строи-телст-во

Ма-тери-ални запа-си

Не-зав. про-из-вод-ство

Па-рич-ни сред-ства

Взе-ма-ния


За-дъл-же-ния

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

18.

ОУ ,,Елин Пелин” с. Дъбник

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


19.

НУ ,,Константин Величков” с. Габерово

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


20.

ОДЗ ,,Детелина” гр. Поморие

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


21.

ОДЗ ,,Радост” гр. Каблешково

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


22.

ЦДГ ,,Веселушко” гр. Поморие

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


23.

ЦДГ ,,Теменуга” гр. Ахелой

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


24.

ЦДГ ,,Детски свят” с. Гълъбец

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


25.

ЦДГ ,,Мир” с. Дъбник

31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


26.

ЦДГ ,,Сребърно звънче” с. Страцин

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013


Няма

31.12

2013


31.12

2013


31.12

2013

Резултатите от инвентаризациите са осчетоводени.

12. Фундаментални грешки.

При установяване на фундаментални грешки, свързани с предходни периоди, тези, произтичащи от неотчетени активи и пасиви или от отчетени несъществуващи активи и пасиви се отразяват в текущия резултат чрез съответните сметки от групи 69 и 79 от СБП. Оповестяват се грешките, водещи до промяна на съответните активи или пасиви в сборния баланс с повече от 10 000 лв. Не се прилагат преизчислен баланс и отчет за приходите и разходите без фундаменталните грешки.

Открити са незаведени в баланса на Общината ДМА – сгради. Сградите са актувани като общинска собственост през 2008 и 2013 г. Заведени са по сметки 2032 ,,Жилищни сгради” на стойност 3 951,20 лв. и 2039 ,,Други сгради” на стойност 41 295,10 лв., в кореспонденция със сметка 7990, в отчетна група ,,Бюджети. Стойността отговаря на данъчните оценки, посочени в акта за общинска собственост.

В баланса на Общината, в отчетна група ,,Бюджети” са открити заведени ДМА, със стойност под определения праг на същественост. Отписани са от сметки 2059 ,,Други транспортни средства” 950,00 лв., 2041 ,,Компютри и хардуерно оборудване” 33 931,69 лв., 2049 ,,Други машини, съоръжения и оборудване” 40 398,09 лв. и 2060 ,,Стопански инвентар” 408,41 лв., в кореспонденция със сметка 6990 и са заведени по задбалансова сметка 9909 ,,Други активи в употреба, изписани като разход”.

От сметките от група 20, отчетна група ,,Бюджети” на балансите на 17 общински училища и детски градини са отписани в кореспонденция със сметка 6990 и осчетоводени по задбалансова сметка 9909 активи, които са със стойности под определения праг на същественост, на обща стойност 22 170,78 лв.

В баланса на Общината, отчетна група ИБСФ е открит заведен по сметка 2109 ,,Други нематериални дълготрайни активи” актив на стойност 726 000,00 лв., представляващ ,,Инвестиционен проект за реконструкция, модернизация и разширение на ПСОВ – гр. Поморие”. Проектът е изработен във връзка с договор за безвъзмездна финансова помощ №58-131-СО10/12.01.2009 г. по оперативна програма ,,Околна среда 2007-2013 г.”, проект №58-131-10-10. При разглеждане на документацията се установи, че тя не включва технически проект, а само прединвестиционни проучвания и идеен проект. Освен това не включва и част ,,ВиК мрежа на гр. Поморие”. По тези и някои други причини, извършените разходи не подлежат на капитализация, чрез пренасяне на стойността им върху стойността на придобитите в последствие ДМА. Тъй като разходите за инвестиционния проект не отговарят на критериите за признаване на ДНА, те са отписани от сметка 2109 в кореспонденция със сметка 6990.



13. Друга информация.

13.1. При използването на сметка 4500 ,,Вътрешни разчети за доставки и прехвърляне на активи, пасиви, приходи и разходи” се прилагат следните подходи:

- разчетите, по които предстои разплащане, поради изискването за отчитане на бюджета на касова основа остават със салдо.

- разчетите по безвъзмездно прехвърляне на активи и пасиви се приключват със сметките за разполагаемия капитал.

13.2. Приходите от местни такси и лицензии се отчитат на касова основа – при получаване на сумите.

13.3. Всички приходи и разходи за стопанската дейност се отчитат и по задбалансовите сметки. В приходите от стопанската дейност, в задбалансовата сметка на Общината освен приходите, отчетени по балансовите сметки от подгрупи 711, 712, 713 и 714 са включени 5 120,00 лв., отчетени по сметка 7199 ,,Други приходи”, представляващи приходи от продажби на тръжна документация, постъпили по §36-19 ,,Други неданъчни приходи.

13.4. Предоставените от небюджетни предприятия или физически лица ДМА за безвъзмездно ползване, със срок над 75 на сто от очаквания остатъчен икономически живот на актива се отчитат по счетоводните сметки, по които се отчитат собствените активи, на основание точка 16.12.2. от указания на Министерство на финансите ДДС № 20/14.12.2004 г.

13.5. От 29.05.2006 г. Община Поморие е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност лице. Регистрацията обхваща всички структурни подразделения на Община Поморие, с изключение на общинските училища, детските градини и ,,Исторически музей – Поморие”.

13.6. Съгласно §71 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2008 г., считано от 01.01.2008 г., дванадесет общински училища, финансирани чрез Община Поморие, прилагат системата на делегирани бюджети, като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити. От 2012 г. делегирани бюджети прилагат и детските градини – седем на брой. Училищата, детските градини и ,,Исторически музей – Поморие” (от 2012 г.) са юридически лица с кодове по БУЛСТАТ, различаващи се от този на Общината, поради което самостоятелно се разчитат с бюджета за данъци, такси и други публични задължения. Изведени са на самостоятелен баланс. Финансовите им отчети се консолидират в сборния финансов отчет на Община Поморие.

13.7. Когато дадено бюджетно звено се закрива, прехвърлянето на балансовите активи и пасиви към правоприемниците му – структурни звена на Община Поморие, налични към датата на закриване, се отчита чрез сметка 4500 ,,Вътрешни разчети за доставки и прехвърляне на активи, пасиви, приходи и разходи”, а на задбалансовите активи и пасиви – чрез отнасянето им към съответните кореспондиращи задбалансови сметки 9981 и 9989 от СБП. Информацията за начислените приходи, разходи и трансфери (сметките от раздели 6 и 7 от СБП), салдата от задбалансовите сметки за отчитане на потоци, както и данните на касова основа се запазват и представят до края отчетната година в отчети на закритото звено. Процедира се по препоръчителния вариант, описан в точка 13.2.1. от указания на Министерство на финансите ДДС №20/14.12. 2004 г. Годишното приключване на сметките на закритото бюджетно звено се извършва по общия ред. След приключвателните операции, в оборотната ведомост на това звено следва да фигурират само салдата по сметки от групи 10 и 11, като сборът им е равен на нула. В тази връзка, след годишното приключване, за съответната година следва да се вземат допълнителни счетоводни статии за приключването на сметки от гр. 10 с тези от гр. 11, при които тези сметки се зануляват.

Тъй като предоставеният от Министерство на финансите програмен продукт приключва сметките от оборотната ведомост с данните преди приключването и ги разнася в баланса за съответната година автоматизирано, съществува възможност в оборотната ведомост и баланса да не се отразят резултатите от допълнителните приключвателни операции и да се получи различие между данните в годишния финансов отчет и тези от счетоводната система. В такива случаи, в оборотната ведомост и баланса за следващата отчетна година за начални салда се разнасят данните от счетоводната система, а произходът на различието се описва в приложението към годишния финансов отчет.

През 2012 г. с решение на Общински съвет – Поморие е закрита Дирекция ,,Образование, култура и вероизповедания” – второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, изведена на самостоятелен баланс. Активите и пасивите на закритото поделение са прехвърлени на други структурни звена на Община Поморие.

След приключването на сметките от раздел 6 и 7 на СБП в баланса на закритото звено към 31.12.2012 г. съществуват следните бюджетни пера (в лева):

1. Разполагаем капитал (16 426 260,11)

2. Прираст/намаление в нетните активи от мин. години 16 352 922,91

3. Прираст/намаление в нетните активи за периода 73 337,20

С тези суми е коригиран началният сборен баланс за 2013 г.

13.8. При извършването на одит за заверка на Годишния финансов отчет за 2013 г. от органите на Сметната палата бяха открити някои грешки в оборотната ведомост, представляващи коригиращи събития. Изготвена е коригирана оборотна ведомост на основание точка 27 от указания на Министерство на финансите ДДС№12/18.12.2013 г., която следва да се представи на Министерство на финансите и Сметната палата преди приключване на заверката.

Гр. Поморие, КМЕТ: …………………………………………..

15.05.2014 г. (Иван Алексиев)




ГЛ. СЧЕТОВОДИТЕЛ: .....................................

(Неделчо Тенекеджиев)






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница